Toestand met name in Belangrijke overwinning voor opticiens NASA bepaalt start op 25 januari 1977 Onbemand ruimtevaartuig zal planetoïde Eros onderzoeken Tupamaros: sociale activisten Papadopoulos vormt nieuw kabinet Haarlem erbarmelijk achtergrond VOORTAAN OOK OBJECTIEF ONDERZOEK Verkeers- Cliëntenstop bij tandartsen Spaanse regering wil wet op de dienstweigering opnieuw indienen Verwijzing naar arts in geval van twijfel Wachtlijsten voor biologiestudenten UTRECHT. Wachtlijsten ongevallen landelijk registreren DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1971 11 ENQUêTE OVER TANDVERZORGING ZIEKENFONDSPATIËNTEN Zelfstandig Verantwoording Minister Drees: Buitenbeentje Moorden Vlucht plan Knokploegen Onmacht (Van onze correspondent) MONTEVIDEO Door invloeden van buitenaf en interne problemen neemt de spanning in Uruguay voortdurend toe. Cuba’s premier Castro heeft bij voorbaat een overwinning van het (linkse) „brede front” bij de verkiezingen in november toegejuicht. Voortdurend duiken geruchten op over een dreigende Braziliaanse invasie, mocht „rechts” het onderspit delven. Tenslotte neemt in de hoofdstad Montevideo de activiteit van de Tupamaros (stadsguerrilla’s) gestadig toe, wat meer rechts-radicale tegenacties uitlokt. (Van onze medische medewerker dr. J. Kater) HAARLEM In de „strijd om het oog” tussen oogartsen en opticiens hebben deze laatsten een kleine doch uiterst belangrijke overwinning ge boekt. Officieel mocht een opticien slechts „een subjectief onderzoek van het gezichtsvermogen” verrichten. Dat wilde zeggen dat hij bij dit onder zoek geen gebruik mocht maken van alle instrumenten en apparaten waar mee verschillende oogonderzoekingen plaats vinden. Alleen de eenvoudige subjectieve manier om bijvoorbeeld de vermindering van het gezichtsver mogen door brekingsafwijkingen te bepalen en hiervoor een bril te ver strekken was hem tot nu toe geoorloofd, maar dit is in de praktijk niet vol doende. (Van een onzer verslaggevers) Voor personen onder de 16 jaar en voor (Van onze ruimtevaartmedewerker) op hen voor Allengs wordt het gevoel sterker, dat de regering onmachtig is de revolutio naire ondergrondse de kop in te druk ken. De soms spectaculaire feiten zijn daar dan ook naar. het aanpassen van contactlenzen is een doktersvoorschrift vereist (waarin in het bijzonder wordt verklaard dat geen con- tra-indicatie tegen contactlenzen aanwezig is). Deze laatste clausule zal de bestaande vrij chaotische toestand op het gebied van contactlenzen helpen saneren en betekent een overwinning van de oogartsen. De sterkte van de Tupamaros is niet precies bekend. Het aantal wordt op een 600 geraamd, van wie ongeveer een der de gevangen zou zitten of in kazernes geïnterneerd zou zijn. Het aantal Tu pamaros op vrije voeten, hoe klein ook, is echter groot genoeg om regering en De zon heeft negen planeten, die in bij na cirkelvormige banen om de zon wen telen. Hoeveel technisch vernuft er ook aan te pas komt om onbemande sondes naar deze collega’s van de aarde te zen den, dergelijke experimenten zijn niet meer dan technisch precisiewerk van de hoogste orde. Om de zon draaien echter, voornamelijk Een inniger samenwerking en een goede onderlinge verstandhouding tussen oogart sen en opticiens lijken nu door de nieuwe richtlijnen der EEG echter wel tot de mogelijkheden te behoren. in eveneens vrijwel cirkel vormige banen tussen die van Mars en Jupiter vele dui zenden „planetoïden” of mini-planeetjes waarvan de doorsnee varieert van enkele kilometers tot bijna 700 km, die nog moei- lijker te bestuderen zijn met onbemande sondes. Deze merendeels onregelmatig gevorm de rotsblokken zijn er ofwel nooit in ge- guerrilla’s zich textielmagnaat te laten als er (400.000 dollar ATHENE. (AP) De Griekse ex-kolo- nel George Papadopoulos heeft vandaag een nieuw kabinet benoemd. Uit de rege ring zijn bijna al zijn militaire aanhan gers die hem in 1967 door een staatsgreep aan de macht brachten, verdwenen De 52-jarige Papadopoulos, die zelf de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken blijft beheren, hield zijn naaste medewerkers Stylianos Pattakos en Nico las Makarezos in het kabinet als respec tievelijk eerste en tweede plaatsvervan gend premier. Pattakos verloor echter het ministerie van Binnenlandse Zaken en Makarezos bet ministerie van Economi sche Coördinatie. DEN HAAG. De Spaanse regering bezint zich op manieren om opnieuw haar ingetrokken wetsontwerp over de dienst weigering op godsdienstige gronden bij het Spaanse parlement in te dienen, maar nu zó dat het meer kans maakt om te worden aanvaard. Dit heeft de Nederland se ambassade in Madrid van bet Spaanse ministerie van Buienlandse Zaken verno men. Bovendien mag hij voortaan zowel sub jectief als objectief onderzoek van het gezichtsvermogen verrichten en dus ge bruik maken van de daarvoor bestemde hulpmiddelen. Bij twijfel omtrent het be staan van een oogziekte waarvoor medi sche behandeling is vereist, moet de opti cien zijn cliënt naar een arts verwijzen. Vooral tegen deze laatste gang van zaken hebben de Nederlandse oogartsen altijd grote bezwaren geopperd, omdat juist het herkennen van pathologische situaties in het oog uiterst belangrijk en moeilijk is. Ook vele lichamelijke aandoeningen kun nen zich in het oog manifesteren. HOUSTON Het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA heeft het voorstel van de Franse astronoom Bernard Milet aanvaard om een onbemand ruimtevaartuig te zenden naar de planetoïde Eros. De start is bepaald op 25 januari 1977 en men wil terugkomen met ongeveer 109 kilogram materiaal van dit onaanzienlijke planeetje benevens een schat aan wetenschappelijke waarnemingen. Een en ander blijkt uit het antwoord dat minister Schmelzer (Buitenlands Za ken) geeft op vragen van het eerste Ka merlid Van Wijk (P.S.P.) in verband met de arrestatie in Madrid van twee Neder landse meisjes. Deze meisjes hadden be toogd ten gunste van dienstweigeraars op gewetensgronden. Zij zijn kort na hun arrestatie door de Spaanse autoriteiten het land uitgezet. Een belangrijk bezwaar dat tegen de huidige Spaanse dlenstweigeringswetge- ving wordt ingebracht, is dat dienstweige raars die hun straf hebben uitgezeten, opnieuw voor de dienst worden geroepen. Weigeren zij dan weer, dan komen zij opnieuw in de gevangenis. De Spaanse regering diende in juni van dit jaar een wetsvoorstel in, dat dit be zwaar moest ondervangen. In het parle ment, De Cortes, werden van conservatie ve zijde amendementen ingediend die op nieuw een eindeloze reeks van straffen voor dezelfde dienstweigeraar mogelijk maakten. Maar toen de invloedrijke gene raal Alegria, door Franco in het parle ment benoemd, daarop verklaarde aan de op deze manier vervormde wet niet te willen meewerken, trok de regering het ontwerp in. Onlangs zijn 38 vrouwelijke Tupama ros bevrijd uit de vrouwengevangenis van Montevideo. Zij ontsnapten via een tunnelsysteem, dat met recht ingenieus genoemd kan worden. Het is namelijk zo goed als zeker het idee geweest van ingenieur Juan Nieto Almiratti. (Zelf ontsnapte hij kort na een arrestatie uit het bureau van een rechter van onder zoek) Erbij betrokken was waarschijnlijk ook Raul Bidegain Creising, afkomstig uit een miljonairsgeslacht, nu militair commandant van de „nationale bevrij dingsbeweging Tupamaros.” (Ook hij heeft een opmerkelijke ontsnapping op zijn rekening staan. Augustus’70 was hij voor de tweede of derde keer aangehou den, maar hij liet zijn plaats in de cel innemen door een broer, die veel op hem lijkt.De massale ontvluchting was des te opmerkelijker, omdat het niet de eerste in dit genre was. Eer der ontsnapten bijvoorbeeld verschil lende vrouwen via een aan de gevan genis grenzende kerk. Opticiens mogen voortaan behalve subjectief ook objectief oogonder zoek verrichten en dus gebruik ma ken van de daarvoor bestemde hulp middelen. De meeste veiligheidsfunctionarissen, die met de vervolging van Tupamaros zijn belast, zijn hun leven niet zeker. Dit heeft een verlammende uitwerking op de veiligheidsdiensten, waarmee de guerrilla’s alleen maar gebaat zijn, maar wat aan de andere kant de on rust vergroot. De toestand in Uruguay wordt nog "ecompliceerder door manifestaties van geweld en protest op andere niveaus. Universiteit en vooral middelbaar scholen vormen de nieuwste bron van onrust. Op dit niveau escaleerde de spanning door de dood van de 17-jari- ge Herber Nieto, door een kogel ge troffen tijdens studentenonlusten. Op de dag van zijn begrafenis sloten de scho len en een menigte volgde de rouw stoet. Volgens de regering, die zich op een voorlopig onderzoek beriep, ’-on Nieto niet door een politiekogel zijn getrof fen. Studenten spraken van „vijandelij- Dit beeld van de Tupamaros is ech ter tamelijk onvolledig en daarmee fout. Het moet worden aangevuld met ..gewapende propaganda” en terreur. Het aantal moorden, dat zij plegen is legio: de ene dag wordt een arbeider doodgeschoten, die de politie inlichtin gen over de guerrilla’s heeft verschaft, de andere dag gaat een ex-Tupamaro. die van verraad wordt verdacht, voor de bijl. En weer een andere keer wordt een politieman vermoord, die bezoe kers van de vrouwengevangenis heeft gecontroleerd. Om maar enkele voor beelden te geven, die tot een lange lijst worden uitgebreid. Volgens de Tupamaros waren de be weegredenen echter niet zo eerzaam: Pereiro Reverbel zou naar Zwitserland moeten gaan om daar twee miljoen dol lar aan steekpenningen te incasseren voor de gunning van de bouw van een nieuwe waterkrachtcentrale In een andere uitgave, opnieuw ter illustratie, toonden de bereid de ontvoerde Jorge Berenbaum vrij honderd miljoen pesos volgens de officiële koers) op tafel zou den komen. Dat geld zou dan moeten worden verdeeld onder arbeiders, die HAARLEM. In met name Haarlem, Rotterdam en West-Friesland bestaat tand heelkundig een erbarmeljjke toestand. In Den Helder kunnen duizenden inwoners niet bij een tandarts terecht. Dat is de conclusie van een enquete die de heer A. de Wilde uit Den Helder heeft gehouden naar de tandheelkundige verzorging van ziekenfondspatiënten. Ook heeft hij vast gesteld dat in het algemeen de tandart sen geneigd zijn weg te trekken uit wes ten van het land. De heer De Wilde heeft zich hierover tot minister Boersma (So ciale Zaken) gewend en hem verzocht een diepgaand onderzoek naar deze problema tiek te laten instellen. Over het tekort aan tandartsen merkt de heer De Wilde in zijn schrijven op, dat Nederland 3.000 tandartsen telt: één per 4.000 inwoners, maar dat tandartsen zich kunnen vestigen waar zij willen, met als gevolg dat daar, waar het leefklimaat prettig is en waar het dus plezierig wo nen en werken is, concentraties van tand artsen te vinden zijn: „In die gebieden hebben de inwoners nauwelijks moeite een tandarts te vinden, terwijl in andere streken duizenden en nog eens duizenden zonder tandheelkundige verzorging zitten. In West-Friesland is er bijvoorbeeld één tandarts op de 10.000 in woners. Suggesties van de heer De Wilde: Er zijn duizenden ziekenfondsleden, die wel door een tandarts in een andere plaats kunnen worden geholpen. De behande- lingskosten worden wel volgens het zie kenfondstarief terugbetaald, de reiskosten worden echter niet vergoed. Dit laatste Veel van wat de stadsguerrilla’s na streven wordt duidelijk uit hun „El cor- reo Tupamaro,” een gestencild bulletin. Onlangs werd daarin bericht, dat vrien den van de loor de Tupamaro’s ontvoer de dr. Ulises Pereira Reverbel (presi- dent-directeur van de staats-elektrici- teitsmaatschappü) een miljoen dollar losgeld hadden aangeboden. ke elementen”, die geschoten zouden hebben. Het officiële onderzoek is nog in volle gang en zolang de uitslag daar van niet bekend is zal de onrust onder de scholieren en studenten ongetwijfeld aanhouden. (Hoogstens kunnen er nieu we aanleidingen tot onlusten bijkomen) Bijna dagelijks wordt het verkeer in de hoofdstad gestagneerd met barrica des of in brand gestoken autobanden. ..Binnenshuis” vechten links-radicale studenten en scholieren met rechts-ra dicale, die in de minderheid zijn. Voort durend gaan middelbare scholen voor kortere of langere tijd dicht, om met medewerking van de ouders or de en rust te kunnen herstellen. Der gelijke maatregelen blijken echter wei nig uit te richten, eerder wordt de si tuatie erdoor toegespitst. slaagd tot een planeet samen te klonteren, ofwel het zijn de scherven van een uiteen geslagen planeet. Daarover bestaat nog geen zekerheid. In beide gevallen hebben we echter te doen met uiterst merkwaar dig materiaal, dat ons heel veel zou kun nen leren over ontstaan en ontwikkeling van het planetenstelsel. Het is evenwel zeer moeilijk, deze re gionen van hét zonnestelsel met behulp van een ruimtevaartuig te onderzoeken, vooral ook omdat de baan-elementen van vele duizenden waargenomen planetoïden nog niet zorgvuldig zijn berekend en waar schijnlijk zeer veel kleine brokken nog niet eens zijn waargenomen en het gevaar van een botsing tussen ruimtesonde en pla netoïde zeer groot moet worden geacht. Behalve natuurlijk wanneer de sonde de planetoïdengordel snel radicaal doorkruist waardoor dan weer de waarnemingen be trekkelijk gering zullen zijn. Het gaat om 822 aanmeldingen, waarte genover een capaciteit staat van 643 plaatsen. De plaatsingscommissie heeft bepaald dat de uitgelote studenten, die op de wachtlijst komen, wel vrij zijn colleges te volgen. In vele andere landen mogen opticiens reeds vele jaren zelfstandig zuiver opti sche gebreken van het gezichtsvermogen corrigeren, wat erop neerkomt dat zij zelfstandig brilleglazen „aanmeten”. De restricties die voor de EEG-landen gaan gelden: voor personen onder de 16 jaar en voor contactlenzen betekenen wel een be langrijke tegemoetkoming aan de eisen der oogartsen. Het doktersvoorschrift mag bovendien niet ouder zijn dan zes maan den. zodat voor elke nieuwe bril of con tactlens weer een oogarts geraadpleegd moet worden. Bovendien zullen de opti ciens de beroepsregels moeten nakomen en zullen de lidstaten passende (straf maatregelen moeten treffen wanneer de richtlijnen niet worden nageleefd. Deze nieuwe bepalingen bevatten een aantal scherp-omschreven punten, die geen moeilijkheden kunnen opleveren. De bevolking grote moeilijkheden te berok kenen. Dat moet vooral worden toege schreven aan hun organisatie naar voorbeeld van het vroegere Algerijnse Bevrijdingsfront in kleine cellen. De ongeruste burgers vragen zich voortdurend af hoe de stadsguerrilla’s er steeds weer in slagen kameraden te bevrijden en vaak ongehinderd hun re volutionaire activiteit te bedrijven. Zijn de veiligheidsdiensten niet op hun taak berekend? Zijn die niet bestand tegen de verleiding vaan steekpenningen? Wat het antwoord ook is, het groeiende ge voel van onmacht en ongerustheid is er niet minder om. Dit verklaart ook het eigenmachtige optreden van rechts-ra dicale knokploegen. De speciale commissie van de EEG heeft aan het Europese Parlement nieuwe richtlijnen voorgesteld, zowel voor vrij heid van vestiging, als „het vrij verrichten van diehsten voor de anders dan in loon dienst verrichte werkzaamheden van de opticien”. Deze voorstellen werden op 5 juli in een resolutie aangenomen, zoals in het publikatieblad van de Europese Ge meenschappen is gepubliceerd. De woor den „anders dan in loondienst” zijn nu vervallen, zodat de richtlijnen ook van toepassing worden voor de in loondienst zijnde opticien. door sluiting van textielfabrieken werk loos zijn geworden. Hiermee presenteren de Tupamaros zich als sociale activisten, die met brute middelen het grootkapitaal laten bloe den ten dienste van de onmondige ar beiders. Een image, dat zij ook op be scheidener schaal ophouden door le vensmiddelen te „onteigenen” en te ver delen in de sloppenwijken aan de rand van de stad, waar armoede hoogtij viert. De uitbreiding der bevoegdheden van de opticien legt hem tevens een zware ver antwoordelijkheid op, waarin „twijfel” De landing op Eros zou op 15 januari 1978 moeten plaatsvinden. Het vertrek met bodemmonsters kan, wanneer men alleen deze ene mini-planeet wil onderzoeken, vrij snel daarna geschieden, waarna een lan ding op aarde in januari 1980 zou plaats vinden. leeftijdsgrens van 16 jaar en de vereiste doktersverklaring voor het aanpassen van contactlenzen kunnen niet worden mis verstaan. Veel moeilijker te realiseren en daardoor aanvechtbaarder is het voor schrift waarin „de opticiens in geval van twijfel omtrent het bestaan van een pa thologische situatie waarvoor medische behandeling is vereist, hun cliënten naar een arts moeten verwijzen”. Twijfel is een volkomen persoonlijke aangelegenheid en in het licht van een niet-herkende oogaandoening kunnen hieruit ernstige gevolgen ontstaan, ook wanneer de opticien volkomen te goeder trouw zijn werk verricht. Zijn opleiding is tegenwoordig zeer degelijk: technisch en ook medisch wordt hij goed geschoold. De oogheelkunde is echter een onderdeel der geneeskunde en innig met haar verweven. De planetoïde Eros heeft, evenals enke le andere van deze brokken, een wat van het gemiddelde afwijkende excentrische baan, zodat zij af en toe relatief dicht bij de aarde komt, om daarna weer lange tijd door de binnenrand van de planetoï dengordel te trekken. Zo’n positie dicht bij de aarde doet zich in de tweede helft van het huidige decen nium voor, wanneer de afstand ongeveer 20 miljoen kilometer zal bedragen. Het is de bedoeling, dat over zes jaar een sonde wordt gelanceerd, die op Eros landt wanneer de afstand tot de aarde ge ring is. In de baan naar Eros bevinden zich dan geen obstakels, omdat Eros zich op dat moment ver buiten de hoofdgordel bevindt. In de gordel zelf teruggekomen, is de kans op botsingen ook betrekkelijk gering omdat men aanneemt, dat de planetoïden banen in de loop van miljarden jaren min of meer zijn gestabiliseerd en de meeste botsingen al hebben plaats gevonden. Bo vendien loopt Eros mee met de verkeers stroom: alle planetoïden draaien in de zelfde richting om de zon. onaanvaardbaar genoemd mag worden. Daarvoor is de oogheelkunde en tè exact specialisme. Wat het niet-nakomen en de inbreuk op de beroepsregels en de verwij- zingsplicht betreft, kan dit begrip „twij fel” grote moeilijkheden opleveren. Bo vendien zal een afdoende controle op deze eventuele al-dan-niet opzettelijke misdra gingen heel moeilijk te verwezenlijken zijn. Veelal zouden zij pas achteraf kun nen blijken en dan is het dikwijls te laat. Zelfs worden vele lichamelijke (ook en zymatische, erfelijke) ziekten heel vaak het eerst door de oogarts ontdekt, ook vóórdat zij zulke duidelijke klachten heb ben veroorzaakt dat de patiënt ervoor naar zijn „gewone” dokter gaat. Suiker ziekte is hiervan een der bekendste voor beelden, maar er zijn nog vele andere, minder vaak optredende ziekten die typi sche, maar heel fijne oogverschijnselen veroorzaken. De reeds hierboven vermelde samenhang tussen talrijke lichamelijke ziekten en de daarmeef gepaard gaande oogafwijkingen, die dikwijls heel moeilijk te herkennen zijn en grote ervaring van het tegenwoordig zo ingewikkelde oogonderzoek eisen, legt een zware verantwoording op hen die dit onderzoek verrichten. weerhoudt velen ervan elders een tand arts te consulteren. Vergoeding van de reiskosten, hetgeen wettelijk zou kunnen worden opgenomen in het bestaande „be sluit ziekenvervoer”, zou al enige verlich ting betekenen. Gebleken is, aldus de heer De Wilde, dat in Den Helder elders zal het nau welijks anders zijn honderden zieken fondsleden wel een tandarts kregen toege wezen, maar er nooit heengaan, omdat zij een volledig kunstgebit hebben. Deze le den moeten uit de kaartsystemen van de tandartsen worden gelicht. Aldus vrijko mende plaatsen dienen aan anderen te worden toegewezen. Tandartsen, die niet voor de militaire dienst worden opgeroepen, behoren vol gens de heer De Wilde, te worden inge zet in de probleemgebieden, in elk geval gedurende de tijd, waarin hun collega’s wel dienstplicht vervullen. De gemeenten in die gebieden zullen dan moeten zorgen voor goede huisvesting en ingerichte prak tijkruimten. Het rijk zou aspirant-tandartsen. die met een rijksbeurs studeren, vrijstelling van terugbetaling kunnen verlenen, mits zij bereid zijn, zich voor een tiental jaren in de probleemgebieden te vestigen. voor de practica in de studie biologie. Dit advi seert de plaatsingscommissie eerstejaars studenten in de biologie om de stroom studenten die dit vak hebben gekozen, in te dammen. In alle universiteitssteden in het land is het aantal aanmeldingen gro ter dan de capaciteit van de subfacultei ten biologie. Groningen is waarschijnlijk in staat alle studenten op te nemen, nu men daar de beschikking heeft gekregen over zojuist gereedgekomen nieuwbouw. Utrecht zou nog dertig studenten meer kunnen opnemen boven de capaciteit van 150 die nu is vastgesteld, als de minister extra personeelstoewijzing toestaat. Voor de andere universiteiten zijn geen uit wijkmogelijkheden. Er is al een rechts-nationalistische jeugdorganisatie gevormd, de Juven- tud Uruguaya de Pie. om tegen „links” te ageren. Officieel heet het dat de JUP niet van gewelddadige acties wil weten. Desalnietemin worden in scho len „ter waarschuwing” vernielingen aangericht en hakenkruisen geschil derd. Dat is trouwens nog maar kinder werk vergeleken met de activiteit van rechts-radicale knokploegen, al is de voedingsbodem een en dezelfde. Het optreden van de knokploegen verschilt weinig met die van de Tupamaros. Zo is onlangs op het strand van Pocitos het lijk gevonden van de 27-jarige An tonio Ramos, met twaalf schotwonden en gebroken armen. Ramos was we gens hulp aan de Tupamaros veroor deeld tot zeven maanden maar vroeg tijdig vrijgelaten. Bij het lijk lag een pamflet van de knokploeg ..De Tupa- maro-jagers” De regering heeft gedreigd Montevideo de staat van beleg af te kondigen om eindelijk de toestand on der controle te krijgen. Militairen ver richten al huiszoekingen en patrouille ren door de straten tot dusver zon der resultaat. In november moet Uru guay verkiezingen houden. Over de toestand in Haarlem deelde men ons van de zijde van de Tandheel kundige Centra, van de Vereniging van Haarlemse Ziekenfondsen mee, dat het niet zó erbarmelijk meer is als anderhalf jaar geleden. Toen kenden de centra wachttijden van vijftien maanden. Nu is de wachttijd (voor men behandeld kan worden) drie tot twee maanden. Overi gens onderschreef men dat in Haarlem een enorm tekort aan tandartsen bestaat. Ziekenfondspatiënten worden door geen enkele tandarts meer aangenomen, terwjjl vele tandartsen ook geen particulieren meer accepteren. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Drees van Ver keer en Waterstaat streeft naar een lan delijk verkeersongevallenregistratiesys teem. Daarop zullen provinciale en ge meentelijke registraties kunnen inhaken. Minister Drees antwoordt dit op vragen van de Kamerleden Oele en Van Thijn (beiden PvdA) naar een overzicht van de huidige stand van zaken bij de ongeval lenregistratie. Zij hadden ook de aandacht gevestigd op het onderzoek, in Drente en Limburg naar onveilige weggedeelten. De minister deelt mee, dat in juni een studie gereed gekomen is over de bruik baarheid van door verzekeringsmaat schappijen ontvangen schademeldingen voor het opzetten van een verkeersonge vallenregistratie. De mogelijkheid tot het opzetten van een basisregistratie in sa menwerking tussen assuradeuren en de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeerveiligheid wordt onderzocht.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11