ZWARE BOMEXPLOSIE IN NOORDIERS KANTOOR Berlijn-akkoord over Bocht te kort genomen Druk van Moskou op Roemenië „Geen reden tot juichen Dode en 35 gewonden bij aanslag in Belfast De tijdbom in het milieu Groot aantal arrestaties in Portugal Omstreden China-politiek van Ceaucescu Betoging bij San Quentin gevangenis Reykjavik wil alle honden kwijt r-y Middendorf had Westduitse oppositie: OVER 6 DAGEN Overstromingen in Oost-Pakistan hvj Armstrong wordt hoogleraar gesprek met Riad elegrammen Woord „cholera” taboe in Spanje DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1971 3 (Van onze redacteur in Londen) het 99 W aarschuwing Instemming Springstof SPECIAALHUIS A mnesty International: U itweg Manoeuvres Eigenzinnig Pressie I NAAR WINKELCENTRUM SCHALKWIJK voor KLOKKEN HORLOGES en SIERADEN Vier nieuwe gevallen in Barcelona (Van onze redactrice in Wenen) WENEN Als de Russen Roemenië binnen zouden vallen dan zal er worden teruggevochten. Dat schijnt aan het eind van twee weken koorts achtige activiteit in Boekarest nu wel vast te staan. Eerst heeft president en partijleider Ceaucescu zijn China-politiek daarover gaat het conflict met Moskou door de drie hoogste instanties van het land ostentatief laten goedkeuren: door het Centrale Comité, de Staatsraad en de regering. Volgens wet van 1924 - be- ADVERTENTIE «WVWVVWWWVWWVtMAMMMfWVWWIMAfVWWVWVWVVWVVVWVVVVWWWVVVVVWVWVVVVVVWVVWI l RIVIERADREEF 39 TEL. 322990 (Van onze redacteur in Stockholm) i i i Dit vehikel lijkt een nieuw model mini-auto. In werkelijkheid is het al leen maar een auto waarvan de be stuurder in een bocht zijn draai niet kon vinden. Het gevolg was dat de wagen in een etalage terecht kwam. De spiegelruit zorgde voor het merk waardig effect. i i Eén minuut voordat de bom ontplofte, ontving men een anonieme telefonische waarschuwing van een vrouw. Toen enke- Een half uur na de ontploffing vond men een tweede bom in een kleedkastje. Het is een wonder dat slechts één persoon bij deze enorme explosie om het leven is gekomen. „De bewakers zijn moordenaars, zwijnen drie dode zwijnen is niet genoeg”, zo schreeuwden de betogers, die door de politie uit de buurt van de gevangenis poort werden gehouden. „Dit is de groot ste demonstratie en ook een van de ge vaarlijkste die we hier ooit beleefd heb ben", zo verklaarde de plaatsvervangend gevangenisdirecteur Laurence Stutsman. tegen de afvallige socialistische bondge noot een felle campagne gevoerd. Schumann-tnedaille. De in Hamburg ge vestigde FVS-stichting heeft de naar de Franse staatsman Robert Schumann ge noemde medaille toegekend aan Pierre Werner, de minister-president van Lu xemburg Dreigement. President Juan Velasco heeft verklaard, dat Peru de diplomatieke be trekkingen met Frankrijk onmiddellijk zal verbreken als de Fransen opnieuw een kernbom in het gebied van de Grote Oceaan tot ontploffing brengen. zijn Het 8000 „Al van Volgens deze rapporten zouden er ar restanten zijn gemarteld. De gevangenen zouden geen gelegenheid hebben gehad met hun advocaat te overleggen en het wekelijkse bezoek van een half uur door een familielid zou niet zijn toegestaan. Naar verluidt verkeren de gezinnen van de gevangenen in financiële moeilijkhe den. Amnesty International is bezig de ont vangen informatie te verifiëren. Eén van diegenen, van wie de organisa tie weet, dat hij is gearresteerd, is Alvaro Monteiro, kandidaat van de MOD bij de verkiezingen in oktober 1969. De Portuge se regering gaf toen oppositiegroeperingen toestemming, de kiezers tot stemmen aan te moedigen, op voorwaarde dat zij zich onmiddellijk na de verkiezingen zouden ontbinden. De MOD bleef echter verga deringen houden en ging door met het oproepen tot politieke bewustwording. Alvaro Monteiro werd in mei 1970 sa men met acht anderen gearresteerd. Eind vorig jaar werd hij berecht op beschuldi ging van misdaden tegen de staatsveilig heid. De verdediging voerde aan, dat de MOD geen subversieve organisatie is, die erop uit is de regering omver te werpen, doch alleen maar een groepering met een afwijkende overtuiging. Dit werd door de rechtbank aanvaard en zeven van de ne gen verdachten, onder wie Monteiro, wer den vrijgesproken. De andere twee kre gen straffen van twee en drie jaar, omdat zij communisten zouden zijn. Monteiro raakte zijn betrekking kwijt tengevolge van zijn gevangenschap en zijn vrouw en kind verkeren volgens Amnesty International nu in grote financiële moei lijkheden. Tijdens het Russisch-Chinese conflict is dit land neutraal gebleven. En Ceaucescu heeft drie maanden geleden persoonlijk tussen Washington en Peking bemiddeld om het bezoek van president Nixon voor te bereiden. De Russische leiders beschou wen dit gebrek aan solidariteit als een aantasting van hun zuidwestelijke verde digingsgordel, temeer daar de Chinezen ook in Joegoslavië en Albanië hun invloed zienderogen hebben uitgebreid Op het interne beleid van de Roemeen- REYKJAVIK. De hondenliefhebbers in de IJslandse hoofdstad Reykjavik heb ben een blunder begaan, die nu waar schijnlijk het leven gaat kosten aan een paar honderd viervoeters. Een kennelclub maakte de vroede vaderen van de ge meente erop opmerkzaam, dat nog steeds een belachelijke wet uit 1924 het houden van honden binnen de gemeentegrenzen verbood en vroeg om afschaffing. Vervolgens hebben, tijdens de nationale feestelijkheden op 22, 23 en 24 augustus, waarbij voor de 27ste keer de bevrijding van het fascistische juk werd gevierd, ook twintig miljoen Roemenen hun onvoor waardelijke solidariteit met hun charis matische leider gedemonstreerd. (Van onze redacteur in Bonn) BONN De oppositie van CDU en CSU in Bonn heeft gisteren de regering „vertrouwehjke medewerking” aangeboden voor de onderhandelingen met de DDR, die het Berlijn-akkoord van de VS, Enge land, Frankrijk en de Sovjet-Unie moeten voltooien. Hun oordeel over dat akkoord houden CDU en CSU voor zich totdat het overleg is afgerond. Het zou bovendien afhankelijk zijn van de mate van samen werking en van de invloed die eigen voorstellen van de oppositie bij de ko mende onderhandelingen hebben. Rainer Barzel, de leider der CDU/CSU- fractie in de Bondsdag, vertelde gister middag dat er voor de oppositie tot dusver bepaald geen reden tot juichen bestaat. Voor het eerst is in een volkenrechtelijk akkoord met de Sovjet-Unie sprake van „de beide Duitslanden” en bovendien is de bijzondere positie van Berlijn onder streept. De oppositie vindt daarom dat ze terecht bezorgd is geweest. WASHINGTON (Reuter). Neil Arm strong, de eerste mens die voet op de maan heeft gezet, heeft met ingang van 1 oktober ontslag genomen bij het Ameri kaanse Bureau voor Lucht- en Ruimte vaart (NASA) om hoogleraar in de werk tuigkunde aan de universiteit van Cincin nati te worden. De 40-jarige astronaut die in 1955 bij de NASA in dienst trad, zal wel als speciaal adviseur aan dit bureau verbonden blij ven. LONDEN. (ANP) In Portugal zouden In mei, juni en juli meer dan honderd arrestaties zijn verricht, vooral onder vakbondsmensen, en in enkele gevallen onder leden van de Beweging voor Demo cratische Oppositie (MOD). Dit staat in rapporten die Amnesty International de afgelopen twee weken uit Portugal heeft ontvangen. SAN QUENTIN. (Reuter en DPA) Enkele honderden mensen, zowel negers als blanken, hebben gisteren urenlang be toogd bij de gevangenis van San Quentin in Californië, waar het afgelopen week einde drie bewakers en drie gevangenen, onder wie .Soledad-brother” George Jack- son, werden gedood. Volgens de autoritei ten betrof het een uitbraakpoging. Gisteren zijn nabij Reading in Oxford shire 400 kilogram springstof en 1300 ont- ploffingsmechanismen van een slopersbe drijf gestolen. Volgens de politie is dit door de IRA gebeurd en zou deze gevaar lijke lading zich op weg naar Ulster bevinden. Het is de grootste hoeveelheid springstof die ooit in Engeland is gestolen en voldoende om grote delen van Belfast met de grond gelijk te maken. De moeilijkheid bestaat dat, zoals uit een recent rapport blijkt, tientallen op slagplaatsen van springstof niet tegen roof zijn beschermd. Voor deze gebouwen gel- In alle grote steden van Roemenië zijn de afgelopen dagen ook tochten en massa bijeenkomsten gehouden, die de nationale eendracht naar voren brachten. In een feestvergadering verzekerde de plaatsver vangende staatspresident Manea Manescu dat de arbeidersklasse Ceaucescu en diens China-politiek ten volle ondersteunt en hij prees de sterke persoonlijkheid van de „geliefde zoon van ons volk”. Successievelijk hebben het Hongaarse blad „Magyar Hirlap” het Poolse partij- orgaan „Tribuna Ludu” en het Oostuitse „Neues Deutschland” het Roemeense be leid gekritiseerd. Er werd zelfs van een anti-Russisch bondgenootschap Boekarest- Belgrado-Tirana gesproken. Evenals in ju li 1968 in Warschau werd er deze maand op de Krim een communistische topconfe rentie gehouden om over Ceaucescu’s na tionalistische en eigenzinnige houding de staf te breken, zonder dat deze erbij werd uitgenodigd om zich te verdedigen. Maar in tegenstelling tot Tsjecho-Slo- wakije, dat indertijd vanwege zijn interne liberaliseringen Moskou’s toorn opwekte, gaat het bij Roemenië om het buitenland se beleid. CAIRO. (AP) De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Mahmoud Riad heeft een gesprek van een uur gehad met de Amerikaanse ambassadeur in Neder land, William Middendorf. De regering heeft gistermiddag voor het eerste officieel haar instemming betuigd met het akkoord en zich bereid verklaard de onderhandelingen met de DDR te be ginnen zodra in West-Berlijn de onderte kening door de ambassadeurs heeft plaatsgehad. Aangenomen wordt dat dit volgende week vrijdag gebeurt. De rege ring sprak de verwachting uit dat de overeenkomst een wezenlijke bijdrage tot onspanning in centraal-Europa zal leve ren. Nog deze maand zouden er drie Russi sche divisies naar Bulgarije worden gevlo gen, zogenaamd voor manoeuvres, de der de in deze zomer. Roemenië had voor de doortocht geen toestemming gegeven, ge dachtig aan de Russische troepen die in juni ’68 in Tsjecho-Slowakije op manoeu vre waren en na afloop wekenlang bleven om de partijleiding te intimideren. KARATSJI (DPA) In zes Oostpaki- staanse districten zijn volgens in Karatsji ontvangen berichten zeker zestig mensen door overstromingen omgekomen. Naar gisteren van officiële zijde verluidde, zijn circa vier miljoen mensen in de onderge lopen streken dakloos geworden. De bevolking is dan ook nog steeds onwetend van de juiste stand van zaken. Maar de geruchten gaan van mond tot mond en laten zich niet onderdrukken. Het blijft volkomen onmogelijk dit op enigerlei wijze, officieel of officieus, te bevestigen. Ófwel men krijgt te horen dat er geen sprake kan zijn van cholera, ofwel men moet genoegen nemen met de verklaring: „Wij kunnen niets zeggen.” Men spreekt op het ogenblik van vier nieuwe gevallen van de besmettelijke ziekte in Barcelona, waarvan, er twee verleden week met dodelijke afloop en enkele gevallen in Valencia die nog in observatie zouden zijn. In verscheidene ziekenhuizen heeft men voorts patiënten die lijden aan wat men hier officieel „zomerdiarree” noemt. De Roemenen mogen dan, zelfs na 27 jaar indoctrinatie, nog steeds geen over tuigde communisten zijn, door hun inge boren afkeer van de Sovjet-Unie staan ze wanneer het tegen de Russen gaat en men vat Ceaucescu’s pro-Chinese houding uiteraard als anti-Russisch op als één man achter de partijleiding. Dit alles was voorzien. De nationale demonstratie was het antwoord van Ceau cescu aan de Russische leiders, nadat zij hem de afgelopen weken steeds sterker onder druk hadden gezet. Er zijn verschil lende parallellen met de ontwikkelingen in 1968 in Tsjecho-Slowakije. Evenals toen heeft ook nu de pers in Oost-Europa se communistische partij kunnen de Rus- Voor een federale rechtbank in San Francisco eisten twee advocaten gisteren namens vijf gedetineerden uit San Quen tin veertien miljoen dollar schadevergoe ding. De gevangenen, zo verklaarden zij, zuchten onder „een regime van monster achtige terreur”. BELFAST Belfast, aan gruwe lijke terreurdaden helaas al gewend, kreeg gisteren misschien wel de grootste schok door een bomaanslag tegen het hoofdkantoor van Noordierse elektriciteitsbedrijf. In alle gevangenissen van Californië zijn naar aanleiding van de bloedige ge beurtenis in San Quentin scherpe veilig heidsmaatregelen genomen. In de gevan genis van San Quentin mochten gedeti neerden vandaag pas weer bezoek ontvan gen van advocaten, die echter nauwkeurig gefouilleerd zullen worden. Dat een akkoord tot stand is gekomen met ook „bemoedigende elementen”, is naar Barzels oordeel te danken aan de Westelijke onderhandelaars en bovendien aan CDU en CSU, die vertrouwelijk eigen voorstellen aan Amerikanen, Britten en Fransen hebben voorgelegd, waarmee re kening zou zijn gehouden. Ondanks „toe gevendheid van de Bondsregering” zou het resultaat zijn bereikt. Barzels woorden maken duidelijk hoe moeilijk het is voor CDU en CSU om tot eensgezindheid in de beoordeling van de kwestie-Berlijn te komen Het positieve aan zijn uitspraak is, dat de CDU-leiding niet de mogelijkheid heeft gevonden zich aan te sluiten bij Strauss en Stücklen, de leiders van de Beierse zusterpartij CSU, naar wier oordeel het Berlijn-akkoord niet deugt. In de Westduitse pers is geschreven dat de oppositie lange tijd de regering heeft aangewreven in haar „Ost-politik” de Westelijke bondgenoten van zich te ver vreemden, doch nu in haar kritiek op het werk van de drie Westelijke bondgenoten juist zelf daarmee druk doende is. Daar voor had Barzel echter gisteren een uit weg gevonden: hij prees de bondgenoten en klaagde de regering-Brandt aan, zon der motivering en zonder duidelijk te BARCELONA. Het Spaanse ministe rie van Voorlichting blijft in alle toonaar den ontkennen, dat er zich onlangs geval len van cholera in het land hebben voor gedaan. De Spaanse informatie-media hebben strenge orders ontvangen dat het woord „cholera” taboe is. Het Indiase persbureau PTI heeft ge meld dat op het ogenblik 200.000 vluchte lingen uit de Oostpakistaanse districten Sylhet en Mymensingh onderweg naar de Indiase staat Meghalaya, afgelopen etmaal stroomden daar vluchtelingen de grens over. Bij de zware ontploffing vlak bij het trappenhuis werd een 23-jarige jongeman op slag gedood, vijfendertig anderen wer den gewond. Zestien van hen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen, vijf met zwaar letsel. Onder de gewonden is een zwangere jonge vrouw, die waar schijnlijk haar baby zal moeten verliezen. maken of hij het akkoord als geheel positief dan wel negatief beoordeelt. Inmiddels heeft de regering verklaard dat ze vanzelfsprekend tot samenwerking met de oppositie bereid is. Woordvoerder Ahlers voegde daar echter aan toe, dat de oppositie zelf zo’n samenwerking voortdu rend belast met een kleingeestige pole miek, zoals die ook nu weer is gebezigd. sen niets aan te merken hebben. Het is op de DDR na waarschijnlijk het strengste en meest onvrije van alle satellietlanden. Zelfs de eerste schuchtere pogingen om op cultureel gebied de teugels wat te laten veren heeft Ceaucescu in juli de kop weer ingedrukt. Zeker niet alleen om tegenover het Kremlin een moreel alibi te hebben, maar ook om de bevolking in het uur van gevaar volledig onder controle te hebben. (Van onze redacteur in Madrid) In Roemenië loopt het communisme zelf dus wel geen gevaar, maar wel wordt de Russische hegemonie op de Balkan bedreigd. Alle tekenen wijzen erop, dat de Russen niet bereid zijn dat verder te accepteren. gebracht als het milieugevaar, dat door de snelle technische ontwikkeling in de sec tor der chemische bedrijven en de over rompelende toeneming van hun aantal uitgegroeid is boven de oude maatschap pelijke veiligheidsnormen. De veiligheid van brandweerlieden hangt nauw samen met de veiligheid van het woonmilieu. Het is onverantwoord om mensen op losbrekende rampen af te sturen zonder dat zij precies weten wat hun boven het hoofd hangt, maar het is daardoor ook onverantwoord tegenover de gehele stadsbevolking, omdat deze ruw zal worden wakkergeschud uit haar valse ge voel van veiligheid, en tot de ontdekking zal komen dat de defensie niet is opge wassen tegen de vijand. De bedrijfsbrandweren en veiligheids- ploegen zijn meestal wel goed op de hoogte van wat er in een chemisch be drijf kan gebeuren, maar zij kunnen niet berekend zijnop rampen van grotere omvang en zullen daarbij altijd de hulp van de stadsbrandweer nodig hebben. Tij dens de brand bij „Marbon” is gebleken dat een stuk ervaring en bekendheid met chemische calamiteiten ontbrak bij het Amsterdamse korps. Er zal naar een uit- gebreider en intensiever opleiding moeten worden gestreefd, waarin moderne be- strijdingsmethoden en veiligheidseisen aan de leerstof moeten worden toegevoegd. Maar ook in de sociale verzekering zal een stuk nieuwe zorg moeten worden verwerkt ten bate van brandweerlieden en hun gezinnen, als vertaling van de toegenomen levensgevaren waaraan deze mannen blootstaan. Bij ettelijke brandweerkorpsen in het land zijn wellicht deze „nieuwvormingen” in het milieu nog niet voldoende onder kend. Het aantrekken van nieuwe indu strieën en het inrichten van attractieve vestigingsgebieden voor het bedrijfsleven legt elk gemeentelijk bestuur tevens de dure plicht op, de veiligheid van eigen openbare diensten en de bevolking zo hoog mogelijk op te voeren in overeen stemming met de grootte van het gevaar, dat men binnen eigen grenzen haalt. Ook dat is een normaal te achten milieuzorg, die uitgaat boven de formele toepassing van bestaande verouderde wetten. Het was voorzover bekend het eerste contact op hoog niveau tussen Egypte en Bij de Amsterdamse brandweer smeult de catastrofale brand van „Marbon” nog met emotioneel vuur na, wat heel begrij pelijk is omdat de indruk, die het smarte lijk verlies van vijf manschappen op het korps gemaakt heeft, niet in een paar weken is uit te wissen. Vrouwen van Amsterdamse brandweer lieden hebben dadelijk na de ramp blijk gegeven van hun hevige verontrusting, toen zij door een omroep voor de televi siecamera werden gehaald. Hun grief was voornamelijk, dat hun mannen werden ingezet tegen calamiteiten waarvoor zij niet voldoende opleiding hadden en waar van zij de bijkomstige gevaren als vergif tiging, verstikking en explosies niet vol doende kenden. Zij doelden daarbij uiter aard op branden en storingen in chemi sche bedrijven, die gevolgen van geheel andere aard kunnen hebben dan gewone huis- of fabrieksbranden. In het Amsterdamse korps is nu een conflictsituatie ontstaan, die een tactische aanpak vereist van het Amsterdamse ge meentebestuur in samenwerking met de bedrijfsleiding en de personeelsvertegen woordiging van het korps. Een brandweer is, vooral in een zo enorm gebied als dat van Amsterdam, een kwetsbaar instru ment waar de kwetsbaarheid voorname lijk in het moreel gelegen is. Wat dat betreft verschilt de situatie weinig met die in een politiekorps. De ambitie en het plichtsbesef zijn belangrijke factoren bij de vraag of een korps optimaal berekend Is voor de zware taak die de stadsveilig heid het oplegt. Het gevoel dat men wordt afgestuurd op onbekende en griezelige ge varen vermindert niet de moed, maar de zekerheid, waarmee men de vijand te lijf gaat. Dat is een kwaad ding. De aanwe zigheid van steeds meer en steeds gecom pliceerder chemische „tijdbommen” in en nabij bevolkingsconcentraties vereist een opleiding en een kennis van zaken die ongetwijfeld ook elders in den lande bij brandweermanschappen ontbreken of in leder geval niet in voldoende mate aan wezig zijn. Buiten hun schuld, buiten de schuld ook van de korpsleiding, maar de schuldvraag doet ook het minst ter zake. De grote vraag is, hoe de milieubeveili- ging snel op hetzelfde peil kan worden een Amerikaanse diplomaat sinds onder minister van Buitenlandse Zaken Joseph Sisco verleden maand Israel heeft zocht. Het in Cairo verschijnende blad Messa” meldde in zijn avondeditie gisteren dat Riad en Middendorf de situa tie in het Midden-Oosten en de Ameri kaanse positie in dat gebied hadden be sproken. Amerikaanse diplomaten hebben verklaard dat het bezoek van Middendorf een particulier karakter droeg. De ambassa deur is met zijn gezin op vakantie in Egypte. Hij is evenals oud-minister Luns een goede vriend van Riad. den wettelijke voorschriften uit 1875, die slechts betrekking hebben op de veiligheid van de onmiddellijke omgeving, maar niet op diefstal. De enige remedie zou zijn permanente politiebewaking van alle springstofdepots. Sinds 1969, toen de onlusten in Noord- lerland een grote omvang begonnen aan te nemen, zijn 91 personen gedood. Sinds op 8 augustus tot internering werd over gegaan, vielen er 31 doden. Het totaal van dit jaar kwam daarmee op 59. Ie seconden later de sirene van het nood- alarm begon te loeien ontplofte de bom met een zware knal. De ambtenaren in de kantoren werden door de luchtdruk door elkaar en tegen de grond geworpen. Bij de ingang lagen zeven kreunende meisjes. Premier Faulkner verklaarde diep ge schokt te zijn over deze roekeloze en laaghartige misdaad die zonder acht te slaan op mensenlevens werd uitgevoerd. Hij gaf alle bedrijven en zaken in Belfast het advies de scherpste controle op bezoe kers uit te oefenen, eventueel door middel van identificatie. De rooms-katholieke aartsbisschop van Ierland, kardinaal Conway, heeft de aan slag scherp veroordeeld en gezegd dat de katholieken in overweldigende meerder heid de IRA-terreur veroordelen. Dominee Paisley, die leider is van zijn eigen zogenoemde Vrije Presbyteriaanse Kerk en lid is zowel van het Noordierse als van het Britse parlement, heeft de Noordierse regering verzocht het Noord ierse Lagerhuis onmiddellijk bijeen te roepen. Deze aanslag is tot nu toe een van de ernstigste gebeurtenissen in het Noordier se drama. Men vraagt zich angstig af of dit misschien het begin is van een nieuwe nog dodelijker campagne overgebracht naar het centrum van deze drukke stad, waarbij ieder die daar werkt of zich daar bevindt het risico loopt te worden getrof fen. Afgelopen vrijdag viel de eerste on schuldige voorbijganger als slachtoffer van een IRA-actie. De gemeenteraadsleden herinnerden zich toen, dat het wetsontwerp indertijd werd aangenomen, omdat aan de honden van de schaapherders allerlei ziektes wer den toegeschreven. Men nam aan, dat dat in 1971 ook nog wel zo zou kunnen zijn. In plaats van afgeschaft is de wet nu weer uit de ijskast gehaald. Voor 1 sep tember moeten nu alle honden uit het gemeentegebied zijn verdwenen. De hon den, die niet elders kunnen worden on dergebracht, zullen worden afgemaakt want men wenst een schone, hondenvrije stad. De dierenliefhebbers in Ijsland zijn ra zend en hebben de dierenbescherming, niet alleen in eigen land, maar ook in Londen en Zürich gealarmeerd. r

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3