Westduitse griezelbril VERDOVENDE Italiaanse jagers op pad Vast werk! Tom Haydens visi op Chicago-proces MIDDELEN” „STRIJD TEGEN Oproep van Pompidou tot overige EEG-partners: Een explosie ellende van Per geweer „voorraad” van vijf vogels L HOOGOVENS IJMUIDEN OVER 4 DAGEN Nixon akkoord met ontwerp- overeenkomst over Berlijn Terugtrekking van alle Amerikaanse troepen in Azië l P I l 2 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1971 3 Raadgevingen Lyrisch SPECIAALHUIS Meedogenloos Krijgsgevangenen Neon-oven Tsjoe En Lai eist van president Nixon: NAAR WINKELCENTRUM SCHALKWIJK PARIJS (DPA) President Pom pidou van Frankrijk heeft in persoon lijke brieven aan de regeringslei ders van de EEG-landen voorgesteld, dat de Zes de strijd tegen verdoven de middelen op ruime schaal zullen gaan coördineren. Het Franse staats hoofd zou brieven hierover al op 6 augustus hebben verstuurd. Hoogovens kan bedrijfspersoneel plaatsen. Goed salaris. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Maximum leeftijd 50 jaar. Hoofdkantoor 2, afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (met bus 75 van Stationsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (02510 - 94000). in voor KLOKKEN HORLOGES en SIERADEN (Van onze redacteur in Rome) ROME Wie morgen in Italië naar buiten wil, kan beter een helm op zetten, want dan begint het jachtseizoen. Voor dag en dauw komen de eerste scherpschutters al uit hun huizen om de heroïsche strijd met de kleine zangers in de wouden aan te binden en daarbij wordt er heel dik wijls ook behoorlijk naast geschoten. Eén miljoen Italiaanse mannen vrouwen komen er niet aan te pas bezitten een jachtakte. (Van onze redactie buitenland) Drie jaar geleden kwam de democratische partijconventie in de Ameri kaanse stad Chicago bijeen om een kandidaat te benoemen voor de presi dentsverkiezingen. Jonge tegenstanders van de Amerikaanse politiek in Zuidoost-Azië probeerden druk uit te oefenen op de partijbonzen van de Democratische Partij door betogingen te organiseren in de straten van de stad. De burgemeester van Chicago had voor alle zekerheid zijn 12.000 man sterke politiekorps laten versterken door zesduizend leden van de Nationale Garde. „Houd je taai” - 1 1L t r i ig y- ADVERTENTIE ADVERTENTIE RIVIERADREEF 39 TEL. 322990 Een van de grootste rampen die de we reld na de tweede wereldoorlog hebben getroffen, is op dit ogenblik in wording: de explosie van vluchtelingenleed in India. BELGRADO. (DPA) De Chinese re gering zal de Amerikaanse president, Ri chard Nixon, bij zijn bezoek aan Peking verzoeken, niet slechts de oorlog in Indo- China stop te zetten, maar ook de Ameri kaanse troepen uit Azië terug te trekken. Dit heeft de Chinese premier, Tsjoe En Lai, gisteren in een vraaggesprek met het Joegoslavische tijdschrift „Vjesnik” verkl aard. •ij en Intussen heeft een politiewoordvoerder in Marseille, die zich bezig houdt met de narcoticabestrijding, fel gereageerd op uit latingen van John Cusack, het hoofd van het Amerikaanse bureau voor de bestrij ding van verdovende middelen in Europa. experts hebben vastgesteld hoe in de Ita liaanse natuur het vogelgekweel al min der frequent klinkt dan in andere landen. Itto. de het i in ?er- in de ex- ma- elt an 'en C. tal 'an Per in ide ?rd ve er lui- lil- igd len ak- •er ger ge- ijn rok pas ast rij der pé- cke m- ■gd, er- Maar vooral kiest Tom Hayden par tij voor de gediscrimineerde groep van de negers. Bobby Seale, zegt hij, is net als iedere andere Panter die op het ogenblik in de gevangenis zit geen po litieke gevangene, hij is krijgsgevange ne. ie ir. je- lo- >o- o’s ÏTS >r- ige n- en n- 80 tal lat en o- ijl iet op it- >rs uit de ito zo In de straten van de Noordameri- kaanse miljoenenstad hebben zich die dagen woeste tonelen afgespeeld. Com mentatoren zeker niet alleen progres sieve spraken van een „walgelijk po- litie-optreden.” Uitvloeisel van de rel len was het zogenaamde „samenzwe- ringsproces” dat een jaar later in Chi cago werd gevoerd. confrontatie in Amerikaanse rechtsza len. In „Chicago-proces” wordt met voor beelden duidelijk gemaakt wat er aan de hand is als er over een generatie conflict in de Verenigde Staten wordt gesproken. Er wordt verder uit de doe ken gedaan waarom de oorlog in Viet nam een wig heeft gedreven tussen twee grote bevolkingsgroepen, waarom progressieve Amerikanen in opstand ko men tegen autoriteiten (zoals burge meester Daley van Chicago, die van de politie verlangt dat bij eventuele toe komstige opstanden brandstichters wor den doodgeschoten). Het is bijna beschamend om er nog over te moeten schrijven, omdat de huidige communicatie- en informatiemiddelen met vermelding van de nuchtere cijfers en feiten eigenlijk ieder woord al geruime tijd overbodig hadden moeten maken. De cij fers: eind van dit jaar zullen zich twaalf miljoen vluchtelingen op Indiaas grond gebied bevinden. De feiten: honger, ge brek aan medische verzorging, besmette lijke ziekten en uitputting bedreigen deze miljoenen met een sterftecijfer dat het hoogste is waarmee een bevolkingscon centratie in de geschiedenis ooit te maken heeft gehad. Een ontwortelde en berooide massa, even talrijk als de Nederlandse bevolking, stort zich uit over een gebied dat vóór deze on voorstelbare invasie nauwelijks voldoende voedsel en huisvesting voor zijn eigen inwoners had. Een volksverhuizing van een dergelijke omvang heeft in de moderne geschiedenis nimmer plaatsgehad. Maar welke volksverhuizing er ook mee zou kunnen worden vergeleken, nooit hebben zoveel mensen zich in zulke ontredderde omstandigheden van het ene land naar het andere begeven. De gezonde vluchtelingen vereisen voor de instandhouding van hun gezondheid op minimaal niveau, hun kleding en huis vesting inbegrepen, drie gulden per per soon per dag. Maar het grootste deel der vluchtelingen is ziek, ondervoed of gebrek kig. De extra zorg die zij vereisen loopt per individu uiteraard tot een veel hoger bedrag op. Als men het- gemiddelde op zes gulden stelt, betekent dat een som van ongeveer vijftig tot zestig miljoen gulden per dag. Tegen het einde van het jaar zal dat zijn opgelopen tot ongeveer tachtig miljoen gulden per dag, een aderlating die de overheidskas van India uiteraard op geen stukken na kan verdragen, gesteld dat de Indiase regering in staat zou zijn alle vluchtelingen technisch en organisatorisch die zes gulden per dag ook ten goede te doen komen. Dat laatste is al evenzeer een onbegon nen werk. De huisvesting van de eerste miljoenen die uit Pakistan naar India vluchtten, is al volkomen mislukt door ge brek aan accommodatie en bijkomende voorzieningen. De concentratie van de vluchtelingen in kampen is mislukt door het gebrek aan kampen. De levensom standigheden van dat deel der horde dat zo gelukkig was in een kamp te worden ondergebracht, zijn intussen tot ver onder het bestaansminimum gedaald door tekort komingen op het gebied van de sanitaire voorzieningen, de medische bijstand en het voedseltransport. De situatie in het uitgestrekte gebied waar de miljoenen Pakistani’s zijn uitgezwermd is in snel tempo van zorgelijk afgezakt naar wanho pig. Besmettelijke ziekten hebben vrij spel, doordat het drinkwater over grote afstan den bedorven is en de aanvoer van water verre tekortschiet aan de behoefte. De sterfte stijgt dagelijks tot onvoorstelbare aantallen, terwijl zij tegelijk bijdraagt tot een verdere verpesting van de atmosfeer en de verspreiding van ziektekiemen. De lijst van organisaties die bezig is in deze hel van ellende iets te verrichten dat op hulp lijkt, is zeer lang. De lijst van gif ten in geld en goederen is eindeloos. Maar in de praktijk is alles toch nog een drup pel op een gloeiende plaat. Om een voor beeld te noemen: De C.A.S.A., de chris telijke hulporganisatie die in het leven is geroepen door de Wereldraad van Kerken en die alle krachten van christelijke inslag over de gehele wereld heeft gemobiliseerd, is met al haar inspanningen en hulpgoe deren en met de inzet van alle beschikbare hulpkrachten voor de verpleging, het transport en de voedseldistributie slechts in staat om tussen de 500.000 en 600.000 vluchtelingen te redden, te verzorgen en in leven te houden. De cijfers van de exodus 1971 uit Oost- Pakistan zijn zo overweldigend groot, dat iedere hulpverlening, op welke schaal ook, machteloos is tegen de naderende cata strofe. En terwijl die ramp tot haar hoog tepunt nadert, heeft hetzelfde plaats wat bij rampen van kleinere omvang in het verleden gebleken is: de publieke aan dacht verslapt en keert zich af, omdat de omvahg van de gebeurtenissen te groot is voor het bevattingsvermogen. De lauw heid en aarzelingen van de Verenigde Na ties en haar onderafdelingen die voor zulke noden zijn opgericht beroeren de publieke mening nauwelijks meer. Terwijl het steeds duidelijker wordt dat in In dia een inferno ontstaat waaraan alleen nog maar door onverwijlde inspanning en daadwerkelijk ingrijpen van alle beschik bare krachten van de beschaafde wereld een halt kan worden toe geroepen, blijft de eensgezinde, onmiddellijke V.N.-hulp uit, tegengehouden door een bureaucrati sche en gecompliceerd werkende autori teit en doorkruist van politieke frustraties. Het particuliere initiatief, kerkelijke or ganisaties en humanitaire instellingen van allerlei inslag en vele enkelingen doen hun uiterste best, maar moeten hun onmacht toegeven. De Indiase regering maakt niet het misbaar dat nodig zou zijn, misschien uit nationale trots of zelfoverschatting. Een explosie van hulp blijft uit terwijl een explosie van nood en dood zich aankondigt. De besturen van de jagersbonden, die hun oren ook eens te luisteren hebben gelegd, beweren dat dit allemaal onzin is, al kan het z(jn dat ze vroeger nooit echt goed geluisterd hebben. In de eerste plaats zouden de VS de oorlog in Indo-China moeten staken en vervolgens hun troepen niet alleen uit Indo-China, maar ook uit Formosa, uit Zuid-Korea, Japan en „natuurlijk ook uit Thailand” moeten terugtrekken. Dit betekent dat, als alle jagers tegelij kertijd aan het jagen zouden slaan, er precies 6,6 jagers per vierkante kilometer aan het schieten zijn. Nu komt dat wel zelden voor, maar de praktijk wijst nu eenmaal uit dat het aantal voltreffers in andermans zitvlak, het aantal uitgescho ten ogen en zelfs het aantal doden van jaar op jaar stijgt. Zwarte Panter-leider Bobby Seale letterlijk de mond gesnoerd tijdens het Chicago-proces. Twee recente gevallen onderstrepen nog eens de meedogenloze jacht in de Verenigde Staten op de Zwarte pan ters. In de kranten worden al spoedig raad gevingen uitgedeeld met het nog ge zonde oog op de jagers van zondag. Die dag valt na de terugkeer van de grote stroom vakantiegangers, die op zijn beurt weer een groot aantal doden heeft veroor zaakt. Als iedere jager dan met het geweer in de aanslag op Italië’s jachtgronden staat opgesteld, probeert hij niet aan de statis tiek te denken die heeft uitgemaakt dat er per buks slechts een „voorraad” van vijf tot zes stuks „gevogelte” in het bos rondfladdert. De twee grote jagersbonden hebben overigens de premies bekendgemaakt voor de verzekeringen tegen letsel aan eigen of andermans lijf, toegebracht door verkeerd geschoten hagel. Ze lopen van zeven tot twaalf gulden. Wie wordt doodgeschoten laat zijn erven ongeveer 500.000 gulden uit de verzekeringskas na. Overigens wen sen beide clubs hun leden een hartelijkst „in bocca al lupo” toe, dat betekent zoveel als „houd je taai”. Vooral heeft Pompidou er voor gepleit, dat de ministers van Volksgezondheid, Onderwijs, Binnenlandse Zaken en Justi tie tweemaal per jaar met elkaar gaan praten. Daarbij zou een permanent orgaan in het leven worden geroepen voor het gezamenlijke beleid in de tussenliggende perioden. Dit orgaan zou echter, naar de Franse opvatting, niet het gewicht van een nieuw Europees orgaan moeten heb ben. De Franse president heeft ook de Britse premier Edward Heath op de hoogte ge steld van zijn initiatief en hem voorge steld op het genoemde gebied nauw met Frankrijk samen te werken. Heath zou hier positief op hebben gereageerd. In gezaghebbende kringen in Parijs wees men er, in verband met de stap van Pompidou, op dat men na de VS steeds meer ook in Europa te kampen heeft met het probleem van de verdovende midde len. Het Chicago-proces begon op 24 sep tember 1969. „Het was zowel een nacht merrie als een ontwaken” zegt Hayden, van wie men nauwelijks mocht ver wachten dat hij er objectief over zou schrijven: „Nu nog, weken na afloop ervan, proberen we nog steeds het te bevatten. Het was iets uit Kafka’s fan tasieën zes maanden leven in de neon-oven van rechter Hoffman, een proces dat een symbool was van het begin der volledige onderdrukking in de Verenigde Staten; een proces tegen de hele protestgeneratie van de jaren 60; een proces dat begon als een unieke Het afgelopen seizoen vielen er 53 dode lijke slachtoffers onder de jagers en de mensen die te dicht in hun buurt kwamen. Zeven jaar geleden waren het er nog maar 25. In datzefde tijdsbestek van ze ven jaar waren er om nauwkeurig te zijn 32.686 gewonden, van wie 35 percent van de verwondingen het verlies van een oog betekende. de vele gifschandalen in de Bonds republiek. In elk geval kan men op deze manier wel iets onder het oog brengen. Explosie. Twee arbeiders zijn om het le ven gekomen bij een explosie in de mu nitiefabriek van het Amerikaanse le ger in Radford. De Amerikaanse ambassadeur in Bonn die op het ogenblik in de VS is, zou verklaard hebben dat hij de onderteke ning van het ontwerp door de vier am bassadeurs 5n de komende dagen ver wacht. Een Italiaanse jager moet een zak met broodjes, koude en warme dranken, slan genserum voor zijn hond en zichzelf, een regenjas en de jachtwet bij zich hebben. In die jachtwet staat dat men op 150 meter van de bewoonde wereld dient te blijven en dat men geen geladen buksen binnen de bebouwde kom met zich mag meevoeren. WASHINGTON. (DPA) President Nixon is akkoord gegaan met het ontwerp voor een raamovereenkomst over Berlijn. Het verdrag is door de ambassadeurs van de VS, Engeland en Frankrijk in Bonn en de Russische ambassadeur in Oost-Berlijn opgesteld. De schrijver noemt het proces tegen Seale „het beslissende proces tegen de negers in Amerika”. De verontwaardiging van Hayden is begrijpelijk. Sinds de oprichting van de militante negerpartij de Black Pan ters werden tientallen leden vermoord. In 1968 werden vierhonderd Panters ge arresteerd. Kantoren van de partij in Los Angeles, Oakland, Chicago, Des Moines en vijftien andere steden wer den overvallen door de politie. Het Ame rikaanse ministerie van Justitie heeft een speciaal korps opgericht om de Pan ters te bestrijden. De Amerikaanse Centrale Recherche (FBI) beschouwt Er stonden daar acht jonge Amerika nen terecht. Zeven blanken en één ne ger. Het waren David Dellinger, Rennie Davis, Abbie Hoffman, Tom Hayden, Hayden, Jerry Rubin, John Froines en Lee Weiner, plus de leider van de Ame rikaanse negerorganisatie Black Pan ters, Bobby Seale. Van Tom Hayden is dit jaar bij de Amsterdamse uitgeverij „De Bezige Bij” een vertaling (door L. Coutinho) verschenen van diens boek „Trial.” Het kreeg als titel mee „Chicagoproces” en werd ondergebracht in de reeks „Kri tische Bibliotheek.” Jeruzalem. In opdracht van president Bourguiba gaat de Tunesische minister van Buitenlandse Zaken. Mohammed Masmoedi, in Rome met paus Paulus over Jeruzalem praten. Masmoedi zei dat hij de paus de zienswijze van zijn land zal overbrengen op wat hij noem de de „verjoodsins van Jeruzalem door Israel”. ze „als de grootste bedreiging van de natie”. „De Panters”, aldus Hayden, „zijn niet het doelwit van verdrukking maar van een niet verklaarde oorlog. In een toestand van verdrukking heeft de an dersdenkende tenminste de kans vrij te komen op borgtocht. In een oorlogstoe stand worden de slachtoffers gedood of bijeengedreven zonder dat men zich angstvallig aan de regels van de wet houdt. De Panters die op het ogenblik overal in Amerika in gevangenissen zit ten, verschillen absoluut niet van de ge vangenen in Santo Domingo, Saigon of welk ander centrum van het Ameri kaanse imperium ook”. Over het beruchte muilkorven van Explosie. Op een patrouilleschip van Venezolaanse marine heeft zich een plosie voorgedaan, die van een troos het leven heeft geëist. In vraaggesprekken met Zuidfranse kranten had Cusack de Franse politie in het algemeen en die van Marseille in het bijzonder ervan beticht, dat zij onvol doende tegen de handel in verdovende middelen optreedt. De Amerikaan zei dat in Marseille tachtig percent van de heroï ne die in de VS op de markt komt, wordt verwerkt in tien tot twaalf laboratoria en dat daar drie of vier grote handelaren ongemoeid hun werk kunnen doen. Misschien heeft de ontwerper van deze nieuwe „griezelbril” in West- Duitsland zich laten inspireren door De dood van „Soledadbrother” George Jackson in de San Quen- tin-gevangenis van Califomië door de Amerikaanse negerauteur Baldwin als moord bestempeld. De staat van beschuldiging waar in de naaste medewerkers van burgemeester Daley van Chicago zijn gesteld wegens deelneming aan een samenzwering om justiti eel onderzoek te belemmeren. Dit onderzoek betrof een politieover- val twee jaar geleden waarbij twee leden van de Zwarte Panters wer den doodgeschoten. „Chicago-proces” biedt mogelijkhe den tot oriëntatie op de Amerikaanse rechtspleging met haar omstreden ju- ry-instelling en methoden van het po- litie-onderzoek. Alleen al op grond daarvan is het een uitermate boeiend politiek werkstuk. Bobby Seale tijdens het proces (zie te kening) wordt gemeld: Bobby kwam voor de aanvang van de zitting bin nen en zei in aanwezigheid van de tweede aanklager Schulz tegen enke le Panters: „Jullie weten dat ik vol gens de grondwet het recht heb om mezelf te verdedigen. Jullie weten dat ik sta op dit recht. Als er vandaag iets gebeurt dan houden jullie je kalm, hoor je, je houdt je kalm”. Toen rechter Hoffman even later binnenkwam vond Schulz het nodig het te vertellen: „Edelachtbare, voordat u deze rechtszaal betrad, Edelachtba re, is Bobby Seale opgestaan en heeft hij zich gericht tot deze groep en Bobby Seale zei dat als hij werd aan gevallen dat ze dan wisten wat ze moesten doen. Het resultaat was een pandemonium dat eindigde met het wegvoeren en muilkorven van Bobby en een aan klacht wegens belediging van de rechtbank tegen alle beklaagden. Kosmos-435. De Sovjct-Unie heeft op nieuw een satelliet gelanceerd in het kader van het ultra-geheime Kosmos- programma. De Italianen spreken zelf altijd buiten gewoon lyrisch over hun heldendaden, maar men weet ook dat men buiten dit land eerder geneigd is om hun activiteiten met buksen en kanonnen wat te glimla chen. Het is ook bekend dat de meeste Italiaanse „jagers” zich beperken tot het doodschieten van overvliegende vogeltjes van het kleinste en onschuldigste soort. Dit gebeurt zelfs in zo grote mate dat t fc'. Ml I V

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3