In buurthuis „De Mei” gaat het winterwerk van start Expositie in Stadsschouwburg Met de klompen van Kniertje NEDERLAND Speciale aandacht wor de kleuters Opening van toneelseizoen Fa. B. ENGELENBERG s woonkunst meubelen Hangende karpetten \’0G TEKORT Havenberichten VEEL ACTIVITEITEN BIJ DE SPIL Ds. G. van ’t Wout GEDURENDE WINTERSEIZOEN blijft in IJmuiden Henry Blackmon zingt bij jeugddienst JAN LEIDERS JJL I A A L WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1971 5 IJMUTDER COURANT 4 HOBBYCLUBS VOOR KINDEREN Hoe de duiver vlogen „DE POORT VAN VELSEN’ IJMUIDEN HOGEDRUKSLANG - KRANEN I t 1 HOME SHOP 2de verkoper all-round boekhouder zijlstraat 62 haarlem telefoon 0 23-310413 OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN 1ste verkoper wij vragen met spoed enkele deskundige en prettige mede werkers. geboden wordt hoog loon - 5-daagse werkweek, etc. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD In Buurthuis De Mei” maakt de leiding zich op het komende winterseizoen. fen eenvoudige zaak, nu de rijen fdund zijn als gevolg van studie en I welijk door een aantal van de lei- j iiggevende personen die verleden iar zich hebben ingezet voor het mrthuiswerk. Doch een team van tie personen durft het aan, met het ■stuur achter zich, de ontwikkelde •i tanen voor de komende maanden ijaan realiseren. Buurthuisleider is lans de heer J. Husers, die de plaats 1 «int van de heer J. Doornbos. latstgenoemde gaat per 1 september ar Veendam, waar hij benoemd is t ambtenaar voor jeugdzaken. De ter Husers wordt bijgestaan door I ejuffrouw Greet Meijer in het be- 1 Ivan het diploma kinderverzorging 1 i opvoeding (K en O) en van een arte akte handenarbeid. Het derde i van het driemanschap is Anne- arie Huider, huishoudelijke kracht, I waar mogelijk, assisteert. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Op uitnodiging van Het Witte Tejater heeft de heer E. Alexander, directeur-conservator van het Toneelmuseum dinsdagavond in de stadsschouwburg een inleiding gehouden op de historische expositie „Op hoop van zegen”, die thans in de foyer van de schouwburg is ingericht en die daar tot en met vrijdag aan staande te bezichtigen is. Exclusieve couture WONINGINRICHTING It ‘5 ADVERTENTIE g 4 ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Modehuis IJmuiden IJMUIDEN - Marktplein 21 Altijd volop parkeerruimte. PLEIN 1945 - 4 Telefoon 1 65 51 - 0 2550 BEVALLEN E. Tuinzaad-van den Hoek, z., Leeuwe- riklaan 5, IJmuiden; A. H. Schoone-Swee- ris, d., Kromhoutstraat 36, IJmuiden; J. M. C. Varga-Six, d., Gildenlaan 293, Velsen- noord; H. J. C. Dam-Gouweleeuw, d., Keet- berglaan 112, IJmuiden. OVERLEDEN G. J. Hekhuis, 85 jr., weduwnaar van M. Vienne, Driehuizerkerkweg 6, Driehuis; J. Bos, 75 jr., echtgenoot van A. Homan, Roerstraat 51, IJmuiden; J. C. Broeren, 50 jr., echtgenoot van M. van Rietveld, Homburgstraat 18, IJmuiden; N. Ouden dijk, 74 jr., weduwnaar van J. C. Timmer, Sabastraat 22, Santpoort. Papieractie. Op zaterdag 28 augustus vanaf ’s morgens half elf wordt een grote inzameling van oud-papier gehouden door en ten behoeve van het majorettenkorps van de Beverwijkse Harmoniekapel. Dat in 1638 de eerste overdekte schouw burg in Europa is gebouwd in Amster dam zal slechts weinig toneelliefhebbers bekend zijn en het zal hen stellig verba zen, dat deze schouwburg nu te zien is op de huidige vijf gulden biljetten. IJMUIDEN. Ds. G. van ’t Wout, pre dikant van de Baptistengemeente IJmond, blijft in IJmuiden. Zoals gemeld, had ds. Van 't Wout een beroep naar Almelo ont vangen. Na beraad heeft bij dit beroep niet aangenomen. 9 e i die enthousiast ons moeilijke vak verder wil verkennen, leeftijd ca. 18—21 jaar. die voor onze zaken de belangen wil behar tigen. diploma’s en ervaring van systeem vereist. >t o r Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 n s 1 e a Plein 1940-1945 nr. 48 moet het vak volkomen beheersen op het gebied van verkoop moderne meubelen, leeftijd tot 30 jaar. in bezit zijn van div. diploma's - middelb. schoolopl. - etc. Eenzelfde enthousiasme over het werk, tuit zijn woorden klinkt, wanneer hij Helt over de plannen die van de iek ter goedkeuring worden voorgelegd is ook duidelijk waar te nemen bij «et Meijer, die sinds enkele maanden tl uitmaakt van de De Mel-staf. Op woensdagmiddag kunnen ballerina's in spé bij De Spil terecht voor balletles en tenslotte is er voor de Spil-jeugd volksdansen op woensdagavond. In buurthuis De Mei heeft een flinke uitbreiding op de bovenverdieping plaats gehad, door de uitbouw van het dak aan weerszijden. Het werk is zien straks. Naast dit werk voor de peuters zal deze leidster zich ook gaan bezighouden met handenarbeid voor huisvrouwen. Een an der aspect dus van het buurthuiswerk. Zo zijn er verscheidene activiteiten, waarvan sommige al zijn begonnen zoals bejaarden- gymnastiek en gymnastiek voor huisvrou wen, terwijl medio september ook de balletgroep voor de leeftijden van zes tot twintig jaar weer van start zal gaan. Het tekort aan krachten ten spijt, toch een goede start voor dit buurthuis. opgeleverd, waarna men met eigen krachten begonnen is aan de inrich ting. De eerste werkzaamheden wijzen erop, dat het er leuk zal uit- De leiding van het buurthuis heeft ook dit jaar weer speciale vader- en moeder clubs georganiseerd. Verder zal er elke eerste maandagavond van de maand om prijzen worden geklaverjast en kunnen belangstellenden, evenals de jongeren, een pottenbak-cursus volgen. De lessen worden op vrijdagavond gegeven. Interessant zal ongetwijfeld het siersmeden en emailleren op dinsdagavond zijn. Sportieven of dikbuikigen kunnen bij De Spil op vrijdagavond onder leiding van een deskundige gaan trimmen. De leiding van het buurthuis vestigt er de aandacht op, dat het van de deelnemers verstandig zou zijn vooraf toestemming aan de huis artsen te vragen. Het uitgebreide pro gramma van De Spil, dat voor een ieder aan de Meeuwenlaan is te verkrijgen, vermeldt tenslotte nog dat op dinsdag- en donderdagmiddagen de bejaarden in h^t buurthuis kunnen kaarten en biljarten. Het plan bestaat om in de toekomst de tweejarigen te splitsen van de drie- en vierjarigen, daar het leeftijdsverschil van één jaar op die leeftijd juist een grote rol speelt. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Corons, Whitstable; Greenland, Southampton; Memel, Dagenham; Gullhav, Antwerpen; Brattlngborg, Hamburg; Herman Greave, Gravesand; Pen- quer, St. Nazalre, IJmuiden; Vela, Hamina; Har- nls, Wilhelmshaven; Sirius, R’dam; Tor Hollan- dia, Gothenburg; Jan Laurenz, R’dam; Musketier Gunnes; Vllstborg, Abo; Pommenr, Fllxborough; Centurlty, Londen; Lea, Colchester; Autority, Londen. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Norder stedt, Fllxborough; Blitar, R’dam; Nerlandia, Aarhus: Halthabu, Fllxborough; Otto, Bremen; Heino Brohan, Fllxborough; Saland, R’dam; Ga zelle. Boston; Theoilos J Vatia, Coryton; Con stance, Noordzee; Timca, Kewl, Velsen; Car- nevonbrook, Hull; Carmen, Antwerpen; Kuznica, Port Swettenham; Hondsbosch, Rochester; Li- bertas, R’dam; Navlgare, Londen; Rolf Behrman, Londen; Nassauborg; Delfzijl; Giessenkerk, Ant werpen; Fionia, Kopenhagen, IJmuiden; Mar burg, Antwerpen; Zaanstroom, Felixstowe; Ade le Hagenah, Antwerpen. Woensdag aangekomen In IJmuiden: Cany- medes, R’dam; Steenkerk. R’dam; Gaasterland, San Francisco; Aeneas, R’dam; Mynlas, R’dam; Grete Theresa. Kopenhagen; Electron, Antwer pen; Meteoor, Bremerhaven; Blerum, Hull; Ger mania, Oxelosund; Rijnstroom, Shoreham; Nep tun D, R’dam; Carabeka 2, Antwerpen; Con stance, Noordzee; Sverlty, Londen. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Green land, Southampton; Yuma, Hamburg; Diogenes, R’dam; Alda, Antwerpen; Havelstein, Hamburg; Harnia, Fllxborough; Brinda. Londen, IJmuiden. Als geen nadere aanduiding volgt, Is het schip van of naar Amsterdam gegaan. De bas-bariton Henry Blackmon, een beroeps concertzanger, werd in Noord- Carolina, V.S. geboren. Hij studeerde aan de Shaw-Universiteit in Raleigh, Noord- Carolina en behaalde zijn graad aan de Howard Universiteit Washington, D.C. in 1951. Nadat hij drie jaar lektor was ge weest aan de Shaw Universiteit en hij een zeven maanden durende wereldtournee had gemaakt, als deel van een gezelschap dat „Porgy and Bess” uitvoerde, vestigde Henry Blackmon zich in Europa. De negerzanger bek'eedt >p het ogen- (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De beroemde Ameri kaanse negerzanger Henry Blackmon zal zondagavond aanstaande zijn medewer king verlenen aan de jeugddienst in de „Nieuwe Kerk” aan de Kanaalstraat in IJmuiden. blik de functie van muziekdirecteur van de Amerikaanse „Protestant Church” in Den Haag. Sinds kort is hij ook verbonden aan de „American High School” in Den Haag, als muziekleraar. Ondanks zijn drukke werkzaamheden heeft Henry Blackmon veel concerten in Europa en Amerika gegeven. week een kinderspeelplaats worden geor ganiseerd. Teeners tot vijftien jaar kunnen elke dinsdagavond toneel spelen. Er is uiter aard een tafeltennisclub en wel op don derdagavond. Verder bestaat er de moge lijkheid voor jongens vanaf tien jaar om bij De Spil te biljarten en erg interessant belooft de cursus pottenbakken te worden, die in twintig lessen op vrijdagavond wordt gegeven. Verder houden de club huiswerkers elke maandag en vrijdaga vond een instuif. Eens in de veertien dagen komt er een discotheek. De grootste keus heeft de jeugd uit de omgeving van de Meeuwenlaan. Er is een handenarbeid- en knutselclub op alle middagen van de werkdagen, meestal na schooltijd. Behalve op woensdag, wanneer vooral de kleintjes van vijf en zes jaar in „De Spil” terecht kunnen van twee uur tot half vier. De wat oudere kinderen kunnen des avonds van zeven tot half negen naar het buurthuis voor deze clubs. Er zal worden gewerkt met hout, metaal en andere ma terialen. Voor de allerjongsten, van twee tot en met drie jaar, zal enige ochtenden in de Greet Meijer wordt daarbij in totaal door acht moeders geassisteerd, die in ploegj es van twee dames elke morgen komen helpen. Na afloop van de ochtend bespreken de drie dames dan hetgeen zij hebben opgemerkt en kan de leiding vast stellen in hoeverre een kind meer aan dacht verdient. sollicitaties zowel schriftelijk als tel. (vragen manager p. slecht). ig 26-8 van Snelvlieger. ■■V Kom kiezen aan ons handige karpettenrek. Geen stoffige stapels meer. Het hele dessin is zichtbaar. Alle karpetten leverbaar in 4 formaten. Volop keus. lij gaat zich in eerste instantie bezig den met het peuter- en kleuterwerk, l eens heel in het begin werd Wrangen als een soort crèche, waar kinderen heen gebracht konden wor- om de moeders in staat te stellen te stelen of naar de markt te gaan. In de der jaren is er een doelgerichte wikkeling gekomen en de kleuteroppas i weleer heeft het karakter gekregen 1 verzorging en opvoeding. Begeleiding het kind, de ontwikkeling stimuleren, t leren zich met andere kinderen te ren bezig te houden, zijn enkele van de toren ervan. Een vorm van sociale Wikkeling dus, hetgeen dan wellicht Iduur mag klinken, doch waarvan in loop der jaren is bewezen, dat men er 1st bij de peuters en kleuters uitsteken- resultaten mee heeft bereikt. Belang- k is ook de taalontwikkeling van dit zo jonge kind. Deze ontwikkeling W nauw samen met het denkvermo- 1 van de kleintjes, die door het con- ‘Jttieve spel en de andere bezigheden 1st tot dat denken gestimuleerd worden. Het spelen gebeurt in een grote zaal Vroeger stond men naar toneel te kij ken, waar dan met kunst en vliegwerk ingenieuze toestellen engelen uit de he mel en vuurspuwende draken uit de hel lieten neder dalen. Tijdens de voorstel ling aten en dronken de bezoekers ge woon door en niet altijd geluidloos. De dichter Vondel gebruikte het eerste het woord schouw-burg. Het museum aan de Keizersgracht dat thans de expositie in de Velser schouw burg verzorgt, is niet alleen een „bewaar- huis”, maar ook een Instituut voor inspi ratie en informatie voor regisseurs, ac teurs en decorbouwers. Hoewel het me rendeel van de bezoekers toch eerst zoekt naar het pannetje van Kniertje en de pijp van Louis Bouwmeester. De klompen van Kniertje staan op dit moment als blik vanger centraal in de expositie, die tal rijke foto’s en dia’s omvat van histori sche voorstellingen met alle grote toneel persoonlijkheden uit het verre en recente verleden. De recentere foto’s zijn evenzo- vele prettige herinneringen aan boeiende voorstellingen die men niet gauw zal ver geten. Met de interessante inleiding door de heer E. Alexander en deze tentoonstel ling is het Witte Tejater in dit nieuwe seizoen goed van start gegaan. Dat Witte Tejater wil een ontmoetingscentrum zijn van toneelliefhebbers en niet alleen de jeugdige. Daarom waren er meer dan duizend uitnodigingen verzonden aan de leden van de Kunstkring Voor Allen, maar de opkomst van die zijde was mini maal, hetgeen de jongeren jammer heb ben gevonden. Want dit was min of meer bedoeld om ook de wat ouderen bij de ac tiviteiten van het Witte Tejater te betrek ken. De jeugd was veel beter vertegen woordigd, hetgeen op zichzelf verheu gend is. De Amerikaanse zanger zal zondag worden begeleid door Koos Bons, organist van de Gereformeerde Kerk te Maassluis. De dienst, aanvang 19.00 uur, staat onder leiding van ds. J M. D van de Berg. Het onderwerp zal zijn: „De hersenschim van een wereldkampioen.” IJMUIDEN. Het buurtcentrum „De Spil” aan de Meeuwenlaan in IJmuiden heeft haar winterprogramma 1971-1972 rond. Ook dit seizoen kunnen jong en oud kiezen uit een scala van mogelijkheden. Naast de gebruikelijke activiteiten die in de meeste buurtcentra worden ontwik keld, vallen bij „De Spil” op de cursussen pottenbakken, ballet, volksdansen, sier smeden en emailleren. Ook kunnen de ouderen onder leiding van een deskundige trimmen. Doch zoals wij in de aanhef al schre- i: in buurthuis „De Mei” gaat het werk linnen! De opzet is, het minimumpro- wna van vorig jaar voorshands op te ten en daarmee voorlopig te gaan ten. Uiteraard met medewerking van Mime krachten en in de hoop, dat i spoedig vaste krachten zullen mel- 1 Een der expositiekasten met repro- dukties van vele oude affiches en tal rijke foto’s van historische voorstel lingen met in het centrum de klom pen in een verlichte vitrine de klom pen van Kniertje. IJmulder Concours Commissie Kampioen schappen. Fond; 1. S. Voet en Zn. (IJS) 2250 pnt.; 2 W. Remmers (IJS) 2074*4; 3. J. Koorn (IJS) 2072 4. S. Heis (UB) 2061; 5. W. Tervoort (Snw) 1848 6. P. de Bot (UB) 1774*/»; 7. C. van Duyn (Snw) 1731; 8. P. Verschuren (UB) 1638; 9. J. v. Kooten (Snw) 1613*,4; 10. J. Kaldenbach (IJB) 1573'2 Totaal O.D.: 1. S. Voet en Zn. (IJS) 8113 pnt.; 2. S. Heis (I.TB) 7250*,4; 3. C. van Duyn (Snw) 6823 4 J. Koorn (IJS) 6547 5. W. Remmer» (IJS) 6456 - 6. W. Tervoort (Snw) 6308*4: 7. C. Koks sr. (Snw) 6359 8. P. de Bot (UB) 616514; 9 J. van Kooten (Snw) 6111; 10. J. de Jonge (Snw) 6049. Inkorven voor Orleans; donderda; 18 3019.30 uur in gebouw Pv De I voor uw BRUILOFTEN, RE CEPTIES, PARTIJEN en VER GADERINGEN. Weliswaar een kleine bezetting, doch i enthousiasme is daarmee omgekeerd tnredig. Er is nog plaats voor een serleider, alsmede leidinggevende per- len respectievelijk voor activiteiten op t gebied van musische en ludische vor ig enerzijds en voor spel en sport ierzijds. Bet is niet gemakkelijk daarvoor vaste ichten aan te trekken. Eenvoudiger is «daag de dag een studiebeurs aan te «gen, dan te besluiten „voor een appel l een ei” in een buurthuis te gaan erken. Deze kreet hoort men alom in de eigen van buurthuiskaderleden slaken. van het buurthuis, waarin klimrekken, grote karren, forse blokken en dergelijke opgesteld staan en waarmee de kinderen zich naar hartelust kunnen vermaken. Daarnaast kunnen zij ook met ander speelgoed spelen, mogen zij met de handen schilderen en knoeien, kort om zijn er talloze vermaakmoge- lijkheden. Niets is er verplicht, elk kind kan zich uiten zoals het wil. Alleen leren de kleintjes wél, dat er bijvoorbeeld geza menlijk melk drinken is en dat er dan niet gespeeld wordt. Een bepaalde vorm van orde in het grote huishouden dus. Daarnaast wordt om de taalontwikke ling te stimuleren zo halverwege de ochtend het spelen gestaakt. De kinderen zijn na zo’n paar uur spel ook wat moe geworden zodat zij graag aan het ver zoek gehoor geven om in een grote kring op de grond te gaan zitten, waarna met de kinderen gezellig gepraat wordt en de kleintjes leren zich te uiten zonder dat zij wezenlijk gecorrigeerd worden. Ge woon dus gezellig bij elkaar zitten en op kinderniveau allerlei gesprekjes voeren. Jammer eigenlijk, zo te moeten star- I’ verzucht buurthuisleider Jan Hu ll „want nu schiet het werk op de venverdieping lekker op, hebben wij er «paar prachtige ruimten bij gekregen, er een mooie gelegenheid voor de rers en nu zitten wij in feite met een lort aan mensen. Maar wij doen ons st.”

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5