FINALEPLAATS FRED NIEMIJER MAAKTE IEDEREEN GELUKKIG Klaas Balk kansloos door lekke band in de tijdrit Nieuwenhuys opnieuw grote animator( 2-0) Helmond Sport gaf voorproefje van wat Haarlem nog staat te wachten Boom door Overijssel gedeeltelijk betaald voor wereldtitelstrijd Kampioenschap voor Rus Rapp van derde stayer Wierstra praatte tong stuk voor uitzending DS AF Roemenië in Ko Liane Engeman kreeg ontslag finale Davis Cup Ruud de Vos derde Levski Spartak tegen Sparta Eerste divisie in cijfers DO’ 22 V/ aan i De t digei men kunn tog e 5 mi het li kwar teleu ficati Excu ners men dat h Stroef Oillill \A^A/VVVWWVVWVVVVVWVVVWVVWVVVA/WVVVVVVVMWV\/VV»AAAAAAAAAAA^MWVVV\/UVVVVWMWÏA Fred Niemijer achter gangmaker Stakenburg op weg naar zijn finaleplaats. (Van onze sportredactie) punt aan. Keeper Honings is al verslagen. V.l.n.r. Kornuyt, Bregman, Honing, Van Melis, Van Breevoort en Van de Berk. pogingen a ook 1 1 2 0 0 1 3 1 2 2 2 1 1 1 1 1 0 2 0 0 0 7 7 6 6 6 5 5 5 4 4 4 3 3 3 3 3 2 2 2 0 0 6—3 6—2 6— 2 7— 4 8— 5 5— 2 3—3 3—2 6— 5 kunnen pakken”, zei Niemijer later, maar Stakenburg vond het beter Hugentobler helemaal uit te putten. liet lukte. Niemij er vloog langs de Zwitser, die ver terug viel en tenslotte dweilend over de baan ging. maar Van Nico Been, de 25-jarige Groningse'w.k.- debutant, draaide in zijn serie nog niet zo best. „Het ging stroef”, zoals hij bekende. ben en De Haan vervanger voor de ge schorste Peijs in de centrale verdediging) „een,” zoals Joop Brand terecht opmerk te, „geconcentreerd en goed voetballend tandem vormden.” De eenzame spits Ti- nus moet een mistroostige avond hebben beleefd, temeer ook daar hij geen enkele steun ondervond van Lelieveld (goed uit geschakeld door Van Breevoort). 3 3 2 3 3 2 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 0 1 0 o HAARLEM. De Haarlemse coureur Liane Engeman maakt niet langer deel uit van het Stichts National Racing Team. Vanmorgen werd bekend dat haar con tract bij de ploeg is opgezegd. Liane Engeman heeft de laatste tijd nogal wat kritiek geleverd op de leiding, in het bijzonder van teammanager Oos- terman, bij het SNRT. Inmiddels is cou reur Toine Hezemans in de bres gespron gen voor de Haarlemse. Hij probeert mo menteel bij Alfa-Nederland een wagen lo« te krijgen, zodat zij zondag in ieder geval toch aan de nationale toerwagenraces op Zandvoort mee kan doen. SVV Eindhoven AZ ’67 Wageningen Haarlem HVC Heerenveen Blauw Wit Volewijckers Fortuna SC Veendam De Graafschap Heracles FC VVV Fortuna VI. Roda JC Cambuur PEC Zwolle Willem II DFC Helmond Sport CV HA7> laatste komen dinsda Ploeg «te ne te slik de for gen. DSS had h aan H Gezeik van dt gen, overeii DSS zi DSS d DSS s honk, cher fi Zeer Den H comple pijn w machte brenge Valstai laar bi sprong slagbel werpst evenwi Verder men. Bede van he slagpei lijkhed Sta» DSS 2( Onze EDO 2 18-8, C Kom kampje Celerit park) uur. Ti Pim M Maat thuis guins 1 terwijl (18.00 de corr in Utn Frar hard, over d te hij zoals Hertof nee. ik Als jarige nog n kan r noeme die hi reed. Hertoj velenc talen opged Bazza: de na nu oo Nati gezoet Daar Bazzai Den 1 van 4 waar door reet a Na zei een sc nu, of laten vleuge het w over 2— 2 9—5 8—8 3— 5 1—6 5—5 4— 8 16 1—9 Stand eerste divisie 4 4 4 4 4 4 4 4 3 4 4 3 4 4 4 4 3 4 4 3 4 0 0 o 1 1 1 o 1 o 1 1 1 2 2 2 2 2 2 3 3 4 En zijn sombere verwachting kwam uit, want nauwelijks een half uur later kon het Russische volkslied gespeeld worden voor de Russische krachtrenner Edouard Rapp uit de Siberische stad Omsk. Balk was nauwelijks twee seconden langzamer dan de Rus, die door Balk zelf al was ge tipt als zijn grootste concurrent, maar in deze race over 1.000 meter kunnen zelfs honderdsten van seconden beslissen over winst en verlies en de Nederlander werd dan ook teruggeworpen naar een weinig eervolle achtste plaats in een gezelschap van 24 renners. Onmiddellijk na zijn tweede krachtsex plosie op deze 1.000 meter-tijdrit was Klaas Balk zo ontgoocheld, dat hij geen mens te woord wenste te staan. Met een afwe rende armbeweging en een nijdig uitgesto ten: „Even uitblazen” weerde hij ieder een van zich af. Pas een kwartier later formuleerde hij met excuus voor zijn fa len: „In de eerste start zat ik goed. Heel gauw was ik op snelheid en er zou toen een veel betere tijd zijn uitgekomen als ik niet lek gereden was. En vooral die eer- SAO PAULO. Roemenië heeft zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Davis Cup waarin het bekerhouder Verenigde Staten ontmoet. Roemenië versloeg maandag in Sao Pau lo in de interzone finale Brazilië met 3-2. In de laatste twee enkelspelen versloeg Ilie Nastase de Braziliaan Tomas Koch in drie sets: 6-4 6-0 8-6. Ion Tiriac bleek eveneens in drie sets de meerdere van Ed son Mandarino: 6-0 6-2 6-4. De Roemenen, die in 1969 ook tot de fi nale tegen de Verenigde Staten doordron gen en daarin met 5-0 verslagen werden, werkten door de overwinningen in de laat ste twee enkelspelen een achterstand van 2-1 weg. weken salaris aan Boom betaald kon wor den. Hijzelf bekostigde de twee andere weken. „Ik hoef er niet rijker van te worden, van dat fietsen, maar ik heb tenslotte een gezin.” Ter oriëntatie: de amateurs krijgen een tientje zakgeld per dag tijdens de wereldkampioenschappen. DUIN] Duindig Progui Signal Jaguar Buitenzi Bond, 3. autostar 128.5. 2. Solaprij: 1-23.3, 2. Junior Holga S Wagena Neon R «tart): 1 1.23.6, 2 Spencer Oooyeve Darling (J. Smi Vletrix Dooyew dna. Tc (Van onze sportredactie) HAARLEM Haarlem heeft gisteravond tegen Helmond Sport opnieuw een voorproefje gekregen wat het de komende negentien thüis- wedstrijden nog kan verwachten. Of zoals Helmond Sport-trainer De Wit het uitdrukte: „Je komt hier uiter aard met een vooropgezet patroon naar toe dat op de defensie is afge stemd. Of de tegenstander daarbij AZ, PEC of Haarlem heet maakt wei nig uit. Als je Haarlem frank en vrij tegemoet was getreden dan was je helemaal de boot in gegaan. Ik zal de laatste zijn om te zeggen dat Haar lem niet verdiend gewonnen heeft maar het had ook 00 kunnen zijn”. De vraag is nu: achter wie Niemijer in de finale zal rijden, want Boom zo is uitgemaakt door Wierstra blijft in ie der geval achter Stakenburg rijden. Al leen deze combinatie heeft een stevige kans op het goud tegen de oppermachti- gen Gnas en Podlesch, die gegangmaakt worden door de Nederlanders Walraven en Koch. Zowel De Graaf als de sluwe Belg Meulemans is kandidaat om Nie mijer door de finale te koersen. Hoe het ook zij: aanvallend krijgt Brand de komende weken zeker meer mogelijk heden. Bijvoorbeeld met Piet van den Berg. Hij kan eenmaal aangespeeld wel een balletje vasthouden als bijvoor beeld een Nieuwenhuys meekomt. Daarom zal Haarlem zeker blijven meedraaien in die eventuele topgroep van zo’n zeven acht clubs die in aanmerking komen voor pro motie. Dat het er zoveel zijn is voor Joop Brand alleen al uit zakelijke overwegin gen wel een voordeel. „Dan krijg je toch aantrekkelijke wedstrijden en dan blijft het publiek toch komen.” Er waren 4500 SOFIA Levski-Spartak heeft gister avond in Sofia voor de elfde maal d» Bulgaarse voetbalbeker gewonnen. In de eindstrijd zegevierde de ploeg met 3-0 over Lokomotiv Plovdiv. Levski zal Spar ta ontmoeten in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor be kerwinnaars. Aanvallend stagneerde de zaak echter voor de zestienmeterlijn. Opvallend was wel dat Bregman (Brand kan hem nog geen hele wedstrijd opstellen zeker niet in deze moordende weken omdat hij daar fysiek nog niet sterk genoeg voor is) in de slotfase de Haarlem-aanval een nieu we impuls verschafte door enkele keren vernuftig langs zijn directe opponent te draaien. Bovendien was hij herhaaldelijk in de spits te vinden en dat was het manco dat aanvallend gezien aan het stereotiepe aanvalsspelletje van Haarlem tot dantoe ten grondslag had gelegen. „Ik ben verwend doordat ik meestal ach ter Koch reed.” Koch, die van hem zei: „Jammer voor Beentje, want hij kan het wel.” Been reed nu achter Pelser, die niet als een van de beste gangmakers bekend staat. Nu zat het duo ook dadelijk in de tactische klem, die Walraven en de Zwit ser Lugenbuhl hadden opgezet. Frank mocht weglopen en een ronde nemen, terwijl Walraven met Gnas de rest af stopte. Daarna spoot Walraven weg om tenslotte gedekt door de Zwitser gemakkelijk over het hele veld heen te gaan. De Duitser liet tenslotte ook Frank royaal achter zich. Bert Boom reed zich later op de avond gemakkelijk in de fi nale door zijn serie te winnen. HANS ROMBOUTS Het feit, dat Nederlandse gangmakers met buitenlanders rijden, is geen nieuw verschijnsel, maar nu met de Duitsers is het een voor Nederland toch wel moeilijk te verteren zaak, in amateurogen althans. Want Koch en Walraven zijn tenslotte professionals. Koch: „Bij de Duitsers kun nen we zo veel geld vangen. De KNWU kan daar nog geen 10 percent van betalen of biedt ons dat althans nauwelijks.” Die 10 percent mag misschien wel wat over dreven zijn, feit is dat er flink met de geldbuidel gerammeld wordt bij de oos terburen, die uit de kas van het nationale sportfonds, „Sporthilfe”, ook de renners per maand ongeveer DM 1400 betalen. Kom daar voor onze amateurs eens om. En wat de gangmakers hier betreft: Nederlandse gangmakers krijgen reis- en verblijfkos ten plus voor de serie en eventueel herkansing samen 250 gulden. Een kampioenschap levert de gangmaker 1000 gulden op, de tweede plaats 750 gulden en een derde 500 gulden. Wierstra liet het er niet bij zitten: „Ik heb mijn tong bijna kapot gepraat en ik heb handen en voeten moeten gebruiken om Niemijer mee te krijgen.” Financiën waren een breekpunt voor de unie. Maar wat gebeurde er? Ketting, sponsor van een amateur-wegploeg, wilde de kosten ongeveer 750 gulden betalen. „Goed”, zei de bond, „geregeld.” Maar nu ver scheen Rijnink met een sponsor en wilde ook naar Varese. Het begon uit de hand te lopen. Toen'hakte de KNWU de knoop door: Niemijer mocht op bondskosten naar de wereldkampioenschappen. „Ge lukkig. Ik vond het fijn van Ketting, maar ik zou er toch maar bij gelopen hebben. Nu was ik gewoon uitgezonden, net als de anderen”, aldus de bijna van De renners zelf kost het stayeren han denvol geld. Zo wilde Bert Boom niet eens naar Varese komen, omdat hij vier weken onbetaald verlof zou moeten ne men. De Overijsselse consul Klaas van de Ende sprong toen in. Hij schreef alle clubbesturen en comités in Overijssel aan en hij kreeg het voor elkaar dat twee herstelde „motor” van Haarlem, Tonnie Nieuwenhuis, te elimineren. Ook nu moest een acht a negen man sterk gegroepeerde achterhoede het bijkans negentig minuten durende Haarlemse overwicht beteugelen. Ook nu kon Joop Brand moeilijk anders besluiten dan opdracht te geven om ne gentig minuten lang te „blijven pompen” waarbij een eenvoudige kansberekening de zekerheid gaf dat er bij de allesbehalve vlekkeloos opererende defensie van Hel mond wel zoveel kansen zouden moeten vallen dat dit tot treffers moest leiden. (Van onze sportredactie) VARESE Het was na de tweede serie van de amateur-stayers bij de wereldkampioenschappen moeilijk te peilen wie gelukkiger was met de finaleplaats van Fred Niemijer: Fred zelf, stayer-coach Martin Wierstra of baancoach Frans Mahn. Niemijer was door de sportcommissie namelijk niet sterk genoeg bevonden om uitgezonden te worden naar Varese. Hij was derde geworden in het Nederlands kampioenschap achter Boom en Been. „Er gaan maar twee man voor het stayernummer”, had de sportcom missie geordonneerd. En de 27-jarige coureur uit Hengelo, die duizenden guldens had gespendeerd om zijn eerste jaar als stayer zo succesrijk mo gelijk te maken, was volkomen gedemoraliseerd. CASTRICUM. De Castricumse lange afstandsloper Ruud de Vos, die vooral succesvol is in strandlopen, is na de zo merrust aan een nieuw seizoen begonnen met een derde plaats in Abcoude, waar een stratenloop over vijf kilometer werd gehouden. Voor deze stratenloop verschenen meer dan tweehonderd lopers aan het vertrek Al vrij spoedig na de start ging Ben van Sijtveld er alleen vandoor en wist een achtervolgend groepje met Louis Vink, Ruud de Vos, Joop Keizer en Hans de Rijk op afstand te houden Het jachtgroep- je viel in de slotfase nog uiteen. Haarlems tweede aanvallende gevaar bestond uit de constant zwoegende Gerrie de Goede die één keer de onvolkomendhe- den in defensief opzicht bij Helmond nog eens duidelijk aantoonde door een misver stand tussen de bijzonder zwakke libero Van de Berk (De Wit: „ja, dat leek ner gens op natuurlijk”) en keeper Honings (De Wit: „Hij was schuldig aan het eer ste doelpunt, trouwens het is niet de eer ste wedstrijd die wij door hem hebben verloren. Daarom hebben wij zondag Scheepers een kans gegeven”) bijna af te straffen. Zwak van De Goede was echter dat hij nauwelijks in het gat dook maar steeds met Boszhardt uitzwenkte naar de vleugels om gaten te trekken wat tegen een gegroepeerde verdediging niet aan te bevelen is. Joop Brand: „Wat wil je. Haarlem is een ploeg die vorig jaar een heel seizoen heeft verdedigd. De over schakeling om Haarlem te leren aanval len verloopt niet in enkele weken. Dat is onmogelijk.” Dat de problemen zich de komende wed strijden bij Haarlem toch op de aanval zullen concentreren toonde het duel met de Brabanders nog eens ragfijn aan. In de eerste helft kreeg keeper Lelieveld zeg ge en schrijve één bal. Ook al omdat Hoe- toeschouwers. Het was een uitspraak die het begrijpe lijke maar niet erg attractieve negativis me van de Helmond-trainer er nog eens extra onderstreepte. Helmond Sport is niet bepaald de meest geroutineerde elf uit de eerste divisie (De Wit: „omdat je in deze idiote weken met vijf wedstrijden slechts twee keer kunt trainen en ik na genoeg met een compleet nieuw elftal zit heb je al bij voorbaat een achterstand op geroutineerde elftallen”) en daarom verschilden de ingrediënten van Helmond Sport nauwelijks van die waarmee Haar lem in deze nog prille competitie al enkele keren mee is geconfronteerd. Ook nu had Van Bommel de opdracht om de tijdig Van Breevoort tekent met een schitterende kopstoot uit een vrije trap van Nieuwenhuys niet zichtbaar) het eerste doel- pogingen om zjjn strijd methodes te verpakken. Nieuwenhuis: En vandaag viel het echt allemaal nog wel mee. De eerste wedstrijd weet je niet wat je overkomt Ik begin er nu zo langzamerhand rekening mee te houden dat ik onderuit word ge schopt. Ik spring maar iets meer”. VARESE. Al zijn explosieve kracht had Klaas Balk gelegd in die eerste, sprintend afgelegde 250 meter van de 1.000 meter-tijdrit met staande start. Toen sloeg het noodlot onverbiddellljk toe: met een snerpend fluiten liep zijn achterband leeg. Ontgoocheld stak de man uit Badhoeve- dorp, in wie baan-coach Frans Mahn een potentiële wereldkampioen had gezien, zjjn linkerarm omhoog. Goed, hij mocht na tuurlijk ruim een kwartier later overrij den, maar op het fatale moment van de springende band wist Klaas Balk het al: hij was kansloos geworden voor de we reldtitel. Het vormde het besluit van een vrij rom melige wedstrijd waarbij het wordt een beetje eentonig het spel van Nieuwen huys veel bewondering oogste. Niet alleen moest hij veel nutteloos werk verrichten (omdat vooral Oosthuizen in de spits niet aanspeelbaar bleek en de meeste duels verloor), maar ook de verwoed tackelende Van Bommel deed geen lewijckers was gevaarlijk met uitvallen. WageningenHeracles 2-0 (1-0). Scheids rechter Brouwer. 3.500 toeschouwers. Ponsen 1-0, Roelofs 2-0 (strafschop). Wageningen speelde verrassend sterk. Heracles had er niet op gerekend en ging te laat tegenmaat regelen nemen. De wedstrijd bleef tot het eind toe spannend. SVV—Willem II 2-1 (1-0). Scheidsrechter Korver. 6.000 toeschouwers. Poot (strafschop 1- 0), de Puyt 1-1, Van Meeteren 2-1. SVV ze gevierde op het nippertje. Willem II had een pechdag wat betreft het benutten van kan sen. In de tweede helft moest SVV voortdu rend terug op eigen hleft om de Tilburgse heftige aanvallen af te weren. VVV—Veendam 3-1 (1-0). Scheidsrechter Berrevoets. 5.000 toeschouwers. Heynen 1-0, Verhoeven 2-0. Heynen (strafschop) 3-0, Kerk hof 3-1. Een aantrekkelijke wedstrijd, waar in aan beide kanten nogal wat kansen wer den gemist. Vlak voor rust maakte een tech nisch en tactisch beter VW 1-0. In de twee de helft rukten de Venlonaren snel door. AZ '67—PEC 31 (20). Scheidsrechter Bogaerts. 5000 toeschouwers. Twisk 1—0 20, Vreedenburg 30, Spanhaak 31. AZ heeft eindelijk het juiste ritme gevonden. PEC, dat nogal teleurstelde, is daar de dupe van geworden. De Zwollenaren hadden voor al aanvallend weinig in te brengen HVC—Fortuna VI. 1—1 (1—0). Scheids rechter Geurens. 4500 toeschouwers. Van Mourik 1—0, Reigerberg 11. Voor rust was HVC de betere ploeg, maar in de tweede helft kwam Fortuna verrassend terug. Hèt bikkelharde duel braeht geen groots voetbal, wel veel kansen en een juiste uitslag. Blauw Wit—FSC 1—1 (1—1). Scheidsrech ter Bentvelzen. 3000 toeschouwers. Bohnen 01, Van Nee (strafschop) 1I. FSC verde digde de gelijke stand bij rust zo goed, dat Blauw Wit de handen vol had. De Limbur gers waren door hun uitvallen vla Bohnen en Gijselaars vaak gevaarlijker dan de Am sterdammers DFCEindhoven 01 (00). Scheidsrech ter Hoppenbrouwer. 4000 toeschouwers. Van der Zande 01. Een zeer spannende strijd, die enigszins tegen de verhouding in gewon nen werd door Eindhoven. DFC toonde zich veelal de sterkste ploeg, maar had geen ge luk met de kansen. ste 200 meter kostten enorm veel kracht Daarom kon ik me ook niet meer zo concentreren toen ik het de tweede maal mocht proberen. Wat heb ik afgezien in de laatste 300 meter. Alles werd wazig voor mijn ogen. Ik heb voorspeld, dat een kleinigheid over deze tijdrit kan beslissen, maar een lekke band is veel meer dan een kleinigheid, je raakt er teveel van je krachten door kwijt, dan ben je verloren. En ik was juist helemaal niet gedemora liseerd door de teleurstellende uitschake ling van Den Hertog en Schuiten in de persoonlijke achtervolging. Ik wilde juist nu bewijzen, dat Nederland er nog bij is. En nu loopt het zo af Verrassend was, dat een sterk afge- slankte Fransman Trentin die in 1966 we reldkampioen was op dit onderdeel, maar daarna zelden meer iets' presteerde, in de ze tijdrit nu naar het brons reed achter de Rus en de Deen Pedersen. De tijd van Rapp: 1.07.60. Balk: 1.09.41. De tijd van Pedersen: 1.07.68. De tijd van Trentin: 1.08.66. Dat gebeurde dan ook twee keer. Dat Nieuwenhuis daarbij de grote animator was is bij Haarlem al zo’n beetje gemeen goed geworden. Eerst belandde een uit stekend genomen vrije trap op het hoofd van de inlopende Van Breevoort (1-0) en twintig minten later (even voor tijd) zag Kornuyt geen andere mogelijkheid om de zoveelste rush van de Utrechter te beslui ten met een overtreding die de beslis sing van de goed leidende scheidsrechter (misschien omdat Martens op de tribune zat) Van Eijk wel erg eenvoudig maakte: strafschop. Bregman (twintig minuten voor tijd ingevallen voor Oosthuizen) klaarde het karwei feilloos. geweldig vond voor Wierstra. xx-.:4 Niemijer wilde ook grif bekennen, dat Stakenburg, „de Staak” hem op fantasti- «che wijze in de eindstrijd gemanoeu vreerd had. Ook voor „de Staak” was het een prestigezaak, want hij had Wierstra geadviseerd alles te doen om Niemijer mee te krijgen. Niemijer, eigenaar van een polyesterbe- d rijf je, was zeer nerveus geweest, omdat hij zich als debutant op een wereldkampi oenschap direct ook moest waarmaken. „Ik was in het begin gewoon misselijk, het was lastig, maar ik ging steeds beter draaien. Na eenderde van de koers wist ik dat ik de tweede plaats kon grijpen ach ter Podlesch.” De van huis uit sterke wegrenner had lang in derde positie mee gedraafd, achter de veilige rug van Sta kenburg. De Duitser Podlesch was onge naakbaar, en zou ook »et twee ronden voorsprong winnen, maar er was ook nog de Zwitser Hugentobler. die zeer sterk gestart was. Stakenburg lanceerde na ongeveer 23 minuten een schijnaanval op de Zwitser, maar, ging niet door. „Ik had hem toen al Roda JCde Graafschap 1-0 (0-0). Scheids rechter Derks. 4.500 toeschouwers. Coolen (strafschop) 1-0. Pas in de laatste drie minu ten kon Roda de verdedigende tactiek van de Graafschap doorbreken. Een doorbraak van Jongen leverde een strafschop op. De Graafschap had pech dat een gelijk spel op het laatste moment niet doorging. Heerenveende Volewijckers 0-0. Scheids rechter Aalbrechts. 4.000 toeschouwers. De defensies verrichtten in deze aantrekkelijke wedstrijd het beste werk. Heerenveen had

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 22