Sociale school start met Hoofdonderwijzer A. Brunekreef nieuw seizoen neemt afscheid van Comité-school B. en W. van Heemskerk zoeken naar 2,3 miljoen gulden gaat niet door Jubileumserie Progress-soos met jazz HAVENBERICHTEN Boerderij-plan besloten SB 1O llti ±3| fill Leerplandiploma na drie jaar Cursussen met 30 lesavonden BEGROTING WORDT VOORBEREID Vijverwater Velsens raad Voorzieningen voor bewoners Zwaargewonde bij verkeersongeval in Velsen NA ACHT JAAR OUD-IJMUIDEN NU LERAAR BERNHARDCOLLEGE in openbare vergadering van Zeewijk „Blijheid van christendom „Acht zaligheden” onbewoonbaar overbrengen voornaamste” Afsluiting van klokkenactie ■t .18 UW# 5 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1971 (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Op 24 en 25 no vember zal de gemeenteraad van Heemskerk in De Vrijburcht bijeen komen voor de jaarlijkse marathon zitting met de begroting voor 1972 als onderwerp van gesprek. Op dit mo ment is men allerwegen bij de ge meentelijke diensten bezig met de (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Maandag aanstaande neemt de heer A. Brunekreef afscheid van de christelijke Comitéschool aan de Kerkstraat. Hij heeft dan, als bo venmeester zo wordt hij steeds door ouders en leerlingen genoemd acht jaar leiding gegeven aan deze school in oud-IJmuiden. „Iedereen zegt altijd over deze buurt, dat het een rot wijk is, maar ik heb er altijd heel prettig gewerkt. Het contact met de ouders is formidabel. Ik ben hier niet alleen hoofdonderwijzer geweest, maar ook sociaal werker en huwe lijksmakelaar. 1 ix I ssT l&lst - - (Van een onzer verslaggevers) so- Het college zal thans onderzoeken in hoeverre een andere gegadigde voor dit object gevonden kan warden. voorbereiding van de lijvige docu- menten waarin het toekomstig be leid, met name het financiële, voor het komend jaar uitgestippeld staat. (Van een verslaggever) ste dingen, die je als onderwijzer kunt doen. wordt de klokkenactie van de St. Odul- phus-parochie te Wijk aan Zee met een bijzonder thematische viering afgesloten. Pater Den Ouden, leraar aan de Peda gogische Academie te Beverwijk, zal zowel zaterdag als zondag tijdens de missen de preek verzorgen. Zaterdagavond begint de mis om kwart over zeven, zondagmorgen om tien uur wordt de hoogmis gevierd. Zoals bekend beijvert de parochie zich om de klokken van de parochiekerk te laten herstellen. De kosten hiervan bedragen ongeveer 3000. Ik wil je nog wel wat anders over deze buurt vertellen. Een collega in een veel duurdere wijk heeft elk jaar tienduizend gulden glasschade aan zijn school. Hier wordt af en toe eens een ruitje gebroken. Die jongens hollen dan gelijk naar hun vader en komen hier. Zo eerlijk zijn er ook weer. Ik vind het fijn dat er hier zo’n vertrouwenspositie is. wordt het college van burgemeester en wethouders niet alleen geconfronteerd met het algemene voorzieningenpakket, doch ook met een algehele kostenstijging van vijftien percent, waar dan een rijks- bijdrageverhoging van elf percent tegeno ver staat, zodat men dan toch nog altijd een prijsstijging van vier percent moet overbruggen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Zoals eerder is gemeld, is bij hert bouwplan voor het winkelcom- plex op het Zeewijkplein rekening gehou den met de vestiging van een filiaal van de Openbare Bibliotheek Velsen en voor de jeugd en sociaal-cultarele doeleinden te bestemmen ruimten. Deze ruimten bestaan uit twaalf entre sols, een winkel en een berging, die door de gemeente Velsen worden gehuurd. Er zullen uiteraard allerlei voorzieningen moeten getroffen, waarmee een bedrag van 307.000 is gemoeid. De kosten zullen aan de gemeente in rekening worden gebracht in de vorm van een verhoging van de huur, welke voor de tijd van 25 jaar zal gelden. Voor de verdere aankleding van de voor de jeugd en andere sociaal-culturele doel einden bestemde ruimten vraagt het col lege van burgemeester en wethouders de raad een krediet van 21 mille. (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE Zaterdag en zondag Na een jaar van onderhandelingen is plotseling een streep gezet door de plannen met betrekking tot de toe komst van de „boerderij van de heer Dijkman”, tegenover De Vrijburcht. 4 Er zijn hier in dit spreekkamertje heel wat problemen uitgepraat. Ik doe dat allemaal voor de kinderen. Die hebben geen baat bij een echtscheiding. Waarom al die mensen naar me toekomen? Ja, ze zien je nog steeds als bovenmeester, je bent hier nog wat. Oud-IJmuiden Is ei genlijk nog steeds een dorp. Iedereen kent je en ik ken iedereen. De meeste ouders hebben veel belangstelling voor het on derwijs en als er maar iets moet gebeu ren, staan ze in de rij om je te helpen. Denk niet dat het altijd koek en ei is. Want als ze je ’n rotzak vinden, zeggen ze dat ook. Maar vijf minuten later, als je ze op de Lange Nieuw tegenkomt, lopen ze aan het eind van de straat al te zwaaien. Het water in de vijvers van Heemskerk zal voortaan blijvend gecontroleerd wor den op zuiverheid. Reeds is een verbete ring ingetreden door het aanleggen van een pijpleiding van het hoogste naar het laagste punt, waardoor een zekere door stroming ontstond in de vijverpartijen. Overigens mag bij dit alles niet uit het oog worden verloren, dat er ook een grote mate van verantwoordelijkheid rust op de schouders van de ouders. Ten aanzien van dit laatste zijn burge meester en wethouders nogal bezorgd. Tot slot zij vermeld, dat de gemeente raad binnen afzienbare tijd geconfron teerd zal worden met voorstellen betref fende de uniformiteit in de avondverkoop door winkels; terwijl voor wat de interne raadsaangelegenheden betreft op 28 okto ber het Reglement van Orde in discussie zal worden gebracht. Als gegadigde voor deze boerderij, welke een bepaalde junctie in de groenstrook diende te hebben, had zich aangemeld de heer J. Meenhorst, die hier een restaurant wenste te ves tigen annex kegelbaan en andere re creatieve activiteiten rond de boer derij wilde exploiteren. Na lang onderhandelen is het gemeentebe stuur ongeveer veertien dagen ge leden aan alle wensen van de heer Meenhorst tegemoet gekomen en meende het college, dat de zaak nu eindelijk definitief geregeld was. Doch plotseling kwam bericht binnen, dat de toekomstige exploitant zonder mededeling van enige motivering van de gehele zaak wenste af te zien. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Mercu- rius, Antwerpen; Paula, Drammen, IJmuiden; Nordfeld, Gruvon; Tor Scandia, Immlngham; Zaanstroom, Felixtowe; Speciality, Portishead; Noblesse, Londen, IJmuiden; Benvenue, Lon den; Ardea, Kleipeda; Maersk Figter, Cont. Plat, IJmuiden; Stade, R’dam; Aaltje, Londen; Cen- tricity, Londen; Maralle, Londen, IJmuiden; For- cados, West Afrika; Ladon, Antwerpen; Gillian Everard, Plymouth; Zuiderkerk, R’dam; Taran- ger, R’dam, IJmuiden; Spaarneborg, Gunnes. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Lady Sandra, Huil; Paula, Pasajes, IJmuiden; Triumph Kingslinn, IJmuiden; vllstborg, Stade; Qua Va- dis, Gochford; Reustringen, Londen, IJmuiden; Magda Wegener, Boston; Alandsee, Gotenborg; Steenkerk, Antwerpen; Juno, Selby; Spiekeroog, Oxelosund; Notis, Colchester; Carabeka-1, Pa lermo,IJmuiden; Neptun-D, Hamburg; Tor Scan dia, Gothenborg; Wunner, Flixborough; Herman Greave, Huil; Zaanstroom. Felixtowe; Nordfeld Gothenborg; Activity, Alawa; Albert-V, Goole; Hannoi, Antwerpen; Alexsander Pankraton, Hamburg; Musketier, Abberdeen; Triumph, Kingslynn, IJmuiden; Sigrid Flint, Hamburg, IJmuiden; Noblesse, Kingslinn, IJmuiden; Aene as, R’dam; Centricity, Crista Koencke, West Hartlepool. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Algave, Ma- rocco, Velsen; Gooiland, Bremen; Ciudad de Me dellin, Antwerpen; Hollo. Svelgen, IJmuiden; Norse Lady, R’dam; Anni Lil, Leith: Rijnstroom, Shoreham. Vrijdag vertrokken van IJmuiden; Rland, Ant werpen, Zaandam; Severity, Wisby. Als geen nadere aanduiding volgt is het schip van of naar Amsterdam gegaan. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Prinses Of ik het jammer vind de school te verlaten? Eigenlijk wel. Er zijn een paar privë-redenen, dat ik het wat kalmer aan moet gaan doen en nu, als mavo-leraar in natuurkunde, Nederlands en geschiedenis, op het Prins Bernhardcollege ga werken. Maar toch is dit het fijnst geweest, wat ik kon doen. Ik zal met een beetje heimwee van alle ouders afscheid nemen. De af scheidsreceptie van de heer A. Brunekreef zal maandag worden gehouden in De Rank aan de Koningin Wilhelminakade te IJmuiden van zeven tot acht uur ’s avonds. Dit deelden burgemeester en wethou ders mee na afloop van de B. en W.- vergadering tijdens de nu ingevoerde we kelijkse persconferentie met het college. In het kader van de besprekingen over de gang van zaken in de gemeente, maak ten B. en W. bekend, dat stringent zal worden toegezien op de behandeling van aanvragen voor bouwvergunningen opdat nergens in de gemeente een bouwwerk wordt geraliseerd, dat in strijd is met het bestemmingsplan. Dit om een ongewilde en ongerechtvaardigde ontwikkeling tegen te houden. De laatste tijd wordt het college namelijk geconfronteerd met pogingen om in landbouwgebieden be drijfsgebouwen op te kopen teneinde daar in industrietjes te vestigen. Of er iets in deze buurt is veranderd vergeleken bij acht jaar geleden? Ja, toch wel. De echte IJmuidenaar verhuist door de sanering naar andere wijken en wat we terugkrijgen is een mengelmoesje van alles. We hebben hier altijd met het personeel een fijne sfeer proberen te houden. En dat is, geloof ik, gelukt. Allereerst is de verhouding tussen het schoolhoofd en de onderwijzers geen baas-knechtrelatie. Daar hou ik niet van. Ik heb er zelfs een uitgesproken hekel aan. We zijn een echte vriendenkring. Als er wel eens verschil van mening was. dan hebben wij op school altijd geprobeerd het conflict niet aan de kinderen te laten merken. Wij zijn naar buiten altijd één geweest. En daar naast hebben wij als personeel van de Comitéschool geprobeerd iets van ons christen-zijn op de kinderen over te bren gen en dat ook in de sfeer op school te laten blijken. Ik geloof dat er sinds de oprichting van deze school in 1898 door het Comité der Evangelisatie heel wat is veranderd. In die tijd wilden de ouders dat er les werd gegeven met de bijbel in de hand. Dat uiterlijke, dat mooie, het schijnheilige of misschien wel dat achterbakse is er af. Natuurlijk wordt er godsdienstles gegeven en een liedje aangeleerd, maar aan de andere kant proberen wij door de sfeer, onze persoonlijkheid en vooral ons chris- ten-zijn die naam van Christelijke School waar te maken. Vooral de blijheid van het Christendom op de jongens en meisjes over te brengen, is een van de voomaam- „De kinderen in deze buurt vind ik enorm fijn. Werkelijk, ik zou in IJmuiden nergens anders willen staan. Moet ik ze typeren? Ze zijn spontaan, ronduit, harte lijk en moeilijk. Ja, ze zijn niet gemakke lijk. Dat komt misschien een beetje door de zee. Als er storm komt, kunnen wij dat al drie dagen tevoren voorspellen. En na tuurlijk een andere oorzaak de achter grond van de gezinnen. Het is een echte volksbuurt. De meeste vaders werken in de vis, bij de sluizen, de Hoogovens en ga zo maar door. Maar als de leerlingen moeilijk zijn, moet je dat kunnen begrij pen en ze vooral met een grap weten te pakken. Veel geduld is belangrijk. Ik heb al gezegd: ze zijn spontaan. Laatst in een heftig klassegesprek zei opeens een meisje keihard: Je bent een rot vent! Ze kreeg onmiddellijk een hoofd als een boei. Ik heb haar alleen maar even aangekeken en wat gelachen. Ze meende het echt niet.” (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Een jazz live-optreden heeft vrijdagavond in de Progress-socië- teit het jubileumprogramma afgesloten. Het vijfjarig bestaan van de Heemskerkse soos was aanleiding voor een groots op gezette feestweek, waarin het optreden van enkele vermaarde jazz-musici zeker paste. De belangstelling voor de Ameri kaanse tenor-saxofonist J. R. Montrose uit Brussel en de drummer Martin van Duin hoven in Progress viel organisator Piet Vos behoorlijk mee. Het programma van vrijdagavond klop te niet geheel met hetgeen in eerste in stantie was opgezet, want te elfder ure liet de bestelde bassist verstek gaan. Gelukkig bleek Arjen Gorter bereid de bas ter hand te nemen om alzo de muziekliefhebbers te gerieven. Het is de laatste maal, dat Piet Vos een dergelijk jazz-programma samenstelde, want over een paar maanden stopt hij er definitief mee. Wie zijn opvolger zal wor den is nog niet bekend. De jazz-avonden in Progress, eenmaal in de maand, gaan ech ter gewoon door. Margriet, Kopenhagen; Freya, Rochester; Inha, Antwerpen; W. J. H. Wood, Londen; Wimbrown II, Cont. Plat; Bowcombe, Londen; Bonny, Hol beek; Norderstedt, Flixborough; Voline, Dagen ham; Allurity, Siloth; Gazelle, Boston, Zaan dam; Roerdomp, Rochester; Wolanda, Londen; Tor Mercia, Gotenborg; Limbazhy, Venspils; Hamis, Flixborough; Valiant, Rotterdam, IJmui den; Borre, Oslo; Adonis, Rotterdam; George, Londen; Brattingsborg, Hamburg. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Otto Leo nard, Narvik, IJmuiden; Centricity, Selby; Lies- beth, Poole; Wimbrown II, Cont. Plat; Bierum, Bremen; Gerda K, Odensee; Gaasterland, Bre men; Maralie, Londen, IJmuiden; Gulf Hansa, Pantri Bay; Guenne, Concameall, IJmuiden; Hummel, Swinamunde, IJmuiden; Constance, Zelzate; Electron, Le Havre; Holland, Terschel ling; Maersk Fighter, Cont. Plat, IJmuiden; Vela, Helsinki; Algarve, Rotterdam, Velsen; Penquer, Detroit; Ivory Moom, Barbedos; Mer- curius, Curacau; Benvenue, Djakarta; Germa Lord, Oslo; Speciality, Londen; W. J. H. Wood, Ipswich; Hollo, Bremen, IJmuiden; Ladon, Pi- reus; Freyn, Hamburg; Anna Becker, Bremen. Zaterdag aangekomen in IJmuiden: Wodan, Hamburg; Diana V, Gr. Yarmouth; Zaanstroom, Felixtowe; Tor Hollandia, Immingham; Brinda, Boulogne, IJmuiden. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Aaltje, Londen; Reustringen, Londen, IJmuiden; Tor Mercia, Immingham; Anni Lil, Malta; Tramp, Mac Duff; Allurity, Le Havre; Bowcombe, Da genham; Giudad de Mendellin, Le Havre; Gooiland, Santos; Fast Wind, Bilbao, IJmuiden; Stade, Am werpen. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) ging en de regeringsvorm van Nederland. In een volgend jaar komen de verschil lende facetten van het recht aan de orde. Onder meer worden behandeld het per sonenrecht, het verbintenissenrecht, het arbeids- en ontslagrecht, het sociaal ver zekeringsrecht en het belastingrecht. Gedurende het derde jaar komen voor al sociaal- en bedrijfseconomische proble men aan bod en voorts de economische po litiek in Nederland en de wereld, de on derneming in een groeiende economie, de factoren kapitaal en arbeid, medezeggen schap en de grote economische systemen zoals kapitalisme en communisme.. In elk cursusjaar wordt bovendien veel aandacht besteed aan practisch taalgebruik zoals spreken in het openbaar alsmede gespreks- en vergadertechniek. Ook de ontwikkelin gen op het levensbeschouwelijke vlak krijgen de nodige aandacht. Vakbekwame docenten en deskundigen» geven eerst informatie. Daarna is er ruimte voor persoonlijke inbreng en ac tieve deelname van de cursisten. Na af loop van een cursus wordt er geen examen afgenomen. Wel wordt aan elke cursist, die de lessen goed gevolgd heeft, een getuig schrift uitgereikt. Na drie jaar kan men het leerplandiploma verwerven. Voor verdere inlichtingen en aanmelden kan men zich wenden tot de heer H. Tob be, Dorpsstraat 6, Castricum, tel. 02518 - 52886; de heer J. Beentjes, Gounodstraat 16, Heemskerk, tel. 02510 - 31061 en de heer A. v. d. Pal, Westertuinen 15, Beverwijk, tel. 02510 - 31097. Juist die financiën vormen, evenals overigens in alle andere gemeenten, een zorglijke zaak. Op dit moment is de situatie, dat het gemeentebestuur voor 1972 denkt nodig te hebben een kapitaal van vier miljoen gulden, terwijl slechts 1,7 miljoen gulden aan te trekken is. Naarstig wordt thans gespeurd naar de mogelijkheid om daar nog eens 2,3 mil joen gulden bij te krijgen. Bij het samenstellen van de begroting VELSEN. De komende openbare ge meenteraad is vastgesteld op donderdag 2 september; de vergadering begint om half acht. Eerst zullen mevrouw H. Andriessen- Todt en drs. A. H. M. Kruijtzer als nieuwe leden van de raad worden geïn stalleerd. Als tweede agendapunt komt in behan deling de benoeming van een wethouder. Na vaststelling van de notulen van de openbare vergadering, welke op 16, 17 en 18 februari werd gehouden, volgen inge komen stukken, onder meer over het sociaal werkvoorzieningsschap De Tunnel, het Woonwagencentrum IJmond en een brief van de Stichting Werkzaamheid Drinkwater. De raad moet vervolgens vaststellen suppletoire begrotingen met betrekking tot de algemene dienst, het grondbedrijf en gemeentelijke bejaardentehuizen. Aan de beurt komen dan: de uitrusting van ziekenauto’s met apparatuur ten be hoeve van het veroer van hartpatiënten; vestiging van een filiaal van de gemeente bibliotheek en andere ruimten aan het Zeewijkplein; verfraaiing van het PTT- gebouw-pleintje; verlenging van de ont- ruimingstermijn voor een onbewoonbaar verklaarde woning in Santpoort-Zuid; verkoop van De Toorts in Santpoort-Zuid; verkoop van grond aan het PEN voor vijf transformatorhuisjes in IJmuiden; kre diet voor voorzieningen aan de Stads schouwburg; twee geldleningen; benoe ming van een hoofdleidster aan de open bare kleuterschool De Merel in Zeewijk; benoeming van twee leden in het bestuur van de Woningstichting Velsen (de heer I. Drukker en drs. N. Kraetzer zijn aftre dend). Men heeft over de belangrijkste agen dapunten eerder uitvoeriger kunnen lezen in deze krant. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een zwaargewonde Neder lander en een lichtgewonde Duitser plus twee vernielde personenauto’s waren het gevolg van een verkeersongeval op het kruispunt Amsterdamseweg en de af- en aanvoerweg bij de Velsertunnel. De Nederlander, inwoner van Beverwijk, kwam uit de richting Amsterdam en wilde de tunnel in, daarbij twee wachtende, reeds voorgesorteerde, wagens totaal ne gerend. Op dit modment kwam de (26- jarige en in Amsterdam wonende) Duitser uit de richting IJmuiden; een zware bot sing was onvermijdelijk. De 56-jarige automobilist uit Beverwijk is in een zie kenhuis opgenomen. BEVERWIJK. De ge westelijke ciale school in Beverwijk van de Dienst Vorming en Onderwijs van het Nederlands Katholiek Vakverbond gaat op donderdag 16 september van start met het nieuwe cursusjaar. De lessen worden gegeven in huizen „Scheybeeck” aan de Velserweg. A. Brunekreef: „Oud-IJmuiden is eigenlijk een dorp. Ze zien je nog steeds als bovenmeester. Het doel van deze school is er op ge richt de werknemers een zodanige kennis en inzicht bij te brengen, dat zij een rijker inhoud kunnen geven aan hun eigen per soonlijk leven en ook meer en beter dienstbaar kunnen zijn in hun woon- en werkmilieu. Deze kennis en inzicht zullen leiden tot een gezonde oordeelsvorming, de eigen gezichtskring verruimen en een breder perspectief geven aan de zin van het bestaan in de wereld van nu met het snelle en soms adembenemende levens tempo. De school brengt drie geheel op zichzelf - staande cursussen van 30 lesavonden met op iedere lesavond twee lessen van elk vijf kwartier. In het eerste jaar ligt de nadruk op de betrekkingen tussen de men sen in het gezin, het bedrijf, de staat en de samenleving. Uitvoerige aandacht wordt ook besteed aan de massamedia en aan de ontwikkeling van de volken, de vakbewe- Een belangrijke mededeling was het besluit van het college om „de acht zalig heden” onbewoonbaar te verklaren. Het betreft de woningen Tolweg 11 tot en met 25 oneven nummers welke onder die naam in Heemskerk bekend zijn. «WW x Wgj tOOWilSl

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5