Handelsoorlog in feite al aan de gang JAPANSE ECONOMIE ZWAAR ONDER AMERIKAANSE DRUK DE BEURS DEZE WEEK ir „Seinpost” nu failliet verbetert Economie VS A G Amerika blij met Heffing treft 75% van onze export naar Amerika Waarom tijd verliezen in ’’zomaar een baan”? Wall Street zweven van yen op buitenlands geld Geen rente meer 10 VOORKOMEN MADE IN JAPAN IN HERSTEL OVERSTUUR ONGELEGEN ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1971 Aan eind*examinandi met ambities uc Informatie-bon hui De envelop (geen postzegel) als volgt adresseren: Antwoordno. 3426 Amsterdam-c. Naam Straat Plaats Telefoon:., Ik wil graag een gesprek met u hebben. Wilt u mij laten weten wanneer dit kan? EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK KvanVEEUEN MARKieZEN/ZONNESCWERMBN.. ROtLUIKEN/LUXAFLEX JALÓUZISEN Leeftijd. jr. Diplomat- Niet iedereen kan of wil accountant worden. Maar jonge mensen met een ’’administratieve knobbel” en gevoel voor cijfers, zullen in dit vak veel voldoening vinden. Een belangrijk aspekt bij je beroepskeuze 1 Prettig werk, dat je steeds konfronteert met andere mensen en situaties. En op een groot kantoor als het onze bovendien de mogelijkheid door tijdelijke detachering buitenslands internationale ervaring op te doen. Werk op intellektueel niveau. Je studeert verder, terwijl je al verdient (met een gunstige kostenregeling). Je wórdt iemand! Een laatste belangrijk punt: je promoties hangen niet af van het ’’opschuiven” van anderen. Je kunt in het accountantsberoep nog carrière maken! Het is de moeite waard in een gesprek méér informatie over het accountantsberoep te krijgen en zelf vragen te kunnen stellen. Na ontvangst van onderstaande ingevulde Informatie-bon maken wij graag een afspraak. In Engeland en Zwitserland ADVERTENTIE Van Dien to Accountants (Van onze redactie economie) VAN DIEN CO - AMSTERDAMFREDERIKSPLEIN 1, TEL 020 - 6 46 06 KEIZERSGRACHT369, TEL 240593 MUSEUMPLEIN 17, TEL 731933/764626 de (Van onze beursredacteur) HAARLEM De Westduitse minister van Economische Zaken Karl Schiller, zei begin deze week in een vraaggesprek met „Der Spiegel” met nadruk dat hij een handelsoorlog tussen Europa en Amerika als gevolg van de economische maatregelen van president Nixon uitgesloten achtte. In feite is er een handelsoorlog aan de gang, zij het allereerst tussen de Verenigde Staten en Japan, maar toch ook wel tussen de Verenigde Staten en Europa. Amerika wil immers dat een aantal landen, en met name Japan en Duitsland, revalueren, dat wil zeggen: hun geldeenheden duurder maken en daarmee hun produkten, hetgeen hun export terugdringt en hun invoer bevordert. Die revaluaties zouden een versterking betekenen van de positie van de Amerikaanse handel en industrie. De extra invoerheffing van 10 percent is een middel om die revaluaties af te dwingen, in die zin dat de Verenigde Staten als tegenprestatie voor de revaluaties de heffing weer kunnen intrekken. De invoerheffing is dus een wapen in de handelsoorlog en het is een gevreesd wapen, met name voor Japan. Begrijpelijk is de laatste weken de nadruk meer gevallen op de dollarkwestie en de zwevende valuta en minder op de invoerheffing, maar het gaat uiteindelijk bij beide om de wereldhandel. Leidsche Wol. In de eerste maanden van het op 1 april 1971 begonnen boekjaar van de Leidsche Wolspinnerij N.V. (Ne- veda) zijn de verkopen met 10 a 15 pct. gestegen t.o.v. dezelfde periode van het vorige boekjaar. Ook de winst zal in de zelfde mate zijn toegenomen, aldus werd verklaard op de jaarvergadering. Deze gunstige gang van zaken zal zich naar verwachting ook voor de rest van het boekjaar voortzetten, zo werd gezegd. Zeer onlangs is de prijsbinding voor breiwol opgeheven. Het bestuur bestu deert mogelijke prijsverhogingen, doch dit zal mede afhankelijk zijn van de maatregelen die de concurrentie zullen nemen. DEN HAAG. De onlangs door presi dent Nixon aangekondigde invoerheffing geldt voor ongeveer 75 percent van de Nederlandse uitvoer naar de Verenigde Staten, zo valt bij navraag bij de Neder landse Kamer van Koophandel voor Ame rika te vernemen. GRONINGEN HENGELO 's-HERTOGENBOSCH HOOGEVEEN LEEUWARDEN LOCHEM MEPPEL ROTTERDAM UTRECHT WAALWIJK ZAANDAM ZWOLLE Va de r hem voor beel< Wel naar vast] ter i werl te k den. dam. is zi me de g sprir der Spel nanc H best mor NA< heel omv elfti Tels zigil lope de. ovei bies NAI enk zod: ling D Bre Sch mei Pog H Blai stel ove: mor ver: Bre Oos der velt Bre wer mai v I r d e d a k V d d v g e d v v d periode heden 319% 29 32% 59% 33 35% 27% 40% 96% 46% 50 44% 71 61% 32% 31% 8%b 14% 22 34 93% 49% 69% 37% V moo Ger de 1 Doo fina wer Het ZO V vori t gesc endi een. Kra mis. mar ook blor ovei na hak wat twe, Leii pak Vre t< o 11 a d e ri E zi d zi z V g ei o V e g JJUOO^HA^ENSTHAAT 27 UMUlOCN OStt-MW AMSTERDAM ARNHEM BOLSWARD BREDA ENSCHEDE ’s-GRAVENHAGE Dat heeft het ministerie van Financiën in Londen vrijdagavond bekendgemaakt. De bedoeling van de maatregel is de toevloed van speculatief kapitaal uit het buitenland tegen te gaan. Ook de Zwitserse banken mogen in het geheel geen rente meer uitkeren op nieuw buitenlands kapitaal in Zwitserland. Op 13 augustus schortten de banken de rentebe taling al op wat betreft gelden die voor minder dan zes maanden in Zwitserland waren geplaatst. Nu weet minister Schiller dat natuurlijk ook heel goed. Wat hij bedoelde en ook er bij zei is, dat het niet moet komen tot een escalatie van de handelsoorlog door tegenmaatregelen van Europese en ande re zijde. Dat zou aan Amerikaanse kant weer nieuwe belemmeringen uitlokken. De politiek van de Europese Economische Ge meenschap is er op gericht de invoerhef fing van de VS zo spoedig mogelijk uit de wereld te krijgen. In de vergadering van de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (de GATT) heeft de EEG-woordvoerder Ralf Dharenforf, de wettelijke basis van de extra heffing be twist en vastgesteld dat de heffing het ge volg is van mankementen in de Ameri kaanse economie zelf, waarvan de conse quenties niet aan anderen mogen worden opgelegd. De omzet In Wall Street was 12.490.000 aandelen. Dow Jones- cijfers: Industrie 908.15 (plus 2.05), sporen 241.12 (plus 0.27), nutsbedrijven 113.05 (plus 0.16). In het telefonisch effectenver keer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van gistermid dag. AKZO (77.70), Hoog ovens (68.70). Kon Olie 141.20 (141.60), Philips 37.90-38.00 (37.90), Unilever (117.50), KLM (132.00). Europa is niet van plan de invoerhef fing te slikken, maar kan er alleen ook niet veel tegen uitrichten. Amerika weet dat en maakt daar gebruik, of zo U wilt, misbruik van. Hetgeen er automatisch toe leidt dat Europa zich het recht van te genmaatregelen moet voorbehouden, zoals Dahrendorf dan ook zei. Een escalatie voordat het, wanneer en hoe dan ook, tot een „vrede” komt is dus toch wel moge lijk, al is niemand daarbij gebaat en voelt ook niemand daarvoor. De vrede zal alleen gevonden kunnen worden in gedegen overleg tussen alle be trokken landen, waarbij de VS niet star mag vasthouden aan het standpunt dat de dollar niet kan devalueren. De directeur van het Internationale Monetaire Fonds, Pierre Paul Schweitzer, sprak zich maan dag in een TV-interview uit voor een com binatie van een devaluatie van de dollar met een revaluatie van enkele andere va luta. Deze verklaring is de regering in Washington wat rauw op het lijf geval len en de VS is beslist nog niet zo ver. Nixon had daarvoor wat moed kunnen putten uit de hoge percentages die het IMF noemde voor revaluaties van onder andere de yen en de mark. Het IMF haast te zich dinsdag overigens te wijzen op het officieuze karakter van deze berekeningen, die door de Duitse minister Schiller te recht „eenzijdige hypotesen” en „volsla gen onwerkelijk” werd genoemd. De te genstrijdigheid tussen de verklaring van Schweitzer en die berekeningen geeft te denken. Slotkoersen Eerste periode heden 30% 70 42% 6 45 32% 35% 56% 23% 43% 44 16% 27% 16% 30% 37% 25% 30% 153% 83% 62% 83% 33% 8 Order van 40 mln. Het Rijn-Schelde mon tagebedrijf NV (Rijn-Schelde Groep) heeft in nauwe samenwerking met Spie- Batingnolles Parijs de opdracht verkre gen voor de montage van de apparatuur van een pijpleidingsysteem voor de ethy- leenfabriek van Shell Nederland Chemie NV bij de Moerdijk. Deze installatie zal medio 1973 in bedrijf moeten komen. Met de montage-order is ongeveer 40 mln. gemoeid. Slotkoersen Eerste vorige beursdag 314 29 32% 5®% 33 35% 27% 41 95% 46 50% 44% 72% 61% 32% 33 8% 14% 22 33% 903% 49% 68% 37% voor de negende en tiende september staat een vergadering van de gezamenlijke Ja- pans-Amerikaanse commissie voor handel en economie op het programma, waarbij niet zal worden gesproken over het al dan niet revalueren van de yen. Gezien deze contacten moet de Ameri kaanse maatregel Japan extra onaange naam hebben getroffen. De Amerikanen zijn zich dat ook wel bewust. Het Ame rikaanse blad „Newsweek” schrijft deze week tenminste dat de reactie in Japan nu lijkt op die in Amerika na Pearl Har bour (de onverhoedse Japanse aanval in de tweede wereldoorlog op Amerikaans ge bied). Dit blad spreekt trouwens, een au toriteit citerend, over de Japanse verove ringen op de Amerikaanse markt „met al le kracht van een militaire campagne.” Oorlogsterminologie genoeg. Mr. Blankenstein deelde mee, dat bij verkoop van het Seinpostoomplex goede hoop bestaat, dat concurrente crediteuren het grootste deel van hun vorderingen krijgen betaald. Deze belopen ongeveer een kwart miljoen gulden. De preferente vorderingen bedragen circa zeven ton: f 450.000 hypotheken en 250.000 van de belastingen en het Gemeenschappelijk Aministratie-Kantoor (GAK) voor sociale verzekeringen. Beneluxverkeer. Met ingang van maandag 30 augustus wordt de controle, die we gens de vlottende wisselkoersen pp het Beneluxintraverkeer in landbouwpro- dukten bestaat, opgeheven. Dit blijkt uit een beschikking van de minister van Landbouw en Visserij gepubliceerd in de Nederlandse staatscourant van vrijdag. Santa Fé Ina Can. Pacific Illinois Cent. Penns. Centr South. Pac. Allied Chem. Am. Can. A C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth Steel Boeing Chryslet City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup. de Nem Eastm. Kodak Gen Electr. Gen Motors Goodyear T Am. Motors danren, heeft laten weten voorstander te zijn van een revaluatie. Dit uiteraard in de hoop dat de invoerheffing verdwijnt. Het verbond vraagt verder om maatrege len ter stimulering van de economie en om een schadeloosstelling voor onderne mingen die door de invoerheffing getrof fen worden. Dat kan om grote bedragen gaan. Een Amerikaanse schatting loopt uiteen van 700 miljoen tot tweëemhalf miljard dollar. Dat de Japanse regering niet volstrekt afwijzend staat tegenover een revaluatie blijkt uit het feit dat haar al genoemde ministerie van internationale handel en industrie heeft bekendgemaakt dat de ge volgen van een revaluatie van de yen met tien percent in een jaar zijn over wonnen. Japan is het belangrijkste front in de handelsoorlog die iedereen nog ont kent, maar die feitelijk aan de gang is. Het is tevens het zwakste bastion. Gaat de yen door de knieëen dan krijgt Euro pa het moeilijk bij de „aanval” op de dollar. De taktische positie van de VS is lang niet slecht. Reden temeer om te ko men tot een gezamenlijke oplossing. Nu Japan in Amerika handelsbelemme- ringen ondervindt kan het zich meer gaan richten op Europa. De Japanse concurrentie is hier al niét te verwaarlo zen. De bekende Westduitse fotocamera- fabriek Voigtlander weet ervan mee te praten. Zij heeft moeten sluiten. Zij was anno 1756 de oudste Europese fa briek van mechanische en optische in strumenten en de eerste met een meta len fototoestel. vorige Oeursdag 30% 69% 41% 5% 45 32% 34% 57 23% 43% 43% 16% 26% 16% 30% 36% 25% 30% 1523% 83% 62 84 34 7% De banken bleven ook deze week opval len door forse winststijgingen, maar in het koerspeil kwam daarvan niet veel meer tot uiting. Wel reageerden daaren tegen de scheepvaartfondsen op een minder prettig bericht van de Nederl. Scheepvaart Unie. Deze onderneming bleek in de eer ste helft van 1971 een winstdaling te heb ben geboekt van tegen de 50 pet. Voorts werd op .een aandeelhoudersvergadering becijferd, dat de zwevende gulden zeer stuur en verloor er 5 door. Ook de an dere waarden uit deze groep moesten te rug. Koninklijke Boot 5 en van Omme ren aanvankelijk zes punten. Daarna ont wikkelde zich hier een fors herstel waar door de koers weer tien punten boven die van de vorige week vrijdag landde. Een flink herstel ontwikkelde zich ook voor Ko ninklijke Petroleum die van f 137 op f 143 terecht kwam en daarna even lager sloot. Unilever steeg 2 en Heineken f 5. Zwakker in de markt lagen echter Akzo en Philips, die niet veel herstelkracht kon den opbrengen. Dat was wel weer het ge val met de KLM, die door belangstelling in Wall Street deze week van f 117 op f 133 kon komen. Wat het bedrijfsleven betreft boekte van der Grinten een herstel van f 187 op f 205 door berichten over nieuwe marktprodukten en was Homburg f 10 ho ger door aanwijzingen dat de ingeblikte hammen van het concern in Amerika niet extra zullen worden belast. Bijzonder teleurstellend echter was de winstdaling met eenderde van het Gist Brocades Concern, waardoor het fonds al 5 verloor. De komende week zullen hier ongetwijfeld verdere koersdalingen komen. Ook aandeelhouders in de Nederlandse Dagblad Unie waren teleurgesteld over wat men het monsterverbond noemde tussen een aantal vooraanstaande dagbladen in de Randstad. Het aandeel zakte van 155 op 140 percent. Zowel Bergoss als Veneta be richtten een gunstige gang van zaken in de tapijtsector, maar op de koersen had dit niet veel blijvende invloed. ANTWERPEN WILLEMSTAD (CURACAO ORANJESTAD (ARUBA) PHILIPSBURG (ST. MAARTEN) CARACAS (VENEZUELA) harden van Frankrijk en Japan bij de oude pariteiten. Inmiddels is de Japanse yen gaan zweven. Doordat zweven vrijwel autc matisch betekent het innemen van een ho gere waarde tegenover de dollar, is deze valuta sedert het begin van deze week tegenover vele andere belangrijke munt soorten, aanmerkelijk gedevalueerd. Het begon, wat de verhouding tot de gul den betrof, zelfs met een waardeverminde ring van 5, maar later werd de daling op 3 teruggebracht. Samen met de 10 pet. extra invoerheffing komt deze ontwikke ling het Amerikaanse bedrijfsleven na tuurlijk niet ongelegen zodat haussestem- ming deze week op de New Yorkse effec tenbeurs in de lijn van de ontwikkeling lag. De opgewekte stemming flauwde la ter in de week af, mede doordat ook de maand juli voor Amerika een enorm te kort op de handelsbalans bleek te hebben opgeleverd. Maar toen waren de nieuwe maatregelen nog niet van toepassing. Wall Street sprong deze week echter vlot over de 900 en boekte wederom grote om zetten. Opvallend is voorts, de vrij straf fe rentedaling d,ie op de Amerikaanse geld markt is opgetreden. De inflatiebestrijding in dat land wordt nu weer serieuzer ge nomen. De overige effectenbeurzen rea geerden nogal onzeker. De Yen moest ten slotte ook zwevend worden gemaakt want de rijstebreiberg van dollars werd met de dag hoger. Nu Amerika de band van deze munt met het goud heeft doorgesneden, is dat geen aanlokkelijke ontwikkeling. In Amsterdam neigde de beurs tot een zeker herstel na de vrij zware klappen, die de voorgaande week het koersniveau hadden toegebracht. Hier en daar kwam het buitenland weer als koper opdagen, terwijl ook het gro te publiek op de lagere koersen afkwam. Toch bleef de omzet op een lager pitje ongunstig is voor de scheepvaart aange zien elke procent devaluatie die daaruit voor de Amerikaanse dollar voortvloeit de Nederlandse Scheepvaart Unie per maand 400.000 kost. Het fonds geraakte er geheel door over- en behield de voorzichtigheid de over hand. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft verklaard het Japanse besluit om de wisselkoers van de yen te laten zweven toe te jui chen. Zoals gezegd gaat de handelsoorlog al lereerst tussen de VS en Japan. Japan heeft zich na de tweede wereldoorlog op bewonderenswaardige wijze hersteld en is allengs geworden tot een belangrijke eco nomische macht in de wereld. Japan heeft zich daarbij vooral geworpen op consump tiegoederen van hoge kwaliteit. Het „made in Japan”, voor de oorlog een aanwijzing voor goedkope goederen van slechte kwa liteit, (toen over de gehele linie overigens al niet juist) is nu een waarborg voor goede spullen. Japan heeft in Amerika het belangrijk ste afzetgebied gevonden. Dertig percent van de Japanse export gaat naar de VS. Dat baart begrijpelijk de Amerikaanse in dustrie zorgen. Amerika werd door Japan se textiel overspoeld tot er op vrijwillige basis een overeenkomst werd gesloten. Nu het in de VS economisch niet zo goed gaat wil de regering-Nixon, die volgend jaar moet zien de verkiezing te winnen, de con currentiepositie van Japan verzwakken door Japan te laten revalueren en intus sen de invoer van goederen met de extra invoerheffingen te treffen. Voor een land dat de „free enterprise” hoog houdt geen beste beurt, maar voor iedereen is nog steeds het hemd nader dan de rok. Bovendien mankeert er aan Ja panse zijde ook het een en ander. Japan voert een vrij agressieve exportpolitiek, waarbij de invoer zoveel mogelijk wordt af geremd. In Japan bemoeit de minister president, Eisako Sato, zich persoonlijk di rect met de export via de handelsraad die onder zijn voorzitterschap staat. De Ja panse regering kent een ministerie voor internationale handel en industrie, dat de bevordering van de buitenlandse handel coördineert en overkoepelt. Dit ministerie vormt zo nodig exportkartels, enzovoort. Japan probeert overal in de wereld eco nomische voet aan land te krijgen, ook en vooral in Amerika, maar houdt zelf zoveel mogelijk de boot af. Dat de Ame rikanen over dit alles wat geprikkeld zijn, is te rechtvaardigen. Aan de andere kant hebben de Amerikanen juist de laatste tijd contacten met de Japanners over deze kwesties en zijn er ook successen geboekt. De vroegere minister van financiën van de VS, David Kennedy, heeft kortgeleden in Japan weten te bereiken dat vervroegd wordt overgegaan naar een nieuwe libe- ralisatieronde van de Japanse economie. In theorie is nu de Japanse industrie op zeven sectoren na opengesteld voor bui tenlandse deelneming. In nieuwe bedrijven mogen buitenlanders op dit moment voor de helft deelnemen, in bestaande voor een kwart. Dezer dagen zouden de VS en Ja pan in dit kader weer onderhandelen en ASW-Deurne. De ASW apparatenfabriek NV heeft besloten de werkzaamheden van de vestiging Deurne (NB) over te brengen naar de overige fabriek van de onderneming en de vestiging Deurne op te heffen. Het gehele personeel uit Deurne, bestaande uit 40 werknemers, kan in Nijmegen worden geplaatst. Uitgelekt. Het uitlekken van de gedachten van het Internationale Monetaire Fonds over de revaluaties, die er naar zijn me ning zouden moeten plaatsvinden, heeft het bestuur van deze instelling ernstig geschokt. Zozeer zelfs, meldt de Finan- ciel Times, dat het nu alle personeels leden verboden is met journalisten te spreken. Zelfs wanneer men met een journalist zou willen tenissen of dine ren, moet een lid van de IMF-staf van tevoren zijn chef op de hoogte stellen en zijn toestemming vragen. Een ouder wetse heksenjacht werd onder het perso neel ontketend om de „schuldige” te vinden, echter zonder resultaat, aldus de Financial Times. De Amerikaanse druk op Japan komt op een voor Japan ongelegen moment. De economie van Japan stagneert. Er is een programma opgesteld om de gang van zaken te stimuleren. Op langere ter mijn wil Japan zijn economie trouwens wat ombuigen. Tot dusver lag het zwaar tepunt vooral in de produktie van goede ren. Men zal zich in de toekomst voor het binnenland meer op diensten, sociale voorzieningen, enzovoort richten. Onder de sociale omstandigheden vallen uiter aard de arbeidsomstandigheden. In Ja pan wordt nog altijd langer gewerkt dan in de VS en Europa. Hier zit een stuk „concurrentievervalsing” en al is Japan het land met goedkope lonen en dus „loon- dumping”, waaronder enige jaren terug de wereldscheepsbouw nog te lijden had. De conclusie is duidelijk. Zou de VS de invoerheffing willen ruilen voor een re valuatie van de yen, dan zou Tokio be reid zijn te praten. Nu wenst het zich niet bloot te geven en laat het aankomen op wereldwijd overleg, dat op 15 september wordt gepleegd in de „groep van tien” en eind september in het Internationale Monetaire Fonds. De Japanse regering staat in eigen land ook onder druk. Het Japanse ver bond van economische organisaties, Kei- DEN HAAG. De N.V. Hoog Duin, maatschappij tot exploitatie van cafés, restaurants en theaters in Scheveningen, eigenaresse van het bekende Seinpostcom- plex, is door de Haagse rechtbank failliet verklaard. De surséance van betaling, die vorige week werd verleend, is bij gebrek aan liquiditeit omgezet in een faillisse ment. De bewindvoerder, mr. A. H. G. Blankenstein uit Den Haag, is benoemd tot curator. Tot rechter-commissaris is benoemd mr. J. C. de Mol van Otterooo. WASHINGTON. Er is verbetering ingetreden in de economie van de Vere nigde Staten. Dat blijkt uit de stijging van de index die het Amerikaanse minis terie van Economische Zaken maandelijks samenstelt met gebruikmaking van be langrijke indexcijfers. AMSTERDAM. De afgelopen week stond, wat de belangrijkste effectenbeursen van de vrije wereld betreft, in het teken van het zich aanpassen aan de nieuwe va luta toestand. De belangrijkste economi sche tegenspeler van Amerika, de Europe se economische gemeenschap, kon helaas niet tot een eenstemmig gedrag beslui ten, zodat alle landen gedwongen waren zelf een uitweg te zoeken naar een zekere oplossing uit de chaos op valutagebied. Dat kwam in hoofdzaak neer op een stij gend aantal zwevers en het blijven vol- Fusie binnen AGO. De raad van commis sarissen en de raad van bestuur van AGO verzekeringen hebben de algemene ledenvergadering voorgesteld de levens verzekeringsmaatschappijen Algemene Friesche te Leeuwarden en de Olveh te Den Haag samen te voegen als eerste stap tot vereenvoudiging van de juridi sche structuur van het verzekeringscon cern. Overigens was de lokale markt overwe gend in herstel. Hagemeijer stelde zich van f 127 op 132. IHC van 340 op 360, Kluwer van 192 op f 202, en Naarden van 65 op 70. Voorts waren de super markten Albert Heijn en Simon de Wit flink beter en boekte Tricot Best van 50 percent op 65 percent. Opvallend was nog de forse koersrijzing van Jongeneel die op liep van 275 naar 310. Aan de verlieskant plaatste zich de ACF die als exporteur nog eens f 5 moest afstaan. De obligatiemarkt mocht zich deze week weer eens in flinke buitenlandse belang stelling verheugen. Hierdoor werden de obligatiekoersen krachtig verhoogd en werd de rente weer in dalende richting gezonden. De ontwikkeling vond steun door de verlaging van het promessen-disconto van de Nederlandse Bank. Maar ook het feit dat vele deviezenmarkten zoals in Frankrijk en Japan voor het effectenver keer vrijwel gesloten bleven, werkte aan deze kooplust mee. De beurs sloot in prijshoudende stem ming. IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacum Stand Br. Stand. Oil N.J Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp. Us. Steel Westingh. Wool worth Ford K.LM. Het ministerie beschouwt de maatre gel als een stap op de weg naar een meer realistische aanpassing van de interna tionale wisselkoersen waarop president Nixon in zijn boodschap aan het Ameri kaanse volk op 15 augustus j.l. heeft aan gedrongen. Officiële functionarissen hebben ver klaard dat de invoertoeslag zal worden ingetrokken en dat er een zekere vorm van convertibiliteit zal worden hersteld als de andere landen medewerken aan maatregelen voor het doen verdwijnen van het tekort op de Amerikaanse beta lingsbalans. Dit zou kunnen gebeuren door de krachtige valuta’s te revalueren, verbetering van de Amerikaanse ruilvoet en door een eerlijker verdeling van de de- fensielasten in de wereld De Japanse actie zal waarschijnlijk de weg effenen voor een georganiseerde aanpassing van de wisselkoersen door wijziging van de vaste pariteiten of door middel van het algemeen zwevend maken der valuta’s binnen vooraf vastgestelde grenzen. Uit Parijs wordt nog gemeld dat som mige deviezenhandelaren aldaar van me ning zijn dat het door de zwevende wis selkoers van de yen voor Frankrijk zeer moeilijk wordt het huidige wisselkoersbe leid nog langer voort te zetten. Men gelooft niet, dat de uitvoer van merkartikelen veel hinder zal ondervin den: de Amerikaan die om redenen van smaak of snobisme de voorkeur geeft aan een bepaald merk Nederlands bier of die graag een bepaald soort Nederlandse cho colade snoept, zal dit heus wel blijven doen, ook al wordt het betrokken artikel wat duurder. Met grondstoffen ligt de zaak anders: de Kamer acht de mogelijkheid niet uit gesloten, dat de uitvoer van grondstoffen naar de Verenigde Staten de invloed zal ondervinden van de heffing. Een branche, die het zwaar te verduren had kunnen krijgen is de Nederlandse vleesconservenindustrie, die een uitgebrei de export van ham in blik naar de Verenigde Staten heeft. Zij mag zich ech ter gelukkig prijzen: de invoerheffing geldt niet voor de hammen. LONDEN. Banken, wisselkantoren en andere instellingen in Groot-Brittannië die voor niet-ingezetenen rekeningen in ponden sterling beheren, mogen met in gang van dinsdag 31 augustus aanstaande geen rente meer vergoeden op die reke ningen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10