Loevesijn moeiteloos ronde verder Verlies van tandem maakte afgang baanploeg compleet Walraven: „Een van ons moest hem breken Keetie Hage pakte NEDERLANDSE GANGMAKERS en passant HIELDEN BOOM OP AFSTAND zilver mee Mahn: „Alles is in één klap vernietigd BLUNDER KOSTTE FINALEPLAATS 10^ aw# 11 MAANDAG 3 0 AUGUSTUS 1971 99 Stayers Weer Morelon 99 vv I V, .1 W (Van onze psrotredacteur) hel- De Westduitse Horst Gnas is al vrijwel zeker van de wereldtitel achter de brede rug van de Nederlandse gangmaker Walraven. ,fMMWW**w*'*WMI||***’’*'***********M'MVVV**»*WVIIWVVWMV»fWVW^ 1 HANS ROMBOUTS a !1 (Van onze sportredactie) 0, r 1 s gedrieën in de finale belandden, zij het dat Piet de Wit daar een herkan sing voor nodig had, omdat hij wei nig professioneel aan het werk was geweest in zijn serie. VARESE De afgang van de Ne derlandse amateurploeg, die verzacht werd door de bronzen medaille van Boom bij de amateurstayers en de zilveren plak van Keetie Hage, kwam gisteren keihard aan toen de achter- volgingsploeg smadelijk van het toer- nooiveld werd geworpen en het tan- dempaar van Doorn-Fens volkomen kansloos in de kwartfinale door de Russen naar huis werd gefietst. In de profsector zorgden de stayers Stam, Oudkerk en De Wit ervoor dat zij t l i i e n Walraven: „De KNWU heeft geen zake lijke instelling. Het is een knoeiboel. Je moet dagen aan de telefoon hangen om kort viertal rek om de zilveren medaille viel hij en brak zijn rechter sleutelbeen. Kucirek, die op winst lag, kreeg nu het brons. met werd i i i i re >3 n t 1, r t l l !t k it !t e n. r- ie 1- 1- >e l- n d ie d !O a. it 9 B 1 e (Van onze sportredacteur) VARESE De wraak van de he ren Walraven en Koch was zater dagavond zoet. De twee Nederlandse gangmakers, die op zijn zachtst ge zegd weinig liefde koesteren voor de KNWU en die bovendien evenmin vrienden zijn van collega-gangmaker Stakenburg, voerden volgens een te voren punctueel uitgestippelde plan ning de Westduitser Horst Gnas en Reiner Podlesch naar respectievelijk de wereldtitel en de tweede plaats bij de amateur-stayers. Nederlander Bert Boom werd door deze Duits-Ne- derlandse coalitie gekraakt op de der de plaats achtergelaten. Zoals Wal raven het zei: „Eén van de twee, Koch of ik, moest de gevaarlijkste man voor ons, Boom, de nek breken. Wel, het is gebeurd. Wij hebben het werk gedaan dat ons opgedragen was door onze baas, de Duitse Wielerbond”. Het noodlot lijkt het Nederlandse team voor de ploegenachtervolging immer te vergezellen. Vorig jaar in Leicester ram melde de formatie aan alle kanten toen het tot een laaiende ruzie kwam tussen coach Frans Mahn en de nukkige renners Frans van der Ruit (met zijn zwakke mentale instelling) en Klaas Balk (met zijn opvliegend karakter). Nu in Varese schenen de omstandigheden ideaal: er was een sterke geest van kameraadschap ge kweekt, er was maandenlang gewerkt aan een perfecte techniek en de snelheid van kwartfinalisten zijn: Loevesijn, de Aus traliërs Johnson en Ryan, de Italianen Turrini, Beghetto en Borghetti, de Belg Van Lanker en de Amerikaan Mountford. Loevesijn rijdt in die kwartfinales tegen Borghetti. VARESE. De schok was niet te ver werken voor Frans Mahn. In één fatale seconde verloor de zwaarlijvige 35-jarige coach van de Nederlandse baanploeg bij de wereldkampioenschappen wielrennen in Varese volledig zijn zelfbeheersing toen de Nederlandse achtervolgingsploeg door een stupide blunder werd uitgeschakeld. Briesend, tierend en vloekend rende hij rond op het middenterrein, niet wetend op wie hij op dat moment zijn blinde woede moest afreageren. Uren later, gekalmeerd maar nog altijd geschokt en tot in het diepst van zijn ziel ontgoocheld, bekende hij: „Als ik die knaap onmiddellijk in mijn handen had kunnen krijgen zou ik niet voor mezelf hebben ingestaan en hem misschien de kop van de romp willen slaan.” de formatie was steeds groter geworden. „Voor mij was er geen twijfel: we waren zeker bij de laatste vier gekomen zonder dit belachelijke incident” zo probeerde Frans Mahn zichzelf te troosten. Minutieus was het materiaal gecontro leerd tot vlak voor de start en Frans Mahn had iedere renner afzonderlijk ge vraagd of de toeclips (de voetriempjes) goed aangetrokken waren: „Het zijn vol wassen mannen en ik ga zelf niet voelen of die riempjes wel goed vast zitten.” En onmiddellijk gleed het viertal in een ge stroomlijnde formatie na het startschot voor de kwalificatiestrijd tegen de Tsje chen: Klaas Balk voorop, daarachter Pe ter Nieuwenhuis, dan Gerrie Kamper en tenslotte Nanno Bakker. Luttele seconden later was het gebeurd: Nieuwenhuis schokte opzij, zijn evenwicht verliezend door zijn wegschietende voet. In een vertwijfelde poging fietste Kamper nog langs hem heen om de formatie in stand te houden, maar Nanno Bakker moest aan de remmen rukken en raakte met Nieuwenhuis achter. Bij de twee koplopers was er twijfel (doorgaan of wachten), bij de twee achterblijvers pa niek. De ogenschijnlijk verbijsterende woede aanval van Frans Mahn door dit incident is toch wel te begrijpen, als men weet dat juist deze achtervolgingsformatie een prestige-zaak voor de Nederlandse coach was geworden In dit voor-Olympische jaar was het NOC bereid nogal wat geld het geld waar je recht op hebt te krijgen. En neem nu de wereldkampioenschappen. De mecaniciens, seigneurs en zelfs de loopjongens werden al in februari per brief aangewezen voor deze kampioen schappen. Maar gangmakers? Welnee, dat hoefde kennelijk niet”. De mening van Koch was gelijkluidend: „Ik heb tijdig duidelijk gemaakt dat ik een aanbod uit het buitenland Duitsland had ge had, maar eerst werd er niet gereageerd en later kreeg ik een aanbod dat ver onder dat van de Duitsers lag. De KNWU verlaagde de premie voor de wereldkam pioenschappen zelfs ten opzichte van Lei cester vorig jaar. Toen heb ik tabé gezegd. De KNWU had geen geld voorhanden om de beste gangmakers ter wereld te hou den”. Tegen deze achtergrond dan speelde zich de finale van de amateurs af. Luister wat Walraven zegt: „Ik neem nooit risi co’s, behalve in de wereldkampioenschap pen, dan waag ik mijn kop. Dat hoefde nu niet, omdat Boom goed in de tang zat. Als het anders was gelopen zouden we hem toch de nek hebben gebroken. Sorry, dat dat zo cru klinkt”. Cru op zijn minst natuurlijk uit de mond van een man, die enkele jaren met Boom heeft gereden en hem in Brno naar de wereldtitel voerde en die ook gebaarde dat hij Boom ook nu naar de regenboogtrui had kunnen bren gen als hij tenminste wat sterkere steun had kunnen organiseren. Geladen trad Keetie nu zaterdag aan tegen Sadorojinaia Direct al in de eerste ronde nam zij een voorsprong en tenslotte finishte zij bijna 2 seconden sneller dan de Russin: 3.56.81 tegen 3.58.70. In de andere halve finale had Garkouchina geen moeite met Beryl Burton: 3.57.81 tegen 4.05.83. In de finale groeide de voorsprong van de wereldkampioene regelmatig en exact zes seconden verschil Keetie ienslotte verslagen: 3.53.78 tegen 3.59.78. Verrassend was het, dat Bervl Bur ton tegen Sadojojinaia het brons vero verde. De tijden waren aanzienlijk sneller dan vorig jaar in Leicester toen Keetie steeds rond de 4.10 minuut reed Maar on de baan ii Varese werd dan ook niet exact drie kilometer ’ereden met 2.933 meter. veld. Tenslotte bleef er nog een boze Stakenburg over. Hij was vernederd. Hij reageerde zijn toorn af op Wierstra: „Waarom heb je niet voor zo’n fiets gezorgd dat ik die ere-ronde met Boom kon rijden?” Nu fietsten Walraven en Koch wel rond onder applaus, „de Staak” niet. En Koch en Walraven speelden elkaar *s nachts in het Duitse verblijf vriende lijkheden over en weer toe in het bijzijn van Podlesch, die woedend was geweest omdat niet hij, maar Gnas de regenboog trui had mogen aantrekken. Koch: „Jam mer voor die jongen, maar het werk moest gedaan worden en de opdracht was: een Westduitser wereldkampioen, wie het ook is”. Quick-starter Bruno Walraven had zijn kwaliteiten op dit terrein uitgebuit. Hij wist, dat de loting in zijn voordeel was: hij startte met Gnas als derde (achter Been en Boom), Koch met Podlesch als vierde. De afspraak was, dat wie in de beste positie zat, beschermd zou worden. Walraven: „Snel starten kan gevaarlijk zijn, want het kan de adem afsnijden van de coureur, maar ik moest dit wel doen natuurlijk, om direct al Boom uit te schakelen”. Om de verbetenheid te onderkennen, waarmee Walraven en Koch in deze fina le Boom slachtofferden, moet men de ach tergronden weten van de verhouding KochWalravenKNWUStakenburg. Met name Bruno Walraven, die zich snel ontwikkeld heeft als een van de beste gangmakers (hij is 32 jaar en behaalde nu zijn derde wereldtitel in successie Boom, Rudolph en Gnas), is des duivels op de Wielerunie, coach Wierstra en Sta kenburg. Er was namelijk een functie te vergeven door de KNWU: opleiding gang makers en beheer van de motoren in het Rotterdamse sportpaleis. Walraven werd toegezegd dat hij die baan zou krijgen. Hij ging zelfs voor de bond naar Enge land om zaken te regelen. Maar ineens („Daar zat Wierstra achter, die gek is van Stakenburg”, aldus een verbitterde Walra ven) werd Stakenburg door de KNWU gecontracteerd. En Walraven, die van het stayeren leeft, zwoer wraak op de Unie, op Wierstra en Stakenburg. De grote kans voor Koch ook niet op beste voet met de KNWU levend na affaires rond de wereldkampioenschappen in Rome, waar Stam de wereldtitel ont snapte en Walraven kwam, toen ze een vorstelijk aanbod van de Duitse Wieler bond kregen om Gnas en Podlesch te entraineren. De twee gangmakers konden nu ook vergelijkingen trekken tussen de werkwijze van de Duitse en Nederlandse bond. Ook in hun mening over de gang van zaken bij de KNWU school een bijdrage voor de wraakexpeditie op de baan van Varese. De „knaap” die al die verbittering en gramschap bij Frans Mahn had opgewekt, was de 20-jarige Amsterdammer Peter Nieuwenhuis, een van de vier renners die het vaderlandse kwartet vormden dat streed in de ploegen-achtervolging. De blunder die Nieuwenhuis maakte was in derdaad onvergeeflijk en onvergetelijk: nauwelijks veertig meter na het startschot schoot plotseling zijn voet uit de toeclips, zwaaide hij even a Is een dronkenman over de baan en kwam hij bijna tot stilstand. Als getroffen door een ziedende rukwind sloeg de Nederlandse formatie te pompen in vaderlandse amateurteams. Frans Mahn daarover: „Om precies te zijn kregen we 8600 gulden voor deze ploeg. Dat geld was niet bestemd voor de reis naar Varese (dat betaalde de KNWU) maar voor de voorbereiding. Dankzij die 8600 gulden konden we de zaak zo voort reffelijk voorbereiden, want we konden alle kandidaten volledige loonderving ge ven en ook reis- en verblijfsvergoedingen. In de laatste maanden kon de ploeg voortdurend trainen en in de laatste twee weken is het team praktisch steeds bij elkaar geweest. Soms bleven we zelfs bij elkaar slapen in het tenniscentrum bij het Olympisch Stadion in Amsterdam. We gingen samen naar de dokter, we gingen samen naar de bioscoop, we gingen samen eten en dat alles om een goede teamgeest te kweken. En dat wordt dan in één slag vernietigd door zo’n oerstomme fout”, sprak Mahn met stemverheffing en ver snelde ademhaling. In deze ploegenachtervolging dienden Italië (4.29.48), Rusland (4.29.84), West- Duitsland (4.30.05) en Oost-Duitsland (4.31.91) zich aan als de grote favorieten. Nederland was vertrokken op een schema van 4.31. Mahn: „En ik was er zeker van dat we die tijd wel hadden kunnen reali seren.” Nu kwam Nederland uit op een tijd 4.39.40, Polen, met een tijd van 4.36.52, kwam als achtste ploeg in de kwartfinales en was derhalve h et team dat zijn plaatsing te danken heeft aan de blunder van Peter Nieuwenhuis. Gnas en Podlesch reden een uiterst gemakkelijke koers. Gnas rende onmid dellijk naar de kop. Koch stuurde Pod lesch tenslotte langs Boom, die daarna de titel definitief kon vergeten en zelfs ook de tweede plaats, want die wilde Koch per se hebben. „Nu kwam de klap nog harder aan voor de KNWU.Boom verdween ontmoedigd van het toernooi- Want dat was een grote negatieve fac tor voor Boom. Aan de debutanten Been (die tobde achter een weer zeer ondeskun dige en moreel-brekende Pelser) en Nie- meijer (die voor het eerst achter De Graaf reed) had hij niets, hoewel ze dapper vochten. Ze kregen een paar keer de gelegenheid om Gnas tot harde inspan ning te dwingen en daardoor Boom een kans te geven, maar ze hadden de kracht niet. Been: „Ik had teveel geleden door de herkansing. Mijn benen wilden wel, maar ik was doorgezeten”. Niemeijer: „Ik kende de manier van rijden van Bertus de Graaf niet”. Ook al een punt waar Walraven over viel: „Ze zetten die jongens maar achter vreemde gangmakers. Dan zijn ze mentaal al kapot voordat ze opstappen. Dan rijden ze met twee houten benen”. Stam, die duidelijk ontspannen rijdt gunde de eer van de seriezege aan de Italiaan De Lillo. Stakenburg en Stam voerden voor het spektakel wel wat aan- valletjes uit, maar dat was niet serieus. De Wit mocht zichzelf na de serie zelf verwijten maken. Toen hij in gunstige positie lag, bleek bij de eerste de beste aanval van de Italiaan Della Torre, dat zijn zadel los zat. Hij maakte er wel de mechaniciens een verwijt van, maar als prof moet hij zelf al zijn materiaal nakij ken. Bovendien bleek hij op zijn reserve- fiets een te kleine versnelling te hebben gemonteerd. De Wit: „Wie kon nou den ken dat ik die fiets nodig zou hebben?” Ook al geen sterk argument. Verder had De Wit Pelser als gangmaker, omdat hij hem niet had durven afzeggen toen hij later Walraven had kunnen krijgen. Ook geen professionele instelling, waar men nu eenmaal keihard moet zijn. Tenslotte won hij de herkansing achter Stakenburg (er reden slechts drie coureurs mee). Oudkerk reed ook tot zijn eigen verba zing („Ik had niet gedacht dat het zo soe pel zou gaan”) vlot rond en werd tweede achter de oppermachtige Theo Verschue- ren. In de finale komen uit: Stam, Oud kerk, De Wit, Verschueren, Proost, De Lillo. Della Torre en Hill. (Van onze sportredactie) VARESE. Terwijl de Nederlandse mannen in Varese voornamelijk ver toeven in de hoeken waar de verslage nen hun wonden likken, deed het ene Nederlandse meisje hij de strijd om de wereldtitels wielrennen op de baan, in deze Noorditaliaanse plaats wel wat al deze mannen niet konden: een zilveren medaille veroveren. Keetie Hage. het 22-jarige meisje uit St. Maartensdijk, was het die al die mannen uit het Nederlandse kamp beschaamd liet staan. Want nadat de renners echec op echec hadden gestapeld joeg Keetie Ha ge in de persoonlijke achtervolging over drie kilometer naar de zilveren medaille. Zij moest alleen buigen voor de stevige Russin Tamara Garkouchi na, die vorig jaar in Engeland de wereldtitel ook al had gegrepen. Ook tot haar eigen verbazing, groei de Keetie Hage in het afgelopen week einde uit tot de gevaarlijkste kandi date voor de wereldtitel, want van de vier meisjes die zaterdagmiddag in de halve finale streden, bracht zij de scherpste tijd op de klokken: 3.56.1. Keetie wilde zelf wel toegeven dat zij er zelf niet op gerekend had: „De hele week hier in Varese heb ik gedacht dat ik zondag rustig met de Nederlandse meisjesploeg voor het wereldkampioen schap op de weg naar Mendrissio in Zwitserland kon gaan, maar nu moest ik zondag de finale rijden tegen we reldkampioene Garkouchina.” Toch trad Keetie zonder veel hoop aan voor de finale tegen wereldkampi oene Garkouchina, die zich met een opmerkelijk krachtige pedaaltred over de baan pleegt te begeven. Toen het Zeeuwse meisje tenslotte toch nog met ruim verschil door Tamara verslagen was in de strijd om het goud, bekende Keetie: „Ach, een beetje hoop heb je natuurlijk altijd wel, maar ik heb er eigenlijk geen moment op gerekend dat ik de wereldtitel kon grijpen.” De vraag is nu: had Keetie wel die mentale kracht kunnen opbrengen om zich niet bij voorbaat verslagen te voelen als zij wel de hele week bege leid was door haar eigen coach, me vrouw Dinie Brinkman? Men weet het: de KNWU vond het niet beslist nood zakelijk dat Dinie Brinkman meetrok naar Varese. Van Vliet liet weten: „Als mevrouw Brinkman erop gestaan had, hadden we haar wel laten meegaan naar Varese, maar de damescoach gaf er de voorkeur aan pas met ie weg ploeg van de dames mee te gaan.” En dat illustreert dan wel de nonchalance waarmee het dameswielrennen in Ne derland nog wordt omringd. Er zou wel een enorme rei zijn ontstaan als bijvoorbeeld coach Frans Mahn had laten weten er niet op te staan met de hele ploeg mee te gaan. Overigens herhaalde de geschiedenis bij de achtervolging voor dames zich bijna exact: evenals in Leicester vorig jaar kwamen ook nu weer twee Rus sinnen en Keetie Hage alsmede de Engelse huisvrouw Beryl Burton in de naive finale. Met dit verschil dat Rus sin Garkouchina er wel bij was maar dat Sadorojinaia nu de plaats had in genomen van Obodovskaja, die Keetie vorig jaar in de halve finale uitscha kelde. S - - De uit het lood geslagen Neder- landse achtervolgingsploeg, 1 nadat Nieuwenhuis het Volslagen kansloos was het Nederland se duo Peter van Doorn-Ferry Fens op de sprint voor tandems. Niet zonder moeite bereikte dit tweetal de kwartfina les door een zege op het Canadese duo Harvey-Lovell. De Nederlanders werden in die kwartfinales echter volkomen over klast door de Russische tandem Seme- nets-Tselovalnikov. Opmerkelijk was dat het favoriete Franse duo Morelon-Tren- tin zich bijna liet uitschakelen door de Italianen Cardi en Rossi, die de eerste manche wonnen doch daarna weliswaar duidelijk moesten capituleren, maar die in de beslissende rit zoveel tegenstand boden, dat de videorecorder moest pen om precies te zien welk wiel het eerst over de streep was gegaan. Dat bleek het Franse wiel te zijn, zodat Mo relon uitzicht blijft houden op zijn tweede wereldtitel in dit toernooi. uit elkaar en was er van eenheid geen sprake meer. Het fatale incident overdon derde de renners volledig en terwijl Nieu wenhuis uiterst nerveus zijn schoen weer in het voetriempje probeerde te wurmen, trachtten de anderen in paniek de eenheid te herstellen. De chaos duurde een halve ronde (250 meter). Pas toen lagen de vier weer als een gestroomlijnde trein in ei kaars kielzog. Maar de ramp was geschied. De blunder had zeker 6 a 7 seconden gevergd en dat was niet meer goed te maken. Wel raas den de Nederlanders nog in een wanhoops offensief over de baan, maar het was allemaal tevergeefs: al direct in deze kwalificatieritten werden de Nederlanders kansloos uitgeschakeld. Nu werden ze slechts dertiende (terecht een ongeluksge tal) van de 18 gestarte ploegen en alleen de snelste acht plaatsten zich voor de kwartfinales. ers) en ging). Het profachtervolgingstoemooi leverde een gloednieuwe wereldkampioen op, om dat de Brit Porter door Grosskost uit de finale werd gehouden. De Fransman had daar echter teveel krachten aan ver speeld. Hij kon de superieur rijdende 22- jarige Belg Dirk Baert, de grote verras sing, niet temmen. In een spannende rit, waarin de Belg zijn krachten beter ver deeld bleek te hebben, won Baert, die ook een goed wegrenner is, in een tijd van 6.01,93 de wereldtitel. Deze Baert kwam in zijn jeugd op de fiets terecht als een revalidatiemiddel op aanraden van de dokter. Hij heeft namelijk als 10-jarige jongen kinderverlamming gehad. Leijn Loevesijn is, behalve dan de prof- stayers, de enige Nederlander die over gebleven is op de piste van Varese. Hij had geen enkele moeite met de Japan ner Fukushima in de plaatsingsrit voor de sprint voor professionals. Enig tumult was er hier bij de sprinters, toen Beghet to, vlak voor de eindstreep tegen de grond sloeg in een felle spurt met de Amerikaan Mountford. De rit moest over gereden worden en de Italiaan won. De door een stommiteit kansloos had gemaakt. V.l.n.r. Balk, Kampen, Nieuwenhuis en Bakker. De Fransman Morelon vond bij de amateursprinters in de Tsjech Kucirek en de Rus Kravtsov geen hindernissen van betekenis. Hij wiekte bekwaam naar zijn vijfde wereldtitel. Met zijn landge noot Quintyn ging het aanmerkelijk min der. Hij werd in de halve finales door de supersnelle Kravtsov (10.7 notabene) uit geschakeld. In de derde rit tegen Kuci- Bloedarmoede was er trouwens bij die stayers (er verschenen er maar elf) en de sprinters (slechts dertien deelnemers). Bij de prof sprinters kon Leijn Loevesijn rustigjes naar de kwartfinales rijden. We reldkampioenen werden dit weekeinde de Fransman Morelon (amateursprint), de Russische Garkonchina (damesach- tervolging), de Westduitser Cnas (stay- de Belg Baert (profachtervol- j

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11