Bernard van den Hengel geeft aan verminkten een nieuw gezicht IJmuider Courant Tb Werk in Huize Okkenbroek uitdaging Defect herstellen Alleen via arts Doorzetten Vakmanschap Perfectioneren Hl (Van een onzer verslaggevers) Huize Huize Okkenbroek Erbij Wie is deze opmerkelijke man? Ha genaar van geboorte en zoon van een behanger; hij moest direct na de lagere Mevrouw Van den Hengel met haar sitar, haar man met een Egyptische trom. in Libië en in Koeweit Hij leidde jongemannen op en maakte zelf ook tal van kunstledematen. Het liefst nam hij dan de moeilijkste gevallen voor zijn rekening, met als uiteindelijk resultaat de specialisatie in gelaatsprothesiologie. „We leefden al tijd tussen oorlogen en aardbevingen”, zegt hij, „maar het waren pracht- jaren.” Gelaatsprothesiologie ts commercieel gezien geen succes, maar de heer Van den Hengel wil alles in het werk „Van een geamputeerde arm of been kom ik niet meer onder de indruk. Maar een verminkt gezicht, dat is ver schrikkelijk. Mensen, die dat hebben sluiten zichzelf op, daarom zie je zulke patiënten zelden of nooit. Pijn hebben ze niet meer, de tumor is weggehaald, maar nu krijgen ze te maken met sociale achterstelling. Zodra je zoiets hebt, wordt je als zielig geval uitgeran geerd. Deze mensen durven al gauw niet meer te leven.” ten door. Huize Okkenbroek wordt hun nieuwe project, hun nieuwe uitdaging stellen het project toch self-supporting te houden. Volgens „bio-engineer” B. J. van den Hengel voldoen de door hem vervaar digde gelaatsprothesen reeds aan hoge eisen, maar het is volgens hem moge lijk zowel in functioneel als in kwali tatief opzicht tot perfectionering te ko- Okkenbroek gaat van den Het echtpaar Van den Hengel wil de slachtoffers met gezichtsbeschadiging door ziekte of welke oorzaak ook, die niet door plastische chirurgie geholpen kunnen worden, in huis opnemen ge durende de periode dat de prothese stap voor stap wordt gemaakt. Zodoen de blijven zij verschoond van een pijn lijke confrontatie met de oude omge ving. Een tiental weken zal het gemiddeld duren voordat de gezichtsprothese ge heel naar wens van maker en drager functioneert. Voor zeven patiënten heeft Huize Okkenbroek slaap- en leefaccommodatie, waarbij ervan wordt uitgegaan dat deze patiënten huisgeno ten van de prothesioloog en zijn echt genote worden, evenals de studenten die na verloop van tijd ook worden verwacht. Het h uis is inmiddels gro tendeels als „workshop” annex pension ingericht, in de tuin komt het labora torium te staan. In september wordt er op bescheiden schaal gestart. Dr. Kruisinga zag wel wat in het plan-Okkenbroek toen hij staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksge zondheid was. Dr. Stuyt, de nieuwe minister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne, staat er al even positief tegenover. Ambtenaren van het depar tement onderzochten woorden en da den van „prosthetic consultant” Van den Hengel en het resultaat van hun onderzoek was dermate gunstig voor hem, dat hij de komende drie jaar op rijkssubsidie kan rekenen. Deze subsi die is dan met name bedoeld voor het researchlaboratorium, dat bij Huize Okkenbroek zal worden gebouwd, een laboratorium waarin de reeds bestaan de techniek vervolmaakt zal moeten worden. OKKENBROEK In het land tussen Holten en Deventer is een wonderlijke wereldreiziger met vrouw en kind neergestreken. Bernard van den Hengel, 56 jaar oud, heeft er een villa in het dorpje Okkenbroek (gem. Diepenveen) betrokken, een als Huize Okkenbroek be kend staand landhuis met ruim twee hectaren bos en wei rondom. Na maanden van voorbereiden, verbouwen en inrichten zal hij binnenkort in het vernieuwde land huis een bijzonder wetenschappelijk centrum gaan leiden. In Okkenbroek en omgeving wordt wat gefluis terd over hetgeen deze energieke doe-het-zelver gaat doen in het kloeke landhuis, maar het fijne ervan weet eigenlijk niemand. Het liefst liet Bernard van den Hen gel het zo, om tal van redenen, maar nu er dan toch een journalist zijn neus heeft gestoken in het Okken- broek-project is hij na enige aarzeling wel bereid om over zijn plannen en zijn ervaringen te praten. En dat blijkt nogal wat te zijn. Bernard van den Hengel heeft zich het lot aangetrokken van mannen en vrouwen, die door kanker, tumor of verkeersongeval grote delen van hun gezicht moeten missen, mensen bij wie door be paalde oorzaken plastische chirurgie niet meer mo gelijk is. Aan hun tragiek wil hij een einde maken door hen een nieuw gezicht te geven door middel van flexi bele prothesen van kunststof, die zowel functioneel als esthetisch verantwoord en duurzaam zijn. In bio-engineer B. J. Hengel, gesubsidieerd door het rijk, verminkten door middel van prothesen een nieuw ge laat geven, zodat ze na een periode van revalidatie weer kunnen lachen, huilen, zwem men en zoenen en zich niet meer van de buitenwereld be hoeven af te zonderen. Een van onze verslaggevers sprak met de heer Van den Hengel over diens wetenschappelijk centrum, dat niet alleen nieuw is voor Nederland, maar dat zelfs uniek genoemd mag wor den voor heel Europa. Zijn vakmanschap bereikte een zo danig niveau dat hij docent in de prothesiologie werd en als zodanig als expert een aanstelling bij de Wereldge zondheidsorganisatie kreeg. „Mijn vrouw en ik zijn een beetje gek”, zegt hij. „Wij willen werken, mensen valide maken, zodat ze weer acceptabel zijn voor de gemeenschap. Twee jaar heb ik nodig gehad om dit project voor te bereiden. De moed is ons wel eens in de schoenen gezonken. Bijna waren we al eens naar Pakistan vertrokken waar ze ons met open ar men zouden hebben ontvangen.” Maar Bernard en Leny van den Hengel zet- men. Hij wil zich daarom de komende jaren (in zijn laboratorium, dat naar zijn overtuiging enig ter wereld wordt) geheel gaan wijden aan gelaatsprothe siologie, een wetenschappelijk onder zoek gaan verrichten op het gebied van de biomechanica van het gelaat, en de functionele beweging en expressie van Talloze foto’s en films, souvenirs en exotische kunstvoorwerpen plus kasten vol rapporten en andere publikaties, map voor map gebundeld, herinneren hem aan deze twaalf jaren. De landen waar hij werkte hielden er indrukwekkende orthopedische werk plaatsen en opleidingsinstituten aan over. Tal van grote projecten zette hij op, in het Nabije en in het Verre Oos ten, in Iran, in Pakistan, in Jordanië, Vanuit de tand- en mondheelkunde wordt er al wel een en ander voor deze patiënten gedaan, vaak met ver rassende resultaten, maar de prothese die Bernard van den Hengel voor hen maakt, moet ronduit revolutionair worden genoemd. het gelaat in relatie tot een mogelijke overbrenging daarvan in gelaatsprothe sen. Verder zal aandacht worden be steed aan nieuwe methoden tot beves tiging van de gelaatsprothesen door middel onder andere van platinum- cobaltmagneten, inwendige klemmen enzovoort Bijgestaan door zijn Nederlandse vrouw Leny Zwalve, vroeger kapster maar nadien ook geschoold in de pro thesiologie, trok hij de wereld in om overal jongemannen op te leiden tot prothesemaker en dan met name in de ontwikkelingslanden. Zoals dat ook met andere prothesen gaat, zal er eerst een negatief en vervolgens een positief model worden gemaakt van dat deel van het gelaat dat de patiënt mist. Met behulp van allerlei technieken wordt dan de flexi bele prothese gemaakt, uit verschillen de lagen kunststof, die ieder op zich zelf getint zijn en die als een totaal de juiste en gewenste huidskleur weerge ven. De gelaatsprothese, compleet met poriën en eventuele vroegere oneffenhe den, wordt dan zodanig op het gelaat bevestigd dat de aanwezige resten van de gelaatsspieren weer functioneel met de prothese kunnen samenwerken, zo dat een normale gelaatsexpressie weer mogelijk is. Gelaatsprothesiologie heet dat, een para-medische activiteit waarmee slechts een e nkeling zich bezighoudt, een vak apart dat op dit moment nog door niemand full-time in Nederland wordt beoefend en dat zelfs voor heel Europa nog iets totaal nieuws is. Huize Okkenbroek wordt daarmee een uniek instituut, Amerikaans van opzet en in ternationaal van karakter. De vlaggetjes van acht landen, waar hij op deze wijze voor de WHO werk te, staan in de hal van zijn villa op een kastje, dat gesierd is met de La tijnse spreuk „Optimum dare in actis”, zijn lijfspreuk. „Het beste geven in daden” is zijn verklaring, of wel „niet praten maar doen”. Bernard van den Hengel is een eige naardige man en dat erkent hij vol mondig. Eenmaal aan het vertellen over zijn ervaringen in ontwikkelings landen toont hij zich realist en idealist tegelijk. Ziet hij een instructiefilm te rug, die hij in Jordanië maakte met en voor zijn studenten, dan bekruipt hem wel eens de heimwee om terug te gaan, maar nu er eenmaal voor een project in eigen land is gekozen, zet hij door. school al de kost verdienen. Hij was zeventien toen hij machinist op een zandtreintje werd. De dag na zijn aan stelling kwam hij met het linkerbeen onder de wielen. Bernard van den Hengel kreeg een kunstbeen. De ge beurtenis bepaalde zijn levensloop het werk van de prothesemaker boei de hem en na een opleiding in Enge land en Duitsland in algemene prothe siologie vertrok „Hengel” zoals men hem in het buitenland kent naar Ame rika, waar hij in New York de in Nederland nog onbekende opleiding tot bio-engineer kreeg en specialist werd in het maken van kunstledematen. Wat zijn patiënten betreft, die zullen uit binnen- en buitenland komen, voorspelt hij, maar alleen via de be handelende geneesheer of chirurg. Na drukkelijk stelt hij, dat teamwork de basis moet zijn van het welslagen van de operatie. Naast de verantwoordelij ke chirurg zullen daarom vaak ook andere medische specialisten, onder an dere op het gebied van de tand- en mondheelkunde, de keel-, neus- en oorheelkunde alsook de oogheelkunde worden ingeschakeld. Het aantal patiënten met gezichtsbe- schadigingen dat niet door plastische chirurgie verholpen kan worden, is ge lukkig niet alleen in Nederland maar zelfs in heel Europa gering. Maar toch, zolang deze vergeten groep patiënten geen alternatief wordt geboden in de vorm van een verantwoord medisch- technische verzorging, is er onnoemlijk veel ellende en verdriet. De gevolgen van de gelaatsverminking beperken zich namelijk niet tot de patiënt al leen, de overige gezinsleden zijn er emotioneel ook nauw bij betrokken. De procedure, hier heel in het kort weergegeven, wordt dan afgesloten met een periode van revalidatie, onder an dere spiertraining. Het uiteindelijke re sultaat is een gaaf gezicht, waarmee lachen, huilen, zwemmen en zoenen weer realiteiten kunnen zijn.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13