Koningin Juliana tot president Soeharto: GESCHENKEN VAN DANSERESSEN VOORRECHT INDONESIË TE BEZOEKEN ontsnapt PvdA en D’66 lopen weg na verwijt burgemeester Groningen wil over 1 medisch onderwijs fundamentele uitspraak Rechtshulp particulieren gedrang m E10.95 coebergh Chloorgas in zwembad h REGENMANTELS TWEED MANTELS LODEN MANTELS Incident in Rotterdamse raadscommissie Brief aan Minister Mr. Vermeulen in preadvies rechtsbijstand: 2 PSPer: Stop helikopterexport naar Israel In september weer 65+ dagen Klacht bij Europese Hof over Wet op de Krijgsmacht Babylijkje onder vloer; meisje aangehouden met coebergh nieuwe oogst hebt u beste bessen onder de (gratis) schenkkurk Bevolking Nederland bijna 13,2 miljoen Duikers zoeken naar neergestorte „Starfighter” K/ ij o 8 f gratis r S (F -S i Sk J a VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1971 VI 2 (Vervolg van pagina 1) GESCHENKEN Geboortencijfer lager SPONTAAN FlNANClëN De Nederlandse koningin Juliana en de Indonesische president Soehar to hebben elkaar tijdens een uit ge breid staatsdiner in het door Neder landers gebouwde presidentieel pa leis in Djakarta uitvoerig toe gespro ken. De goede verstandhouding tij dens het bezoek van de koningin was een blijk voor de nieuwe periode in de betrekkingen tussen Nederland en zijn vroegere kolonie, het voormalige Nederlands-Indië. Treinen Utrecht-Arnhem straks 140 km per uur VOORRANG Deel logboek gevonden ff' L.'.l nog géboorte- de bevolkingsgroei ADVERTENTIE vordert snel. ADVERTENTIE zeven SPECIAALHUIS REGENKLEDING De financiële kant is hierbij nog steeds KRUISWEG 72 HAARLEM rc Daar deze studenten het volgend jaar vorrrang krijgen bij de voortzetting van hun studie, kan reeds vrijwel zeker wor den aangenomen, dat van de 440 eerste jaars die nu hun studie willen beginnen in september 1972, slechts 172 hun studie zonder vertraging kunnen voortzetten. uitroei van de tweedejaars wachtlijsten in 1972 reeds nu zou kunnen worden tegen gegaan. Het faculteitsbestuur heeft hiertoe ten slotte niet besloten ondanks de complica ties die dit tot gevolg zal krijgen. Voordat het gezelschap zich rond de tafel schaarde, gaf prins Bernhard presi dent Soeharto een grote diamanten ring. De fotografen mochten de overhandiging van dit geschenk niet fotograferen en er werd geen officiële verklaring over het geschenk afgelegd. De advocatuur is nog niet zover, dat ze kan aangeven hoe de oplossing moet wor den gevonden om voor het individu dicht bij huis betaalbare rechtsbijstand te ver zekeren, constateert mr. Vermeulen. Hij doet zelf overigens wel een poging om een oplossing te vinden. Hij ziet wel wat in de vaker geopperde mogelijkheid van over heidsbureaus. waarbinnen ambtenaren-ad- vocaten samenwerken met maatschappe lijke werkers en reclasseringsambtenaren. Maar ook het vrije beroep biedt volgens De moeilijkheid is of er kantoren bereid zullen zijn zich op rechtshulp aan parti culieren toe te leggen. Mr. Vermeulen suggereert dat provinciale kantoren, die klanten kwijtraken aan de grote advoca tenkantoren, zich op individuele rechtsbij stand zouden kunnen richten. der aanwezig, zette uiteen, dat het con venant vóór 11 juni vaststond en dat zijn ondertekening op 23 augustus geen enkele wijziging had ingehouden. Hij noemde het incident „volstrekt zinloos” en „een baar lijk misverstand”. Volgens het parlementslid zou Schreiner en Co in Den Haag gevechtshelikopters uitvoeren naar Israel, die uit Frankrijk afkomstig zijn. Hi vraagt of die exporten door uitvoervergunningen van de Neder landse regering worden gedekt en zo dat niet het geval is of dan een eind gemaakt kan worden aan deze Illegale praktijken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Van der Spek (P.S.P.) heeft de ministers Langman en Schmelzer gevraagd een eind te maken aan de Nederlandse medewer king ter ontduiking van het Franse wape nembargo voor het Midden-Oosten. te ge h< Pi Verras uw gasten, trakteer uzelf: Coebergh's nieuwe oogst bessenjenever Is uit. Drink Coebergh püOr: ’n verrukkelijke borrel met temperament. Meng Coebergh in een longdrink: 'n zomerse verkwikking! gel gei bei zie zin ooi gei ric ma doi bel na; op I Ch vei kir gel te del de de: bei va; Ni: hei al ko: 1 rln de Ch gel ne< te st; aa Ri vr hu Pa ste Zr cei W€ m< on rir (Ei lai ve ve tw M aa bi kc kc ge VE te 1 Ar lar ter rik set gai dei I gei „P Mc rie ter set zal ge’ gei afj de: 1 va be: Bo we de ko ge: lor he do aa: aa: po me on Ier da wr zoi jO€ eer ».n< en UTRECHT De 65 plus-abonnees van de Nederlandse Spoorwegen, reizigers van 65 jaar en ouder met een abonnement dat recht geeft op gereduceerd tarief, kunnen in september weer twee dagen gratis en onbeperkt reizen. Ze kunnen kiezen uit alle dinsdagen, woensdagen, donderdagen en zaterdagen van die maand. Half augustus bezaten ruim 136.000 men sen een 65+-reductiekaart. ticulieren is des te ernstiger, aldus mr. Vermeulen, omdat er waarschijnlijk in werkelijkheid een veel grotere behoefte naar een advocaat te stappen. Men is vaak is, dan we wel weten. Er is niets bekend over de psychologische en financiële bar rières, die de burger ervan weerhouden naar een advocaat te stapen. Men is vaak ook niet voldoende op de hoogte van zijn rechten. De 62-jarige vorstin zei tot president Soeharto in een toespraak na de maaltijd dat haar staatsbezoek „een droom” was en dat zij reeds lang het verlangen had gekoesterd om „uw prachtige land en uw volk, waar ik zo veel over gehoord heb, te bezoeken.” De twee fracties reageerden hierop door aan te kondigen, dat ze de raadszaal van het stadhuis zouden verlaten. „Gaat u maar, dat is beter”, luidde het antwoord van de burgemeester. UTRECHT. Drie Nederlandse dienst plichtigen, die bezwaren hebben tegen de bestraffingsprocedure bij krijgstuchtelij- ke vergrijpen, hebben een klacht inge diend bij het Europese Hof van Justitie in Straatsburg. Zij menen dat de Wet op de Krijgstucht in Nederland strijd is met het door Nederland geratificeerde ver drag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, het Verdrag van Rome, daar krijgstuch- telijke vergrijpen worden bestraft door de directe meerdere en niet door de on afhankelijke rechter. In beroep wordt het vergrijp beoordeeld door een hogere offi cier en vervolgens door het Hoog Mili tair Gerechtshof, echter achter gesloten deuren en zonder dat men zich kan voor zien van deskundige juridische bijstand, aldus de klagers. De koningin kreeg van de president een gouden gordel, afkomstig uit Kendari in Zuidoost-Soelawesi (voormalig Celebes), een stad befaamd om zijn edelsmeedwerk. Voor haar vier dochters ontving de konin gin gouden armbanden van Kendari. Prins Bemhard kreeg een Garoeda (mythologi sche vogel) van Balinees houtsnijwerk ten geschenke. De heer en mevrouw Soeharto ontvin gen van de koningin een stel glazen van Leerdam-kristal elk met het koninklijk wapen. GRONINGEN. Het bestuur van de faculteit der geneeskunde aan de univer- siteit in Groningen heeft minister De Brauw een brief geschreven over de toe lating van eerstejaars-studenten medicij nen. De situatie in Groningen dreigt on aanvaardbaar te worden. In de door prof, ds. N. G. M. Orie namens het faculteitsbe stuur ondertekende brief wordt er bij de regering met klem op aangedrongen helemaal los van welke wachtlijstrege- ling ook een fundamentele beslissing te nemen over het medisch onderwijs. Daar bij zullen volgens het bestuur goed tegen elkaar moeten worden afgewogen het stu dentenaanbod en de feitelijke b ehoefte aan artsen in ons land. Het faculteitsbe stuur schrijft hierover: Mr. Vermeulen stelt daarom voor, een verzekeringsstelsel in te voeren voor de kosten van particuliere rechtshulp. Hij noemt twee mogelijkheden: een volksver zekering of een verplichte verzekering voor de laagstbetaalden met de mogeliik- heid van vrijwillige aansluiting van ande ren. In de brief wordt gesteld dat dit soort maatregelen als het werken met wachtlijs ten niet voldoende is. Het faculteitsbe stuur dringt er daarom op aan om tot een fundamentele beslissing te komen, een beslissing, die alleen de regering kan ne men. Wel stelt het bestuur dat, wanneer de huidige wachtlijstregeling nog langer dan een jaar duurt, een onaanvaardbare situatie zal optreden. Een afwegen van het studentenaanbod en de werkelijke be hoefte aan artsen in ons land wordt dan ook van het grootste belang geacht. ZAANDIJK. Op 16 juli vond een 33- jarige bewoner van een huis in de Wilhel- minastraat in Zaandijk onder de vloer een in plastic gewikkeld babylijkje. De rijks politie heeft nu het 20-jarige buurmeisje aangehouden op vermoeden dat zij de moeder van het kind is geweest. In het ontwerp wordt voorgesteld, dat de gemeente Rotterdam, de provincie Zuid-Holland en Rijnmond zullen samen werken op het gebied van het milieube heer. Daartoe zouden de partijen een nota laten opstellen, waarin wordt aangegeven hoe in het Rijnmondgebied ene zowel bestuurlijk als -technisch geïntegreerde Dienst Milieubeheer tot stand kan worden gebracht. Deze nota zou vóór 1 januari 1972 gereed moeten zijn. De partijen zou den hun beleid met betrekking tot de uitvoering van de Hinderwet en de Wet inzake Luchtverontreiniging coördineren. ROTTERDAM. De fracties van de P.v.d.A. en D’66 zijn donderdagavond kwaad weggelopen uit een vergadering van de raadscommissie Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting na een beschuldiging van burgemeester Thomassen over „onbe schoft optreden” van P.v.d.A.-lid dr. H. Lamberts. Het betrof enkele negatieve opmerkingen van de heer Lamberts over de gang van zaken rond het ontwerpplan over de samenwerking op het gebied van het milieubeheer in het Rijnmondgebied. De burgemeester wond zich nogal op over de wijze waarop het niet-openbare stuk uit het stadhuis was weggehaald en in de publiciteit gebracht. Hij noemde dit een „ontstellende daling van de burgerlijke moraal”. B. en W. van Rotterdam hebben hun goedkeuring aan dit ontwerp gegeven, De burgemeester deelde mee, dat Rijnmond te elfder ure besloten had het stuk niet te ondertekenen, uit vrees hiermee eigen glazen in te gooien. De kwestie krijgt nog een nasleep, want op 1 september komt P.v.d.A.-voorzitter André van der Louw naar Rotterdam om poolshoogte te nemen van de tegenstellin gen tussen de P.v.d.A.’ers achter en vóór de groene tafel. Dit hele betoog van mr. Vermeulen over de juridische bijstand aan individue le burgers vormt overigens maar een on derdeel van een veel algemenere beschou wing over de rol van de advocatuur binnen het geheel van rechtshulp. „In de huidige situatie kan er niet meer aan worden voorbijgegaan, dat ten koste van zeer grote persoonlijke en financiële inspanningen ons land reeds enige jaren per 100.000 inwoners 2 tot 3 maal meer artsen opleidt dan landen als Engeland en West-Duitsland, t erwijl uit een rapport van het Centraal Planbureau blijkt, dat reeds thans de voor 1980 uit het oogpunt van gezondheidszorg aanvaardbaar geach te artsendichtheid gegarandeerd kan wor den.” Wat betreft de situatie in Groningen blijkt dat het eerste medische studiejaar in het nieuwe academische jaar gevolgd zal moeten worden door naar schatting een kleine 600 studenten (340 nieuwe eerstejaars, 100 voor het propedeuse-exa- men afgewezen eerstejaars van het vorig studiejaar en 130 tandheelkundige studen ten). Nog af gezien van de ruimtelijke proble men, die dit meebrengt de eerstejaars collegezaïl in Groningen telt 35 plaatsen is de faculteit van mening dat deze situatie niet meer is te verenigen met de redelijke eisen die aan het onderwijs mo gen worden gesteld. Het faculteitsbestuur wijst er verder op, dat dit jaar ongeveer 28 studenten al voor het tweede studiejaar moeten worden afgewezen. Zij komen een jaar lang op een wachtlijst te staan, overeenkomstig een door minister Veringa wettelijke regeling. DEN HAAG. De rechtshulp aan par ticulieren dreigt in het gedrang te komen door de huidige ontwikkelingen in de advocatuur. In de Randstad hebben zich grote advocatenkantoren gevormd, die hun dienstenpakket afstemmen op de gro te vaste klanten. Advocatenkantoren in de kleine provinciesteden verdwijnen. De vraag rijst of het vrije beroep een ge schikte vorm is voor de rechtsbijstand aan particulieren. bij .elke fles een praktische ‘koelkest-bestendfge' antl-mors 8chankkurk.„ om er zeker k van te zijn dat geen drupje kostelijke Coebergh bessen verloren gaat. Dit schrijft de Zwolse advocaat mr. C. M. G. Vermeulen in zijn preadvies over het onderwerp „Rechtsbijstand in 1980: door wie? Hoe?” waarover 16 september in Rotterdam op de jaarvergadering van de Nederlandse Orde van Advocaten zal worden gediscussieerd. Over hetzelfde on derwerp heeft ook de Amsterdamse advo caat mr. J. R. Voute een preadvies opge steld. Het vraagstuk van rechtshulp aan par- •Verrassend enthousiast en spontaan was vandaag in Djakarta de ontvangst van het koninklijk paar in de Indonesische uni- versiteit. Bij het verlaten van het univer- siteitscomplex omringden enkele duizen den studenten het koninklijk echtpaar en zij juichten het uitbundig toe. Volkomen onverwacht hield de konin gin in de universiteit een korte rede tot de studenten. „Ik heb gehoord dat ze me hier oma noemen. Ik ben oud, maar u bent jong. Aan u is de uitdaging om de toekomst van uw land te leiden en op te bouwen. U zult grote moeilijkheden op uw weg vinden, maar ik geef u de verzekering, jonge Indonesiërs, dat het Nederlandse volk u met grote sympathie zal steunen als u streeft naar een samen leving die voor iedere burger een eerlijke behandeling garandeert”, aldus de konin gin. Koningin Juliana heeft het Indonesische volk een geschenk aangeboden. Het is een kristallen fontein bestemd voor het Indo nesische parlement. Zij bestaat uit een serie kristallen schalen waardoor water in een reservoir van vier meter middellijn zal lopen. De koningin bood het geschenk donderdag symbolisch aan, tijdens het te genbezoek van president Soeharto en zijn echtgenote aan het gastenverblijf waarin koningin en prins logeren tijdens hun verblijf in Djakarta. leven ons zullen herinneren”, voegde hij eraan toe. De avond werd opgeluisterd door een cultureel programma van dansen uit de verschillende gebieden van Indonesië. Een van de danseressen was de 32-jarige dochter van Soeharto, Siti Hardijanti Gas- tuti, die in een traditionele Javaanse dans de rol van de held Argdjuna vertolkte. Het diner, dat werd bijgewoond door onge veer 250 Indonesische en Nederlandse functionarissen, onder wie de ministers van Buitenlandse Zaken van de beide landen de heren Schmelzer en Malik werd gehouden in een grote zaal van het officiële Istana Merdeka paleis. Koningin Juliana bekijkt een ge schenk dat haar werd aangeboden door twee danseressen, leden van een groep, die na het banket een voor stelling gaf voor de hoge gasten. Links op de foto mevrouw Soeharto. Dé beide fracties hadden al direct voor gesteld de vergadering onmiddellijk te beëindigen als geen verantwoording kon worden afgelegd over het door de burge meester ondertekende ontwerp waarin volgens hen buiten medeweten van de raad veranderingen waren aangebracht In de raadsvergadering van 5 augustus had de wethouder van Volksgezondheid, de heer G. Z. de Vos, naar aanleiding van vragen van de P.v.d.A.-fractievoorzitter, drs. A. J. Lems, toegezegd dat er geen wijzigingen zouden worden aangebracht zonder de raad hierover in te lichten. De wethouder was gisteravond verhinderd, zodat hij zich niet kon verantwoorden. Burgemeester Thomassen, als toehoor- een groot probleem. De overheid betaalt de advocaten te weinig voor rechtshulp aan minderdraagkrachtigen. De advoca tuur is het vragen om verhoging beu, en het ministerie heeft de balie als een lastige bedelaar de deur gewezen, zegt mr. Vermeulen. hem nog wel een mogelijkheid tot goede rechtshulp aan particulieren, mits de structuur van de kleine onderneming wordt verlaten. Mr. Vermeulen pleit voor een beperkt aantal grote kantoren met een breed net van bijkantoren. Voor een voudige zaken kunnen de klanten dan bij de bijkantoren terecht, voor ingewikkelde kwesties kunnen zij worden doorverwezen naar het hoofdkantoor. In verband met de cumulatieve werking van de wachtlijstregeling valt te ver wachten, dat reeds in september 1973 vrijwel het gehele contingent voor het propedeuse examen geslaagde studenten bij voorbaat een jaar zal moeten wachten. Deze ontwikkelingen hebben het facul teitsbestuur doen overwegen om reeds dit jar aan het begin van het eerste studie jaar wachtlijsten in te stellen, zodat de Koningin Juliana, die in 1949 haar handtekening zette onder het document dat Indonesië formeel de onafhankelijk heid gaf na bijna 350 jaar van Nederland se overheersing, zei: „Ik acht het een voorrecht om voor de eerste maal op uitnodiging van de Indonesische president dit grootse en fascinerende land te mogen leren kennen.” Het was de eerste maal dat koningin Juliana een bezoek bracht aan Indonesië en tevens de eerste maal dat een heersend monarch uit het huis van Oranje in de vroegere kolonie kwam. President Soeharto antwoordde de ko ningin in een ongewoon lange redevoering en zei onder meer: „Onze beide landen gaan een nieuwe periode tegemoet met nieuwe betrekkingen. Het Indonesische volk bouwt nu aan zijn toekomst en ondergaat het belang van nieuwe betrek kingen. Wij zijn dankbaar voor het begrip en de hulp van het Nederlandse volk voor ons streven onszelf te ontwikkelen in overeenstemming met onze opvattingen en aspiraties. Voor mij en mijn vrouw heeft het bezoek van uwe majesteit en uwe konink lijke hoogheid prins Bemhard een zeer bijzondere betekenis, die wij zo lang wij (Van onze correspondent) DORDRECHT. Gisteren is door onbekende oorzaak een grote hoeveelheid dodelijk chloorgas ontsnapt en terechtge komen in het overdekte gedeelte van het Sportfondsen^ad in Dordrecht. Het is aan het optreden van een aantal personeelsle den te danken, dat de 67 schoolkinderen die op dat moment aan het zwemmen waren, geen nadelige gevolgen zullen on dervinden. Hef aantal geborenen daalde van 123.257 tot 118.778. Het effect van deze daling werd ten dele teniet gedaan door het feit, dat er minder mensen overleden, namelijk 55.417 tegen 65.088. De rest van de daling werd gecompenseerd door een stijging van de immigratie. In de eerste helft van 1971 immigreerden 40.103 perso nen in Nederland tegen 35.713 in de eerste helft van 1970. De emigratie omvatte 28. 563 personen tegen 27.655. Eind juni telde de Nederlandse bevol king 13.193.990 zielen, ongeveer 160.000 meer dan een jaar eerder. DEN HAAG Hoewel het geboorte cijfer in de eerste helft van dit jaar lager was dan in de eerste helft van het vorige jaar, was de bevolkingsgroei ongeveer even groot, namelijk circa 75.000 perso nen. zo blijkt uit het statistisch bulletin van het CBS. aantal Toch moesten twee kinderen naar het Dordtse gemeenteziekenhuis vervoerd worden, terwijl later op de dag nog drie kinderen voor observatie in hetzelfde zie kenhuis opgenomen werden. Ook twee personeelsleden zijn opgenomen. Het ongeval gebeurde toen de machinist van het zwembad een nieuwe cilinder met chloorgas aansloot. Er ging iets mis met het koppelstuk waardoor gas ontsnapte en via het ventilatiesysteem in het bad werd gezogen. Een badmeester die het gas rook, haalde onmiddellijk alle kinderen uit het bad en stuurde ze naar buiten. In ambu lances werd de kinderen zuurstof toege diend. Het is de tweede keer binnen enkele jaren dat er een ongeval in het bad is gebeurd met het verwisselen van chloorgascilinders. UTRECHT. De modernisering van de spoorlijn Utrecht-Arnhem De voor het publiek belangrijkste veran deringen zijn dat de treinen tussen Utrecht en Arnhem in de toekomst 140 km per uur kunnen gaan rijden en dat overwegen worden uitgerust met automatische beveiligingsinstallaties. In Ede komt de grootste door automatische halve overwegbomen (ahob) beveiligde overweg in Nederland. De verkeerslichten zullen daar aan de ahob worden gekop peld. De Tweede-Kamerleden Masman (P.v.d.A.) en Dijkstra (D’66) hebben mi nister De Brauw (Wetenschapsbeleid) ge vraagd, of hij zijn beslissing per 1 okto ber de Wet op de Universitaire bestuurs- hervorming van toepassing te verkla ren voor de universiteit in Groningen wil opschorten. Zij doen dat in vragen, waar in tevens wordt gevraagd, op welke wijze en in welke mate overleg heeft plaats ge vonden met de universiteit. LEEUWARDEN. Een inwoner van Kimswerd heeft uit het Ijsselmeer een deel van het logboek opgevist van de Starfighter” van de vliegbasis Leeuwar den, die woensdagmiddag in het Ijssel meer is gevallen. Er zijn ook een stuk van de vliegerhelm, twee vleugeltiptanks en een deel van de opblaasbare rubber boot gevonden. Het duikersvaartuig „Nautilus” van de marine zoekt in het Ijsselmeer naar wrakstukken van het vliegtuig. r

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2