KONINGIN DRUKTE OP BROEIHEET VLIEGVELD HONDERDEN HANDEN na Ruzie de N.M.P. wordt G Marbon-brand wakkerde brandweerkorps m conflicten aan kunnen gevaarlijk zijn Bomen langs wegen 1 meter in Tankwagon van olietrein ontsporing in brand Champignon van ruim op congres uitgevochten Tekstschrijver Karel Hille getrouwd Danscentrum i „GRIEK” 5 Discussie over universitair VVDM-Suriname In november in Utrecht ai in VOLGENS VOORLOPIGE GEGEVENS SWOV: hc Honden weeklang opgesloten in autowrak beklaagt zich bij Defensie onderwijs te oppervlakkig Straaljager in Ijsselmeer gestort Jongens bekennen oud-predikant gedood te hebben GRONINGEN. De 21-jarige jongeman nen uit het Groningse Ten Boer, die maan dag, als verdachten van de moord op de 84-jarige emeritus-predikant W. Diephuis, in Hamburg werden gearresteerd, heb ben beiden een bekentenis afgelegd. 2 FOUTEN AFWEGEN dansi VIS D Volgens onderzoek: Piloot omgekomen Korte plechtigheid Ai ZIJLWEG 49 HAARLEM ‘donderdag 26 AUGUSTUS 1971 AL DANSEND LEER JE (Vervolg van pagina 1) Opvallend was, dat de bewaking langs de route van het vliegveld naar Djakarta zeer licht was. Om de vijftig meter stond weliswaar een militair, maar van veel uiterlijke militaire veiligheidsmaatregelen was niets te zien. Wel waren bij het vliegveld en op verscheidene plaatsen langs de route concentraties van legervoertui gen, bemand met tot de tanden ge wapende militairen. Ook bij het Mer- dekapaleis en bij het „guest house”, waar koningin Juliana en prins Bern- hard rond twee uur aankwamen, was de bewaking wat grimmiger. TELEFOON 32 69 06 pi viifi (Van onze correspondent) (Van onze correspondent ADVERTENTIE (Van onze Amsterdamse redactie) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Oud-premier mr J. M. L. Th. Cals heeft in een ziekenhuis in Was senaar een rugoperatie ondergaan. Hoewel de operatie goed is verlopen de den zich later complicaties voor, die aan leiding geven tot enige bezorgdheid. Her stel zal enige maanden duren. DEN HAAG. De moeilijkheden in de Nederlandse Middenstands Partij zullen in november besproken worden op een le dencongres, dat waarschijnlijk in Utrecht zal worden gehouden. De ruim 5.000 leden krijgen dan van het hoofdbestuur de gele genheid om de positie van partijvoorzitter Jac. de Jong uit Vorden en zijn politieke tegenstanders in de N.M.P., A. W. te Pas en M. Dessing. beiden uit Amsterdam te bespreken. De kleurrijke en hartelijke plechtigheid op „Kemajoran” nam bij elkaar nog geen half uur in beslag. Aanzienlijk korter dan was gepland. Of dit een gevolg is geweest van een beslissing van het Indonesische De vereniging stelt dat sedert januari de toelage voor dienst buiten Nederland ten opzichte van de normale wedde is gedaald van 54 percent tot 23 percent, terwijl niet alleen in Nederland, maar ook in Suriname de prijzen aanzienlijk zijn gestegen en bovendien de kosten voor de Nederlandse militair ver van huis aan zienlijk hoger zijn dan bij legering in Nederland. E de mei peli lijk kor wel V lied gegi toer siec voo: inge niet van tigii doei aart »che andi huis In eonf aan] mee bedi woo is, v van men lijk betr die plicl de v is vi heid afge vare zeke gaat zighi plice nabi oplei onge bran lede: wezi achu achu De i ging LO In n arres vakb onde cratii rappi afgei ontv: Op woensdag en vrijdagavond 7 uur populaire cursus voor scholieren. Volledige 28 lessenclub 65. Prospectus op aanvraag. Wi stron maar 1 ok1 kaan vaart tuigk nati De NAS advis ven. DEN HAAG. De discussie over het universitaire onderwijs en de herstructu rering is tot nu toe te oppervlakkig geble ven. Regeringscommissaris prof. Posthu mus biedt met zijn voorstellen slechts halve oplossingen. De gedachtenstrijd over het universitaire onderwijs is veel meer dan een interne discussie over de gewen ste inrichting van dit onderwijs. Tot deze conclusies komen de heren G. J. van Bergen Henegouwen en M. A. J. Matthij- sen in een sociologische analyse van de gedachtenstrjjd over de herstructurerings- periode 1968-1970. Daar belde één van hen de Raiffeisen bank in Ten Boer op met het verzoek een deel van zijn banksaldo op een bank in Hamburg over te maken. De bank in Ten Boer waarschuwde de politie met het re sultaat dat de beide jongens spoedig in Hamburg gearresteerd konden worden. TERHEIJDEN In de Biesbosch zijn dertien reuzechampignons gevonden. De grootste heeft een omtrek van 105 cm en weegt 3*/i kg. Zij zijn eetbaar. De vind plaats wordt geheimgehouden om te voor komen dat er veel mensen komen kijken en de champignons beschadigen. Ook over de voorlichting van de Neder landse militairen die naar Suriname gaan heeft de vereniging klachten. Een gevolg van te weinig voorlichting zou zijn dat velen na korte tijd spijt hebben zich ooit als vrijwilliger te hebben gemeld. Zo wordt de militair in Nederland wel verteld dat zijn dienst om 13.30 is afgelopen, maar niet wat daarna de recreatiemogelijkhe den zijn. De enig betaalbare gelegenheden zijn de bioscopen en militaire tehuizen, aldus de brief aan de minister, terwijl 's avonds de enige vrouwen die zij in Paramaribo ontmoeten prostituees zijn. Commandant Baay gaf toe, dat er hier en daar fouten zijn gemaakt. Wegens de vertrouwenscrisis zou de heer Baay bijna zijn functie hebben opgegeven, maar zo heet werd ook bij de brandweer de soep niet gegeten. De ambtenarenbonden spre ken dan ook liever van een communica tiestoornis, zij het een ernstige. Geruchten, dat de rijksrecherche een onderzoek zou instellen naar de positie van Jac. de Jong, blijken op onwaarheid te berusten. De heer De Jong zal naar aanleiding van een brief van partijoprich- ter Dessing geen juridische stappen onder nemen. In die brief beschuldigt de heer Dessing de heer De Jong ervan, dat hij hem „onder dwang” van zijn Kamerzetel verjaagd zou hebben, een dwang, die om schreven is als financiële toezeggingen en chantage. De fractieleider van de N.M.P. in de Tweede Kamer, de heer Te Pas, die door de heer De Jong niet als zodanig wordt erkend, wil ook graag klaarheid. Hij heeft al iets gedaan aan de schulden, die partij- oprichter Dessing voor de N.M.P. heeft moeten maken. Die schulden zouden bo ven de 30.000 liggen, een bedrag dat de heer Dessing op de rand van een faillisse ment heeft gebracht. Van zijn Kamersala- ris heeft de heer Te Pas volgens zijn zeggen al 10.000 doen toekomen aan de heer Dessing. Die schulden zijn in feite inzet van de hoog opgelaaide ruzie. Ook de heer De Jong zou iets aan de schulden van de heer Dessing moeten doen, meent de heer Te Pas omdat z.i. die schulden N.M.P.- schulden zijn. Eventuele financiële tege moetkomingen van de zijde van de heer De Jong echter zijn als ze er geweest zijn al direct omschreven als „steek penningen en chantage”. De strijdende partijen hebben ook brieven geschreven aan Kamervoorzitter mr. Van Thiél, die ze voor kennisgeving heeft aangenomen. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Woensdagmiddag is de 28-jarige luitenant-vlieger C. R. J. van Weerkom van de vliegbasis Leeuwarden, met een Starfighter in het Ijsselmeer ge stort en omgekomen. Hij woonde in Dok- kum. was gehuwd en had geen kinderen. De plek waar de machine in bet water neerkwam ligt drie myl ten westen van Makkum en twee mjjl ten zuiden van de Afsluitdijk. resta zoud met wekt een Naar de g den. An vang Eéi tie v. Monl verk: se re toest te m onmi ontbi derir oprot Al men vorig ging heid. MOE erop doch afwi; recht gen den gen i zij c< Mc tenge vrou' Inter lijkh Elke dag kunt u inschrijven voor de nieuwe danslesclubs welke in september beginnen. Ons dansprogramma omvat alle Moderne en Zuid-Amerikaanse dansen. Indeling der clubs naar leeftijd aparte groep boven 20 jaar Aan het slot van de spoedvergadering tussen de heer Baay de medezeggen schapscommissie en de ambtenarenbonden kon burgemeester Samkalden concluderen dat het vertrouwen in de leiding en omgekeerd in de medezeggenschapscom missie niet ontbreekt, maar dat het wel degelijk aanwezig is. Er schort evenwel het een en ander aan. maar daarover gaat men dan vrijdag praten. van de hogere verkeersintensiteiten heeft verwacht. Uit deze voorlopige conclusies van de SWOV blijkt dat bomen die voorkomen binnen de zone, die volgens de genoemde proefnemingen obstakelvrij zouden moe ten zijn, voortdurend gevaar opleveren voor het wegverkeer. Aan de andere kant is de functie van bomen langs de weg en in het landschap zo belangrijk dat zij slechts bij duidelijke noodzaak verwijderd mogen worden, zo meent Rijkswaterstaat. Twee Makkümmer vissers hebbSh 'de5 Sfarfighter in ^ee zien vallen. Toen zij ijlings naar, de plek voeren waar de straal jager was .neergekomen, - vonden zij een beschadigde rubberboot, een uniformpet en enkele kaarten. Later is op het land in de buurt van Makkum de schietstoel van de machine aangetroffen. Precies volgens schema, om één uur plaatselijke tijd maakte de gecharterde DC-8 van de KLM, de „Daniel Bernoulli”, met de koningin en de prins aan boord, een fluwelen landing op het beton van het zwaar bewaakte en hermetisch afge sloten „Kemajoran”. Tot dan toe hadden honderden speciale genodigden, onder an dere kinderen van de Nederlandse school en missiezusters, op de uitwuifterrassen in de brandende zon gewacht op dit moment. HAARLEM. Bomen kunnen als zij te dicht langs de weg zijn geplant gevaar opleveren voor de verkeersveiligheid. On derzoekingen in binnen- en buitenland hebben inmiddels aangetoond dat zeker langs de groot doorgaande wegen een zone nodig is, die zoveel mogelijk moet worden ontdaan van obstakels. Hoe nood zakelijk een dergelijke zone is, blijkt uit een aantal gegevens, die door de SWOV (Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid) werden verzameld. Het rooien van bomen vergt dus een zorgvuldige afweging van deze veiligheids- factoren tegenover de verarming van landschap en milieu aldus Rijkswater staat, die verder zegt, dat waar mogelijk bomen worden gespaard door het plaatsen van een beveiligingsconstructie. Hoewel deze uit esthetisch oogpunt het landschap op haar beurt enige schade toebrengt, kiest Rijkswaterstaat voor de beveiligings constructie als het rooien van bomen duidelijk het landschap schade toebrengt. Bij het bepalen van de keuze wel of niet rooien spreekt voorts de planning mee. Het is denkbaar dat bomen die uit veilige verkeersoverwegingen gerooid moeten worden, in de nabije toekomst toch zouden De analyse verschijnt deze maand als het tweede deel in de reeks uitgaven van de Stichting Interuniversitair Instituut voor Sociaal-wetenschappelijk onderzoek (SISWO). Het zijn de uitkomsten van een onderzoek, dat in opdracht van het minis terie van Onderwijs en Wetenschappen op verzoek van de Overlegcommissie Tertiair Onderwijs (OTO) werd verricht. De vraag, waar tenslotte alles om draait is: of de traditionele positie van de uni- versiteit, als centrum van waardenvrije wetenschapsbeoefening en opleidingsplaats voor een kleine elite, nog wel houdbaar is in een maatschappij, die fundamenteel aan het veranderen is in de zin van grotere participatie aan en spreiding van invloed in het openbare leven. Deze de mocratisering is. zo stellen de medewer kers van SISWO, behalve een weten schappelijke ook een politieke kwestie. Het universitaire onderwijs is van elite- onderwijs tot massa-onderwijs geworden. Volgens de auteurs is het gewoon een fictie om hiervoor dezelfde standaarden te hanteren als vroeger. Toch gebeurt dit in feiite. Alle concrete problemen, waarmee men momenteel zit, zijn hiervan de symp tomen. Ze worden benaderd vanuit een traditionele stellingneming over de func ties van de universiteit. Het moet voor een ieder duidelijk zijn, dat we er zo nooit uitkomen, menen de medewerkers van SISWO, die ook enkele perspectieven en suggesties geven voor het beleid op korte termijn. Woensdag zijn in Amsterdam de tekstschrijver Karel Hille en mej. Mini Hondelink getrouwd. Op de foto zien we hoe de bruidegom zijn bruid het huwelijk „intilt’’, bijgestaan door enkele grootheden uit de lichte muze. Van links naar rechts: mevrouw A. Schutz, de bruidegom en bruid, Rika Jansen, Marco Bakker en Johnny Jor- daan. DEN HAAG. De Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (VVDM) afde ling Suriname heeft zich bij de minister van Defensie beklaagd over de verschillen die er naar haar mening bestaan tussen de omstandigheden waaronder de Neder landse soldaten in Suriname verkeren en in Nederland. De punten waarvoor aandacht wordt gevraagd zijn de wedde, de appèlregeling, de kleding, de voorlichting, de huisvesting en de strafregeling. De conflicten dateren voor een deel van voor de rampzalige brand (negen doden, onder wie vijf brandweerlieden) bij het chemische bedrijf van Marbon Europe in het wegtelijke havengebied van Amster dam. De ramp heeft de emoties sterk geraakt. Mede daardoor vielen een paar opmerkingen van ondercommandant D. Nielsen in AVRO’s Televizier volslagen verkeerd bii de Amsterdamse brandweer mannen. De heer Nielsen zei onder meer, dat het niet meer in de eerste plaats een roeping is, die iemand ertoe drijft brandweerman te worden. Veel belangrijker, wellicht zelfs de belangrijkste reden, waarom ie mand het hrandweervak kiest, was vol gens de heer Nielsen de geldelijke belo ning en de vele vrije tijd. Tijdens een vergadering van de m.c., waarvan commandant Baay uit hoofde van zijn functie voorzitter is, barstte de bom. De vertegenwoordigers van de bon den kwamen met hun niet malse verkla ring, waarin zij vaststelden, dat de ver trouwensbasis in het overleg ontbrak. In de vergadering moest alles eruit: de te genstellingen op het vlak van de toelagen voor continudienst, verkorting van de diensttijd, de verstrekking van maaltijden in de kazernes, gevarentoeslag, betere uit rusting voor het bestrijden van chemische branden, verboden op het beleggen van vergaderingen ter bespreking van het on behagen na de Marbonbrand. De brand weerlieden vinden bovendien, dat het con tact tussen de korpsleiding en de mede zeggenschapscommissie onmiddelijk na de Marbon-brand onvoldoende was. Het tweetal was vorige week vrijdag eerst op stap geweest en had café’s in Ten Boer, Appingedam en Delfzijl bezocht. Terug in Ten Boer kwamen zij op het idee bij de dominee in te breken. Zij haalden eerst een vijl en twee messen en wisten aan de achterkant van het huis binnen te komen. Zij doorzochten de woonkamer maar vonden niets. Op de bovenverdieping gingen zij de slaapkamer binnen, waar do minee Diephuis geschrokken omhoog kwam uit zijn bed. Hij kreeg onmiddellijk met een mes een harde klap op het hoofd. Er ontstond een worsteling waarbij beide jongens zich op de dominee storten. Het tweetal probeerde hem te wurgen en toen dit niet gelukte stak een van hen de be jaarde man met een mes in het hart. Wie de steek toebracht is nog niet duidelijk. Toen de predikant dood was verliet het tweetal de kamer, deed de deur op slot en nam de sleutel mee, die later werd weg gegooid. De jongens gingen naar huis, pak ten hun fietsen en reden naar Groningen. Vandaar gingen zij, gedeeltelijk liftend, naar Hamburg. Hierbij stelde men vast, dat tenminste 14 percent van het aantal verkeersdoden een rechtstreeks gevolg is van een botsing met een vast voorwerp .(Bij dit percenta ge zijn dus niet inbegrepen de botsingen met andere voertuigen die tenslotte eindi gen in een botsing met een vast voor werp.) Verder dat 65 percent van deze voorwerpen bestaat uit bomen en dat 59 percent van alle ongelukken met slachtof fers tegen een vast voorwerp voorkomt op een recht gedeelte van de weg. Ruim de helft van dit percentage ongevallen ge beurt buiten de bebouwde kom. Verder stelde men vast dat gedurende de laatste tien jaar het aantal slachtoffers als gevolg van een botsing met een vast voorwerp met gemiddeld 11 percent is gestegen. Dit is aanzienlijk meer dan dat men op grond OPSTERLAND. De politie van de Friese gemeente Opsterland heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 45-jarige in valide inwoner wegens verregaande ver waarlozing van vier jonge honden. De die ren werden aangetroffen in het wrak van een oude auto op het erf van de man, waarin ze al een week lang opgesloten hadden gezeten. De wagen stond in de zon, waardoor in het interieur van de auto een temperatuur heerste van ongeveer 45 graden. De hon den zijn door de politie in een asiel on dergebracht. KOOTWIJK. Het treinverkeer tussen Amersfoort en Apeldoorn is vanmiddag hervat nadat NS-personeel erin geslaagd was de spoorbaan tussen Assel en Koot wijk te herstellen welke gisteren door een ontsporing en in brand raken van tank wagens van een olietrein ernstig was be schadigd. De laatste wagon van de olietrein liep uit de rails en vloog in brand, nadat een portaal van de bovenleiding en een sein licht waren geramd. Brandende olie stroomde over de baan. Daar de machinist van de uit 31 wagens bestaande trein niet direct merkte dat er iets niet in de haak was, werden nog drie tankwagens uit de rails getrokken. Door dat de koppelslangen van de remleiding losgerukt werden, stopte de trein. Brandweerkorpsen uit omliggende plaatsen, die snel gealarmeerd waren, wis ten de brandende tankwagen vrij spoedig te blussen en ook het vuur in de heide naast de spoorbaan te doven. Korte tijd later kon worden begonnen met het herstel van de over een lengte van tientallen meters vernielde rails en bovenleiding. Het reizigersvervoer tussen Amersfoort en Apeldoorn werd door au tobussen overgenomen. NS-technici hebben een onderzoek inge steld naar de oorzaak van de ontsporing. De rails ter plaatse was pas vernieuwd. tien meter uit de kant van de rijbaan vastgesteld. Uit de Amerikaanse onderzoe kingen kan worden afgeleid, dat bij een obstakelvrije zone van tien meter, 80 percent van het aantal wagens dat van de weg afraakt niet met een verder gelegen obstakel in aanraking komt Rijkswaterstaat vindt het goed toepas sen van beplantingen langs de wegen overigens belangrijk. Want zo zegt Rijks waterstaat, een goede inpassing van de weg in het landschap door onder meer gebruik te maken van een juiste estheti sche vormgeving, maakt de weg niet al leen aangenaam voor het oog, maar heeft evengoed invloed op de verkeersveiligheid. Het middel bij uitstek om de weg aan te passen bevordert de toepassing van be planting. Boomgroepen en boomrijen, struiken en heesters in verschillende groe peringen worden daarvoor in ruime mate gebruikt. Ter illustratie geeft Rijkswater staat het volgende cijfer: in de laatste vijf jaar werden langs de rijkswegen gemid deld per jaar 20.000 bomen geplant, ter wijl gemiddeld 2 miljoen struiken per jaar de grond ingingen. Beplantingen langs de rijkswegen zijn bovendien van belang als optische begeleiding in buitenbossen bijvoorbeeld afscheiding van lichten bij parallel lopende spoorwegen of landbouw- wegen en om eventuele minder aangena me landschapselementen als autokerkho ven en vuilstortplaatsen af te schermen. moeten verdwijnen door bijvoorbeeld voorgenomen reconstructie van de betrok ken weg. Als deze reconstructie in de nabije toekomst plaatsvindt, zal dit een rede zijn om uit verkeersbelang de bomen te rooien. Het rooien van bomen is echter geen eenvoudige beslissing. In sommige gevallen stelt Rijkswaterstaat nota's op en vraagt daarbij het advies van de Raad van Waterstaat. In alle gevallen is er eerst uitvoerig overleg met het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk en Staatsbosbeheer, voordat de beslissing over het al dan niet rooien van de bomen valt. Daarbij komt dat het verwijderen van bomen, die in toenemende mate gevaar voor het verkeer opleveren, vaak aan Staatsbosbeheer de gelegenheid geeft een nieuw beplantingsplan op te stellen. Een beplanting die is aangepast aan de maatschappelijke eisen en het huidige inzicht van de verkeersveiligheid, aldus Rijkswaterstaat. Het is duidelijk dat de breedte van de rooizone, niet groter mag zijn dan strikt noodzakelijk. Met name in Amerika heeft men aan de hand van verschillende onderzoekingen in de jaren 1960-1967 deze grenzen en daarmee de grenzen van een obstakelvrije zone langs de autowegen trachten vast te stel len. Rijkswaterstaat heeft aan de hand van deze onderzoekingen en na een on derzoek van de dienst verkeerskunde voor autosnelwegen een obstakelvrije zone van Velen van de Nederlandse kolonie, maar ook vele Indonesische genodigden, pinkten een traan weg toen om acht minuten over één koningin Juliana en prins Bernhard de vliegtuigtrap afdaalden en hartelijk werden begroet door presi dent Soeharto en diens vrouw. Bijna plechtig stil werd het op „Kemajoran” toen het koninklijke en presidentiële echtpaar, staande op een verhoging met baldakijn, het „Wilhelmus” en het „Indo nesia Raya” aanhoorden. Een stilte, die werd geaccentueerd door de 21 saluut schoten. Op het dak van het stationsge bouw stonden bewapende militairen stram in de houding. Bij een temperatuur van 40 graden inspecteerde de koningin vergezeld door de in plechtig zwart gekle de president Soeharto, vervolgens de ere wacht. Die erewacht bestond uit 350 mili tairen van landmacht, marine, luchtmacht en het korps politietroepen. Voor het gezelschap in de auto’s stapte, om de rit naar het „Guest house” te beginnen, druk ten de koningin en de prins vele honder den handen van Indonesische autoriteiten en van het corps diplomatique. ontvangstcomité in verband met de bran dende hitte is niet bekend, maar het is denkbaar dat de snelle afwikkeling van de aankomstceremonie de koningin en de prins en mogelijk ook veel van de aanwe zige autoriteiten niet onwelkom was. Om vijf over half twee stapte het gezelschap in de gereedstaande en uiteraard aircondi tioned auto's voor de tocht naar het „guest house”, dat in de tuin van het Merdeka-paleis staat. Dit gebouw is ge heel voor de koningin, de prins en hun uit dertien leden bestaande gevolg gere serveerd. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben eerst enkele uren rustgehouden. Vanmiddag zouden ze president en me vrouw Soeharto in het Merdeka-paleis bezoeken, waarbij geschenken zullen wor den uitgewisseld. Vanavond om zeven uur begint het door president Soeharto aange boden staatsbanket in het vroegere paleis Rijswijk, dat nu „Istana Negara” heet. Er zullen 140 gasten aan deelnemen. Tijdens het banket zullen achtereenvolgens presi dent Soeharto en de koningin redevoerin gen houden. De eerste dag van het 10- daagse bezoek aan Indonesië wordt afge sloten met een cultureel programma, dat bestaat uit verschillende dansen door groepen uit een aantal delen van Indone sië. AMSTERDAM. Bemiddeling door burgemeester Samkalden en wethouder Kuijpers heeft in ieder geval voorlopig voorkomen dat de nogal fikse tegenstel lingen tussen de leiding en het personeel van het Amsterdamse brandweerkorps groter werden. In een verklaring signa leerden vertegenwoordigers van ambtena renbonden in de medezeggenschapscom missie (mc) een gebrek aan vertrouwen in de leiding. Burgemeester Samkalden kon dat in een spoedvergadering voorlopig rechttrekken. Vrijdag zullen de spannin gen in het korps in een „volkomen open gesprek” worden besproken.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2