Staatsbezoek Indonesië begonnen aan Adam Malik belooft: Helft politieke gevangenen nog dit jaar vrij Gevluchte Tsjechen in Zweden onder pressie Rotterdamse kranten gaan steunen Beverwijk krijgt primeur „Overheid moet concurrentiestrijd broches Nummer IGS onbekend Laat je (en je auto) rijden Olievlek bij Noorse kust „volstrekt IGS: 020-175343 Geen uitreisvisa voor kinderen Amerikaanse druk HET WEER Vrije V olk-directeur Messer: 40 ontslagen Maasvlakte-plan 2 september in raad Rotterdam op Thieu gestaakt Afval Belgische slachterij in rivier de Mark Strijd tussen Oeganda en Tanzania AGENDA pagina 19 Verder in de krant 61e JAARGANG NUMMER 249 DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1971 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Praktijkervaring: Het woord is aan... 99 5900 bezwaarschriften: Nu is het dè tijd om CONIFEREN te planten Plaatselijk buien 99 Telefoon 1 64 79 Autobedrüf KONING N.V. huzcnbcr Mokka-slagroom-gebakjes 6 in een doosje van Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam- Kalverstraat 121-123 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 - Coolsingel 50 Den Haag-Lange Poten 9-11 Vlaamsewweg,Haarlem.teL24 32 83 Hoe charmant kan een gouden broche, versierd met bril janten staan! Zeer kostbaar? Siebel heeft een enorme collectie tot f300,- en een even grote keuze boven f 300,-. De briljanten zijn recht streeks op de diamantbeurs uitgezocht, zodat u zeker kunt zijn van scherpe prijzen. En van een deskundig advies. „Nooit meer” Brandwondencentrum nu ook in ons land - II» IJmuider Courant Burke: Koningin Juliana en prins Bernhard zijn vanmorgen voor een tiendaags staatsbezoek aan Indonesië in Djakarta (Zie verder pagina 2) (Van onze redacteur in Stockholm) Vrijdag en zaterdag als REKLAME heerlijk (Van onze redactie economie) official dealer Hij voegde eraantoe dat de identiteit Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning Plaatselijk enkele buien, maar ook af en toe zon. Matige tot krachtige wind, eerst zuidelijk, later ruimend naar west tot noordwest. Minimum tempera tuur rond 13, maxima morgen ongeveer 20 graden. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur 3.84 voor 3.60 Bloemstraat Showroom Een groot deel van het kwaad op de wereld komt voort uit woorden-. Verwachting van het K.N.M.l. tot vrij dagavond SAIGON (AFP). President Thieu van Zuid-Vietnam zal volgende week, na de parlementsverkiezingen in het weekeinde, zijn besluit om zich kandidaat te stellen voor de presidentsverkiezingen bekend ma ken. Intussen wordt Thieu door de Ameri kaanse ambassade in Saigon nog steeds onder druk gezet. Men wil voorkomen dat Thieu op 3 oktober als enige kandidaat zal dingen naar het presidentschap. Gisteren bracht de Amerikaanse ambassadeur Els- worth Bunker tot tweemaal toe een bezoek aan de Zuidvietnamese president. STOCKHOLM. De juridische raadge ver van de Tsjechische echtparen wier kinderen geen uitreisvergunning krijgen uit Tsjecho-Slowakije, heeft een officiële klacht ingediend tegen de handelwijze van de Tsjechische zaakgelastigde Bajla en consul Knapen. Enkele ouderparen hebben in hun ver twijfeling al hongerstakingen gehouden, maar de gedane toezeggingen door consul en zaakgelastigde hebben geen resultaten opgeleverd. In een brief aan de betrokken ouders deelde de Tsjechische ambassade mee. dat verdere publiciteit rond deze zaak ertoe zou leiden, dat ze hun kinderen nooit meer zouden terugzien. De Zweedse regering heeft de klacht in onderzoek. Ruim 130 Zweedse parlements leden steunen met hun handtekening de Tsjechische ouders. BREDA. Automobilisten, die in Breda wonen en daar een avondje zijn uitge weest, kunnen zich van vrijdag af met hun auto thuis laten bezorgen door het taxibedrijf Peutax. Deze extra-service heeft als uitgangspunt een grotere ver keersveiligheid ’s nachts. KAMPALA (Reuter). President Idi Amin van Oeganda is gisteravond naar het grensgebied gevlogen, waar troepen van zijn land strijd geleverd hebben met militairen van Tanzania. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. (Van een onzer verslaggevers) SIEBEL JUWELI ERS AAN HET STRAND Na een buienfront morgen wissel vallig en een koele zuidweste lijke wind. Temperatuur ongeveer 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Onbestendig door ttoringsfronten van de oceaan. zelfbedieningt^jtuincentrun^ mvriantha (Van een speciale verslaggever) DJAKARTA Verrassend hartelijk en kleurrijk zijn koningin Juliana en prins Bernhard vanmorgen Nederlandse tijd (het was middag in In donesië) door de bevolking van Djakarta en de Indonesische autoriteiten ontvangen. Vele tienduizenden stonden langs de zeven kilometer lange route van het vliegveld „Kemajoran” naar het Merdekaplein, die koningin en prins en natuurlijk ook hun president en zijn vrouw enthousiast toe juichten en toezongen. Opvallend was het dat het overgrote deel van al die duizenden langs de route bestond uit schoolkinderen in hun kleurige schoolpakjes, die vaak uitzinnig van enthousiasme met hun papieren vlag getjes Nederlandse en Indonesische zwaaiden. OSLO (Reuter). Vlakbij Kristiansand in Zuid-Noorwegen drijft een enorme olie vlek van tien bij vier kilometer. De vlek wordt door de wind naar de stranden van de Noorse kust gestuwd. Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s BEVERWIJK. Het eerste brandwon dencentrum in Nederland zal gevestigd worden in het Beverwijker Rode Kruiszie kenhuis, waar in het kader van de thans aan de gang zijnde uitbreidingen reeds re kening is gehouden met die mogelijkheid. w._. .j aan- gekomen. Op de foto het echtpaar Soeharto met zijn gasten tijdens het spelen van de volksliederen op het vliegveld Kemajoran. ROTTERDAM. Bij Het Vrije Volk zullen door de reorganisatie 40 mensen moeten worden ontslagen. Het gebouw aan het Rotterdamse Slaak gaat dicht. De krant zal in de naaste toekomst het pand van de Christelijke Pers (Rotterdammer) betrekken, die naar Amsterdam (Trouw) verhuist. Om de reorganisatie financieel te kunnen trekken zal er 10 miljoen over heidssteun nodig zijn. Dat betekent dat de overheid moet meebetalen aan een con- Enkele malen dreigde de stoet vast te lopen, toen de kinderen door de overigens weinig sterke afzetting drongen en de auto van koningin en president omstuw den. Militairen en politie dreven de kin deren met zachte hand terug, zodat de stoet nimmer tot stilstand kwam. Tot het gevolg van het koninklijk paar behoort ook minister Schmelzer van Bui tenlandse Zaken. Hij zal besprekingen voeren met zijn collega Adam Malik. On getwijfeld zal naast ontwikkelingshulp en andere bilaterale problemen de kwestie van de politieke gevangenen aan de orde komen. Tijdens een ontvangst van een groep Nederlandse journalisten noemde minis ter Malik eindelijk wat concrete cijfers over het aantal politieke gevangenen. Te vens deed hij toezeggingen over vrijlating. Er zjjn er nu nog 45.000, aldus de minis ter (de schatting van Amnesty Interna tional is 70.000 tot 95.000). Van hen zal de helft vóór het eind van het jaar zjjn vrij gelaten. De categorie-C gevangenen, waar er op het ogenblik nog zo’n 6.000 van vast zitten, zjjn volgens Maiik eind september allemaal vrij. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Op donderdag 2 sep tember komt in de Rotterdamse gemeen teraad het definitieve bestemmingsplan- Maasvlakte aan de orde, waarin thans definitief is bepaald dat alleen zeehaven industrieën die diep vaarwater nodig heb ben zich op de Maasvlakte kunnen vesti gen. In een Tanzaniaanse verklaring wordt gezegd, dat gisteren in de loop van de dag de vijandelijkheden zijn gestaakt. Wel heb ben eenheden van de Tanzaniaanse „volks- troepen” strategische posities langs de grens met Oeganda ingenomen. verklaring de belofte gedaan dat voor het einde van dat jaar, dat is dus nu ruim anderhalf jaar geleden, alle gevangenen in de C-categorie zouden zijn vrijgelaten. In 1970 is tegenover vertegenwoordigers van Amnesty Intematioal wederom de toe zegging gedaan dat voor het eind van dat jaar praktisch alle C-gevangenen vrij zou den zijn. Ook die belofte is niet nageko men. Medio 1974 hoopt men dit eerste brand wondencentrum met een opnamecapaciteit van tien plaatsen in gebruik te nemen. Tien plaatsen op een bevolking van 13 miljoen zielen is uiteraard bijzonder ge ring, doch de chirurg dr. R. P. Hermans, die zich sinds 1959 in de behandeling van brandwonden heeft gespecialiseerd en in 1968 op dit onderwerp promoveerde is van oordeel, dat men toch „ergens” moet beginnen en dan is „iets” altijd beter dan „niets”. Dit ziekenhuis beschikt over een team van specialisten en verpleegsters, dat zich toegelegd heeft op patiënten met brand wonden, die uit het gehele land naar Be verwijk gedirigeerd worden. Het verplegen van deze patiënten vereist namelijk zeer speciale voorzieningen. (Zie verder pagina 5). Uit het binnenland 2, 17 r Buitenlands nieuws3 i Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws4, 5, 7 Films5, IS Radio en tv13 Kunst 13, 15 Uit wi jzer 15 Beeldverhalen Weerrapporten 19 Economisch nieuws 21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 22, 23 van Het Vrije Volk is veilig gesteld, evenals de leningen van het NW ten bedrage van 13 miljoen. Het is niet onmo gelijk dat Het Vrije Volk straks van Parool-specials gebruik gaat maken, zoals het cursiefje van Kronkel (Simon Car- miggelt). Het Vrije Volk heeft in Rotter dam een dekking van ongeveer 37 per cent. Het bereikt dus ruim eenderde van de gezinnen daar. Of dezelfde saneringso peratie in de Arnhemse dagbladwereld op stapel staat, is thans mint van overiee (Zie verder pagina 4). Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 105 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Dat deze cijfers en deze toezeggingen aan de vooravond van dit koninklijke be zoek worden gegeven is natuurlijk niet toevallig. Minister Malik is de laatste tijd in praktisch ieder interview gevraagd hoe dat nu zit met dit politieke gevangenen. Hij moest dan noodgedwongen een onbe vredigend antwoord geven, in de trant van „vijf jaar geleden waren er 600.000 en nu nog maar 60.000.” Nu leert de ervaring helaas dat toezeg gingen over vrijlatingen tot nog toe nim mer zijn nagekomen. Een voorbeeld: be gin 1969 heeft president Soeharto in een ZUNDERT. Het provinciaal bestuur van Antwerpen heeft de varkensslachterij Comeco bij de Nederlands-Belgische grens voor tien maanden een voorlopige vergunning voor lozing van afwalwater in het ook door Noord-Brabant lopende ri viertje de Mark gegeven. De man wilde een klacht kwijt aan het IGS. Hij kende het nummer niet en belde daarvoor (als één van de tientallen op de eerste dag) het Tele foon Centrum. Daar raadde men hem aan, de IGS-secretaris er (persoonlijk) naar te vragen. Even later belde de Haarlemmer terug: de heer Meijer Drees had hem niet kunnen helpen hij wist zelf het nummer niet. Schiphol Stop heeft toen de IGS- secretaris teruggebeld en hem het num mer meegedeeld. Waarvoor stijfjes werd bedankt. Salades 75 ct. - 1.00 - 1.45 - 2.75 Amsterdammers per 6 stuks2.10 dus naar currentiestrijd, waarbij het Algemeen Dagblad en Het Vrije Volk het Rotter dams Nieuwsblad willen uitschakelen. Op die manier blijven er in Rotterdam in ieder geval twee kranten overeind. Zonder deze reorganisatie zou zowel Het Vrije Volk als het Rotterdams Nieuwsblad ter ziele zijn gegaan. Dat heeft directeur E. Messer van Het Vrije Volk verklaard in een vraaggesprek met onze Rotterdamse redacteur. De dikke olie, die afkomstig zou zijn van een niet-geïdentificeerde tanker, be dreigt de schilderachtige eilandjes voor de Noorse zuidkust. Oliebestrijdingsploegen zijn bezig de vlek te vernietigen. Er zijn meer dan 5900 bezwaarschriften tegen het bestemmingsplan binnengeko men, waarin angst voor lucht- en water verontreiniging voor lawaai en visuele overlast tot uiting worden gebracht als raffinaderijen en staalbedrijven toegang tot de Maasvlakte zouden krijgen. Niettemin wil het college van B. en W. van Rotterdam de mogelijkheden van de Maasvlakte optimaal benut zien, vooral met het oog op de werkgelegenheid. Aan de milieuhygiënische aspecten zal de grootst mogelijke zorg worden besteed, zo zegt het college in een pre-advies aan de gemeenteraadsleden. Een automobilist, die een borreltje te veel heeft gedronken, of zich om een andere reden niet in staat acht zelf te rijden, kan het taxibedrijf inschakelen. De taxi komt voorrijden met twee chauffeurs. Eén om de klant in een taxi naar huis te brengen, één om met diens auto achter de taxi aan te rijden. Deze service kost de klant 50 percent toeslag op de meterprijs van de taxi. De extra-chauffeur is voorlopig alleen in dienst op vrijdag- en zaterdagavond van 22.00 tot 03.00 uur. Verloopt de proef goed, dan wordt deze service uitgebreid. In een vijftien pagina’s tellende aan klacht eist hij dat de beide diplomaten tot ongewenst oersoon worden verklaard om dat zij door hun handelwijze de relatie tussen de beide landen sterk zouden heb ben verslechterd. In totaal gaat het om een twintigtal kleine Tsjechische kinderen, die na de vlucht van hun ouders tijdens de War- schaupactinvasie in 1968 zijn achtergeble ven. Het risico was toen te groot om met de kinderen te vluchten en men hoopte door bemiddeling van het Internationale Rode Kruis de gezinnen te kunnen here nigen. In werkelijkheid worden deze kin deren nu gebruikt als kleine gijzelaars, die als pressiemiddel moeten dienen de ouders te dwingen terug te keren naar Ts j echo-Slowakij e. 34 IJmuiden Vech (straat 2, (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Dat het klachten nummer van het Informatiecentrum Geluidshinder Schiphol, het IGS, toch niet „in het hele gebied van Schiphol volstrekt bekend is”, zoals IGS-secreta- ris mr. F. J. Meijer Drees onze krant meedeelde in zijn commentaar op het stichten van een Telefoon Centrum door Schiphol Stop (315131 in Haar lem), heeft een inwoner van Haarlem gisteren ondervonden. lel 15141* lel HIMH

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1