Afvloeiingskosten door Schiphol Stop sticht eigen ontslagen aanzienlijk klachten- en actiecentrum VRIJE VOLK GAAT OP IN KRANTENMAMMOET Dagbladunie uit Unitel ZUID-VIETNAM I I I CASH CARRY CRISISSFEER IN! ekskiusief W herkend Privacy wordt wettelijk beschermd Fabrikant van kleed is nu bekend „Jan de Breuk” Telefoonnummer 315131 dag en nacht bezet Verder in de krant Drie miljoen schade kazerneloods HET WEER Amerikaans opperbevel neemt beschermende maatregelen I I Gronstra: Boycot als wet-Veringa integraal wordt doorgevoerd „Zij die hinderen zullen gehinderd worden” AGENDA pagina 13 SEEGERS STROET-VIVO telefoon centrum 61e JAARGANG NUMMER 248 WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1971 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... (Van onze redactie economie) Reactie IGS H erplaatsing M oordzaak-Bloemena A ctie V liegtuigkijker Identiteit 2, I Vrij warm Zie DAMESKAPSALON IJMUIDEN TEL. 1 42 32 Genummerde burgers in centrale computer de speciale Vivo-aanbiedingen elders in dit blad. VIVO VOORDEEL Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. EDISONSTRAAT 5 11,- 2.50 11,— 7 3 3 7 11 11 13 13 13 15 15 15 17 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 105 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. L Nieuwstraat 9 - Pegasusstraat 56 2 rijdende winkels. In Oirschot RLD: „Waanzinnig” 2,60 C. PESCHAR’S TEMPELIERSSTRAAT 28-HAARLEM 4 da Lm en schiphol-stop IJmuider Courant Een woordvoerder van het ministerie KNIP UITa (van onze correspondent) zijn begraven. AAN HET STRAND Hoofdredactie: Jos. L. Lodewgks E. Koning Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur De nieuwe affiche van Schiphol Stop, die aan alle opbellers van het nieuwe telefooncentrum zal worden gestuurd. Vooruitzichten: Zomers met tegen het weekeinde een kans op onweer. De heer Meijer Drees ontzenuwde de algemeen bestaande klacht dat het IGS voor de gemiddelde burger te moeilijk te bereiken is het telefoonnummer komt enkel voor in de gids van het district Amsterdam met de woor den: „Ik ben van mening dat dat niet het geval is en dat het nummer in het hele gebied van Schiphol volstrekt be kend is.” SAIGON (AP) Het Amerikaanse op perbevel in Zuid-Vietnam heeft al het mi litair en legerpersoneel opdracht gegeven van de straten van Saigon te blijven, om dat in verband met de verkiezingen voor het Zuidvietnamese Lagerhuis op 29 augus tus politieke onrust en mogeltfk aanslagen worden verwacht. Ik kom zeker in de hemel, want in de hel ben ik al geweest. DEN HAAG. Als de wet universitaire bestuurshervorming integraal in Gronin gen wordt ingevoerd, zal dat zonder meer betekenen dat de studenten, en met name de Gronstra, de nieuwe bestuursvorm gaan boycotten. Dit heeft de voorzitter van de Gronstra (Groninger Studenten Raad). B. Keizer, dinsdagavond in de televisieru- briek „Televizier” gezegd. Hij zei te ho pen dat ook de wetenschappelijke staf en het technisch-administratief personeel dit zouden doen. Voor wat betreft de Arnhemse edities van het Vrije Volk wordt meegedeeld dat er een nadere definitie van de positie van 12.90 1.19 deze edities zal worden gegeven, zodra het mogelijk is. De Arbeiderspers en de Perscombinatie verwachten voor de betrokken onderne mingen bij doorvoering van dit project een belangrijke verbetering van de renta biliteit met behoud van de door hen uit te geven dagbladen. Overigens is dit kleed niet de laatste stro halm waaraan de politie zich vastklampt. Zij heeft nog andere aanwijzingen. In de loods was een grote hoeveelheid wapens, verbindingsmiddelen en kleding opgeslagen. Vrijwel alles is verlorenge- gaan. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Volgens de Legervoor- lichtingsdienst is er voor de gedachte, dat van sabotage sprake is geweest, geen en kele aanwijzing. Verwachting van het K.N.M.I. tot donder dagavond: In een vandaag verschenen directiever- klaring van de betrokken dagbladgroepen staat dat de samenwerking aanzienlijke financiële offers zal vragen zowel om de personeelsafvloeiing te kunnen financie ren als in de vermogensssfeer. De onder nemingen rekenen op een overheidsbijdra ge, zoals bepleit in het interimrapport van de staatscommissie-Rooy. De N.V. de Arbeiderspers en de Pers combinatie N.V. hebben aan het personeel van de beide ondernemingen meegedeeld dat de fusie tussen deze NV’s ook invloed zal hebben op de in Rotterdam verschij nende edities van het Rotterdams Parool en de Amsterdamse en de landelijke edi ties van het Vrije Volk. Deze edities zullen in een nader te bepalen reorganisa tie worden gebracht, zo heet het in een communiqué. Voor de meerderheid van het grafisch personeel van het Vrije Volk zal plaat singsmogelijkheid zijn bij het Rotterdam se bedrijf van de Nederlandse Dagblad Unie. Over de consequenties zal het over leg met de vakorganisaties worden voort gezet. Het Vrije Volk, dat op de persen van de NDU wordt gedrukt, zal vervoerd worden met eigen transport en bezorgd door de eigen bezorgers. De oprichting van het Telefoon Cen trum komt voort uit een grote onte vredenheid over het functioneren van het door de provincie ingestelde Infor matiecentrum Geluidshinder Schiphol, het IGS. Woordvoerder Hein Endlich van Schiphol Stop: „Het IGS doet alle mogelijke moeite om niet bereikbaar te zijn. We haten het als de pest, het functioneert enkel in het voordeel van Schiphol en zij die Schiphol willen uitbreiden.” (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De nieuwe staatssecre taris van Binnenlandse Zaken, drs. Van Stuijvenberg, wil nog in deze zomer een wetsvoorstel bij de Kamer indienen om een centrale persoonsadministratie in te voeren. Daarbij zullen uitgebreide maatre gelen worden opgenomen ter bescherming van ieders privacy. OIRSCHOT. Een hevige brand heeft zaterdagavond, naar pas nu bekend is geworden, een bevoorradingsloods van het 13de verkenningsesquadron in de Gene raal-majoor De Ruijter van Steveninck- kazerne in Oirschot vrijwel verwoest. De schade wordt geschat op ruim drie miljoen gulden, zo deelde de Legervoorlichtings- dienst vanmorgen mee. Ook morgen zonnig en droog bij een zwakke zuidoostelijke wind. Temperatuur 22 tot 24 graden. Zee water 19 graden. Voor het personeel van het Rotterdams Paroool en voor het personeel van het Vrije Volk, dat betrokken is bij de Am sterdamse editie en bij het algemeen avondblad van het Vrije Volk, betekent dit in een aantal gevallen afvloeiing. Naast de oprichting van het nieuwe Telefoon Centrum, is Schiphol Stop bezig aan de ontwikkeling van een „vliegtuigkijker”. Het is een zeshoekig uitschuifbaar kokertje, waarmee pre cies de hoogte van overkomende vlieg tuigen gemeten kan worden. Met het kokertje gaat Schiphol Stop een kleu renplaat verspreiden, waarop de staart- vignetten van de luchtvaartmaatschap pijen staan. Endlich: „Met de gegevens die we daaruit verkrijgen, zal het ons ook mogelijk zijn regelmatig cijfers te publiceren en de namen van de lucht vaartmaatschappijen, waarvan de vlie gers zich niet aan de vastgestelde uit vliegroutes houden.” De secretaris van het IGS, mr. F. J. Meijer Drees reageerde op de nieuwe actie van Schiphol Stop: „We zullen het met een kritisch oog bekijken. Maar wat de heer Endlich doet, kan iedereen. Het is helemaal niet moeilijk, maar wat doe je ermee. Wat is het positieve zinvolle eraan?” (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De actiegroep Schip hol Stop heeft een „Schiphol Stop Telefoon Centrum” opgericht. Het num mer van het Centrum 315131 in Haar lem is dag en nacht bereikbaar. Het Centrum zal voorlichting geven, klach ten in ontvangst nemen en ter behan deling doorzenden, maar vooral trach ten hen die opbellen aan te sporen daadwerkelijk tot actie over te gaan. Dit onder het motto: „Zij die hinderen zullen gehinderd worden.” Minister De Brauw (Wetenschapsbeleid) stelde zich in een interview in diezelfde uitzending op het standpunt dat hij slechts uitvoering heeft gegeven aan de wettelijke bepalingen die in 1970 door regering en parlement zijn vastgesteld. De tussentijd se bestuursvorm, die Groningen heeft ont wikkeld, werd door minister Veringa na drukkelijk als tussentijds geaccepteerd, al dus mr. De Brauw. „Men wist dus bij de oprichting van de tussentijdse bestuurs vorm dat men deze overgang naar het be stuursmodel van de wet-Veringa zou moe ten maken”. Op de vraag of hij de wet strikt zou toe-: passen, zei de bewindsman: „Ik zou alle ruimte aan de wensen van de Groningers willen laten die mogelijk is, en die ruim te concentreert zich aan de basis van de organisatorische structuur” Maar over de samenstelling van het dagelijks bestuur laat de wet volgens mr. De Brauw geen discussie toe. 23,50 11,50 15,— PRIJZEN INCL. B.T.W. van Verkeer en Waterstaat ontkende vanmorgen dat vliegers zich niet aan de richtlijnen van de RLD zouden houden. De woordvoerder: „Dat idee is volkomen waanzinnig. Of de vliegers zich aan de uitvliegroutes houden, wordt goed in de gaten gehouden. Daar is op Schiphol zelfs een speciale meet post voor. Wanneer het wel gebeurt, wordt daar direct een opmerking over gemaakt.” Nylontapijt, 200 breed Nylontegels, 40 x 40 Deurplaten, Teak, Wengé, Limba vanaf Spaanplaat, 10 mm p. m2 Goud-Berken Lambripl. p. pl. Kunststof hang-of legkasten 100, Kunststof bovenkastje Kunststof keukenbuffet Kunststof keukens Asbest platen, 70 x 120 Wandtegels div. kleur, p.m. v.a. Type Formica, p. m2 Wastafels, p. st Wastafel op zuil WC-potten, p. st. Hardboard vloerplaten, 61 x 122 Hardboard deurplaten, vanaf Wandpl. „Decowall' en „Lux-o- mur” 244/275/305x122 vanaf Houten schrootjes, p. m2 vanaf Tegelboard, 183/244 x 122, vanaf Tel. 32 29 37 IJ it het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, Kunst Radio en tv De Kleine Wereld Weerrapporten Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport De nieuwe staatssecretaris heeft laten weten dat er een zo groot mogelijke openheid zal worden betracht bij de in voering van de centrale persoonsadmini stratie. Aan elke burger zal een nummer worden gegeven. Iedereen zal dit nummer mogen weten en bovendien zal oekend worden welke gegevens van hem in de centrale computer in Apeldoorn worden opgeslagen. Daarnaast zal een mogelijk heid worden geschapen om in beroep te gaan tegen onrechtmatig gebruik van de gegevens door de overheid. Alleen die gegevens, die nu bij de gemeentelijke administraties bekend zijn, zullen in de centrale administratie worden opgenomen. Het nieuwe administratiesysteem zal niet vóór 1975 geheel zijn ingevoerd. Vrij zonnig en droog weer met meest matige zuidoostelijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks 11 graden; maxima morgen van 21 graden vlak aan zee tot 25 graden plaatselijk in het binnenland. De thans bestaande journalistieke iden titeit van het Vrije Volk zal volledig behouden blijven. Hoofdredactie en redac tie zullen worden gecontinueerd. De voor het behoud van de identiteit thans aanwe zige garanties (bijvoorbeeld redactiesta tuut, curatorium) zullen door de nieuwe onderneming op analoge wijze worden overgenomen, aldus de directieverklaring. Tussen het Algemeen Dagblad en het Vrije Volk in Rotterdam zal een commer ciële samenwerking worden aangegaan, waarbij, zo staat in de verklaring, met name gedacht wordt aan combinatie van advertentietarieven en voor zo ver moge lijk, gezamenlijke technische vervaardi ging van de via het combinatietarief ver worven advertenties. Het zetten en druk ken van het Vrije Volk zal geschieden bij de Nederlandse Dagblad Unie in Rotter dam. UTRECHT. De rijkspolitie in Mij drecht heeft de fabrikant opgespoord van het kleed waarin op 6 augustus het lichaam van het vermoorde 9-jarige Amsterdamse jongetje Bastiaan Bloemena Is gevonden. De politie onderzoekt nu welke weg het kleed is gegaan nadat het de fabriek heeft verlaten. AMSTERDAM Het Vrije Volk zal in de toekomst geen uitgave meer zijn van de Arbeiderspers, maar van een apart te stichten dochteronder neming van de Nederlandse Dagblad Unie en de Perscombinatie. De Ar beiderspers en de Perscombinatie gaan een fusie aan, waarna deze ver grote Perscombinatie in het Rotterdamse gebied gaat samenwerken met de Nederlandse Dagblad Unie. Deze beide combinaties nemen ieder voor 50 percent deel in de dochteronderneming, die het Vrije Volk gaat uitgeven. De nieuwe hergroepering zal zich niet zonder ontslagen in de journalis tieke en grafische sector kunnen voltrekken. Hoeveel mensen er precies mee gemoeid zijn, is nog niet te zeggen. De Nederlandse Dagblad Unie zal uit Unitel treden, zodat Algemeen Dagblad en Telegraaf niet meer in de zelfde groep komen te zitten. Unitel was de groep waarin de Nederlandse Dagblad Unie uitsluitend op commercieel gebied samenwerkte met Tele- graaf/Nieuws van de Dag. In de Perscombinatie werken thans (niet-redac- tioneel) samen Parool en Volkskrant. In de Nederlandse Dagblad Unie zijn dat Algemeen Dagblad, NRC-Handelsblad en Het Vaderland. Opbellers, die daadwerkelijk tot actie willen overgaan, worden daartoe door Schiphol Stop in de gelegenheid ge steld. Endlich: „Met de mensen die contact opnemen, praten we; we zullen zo proberen te helpen. Al degenen die bereid zijn lastig te wezen of het niet langer willen nemen, zullen we een telefoonnummer geven. Voorlopig heb ben we er drie per week op ons lijstje.” Die telefoonnummers zijn van topmensen van de luchthaven Schip hol, de luchtvaartmaatschappijen, le den van de vaste commissie voor Ver keer en Waterstaat in de Tweede Ka mer en regeringsfunctionarissen .End lich: „Dat betekent, dat zij die verant woordelijk moeten worden gesteld voor de hoeveelheid lawaai die dagelijks over de omgeving wordt uitgestort, re gelmatig zullen worden lastiggevallen door mensen, die er genoeg van begin nen te krijgen." GRONINGEN. De politie van Gro ningen speelt, overigens noodgedwongen, al een week voor gastheer voor de man die beweert de Groninger Jan de Breuk te zijn. Tot nu stond men voor een volslagen raadsel over de identiteit van de »»—n. Vanmorgen evenwel is een telefoontje b(j de politie binnengekomen van een inwo ner uit Naarden, die Jan de Breuk van een foto in de krant zegt te herkennen als meneer Hagen uit Enschede. Het Amerikaanse commando heeft ook het hoofdpostkantoor gesloten en de alge mene veiligheidsmaatregelen verscherpt. Zuid-Vietnam is maandag in een crisis toestand geraakt door de weigering van vice-president Ngoejen Cao Ky zich kan didaat te stellen voor de presidentsverkie zingen van 3 oktober, waardoor president Ngoejen Van Thieu als enige in de strijd is gebleven. Van verschillende zijden worden demon straties verwacht: van verminkte vetera nen, studenten en militante boeddhisten. De verscherpte veiligheidstoestand is volgens een woordvoerder van het Ame rikaanse commando, majoor Robert O’Brien, ingegeven door de wens niet be trokken te raken in de binnenlandse poli tiek. Berichten uit de Zuidvietnamese pers, dat brandbomaanslagen zouden zijn ge pleegd op Amerikaanse militaire voertui gen, waren volgens O’Brien niet bevestigd. In het verleden is het vaak voorgekomen dat demonstraties tegen de regering-Thieu ontaardden in anti-Amerikaanse betogin gen, aangezien Thieu wordt gesteund door de Amerikaanse regering. De commandant van het militair dis- trikt Saigon, luitenant-generaal Ngoejen Van Minh, heeft extra politie in Saigon in gezet om demonstraties en gewelddaden te voorkomen. Volgens O’Brien houdt de afgekondigde veiligheidsmaatregel een verhoogde staat van paraatheid in. Militair personeel mag alleen dienstrei zen ondernemen in dienstvoertuigen en dient het Vietnamese openbaar vervoer te vermijden. was liftend naar Gro ningen gekomen. Onderweg zou hij zijn identiteitspapieren hebben verloren. De politie, die zijn verhaal natrok, ont dekte allerlei onwaarheden. Wegsturen kon men hem evenwel moeilijk. Hij had geen cent op zak. Nu zit hij al een week in een cel te wachten op de komende gebeurtenissen. Intussen krijgt hij op tijd zijn eten dat door een hotel wordt gele verd. Een week geleden dook de man, die zegt betonwerker te zijn in Groningen, op. In vloeiend Duits vertelde hij dat hij op 17 mei 1927 in Groningen is geboren en dat zijn ouders op het Martini-kerkhof In het Duitse Hagen zou hij drie jaar geleden aan het hoofd zijn geopereerd. Interpol gaat nu na of dat juist is. „Jan de Breuk” 25,— - 198,— 298,— 3,- 7,75 5,- 35,— 99,— 29,50 1,45 Vietnamees gedicht: Met name de luchtvaartmaatschap pijen zullen het doelwit zijn van de nieuwe actie van Schiphol Stop. Hein Endlich: „Uit de door de Rijkslucht- vaartdienst^ uitgegeven richtlijnen blijkt dat de uitvliegroutes van de Zwanenburgbaan nergens Haarlem ra ken. Toch zijn er vele dagen per jaar 60 of 70 via die baan gestarte vliegtui gen te tellen. En dat geldt voor het hele agglomeraat. Het is duidelijk, dat de vliegers zich nauwelijks iets aan trekken van de door de RLD geadvi seerde routes.” 4- ï4-in geraffineerde T T kleurenop de I I J I tapijtafdeling van gl binnenhuis |||julianapark58-62J4aarlem.Tel.25 83 91|Ü jfl

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1