VREDESWEEK 1971 OP ONDERWIJS RICHT ZICH STERK Meer dan 250 actiegroepen komen in beweging BELANGRIJKE DATA Reacties van lezers Nederland mag niet verdwijnen VREDE! MET ALLE BEWEID? „Hervormd Ir Documentatie Bijbel nu in 1431 talen Ulster Uniecollecte Bijbels voor Roemenië beweging voor wereldbelasting E Werkgroepen y mi Hervormde kerk en Dr. Hollenweger hoogleraar ,9« 1 - I I hi i 2 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1971 14 Erbij - 1 99 Oecumenische doorbraak in Duitsland bepleit Elfhonderd deelnemers 1 -«1. J 1 1 De redactie van het weekblad Hervormd Nederland krijgt mo menteel veel reacties uit de lezers kring en van de kopbladedities, na dat bekend werd gemaakt dat per 4 oktober 1971 om economische re denen met alle 32 plaatselijke kop bladedities moet worden gestopt. Lezers van Hervormd Nederland schrijven dat het blad niet mag verdwijnen. Zij hopen dat de actie om de abonnees op de plaatselijke edities „over te schrijven” naar de landelijke uitgave van Hervormd Nederland, succes zal hebben. 7- M - K y Speciale „ruziekrant” ?"kw 1 Beslissing op termijn r"' 4^1' SM» naar Amsterdam Hr1 ■F 4 IF r □C eoe Tekening uit informatieblad 2. Zondag 19 september: Vredeszondag. n Donderdag 23 september: VPRO-TV. Film over Mozambique. Denne- J. tAAAAAAMVVSAAAAAAAAA/WAAftAAAAAAAAAAAAAA/1 Fj f 1 1 Dinsdag 21 september: VARA, Achter het nieuws, Deken-aktie van het Eduardo Mondlane-Instituut voor Angola en Mozambique. Zaterdag 11 september: Konferentie van „Kerk en Vrede” over Vrede in Vietnam. Deze konferentie zal in Utrecht gehouden worden. Nadere in lichtingen bij Kerk en Vrede, Postbus 61, Driebergen. Vrijdag 18 en zaterdag 19 september: Studie-konferentie over „Niet- militaire vormen van strategie” op het Polemologisch Instituut te Gro ningen. De lezingen van prof. J. Galtung en prof. Th. Ebert zijn voor ieder toegankelijk. De rest van het symposium heeft een besloten karakter. In lichtingen: Ubbo Emmiussingel 19, Groningen, telefoon 050-115585. Maandag 20 september: Schooltelevisie op Nederland I: „Latijns Ameri ka aan de rand”, bestemd voor de lagere klassen van het voortgezet onder wijs, verzorgd door KRO/ NCRV. Woensdag 22 september: IKOR. Kenmerk. Geheel gewijd aan de vredes- week. Zondag 26 september: KRO-RKK, Eucharistieviering rond het thema van de vredesweek, Nederland I. (Van onze correspondent) DEN HAAG De vredesweek van de Nederlandse kerken, die gehouden wordt van 19 tot 26 september, brengt ditmaal meer dan 250 actiegroepen in beweging. Het interkerkelijk vredesberaad, waarin nu negen ker ken deelnemen, richt zich dit jaar bovendien sterk op het onderwijs. Het thema van de vredesweek is „Vrede gebruikelijke exemplaren de eerste informatie over de vrede kan worden gegeven. Voor de volwassenen zijn vier cahiers gemaakt. Hoe het informatiemateriaal onder de school- Prof. Röling bestreed bij de intro ductie van de Vredesweek de opvat ting, die in ons land onder meer wordt vertegenwoordigd door het V.V.D.-Ka- merlid G. Koudijs, als zou de aanvals- kracht van de Navo minder zijn dan Deze radicalisering komt ook tot ui ting doordat de acties in eigen vlees snijden. De X-Y-actie kost extra belas ting en met de actie Betaald Antwoord maakt men bovendien nog een politie ke keus. jeugd ia aangekomen wordt tijdens de vredesweek onderzocht door het vre- desinstituut van de Nijmeegse umversi- teit Er is daarom geen sprake van enige mogelijkheid om via landelijke kerke lijke subsidies het blad in de oude op zet, dus met een groot aantal kopblad- edities, te laten voortbestaan”. het geval gemeenten andere in werd be- Zaterdag 4 en zondag 5 september: Op het terrein van Kerk en Wereld in Driebergen wordt het weekeinde „Kosmokomplot 2” gehouden. Dit weekeinde dient als een warming-up voor de vredesweek en ander vredes werk, voor actie-informatie en training. Aanvang zaterdag 11 uur, aan melding bjj Oekumenisch Aktie Centrum, De Horst 1, Driebergen, tele foon 03438-2241. die van het Warschau-pakt. Hij deed dat aan de hand van een artikel in de Nato-review van augustus waarin deze meldt dat de Navo op alle aanvalswa pens de meerdere is van het Sovjet blok. IHjRO i 1 r 1 e j met alle geweld?” Het geweld van wapens, maar ook het geweld dat wordt teweeggebracht door onrecht vaardige economische verhoudingen. Wij in het rijke deel van de wereld komen er gemakkelijk toe, de eco nomische verhoudingen in die wereld in stand te hou den. Werken aan de vrede kan in dit geval soms ge paard gaan met wapengeweld om onrecht te bestrijden. Met behulp van stapels kranten en cahiers, die deze komende weken in het land verspreid zullen worden, hoopt het IKV de vredesweek te ver lengen tot na de zeven ervoor gereser veerde dagen. Tot volgend jaar, wan neer in de dan te houden vredesweek de vraag gesteld zal worden: „Brengen Navo en EEG meer veiligheid en wel vaart in de wereld?”. Dr. Walter J. Hollenweger, momen teel secretaris voor evangelisatie van de afdeling wereldzending en evan gelisatie van de Wereldraad van ker ken te Genève, is per 1 oktober 1971 benoemd tot hoogleraar in de zendings- wetenschappen aan de theologische fa culteit van de universiteit van Birming ham, Engeland. De uniecollecte van de unie School en Evangelie, die vorig jaar ruim 700.000 opbracht, zal dit jaar onder het motto „Samen leven samen scholen” worden gehouden van 4 tot 10 oktober. Van de opbrengst is vijftig percent bestemd voor het christelijk onderwijs in de ontwikkelingslanden, twintig per cent voor het christelijk onderwijs in Europa, twintig percent voor het bui tengewoon onderwijs in Nederland en tien percent voor noodlijdende scholen in ons land. Op de begroting voor Nederland staat een bedrag van 50.000 als bijdrage in het start-kapi- taal voor de nieuwbouw van het pae- dologisch instituut in Amsterdam en 60.000 voor propaganda voor en voor- lochting over het christelijk onderwijs in Nederland. Het grootste deel van het voor de ontwikkelingslanden bestemde geld zal worden besteed in Afrika. Daarnaast zijn belangrijke bedragen uitgetrokken voor projecten in Indonesië. Gevraagd is ook de verscheidenheid van christelijk belijden niet langer als ergernis voor de christenheid te laten voortbestaan. Samengevat zo veel als: synode en bisschoppen, haal uzelf en ons allen uit de oecumenische impasse. Intussen heeft het moderamen van de hervormde synode het besluit ge nomen om een propaganda-actie voor nieuwe abonnees te ondersteunen. Het moderamen van de synode zal zich in een brief tot alle kerkeraden en predi kanten wenden, waarin op het belang van Hervormd Nederland voor de kerk wordt gewezen en waarin alle mede werking voor de werving van nieuwe abonnees wordt gevraagd. 7 Dr. Hollenweger, Zwitsers theoloog, is nu sinds zes jaar secretaris voor evan gelisatie. Met zijn vertrek uit Genève is het voortduren van de uitgave van de maandelijkse informatieve brief over evangelisatie onzeker geworden. Dr. Hollenweger kreeg ruimere internatio nale bekendheid en waardering door het leggen van contacten met en nartelijk voorlichten over uiteenlopende kerkrich tingen en godsdienstige stromingen, zo als met name de nin^stergroepen in La tijns Amerika en elders. •oo O] vt £*M o - Ongeveer 1100 deelnemers uit 35 lan den hebben ingeschreven voor het Eu ropees congres voor evangelisatie, dat van 28 augustus tot 4 september aan staande in het internationaal Congres centrum te Amsterdam zal worden ge houden. Drie DC-9 vliegtuigen van de KLM zijn gecharterd om deelnemers vanuit Londen, Madrid en Milaan naar Schiphol te vliegen. De Amerikaanse evangelist dr. Billy Graham zal het congres openen met een toespraak over: „De bijbelse opdracht tot evangelisatie.” Uit alle landen van het midden-oosten worden waarnemers verwacht. Ook uit India, Taiwan, Ame rika en Canada zullen waarnemers het Europese congres bijwonen. Het moderamen van de hervormde synode heeft zich in verband met de onlusten in Noord-Ierland gewend tot de Wereldraad van Kerken, de Europe se kerkconferentie en de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken. Aan deze drie in Genève zetelende internationale organisaties van de ker ken is gevraagd, welke stappen zij de laatste tijd hebben ondernomen in ver band met de toenemende spanningen in het Noordierse conflict. Tevens heeft het moderamen van de hervorm de synode geïnformeerd of in Genève wordt overwogen een interkerkelijke hulpverlening ten behoeve van de be volking in de getroffen Noordierse plaatsen op gang te brengen. De besturen van de Duitse protestant se „Kirchentage” en van het centraal comité van de Duitse katholiekendagen hebben zich tegenover de leiding van hun kerken gesteld achter de nu gepu bliceerde „besluiten” van de begin juni in Augsburg gehouden eerste gemeen schappelijke „kerkedag.” Enkele van de welhaast als „eisen” naar voren ge brachte wensen: directe invoering van intercommunie; wederzijdse erkenning van de gebruikelijke zondagse kerk diensten (met eventueel r.k. .vervul ling van de zondagsplicht” óók bij deel name aan prot. dienst); overbodig ma ken van dispensatieregelingen bij „ge mengde” huwelijken. De vredesbeweging in de kerken heeft tot dusver veel te weinig resul taat gehad. Dit leidt tot ongeduld en tot radicalisering in de vredesbeweging, aldus zegt de Groningse hoogleraar prof. mr. B. V. A. Röling. Meer dan 95 percent van de wereld bevolking kan de bijbel nu in de eigen taal lezen. De andere vijf percent spreekt duizend kleine taaltjes. Meestal spreken zij echter naast hun eigen be perkte stamtaal ook nog een belangrij- ker taal van hun land of woongebied, waarin de bijbel wel verschenen is. Niettemin wordt ijverig voortgewerkt aan dit soort pioniervertalingen. „In tijden van ontspanning ontstaan er plotseling oproepen tot herbewape ning. Waar die oproepen vandaan ko men? Misschien van het militair-indus- triële complex. Maar als we aan dit soort oproepen gehoor geven, gaan we een gevaarlijke wereld tegemoet”, al dus prof. Röling. I's - Voor het eerst sinds Roemenië onder communistisch bewind kwam is thans toestemming verleend aan de hervorm de kerk van Roemenië om bijbels te importeren. De leden van de Roemeen se hervormde kerk spreken alleen Hongaars. De bijbels zijn dan ook geïm porteerd uit Hongarije, waar een ster ke hervormde kerk aanwezig is. die sinds eeuwen nauwe banden onder houdt met de Nederlands hervormde kerk. De vergunning betrof 10.000 exem plaren. Ook de Duits sprekende luthe ranen in Roemenië hebben toestem ming gekregen bijbels in te voeren. Zij betrekken de bijbels uit Oost-Duits- land. •Tv*'»* In Hervormd Nederland van 21 au gustus 1971 wordt op de reacties van de lezers ingegaan. ,.De beslissing om per 4 oktober a.s. met alle kopbladen te stoppen, kan niet worden herzien. Het verlies op de kopbladen loopt in de honderdduizenden guldens” aldus het artikel in Hervormd Nederland. Over de suggestie om aan de kerk subsidie te vragen, schrijft Hervormd Nederland: „Afgezien van het feit dat het in wezen geen gezonde zaak is dat een blad via subsidies zou bestaan (voor een overgangsperiode zou het wat anders zijn) is de financiële situ atie van de hervormde kerk echt niet zo dat hiervoor geld beschikbaar zou zijn. De kerk moet op allerlei takken van kerkelijk werk al bezuinigen, ook voor het komende begrotingsjaar. De radicalisering van de kerkelijke vredesbeweging heeft er dit jaar toe geleid dat in de vredesweek niet alleen, zoals voorheen, aandacht geschonken wordt aan informatie, maar dat daar naast veel ruimte is gemaakt voor acties. Het IKV vraagt aandacht voor acht actiemodellen. vooral voor de actie X-Y voor een wereldbelasting- stelsel en de actie Betaald Antwoord ten behoeve van het racisme-fonds van de Wereldraad van Kerken. 77....^ Het ziet er naar uit dat in de jaren zeventig het accent op een geheel nieu we manier op bij bel vertalen zal liggen. Steeds meer blijkt dat vertalingen uit het verleden geschikt zijn voor het kerkpubliek, maar niet voor mensen buiten de christelijke gemeenschap. Daarom is besloten dat in de belang rijkste talen van de wereld in de ko mende jaren naast kerkelijke vertalin gen ook vertalingen in de omgangstaal zullen verschijnen. Deze vertalingen worden meestal „missionaire vertalin gen” genoemd, omdat ze zich richten op niet-christenen. i Dergelijke vertalingen zullen binnen niet al te lange tijd verschijnen in het Thai, Koreaans, Hindi en Swahili en andere talen. In de westerse talen zijn dergelijke uitgaven verschenen in het Engels, Frans, Spaans en Duits en wordt gewerkt aan het Portugees. Be gin volgend jaar wordt in het Neder lands een nieuw testament in de om gangstaal verwacht. In het kader van de Vredesweek wordt een stortvloed van documentatie materiaal uitgegeven. Zo zijn er de Vredeskrant 1971, de „Ruziekrant voor de vredesweek” en „Een vliegreis naar Oe Thant”, welke twee laatste projec ten bestemd zijn voor de scholen. In het cahier „Bijbel, kerk, geweld” staat centraal de vraag hoe de bijbel over geweld oordeelt, het cahier „Ge weld en geweldloosheid” is tegelijk het september-nummer van het maandblad „Trans-aktie”, voorzetting van G3. Brosjures, die worden gehanteerd zijn ,.28 mondiale aktiegroepen”, „Met alle geweld” en „Kerke-werk”, „Vietnam, Zuidelijk Afrika, Suriname, oorlogsra- cisme, armoede” waarin initiatieven van de Nederlandse kerken ten aanzien van vrede en ontwikkeling critisch zijn beschreven en uitvoerig gedocumen teerd. Drs. J. P. Pronk en drs. H. de Lange stelden een litteratuurlijst „Ont- wikkelingssamenwerking, geweld en revolutie” samen. Alle uitgaven van het IKV zijn te be stellen bij Dokumentatie, IKV, Park weg 20a, Voorburg. In de plaatselijke kopbladen wordt de beslissing om met de edities te stoppen, uiteraard ook van commen taar voorzien. Uit veel gemeenten waar kopbladen verschijnen komt de klacht dat de beslissing tot opheffing zo ijlings in de vakantietijd is geno men. Veel gemeenten staan voor het blok. Zij rekenden, ook voor de opzet van het komende winterwerk, op de steun van het kopblad. Men moet in gemeentelijk verband nu snel naar an dere oplossingen uitzien om de publici teit van de eigen gemeente te waar borgen. Boekencentrum N.V. geeft daarbij desgevraagd advies. pen. Eigenlijk had stopzetting van de kopbladen per 1 juli 1971 moeten zijn, maar om de niet van de ene dag in de moeilijkheden te brengen, sloten dat in ieder geval per begin ok tober 1971 het editiestelsel zou worden beëindigd. Dat is de achtergrond van de beslissing die helaas moest worden genomen”. Hervormd Nederland had per 1 juli j.l. 15.000 abonnees op de landelijke editie en 30.000 abonnees op de kopbla den. Om als landelijk blad te kunnen blijven draaien, zijn minimaal 20.000 abonnees nodig, maar ook dan is de toekomst niet zonder grote zorgen. Er zullen er meer moeten komen om de financiële zorgen het hoofd te bieden en het blad te kunnen laten voortbe staan. De eerste resultaten uit de ge meenten die door medewerkers van Boekencentrum N.V. zijn bezocht, zijn moedgevend. Wanneer dit beeld zich voortzet kan het blad voor de kerk behouden blijven. In onze omgeving zijn de volgende vredeswerkgroepen CASTRICUM: Wereldwinkel, Dr. Lee- naerstraat 11, tel. 02518-52320. HAARLEM: Wereldwinkel, K. van Manderstraat 39, tel. 023-325516. De Praatpaal, Zoetestraat 30 rood. Kerk en Vrede, W. van der Vaart, Jan Gijzen- kade 3. Kommissie Vredesweek, Gier straat 14, tel. 023-312040. HILLEGOM: Wereldwinkel. Tweede Loosterweg 136, tel. 02520-17677. Werk groep Zwaarden of Ploegijzers, Paral lelweg 33, tel. 02520-17318. OVERVEEN: Mej. I. Zantingh, W. de Zwijgerlaan 112, tel. 023-262300. IJMUIDEN: Wereldwinkel, koplaan 273, tel. 02550-13267. HEEMSTEDE: Vredeswerkgroep, S. Swart, Overijsselstraat 119. Naast de inmiddels vredeskrant in 900.000 komt er dit jaar nog een speciale „ruziekrant” uit voor het lager onder wijs, met behulp waarvan in de klas al Inmiddels zijn zeven gemeenten waar veertiendaagse kopbladedities uitkwamen, huis aan huis afgewerkt op de adressen van de kopbladabon- nees. Het resultaat wordt bij de uitge ver, Boekencentrum N.V., zeer moed gevend geacht. Meer dan 60 percent van de abonnees heeft zich reeds op het landelijk blad geabonneerd. Er zijn ook lezers die een propaganda- of steunfonds voor Hervormd Nederland willen instellen. Anderen vragen om nogmaals te bezien of de kopbladedi ties niet kunnen blijven bestaan om dat zij het van wezenlijk belang ach ten dat met het plaatselijk kerknieuws ook het landelijke blad in de hervorm de gezinnen komt. „Laat de kerk dan subsidie verlenen”, zo schrijven zij als suggestie. In Hervormd Nederland van 21 au gustus wordt uiteengezet waarom de beslissing zo snel werd genomen. Het blad schrijft: „Boekencentrum N.V. is een gewone vennootschap, zij het dat de enige aandeelhouder de hervormde kerk is. Als vennootschap moet Boe kencentrum zakelijk geëxploiteerd worden. Toen de cijfers over het eer ste kwartaal en gedeeltelijk van het tweede kwartaal 1971 bekend werden, was het duidelijk dat door de sterk stijgende verliezen de financiële posi tie van Boekencentrum N.V. in gevaar zou komen als niet snel werd ingegre- vredeskrant:; 1971 ''7.'// 7.' 7# In het jaar 1970 werden bijbelgedeel ten gepubliceerd in acht talen waarin nog nooit enig gedeelte van de bijbel was uitgekomen. Vijf talen konden voor het eerst beschikken over een volledig nieuw testament. En voor het eerst kon de gehele bijbel ook in vijf nieuwe ta len verschijnen. Het gevolg is dat de bijbel of gedeelten ervan nu op de markt is in 1431 talen, tegen 1413 ta len in 1969.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14