^3 Regen spoelt V q reclame voor Favoriet Theo Verschueren is Varese weg schandalige combine van Leicester nog niet vergeten Zware straf voor Peijs GROEN Co Langkruis was dicht bij. zege op Omar Phakadze Laatste belangrijke krachtmeting Van Dam optimistisch over zwemstrijd in Bratislava vrijetijdskleding HAPPY GD LUCKY „Gangmaker Koch is voor mij goud waard" Van Vliet en Platner werkten samen Ajax heeft het bij de UEFA verspeeld BW Robben tegen Springbokken 17 DALE CARNEGIE CURSUS klW ft c VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1971 Voordeel Centrale Verwarming IDEAL-STANDARD Gasketels Inl. D. M. SCHOEN, tel. 023 - 377924 Blue denim broeken (spijker) met wijd uitlopen de pijp en 4 zakken, ook in corduroy Corduroy en spijkeriacks, ook teenermaten in voorraad. Safari jasjes in corduroy, denim en katoen. Ondoorgrondelijk s S Stam had eigenlijk niet al teveel zin om naar Italië te gaan en Ver schueren blaakt van energie. Het liefst zou hij onmiddellijk achter de motor kruipen. De Belg zit nog steeds vol rancune over de gang van zaken in Leicester vorig jaar, toen hij inderdaad veruit de sterkste was, maar toen op afschuwelijke wijze door een gecombineerde strijdmacht in de vernietigingsmachine werd ge stopt. Verschueren werd mentaal fijngemalen, door de duidelijkste combine die er ooit ten tonele werd gevoerd en nu wil Verschueren wraak. „Ik ben twee keer tweede ge worden. Ik wil nu alles of niets. Ik zit vol moraal. Ik kan het nu maken. Maar ja, ik durf geen uitspraken vooraf meer te doen. Maar één ding is zeker: ik rijd nu achter Koch en dat is goud waard”. Dat is dan letter lijk en figuurlijk bedoeld. r 9 Br (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE HANS ROMBOUTS ADVERTENTIE (Van jonze sportredactie) ADVERTENTIE .4 HANSJE BUNSCHOTEN Een VRIJE TIJDS KLEDING Van Vliet en een jaar. Hij bekijkt de zaken serieuzer. Het is zijn vijfde wereldkampioenschap. Hij is door het spitsroedenlopen in de afgelopen jaren gerijpt. „Ik ben rustiger dan ooit. Dat nerveuze gedoe heb ik gelukkig van me af kunnen schudden. Het zal nu moe ten gebeuren. Dat is zeker.” En de in het gezicht getekende Belg „ik zie er mis schien oud uit, maar ik ben nog jong” maakt grapjes met onder andere Oudkerk, de coureur, die hem achter De Graaf het hardst getroffen had in Engeland. Maar is er dan geen blijvende wrok ge bleven bij Verschueren over die schanda lige gang van zaken in Leicester? „Ge voelens van persoonlijke wrok gaan over. Ik kan niet kwaad blijven op iemand. Dat strookt niet met mijn karakter. Ik vecht het wel op de piste uit. Ik heb de goede moraal.” Het reglement is ook zeker na Lei cester in het voordeel van Verschueren gewijzigd. Trouwens die finale in Enge land werd het sein om de zaken strenger aan te pakken. Er zijn zware boetes en schorsingen in het vooruitzicht gesteld als er ernstige overtredingen begaan worden. In ieder geval is Theo Verschueren een keiharde figuur, zeker voor zichzelf. „Bij mijn eerste stayerwedstrijd in 1966 kletste ik tegen de rol, toen mijn gangmaker plot seling moest stoppen, omdat de rol de ba lustrade raakte. Ik vloog tegen de baan en brak mijn sleutelbeen. Ik heb doorge zet. Mijn vrouw heeft me onder andere na Leicester gebeden en gesmeekt om met stayeren te stoppen. Dat deed ze ook deze winter in Dortmund bij het Europees Kampioenschap Winterbanen. Toen ont- BRATISLAVA. Wat is het geheime wapen van Nico van Dam en wat zal de uitwerking daarvan zijn? Dit zijn de gro te vragen aan de vooravond van de Eu ropa cup-wedstrijden zwemmen voor da- vele nummers zijn gezien de tot nu toe ge maakte seizoentijden goede mogelijkhe den. BOKSEN. De Venezolaan Vicente Paul Rondon heeft zijn wereldtitel in het half- zwaargewicht behouden door in een ge vecht over 15 ronden zijn Amerikaanse uitdager Eddie Jones op punten te ver slaan. x O er O u> O 3 O ju S ui O iu O UJ cc X X U> N TELt «23-317601-3107 81 Nu blijft het stayers wereld je altijd een ondoorgrondelijk gebied van intriges en combines, waarbij de beurzen lustig open getrokken worden. „Ik ben er een paar keer het slachtoffer van geworden ook in Antwerpen werd ik tweede. Ik wil er niet aan meedoen. Maar ja, je weet het niet,” bekent hij eerlijk, „misschien ben ik over een paar jaar precies zo.” Alosery-Instituut NU IN HAARLEM Voorlichting 2 en 9 september Restaurant Van Aken 8 u. n.m. Baan 1 - 13. Haarlem Groter zelfvertrouwen Leiding geven Onthouden van namen Onderhoudend spreken Met meer enthousiasme leven Theo Verschueren tijdens de huldiging van de Grote Prijs van Amsterdam, waarin hij de Nederlandse favorieten achter zich liet. snapten Rudolph en ik nauwelijks aan de dood.” In dat Europees Kampioenschap moest Verschueren ook weer tegen de clan opboksen. Het was zo bar en boos dat die wedstrijd later overgereden werd. Ver schueren behaalde toen de titel. De redenering van Brand is wel enigs zins begrijpelijk. Als Dorpmans een charge van Cruyff tegen Advokaat achteloos ter zijde schuift, terwijl zijn collega’s spelers die niet zo’n naam hebben te pas en te onpas noteren, dan vraagt de bond om moeilijkheden. Ook met DWS waar Bian chi (twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 200 gulden boete) en Overweg (één wed strijd voorwaardelijk en 175 gulden boete) ook nogal straf zijn aangepakt. De Belgische wielerkrachtpatser die hoewel hij bijvoorbeeld het uurrecord ach ter dernies aan Peter Post ontnam nooit als een vedette op winter- of open- luchtbaan werd beschouwd, heeft zich mi nutieus op dit kampioenschap voorbereid. „Ik heb aardig wat stayerwedstrijden ge reden en veel criteriums. Daar moet je steeds weer aan wennen. Dat is goed voor een stayer.” Wat dat betreft weet Stam er ook alles van. Want de Zaankanten reed de laatste weken sterker dan ooit in de prof-criteriums. Dat kan dus een geweldige finale worden, ook al gezien het gangmakersduel Koch-Stakenburg. mes in het Matador Stadion van Bratis lava, het laatste en belangrijkste inter nationale evenement van dit seizoen. Ni co van Dam, de trainingsadviseur van de zwembond en coach van de A-pIoeg, deed afgelopen zondag na de drielandenstrjjd West-Duitsland, Groot-Brittannië en Ne derland in Waldkraiburg nogal geheim zinnig. „Nee, ik kan het niet vertellen. Dan zal het niet meer werken. Maar als het lukt dan zjjn we niet te pakken, door geen enkel land”. Het lijkt voorbarig Nederland, dat twee jaar geleden in Boedapest maar net aan de degradatie naar de B-groep wist te ontkomen, nu direct als de grote favoriet te kwalificeren, maar dat er in Bratisla va een belangrijk woordje zal worden meegesproken, is normaal gesproken ze ker. Er leeft bij het kwartet adviseurs, Van Dam. Schreurs, Jiskoot en Van der Sluis, al wel geruime tijd angst voor een terugslag, maar die lijkt voorlopig nog niet te komen. En daarom ook houdt zelfs de leiding van de Oostduitse ploeg er ern stig rekening mee, dat leden van het Oranje-equipe voor verrassingen kunnen zorgen. Bij de Europese Jeugdkampioenschap pen, twee weken geleden in Rotterdam, toonde de chef-coach van de Oostduitsers, Heinz Fiebig, al grote belangstelling voor alles wat met de enorme prestatie (Euro pees record) van de 13-jarige Hilversum- se Hansje Bunschoten te maken heeft. Maar niet alleen Hansje Bunschoten, ook Anke Rijnders en in mindere mate Enith Brigitha. Marjan Vermaat, Linda de Boer en Annemarie Groen hebben er voor ge zorgd, dat Nederland weer meetelt. Op HAARLEM. Gerrit Peijs is naar aan leiding van zijn overtreding in de uitwed strijd tegen Cambuur door de KNVB exor bitant zwaar gestraft. Naast twee wedstrij den (onvoorwaardelijk) kreeg de Haarlem mer ook nog 150 gulden boete opgelegd, terwijl Peijs zich een jaar lang geen aan voerder meer van Haarlem mag noemen. Voor trainer Brand is dit de zoveelste streep door de rekening. Hij is ervan over tuigd dat het geval Van Ravens (toen Peijs zich vorig seizoen na de uitwedstrijd tegen Go Ahead in niet mis te verstane kritische bewoordingen over hem uitliet, waarvoor hij overigens gestraft werd) nog steeds doorwerkt en dat er door de bond met twee maten wordt gemeten. 1 was, zal Anke op de 100 meter vrij kun nen vervangen, waardoor de Amersfoort- se havo-leerlinge wel kan gaan vlinderen. Pieter Langkruis met verzorger De Haan na zijn verrassende race tegen Phakadze. VARESE. Als er ooit geld (bijna let terlijk) nutteloos in het water gesmeten is, dan zijn het wel de ongeveer 150.000 Zwitserse franken die de Noorditaliaanse plaats Varese uit de gemeentekas moest halen om het strijdtoneel te zijn van de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan. Met enthousiasme had het stads bestuur besloten deze forse greep in de geldbuidel te doen, want de wielerwedstrij den op de baan mogen dan (ook in Italië) geen drommen toeschouwers meer trek ken, toch zou de naam van het zonnige Varese tientallen landen ter wereld be reiken omdat het medium televisie ook dit sportgebeuren begerig volgt. Zo zouden de ze wereldkampioenschappen een grenzelo ze reclame worden voor Varese, dat in zijn nabijheid toeristische trekpleisters heeft als het Lago di Como en het Lago di Varese. negas en de Spanjaard Suarez tegenover zich, Langkruis de Venezolaan Marreal en de Amerikaan Cutting. In de herkansingen, die vanochtend bij stralend zonnig weer werden verreden, plaatste Fens zich gemakkelijk door met ene paar lengtes te winnen. Langkruis kwam enkele centimeters tekort tegen Cutting. Hij werd uitgeschakeld. Verschueren, een man met „een verle den” hij werd na een woelig leventje, waaraan zijn fraaie wielercarrière totaal ten gronde scheen te gaan door iedereen behalve zichzelf afgeschreven is nu 28 Wat Haarlem betreft dreigen er weer nieuwe problemen. Hoewel de bond hier over nog geen definitieve beslissing heeft genomen is het zeer de vraag of de van RCH overgenomen spelers Piet van den Berg en Ton Smit binnenkort voor Haar lem mogen uitkomen. De mogelijkheid be staat dat zij niet voor volgend seizoen voor Haarlem mogen spelen om de nogal merkwaardige reden dat hun overschrij vingen niet voor 15 juli bij de bond zijn binnengekomen. Alsof de spelers tot sane ring hebben besloten. WENEN Het bestuur van de Europese Voetbalfederatie (UEFA) heeft zich don derdag in Wenen beraden over de gang van zaken rond de wedstrijden om de we reldbeker tussen Europacuphouder Ajax en de Zuidamerikaanse kampioen National uit Montevideo (Uruguay). Volgens secretaris Bagerter heeft Ajax de UEFA ervan in kennis gesteld de ont moetingen om de wereldbeker niet „vol gens het reglement”, dit wil zeggen één wedstrijd in Europa en één in Zuid-Ame- rika, te willen spelen. De UEFA heeft op zich genomen deze boodschap ter kennis van de Zuidamerikaanse Voetbalbond te brengen. Er wordt overwogen om Ajax alsnog te straffen. In december wordt hierover een beslissing genomen. Verschueren heeft enkele punten in zijn voordeel ontdekt. Daar is het ryden ach ter Noppie Koch. „Die man geeft meer rust. Hij maakt geen drukte, maar is ge woon een vakman. Ik heb nu zeven koer sen achter Koch gereden. Ik stap op de fiets en hoef verder alleen maar te trap pen. Ik heb geen één keer „ho” hoeven roepen. Hij trekt zijn plan en dat loopt meestal goed.” Verschueren heeft een con tract van twee jaar met Koch. Merkwaar digerwijs weet de prof Verschueren niet, dat hij nog tot 1974 achter de Nederlander kan rijden. „Ik dacht dat die nieuwe be paling, dat je alleen maar achter een landgenoot mag rijden na volgend jaar al zou ingaan.” En hij kijkt zichtbaar vro- 1 ijker na de mededeling, dat het „fatale” jaar pas 1974 is. Verschueren weet ook dat de afstand in zijn voordeel is. Het gaat in de finale op 100 kilometer en niet om een uur koer sen. „Hoe langer het is hoe beter voor mij,” zegt hij. „Ik ben meer een machts- mens die pas na een flinke inspanning op dreef komt .Ik heb dit jaar de Ronde van Spanje gereden. In de eerste drie etappes dacht ik: wat kom ik hier eigenlijk doen. Maar de tiende etappe won ik bijna. Ik wil maar zeggen, ik heb harde en lange arbeid nodig om op het toppunt van mijn kracht te komen.” Aan de hand van het programma zijn per nummer de volgende kansberekenin gen te maken: op de 100 meter vrije slag zal het gaan tussen de Oostduitse Euro pees recordhoudster Gabriele Wetzko en Anke Rijnders. Dit tweetal zal op de 200 meter ook hoge ogen gaan gooien, maar het krijgt daar geduchte concurrentie van de Joegoslavische Mirjana Sekrt. Op de 400 meter vrye slag lijkt de positie van Hansje Bunschoten niet aan te tas ten, ook niet door de Oostduitse Karin Tuelling, die op de 800 meter strijd zal gaan leveren met de clubgenote van Hansje, Linda de Boer. De 100 en 200 me ter rugslag lijken overwinningen te gaan opleveren voor de Hongaarse specialiste Andrea Gyarmati. Ook op de schoolslag mogen geen ver rassingen worden verwacht. De Russi sche Galina Stepanova steekt met kop en schouders boven haar tegenstandsters uit Op de vlinderslag heeft Oost-Duitsland met Helga Lindner, Europees record houdster op de 200 meter, een sterke troef. Anke Rijnders zal zich op de 100 meter wel met de strijd om de ereplaats kunnen bemoeien, maar officieel is zij voor dat nummer niet ingeschreven, maar Frieke Buijs. Dit omdat Anke op de 100 en 200 meter vrij moet starten. De wisselslagnummers lijken het meest een open strijd te gaan worden, waarbij Hennie Pentermann, sinds vorige week weer in grote vorm, een zeer goed figuur kan gaan slaan. Nederland heeft op de viermaal 100 meter vrije slag estafette een zeer goede kans. Het moet zelfs mo gelijk zijn het wereldrecord van Oost- Duitsland te benaderen. Op de vissel- slagestafette echter is het door de zwak ke schoolslag (Alie te Riet) niet roos kleurig. Het is overigens niet onmogelijk, dat om tactische redenen puntenopbrengst er nog iets gewijzigd zal worden. Enith Brigitha, die vorige week bijzonder snel (Van onze sportredacteur) VARESE. Bijna had de Rotterdam mer Pieter Langkruis voor de grootste verrassing van de eerste kwalificatieron- de sprint amateurs bij de wereldkam pioenschappen gezorgd. Er moest een finishfoto aan te pas komen om uit te maken wie er in de 12e serie gewonnen had: de Nederlander of de Russische oud- wereldkampioen Omar Phakadze. De beslissing viel tenslotte uit in het voordeel van de Russische kolos. Die se- mi-verrassing was niet het resultaat van de enorme sprintkracht van Langkruis, hoe verdienstelijk hij ook fietste. Zij was (Van onze sportredacteur) VARESE Natuurlijk heeft Nederland in Stam, De Wit en Oud kerk sterke troeven voor het wereld kampioenschap bij de prof-stayers, die morgen in gering aantal elk aan het werk gaan, maar de grootste favo riet voor de regenboogtrui is toch de Nederlandse Belg Theo Verschueren. Het grote gevecht in de finale zal on getwijfeld gaan tussen Stam en Ver schueren. Verschueren ziet zelf Kees Stam als zijn grootste rivaal en dat is andersom ook het geval. Er is al leen een verschil in het „binnen komen” in Varese. Voor de propagandisten van het toeris me naar Varese zat er nauwelijks risico in, want deze 440 meter boven de zeespie gel gelegen plaats heeft (zo wijzen de sta tistieken uit) aan het eind van augustus immer stralend weer. Maar de weergoden beslisten anders. Was het een maand ge leden, toen in ditzelfde stadion de Italiaan se kampioenschappen op de baan werden gehouden, nog schitterend weer, nu ter wijl de TV Varese in miljoenen huiskamers brengt hangen er voortdurend donkere, dreigende wolkenmassa’s boven de stad en verdwijnen de alpentoppen die de plaats omringen in kille, soms inktzwarte mist flarden. En het bleef niet bij dreigen, want uit gerekend op de twee eerste dagen van de wereldkampioenschappen gutste de re gen in dichte flarden uit de hemel. Zo werd dit wereldkampioenschap nu al een ontgoochelende anti-reclame voor de stad Varese, want terwijl het in Nederland bijvoorbeeld stralend weer was, moesten de baankampioenschappen donderdagmid dag om vijf uur al onderbroken worden. Uitstel, zeiden de organisatoren, maar het werd tenslotte afstel, want steeds als de jury definitief wilde beslissen of de strijd nog voortgezet moest worden priemde de regen weer over de baan. En tenslotte viel donderdagavond om 10 uur definitief de beslissing: van rijden w,as geen sprake meer. Een half uur eerder had de Zwitserse coach Oscar Platner nog een hopeloze poging gedaan de zaak te redden: met een enorme deken achter zijn motor probeer de hij de baan droog te vegen. Het was nutteloos. Tegen tienen dwong de plotse- lig weer neergutsende regen hem de strijd te stake en kon het publiek dat overigens in uiterst geringe aantallen was komen opdagen, het stadion verlaten. (Van onze sportredactie) BUSSUM Het bestuur van HZC-De Robben heeft donderdagavond besloten de oefenwedstrijd tegen het veelbesproken Zuidafrikaanse team De Springbokken alsnog te laten doorgaan. Vanavond om zes uur zullen beide ploegen in het ver warmde buitenbassin van het Bussumse Sportfondsenbad te water gaan. Hoewel het voor de Hilversumse club nog steeds niet meer is dan een oefenwedstrijd, waar voor niet eens het volledige eerste team behoeft aan te treden, heeft de bedrijfs leider van het Sportfondsenbad, de heer M. A. van Maarschalkerweerd, toch be sloten bij dit duel publiek toe te laten. VOLLEYBAL. Het Japanse team heeft in München een internationaal da mes volleybaltoernooi gewonnen. Japan bleef met vijf overwinningen ongeslagen. Tweede werd Rusland en derde Hongarije. wel het resultaat van de samenbundeling van slimme, tactische krachten van de oude rivalen Arie van Vliet en Oscar Platner, beiden oud-wereldkampioen sprint, beiden nu leiders van de nationa le ploegen. De sluwe Zwitser, vroeger altijd goed voor turbulente sprinttournooien, sloeg Van Vliet lachend op de schouder: „Je moet er wat van maken als je geen ech te sprinters hebt”. Platner wees op Lang- kruis en de Zwitser Steger. Phakadze trok zich bleekjes in zijn box terug. Nadat Gerrie Fens was teruggewezen voor een normale doortocht naar de twee de ronde hij kreeg een levensgrote kans, maar durfde niet in het gat te dui ken, dat de Colombiaan Galeani open liet, en werd toen geklopt door de Italiaan Rossi had Peter van Doorn voor het eerste bescheiden succesje gezorgd. De Brabander deed verstandig werk. Hij nam snel de kop en hield het tempo hoog. Wel werd hij nog even verrast door de Fransman Brunier, maar door even om hoog te kruipen een begin van een zwiepedtje hield hij die aether zich. Van Doorn: „Ik had niet gedacht, dat die Fransman nog zo snel was, maar ik had hem gelukkig goed in de gaten”. -.■"-I —1 Platner sloten inmiddels alliantie voor hun debuterende cou reurs Langkruis en Steger, die het moes ten opnemen tegen Phakadze. De enige kans was de Rus om beurten te attaque ren. De Zwitser zou onmiddellijk van start af beginnen. Phakadze werd dood moe van het aanzetten en links en rechts kijken, want de oranje en rode trui vlo gen hem steeds maar weer voorbij. Er werd tenslotte pas 100 meter voor de finish echt op volle snelheid gesprint. De 200-metertijd was er dan ook naar: 13.3 (ter vergelijking: de Russische sprinter Artamashkina deed er 12.8 over). Een „belachelijke” tijd natuurlijk. Van daar dat de Rus grommend verdween. Hij was bijna op de knieeën gebracht door de als horzels om hem heen zwer mende piepkleine rennertjes, van Wie Platner zei: „Het zijn natuurlijk sprin ters van niks. Als i k op de fiets stap, ver sla ik ze op e e n been”. Langkruis en Steger hoorden het ge lukkig niet. Ze moeten het in de herkan- singsritten opnieuw proberen. De win naars van die ritten komen in de volgen de ronde. Fens vindt de Colombiaan Va- .>4-4^.4-. 'Z y K' HL

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17