POOLS NATIONALISME GLOEIT STEEDS HAR TSTOCHTELIJKER ontgoochelde, uitgebluste groep F VERHOGING LEVENSSTANDAARD EEN DER BELANGRIJKSTE PROBLEMEN een I’l ill feU 15 Eén blik Hl (zaterdag 28 AUGUSTUS 1971 Erbij Scepticisme t t l2 De naam Simon Wiesenthal is in Polen een absoluut taboe. Toen wij die naam per ongeluk in het gesprek lieten vallen, viel er onder ’t gezelschap waarmee wij zaten te eten een pijnlijke stilte, waarna onze tafelheer ons een nummertje voorlichting toe fluisterde. Wie Wiesenthal kent, wie met hem correspondeert of over hem praat, maakt zich in de ogen van die Apparatschiks, wier macht ondanks Giereks nieuwe stijl nog vrijwel onge broken is, aan zionisme en revi sionisme schuldig. Dat is lang niet mals, noch voor joden, par don zionisten, noch voor com munisten of gewonere mede mensen. Levenskracht Emigratie H Tacticus Uitgedoofd J JET ARGUMENT voor wat I I toen een bovenmenselijke taak leek: de wederopbouw van Warschau, was in werkelijk heid niet meer dan een klein rekensommetje”, aldus een woord voerder van het stadscomité. „Om op een andere plaats een nieuwe hoofdstad te bouwen was het uit geputte Polen nog duurder ge komen. Hier hadden we althans een ondergronds net van water-, gas en elektriciteitsleidingen. Aan het eind van de oorlog lagen de plan nen voor de wederopbouw al ge reed. En we hadden ervaring. Ook in de 17de eeuw na de oorlog met Zweden is Warschau al eens van de landkaart geveegd”. H Herdenkingssysteem ■OM m iLüiiÈU ■MIMI iyVVVVV*ZVV\/VVVVVVVVVVVV\A/\/VV\/V\/'^^/VVVVVVVVVVVVV\A/'/VVVVVVVVVVVVVVV^<\/VVVX/^/VV\^VVV\A/\/\A/VVVVVVVV\/VVVVVVV. (Van onze correspondente An Salomonson) n/VVWVWWVVWVWWWA/VVWVWVVVVVVWWVWWVWt^^ per «I l De Joden in Polen v//' 1 l tegen het i l i B r i 1 1 f I I l t DAARBIJ ONTKENT geen mens in Polen dat de joden worden ge- door de oude Gomoelka-garnituur in het verdomhoekje gedreven, bijten zich vast in hun hobby’s muziek, sport en verzamelingen en denken niet aan wat hun toekomt: geen woning als ze willen trouwen, geen baan met een na venant salaris als ze klaar zijn. Hitler het resterende deel in de lucht vliegen. Van de schitterende inrichting konden slechts details worden gered. De ruïne is de laatste open wond in de stad. DAT IS EEN van de grootste proble men, waarmee Gierek zich geconfron teerd ziet. In het zojuist begonnen vijf jarenplan worden 2 miljoen jonge Po len volwassen, het resultaat van de ge- boortengolf van na de oorlog. De eco nomie kan dat onmogelijk opvangen. De jonge mensen reageren daarop met een materialistische a-politieke inste- ling, niet cynisch, maar zeer sceptisch. Ze weten uit welke hoek de wind waait. Op school vraagt de leraar: welke volken zijn onze vrienden? Antwoord: Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Bulga rije en Roemenië. En de Sovjet-Unie dan? Vraagt de leraar. Antwoord: die zijn geen vrienden, maar broeders. Alle catastrofes, waarmee dit volk zo rijkelijk is bedeeld, laten het Poolse na tionalisme steeds hartstochtelijker gloei en. Zo ook het bloedige drama van de cember. De haat tegen de Russen is niet minder fel dan dertig jaar geleden de haat tegen de Duitsers. Niets heeft Gie- OM DE SFEER en de charme van het vooroorlogse Warschau terug te vin den, moet men zijn toevlucht nemen tot de oude stad. Meer dan 1000 patriciërs huizen, kerken en paleizen zijn daar tot op de laatste steen getrouw volgens de tekeningen van Canaletto, de hofschil der van de laatste koning, uit het stof herrezen. Op het Rynek, een oud markt plein van volmaakte vierkante harmo nie, waant men zich drie eeuwen terug in de geschiedenis. In de rijkversierde gevels met de kunstig bewerkte uit hangborden spiegelen zich de trots en het vakmanschap van rijke koopmans geslachten. Achter de binnenplein!j es ziet men de rivier blinken in de voor jaarszon, smalle paadjes leiden naar de bloeiende uiterwaarden in de diepte. HIER VINDEN de Warschauers hun vrienden, hier komt de jeugd flaneren, hier ziet men in de cafés en op de terrasjes hoe dit volk de grauwe mo notonie van zjjn dagen ontvlucht voor een afspraakje, een glas koffie en een IS HET WERKELIJK blinde hoog moed, die dit bezeten volk tot een zo minutieuze reconstructie van zijn verle den opzweept? Of is het een begenadigde fantasie, die de Polen door eeuwen tra giek heen geholpen heeft in leven te blijven, die de mensheid het werk van een Marie Curie, een Frederic Chopin heeft geschonken en is het alleen dank zij die Poolse fantasie dat één van Europa’s oudste en kostbaarste cultuur centra op het noodlot kon worden te rugveroverd? Vijf- a zesduizend joden zijn er in Polen nog over: ouden van da gen, zieken en mensen die zodanig werk hebben gedaan dat het regime ze niet wil laten gaan uit angst dat er staatsgeheimen doorsijpelen. Dat zijn bijvoorbeeld oud-officieren, of hoge partijfunctionarissen. Toch zijn de barrières voor een emigratie ook zonder dat al hoog genoeg. Een pas kost 5000 zloty, dat is het loon van twee maanden werk. De opleiding van de kinderen, die onder het com- Geen Pool geeft zich ooit gewonnen. Naar buiten mogen ze apathisch schij nen en voor politieke illusies zijn ze zeer zeker immuun geworden. Maar in de persoonlijke omgang compenseren ze hun zorgen en angsten met vlijm scherpe humor en esprit. De gast uit het westen wordt onthaald met een hartverwarmende gulheid, die de bene pen huisvesting en de karige inrichting doen vergeten. De vrouwen kleden zich en maken zich op met zo’n raffine ment, dat de chronische uitputting van een dubbel leven huishouden en be roep niet zichtbaar is. De studenten, VOOR DE ARME drommels die achterblijven, daagt er dit voorjaar een spoor van hoop aan de horizon door de tersluikse zuivering van Mieczislav Moczar. Deze partizanen- generaal uit de oorlog, die later het ondoorzichtige centrum van politie ke intriges werd en politie en leger volledig onder zijn controle had, is de initiator van de anti-semitische campagnes geweest en diverse poli tiemaatregelen en ophitsende publi- GOMOELKA WAS er altijd tegen ge weest om het slot weer op te bouwen omdat het te veel zou kosten. De tacti cus Gierek heeft anders gerekend. In het buitenland onder de Poolse emi granten zijn al miljoenen geof ferd voor de restauratie. Voor de rege ring is dat een mooi extraatje aan dringend nodige westerse deviezen. Geen van de Polen die we spraken, die niet lyrisch werd bij de gedachte dat ook deze Phoenix uit zijn as zou herrijzen. De tentoonstelling in het kunsthistori sche museum met uit het slot geredde fragmenten: gobelins, beelden, mozaï- ken, is dagelijks uitverkocht. Waar het allemaal van betaald moet worden in een land, dat zonder Russische roebels dicht bij de hongerdood zou zijn zo’n vraag interesseert niemand. Behalve die ene Pool, wie de zaak als kunst historicus misschien nog om andere re denen aan het hart ging dan uit zuiver patriottisme. „We hebben nog niet eens het geld om in onze historische ste den behoorlijke hotels neer te zetten en het westerse toerisme op gang te krijgen” zei hij. „Er is geen geld om in onze industrieën het machinepark uit de vorige eeuw te vernieuwen. De lucht boven Polen wordt door 12 mil joen ton stof en 5 miljoen ton giftig gas vervuild zonder dat er en onze pers geeft dat toe filters worden aangeschaft. Onze varkens moeten we exporteren vanwege de deviezen en zelf zien we maar twee keer per week vlees op tafel. In die omstandigheden is de wederopbouw van het slot, die miljarden zal verkwisten, meer dan een politiek knal-effect: het is een staal tje van nationale hoogmoed, waartoe alleen de Polen in staat zijn”. IN HET CULTUURPALEIS, dat het Russische volk Warschau in de jaren vijftig cadeau heeft gegeven, brengt de lift de bezoeker in de recordtijd van 30 seconden 30 etages naar boven. Het uitzicht vanachter de balustrades is adembenemend mooi. Niet alleen omdat dit volgens de Polen zelf de enige plaats in Warschau is waar men deze stalinistische suikertaart niet kan zien. Maar vooral, omdat men met één blik de hele stad met de Vistula en het wijde groene Polen er omheen kan om vatten. naast kleine kinderboeketjes, al zijn verwelkt. Maar aan de vitaliteit van het grote-stadsleven met zijn verkeer en zijn onafgebroken mensenstroom schij nen zulke gruwelplekken geen afbreuk meer te doen. SINDS JAREN stelt Wiesenthal het anti-semitisme in Polen aan de kaak. In een uitgebreide documen tatie heeft hij bij tientallen Polen, die thans prominente communisten zijn, een anti-semitisch en fascistisch verleden aangetoond. Velen van hen bleken in de oorlog met de nazi’s te hebben geheuld en daarvoor na de bevrijding in de gevangenis te hebben gezeten. Als antwoord daar op voeren de Poolse massamedia Alleen het monument waaraan de joden uit de gehele wereld hebben meebetaald, herinnert aan de opstand in het getto van Warschau. WARSCHAU De hot pants, die men op de dansvloer van Europejski kan bewon deren, zijn korter en heter dan die in Wenen of Amsterdam. En de draagsters zijn zeker niet minder knap en charmant dan hun materieel heel wat beter bedeelde zusters in het westen. Als men het geheim van Warschau’s wedergeboorte probeert te door gronden, dan blijkt het te zijn verborgen in het temperament van de Poolse vrouwen. Met hun blote handen hebben ze in 1945 toen hun mannen dood of verdreven waren het puin opgeruimd van de stad, die voor 85 percent was vernield en waarvan vol gens Hitler alleen een „geografisch begrip” had moeten overblijven. Van de 1,3 miljoen vooroorlogse bewoners zijn 800.000 omgekomen. De rest was gevlucht. In de lente van 1945 was er geen levende ziel meer over in de stad aan de Vistula oftewel Weichsel. discrimineerd. Ze zijn systematisch uit alle belangrijke functies verwij derd. Hun kinderen hebben nog wel toegang tot universiteit en hoge school, maar maken daarna geen kans op een navenante baan. Bijna alle joden, behalve diegenen die zich in het verleden zeer bijzonder voor de opbouw van vaderland en socia lisme hebben onderscheiden, zijn uit de partij gestoten. Na de anti semitische terreur in maart 1968 zijn naar schatting 22.000 Poolse joden geëmigreerd, omdat het leven hun ondraaglijk werd gemaakt. Daarbij moet men in het oog houden, dat deze mensen voor het merendeel overtuigde communisten zijn ge weest, die met hun joodse tradities al lang hadden gebroken en geen enkele band met Israel bezaten. munisme hebben gestudeerd, moet worden terugbetaald. Voor een art senbul bedraagt dat 300.000 zloty voor een ingenieursdiploma 200.000. Met de emigratie verlies je automa tisch je Poolse nationaliteit en je pensioenrechten, ook al heb je daar voor vaak een leven lang betaald. Maar al zodra de pas wordt aange vraagd zonder enige garantie dat er positief over wordt beslist ben je automatisch staatsburger tweede rang en verliezen de kinderen hun plaats op middelbare of hogere school. Toch vertrekken er elke dag nog wel twee of drie gezinnen met de Chopin-express naar Wenen. een massale campagne „samenzweerdersnest” van deze „Is raëlische agent” aan de Rudolfsplatz in Wenen. De ruïne van het koninklijke slot dat Gierek heeft beloofd weer te zullen opbouwen. katies zijn van hem uitgegaan. Door de bevolking wordt hij gevreesd en gehaat. Het fatale bevel tot schieten op de onbewapende demonstranten in december van het vorige jaar wordt hem toegeschreven. Voor Gie rek betekende hij de enige gevaar lijke rivaal, wiens benoeming tot lid van het politbureau in december nog onvermijdelijk was. Dat Moczar nog geen vijf maanden later zijn func ties geruisloos heeft verloren en zijn plaats in het politbureau en het par tij secretariaat alleen pro forma, maar zonder verdere omschrijving van competenties behoudt, bewijst dat Gierek in deze verbitterde strijd om de macht aan het langste eind heeft getrokken. Al half maart wa ren enige invloedrijke handlangers van Moczar gezuiverd, onder anderen de onder-minister van Defensie ge neraal Korczinski. In april wist Gie rek de publikatie van een anti-se mitisch memorandum van een ande re aanhanger van Moczar, Kepa, de beruchte partijleider van Warschau, op het laatste moment te verhinde ren. De rol van de nationalist Moc zar, die de Russen even fel haatte als de joden, schijnt hiermee definitief te zijn uitgespeeld. Dat is dan met een een goede beurt van Gierek te genover Moskou. DE EFUWIGE onzekerheid over hun toelt’mst heeft van deze joden schuwe en uitgedoofde wezens ge maakt. Van hun vroegere idealisme en strijdlust om in Polen het socia lisme op te bouwen, is alleen ont goocheling en bitterheid over. Zij vormen de epiloog van een duizend jarig Pools jodendom. Meer dan drie miljoen joden hebben in dit land geleefd en vormden er het in tellectuele zuurdeeg van. Twee na men sluiten die traditie af: Ausch witz en het getto van Warschau. In het noorden van de stad, niet ver van de Weichsel met zijn bloeiende uiterwaarden, staat een glanzende moderne woonwijk voor tienduizen den gezinnen. Daaronder liggen 80.000 joden verbrand en vermorzeld in het puin. Behalve het monument van Rappaport met onuitwisbaar het historische gebaar van Willy Brandt herinnert niets hier meer aan de gruwelijkste slag van de vele, die op Poolse aarde zijn uitge vochten. Zal het gevecht van het handjevol resterende joden om een pas met een even historisch gebaar van Gierek worden beslecht? Dat is de slopende vraag, die niet alleen de joden zich deze vroege zomer in Polens hoofdstad stellen. filosofische discussie. Men kan in de ontmoeting met deze mensen niet an ders dan hun pep en levenskracht be wonderen. Ze werken zes dagen week, ze leven met twee volwassenen op één kamer, ze moeten voor alles wat naar luxe zweemt en een var kenslapje is al een grote luxe in de rij staan en ze verdienen gemid deld 2400 zloty per maand. Ook een arts of een leraar komt daar niet bo ven uit. Dat is net genoeg voor wonen en eten. Wie meer wil, werkt ’s avonds en ’s zondags in een tweede baan. Wie eisen stelt aan het leven, begeeft zich in het ondoorgrondelijke maar heus niet altijd illegale labyrint van de devie zenhandel (de zloty telt zes verschillen de koersen). reks populariteit beter verdiend dan zijn belofte, het koninklijke slot aan he Zomkovy plein in oude pracht te doen herrijzen. Het slot is voor de Polen een symbool van hun nationale voortbe staan. Op 17 september 1939 is een deel ervan verbrand onder de hagel van de Duitse brandbommen. In december 1944, twee maanden nadat de opstand van Warschau was neergeslagen, liet SIMON WIESENTHAL: Zelfs zijn naam is taboe. NU WONEN in deze stad weer meer dan een miljoen mensen. De kolosslale woonwijken onderscheiden zich in hun moderne vormgeving met de boeiende gazons ertussen, maar ook in hun ano nimiteit in niets van die in het westen. Alleen de talloze herdenkingsstenen aan gevels en op pleinen herinneren nog aan de barbaarse excessen van het jongste verleden. Men zal er geen vin den waar de bloemen, grote kransen HKaBHKSKOaKHBVSSHRSH Het cultuurpaleis dat Stalin het Poolse volk heeft geschonken i X t- H 1 qbh 11

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15