Passagiers klagen over gedrag van kapitein en bemanningsleden BESLAG OP WRAK Koninklijk bezoek UITGEBRAND GRIEKS SCHIP als symptoom Stembusfraude in Danang Bij verkiezingen m Z.-Vietnam 28 doden Burgerlijke ongehoorzaamheidscampagne in Ulster Britse Labourleiders zullen woensdag in Londen praten over Noord-Ierland Vliegramp in Denemarken: 31 doden Podgorni in oktober naar N.-Vietnam ITALIË LEGT Referendum in Egypte OVER 2 DAGEN Weer strijd langs grens tussen Tanzania en Doodstraf geëist tegen huurling Rolf Steiner Frankrijk gelast kernproeven af Oeganda mi f W f rf SA MAANDAG 30 AUGUSTUS 1971 3 de SPECIAALHUIS Raketten Huurstaking ERKO (Vervolg van pagina 1) BELFAST Lord Balniel, die Britse onderminister van Defensie heeft gisteren verklaard dat de interneringsmaatregel in Noord-Ierland absoluut noodzakelijk is. Er kan pas politieke vooruitgang worden gemaakt, wan neer in koelen bloede moordende IRA-mannen zijn overmeesterd, aldus meldt onze redacteur in Londen. NAAR WINKELCENTRUM SCHALKWIJK SAIGON, (Reuter en AP) Bij de gisteren in Zuid-Vietnam gehouden verkiezingen zijn zeker 28 mensen om het leven gekomen. De verkiezings dag werd gekenmerkt door een groot aantal aanslagen en beschietingen. Er werden 156 mensen gewond. voor SIERADEN HORLOGES en KLOKKEN Op elf september - RIVIERADREEF 39 TEL. 322990 de troepen a Bandoeng en West-Java hebben in ver gelijking met Djakarta spontaner en mas saler gereageerd op het bezoek van konin gin Juliana en prins Bernhard, waaruit mag worden geconcludeerd dat de „geest van de revolutie”, waarop Soekarno zijn vijandige ondernemingen tegen Nederland bouwde na de onafhankelijkheidsverkla ring, de mentaliteit van de Javaanse Indo nesiërs slechts in het regeringscentrum en de onmiddellijke invloedssfeer daarvan blijvend aantastte. De burgerlijke ongehoorzaamheidscam pagne vanUlsters rooms-katholieke bevol- aking breidt zich nog voortdurend uit ook in steden zoals Armagh, die bui+en het onmiddelliike spanningsveld lianen Bij de verkiezingen voor de 159 zetels van het Zuidvietnamese Huis van Age- vaardigden is volgens officiële gegevens 78,5 percent van de ruim zeven miljoen ingeschreven kiezers naar de stembus ge- Het is oiet uitgesloten dat de N<*udierse regerint als tegenmaatrege' zal weigeren huurstakei sociale uitkeringen te betalen als zij daar recht op hebben. Het Liberiaanse schip bracht de gered den naar Bari. In Italië heeft de heer Irish Stephenson nog honderd kilometer gereden om de vrouw van een Italiaanse mede-geredde te helpen zoeken. Zij werd tenslotte levend in een ziekenhuis aange troffen. President Ngoeyen van Thieu zei toen hij zijn stem kwam uitbrengen tot verslag gevers dat hij niet van plan is af te treden zoals door oppositionele groeperingen is gevraagd om in oktober een eerlijke presi dentsverkiezing te waarborgen. Er is gisteren melding gemaakt van meer dan honderd incidenten in Zuid-Vietnam, waaronder 32 raket- en mortjerbeschie- tingen in een periode van 24 uur. Er zijn tenminste drie aanvallen op stem bureaus gemeld in de eerste uren nadat de stembureaus waren opengegaan. De eerste stembusfraude is inmiddels al gemeld. Uit Danang, na Saigon de grootste stad van Zuid-Vietnam, kwam het bericht dat de kiezers voor de dertig kandidaten die om drie zetels strijden slechts tien stembiljetten kregen. Op deze tien lijsten stonden alleen kandidaten van de regering- Thieu. Twee uur na de opening werd het stembureau weer gesloten. Busongeluk. Bij Durban in Zuid-Afrika ig een bus met negers van een brug ge stort. 23 inzittenden kwamen om het leven en 45 werden zwaar gewond. eindelijk via een ladder in zee af daalde en vervolgens naar een rubberboot zwom. Het twintigjarige Franse meisje Michèle Menjou vond het verbazingwekkend, dat er zoveel mensen maar niet van het schip af wilden gaan. Tallozen gingen zelfs nog het ruim in om zaken uit hun auto’s te halen en Menjou vroeg zich af, of die mensen ooit weer uit het ruim teruggeko men zijn. Een blusboot is op deze foto nog bezig aan de hopeloze taak het vuur op de Heleanna te blussen. (Vervolg van pagina 1) KOPENHAGEN. Bjj het neerstorten van een Hongaars Iljoesjin passagiers vliegtuig zaterdagavond in de Sont zjjn 31 mensen onder wie twee kinderen om het leven gekomen. Drie van de 34 passagiers konden worden gered: twee vrouwen en een man. Britse Labourleiders zullen woensdag in Londen een topconferentie houden met hun partijgenoten uit Noord-Ierland en de Ierse Republiek. Ter voorbereiding van een verklaring waarin zal worden gezegd dat Ulsters toekomst van een politieke regeling en niet van militaire ctie iient af te hangen. veerboot. De kapitein was al overboord gesprongen terwijl er nog passagiers op het schip waren; een reddingboot was, voor hij normaal te water kon worden gelaten, in zee gevallen, waarbij een aan tal in het water liggende mensen werd verpletterd; er waren te weinig zwemves ten. Het is ook uit andere overwegingen wel verklaarbaar dat grote bevolkingsgroepen de komst van koningin Juliana naar Indo nesië met enthousiasme begeleiden. In de eerste plaats heeft Indonesië tijdens het bewind van Soekarno en ook daarna nog een bange nacht van terreur en rechte loosheid ondergaan, terwijl niet daartegen over een verbetering van materiële om standigheden stond, integendeel, de le vensstandaard daalde met een toeneming van de willekeur. De golf van terechtstel lingen en arrestaties na de moord op de generaals lag in het verlengstuk van die duistere periode, waarna iets van een nieuwe dageraad kwam gloren. Met de komst van koningin Juliana lijkt voor menig Indonesiër zijn land weer opgeno men in een wereldsamenleving waarin aandacht en kritiek van buiten, gevoegd bij een erkenning van internationale In donesische waarden, veel goeds beloven voor de Indonesische ontwikkeling op al lerlei gebied. In Bandoeng en West-Java leeft sterker (Vervolg van pagina 1) BRINDISI (AFP) Het bureau van de openbare aanklager in Italiaanse stad Brindisi heeft gisteravond beslag laten leggen op het uitge brande wrak van de 11.674 ton nietende Griekse veerboot „Heleanna”. Het schip, aan boord waarvan zaterdagochtend vroeg ter hoogte van Brindisi brand uitbrak, is op ongeveer 20 mijl ten zuiden van deze stad aan de grond gezet. komen .In 1967 was dit 72,9 percent. In Saigon bracht echter ditmaal van de 560.000 stemgerechtigden slechts 56,9 per cent zijn stem uit. Er waren in totaal 1.242 kandidaten. De einduitslag wordt niet vóór vrijdag verwacht. Ook vrijdag hadden zij het vuur op de ze stellingen geopend. Volgens president Amin hebben de strijdkrachten van Oegan da de stoestand in de hand. Amin beschuldigde president Nyerere van Tanzania en ex-president Obote van Oeganda ervan het leger van Tanzania te gebruiken om Obote weer aan de macht te brengen. Vier dagen geleden braken er voor het eerst gevechten uit tussen van Oeganda en Tanzania. gemeentewoningen. Ondervraagden zeiden dat zij net zo lang zouden doorgaan met de weigering om te betalen totdat de Noordierse regering zou zijn verjaagd en het regeringssysteem zou zijn opgedoekt. Ze waren niet van plan ooit de achter stallige bedragen te voldoen. Roy Bradford, de Noordierse minister van Huisvesting en Ontwikkeling gaf toe, dat wanneer deze actie verder om zich heen zou grijpen, het normaal functione ren van het bestuur van de provincie in ernstig gevaar zou worden gebracht. Hij zei ook dat bij deze protestactie m veel gevallen sprake is van intimidatie van de bewoners. Een groep daarvan ontkende echter ten stelligste tegenover een radio reporter dat er op hen druk zou zijn uitgeoefend. Op vele ramen ziet men het opschrift .huurstaking’' Het ongeluk gebeurde toen een toestel van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Malev een tussenlanding wilde maken in Kopenhagen op weg van Oslo naar Boeda pest. Tijdens de landing, die grotendeels boven de Sont wordt aangevlogen, heeft naar alle waarschijnlijkheid de piloot de hoogte verkeerd beoordeeld. Het toestel sloeg daarna te pletter op het water en zonk binnen enkele minuten tot op onge veer vier meter diepte. Mogelijk is ook dat de hoogtemeter niet correct werkte. Enkele uren voor het toestel veronge lukte werd door ruim 20.000 Denen ge demonstreerd tegen het uitbreiden van het vliegveld Kastrup. Men protesteerde tegen de plannen om nieuwe bulderbanen in ge bruik te nemen en eiste een verplaatsing van het vliegverkeer naar het eiland Salt- holm in de Sont. Ruim 2.000 demonstranten bezetten de hallen van het vliegveld en probeerden de landingsbanen te bereiken. Dit werd ver ijdeld door 100 politie-agenten met 20 hon den. Na de enkele uren durende bezetting werd het nieuws van het ongeluk bekend en de aktie gestaakt. Er waren mensen, die van de boot afgingen langs aan elkaar geknoopte tou wen. Anderen sprongen met of zonder reddingvesten het water in. Op een gege ven ogenblik klonken er twee harde ont ploffingen in de schoorsteen. Hoe verder van Djakarta, hoe sterker de goede herinneringen aan het Neder landse gezag, waarmee niet gezegd wil zijn dat de revolutionaire idee niet in het overgrote deel van de archipel werd ge steund. Er is echter een groot verschil tussen afhankelijkheid en respect. De gangmakers van de Indonesische revolu tie hebben hun best gedaan het respect tegelijk met de afhankelijkheid uit de Indonesische samenleving te doen ver dwijnen, en nu kan worden geconstateerd dat het respect voor Nederland deson danks behouden is gebleven, vooral in de gebieden die niet dagelijks de directe politieke propaganda van Soekarno’s regi me ondergingen. ogenblik weinig kans dat dit zal gebeuren. Paus Paulus heeft in een uitvoerige verklaring een beroep op de Ieren gedaan om de vrede te herstellen. Het is voor het eerst in twee jaar dat de paus over de Ierse kwestie sprak. Hij oefende kritiek op de internering toen hij zei dat de dingen verergd waren door de buitenspo rige veiligheidsmaatregelen die zeker een deel van de Noordierse bevolking afkeurt. Het was opvallend dat de paus bij zijn analyse van de toestand gewaagde van historische, politieke en economische fac toren, daarbij duidelijk te kennen gevend dat er geen sprake is van een godsdiensti ge kwestie. Integendeel, hij zei dat de dan in Djakarta wellicht de verwachting, dat het regime méér rekening zal gaan houden met de indruk naar buiten. De vrijlating van alle politieke gevangenen (voor zover zij niet na een eerlijk proces veroordeeld zullen worden) heeft uiter aard te maken met het gevoel van veilig heid en recht bij grote delen van de bevolking, vooral bij hen die rechtstreeks met deze gevangenen in relatie staan, maar ook bij degenen die de dictatuur van het leger willen zien vervangen door een regering waarin de burger wat meer te zeggen heeft. Buiten Djakarta leeft ongetwijfeld nog steeds de vrees dat een betrekkelijk klei ne groep door corruptie en willekeur de overhand wil behouden, ook al heeft de regering Soeharto uitdrukkelijk verzekerd dat zij de weg naar een democratischer bewind van integere en representatieve politici wil banen. De buitengewesten on dervinden natuurlijk altijd sterker de ge volgen van een geconcentreerd en eigen machtig werkend gezag. Vandaar dat bui ten Djakarta waarschijnlijk het Neder lands koninklijk bezoek als een veelbelo vend symptoom van herwonnen vertrou wen van de buitenwereld wordt ervaren, waarvan de consequenties niet alleen eco nomisch maar ook algemeen maatschap pelijk verbeterend op de omstandigheden zullen inwerken. Wat de politieke gevangenen betreft, heeft de Nederlandse regering geen blad voor de mond genomen en dat heeft ongetwijfeld grote instemming bij de be volking ondervonden, al is er moeilijk een graadmeter voor deze instemming te ont dekken. Men mag daarbij immers ook niet vergeten dat de politieke gevangenen als communisten zijn gedoodverfd en dat bij velen in Indonesië de vrees voor een communistische coup is ingehamerd. Mis schien echter heeft het koninklijk bezoek iets bijgedragen tot verheldering van het denkbeeld, dat het „communistische ge vaar” iets minder van omvang kan wor den geacht dan de regeringspropaganda het heeft voorgesteld. Ook dat kan bijge dragen hebben tot een gevoel van opluch ting, waardoor de uitbundige toejuichin gen van het koninklijk paar in Bandoeng en West-Java nog wat luider zijn gaan klinken. Zeer slecht te spreken was hij daaren tegen over de toestand op de Griekse Griekse Patras naar Ancona in Italië, bevond zich tijdens het uitbreken van de brand niet in Italiaanse wateren. De Nederlander M. J. W. Irish Stephen son heeft gisteren telefonisch verslag van zijn lotgevallen gedaan aan zijn vader, een Haagse journalist. Ook zal waarschijnlijk worden geëist dat de Britse regering de politieke leiders van noord en zuid moet uitnodigen voor een conferentie om naar een oplossing van het probleem te zoeken. Er is op het strijdende partijen als christenen broeders zijn. De anglicaanse kanunnik Collins, deken van de St. Pauluskathedraal in Lon den, stelde in een preek voor dat zowel de paus als de protestantse aartsbisschop van Canterbury beiden naar Noord-Ier land zouden moeten gaan om de politici tot een oplossing van het probleem te bewegen. CAIRO (AFP). De Egyptische presi dent Anwar El-Sadat heeft een wet afge- kondigd waarin alle Egyptische burgers worden uitgenodigd zich op 11 september by referendum uit te spreken over de grondwet van de Verenigde Arabische Re publiek. Gisteren heeft de Egyptische regering het ontwerp van de grondwet der federatie van de Arabische republieken Egypte, Sy rië en Libië goedgekeurd. Ook in het Centrale Comité van de Ara bische Socialistische Unie, de enige poli tieke partij in Egypte, is het ontwerp met algemene stemmen aangenomen. De 174 leden van de Syrische Volksraad (parlement) hebben gisteravond met alge mene stemmen het ontwerp voor de grond wet eveneens goedgekeurd. President Anwar Sadat zal vanavond via de Egyptische radio en televisie een politieke verklaring afleggen over een aantal belangrijke onderwerpen, zo meldt het Egyptische blad ,A1 Achram”. Een van de onderwerpen betreft de federatie tussen Egypte, Syrië en Libië. MOSKOU (DPA) Een Russische partij en regeringsdelegatie onder leiding van president Podgorni zal begin oktober een vriendschapsbezoek aan Noord-Vietnam brengen. Dit is gisteren officieel in Moskou be kendgemaakt. De afvaardiging gaat op uit nodiging van het Centrale Partij comité en de regering van Noord-Vietnam. De reddingboot waarin hij en zijn vrouw hun toevlucht hadden gezocht was omgeslagen. Zij werden, na zich drie uur met hun zwemvesten drijvende te hebben gehouden, gered door een Liberiaans schip. De heer Irish Stephenson was vol lof over het optreden van de geheel zwarte bemanning van dit vaartuig. Er waren mensen bij die hun broek uittrok ken om daarmee de drenkelingen uit het water te kunnen halen. Volgens de tot dusver bekende gegevens heeft de brand zeker 25 mensen het leven gekost. Elfhonderd opvarenden zijn gered, onder wie 271 gewonden. Zestig gewonden zijn er ernstig aan toe. Het aantal vermis ten is ongeveer 60. Algemeen is de lof die de geredden toezwaaien aan de Italiaanse autoriteiten voor de snelheid en voortvarendheid waarmee zij het reddingswerk hebben uit gevoerd. Ook is iedereen zeer erkentelijk voor de wijze waarop de Italiaanse bevol king de aan land gebrachte overlevenden heeft opgevangen. Kapitein Antipas heeft gisteren in een vraaggesprek voor de Italiaanse televisie alle beschuldigingen van de hand gewezen als zou de ontruiming van het schip slecht zijn georganiseerd. Hij maakte een zeer beheerste indruk. Een Italiaanse visser die de brand van nabij had gezien, verklaarde in hetzelfde programma, dat de bemanning de brand aan boord van de veerboot had kunnen beperken, door het schip met de neus in de wind te draaien. Dit is volgens hem niet gebeurd. Een groep Griekse scheepsdeskundigen is gisteren naar Brindisi gereisd om de oorzaak van de ramp te weten te komen. De veerboot, die op weg was van het PAPEETE (Reuter). Frankrük heeft besloten de kernproeven die de komende maand op het proefterrein in het gebied van de Stille Oceaan genomen zouden wor den, af te gelasten. Dit is van goedinge- lichte zyde in Parijs vernomen. Van andere geredden had Michèle ge hoord, dat leden van de bemanning auto’s van het dek in zee duwden, vermoedelijk om te voorkomen, dat zij explodeerden. „Er waren ogenblikken van onbeschrij felijke verwarring. Ik zag op een gegeven ogenblik een vrouw naast mij, die hyste risch begon te gillen. Een man sloeg haar hard in het gezicht”, aldus Michèle. CHARTOEM. (DPA) Voor een mili taire rechtbank in de Soedanese hoofd stad Chartoem is gisteren de doodstraf geëist tegen de voormalige Duitse huur lingenleider Rolf Steiner. De straf zou, aldus de aanklager, moeten dienen als afschrikwekkend voorbeeld voor andere huurlingen en de wereld moeten tonen, dat Afrika vastbesloten is de huurlingen te liquideren De justitiële maatregel is genomen, om dat er zich aan boord nog slachtoffers kunnen bevinden. Ook houdt de stap ver band met de vele klachten van passagiers over de staat van het blus- en reddings- materieel aan boord en over het gedrag van de kapitein en de bemanning. In het „Hotel International” in Brindisi hebben twee Franse meisjes een relaas gegeven van het gebeurde. De 19-jarige Marie Christine Audin zei, dat zij op het dek sliep in een slaapzak toen zij gewekt werd door mensen die riepen dat er brand was. Het achterschip stond in lichterlaaie en het leek erop, of men het schip met de kop op de wind wilde zetten zodat het vuur niet zo snel zich over het gehele schip zou verspreiden. Iedereen was min of meer op zichzelf aangewezen. Er werd omgeroepen, dat iedereen rustig moest blijven en dat er geen gevaar was. Marie wachtte een hele tijd voordat zij KAMPALA (Reuter). President Idi Amin van Oeganda heeft in een toespraak in de plaats Amoedat verklaard dat troe pen van Tanzania Oegandase grensstel lingen op 320 km. ten zuidwesten van Kampala beschoten hebben. Er werd onder meer gisteren een aanval gedaan met twee 122 mm-raketten van Russische makelij die enige uren voor het begin van de verkiezingen neerkwamen op de luchtmachtbasis Tan Son Nhut. De raketten explodeerden echter niet en er werd niemand gewond. Redder. De Britse eerste minister, Edward Heath, heeft gisteren bij een tocht met zijn zeiljacht „Morning Cloud” in de monding van de Theems twee jongelui opgepikt, van wie de kano was omgesla gen. De campagne restaai ondei an -r< uit de weigering >m de huur van ge ueente woningen en gemeentebelasting te betalen. Er wonen 150.00 katholieke gezinnen in x:

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3