Ter financiering verkiezingscampagne BUNKER ZOU KY GELD HEBBEN AANGEBODEN Nuchtere analyse over China Moskou stelt Bulgaars- rechtszaal Gevecht Russische Ex Boliviaanse minister: in Vietnam Amerika en verkiezingen Bont- mode 71/72 Dick Bartels oefening uit jrt CIA organiseerde coup tegen Torres n F in achtergrond Braziliaanse ratten waren OVER 5 DAGEN Zes Israëliërs op bezoek in Sovjet-Unie „high” 500 BONTMANTELS i. /P Jli VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1971 3 Farce SPECIAALHUIS 99 99 Muskie Makarios naar Athene Keuze uit De essentie Naïef Kampioen LAATSTE WEEK Speciale Zomerprijzen NAAR WINKELCENTRUM SCHALKWIJK voor KLOKKEN HORLOGES en SIERADEN (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Vier jaar geleden, in 1967, werden in Zuid-Vietnam voor het eerst verkiezingen gehouden. In de campagne die er aan vooraf ging, was al duidelijk geworden dat generaal Ngoejen Van Thieu, die toen in naam staatshoofd was. en maarschalk Ngoejen Cao Ky, die toen pre mier was, het gebruikelijke toonbeeld van eenheid waren. Ze gingen zelden samen de politieke hort op, en gaven er de voorkeur aan on afhankelijk van elkaar het land af te reizen. Ze wonnen de verkiezingen met een ruime meerderheid, nadat ook toen hun opponenten waren uit geschakeld. Dankzij onze aircon ditioning past U bont bij wintertempera- tuur t t Tijdens de rechtszitting in de Ameri- ADVERTENTIE ADVERTENTIE r RIVIERADREEF 39 TEL. 322990 1 s 1 NEW YORK (Reuter en AP) De Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Ellsworth Bunker, heeft vice-presi dent Nguyen Cao Ky van Zuid-Viet- nam en generaal Duong Van Minh geldt aangeboden wanneer zjj zich als kandidaat zouden melden voor de ko mende presidentsverkiezingen. Bunker zou beide Zuidvietnamese lei ders vrijwel onbeperkte financiële en an dere materiële steun hebben aangeboden voor hun verkiezingscampagne en het or ganiseren van een groepering die in oppo sitie kan gaan. duidelijk. We moeten een datum vaststel len voor een algehele en prompte terug trekking uit Indo-China. Dit regime in Saigon is niet waard er nog één Ameri kaanse militair voor op te offeren”, aldus Muskie. (aangesloten bij Ned. Bond v. Bontwerkerijen) Wagenweg 146, Haarlem. Tel. 31 65 29 t r 1 r s r a i i 1 3 1 i 1 5 i e a t t t l. De kritiek die nu in Amerikaanse kringen wordt geuit op de duidelijke in menging van Washington door middel van ambassadeur Bunker in de verkie zingen, omdat deze inmenging zou aan tonen dat Amerika weer eens zijn poli tieke handen niet thuis kan houden, gaat dan ook voorbij aan de essentie van het Zuidvietnamese drama. En die essentie is dat Zuid-Vietnam een Azia tisch land is, en dat het concept van een westerse democratie er even welig kan tieren als asperges in de Sahara. In genoemde kringen in Londen is ver der gezegd, dat de Sovjet-Unie aanvanke lijk van plan geweest zou zijn, drie divi sies door Roemenië te laten trekken. Mos kou zou evenwel naderhand ervan afge zien hebben de officiële toestemming van Roemenië hiervoor te vragen om een eventuele Roemeense weigering te voor komen. Het besluit om de manoeuvres voor onbepaalde tijd uit te stellen, zo gelooft men in Londen, zou ook samenhangen met het bezoek dat de Russische partijlei der, Brezjnjev, in de derde week van september aan Joego-Slavië zal brengen. Er zijn meer tragi-komische kanten. Het feit, bijvoorbeeld, dat president Lyndon Johnson en president Richard Nixon, maar om bijna tegenovergestel de redenen, er op gebrand waren om Zuid-Vietnam als het schoolvoorbeeld op te houden van een geslaagde trans plantatie van de westerse democratie op Aziatische bodem. President John son liet waarnemers in 1967 naar Sai gon komen, om de voortzetting van zijn Het was de bezeten minister John Foster Dulles die, als kampioen van de westerse democratie, zich opwierp om het goddeloze communisme (dat waren zijn woorden) in de wereld een halt toe te roepen. En ofschoon het Dulles- beleid allang in diskrediet is geraakt, is het belangrijkste exportprodukt van de Amerikaanse buitenlandse politiek nog altijd het begrip „westerse democratie” Amerikaanse versie, gebleven. Dat Washington de democratie vaak als een ding ziet, en niet als een hou ding of een instelling, kwam ook tot uiting in een van de documenten van de opzienbarende, aanvankelijk gehei me Pentagon-studie. Daar staat in, dat president Johnson op 9 februari 1966 zich na afloop van een bijeenkomst met Zuidvietnamese legerleiders (onder wie Thieu en Ky) op Honoloeloe, tot hen is in strijd met de revolutionaire en nationale beginselen, aldus de schrijvers van de brief. De regering van kolonel Banzer heeft gisteren nieuwe bevelhebbers van de strijdkrachten benoemd. Kolonel Federico Arana Cedud wordt opperbevelhebber van het leger. General Antonio Arnez blijft opperbevelhebber van de luchtstrijdkrach ten. ATHENE (AFP) President Makarios van Cyprus wordt op drie september in Athene verwacht. Van officiële zijde in de Griekse hoofdstad is meegedeeld, dat hij’ met de Griekse autoriteiten de politieke toestand op Cyprus zal bespreken. praktijken van president Thieu om zich van de herverkiezingen te verzekeren, is echter minder opzienbarend dan Amerika’s hardnekkige pogingen om te gen alle feiten en werkelijkheden in, de Zuidvietnamese politieke tragi-kome- die te presenteren als een democratisch blijspel met een happy ending. En een van de meest intrigerende tragi-komi sche aspecten van de bemoeienissen van de Amerikaanse ambassadeur Ells worth Bunker om de hoofdrolspelers tot inkeer te brengen, is dat Ky, nauwe lijks bekend om zijn democratische in zichten en die ooit nog eens Hitler als een van zijn helden noemde, nu de kam pioen dreigt te worden van openheid en eerlijkheid in de Zuidvietnamese poli tiek. familie te worden opgenomen, en al dik tevreden zou zijn als het op gelijke voet met Formosa zou worden behandeld. In feite zijn het altijd andere mogendhe den geweest, die een verzoek tot uitnodi ging van China tot de V.N. hebben gede poneerd op de bestuurstafel van de volke renorganisatie. China zelf heeft zich nooit regelrecht als lid aangemeld. Het zou volgens de opvattingen van Peking een onlogische en onduldbare situatie schep pen, wanneer twee China’s in de V.N. in gelijkwaardige positie zouden komen. Voor Peking is zelfs het idee onaanvaard baar dat communistisch China als grote mogendheid met dienovereenkomstige sta tus in de V.N. zou worden geïnstalleerd, terwijl Formosa als gewoon lid op gelijke voet met alle andere mogendheden zou Worden gebracht. Zoals bekend mag wor den verondersteld fungeert Formosa in de V.N. thans nog als de enige vertegenwoor diger van geheel China en is gerangschikt in de kleine groep grote mogendheden die permanent lid van de Veiligheidsraad zijn. Alle kleinere landen komen bij toerbeurt tijdelijk in de Veiligheidsraad. Formosa is voor Peking ook als kleinere mogendheid onaanvaardbaar, omdat men daar de stelling huldigt dat Formosa deel uitmaakt van de Chinese Volksrepubliek en te zijner tijd zal moeten worden inge- lijfd. De op oorlogssterkte aanwezige Amerikaanse vloot in de wateren tussen China en Formosa heeft dat laatste tot dusver verhinderd, dus ook die situatie zal moeten worden gewijzigd vooraleer Pe king met Washington „normale” relaties wil aangaan. Bovendien zal Peking eisen dat de Amerikaanse spionagevluchten bo ven het Chinese vasteland worden stop gezet, Deze met het internationale recht strijdige schending van het Chinese lucht ruim heeft Washington gemeend zich te kunnen veroorloven omdat China onmach tig was iets terug te doen. Als Nixon dat allemaal wil rechtbreien, komt hij uit Pe king terug alsof hij naar Canossa is ge weest. En dat zal, met het oog op de presi dentsverkiezingen, ook wel niet de be doeling zijn. Groeiend scepticisme dus bij de nade ring van Nixons reisdatum, doorspikkeld met een vage hoop dat hij in Peking toch nog een wondertje weet te wrochten. Wervelstorm. Een wervelstorm heeft het dal van Joux in het Zwitserse kanton Waadt getroffen. De orkaan trok een spoor van een kilometer lengte door de dichte bossen en beroofde vele huizen in het toeristenoord Le Brassus van hun daken. Verkiezingen. De premier van Laos, prins Soevanna Phoema, heeft de pro-com- munistische Pathet Lao uitgenodigd deel te nemen aan de komende verkie zingen in januari. De prins beloofde dat de verkiezingen eerlijk zullen zijn. Kabinetscrisis. Premier Kirti Nidhi Bista van Nepal is afgetreden, nadat koning Mahendra in het parlement kritiek had geuit op de regering. De koning van het Aziatische land ten noorden van India heeft Bista en zijn kabinet verzocht aan te blijven totdat andere regelingen zijn getroffen. kaanse stad San Francisco in het pro ces tegen de beide overlevende „Sole- dad-broeders” is het gisteren tot een bloedige vechtpartij gekomen. De moeder van John Clutchette had de rechter uitgescholden, waarna ze de rechtszaal moest verlaten. Terwijl een tiental gewapende politie-agenten zich opmaakten haar uit de zaal te verwijderen, stonden twee negers uit de publieke tribune op en probeerden hen tegen te houden. Er ontstond een vechtpartij waarbij de politiemannen met knuppels sloegen (zie foto). Eén van de negers werd uit de zaal ge sleept maar hij kwam even later weer terug. Bloed stroomde uit wonden boven zijn ogen. De gewonde neger werd in een hoek gedreven en kreeg handboeien aan, waarna hij werd weggevoerd. Ongeveer twaalf negers, mannen en vrouwen, werden door de politie met knuppels geslagen. Ten minste twee mannen werden gearres teerd. Het beleid van president Nixon, hoe wel gericht op een afwikkeling van de oorlog, wordt nog steeds gekenmerkt door dezelfde naïviteit, waardoor men ook nu nog er de voorkeur aan geeft om democratietje te spelen in Saigon met Aziatische politici die op hun best goede acteurs zijn. En zelfs dat kan men van president Thieu en van vice- president Ky niet zeggen. Het is de zelfde naïviteit die Washington er al tijd van heeft weerhouden om de oor log te zien voor wat het was: een na tionalistische burgeroorlog, en geen strijd tussen het „internationale opruk kende communisme” (de visie van Dul les) en de westerse democratie. En dat zal ook altijd het knelpunt blijven, welk beleid de Amerikaanse president ook nog voor Vietnam mag uitstippe len. James Reston, een van Amerika’s meest gezaghebbende journalisten en opinieko- Jomschrijver van internationale faam, heeft zes weken in communistisch China doorgebracht om met het oog op het aanstaande bezoek van president Nixon aan Peking de sfeer te proeven en de politieke gedachtengang van de Chinese machthebbers te peilen. Hij is tot een enigszins teleurstellende ontdekking gekomen, althans teleurstel lend voor degenen die gemeend hadden dat president Nixon het wonder had ge wrocht dat de wereld een nieuw aanschijn zou geven: de omschakeling van het mil joenenvolk van Mao en Tsjoe En Lai naar een volgens Amerikaanse opvattingen „normale” internationale verstandhouding en vriendschappelijkheid. James Reston heeft het „wonder” terug gebracht tot een nuchtere realiteit. Vol gens hem kan Nixon in Peking niets anders bereiken dan een goede propaganda voor zichzelf bij de volgende presidentsverkie zingen. Reston zegt niet letterlijk dat dèt ook de eerste bedoeling van Nixon is geweest met zijn beleefde buiging in de richting van de communistische kolos, maar hij suggereert het wel. Hij zet een domper op de verwachtingen, die na de bekendmaking van Nixons besluit om naar Peking te gaan ook inderdaad wel op hol geslagen zijn. De kwestie van de toelating van rood China tot de V.N. staat in de politieke verhoudingen tussen Washington en Pe king natuurlijk centraal. Over deze aan gelegenheid meent Reston met zekerheid te kunnen zeggen, dat China de onverbid delijke eis zal stellen tot verwijdering van de Formosaanse vertegenwoordiging uit deze volkenorganisatie, vooraleer Peking bereid zou zijn het lidmaatschap te aan vaarden. Aangezien het duidelijk is dat Nixon deze eis niet kan inwilligen, staat het voornaamste resultaat van Nixons reis al op losse schroeven voordat hij zijn koffers heeft gepakt. De stellige overtuiging dat de toenade ring tussen China en de Verenigde Staten de laatste hinderpaal op de weg van China naar de V.N. zou opruimen, was gebaseerd op de tamelijk slecht berede neerde veronderstelling dat China stond te trappelen om in de kring van de V.N.- beleid in Vietnam te rechtvaardigen met de internationale instemming die hij nooit had kunnen krijgen. President Nixon daarentegen heeft de democrati sche imago voor Zuid-Vietam nodig om de Amerikaanse troepen zonder ge zichtsverlies terug te kunnen trekken. LONDEN. (AFP) In Britse kringen is vernomen dat de Sovjet-Unie door over wegingen van internationaai-politieke aard is gedwongen, Russisch-Bulgaarse le- germanoeuvres, die 15 augustus in Bulga rije zouden beginnen, uit te stellen. Deze manoeuvres, die de codenaam „Is- tok” (bron) hadden, zouden de eerste Rus- sisch-Bulgaarde legeroefeningen in Bulga rije zijn geweest sinds 1966. Men zou nu oefeningen van louter Bulgaarse eenheden met een slechts symbolische deelneming van enkele landen van het Verdrag van Warschau houden. richtte voor een samenvatting. Hij zei over het toen in zwang zijnde „paci- ficerings-programma”: „Laat me we ten” hoe jullie democratie hebben opge bouwd op het platteland. Hoeveel je er hebt opgebouwd, wanneer en waar. Geef ons data, tijden, getallen.” Democratie in termen van cijfers, tij den, en plaatsen het klinkt alsof men het geluk probeert te vangen door een tabel te maken van de uren en de plaat sen waar het geregistreerd werd. Het ergste dat men de Verenigde Sta ten kan aanrekenen waar het een aan deel in de oorlog in Vietnam betreft, is niet dat het in zijn idealen te kwa der trouw was, maar dat het zo onge loofwaardig naïef was en wenste te blij ven, en dat het daarvoor alles over had: dood, ontreddering, ontheemding en verwoesting. De Amerikaanse senator Edmund Mus kie heeft gisteren gezegd dat Amerikanen in Vietnam sterven om een regime in stand te houden dat zó ondemocratisch is dat de presidentsverkiezingen blijkbaar al vóórdat er een stemming heeft plaatsge had zijn beslist. „De Zuidvietnamezen krijgen de kans niet om te kiezen. Maar onze keuze is De politie heeft nu de verklaring ge vonden: de dieren smulden van in be slag genomen partijen marihuana, op geslagen in het gerechtsgebouw. Een rechter heeft de vernietiging van de voorraden gelast. De voorgenomen Bulgaars-Russische manoeuvres hadden ten doel, zo meent men in Londen, druk uit te oefenen op Roemenië en indirect ook op Joego-Slavië en Albanië, op een ogenblik, dat in de communistische pers sprake is van „de pro-Chinese as”-Boekarest-Belgrado-Tira na. Niettemin werden de verkiezingen van 1967 geaccepteerd als een succes voor de westerse democratie, en de Amerikaanse regering nodigde zelfs waarnemers van een aantal landen uit (waaronder Nederland) om op kosten van Washington te getuigen dat de ver kiezingen op volstrekt vrije, open ma nier hadden plaatsgevonden. In 1971 kan Washington wel iets beters gebrui ken dan pottenkijkers in Saigon. De rapporten van die waarnemers in 1967 liepen overigens nogal uiteen. Op vallend was daarbij dat de suppor ters van Amerika-in-Vietnam en hun sceptische tegenhanger zich van het zelfde argument bedienden om hun me ningen te staven. De supporters vonden de verkiezingen een succes omdat zij niets onregelmatigs hadden kunnen ont dekken en hun tegenpolen, die ook niets hadden gezien dat op politieke manipu laties duidde, zagen juist daarin een reden om uiterst gereserveerd te zijn in hun oordeel. HAVANNA. (AFP en DPA) Antonio Arguedas, voormalig minister van Binnen landse Zaken van Bolivia heeft gis teren in Havanna de CIA de Ame rikaanse inlichtingendienst ervan be schuldigd de staatsgreep te hebben geor ganiseerd die leidde tot de val van presi dent Torres van Bolivia. Een dergelijke beschuldiging is eerder geuit door het Cubaanse persbureau „Prensa Latina”. Woordvoerder Robert McCloskey van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken, die men gis teren om commentaar vroeg op deze be schuldiging, verklaarde dat hij hierop niet zal reageren. In La Paz is gisteren een hondertal gevangenen in vrijheid gesteld. Zij waren gearresteerd tijdens de gevechten van de afgelopen week. Onder hen zijn vele stu denten. Uit protest tegen het harde optreden van de militairen tegen de studenten heb ben veertig vooraanstaande leden van de Boliviaanse „Nationale Revolutionaire Be weging” (MNR) zich uitgesproken tegen deelneming aan de nieuwe regering van kolonel Hugo Banzer. Zij dreigen de partij van oud-president Paz Estanssoro te verlaten als deze zijn steun aan het nieuwe regime blijft geven. Zij scrijven dit in een gisteren gepubli ceerde brief aan de leider van de MNR, welke partij deel van de regering uit maakt. Tot de ondertekenaren behoren onder meer de oud-minister in de rege- ring-Estenssoro Federico Alvarez Plata (Economische Zaken), José Rellman Ve larde (Buitenlandse Zaken) en Nuflo Cha vez (vice-president). De aanval op de uni- versiteit door troepen van Banzer, waarbij twaalf doden en dertig gewonden vielen, Dit is van betrouwbare zijde, zowel in de omgeving van vice-president Ky als in die van generaal Minh, vernomen. Ambassadeur Bunker zou dit aanbod hebben gedaan in gesprekken onder vier ogen met Ky en Minh. Generaal Minh zou „woedend” zijn geweest over dit aanbod en het als een persoonlijke belediging hebben opgevat. Vice-president Ky had het echter als iets normaals beschouwd en zeker niet als een poging om hem „om te kopen.” Zowel Ky als Minh zou zijn naaste medewerkers van het aanbod op de hoogte hebben gesteld, maar geen bedrag hebben genoemd. Volgens Sydney Byrnes, correspondent van de Amerikaanse omroeporganisatie ABC in Saigon, heeft zowel Ky als Minh het aanbod van Bunker verworpen. Byrnes voegt eraan toe dat hij het bericht heeft vernomen van „welingelichte zegs lieden”. Hij zegt dat de Amerikaanse am bassade het verhaal heeft ontkend. De Noordvietnamese delegatieleider Xoean Thoey heeft op de Parijse vredes conferentie verklaard, dat de komende presidentsverkiezingen in Zuid-Vietnam (waarbij president Thieu de enige kandi daat is) „een farce” zijn en „een schande voor de Verenigde Staten.” Eerder had Thoey bij zijn aankomst voor het confe- rentiegebouw tegen verslaggevers gezegd: „Ik heb een belangrijke aankondiging. Het Witte Huis brengt in Saigon een klucht uit. Deze originele produktie staat onder leiding van de Amerikaanse ambassade daar. De toegang is gratis. Je hoeft zelfs geen programma te kopen want de afloop is toch van tevoren bekend.” De Zuidvietnamese onderhandelaar Pham Dang Lam heeft gisteren op de conferen tie Noord-Vietnam beschuldigd van op voering van hun gewelddaden met het oogmerk „de komende verkiezingen in Zuid-Vietnam te verstoren.” De nieuwe Amerikaanse delegatieleider Porter, die maandag in Parijs aankomt, zal de andere delegaties voor het eerst ontmoeten op 9 september. MOSKOU (Reuter) Zes vooraan staande Israëliërs zijn gisteren in Moskou aangekomen om op uitnodiging van de Russische commissie voor behoud van de vrede de gespannen betrekkingen tussen hun land en de Sovjet-Unie te bespreken. Een van de bezoekers is professor Dan Miron, die Hebreeuwse litteratuur doceert aan de universiteit van Tel Aviv. Deze zei bij aankomst op het vliegveld van Mos kou tegen westelijke verslaggevers: „Dit kan tenminste worden beschouwd als een gebaar van vriendschap tegenover delen van de Israëlische gemeenschap, zo niet tegenover de Israëlische regering zelf.” De Israëliërs hopen verscheidene steden te kunnen bezoeken met grote joodse gemeenschappen, zoals Riga en Wilna, de hoofdsteden van de Russische Oostzeere- publieken Letland en Litauen. Wat er nu in Saigon bekend is ge worden over de politiek-frauduleuze RIO DE JANEIRO (Reuter). Sinds enkele weken toonden ratten in Brazi- lië’s federale hoofdstad Brasilia zich ongewoon agressief. Ze bonden zelfs, zonder dat ze bedreigd werden, de strjjd aan met katten.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3