MARINEMANNEN MET VLIEGKAPJE CHEMISCHE STOF PCB MOET GEWEERD Koningin op haar best Groningse universiteit spontane ontmoetingen protesteert fel tegen bezuinigingen Prof. Van Kemenade op Brabantse NKV-dag ONDERWIJS NOG ONDOELMATIG in Protest tegen taptoe Delft „DUCANA” H. N. SCHIPPER Veel belangstelling voor vorstelijk paar val uit trein 1 Prof. Van Genderen op congres van Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging zes gewonden bij autobotsingen Twee doden en Scholier dood na Kamervragen over concentratie dagbladen Beschadiging van lever bij dieren aangetoond ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1971 2 Z DREIGING VERMINDER DAT BULDERBAANLAWAAI IN UW HUIS aluminium voorzetramen INTERESSANT SPANBROEK (N.-H.) 02263- 12 52 Ducana Dealer HERSTRUCTURERING 1 EXPERIMENTEN 2 ONGELIJKHEID Ducana-installateur C. J. VEELENTURF Schotersingel 29 R HAARLEM Telefonisch bereikbaar alléén na 6.00 uur ’s avonds 023 - 26 55 61 Wrak „Starfighter” gevonden (Van onze redactie binnenland) GEMERT „Het feit dat de capa citeiten van grote groepen kinderen, voornamelijk uit kringen van hand arbeiders, in ons huidige onderwijs nog steeds niet adequaat tot ont plooiing komen, is sociaal onrecht vaardig, belemmerend voor de ont wikkeling van de democratie en eco nomisch ondoelmatig”, aldus prof. dr. J. A. van Kemenade in zijn lezing „Onderwijs en sociale rechtvaardig heid” vrijdag tijdens de eerste stu diedag van het provinciaal centrum van het Nederlands Katholiek Vak verbond in de provincie Noord-Bra- bant te Gemert. he Prof. Van Genderen acht het niet uitge- ADVERTENTIE op Ru ov stl In vli dii do ta: zi< vo vo in' ee ge w< kt zo on an Ducana dubbele ramen Ducana ventilatieramen Ducana zonneschermen Ducana deuren Ducana hordeuren Ducana schuifwanden Ducana deurluifels Ducana windschermen Ducana tochtstrip Men krijgt wel eens de indruk d^t alle formaliteiten, die aan zo’n bezoek vast „Er is reden om aan te nemen dat de subcultuur door de maatschappelijke ach terhoede, die mede het opvoedingsmilieu heeft verschraald, door structuurwijzigin gen in de maatschappij wordt aangetast”, merkte dr. Grandia op. hoogte vrij zijn in het bepalen van hun haardracht, heeft de legerleiding Prof. dr. E. Velema pleitte vandaag in zijn inleiding voor een scholengemeen schap met een onderafdeling, een midden- afdeling en een hogere afdeling van elk vier jaar. De onderafdeling verzorgt de overgang van gezin naar school en het elementaire onderwijs, de middenafdeling legt de basis voor de hogere afdeling en de hogere afdeling werkt toe naar een determinatie van de verdere mogelijkhe den. vallen het dragen van een netje of vliegkap verplicht is. Hoe onze ma rinemannen er komen uit te zien ROOSENDAAL. Twee Duitsers zijn vrijdagmiddag om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op rijsweg 17 tussen Roosendaal en Bergen op Zoom. met de vertrouwde pet, rechts met de vliegkap. o< Vl Ir Z T ne mi vli br vo Vil he st; zo on he de mi ve SOi vl’ kii pe be ze on pe g< cl v< C k: D L J< M Hij merkte verder onder meer op dat in de gezinnen der maatschappelijke achter hoede onder meer door het lage ontwik kelingsniveau der ouders weinig belang stelling is voor het schoolwerk van de kinderen, hetgeen voor de studiezin en werkhouding op school niet bevorderlijk is. „Voor de jeugd uit de maatschappelijke achterhoede is het gewoon lager onder wijs ontoereikend. De basis voor het vol gen van een verderstrekkende opleiding wordt dan ook in feite niet gelegd. Bo vendien is er in het milieu van de maat schappelijke achterhoede een niet geringe onwetendheid ten aanzien van de moge lijkheden voor het volgen van voortgezet onderwijs”, zo zei dr. Grandia. Op een vrijdag gehouden vergadering van het bestuur van de universiteit in Groningen hebben alle bestuursleden er zich unaniem voor uitgesproken, niet zon der meer de wet universitaire bestuurs- hervorming te aanvaarden. (Van onze correspondent) SOEST. De spoorwegrecherche stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk, dat vrijdagmiddag het leven heeft gekost aan de 12-jarige scholier C. Olij uit Bussum. Hij zat met een aantal schoolvriendjes in het laatste rijtuig van de stoptrein Amersfoort-Amsterdam. Ter hoogte van een onbewaakte overweg in Soest is de jongen door nog onbekende oorzaak uit de trein gevallen. Hij werd ernstig gewond naar een ziekenhuis ge bracht, waar hij kort na aankomst over leed. „In de samenleving is een maatschappe lijke achterhoede te onderkennen, die voor een deel gevormd wordt door ongeschoolde arbeiders met hun gezinnen. Voorts kunnen tot deze sociale groepering behoren: straat venters, kleine handelaren, geoefende en ook wel geschoolde arbeiders, die zich aan dit milieu niet hebben kunnen of willen onttrekken en, mede op grond van opvat tingen en levensstijl, daartoe zjjn bljjven behoren.” Op het twaalfjarige primaire onderwijs volgt volgens het plan van prof. dr. Vele ma het vierjarige secundaire onderwijs, dat de leerjaren vijf en zes van het vwo, het vijfde leerjaar van het havo, het mbo, het hbo, de leerlingenstelsels en de studie jaren één en twee van de huidige univer- siteiten en hogescholen omvat. „Men zou kunnen spreken van vierjarige colleges. Hierbij wordt gedacht aan specifieke in stituten die opleidingen met een cursus duur van twee, drie en vier jaar kennen. De tweejarige opleiding is bestemd voor het lagere kader. De drie- en vierjarige opleiding voor het midden- en het lagere hogere kader. De kandidaten voor de universiteiten en hogescholen dienen de vierjarige opleiding te volgen en het daaraan verbonden bac- calaureaatsexamen met goed gevolg af te leggen. Het onderwijsprogramma en het examen worden geregeld in samenwer king met en onder toezicht van de uni versiteiten en hogescholen”, aldus prof. dr. Velema. gesprek met hoge Indonesische regerings functionarissen over de economische be trekkingen tussen beide landen. Zondag vertrekt het koninklijk paar naar Ban doeng en vliegt maandag door naar Jog jakarta. Het programma is voor de koningin, die tenslotte al over de zestig is. erg zwaar. De paar informele dagen op Bali. volgen de week, zullen haar zeker goed doen. De twee mannen zaten in een personen auto, die op het natte wegdek in een bocht van de weg slipte, door de midden berm van de vierbaans rijksweg schoot en op de andere weghelft nagenoeg frontaal tegen een personenauto botste, die op dat moment een tankauto aan het inhalen was. Door de klap draaiden beide perso nenauto’s 180 graden om hun as, terwijl een der inzittenden uit zijn wagen op het wegdek werd geslingerd. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Zijn mede-inzit- tende was op slag dood. De slachtoffers zijn de 28-jarige Jürgen Feber uit Sche- neveld en de 27-jarige Heinz Liermann uit Bad Braunsted. De vier inzittenden van de andere bij het ongeluk betrokken auto werden allen gewond, zij het niet zo ernstig. Enkele minuten na het dodelijk onge luk, kwamen ongeveer anderhalve kilo meter verder op de zelfde rijksweg Roo- sendaal-Bergen op Zoom weer twee auto's met elkaar in botsing. De bestuurders hiervan werden ernstig gewond. Het ver keer op de rijksweg was door de ravage bijna drie kwartier gestremd. leerlingen, als essentiële voorwaarde voor de democratisering in het bedrijfsleven en de politiek”, zei prof. dr. Van Kemenade. „Dit vereist een doordacht en concreet beleidsplan. Dat wil niet alleen zeggen gelijke ontplooiingskansen voor alle intel lectueel getalenteerden, maar ook gelijke ontplooiingskansen voor velerlei talenten.” Dit zei dr. J. H. N. Grandia in zijn inleiding „Experimenten in kleuter- en basisonderwijs in verband met het streven naar sociale gerechtigheid”. „In deze milieus zijn dan ook jongeren opgegroeid die, daar zij geen andere mo gelijkheden onderkennen en, evenals hun ouders, weinig ambitieus zijn, als onge schoolde arbeidskracht hun maatschappe lijke loopbaan zijn begonnen.” DJAKARTA. De tweede dag van het tiendaagse staatsbezoek van de koningin en prins Bernhard aan Indonesië werd gekenmerkt door een groter enthousiasme dan de eerste dag. De koningin heeft, met haar charme en opvallende belangstelling voor alles wat er rond haar gebeurt, vele Djakartaanse harten geopend. verouderde woonbuurten, het subsidiëren van het sociaal-cultureel vormingswerk en het geven van voorlichting aan de op dit gebied werkzame instellingen. Op den duur zal dit de sociale geïsoleerdheid der maatschappelijke achterhoede doorbreken en hun subcultuur ondermijnen”, aldus dr. Grandia. „De in de maatschappelijke achterhoede opgroeiende jongeren zijn in het algemeen niet in staat zich van hun milieu los te maken. Het is derhalve niet uitgesloten dat bij hen het zogenoemde „startmilieu” te laag ligt om een „humaan streefniveau” te kunnen bereiken.” tegen de bezuinigingen op het onderwijs. „Succes met demonstratie uw zaak de onze tegen bezuinigingen op het onder wijs voor behoud tussentijdse bestuurs vorming” zo luidt het telegram. De soli daire studentenvakbonden zijn: ARSS, ASVA, SRVU. USN, VSSD en Wastra. „Uitwerking en uitvoering van een der gelijk beleidsplan zijn echter een zaak van lange adem. Daarnaast zullen er op korte termijn mogelijkheden tot verbetering en tot ondersteuning van de vele individuele initiatieven moeten worden geschapen, bijvoorbeeld door een aantal dorpen en stadswijken tot onderwijsstimuleringsge- bied te verklaren en de desbetreffende scholen extra faciliteiten aangaande taak- uren, onderwijsbegeleiding, accommodatie en leermiddelen te verschaffen”, aldus prof. dr. Van Kemenade. „In het bijzonder moeten voor het door breken van de subcultuur van betekenis worden geacht: een grotere sociale zeker heid, een toeneming van de welvaart zo dat ouders minder afhankelijk zijn van de verdiensten van hun kinderen die niet direct na het beëindigen van de leerplich tige leeftijd moeten gaan werken, uitbrei ding van beroepskeuzevoorlichting, ge meenschapsvoorzieningen door de over heid, beïnvloeding door de televisie van denk- en gedragspatronen, sanering van DEN HAAG. Personeel van het dui- kersvaartuig „Nautilus” van de Koninklij ke Luchtmacht is er vrijdag in geslaagd het wrak van een „Starfighter” te peilen in het Ijsselmeer ter hoogte van Mak- kum. Woensdagmiddag is daar de 28- jarige eerste luitenant C. J. R. van Woer- kom uit Dokkum met deze straaljager van de vliegbasis Leeuwarden veronge lukt. DELFT. In Delft is vrijdagavond, voorafgaande aan de première van het militair muziekfestival taptoe Delft, een protestmeeting gehouden door het comi té „De laatste taptoe” In jeugdcen trum „De Eland” werden korte toespra ken gehouden door gemeenteraadsverte- genwoordigers van D’66 en de P.S.P. Daarna stelde men zich met borden op bij de toegangen tot het taptoeterrein op de markt en werden aan bezoekers sten cils uitgereikt, waarin onder meer werd gewezen op de onverantwoordelijke uit gaven om dit militair vertoon in stand te houden, terwijl op gebieden als vormings werk, woningbouw, onderwijs, stadsver fraaiing en openbaar vervoer moet wor den bezuinigd. Aanvankelijk had men toestemming ge vraagd voor een demonstratieve optocht door de binnenstad, maar die werd door burgemeester mr. J. M. Ravesloot niet geveven. sloten dat men in de komende tijd nog voor onaangename verrassingen kan ko men te staan, aangezien het onderzoek naar het voorkomen van PCB tot nu toe slechts bij enkele soorten dieren is ge beurd. Er is bijvoorbeeld niets bekend over de giftige werking van PCB op kleinere organismen. Wanneer hiernaar in de toekomst onderzoek wordt gedaan kan misschien blijken dat zij al volledig uitge roeid zijn, aldus de Utrechtse hoogleraar in de diergeneeskundige farmacologie en biologische toxicologie. Een recent onder zoek heeft aangetoond dat de grote rivie ren de belangrijkste bron van besmetting zijn. Vandaar wordt he* kustmilieu (in clusief de Waddenzee) verontreinigd. Polychloorbifenylen zijn in 1929 geïn troduceerd voor het gebruik van transfor matoren wegens hun isolerende eigen schappen. Het was niet zo’n bezwaar aan gezien deze stof niet in contact kwam met de vrije lucht ot het water. Bij latere toepassing in bijvoorbeeld verf, lijm- en kartonfabricage was dit echter wel het geval. In 1966 is in Zweden PCB aange toond in dierlijke organismen, daarvoor werd het bij onderzoek verward met op kunnen u daarbij helpen. Bovendien zijn de herfst en winter in aan tocht. Daarom 2 vliegen in één klap. Onze aluminiumprodukten hebben reeds 30 jaar hun duurzaamheid en kwaliteit in binnen- en buitenland bewezen. Neem daarom tijdig contact met ons op. Wij zullen u dan gaarne ter plaatse en persoon lijk geheel onverplicht en deskundig adviseren en een prijsopgave verstrekken. DDT gelijkende produkten. Bij dieren veroorzaakt PCB onder meer leverbescha- digingen en een grotere vatbaarheid voor infecties, zo is aangtoond. GRONINGEN. Het bestuur van de universiteit in Groningen heeft vrijdag middag in een motie fel geprotesteerd tegen de bezuinigingsmaatregelen van de regering. Het universiteitsbestuur de motie werd met één stem tegen aangeno men vindt dat de regering bezig is met een ongenuanceerd streven tot bezuini ging. De verhoging van collegegeld, de beper king van de aantallen studenten en een beperking van de investeringen en perso neelslasten zijn, aldus de motie, een aan tasting van de realisering van de doelstel lingen van het onderwijs. Aan de vergadering van het universi teitsbestuur ging een protestdemonstratie vooraf. 1200 studenten trokken door het centrum naar de Broerstraat waar het academiegebouw staat. Hier boden eerste jaars studenten in de medicijnen en peda gogische en andragogische studenten mo ties aan. De studenten voerden onder andere leu zen mee als „met de t.b.v. (de tussentijdse bestuursvorm zoals die in Groningen wordt toegepast) gaan we langer mee” en „de bouwstop kost De Brauw de kop.” Zeven studentenvakbonden, verenigd in het landelijk overleg grondraden hebben vrijdag in een telegram aan de Groningse studentenbond Gronstra hun solidariteit betuigd met de acties van de Groningers Wel werd een nota aanvaard, waarin wordt voorgesteld, een commissie van ad vies te benoemen. Deze zal nagaan, waar precies de principiële verschillen liggen tussen de wet universitaire bestuursher- vorming en de tussentijdse bestuursvorm, zoals Groningen die thans kent. Het overzicht dat dan ontstaat, zal door het universiteitsbestuur moeten worden goedgekeurd. Daarna zal de commissie een reconstructienota opstellen. In deze nota zullen de mogelijkheden staan om binnen de wet universitaire bestuurshervorming de punten te handhaven van de tussen tijdse bestuursvorm, die men in Gronin gen essentieel acht. Daarna zal de gehele universitaire gemeenschap zich over een en ander kunnen uitspreken. Op basis daarvan zal het overleg met de minister worden gevoerd. Het universiteitsbestuur van Groningen is wél van mening, dat dit overleg vóór 1 januari 1972 moet zijn afgerond. Minister De Brauw (wetenschapsbeleid) heeft onlangs de wet universitaire be stuurshervorming voor de universiteit van Groningen van kracht verklaard met in gang van 1 oktober. De studiedagen duren tot en met 29 augustus. Zij werden vrijdag geopend door de heer G. H. Martijn, voorzitter van het provinciaal centrum. Hij herinnerde aan het feestelijk aspect van deze bijeen komst. aangezien het voor de 25ste keer is dat deze studiedagen worden gehouden. „Het onderzoek over deze problematiek heeft tot nu toe te weinig aandacht ge schonken aan de gebreken in de inhoud en de structuur van het onderwijs”, zo zei prof. Van Kemenade verder. „Omdat het onderwijs mede van grote invloed is op de sociale ongelijkheid dient het onderwijs beleid hoge prioriteit te krijgen in de actieprogramma’s van de vakbeweging.” Daarbij zal de vakbeweging enerzijds moeten aandringen op zodanige voorzie ningen in ons onderwijs dat ook arbeiders kinderen zonder belemmering kunnen deelnemen aan de voor hen geschikte onderwijsvormen, maar bovendien zullen zij anderzijds moeten streven naar onder wijs dat inhoudelijk meer gericht is op de ontwikkeling van sociale bewustwording en maatschappelijke mondigheid bij alle Direct na het ongeluk renden zijn vriendjes naar de conducteur. Deze trok aan de noodrem, maar de trein kwam pas in Baarn tot stilstand. Daar werd op last van de spoorwegrecherche het laatste rij tuig van de trein afgekoppeld voor nader onderzoek naar de sluiting van de coupé- deuren. Na het ongeluk werd het drukke treinverkeer op de lijn Amersfoort-Am sterdam over beide sporen stilgelegd, waardoor de treinen aanzienlijke ver traging opliepen. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Van der Sanden (K.V.P.) heeft de minis ters van CRM, van Economische Zaken en van Sociale Zaken gevraagd of de rege ring financiële hulp kan verlenen bij het tot stand komen van de samenwerking tus sen Nederlandse Dagblad Unie, de Arbei derspers en de Perscombinatie. De heer Van der Sanden herinnert aan een toezeg ging van het kabinet-De Jong, dat de bij zondere financieringsregeling voor de dag bladen kan worden toegepast, als her structureringsmaatregelen perspectief bie den op normale verdergaande explotiatie- mogelijkheden. Het Kamerlid vraagt de ministers ook over garanties voor de eigen identiteit van de betrokken dagbladen en over de positie van de redacteuren. Zo wil de heer Van der Sanden vernemen of de eigenaars van de dagbladen bereid zijn garanties te ge ven, dat de eigen identiteit ook in de toe komst verzekerd zal zijn, en zeker niet zal worden opgegeven zonder nadrukkelijke raadpleging van de redacties. Het Tweede-Kamerlid Van der Sanden vraagt of de ministers kunnen meedelen of aan de huidige abonnees van Het Vrije Volk in Amsterdam en die van Het Parool in Rotterdam de vrije keus zal worden ge laten voor een nieuw abonnement. zitten, voor het koninklijk paar een zware plicht betekenen. Dat was weer duidelijk te zien bij de kleurrijke en folkloristische ontvangst van de koningin en de prins op de „Djakarta Fair” de jaarmarkt. De hoge gasten kregen op traditionele Suma- traanse wijze een grote doek rond de schouders gedrapeerd en ongekookte rijst in de handen. Toen de inheemse muziek begon en de in nationale dracht gestoken leden van het ontvangstcomité ritmisch kleine pasjes maakten, deden koningin en prins direct mee en huppelden met de handen gesloten vrolijk rond. Na deze kleurrijke en feestelijke ont vangst begaven de hoge gasten zich eerst naar het paviljoen van de stad Djakarta, waar geschenken werden aangeboden en vervolgens naar het Nederlandse paviljoen dat vereerd werd met een rondgang, die overigens veel korter duurde Bij de rondgang op de „Djakarta Fair” was de burgemeester van de hoofdsad Ali Sidikin de gids van de koningin. Ook P’csident Soeharto en zijn echtgenote maakten dit bezoek mee. ’s Avonds was het de grote dag voor het Djakartaanse establishment tijdens de ontvangst door de koningin van alle hoge Indonesische functionarissen en hun echt genotes. Zaterdagavond wordt dan de Ne derlandse gemeenschap ontvangen door de koningin. Alle Nederlanders, die bij de ambassade staan ingeschreven, krijgen een uitnodiging en zullen aan de vorstin wor den voorgesteld. Overigens wordt het vandaag *och wel een interessante dag, nog afgezien van het bezoek van de koningin aan de Neder landse school hier in Djakarta. Te zelfdertijd heeft prins Bern- hard de koningin heeft dan een koffietafel met mevrouw Soeharto een HILVERSUM. Op het congres van de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging in Hilversum heeft prof, dr H. van Genderen vrijdag gezegd dat de mi lieuverontreinigende polychloorbifenylen (PCB) niet moeten worden gebruikt, zo lang er zo weinig over deze stoffen be kend is. Deze chemicaliën zjjn zo persistent dat zij ook bij een algeheel verbod nog jaren in het milieu zullen voorkomen. Bij vo gels die uitsluitend van vis leven en bij zeeorganismen zijn reeds hoge ofschoon nog geen dodelijke concentraties ge vonden. Men verwacht overigens dat de Nederlandse overheid in een niet al te verre toekomst maatregelen zal nemen om het gebruik van PCB te beperken. (Van onze correspondent) Zuidelijk Flevoland. Dr. ir. W. M. Otto directeur van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, heeft vrijdag het eerste gebouw in Zuidelijk Flevoland in gebruik gesteld. Het is een graanver- werkingsbedrijf van de rijksdienst in de buurt van Harderwijk. Op het congres zei een vertegenwoordi ger van Progil dat zijn onderneming tegen het einde van 1972 een beslissing zal nemen over de verkoop van PCB. Mis schien schakelt deze fabriek over op de produktie van lager gechloreerde PCB, die minder gevaarlijk is. Wat Nederland betreft werd verwacht dat de overheid er niet onderuit kan te zijner tijd PCB in principe te verbieden, met uitzondering van nader omschreven doeleinden, waarvoor een vergunning moet worden aangevraagd. Dit is thans al met het gebruik van DDT het geval. Het probleem is dat er dan vervangende stoffen nodig zullen zijn, waarvan soms ook niet bekend is of zij het milieu verontreinigen. Prof. Van Genderen meent dat de in dustrie, die nieuwe produkten in de han del brengt, moet weten of dit milieupro blemen met zich meebrengt. De afnemers kunnen dan van de producent eisen dat hij hun dit vertelt. Er wordt ook gepleit om bij toelating van chemicaliën dezelfde voorwaarden te stellen als thans bij voed sel het geval is. Dit is zo belangrijk omdat er „tweedehands PCB” afkomstig van bij voorbeeld gesloten elektrische systemen op de markt worden gebracht, die door verkocht wordt voor verdere verwerking. Deze PCB zou giftiger zijn dan de zuivere vorm. Tot dusverre heeft alleen de Ameri kaanse fabrikant Monsanto het gevaar van PCB ingezien. H(j heeft besloten deze stof alleen te leveren als het voor een gesloten elektrisch systeem (één van de toepassingen) wordt gebruikt. Monsanto verliest hierdoor jaarlijks 25 miljoen dol lar aan omzet. Zolang echter de Europese en Japanse producenten doorgaan blijft de dreiging van PCB bestaan. W‘ voorgeschreven, dat in bepaalde ge- re ge de te co ve fe ov fe m ge br lij m hc i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2