Brand aan Aluminiumkalk gestort boord van Nederland Gifschandaal in veerboot wil hulp West-Du i tsla nd geven aan gevangenen Melk 3 cent Zes branden in Den Haag duurder Ook toenmalige leider Indonesische delegatie weerspreekt mr. Luns f 19.250 Loongrens van ziekenfonds T egenvaller van 439 mln Living Theatre uitgewezen Griffioen SCHRÖDER Papadopoulos houdt „grote redevoering” BESSELS MOOIJ DAG T.V.KASTJE, DAG SOOS JE GAAT AF.. VANDAAG IN ERBIJ: Koningin met HET WEER isJonfl Adviesprijs rijles: f 15 per uur ffOnderhandelingen mislukten door Nederlandse houding Hoge boetes voor lozen van olie nabij Engeland spreekt mevrouw Soeharto I AGENDA pagina 8 Verder in de krant i f ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1971 61e JAARGANG NUMMER 251 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Gesprek Schmelzer- Het woord is aan... Soeharto N iet-kohierbelasting Vredesweek 1971 Wél gekleed in wol Steekpenningen Anoniem telefoontje Per 6 september Wellicht aangestoken sa 18» Middenstandsdiploma Autobedrijf KONING N.V. Uit Brazilië HANDELSINSTITUTEN Vrij veel wind Haarlem De schepper van Ivanhoe Verminkten krijgen nieuw gezicht Pools nationalisme gloeit steeds hartstochtelijker Raamsingel 16 VLOERBROOD v. d. Vooren bakt ’t 2 3 3 3 4 7 8 8 9 9 10 11 Autoplaatwerk en spuitwerk in moffelcabine BERENDSEN N.V. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. IJmuider Courant Erasmus: (Van onze redacteur in Bonn) NMMMAfVIRfVUVVlAAAfVtAJVUVVVVVVlRfVVVVVIMUVIAfVVIMfVUVVVUVVVtMMMMfVIAMWVVVV' en ADVERTENTIES officia) dealer AAN HET STRAND danscentrum De toonaangevende dansschool voor Haarlem en omstreken Hoofdredactie: Jos. L. Lodewfjks E. Kon in g Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s waarin opgenomen ERBIJ Reeds 30 jaar deskundige en serieuze opleiding voor het drie cent per liter duurder. Dit de organisaties in de melksector meegedeeld. De verhoging geldt Koningin Juliana heeft vandaag een ontmoeting gehad met mevrouw Soeharto en enkele andere Indonesische vrouwen. (Zie ook pagina 2.) Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looü, onderdirecteur Godsdienst is: belang stellen in Gods mensen en Gods wereld. Ondanks het feit, dat de opleiding bij ons slechts 10 maanden in beslag neemt, slaagden dit jaar bij ons 83 van de kandidaten voor dit zo belang rijke examen I DOE OOK MEE I Inschrijving dagelijks van 10—22 u. bij tjit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Achtergrond Kerkdiensten Plaatselijk nieuws 4, 5, IVeerrapporten Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws Sport lel. Tel 15141 11(10) Verwachting van het K.N.MJ. tot zon dagavond DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Wiebenga is van oordeel, dat aan de me thode van het verzamelen van huisvuil in plastic zakken uit milieuhygiënisch oog punt grote bezwaren zgn verbonden en hg heeft minister Stut (Volksgezondheid en Milieubeheer) gevraagd er bg de gemeen tebesturen op aan te dringen vooralsnog niet te besluiten tot deze nieuwe methode over te gaan, respectievelijk de uitvoering daarvan op te schorten. Bomen in de buurt van de vuilnis belten zijn totaal ontbladerd. De bewo ners van omliggende huizen en boer derijen zijn geëvacueerd. De stortplaat sen zijn inmiddels hermetisch afgeslo ten en worden scherp door politie be waakt. Wegens grove nalatigheid is gisteren in Bochum, waar in een vuilnisvijver 20.000 vaten uiterst giftige cyaanwater- stofzouten werden gestort, die onder invloed van koolzuur in de lucht ui terst giftig blauwzuurgas vormen, een 50-jarige stedelijke vuilnisbeltbewaker op staande voet ontslagen. Bovendien zal hij gerechtelijk worden vervolgd wegens het aannemen van steekpen ningen. BRINDISI (AP). Aan boord van een Griekse veerboot met duizend mensen aan boord, is op 40 kilometer ten noorden van de havenstad Brindisi in Zuid-Italië brand uitgebroken. Het is de 11.400 ton metende „Helena”, die een dienst onderhoudt tus sen Italië en Griekenland. De veerboot is geheel verwoest. Er zijn „veel lijken” gezien die in zee dreven. Er zouden 130 overlevenden aan boord zijn genomen door een reddingsvaartuig. Een onbekend aantal overlevenden is per heli kopter naar Brindisi vervoerd. BRASILIA (AP). De president van Brazilië Emilio Medici heeft vrgdag de uitwgzing uit Brazilië bevolen van Julian Beck, de leider van het New Yorkse Li ving Theatre, diens vrouw, Judith Malina en 11 andere leden van het gezelschap. Onze specialiteit EDISONSTRAAT 4 - IJMUIDEN M.L. Tectyleer-station. Wij gaan lekker dansen (leren). Ja gezellig bij Clubs voor 15-17. 18-20, 20 jaar en ouder. Clubs met gelijk aantal dames en heren. Opgeven van 7.30—9 u. Parklaan 6a. Zaterdag en zondag 20 plus dansavond. Tijdelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen of mot regen, maar ook perioden met zon. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind uit zuidwest tot west. Minimum temperatuur ongeveer 14, maxi ma rond 20 graden. DEN HAAG. De commissie van overleg autorijscholen heeft de autorij- schoolhouders „met klem” geadviseerd de nodige matiging in acht te nemen bij het verhogen van de tarieven. De commissie voegt eraan toe dat zij uit bedrijfsecono mische overwegingen een lesprijs van 15 per uur verantwoord vindt. Het advies is gegeven in verband met het intrekken van de prij zenbeschikking autorij lessen. ALBRINGHAUSEN. Opnieuw is de Westduitse deelstaat Noordrijnland- Westfalen opgeschrikt door een om vangrijk gifschandaal. Op twee vuilnis belten in Albringhausen bij Wetter aan de Roer is naar schatting 200.000 ton aluminiumkalk ontdekt, dat levensge vaarlijke gassen kan vormen. DEN HAAG. Melk wordt per 6 sep tember hebben vrijdag voor consumptiemelk en consumptiemelk- produkten. De prijs van de halve liter- verpakkingen zal met twee cent omhoog gaan. Sommigen verwachten in deze rede be langrijke aankondigingen nu de juntalei- der bij de kabinetswijziging van donder dag zijn positie opnieuw heeft kunnen versterken zonder dat de gedupeerden de strijdkrachten hebben kunnen gebruiken om aan hun ontstemming lucht te geven. Tijdens de persconferentie die beide mi nisters vanochtend na afloop van het gesprek gaven, werd bekendgemaakt dat behalve over de zaak van de politieke gevangenen ook de Ambonnezenkwestie was besproken. Men is het erover eens dat dit probleem gezamenlijk moet wor den opgelost. Daarvoor zijn enkele com missies in het leven geroepen die zich onder meer zullen beraden over de moge lijkheden tot integratie van terugkerende Zuidmolukkers naar Indonesië. Een aantal kerken zal bij dit werk worden ingescha keld. Andere onderwerpen van gesprek zijn geweest de positie van Indonesië binnen de Asean, dat is een Aziatische groep van landen die op economisch en sociaal gebied samenwerken. Ook zijn de kwestie-China en het probleem-Pakistan ter sprake gekomen. Nederland heeft nog geen definitief standpunt ingenomen ten aanzien van China’s toelating tot de VN. Tenslotte is ook gesproken over de ge volgen voor Indonesië van een toetreding van Engeland tot de Europese gemeen schap. De Gemenebestlanden zullen dan bepaalde preferenties ontvangen die nade lig zijn voor Indonesië. Minister Schmel zer heeft zijn Indonesische collega toege zegd dat de Nederlandse regering de belan gen van Indonesië ten aanzien van de EEG zal verdedigen. storten op een van de belten gebeurde illegaal. Het gemeentebestuur van Albring- hausen werd in een anoniem telefoon tje kort na de ontdekking van arseni- cumhoudende kalk op stortplaatsen in de omgeving van Jülich van de aan wezigheid van de aluminiumkalk op de gemeentelijke stortplaats op de hoogte gesteld. Het blijkt niet mogelijk de enorme hoeveelheid giftige stof op kor te termijn te vervoeren. In afwachting van nadere maatregelen zal de alumi niumkalk waterdicht worden afgedekt. (Van onze redacteur in Istanboel) ATHENE. De Griekse ex-kolonel Papadopoulos houdt vanavond een „grote redevoering” bij de opening van de jaar beurs in Thessaloniki. (Van onze redacteur in Djakarta) DJAKARTA De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken Adam Malik heeft zijn Nederlandse collega drs. Schmelzer tijdens een gesprek dat meer dan twee uur heeft geduurd, nogmaals de verzekering gegeven, dat alle politieke gevangenen zo spoe dig mogelijk zullen worden vrijgela ten. Aan het einde van het jaar zullen er nog ongeveer 23.000 vastzitten. Dit zijn, volgens minister Malik, alleen gevangenen die of al berecht zijn of spoedig terecht zullen staan. Ook is de mogelijkheid van materiële hulp uit Nederland in de vorm van voedsel en geld voor de gevangenen aan de orde gekomen. De mogelijkheden hiertoe, misschien met medewerking van particuliere organisaties, zullen volgens minister Schmelzer nog na der worden onderzocht. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 105 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Justitiële autoriteiten uit Düsseldorf zijn gisteren onmiddellijk na het be kend worden van de levensgevaarlijke vondst een onderzoek begonnen. De aluminiumkalk blijkt afkomstig van fabrieken uit Essen en Wuppertal. Het voor 1972 loongrens Direct na de tv-uitzendiing waren de be weringen van de heer Luns al door krin gen, die nauw betrokken waren bij het toenmalige kabinet-Drees, tegenover on ze krant tegengesproken. De heer Anak Agoeng Gde Agoeng, die momenteel ambassadeur voor zijn land in Wenen is, sprak hiermee regelrecht te gen, wat ex-minister Luns van Buiten landse Zaken afgelopen zondag in een fo rumdiscussie voor de Nederlandse televi sie had gezegd. Mr. Luns had verder on der meer verklaard dat Nederland inder tijd Indonesië op alle punten heeft toege geven, omdat de Indonesische onderhan delaars hierin toch niet zouden kunnen toestemmen, gezien hun beweerde in structie om de onderhandelingen te laten stranden. Ook had de heer Luns gezegd dat de kwestie West-Irian toentertijd niet op de agenda stond. Ook deze uitlatingen sprak prins Anak Agoeng Gde Agoeng tegen. De kwestie West-Irian stond volgens hem wel dege lijk op de agenda; Indonesië had dat zelfs als voorwaarde gesteld, voordat een de legatie zou worden gestuurd, „omdat wij ons juist niet voor een fait accompli in de officiële onderhandelingen geplaatst wil den zien”. Bloemstraat 34, IJmuiden Showroom Vecbtstraat 8. De Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond, de Vereeniging voor de Zuivelindus trie en de Verenigde Nederlandse Melk handel hebben ter toelichting van deze prijsstijging meegedeeld dat al in maart van dit jaar tussen het zuivelbedrijfsleven en het ministerie van Economische Zaken is overeengekomen dat in het najaar een prijsaanpassing zou plaatsvinden. Het was ook toen al duidelijk dat er in de loop van het jaar een belangrijk tekort in de prijsstelling zou ontstaan door drie prijs verhogende factoren: Verhoging van de EEG-richtpri j s, loonkostensti j gingen verhoging van de grondstoffenprijs. Evenals vanmiddag trekt morgen ochtend een storingsfront met wat lichte regen over ons land. Daarna worden morgen nog opklaringen Er zal echter nog een vrij krachtige zuidwestelijke wind waaien. Temperatuur 19 tot 20 gra den, zeewater 19 graden. Vooruitzichten: Normale tempe raturen, maar licht onbestendig. De onderhandelingen zijn volgens hem ook niet door toedoen van de Indonesi sche delegatie mislukt, maar door de strakke houding van de Nederlandse on derhandelaars. Zo zeggen we dat toch tegenwoordig: „je gaat af als ’n gieter”. Neem nou die jongen op dat feest had al de halve avond met dat leuke kind gedanst of liever gezegd ’n beetje geschuifeld en geschud zegt datzelfde lieve meisje ineens tegen ’m: „dans nou maar eens een leuke cha-cha of *n fijn foxtrotje” (’n mens wil tenslotte wel eens wat anders). Ja, en toen ging ie af, want hij had altijd gedacht dat je ook wel zonder dansles door het leven kon. Afijn, hij had geen bord voor z’n hoofd, hij heeft zich nu opgegeven voor 'n danskursus: 28 avonden vrijetijdsplezier, ten minste bij danscentrum DEN HAAG. Gisteren zijn de defini tieve cijfers bekendgemaakt van de belas tingontvangsten in het eerste halfjaar. Conform de begin deze maand uitgespro ken verwachting, zijn de niet-kohierbelas- tingen (belastingen zonder aangiftebiljet) achtergebleven en wel met 439 miljoen ten opzichte van de herziene jaarraming. De fiscus ontving 11.293 miljoen aan niet-kohierbelastingen. De kohierbelastin- gen brachten ruim 2,3 miljard op in de eerste zes maanden. De voornaamste tegenvallers waren de loonbelasting (254 miljoen lager dan de herziene jaarraming), de benzine-accijns (90 miljoen Jager) en de alcoholaccijns (50 miljoen gulden lager) In een toelichting zegt het ministerie van Financiën dat de jaarraming voor de dividendbelasting kennelijk te hoog is ge weest. Het achterblijven van de loonbelasting is een jaarlijks verschijnsel. De „schade” wordt ingehaald als de belasting over vakantie-uitkeringen binnenkomt. Het te genvallen van de benzine- en alcoholac cijns hangt samen met een wijziging van het afdrachtsysteem, aldus het ministerie. Santpoorterstraat 42 (Kleverpark) te Haarlem - Telefoon (0 23) 26 49 79. Dit betekent in feite dat de beschuldi gingen die tegen hen waren ingebracht, dat ze marihuana in hun bezit zouden heb ben gehad, komt te vervallen. Zes overige leden van het gezelschap waren reeds eerder uit de gevangenis ont slagen omdat er geen bewijsgrond tegen hen bestond. De leden van het gezelschap werden ge arresteerd in Ouro Preto in Oost-Centraal Brazilië en werden overgebracht naar de gevangenis van Belo Horizonte terwijl het proces tegen hen werd voorbereid. LONDEN (Reuter). De Britse rege ring heeft gisteren bepaald dat reders van tankboten tientallen miljoenen guldens boete kunnen krijgen ais hun schepen de Britse wateren en stranden met olie be vuilen. Met ingang van t september worden delen van de nieuwe Britse wet tegen de vervuiling van de zee van kracht. Deze wet is een uitvloeisel van het in 1969 gesloten internationale verdrag dat door 29 landen is getekend, maar dat tot dus ver alleen aoor Engeland werd geratifi ceerd. DEN HAAG In de Haagse Schilders wijk hebben tussen vrijdagavond om streeks acht uur en hedenmorgen zes uur zes brandjes en branden in leegstaande siooppanden gewoed. Op grond van sporen van het gebruik van benzine neemt de politie aan dat er sprake is van brand stichting. De hevigste brand brak omstreeks vijf uur vanmorgen uit in een leegstaand pand I aan de Rijswijksestraat. De vlammen sloe gen zo hoog op dat de aangrenzende, bewoonde huizen gevaar liepen en tijde lijk moesten worden ontruimd. Kort na middernacht moest de brand weer naar de schilderswijk uitrukken voor een in brand gestoken auto. De brandweerauto werd met stenen bekogeld. Een hoofdbrandweerwacht de 37-jarige A. Plugge werd door een steen die door de voorruit vloog aan het hoofd getroffen. De man raakte even buiten kennis en reed bijna in op geparkeerde auto’s en toeschouwers. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht Na onderzoek kon hij naar huis terugkeren. AMSTERDAM. De Ziekenfondsraad heeft besloten de regering te adviseren de loongrens voor de verplichte ziekenfonds verzekering voor 1972 te bepalen op 19.250. De loongrens bedraagt nu 17.050. DEN HAAG. „De Indonesische dele gatie heeft geen enkele instructie van wie dan ook gehad om de Nederlands-In- donesische onderhandelingen van decem ber 1955 tot februari 1956 in Den Haag en Genève te doen mislukken”. De toenma lige voorzitter van de Indonesische dele gatie, de heer Anak Agoeng Gde Agoeng heeft dit vrijdagavond in een televisie-in- terview met de actualiteitenrubriek Brandpunt gezegd. De voorgestelde grens ligt ongeveer f 500 hoger dan, wanneer, zoals gebruike lijk, was uitgegaan van de indexcijfers van lonen en prijzen over juli. Door de loonmaatregel is het indexcijfer van de lonen aanzienlijk achtergebleven bij de feitelijke loonontwikkeling, waardoor een extra-verhoging gewenst werd geacht. De raad heeft geadviseerd het maxi mumdagloon, waarvoor de verplichte zie kenfondspremie verschuldigd is, voor 1972 te verhogen van 55 tot f 62. De Ziekenfondsraad zal verder advise ren het premiepercentage voor de algeme ne verzekering bijzondere ziektekosten (a.w.b.z.) dat thans 1.607 bedraagt, te ver hogen tot ongeveer 1,74 Deze verhoging is nodig voor een geraamde stijging van het aantal patiënten met 5 percent en van de verpleegtarieven met 21 percent, zo deelt de raad in een communiqué mee. 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1