GEMEENSCHAPSRUIMTE VOOR KINDERTEHUIS PARELS Nautisch Instituut is nodig strego i Vervoer hartpatiënten t* fc Bewusteloos na botsing L BON IJmuider Courant I Dat is uit het leven gegrepen 7 Plan voor Naar betere Aannemer zakte iN DE VISHAL Havenberichten voorzieningen in Velsen Geldleningen voor Velsen Foto-apparatuur gestolen door balkenlaag verfraaiing plein PTT-gebouw Verkoop van „De Toorts” in Santpoort-Z. Zorg bij te blijven of rol uitgespeeld Termijn voor woningontruiming jaar verlengd I I I I l I I I I I I I I I I I DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1971 IJMUIDER COURANT flii Onderzoek Aangepast Gevaarlijk druk Bezorg mij 14 dagen gratis de IJmuider Courant Kort l.lmondnieuws i ff' W I4 I liifife. TOT J lig i’ ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) K9 465—90, ,Mist Nederland Naam t Adres t te i Daarna kunt u mil noteren als i Doorhalen wat niet verlangd wordt. Wijkerbaan 23 - Beverwijk L Nieuwstr. 8 - IJmuiden ZORGVULDIG (CULTIVÉ) GEKWEEKTE OESTER- Wij staan met onze naam garant voor de kwaliteit en de service van alle door ons verkochte sieraden. Enkele voorbeelden uit onze kollektie maandabonnee t 6.90 kwartaalabonnee 1 20.10 Antwoornummer 47 IJmuiden (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Ten behoeve van het vervoer van hartpatiënten acht het College van burgemeester en wethouders enkele voor zieningen noodzakeljjk, waarvoor de raad een voorstel is aangeboden. bestond wijting, Nylon slipje. Waarschijnlijk een lief hebber van wasgoed heeft zich maandag en dinsdagnacht ontfermd over wasgoed dat achter dhe woningen in het Pleiaden- plantsoen en de Dinkelstraat in IJmuiden te drogen hing Er verdwenen enige ny lon slipjes, twee lange meisjesbroeken een badkostuum en een paarse jongens- pantalon. voorbeeld in de luchtvaart wordt ge- investeerd. Vele miljoenen. De scheepvaart zit gewoon in het verdomhoekje”. PARELSNOEREN in diverse modellen en kwaliteiten. Oplopend geregen (van klein naar grote parels) of gelijklopend (even grote parels). Prijzen vanaft /5.- PARELAR M BAN DEN Leuke fantasiemodellen, waarbij de parels afgewisseld worden door opengewerkte schakels of staafjes 14 karaats goud. Prijzen vanaf f 50.- juweliers horlogers IJMUIDEN. Bij een visverwerkende fabriek aan de Industrieweg in IJmuiden vond woensdagmorgen een bedrijfsongeval plaats. Een 23-jarige aannemer uit IJmui den liep daarbij een gebroken rechterbeen op. De man was bezig aan een brandbevei ligingsinstallatie boven een hal. De aan nemer stond op een losse houten vloer die over een balkenlaag heen was gelegd, om dat een vloer voor de werkzaamheden was weggebroken. De man stapte zonder nadenken op een eternietplaat, zakte er door en kwam zes meter lager op een be tonnen vloer terecht. De ongevallendienst vervoerde hem naar het Zeeweg Zieken huis. Belangrijk vindt hij in ieder geval, dat het zeevaartonderwijs wordt aangepast aan de moderne tijd. Mackay: „In mijn generatie was het zo, dat de gezagvoerder rustig op zijn welverdiende pensioentje en tuintje-omspitten aanstuurde. Nu wil men veel meer veranderen, terwijl men aan zijn carrière bezig is. In die zin is het zeevaart onderwijs een conservatieve opleiding, die weinig mogelijkheden biedt en daarom weinig meer trekt’ Ook inhoudelijk zal het maritiem onder wijs enige wijzigingen moeten ondergaan: In open enveloppe zonder postzegel opsturen naar HAARLEM. Uit de auto van de Haarlemse persfotograaf Poppe de Boer is vannacht tussen kwart over twaalf en een uur een koffer gestolen met foto-appara- tuur ter waarde van f 4500. Ook is de fotograaf zijn rijbewijs, paspoort en auto papieren kwijt. Vermoedelijk is de dader de auto binnengedrongen via het dakluik. De auto stond geparkeerd op de Zijlweg nabij de Kinderhuisvest. Wat men wil, Is een orgaan creëren, dat zowel voor onderwijs, beroepsbeoefenaars of aanverwante industrie research verricht op navigatiegebied. Als plaats is gedacht het Nationaal Instituut voor Scheepvaart en Scheepsbouw; als medium is onder meer gedacht aan het bundelen van een aantal tijdschriften op maritiem gebied, die nu een klein bestaan leiden. Beide laatste facetten van het plan zijn kostenbesparend bedoeld. „Maar”, zegt de baron, „wat is in feite duur. Wist u wat de scheepvaart ons land oplevert? (Ant woord: „Ja, uit de brochure: 2.355 miljoen gulden aan ontvangsten over goederen en diensten aan het buitenland en 1.472 mil joen gulden aan netto deviezen-inkom- sten”). En kijkt u eens naar wat er bij- Scheveningen De aanvoer in Scheveningen donderdagmorgen uit: 10 kisten 100 kisten gul, 130 kisten schol, 20 kisten varia en 4200 kilogram tong (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De gemeente Velsen zal, als de gemeenteraad hiermee accoord gaat, twee geldleningen aangaan, op aanbieding van de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Het gaat om een bedrag van 1.897.000, ten behoeve van de financiering van rou- tine-investeringen van het Gas- en wa terbedrijf, de onteigeningsvergoeding voor de grond in IJmuider.-Zeebad en de bouw en inrichting van een lokaal bij de Duin en Denneschool voor openbaar buitengewoon onderwijs en het treffen van voorzieningen aan de speelplaats van die school. De tweede lening is 210.000 groot en zal eveneens worden besteed aan routine- investeringen door Gas- en waterbedrijf. In de laatste jaren is het vervoer van hartpatiënten met een ziekenauto door het toenemende aantal ziektegevallen sterk ge stegen. Regelmatig wordt de ongevallendienst opgeroepen voor het vervoer van slacht offers van een hartaanval op straat of in de woning. In enkele gemeenten, zoals Nijmegen en Utrecht, worden proeven genomen met am bulances, welke speciaal voor het vervoer van hartpatiënten (niet ook voor andere patiënten) zijn uitgerust, de z.g. cardiolan- ces. Deze wagens kannen zinvol zijn als zij ingezet kunnen worden in een grote, meer gemeenten omvattende regio, waar rijtijden van een uur normaal zijn. Een andere oplossing bestaat in het uit rusten van enkele ziekenauto’s met hulp middelen, die de gelegenheid bieden om: goede informatie aan het de patiënt bege leidend personeel te geven over de werking van het hart; bij hartstilstand en andere le vensgevaarlijke toestanden hulp te bieden. „De recente ongelukken laten dat zien. Het is tegenwoordig zo druk op sommige stukken zee Je kan eigenlijk zeggen: De haven van Rotterdam begint al in het Ka naal. Je moet een kader opleiden, dat kan meedenken in de nieuwe ontwikkelingen. Dat is ook de manier om internationaal te kunnen samen werken. Je kan je wel zon der meer bij een buitenlands instituut aan sluiten, maar dan kan je eigenlijk niet meepraten. Dan moet je genoegen nemen met de kruimels, die de anderen over laten”. Vouwdak. In de nacht van dinsdag op woensdag 's een autoradio gestolen uit een op de Seinpostweg in IJmuiden geparkeer de personenauto. De radio, ter waarde van 245, kon worden ontvreemd, doordat het vouwdak van de wagen werd openge vouwen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De gemeenteraad van Velsen moet nog zijn toestemming geven aan een door B. en W. voorgesteld plan, waarmee het college bedoelt het voornlein van het PTT-gebouw aan de Lange Nieuw- straat, tegenover het IJmuidense Markt plein, te verfraaien. De Commissie voor openbare werken en milieubeheer heeft in gestemd met het plan. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Diana V, New Castle; Arlsteides, Baton Rouge; Domlnen- ce, Colchester; Liesbeth, Gent; Otto Leonhard, Lulea, IJmuiden; Bravo Contender, Immingham; Lidfold, Gravenchon; Ekenis, R’dam; Equity. R’dam; Frivolity, Gr. Yarmouth; Jean E, Lon den; Lady Sandra, Rochester; Venus, Bergen; Spiekeroog, Mo I Rana; Nordfjord, Onega; Han- noi, Dakar; Martha Friesecke, Londen; Tramp, Klngslyn; Palonga, Igarka; New Horizon, Mon treal; Alme, Par; Triumph, Gunnes; Notos. Hull; Albert V, R’dam; Roenland, Hamburg. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Jevington Immingham, IJmuiden; Pommern, Fllxborough; Brattingborg. Hamburg, Jan Laurenz, Tor Hol- landla, Gothenburg; Grete Theresa, Kingslijn; Authority, Canls; Wiesbaden, Antwerpen; Texel- stroom, R’dam; Memel, Londen; Rijnstroom, Shoreham; Walenburgh, R’dam; Gullhav, Gran gemouth; Lea, Colchester; Stollhamersand, A- drosan; Corona, Selby; Sirius, Stavanger; Eke nis, Fllxborough; Doris, Kotka; Meteoor, Bil bao; Domlnence, Selby; Frivolity, Selby; The Dutches, Gunnes; Diana V, Gr. Yarmouth; Ve nus, Stavanger. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Rues tringen, Poole, IJmuiden: Fast Wind, Londen, Spuikanaal; Christa Koencke, Whitstable; Ivo ry Moon, R’dam; Anna Becker. Hamburg; Transmunde, Noordzee; Activity, Londen; Guy- enne, Basse Indre, IJmuiden; Slgrid Flint, Brid ge Port, IJmuiden: Wunner, Fllxborough; Hum mel, Swinemunde, IJmuiden. Donderdag vertrokken schepen van IJmuiden: Bravo Contender, Immingham; Marine Electric Philadelphia; Mynlas, Hamburg; Canymedes. Hamburg: Martha Friesecke, Londen, IJmuiden. Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan. „Technisch kunnen veel meer dan vroeger. Je krijgt een hoogwaardig schip, maar de mensen erop zijn niet toereikend opgeleid om het te begrijpen. Dat leren is een trucje, hoe bedien ik dit of dat. En dan vraag je om moeilijkheden”. In overleg met het architectenbureau van het PTT-gebouw is een plaats ge dacht voor een gebouwtje dat met het mo numentale gebouw en zijn omgeving een stedebouwkundig evenwicht zou vormen op het Marktplein. Er is een ontwerp ge maakt, waarin zijn opgenomen een wacht- gelegenheid voor buspassagiers, twee ver- koopgelegenheden, een onderkomen voor de rijwielbewaarder en een openbaar toi let. Het gaat alles bij elkaar 75 mille kos ten. Het college heeft voorts twee grootwin kelbedrijven benaderd in verband met de behoefte aan openbare toiletgelegenheid in de omgeving van de Lange Nieuwstraat voor winkelend publiek. Er zijn al reac ties op binnengekomen, die door de raads leden zullen worden bestudeerd. SANTPOORT Om ongewenst gebruik van het gebouwtje De Toorts, aan de Duin weg of Duivelslaan (32) in Santpoort-Zuid, te voorkomen heeft de gemeente Velsen on langs besloten om over te gaan tot de aan koop van het pand en de bijbehorende grond. Inmiddels is het aankoopbesluit door G.S. van N.H. goedgekeurd. De heer P. de Jong uit Haarlem wil De Toorts kopen en verbouwen om er zelf in te wonen: hij wil er, met de bijbehorende 636 vierkante meter grond, 62 mille voor betalen. Het College van burgemeester en wet houders heeft de raad voorgesteld accoord te gaan met de verkoop, met inachtneming van bedingen zoals overeengekomen met de heer De Jong. De Commissie voor openbare werken en milieubeheer heeft geen be zwaar. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Woensdagmorgen botste een 23-jarige verpleegster op een brom fiets tegen een personenauto, die op de Kennemerlaan geparkeerd stond en de rij baan opreed. De vrouw raakte bewuste loos en werd door de ongevallendienst naar het Zeeweg Ziekenhuis vervoerd. PARELRINGEN met 1 of meerdere cultivé parels. Zettingen in 14 karaats goud. Er is keuze uit zeer veel modellen o.a. in fantasievolle goud-entou- rages. Prijzen vanaf t Z9.- (Van onze correspondent) ROTTERDAM Alleen de oprichting van een Nautisch Instituut kan de Neder landse scheepvaart redden van „het op drogen van de noodzakelyke kennis” en er voor zorgen dat die „op internationaal ni veau een belangrijke rol blijft spelen”. Zo staat het tenminste beschreven in de in sprekend rood, wit en blauw uitgevoerde brochure, die is verschenen op initiatief van de (sinds kort; daarvoor was het een comité) „Stichting tot Bevordering van de Oprichting enz Voorzitter J. H. baron Mackay (58 jaar, oud-duikbootcommandant en marine- instructeur, nu directeur van het KNMI- filiaal in Rotterdam) ziet in het verschiet zelfs mogelijk de oprichting van een nau tische leerstoel, waarbij hij hoopt, dat „dit instituut het eerste laboratorium wordt voor de eerste nautische hoogleraar in Nederland”. Maar voor het zover is, moet eerst de regering zover zijn gebracht, dat deze een miljoen gulden op tafel legt voor de op richting en een half miljoen belooft voor de jaarlijkse exploitatie van het Nautisch Instituut. Dat is eigenlijk het enige; want de wil om het te doen is er wel. Baron Mackay: „We willen een soort pressure- group zijn om de regering voor dat geld over de drempel te krijgen”. Het plan is ook niet van gisteren. Na de oorlog heeft tot 1965 een „Staats Radar Commissie” gefungeerd. Bij de opheffing ervan is al voor een Nautisch Instituut, zoals dat in vele zeevarende landen be staat, voor de bestudering van navigatie- vraagstukken gepleit. Sinds 1970 ligt er in Den Haag ook al een uitgewerkt plan. Maar dat is dus blijven hangen op de kosten. Uitvoerig overleg met deskundigen, waarbij een cardioloog en het hoofd van het bewakingscentrum van het Academisch Ziekenhuis te Leiden zijn betrokken ge weest, heeft tot de conclusie geleid dat door de aanschaffing van 2 defribillatoren ET 40 van Mela en 2 transportabele cardioline cardiografen een voortreffelijke opvangs- mogelijkheid van de moeilijkheden bij hartpatiënten kan worden verkregen, ter wijl de kosten van aanschaffing gunstiger zijn dan van andere apparaten. De kosten van aankoop van een dubbel stel apparaten en het treffen van enke le geringe voorzieningen voor plaatsing in de nieuwste ziekenauto en de in aanbouw zijnde, in september af te leveren zieken auto, zullen een bedrag vergen van f 17.500 IJMUIDEN In IJmuiden werden woensdag de volgende besommingen ge maakt: KW 109 620, GO 20 8.300, UK 18 4.090, 23 420, 47 950, 70 1.200, 215 3.870, 245 1.520, IJM 8 1.450, 23 1.370, VD 1 690, 9 1.770, 15 1.610, 19 2.020, 24 7.390, 25 3.680, 44 1.300, 46 1.600, 89 6.100, 115 1.480, ZL 6 1.890, WR 1 2.100, 10 650, 34 1.200, 48 1.740, 71 1.840, 136 2.380, 137 1.490, 147 1.370, 174 1.470, EB 28 en UK 118 410, UK 17 en UK 249 395, 56 en 200 400, 196 en 234 3.310. Donderdagmorgen werden in IJmuiden door 44 vaartuigen aangevoerd: 6800 kis ten en 1500 kleine kisten vis, 13.000 kilo gram tong. Bij de aan voer waren: 11 kis ten leng, 215 kisten en 500 kleine kisten schelvis, 40 kisten en 20 kleine kisten wij ting, 270 kisten gul, 760 kisten koolvis, 4600 kisten en 880 kleine kisten haring, 100 kisten en 100 kleine kisten makreel, 700 kisten schol en 140 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 9.528.69, grote tong 8.037.28, grootmid- del tong 8.167.80, kleinmiddel tong 8.27 —7.76, tong I 5.93—5.41, II 4—3.21. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 186, middel kabeljauw 194, grote koolvis 100 98, middel koolvis 10898. Per stuk: kreeft 13. Per 50 kilogram: gul 8460, gul II 81 60. III 50—37, grote schol 70—56, schol I 75—56, II 56—53, III 60—46, koolvis I 45— 40, koolvis II 1816, ham 71, leng 60, grote schelvis 4846, grootmiddel schelvis 47, kleinmiddel schelvis 50, schelvis I 4624, haai 6535, poon 2018, schartong 44, schar 338, rode poon I 150, II 7538, pie termannen 87, krab 2718, wijting 5742, makreel 4912.40, haring 3727, pilchards 24, horsmakreel 2717, tarbot griet 17585. By het kindertehuis van de zusters van De Voorzienigheid aan de Schaepmanlaan in Driehuis is men reeds geruime tijd bezig met de bouw van een nieuw gemeenschapscentrum. Het ministerie van Justitie heeft enige tijd geleden de uitbreidingsplannen goedgekeurd en financiën voor de bouw beschikbaar gesteld. Al enige tijd waren er plannen voor een nieuwe grote recreatiezaal, die in het complex van de zusters ontbrak. Het is de bedoeling de zaal te gebruiken voor bijeenkomsten met heel de kindergemeenschap, zoals feestavon den, spel- en sportwedstrijden, film en toneelvoorstellingen. Wanneer de ruimte naar men verwacht rond de jaarwisseling in gebruik kan wor den genomen, zal dit een welkome uitbreiding zijn van het bestaande gebouwencomplex, die de kinder gemeenschap aan de Schaepmanlaan ongetwijfeld ten goede zal komen. PARELBROCHES Strakke revers-modellen met 1 grote mooie parel of de meest originele fantasie-modellen met meerdere parels. Uitvoeringen in 14 karaats goud. Prijzen vanaf f35.- De gemeente Haarlem heeft reeds enke le ziekenauto’s van een dergelijke uitrus ting voorzien. Ook in andere gemeenten wordt volgens dit principe gewerkt. Dank zij de ontwikkeling van de elec tronica is het nu mogelijk meer compacte toestellen te vervaardigen, die door hun vrij geringe omvang in de ziekenauto’s kunnen worden opgeborgen en toch een maximum aan mogelijkheden voor het ver lenen van hulp bieden. Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT Ruim twee jaar gele den heeft de gemeenteraad van Velsen het pand Bloemendaalsestraatweg 94 in Sant poort-Zuid onbewoonbaar verklaard. De woning moest een halfjaar later ontruimd zijn, maar deze termijn werd later met een jaar verlengd. Voor de bewoonsters is ech ter geen andere woonruimte beschikbaar, welke voldoet aan de in dit geval geldende voorwaarden, gebaseerd op sociaal-medi- sche gronden. Daarom heeft het College van burgemeester en wethouders de raad voorgesteld de termijn van ontruiming nogmaals te verlengen met een jaar. Ws J. H. baron Mackay: „u. de boot?” - -Is Zelfs de naakte waarheid is niet altijd waar.... maar mensen met een gezond verstand weten het ware van het onware te onderscheiden Zij putten hun kennis en informatie uit goede bron een onafhankelijke, com plete krant, waarin al het nieuws te vinden is, van ver en van dichtbij, dag in dag uit De nietsnut„Als ik u zeg dat ik een bank bezit, gelooft u me waarschijnlijk niet". r

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7