BEZOEK AAN NEDERLANDSE SCHOOL VORSTIN BEWONDERDE BEROEMDE VULKAAN Werkende jongeren vragen erkenning van hun menszijn Nederlandse katholicisme ongewenst in Porto Rico VVDM-commissie in advies SCHAF MILITAIRE RECHTER AF V E 3 Grootse ontvangst van koninklijk paar in Bandoeng «©otffljï w> 1001 Jn o I Schip op drift ramt kranen in Waalhaven Twee mannen in KWJ-VOORZITTER W. J. BOS: ontsnapt Amsterdam wil taxi’s verhuren per zitplaats Provinciaals Dominicanen: D te R F k< Verzoening in Baarle Nassau Vier jongens uit gevangenis Politiekogel trof vluchtende autorijder zomerhuisje omgekomen H DALE CARNEGIE CURSUS MAANDAG 30 AUGUSTUS 1971 2 M F Miljoenenschade Bewaker overmeesterd INTOCHT Inl. D. M. SCHOEN, tel. 023 - 377924 Te optimistisch c: tain stad geëi ling aldt afsc huu dat SCHADEVERZEKERINGEN: Zuurstofgebrek i ADVERTENTIE ADVERTENTIE F HELVETIA ONGEVALLEN «vw H de lan< zijn ove ster tuss gan tie tege Ind< dwi dat dan gebi poli' me De schade wordt geschat op enkele mil joenen guldens. Het Noorse schip werd door twee sleep boten versleept, maar door de hevige wind konden de boten het schip niet meer hou den. Het sloeg los en ramde de kade. Het schip liep daarbij ook vrij veel schade op. Bij de grens van de stad was een grote bamboe erepoort opgesteld met een span doek waarop het koninklijk paar en zijn gevolg werden welkom geheten. De intocht en de ontvangst zondag in Bandoeng zijn ongetwijfeld het hoogtepunt geworden van de vierde dag van het be zoek van de koningin en prins Bernard aan Indonesië. Honderdduizenden mensen, die soms slechts met de grootste moeite door politie en militairen in bedwang kon den worden gehouden, hadden zich langs de route naar het gouverneurshuis opge steld. Na de tocht naar de Tangkoeban Prahoe, die door de velen die hem maakten als indrukwekkend werd ondervonden, maak ten de koningin en de prins een bezoek aan het blinden-instituut „Wyata Goena”, dat in 1901 door de Nederlander dr. West- hoff werd gesticht. In het instituut ver blijven op het ogenblik 94 kinderen, die daar onderwijs krijgen en verder 86 vol wassenen. die er arbeidstherapie ontvan gen. UTRECHT. In een nota over het mili tair strafprocesrecht bepleit een commissie van de vereniging van dienstplichtige mili tairen afschaffing van de militaire rechter. AMSTERDAM. B. en W. van Amster dam willen taxi’s per zitplaats verhuren, alsmede een betere bestrijding van het zogenoemde „snorren”. Daarom hebben zij de vaste commissie voor Verkeer en Wa terstaat van de Tweede Kamer verzocht een zo snel mogelijke voortgang te bevor deren van de behandeling van het ontwerp van wet inzake de wijziging van de wet autovervoer personen, waardoor het be oogde mogelijk wordt. De wijziging omvat ook het instellen van vestigingseisen voor taxiondernemers. Gezien het aantal zaken dat door de mili taire rechtspraak wordt behandeld meent de WDM-commissie dat de rechtspraak, zoals zij die voorstaat kan worden gecon centreerd op één instantie, de rechtbank °n het hof in Arnhem. De commissie maakt een duidelijk onder scheid tussen de rechtspleging in vredes tijd en die in oorlogstijd. Voor oorlogstijd Koningin Juliana heeft zaterdag bezoek gebracht aan de Nederlandse school in Djakarta. Op de foto: de kinderen kijken een beetje verlegen naar de vorstin. „Het vertrouwen van het onderwijs, de motor te maken voor maatschappij-her vorming is op zijn minst te optimistisch. Het ontbreekt het onderwijs zelf aan de organisatievorm, de instelling en aan de deskundigheid om bewust maatschappelij ke doelen te stellen en maatschappelijke veranderingen tot stand te brengen. Pogin- Jongelui uit trein gehaald. Uit de trein Venlo-Rotterdam zijn in de nacht van zaterdag op zondag op het station in Dordrecht 22 jongelui gehaald. Na een fuif zetten zij de „feestelijkheden” in de trein voort. Daarbij werden 33 tl-buizen vernield. Ook raakten de jongelui met elkaar in gevecht. Marokkaan beroofd. Een 32-jarige Marok kaanse gastarbeider is in de nacht van zaterdag op zondag in Amsterdam be roofd van f 250 en mishandeld door vijf onbekeride, volgens de politie vermoede lijk tot de Vondelparkslapers behorende jongeren. H verl de 1 nesi eers bew een loos ovei stan vens van lingi gen< duis nieu kom men men aan< bij don< voor lerk In B geli sak gin ma; van vijs bou rinj nesi de blij SCHEVENINGEN. Zaterdagmiddag zijn vier jongens ontsnapt uit de jeugdge vangenis „De Sprang” in Scheveningen. Drie van hen waren opgesloten wegens inbraak en diefstal één wegens beroving. K van vlie; men leve kom een H van Mal Kop pest bov< naai hoo; sloe zonl veei de 1 Ei lukt dem vlie de i brui van holr R hal] lam tide den. wei en P besl mas van den lich te li BANDOENG Koningin Juliana en prins Bernhard hebben vanmor gen een bezoek gebracht aan de Tang koeban Prahoe, de beroemde vulkan bij Bandoeng. Na een prachtige rit, vaak steil bergopwaarts, bereikten zij de krater, waaruit onwelriekende zwa veldampen opstijgen. Na een kleur rijke ontvangst liepen koningin en prins naar de rand van de krater en keken enige tijd naar beneden in d© peilloze diepte. Tijdens het bezoek aan de krater maakte prins Bernhard film en foto-opnamen. ROTTERDAM. Door de stormachtige wind is zaterdagavond het 9000 ton me tende Noorse motorschip „Tatra” tegen de kade van de Waalhaven in Rotterdam ge slagen. Een van de kranen op de kade werd daarbjj geraakt. Deze viel om en sleurde in zijn val een tweede kraan mee. Beide gevaarten kwamen neer op een loods van een transportbedrijf. De toppen van de kranen sloegen over het dak en vielen aan de andere kant van de loods op de daar staande spoorwegwagens. uw assurantieman weet er MEER van! De vlucht was door vijf gevangenen op touw gezet Het vijftal overmeesterde een bewaker, namen hem de sleutels af en slo ten hem op. Op de binnenplaats kon één van de vijf worden gegrepen. De andere vier wisten via een dak en door over een muur te klimmen naar buiten te komen. Breedste brug. Met een meer dan 44 meter brede oeververbinding over de Rijn krijgt Arnhem de breedste brug in ons land. De kosten van deze brug met een overspanning van 135 meter zullen 60 miljoen gulden bedragen. De nieuwe Rijnbrug moet in 1975 klaar zijn. Elf mensen dakloos. In Klazienaveen in Drente is zaterdagavond het gezin van de landbouwer J. Oosting dakloos geworden doordat de woning uitbrandde. Het gezin, bestaande uit 11 personen, zag de gehele inventaris in vlammen opgaan. De brand weer uit Emmen wis* de grote land- bouwschuur van de landbouwer te be houden. Voor Vietnam. Het medisch comité Neder- land-Vietnam heeft vorige week voor 400.000 gulden aan medicamenten, instru menten en ander materiaal verzonden naar het nationale bevrijdingsfront van Zuid-Vietnam, Laos. Cambodja en naar Noord-Vietnam. BAARLE-NASSAU. De heer Van de Broek en de familie Bruurs in Baarle- Nassau hebben zich verzoend inzake het hoog opgelopen conflict over de verkoop van 70 are grond. De heer Van de Broek wil afzien van de dwangsom, bijna 700.000 gulden, die de familie Bruurs als gevolg van een gerechtelijk vonnis aan hem moest betalen. De familie Bruurs heeft toegestemd in de verkoop van de grond aan zes oor spronkelijke pachters, die daarop meer recht hadden dan de familie Bruurs. De familie heeft zich bereid verklaard alle kosten te betalen die het gevolg zijn van het sinds maart van dit jaar lopende conflict. De heer Kramer, die boven de winkel woont en die zaterdag met vakantie was gegaan, was niet verzekerd tegen diefstal. Alosery-Instituut NU IN HAARLEM Voorlichting 2 en 9 september Restaurant Van Aken 8 n.m. Baan 1 -13, Haarlem Groter zelfvertrouwen Leiding geven Onthouden van namen Onderhoudend spreken Met meer enthousiasme leven FRANEKER Dieven hebben in de nacht van zaterdag op zondag uit de ju- welierszaak van de heer A. Kramer in Franeker voor ruim f 200.000 aan gouden horloges, gouden ringen met briljanten, gouden armbanden en colliers ontvreemd. zou een noodwet militaire rechtspleging moeten worden opgesteld, zoals er ook een noodwet burgerlijke rechtspleging bestaat. Juist onder oorlogsomstandigheden dient een optimale rechtspleging te worden ge waarborgd, staat in het rapport. Om die reden vindt de commissie dat eerst dan een beroep op de noodwet militaire rechtsple ging mag worden gedaan, indien de feite lijke onmogelijkheid tot functioneren van de normale rechtspleging onomstotelijk vaststaat. Die beslissing moet worden ge nomen door het ministerie van Justitie. paters, die een nieuw pastorale aanpak hebben en die gedreven worden door een grote sociale bewogenheid. Dit heeft wel licht bij traditioneel werkende confraters weerstanden opgewekt. Waarschijnlijk zien de bisschoppen in hen vertegenwoordigers van het Nederlands katholicisme en vinden zij deze progressieve mentaliteit voor hun land niet geschikt. Hoe men het ook be kijkt, naar onze mening staat de maatre gel van ontslag in geen enkele verhouding tot de fouten die de 9 confraters hebben gemaakt. Zij hebben zich met hun werk enorm verdienstelijk gemaakt voor Porto Rico. Treinen defect. De boottrein van Hoek van Holland naar Amsterdam er de Noord- westexpress uit Hoek van Holland naar Scandinavië hebben zondagavond ten gevolge van technische mankementen vertraging opgelopen. De boottrein moest door een achteropkomende trein worden opgeduwd naar Amsterdam De Noord- westexpress kreeg tussen Amersfoort en Barneveld een vastgelopen rem. De trein werd op een zijspoor gerangeerd Nadat het euvel was hersteld were1 de reis met 75 minuten vertraging voortgezet. Als laatste stap naar volledige integratie van burgerlijke en militaire rechtspleging ziet de commissie de opneming van het be staande wetboek van militair strafrecht en de daarin op te nemen groep militaire over tredingen in het algemene wetboek van strafrecht. Deze overtredingen wil de commissie eveneens behandeld zien door een rechter, de kantonrechter voor militaire zaken. Op die manier is men af van de door de WDM als onjuist genoemde bestraffing van krijgstuchtelijke vergrijpen door een meer dere terwijl tevens de van de overtreding verdacht militair betere mogelijkheden heeft op verdediging en op hoger beroep met vervolgens nog eens de mogelijkheid tot cassatie bij de Hoge Raad Aan weerszijden van de weg stonden jon ge vrouwen in klederdracht opgesteld die op ritmische wijze in bakken stampten, terwijl twee mannen krijgsdansen uitvoer den. Maar dat was nog maar het begin van deze grandioze ontvangst. Behalve de dei nende mensenmassa’s stonden ook om de kilometer nog lieden op tong-tongs te slaan en was de hele route voorzien van kleur rijke vanen die half over de weg hingen. De aankomst bij het gouverneurshuis was een ceremonieel gebeuren waarbij ha re majesteit de handen moest dompelen in een kom met water en een gouden mini- paraplu werd aangeboden. Terwijl de hoge gasten voortschreden wierpen zeer lieftal lige Bandoengse schonen blaadjes van de melati-bloem voor hen uit. De koningin en de prins zagen vanaf het bordes van het gouverneurshuis de carna valeske stoet van dansenden en muziek- makenden die voor hen langs trok. De op tocht vertegenwoordigde verschillende Westjavaanse bevolkingsgroepen. gen van buitenaf, in het onderwijs veran deringen aan te brengen falen meestal”, aldus de heer Ch. II. J. Piets in zijn stellingen „vorming en onderwijs voor werkende joneren.” De commissie vindt dat overtredingen en misdrijven, zowel militaire als gewone, begaan door leden van de krijgsmacht, die nen te worden berecht door de gewone rechter. Zoals er een speciale politierechter is voor economische delicten en een kinder rechter, zo zouden er aan de rechtbanken en gerechtshoven rechters kunnen worden aangesteld speciaal voor de behandeling van zaken waarbij militairen zjjn betrok ken. De militaire inbreng zou kunnen wor den gegarandeerd doordat de rechters uit de militaire kamers zich overigens be slist niet bindend laten adviseren door een commissie van militaire getuige-des- kundigen. De commissie van de WDM, bestaande uit tien juristen, onder wie enkele hoofd bestuursleden van de vereniging, heeft als uitgangspunt voor de stellingname geko zen voor de integratie van het leger in de burgermaatschappij. Dit is ook het doel waarnaar de vereniging streeft. In deze visie past geen aparte militaire rechtspraak met name niet in vredestijd. Daarbij komt dat de militaire rechter krijgsraad en Hoog Militair Gerechtshof zich voornamelijk bezighoudt met delicten weliswaar door militairen begaan, maar die verder weinig of niets te maken hebben met het militair zijn. De groep specifiek- militaire misdrijven is volgens de commis sie in vredstijd erg klein. Bovendien de krijgstuchtelijke overtredingen worden nu nog bestraft door niet-rechters, namelijk de compagniescommandant en bij appèl een hogere officier. UTRECHT. Bij de achtervolging van een man die zich aan aanhouding wilde onttrekken heeft zondagmorgen een agent van de Utrechtse politie gebruik gemaakt van zijn vuurwapen. Een kogel trof de man in een heup. Hij werd in de woning van een vriend aangetrof fen. De achtervolging begon nadat de poli tie de man in zijn auto een stopteken gaf, waarop niet werd gereageerd. Volgens de Utrechtse politie is de 27-jarige man slechts licht gewond. Vermoedelijk is hij door een geketste kogel via de straatste nen getroffen. De agenten wilden de man in Utrecht aanhouden omdat hij met zeer hoge snel heid door de stad reed. Hij onttrok zich aan die aanhouding en reed de rijksweg naar Amsterdam op. Daar heeft hj vol gens de politie enkele malen door krach tig remmen gepoogd de politieauto tegen de achterzijde van zijn wagen te laten botsen. In Breukelen reed hij zich vast in een doodlopend straatje. Lopend werd de achtervolging voortgezet. Bij het bevel van de politie: „Sta of ik schiet” zou hij hebben geroepen: „Schiet maar”. Na te zijn geraakt wist hij toch nog te ontkomen. Bij een vriend in Breukelen werd hij aangehouden. Waarom hij vluchtte weet de politie nog niet. „Een deel der jongeren kiest vrijwillig voor het vroegtijdig deelnemen aan het arbeidsproces. Deze keuze berust op een afwijzing van de burgerlijke, intellectua listische, autoritaire school.” De heer Piets voorzag dat de noodzake lijke totale onderwijshervorming op korte termijn niet mogelijk is. „De in voorberei ding zijnde onderwijsvoorzieningen voor werkende jongeren tasten het traditioneel voortgezet onderwijs niet aan. Noch de onderscheiding van jongeren in theore tisch en praktisch ingestelde, noch de onderscheiding participatie en niet-partci- patie-onderwijs is voldoende gefun deerd. Niet-theoretisch ingestelde jongeren zijn meestal op dit gebied onderontwik keld, terwijl ieder onderwijs, participatie- onderwijs dient te zijn. Het gevaar is niet denkbeeldig dat ons onderwijs opnieuw met een standenschool wordt verarmd.” „Invoering en uitbreiding van de partië le onderwijsplicht hoezeer ook als overgangsmaatregel gewenst tast de onderwaardering van de werkende jonge ren niet aan, maakt geen einde aan de afremming van hun geestelijke groei door te vroegtijdige deelname aan het bedrijfs leven en is gesanctioneerd in milieuop- vatting in deze zaken”, zo zei de heer Piets. Een mogelijke oplossing ligt volgens hem in de oprichting van een educatief centrum voor voegbaar onderwijs en her vorming. percent van de Nederlandse jongeren tus sen 14 en 18 jaar niet meer centraal staat het menszijn, dat niet meer centraal staat hun fundamenteel recht tot ontplooiing en ontwikkeling, maar dat zij in tegen stelling tot die andere 60 percent moeten dienen om op de eerste plaats hun goed kope arbeidskracht aan te wenden voor wat men dan de nationale economie noemt.” De heer Bos vervolgde: „We moeten ons afvragen of het probleem van de werken de jongeren wordt opgelost, wanneer bij voorbeeld eindelijk meer kinderen uit het arbeidersmilieu (het centraal bureau voor de statistiek noemt dit hardnekkig lagere milieus) de universiteiten bevolken. Op zich zijn de cijfers die pas geleden bekend geworden zijn onthutsend. Maar laten we niet denken dat het probleem van de werkende jongeren is opgelost op het moment dat de a rbeidersbevolking meer gebruik maakt van de universiteiten en hogescholen. We zijn er niet als we jongeren uit de werknemersgezinnen op zulk een hoger niveau willen brengen omdat dit op hoger niveau brengen een discriminatie inhoudt ten opzichte van de werknemers en hun gezinnen. Als de kinderen van de werkne mers op hoger niveau moeten worden gebracht dan is dat een grote onderschat ting van de werknemers die in feite zonder het vaak uit te spreken gede classeerd worden tot het lagere milieu. Dit is iets wat niet gepikt mag worden” aldus de KWJ-voorzitter. „In alle actieprogramma’s hebben de werkende jongeren niet op de eerste plaats om meer loon of macht gevraagd. Ze hebben vragen gesteld bij de oneven redige kansen die zij krijgen ten opzichte van andere leeftijdsgenoten, ze hebben vragen gesteld bij de onderwaardering die er is ten opzichte van bijvoorbeeld het lager beroepsonderwijs. Zij hebben zich vooral afgevraagd of het betere mensen zijn die aan het middelbaar- en hoger onderwijs deelnemen. Toen het antwoord daarop nee was, vroegen zij waarom die deelnemers aan het lager beroepsonder wijs dan minder in aanzien stonden dan de deelnemers aan het middelbaar hoger onderwijs. Een antwoord werd niet gege ven, aldus de heer Bos. SCHIPHOL. Teleurgesteld over hun mislukte poging om vrede te sluiten tussen twee Portoricaanse bisschoppen en een aantal Nederlandse paters Dominicanen, die zich daar na jaren werken het onge noegen van deze bisschoppen op de hals hebben gehaald, zijn vanochtend twee pro vinciaals der Dominicanen in Nederland, de paters Van Maesberge en Vijverberg, bestuursleden van hun orde, op Schiphol teruggekeerd. Ondanks langdurige gesprekken met de bisschoppen R. Grovas van Caguas en F. Torres van Ponce blijft het ontslag van 7 Nederlandse Dominicanen en 2 Portori caanse paters, die geheel aan de zijde van de Nederlanders stonden gehandhaafd. Ook de aartsbisschop van Porto Rico wil daar aan niets veranderen. Op grond van welke redenen de 9 do minicanen zijn ontslagen, konden de beide provinciaals niet precies zeggen. De indruk is echter gevestigd, dat de kerkleiding van Porto Rico in dit negental jeugdige vertegenwoordigers ziet van de nieuwe stroming in het Nederlandse katho licisme, waarvan de Portoricaanse bis schoppen niet gediend zijn. De ontslagen paters worden door som migen beschouwd als zielzorgers, die po litiek links zijn georiënteerd, maar volgens pater Van Waesberge wordt die uitdruk king al te snel gehanteerd. „Het zijn jonge (Van onze redactie binnenland) GEMERT. „Wanneer men denkt dat de oorzaak van het in beweging komen van werkende jongeren is, dat deze groep ook terug wil naar school, dan heeft men dit mis. De werkelijke oorzaak waarom heden ten dage groepen van werkende jongeren in het rijtje thuishoren van jongeren die zich verzetten tegen bepaalde opvattingen of inzichten van het onder wijs is een oorzaak die dieper ligt,” aldus de voorzitter van de KWJ, de heer W. J. Bos zondag op de laatste studiedag in Gemert van het Provinciaal Centrum van het Nederlands Katholiek Vakverbond in de provincie Noord-Brabant. „De oorzaak van het protest van wer kende jongeren is veel meer dan een vraag om onderwijs. Het is een vraag om erkenning van hun menszijn. Dat deze vraag moet uitmonden in concrete maat regelen in het onderwijs is nog heel wat anders.” „Het gaat erom dat voor ongeveer 40 Het bezoek aan het blindeninstituut was het laatste programma-onderdeel van de koningin en de prins aan Bandoeng. Van middag zijn zij per vliegtuig naar Djog- jakarta gegaan, waar zij vanavond zou den dineren met sultan Hamengkoe Boe- wono. Het koninklijk paar heeft zondag een wandeling gemaakt door één van de meest beroemde botanische tuinen ter wereld in Bogor. Duizenden Indonesiërs waren samenge stroomd langs de hekken om het grote park om een glimp van de koningin te kunnen opvangen tijdens haar wandeling in de schaduw van grote bananenbomen, palmen en andere loofrijke bomen naar de grote kassen die vol staan met hon derden variëteiten van orchideeën en an dere bloemen. Ongeveer 16.000 plantensoorten vullen de grote tuin die de naam „Biologisch insti tuut van Bogor” draagt en in 1817 werd gesticht door de Nederlander C. G. C. Reinwardt. De koningin heeft op de vierde dag van haar elfdaagse staatsbezoek aan Indone sië ook een bezoek gebracht aan het fraaie door de Nederlanders gebouwde staatspa- leis in het centrum van de West-Javaanse stad Bogor, 65 kilometer ten zuiden van Djakarta. Zondagochtend heeft de vorstin een dienst bij gewoond in een in de vorige eeuw door Nederlandse kolonisten in Dja karta gebouwde kerk. (Van onze correspondent) OUDESLUIS. De 51-jarige P. van der Wejjden uit Eindhoven en zjjn 28-jarige zoon uit Aalsmeer zijn in een zomerhuisje bij een boerderij in Oudesluis om het leven gekomen, vermoedelijk door zuurstof gebrek. De politie neemt aan, dat de geiser in het huisje onvoldoende heeft gefunctio neerd dan wel dat de ventilatie van het zomerhuisje ontoereikend is geweest. Vader en zoon logeerden in het huisje met hun echtgenoten en twee kinderen van 2»/2 en U/z jaar. Een der vrouwen werd 's nachts wakker en voelde zich onwel. De mannen bleken toen al te zijn overleden. De vrouwen en de beide kinde ren zijn overgebracht naar een ziekenhuis in Alkmaar. Hun toestand is redelijk. SR*! mi

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2