GRENSGEVECHT TUSSEN OEGANDA EN TANZANIA Tweespalt bedreigt Boliviaans regime ZEGETOCHT DOOR NEW YORK Brandt acht Berlijn-akkoord belangrijk OhiB 1 Bij de strijd zou Chinees zijn gedood Allende naar Ecuador, Peru en Colombia Koninklijke goodwill-missie James Baldwin: G. Jackson werd vermoord Tragische uitkomst Dierenbeulen Westduitse oppositie reageert terughoudend Ontslagen in Zuid-Korea na uitbraak Protest „Revolutionairen” gevangenen Kritiek op Marcos in Philippijnen 2 Vriend van Velasques Telegrammen WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1971 3 Manifest t Franz-Jozej Strauss t Oprechte dank VN-leden Castilla 10 stuks/3 gulden t e j ,t (Van onze redacteur in Bonn) BONN Bondskanselier Brandt beschouwt de overeenkomst over de kwestie-Berlijn als een „zeer belangrijk tussenresultaat”. De Westduitse regeringsleider verklaarde dit gisteren in een eerste kabinetsbespreking over de overeenkomst, die de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk en de Sovjet-Unie na anderhalf jaar onderhandelen hebben bereikt. I m KAMPALA (Reuter) President Idi Amin van het Oostafrikaanse land Oeganda heeft gisteravond bekendgemaakt, dat gevechten zijn uitgebroken tussen strijdkrachten van zjjn land en troepen van Tanzania „onder leiding van Chinese officieren”. De gevechten woedden aan de grens tussen beide landen, 320 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad van Oeganda. g É.'-T' ADVERTENTIE een al n >8 e een 1 Het anwoord van Marcos op het verzoek is niet bekend. Wel kwam hij later met de waarschuwing dat de staat van beleg in het land zal worden afgekondigd als de politieke gewelddaden voortduren. t Al is de tekst nog niet gepubliceerd, toch wil de regering in Bonn vandaag al officieel stelling nemen. Vijf jaar. Het Ghanese parlement heet een wetsontwerp aangenomen waarin wordt bepaald dat allen die in het Afrikaanse land pleiten voor terugkeer van de afge zette president Nkroemah gestraft zul len worden met vijf jaar gevangenis straf. ben opengelaten. De kans, dat hun onder- handelingen op een teleurstelling uitlopen, zou daardoor gering zijn. De scherpste kritiek komt van de Beier se CSU. Nadat Franz-Josef Strauss het den medaille van de stad in ontvangst kwamen nemen. Van links naar rechts in de auto Worden, Scott en Irwin. Na zijn verblijf in Ecuador gaat Allende naar Colombia en Peru. Dit is de tweede buitenlandse reis van Allende, sinds zijn ambtsaanvaarding tien maanden geleden. De eerste was naar Argentinië. Hij ont moette daar eind juli de Argentijnse pre sident Lanusse. QUITO (Reuter) President Salvador Allende van Chili is gisteren in Ecuador aangekomen voor een bezoek van drie da gen. van leger en luchtmacht op de universiteit. Bij de aanval zijn maandag onder de stu denten twaalf doden en dertig gewonden gevallen. Circa 250 studenten zjjn gevan gen gezet. Tj jn I I I I le or le at 10 en Hi en np rd d. ie de ti an o- dj te is da f- ■e I- >t ij d n k De maatregel werd van kracht na de politieke gewelddaden die van acht men sen het leven eisten. De voorzitter van de Philippijnse kiescommissie bracht het ver zoek aan Marcos over tijdens een bijeen komst van de controlecommissie. Hij vroeg de president zijn verkiezingsactiviteiten te stoppen en „op te treden als president van geheel het volk”. LA PAZ (AFP en Reuter) Het nieuwe, rechtsgerichte bewind van kolonel Hugo Banzer in de Zuidamerikaanse staat Boli via heeft door de bloedige onderdrukking van het studentenverzet aan de universiteit van La Paz de sympathie van aanvankelij ke medestanders verspeeld. Een groepering binnen de Nationale Revolutionaire Be weging (MNR) heeft er gisteren op aange drongen, dat de MNR uit de regering treedt uit protest tegen de gecombineerde aanval Vonnissen. Een rechtbank in Kongo-Kin- sjasa heeft 5 leiders van het „Nationale Bevrijdingsfront” en van de „Kongolese Liga voor Vrede en Vriendschap tussen de volkeren” (Licopa) wegens samen zwering tegen het Kongolese staatshoofd Moboetoe veroordeeld tot gevangenis straffen van tien jaar. Lege schatkist. De Republiek Noord-Jemen staat voor een plotseling financiële cri sis, die zou kunnen leiden tot een nieuwe burgeroorlog. Dit meldt het Libanese weekblad „Al Usbu al Arabi”. De bui tenlandse schulden van het land, zo meldt het blad, zijn opgelopen tot 186 miljoen dollar en de schatkist is leeg. HARRISON, (AP). Vandalen hebben ingebroken in de dierentuin voor kinderen in het West Harrison Memorial Park. Ze hebben daar bijna al de 21 kleine dieren gedood of verminkt. Gisteren werden de geplukte, gevilde en verminkte resten van zeventien kleine dieren aangetroffen. Een duif, een klein aapje, een haantje en een marmot waren de enige dieren die wisten te ontsnappen. Uiterst terughoudend was na verga deringen van de leiding der CDU/CSU- fractie en van het CDU-presidium het eerste oordeel van de Westduitse oppositie. De reis van koningin en prins naar In donesië, die zoals ieder staatsbezoek door de gehele natie met grote belangstelling wordt gevolgd, roept tal van herinnerin gen wakker die voor een deel onplezierig zijn. De Nederlandse politieke geschiede nis na de tweede wereldoorlog werd door de opeenvolgende processen van ontbin ding der koloniale en koninkrijksbanden tussen Nederland en Indonesië gedomi neerd en gefrustreerd. De koude douche die het nauwelijks bevrijde Nederland te verduren kreeg in de kwestie-Indonesië beïnvloedde ook de Nederlandse binnen landse politieke verhoudingen zeer sterk, niet het minst in de slotfase toen het erop leek dat ons land toch nog zou wil len vechten om Irian en daarbij onder vond hoe eenzaam het in internationaal opzicht was komen te staan en hoe wei nig keus er overbleef tegenover de eisen van Soekamo. Van Thieu op te treden. Zo is de bodem uit het vat gevallen, of liever: de dubbele bodem. De Amerikaanse troepen in Saigon zijn nu in een gevaarlijke situatie komen te verkeren, omdat ontevreden burgers en po litieke activisten hun woede dreigen bot te vieren op de Amerikaanse uniformen, waarbij de overal aanwezige Vietcong graag een handje zal helpen. Een tragi sche situatie na zoveel jaren strijd om behoud van de Zuidvietnamese „vrijheid” die blijkbaar volgens haar politieke ex pressie hetzelfde patroon vertoont als de zo duur bevochten „democratie” van Zuid-Korea: een dictatuur met een demo cratisch maskertje, in stand gehouden door leger, politie en de bevriende grote mogendheid. De crisistoestand in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon, die het gevaar van een nieuwe uitbarsting van geweld tegen het bewind van president Van Thieu in zich draagt, Is een gevolg van de al te duide lijke pogingen van Van Thieu om door Intrigante machinaties aan de macht te blijven bij de komende presidentsverkie zingen. Van Thieu heeft het klaargespeeld om de enige kandidaat te zijn, maar de Ame rikanen hadden erop gerekend dat ten minste een of twee niet-kanshebbende medekandidaten zouden optreden, zodat de schijn van een democratische gang van zaken zou zijn gered. De vice-president, vroegere dictator van Zuid-Vietnam, Ky. heeft aan dit spel niet willen meedoen en heeft geweigerd als sparring-partner van De strijd aan de grens tussen de twee Afrikaanse landen duurde overigens gis teravond voort. President Amin heeft een beroep gedaan op de bevolking van Oegan da kalm te blijven. Hij waarschuwde hen evenwel tegen het gevaar van ondoordacht gepraat. Alle militairen hebben opdracht alleen maar hun naam, rang en legernum- mer op te geven als zij gevangengeno men worden. De burgers zouden dit voorbeeld moeten volgen. Als Oegandezen inlichtingen prijs zouden geven, „die van nut zijn voor de vijand, zouden hun eigen huizen kunnen lijden on der een eventueel volgend offensief’. Volgens generaal Amin is de dood „van de Chinese officier en van enkele van on ze broeders uit Tanzania” uitsluitend te wijten aan zijn verdreven voorganger, dr. Milton Obote. Dr. Obote woont nu in Tanzania nadat hij op 25 januari door een militaire staats greep onder leiding van generaal Amin werd afgezet. De president van Tanzania is Julius Nyerere. het SPD-presidium wordt het werk van de ambassadeurs geprezen als een „con structieve bijdrage van historische beteke nis”, die de basis kan zijn voor regeling van jaren oude strijdvragen. De nieuwe regering, die in de plaats is gekomen van het linkse bewind van pre sident Torres, bestaat uit militairen en leden van de MNR en de „Socialistische Falanx”. De groepering van de MNR die uittreding bepleit, wordt geleid door twee oud-ministers van de voormalige president Estenssoro: German Velarde en Federico Alvarez Plata. Estenssoro, die het land van 1952 tot 1964 regeerde en toen door een militaire junta werd af gezet, is maandag vanuit Peru naar Bolivia teruggekeerd. Hij leefde in ballingschap. Volgens generaal Amin zijn de gevechten begonnen nadat Tanzaniaanse troepen Oeganda waren binnengetrokken en vier ongewapende Oegandese militaire chauf feurs hadden gevangen genomen, die op weg waren naar een plaats bij de grens. Oegandese troepen deden een tegenaan val en veroverden zware artillerie, ma chinegeweren, munitie en voertuigen. Generaal Amin heeft geen verliescijfers genoemd, maar hij zei wel, dat de lijken van Tanzaniaanse militairen konden wor den getoond als bewijs van inmenging van Tanzania in de binnenlandse zaken van Oeganda. CDU-voorzitter Kiesinger sprak over bemoedigende, maar ook bedenkelijke ele menten, terwijl de overeenkomst op ande re punten nog toegelicht zou moeten wor den. Leidende politici van de oppositie zouden vanochtend door minister Scheel worden ontvangen. zij in de open auto over Broadway terwijl een regen van confetti op hen neerdaalt. Ze zijn vervolgens naar het stadhuis gegaan waar zij de gou- Het valt nog te bezien of het programma van de MNR in overeenstemming is te brengen met dat van de militairen en van de „Socialistische Falanx”, waarmee de be weging in het verleden op zeer slechte voet stond. In een door Estenssoro ondertekend manifest verklaarde de MNR gisteren, dat men „het onvoltooide werk van de natio nale revolutie wil afmaken en de weg be reiden voor de overgang van Bolivia naar het socialisme”. Na kritiek op president Torres, die door „gebrek aan vaste oriën tatie” had gefaald, wordt in het manifest het streven tot uiting gebracht, „zegevie rend tevoorschijn te komen uit de grote strijd tegen het imperialisme”. De MNR wil onder andere de landbouwhervorming, waarmee in 1952 is begonnen, voortzetten volgens het principe dat de grond „moet toebehoren aan degenen die hem bewer ken”. Het Boliviaanse rode kruis maakte gis teren bekend dat het aantal doden van de korte maar bloedige burgeroorlog is op gelopen tot meer dan 120, en dat er circa 500 gewonden zijn. Rode kruis-vrijwilligers zijn een huis-aan-huiscollecte begonnen voor hulp aan de slachtoffers. In een com muniqué riep het Rode Kruis op tot een „bestandsperiode” ter vermijding van meer rampen en verliezen aan mensenlevens. Bijeenkomsten van meer dan vier per sonen zijn in Bolivia nog steeds verboden, maar studentenleiders vergaderden giste ren op een geheime plaats in de hoofdstad en spoorden daarna in een communiqué het nieuwe bewind aan, de troepen terug te trekken van de campus van de San An- dres-universiteit. De leerlingen van de kweekschool in La Paz hebben besloten tot een algemene staking uit protest tegen de onderdrukking van de studentenbeweging. Herbert Wehner, leider van de sociaal democratische fractie in de Bondsdag, was in een eerste reactie zo positief, dat hij de Bondsrepubliek en de DDR volgend jaar al als leden van de Vere nigde Naties ziet. In een verklaring van In Kampala is het lijk getoond van een man, die een Chinese kolonel zou zijn. Hij was gekleed in het uniform van een Tan zaniaanse legerofficier. De man zou ge sneuveld zijn bij gevechten in de buurt van de grensplaats Oetoekoela. Minister van Buitenlandse Zaken Scheel noemde het resultaat „een grote stap voorwaarts”. De nu komende onderhande- lingen tussen Bondsrepubliek en DDR, die nodig zijn om de Berlijn-regeling te vol tooien, zullen zeker niet gemakkelijk zijn, aldus de minister. Een dag eerder had hij echter al in een televisie-interview ver klaard, dat de Grote Vier voor de beide staten niet zo heel veel speelruimte heb- De Oostduitse regering heeft gisteren haar voldoening uitgesproken over het ontwerp-akkoord van de „Grote Vier” over Berlijn. De DDR verklaarde mede werking te zullen verlenen bij de uitvoe ring van de overeenkomst. Het Oostduitse kabinet betuigde de Sovjet-Unie „oprechte dank” voor het akkoord „dat volledig in overeenstemming is met de belangen van de DDR”, aldus meldt het Britse persbu reau Reuter. Baldwin pleitte op een persconferentie in Londen voor een eerlijk onderzoek naar het Amerikaanse gevangenisstelsel. „Ik zou graag zien dat iemand alle gevan genissen in Amerika bezoekt om te onder zoeken wie daar zitten, waarom en waar door zij daar al zolang zijn, en vervolgens aan het werk gaat om hun invrijheidstel ling te bewerkstelligen”, aldus de schrij ver die in Parijs woont. George Jackson was tien jaar geleden, toen hij 18 was, veroordeeld tot een gevangenisstraf tussen één jaar en leven slang omdat hij een benzinepomphouder van 70 dollar zou hebben beroofd. In januari van het vorig jaar werd hij met twee andere negergevangenen beschuldigd van het doden van een bewaker in de Soledad-gevangenis. De drie mannen wer den hierdoor bekend als de „Soledad- Brothers”. Jackson schreef een inmiddels bekend geworden boek „Soledad Brother”, dat hij opdroeg aan Angela Davis. Zater dag jl. werd hij zoals gemeld in de gevangenis van San Quentin doodgescho ten, omdat hij, volgens de officiële lezing, zou hebben gepoogd gewapenderhand uit te breken. De astronauten van de Apollo 15 heb ben gisteren de bekende zegetocht door New York gemaakt. Hier gaan LONDEN (Reuter). De Amerikaanse negerschrijver James Baldwin heeft giste ravond de dood van zijn collega George Jackson in de gevangenis van San Quen tin in Californië als moord bestempeld. Volgens hem moet nu ook gevreesd wor den voor het leven van Angela Davis, die in Californië terecht moet staan op be schuldiging van het verschaffen van wa pens aan Jonathan Jackson, de broer van George die bij een schietpartij in rechtszaal een rechter doodschoot en later zelf het leven liet. eind vorige week niet eens nodig had gevonden de inhoud van de overeenkomst af te wachten om te verklaren om dat in Berlijn „de vlaggen worden gestreken”, heeft nu zijn fractiegenoot Stückler (plaatsvervangend leider van de CDU/ CSU-fractie) laten weten, dat naar zijn indruk een slechte oplossing voor de kwestie-Berlijn is gevonden. trokkenheid in de ontwikkeling van de scheuring tussen Indonesië en Nederland minder welkom zijn geweest in Djakarta of zelfs minder enthousiast derwaarts zijn vertrokken. Dat blijkt ook wel uit de „onthullingen” die de oud-minister zich dezer dagen in een televisiegesprek heeft veroorloofd en die niet alleen sterk ge chargeerd maar ook tamelijk hoogdravend óverkwamen. De mislukking van de Ge- neefse conferentie van 1955 over Nieuw- Guinea zou volgens de heer Luns door de Indonesische regering vooraf zijn gedic teerd, waarop hij de vrijheid zou hebben genomen alle Indonesische eisen in te wil ligen, wetend dat men toch niet tot een vergelijk wilde komen. Het is bijzonder jammer dat de heer Luns dit vreemde verhaal, afgezien van de vraag of het waar is, heeft opgedist vlak voor het vertrek van het koninklijke paar naar Indonesië. Want al sloeg de onthulde intrige op Soekamo, dc Indone- siche regering beschouwt de geschiede nis van Indonesia’s bevrijding als een hero ïsche en glorierijke episode, waarin Soe kamo zijn grootste verdiensten vergaarde. Het zou de sfeer geen goed doen wanneer van Nederlandse kant op dit moment een smet zou worden geworpen op onderdelen van de vrijheidsstrijd en op de bevrijding van Irian, ook al zijn er veel dingen ge beurd die de twee partijen elkander nog eeuwenlang zouden kunnen blijven ver wijten. Die sfeer is belangrijk, vooral ook met het oog op nog niet opgeloste problemen in de erfenis, die de Nederlandse samen leving van haar voormalige kolonie heeft overgehouden. Er is nog van alles te ver beteren !n de betrekkingen tussen beide landen. Er is opk misschien voor de Am- bonnezen nog iets te bereiken, als de Ne derlandse aandrang in Djakarta wordt ge respecteerd. Er is, welke kant van de Ne- derlands-Indonesische relaties men ook in beschouwing neemt, alle reden om het verleden te laten rusten en de toekomst haar kans te geven. Het groteske drama waarin Indonesische en Nederlandse fi guren hun rol hebben gespeeld en hun idealen hebben geprobeerd te dienen, is genaderd tot een nieuw en wellicht nog belangwekkender bedrijf dan die, waarin vijandschap en rancunes welig tierden. Een schuldvraag wordt niet gesteld, dus ook daarom behoeft de heer Luns zich niet boven de vergane feiten te verheffen. De rol die koningin en prins vervullen in dat nieuwe bedrijf klopt volkomen met hun functie en overtuiging. In die zin wordt ook aan Indonesische kant een hartelijk welkom geuit. Het bezoek is een diploma tieke goodwill-missie, die vruchtbaar kan zijn voor beide landen en naar te hopen valt ook voor de mensen die er wonen. De herinneringen zijn slechts flarden listorie, omdat de vervagende adem van de tijd ook de verhoudingen tussen Ne- cerland en Indonesië geëgaliseerd heeft. Als Soekarno aan het bewind gebleven was, zouden die verhoudingen waar schijnlijk ook genormaliseerd zijn gewor den, maar misschien niet zo snel en niet zo volledig. Het generaalsregime van het huidige Indonesië heeft soepeler gewerkt aan herstel van door de Indonesische re volutie verstoorde internationale contac ten. De duizenden politieke gevangenen in het land zouden waarschijnlijk een an dere politieke verdachtheid hebben ge had als Soekamo was blijven regeren, maar dat ook onder zijn bewind politieke tegenstanders of onwilligen zouden zijn vitgeschakeld, lijdt geen twijfel. Als men wil vergelijken, komt het bewind van Soe- l arto er wellicht wel gunstiger af dan dat van Soekamo, vooral wat betreft de economische toestand van het land en de verhouding tot het buitenland. Intern drukt natuurlijk de dictatuur van het le ger zijn stempel op de samenleving en de toestand waarin de bevolking zich bevindt. Maar met enige zin voor realiteit kan worden begrepen dat het moment voor een koninklijk bezoek aan de voormalige ko lonie langzamerhand wel was gekomen. Het was de hoogste tijd dat de twee lan den terugkeerden naar een relatie, al was daft dan een geheel andere dan de vroe ger. Ongetwijfeld hebben in Indonesië veel mensen van diversen bloede reikhal zend naar dit bezoek uitgezien. Het pres tige van het Koninklijk Huis heeft in In donesië geen schade geleden. En wat onze regering betreft, zij is pas kort ge leden geheel vernieuwd en alle persoon lijke vetes op politiek niveau zijn mede daardoor onbelangrijk geworden. Mis schien zou minister Luns door zijn be- MANILLA (Reuter) De Philippijnse president Marcos is gevraagd zjjn verkie zingscampagne voor de regerende Nationa listische Partjj te beëindigen nu steeds meer kritiek wordt geuit op het invoeren van een maatregel waarbij personen zonder enige reden kunnen worden gevangen ge nomen. M a Sr tër «W?.. SEOEL (Reuter) President Tsjoeng Hee van Zuid-Korea heeft zjjn minister van Defensie, Joeng Nai Kioek en de staf chef van de luchtmacht, generaal Kim Toe Man, ontslagen. Zij hadden daar zelf om verzocht na de uitbraak van 24 zogenaamde „speciale mis dadigers”, die gevangen zaten op een eilandje bij de havenstad Insjon. De gevangenen doodden veertien bewa kers van de luchtmacht, staken over naar Insjon en reden in een gestolen bus naar Seoel. Vlakbij de hoofdstad reed de bus tegen een boom, waarna de gevangenen zichzelf met de wagen opbliezen. Eerder hadden ze een politieman en vijf burgers doodgeschoten. In totaal vielen bij de uit braak en de daarop volgende busrit 38 doden. 5 F - ■wr. - "i:-; - «- 'X- -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3