Parochianen van H. Mariakerk I krijgen kans om mee te doen Koren Vreemd bedreigt kerk traditie WINTERPROGRAMMA MET VEEL MOGELIJKHEDEN J behoeven versterking Serie inbraken in Beverwijk ongeval in Castricum Kom van dat dak af... Nieuwe opzet van instuif „Al te star vasthouden aan op straat beperkt Parkeren van caravans DRINGENDE NOODKREET VAN JONGERENKERK H BISSCHOPPELIJKE VERKLARING OVER BEVERWIJKS EXPERIMENT: Knutseltent voor V ak an tieschool woonwagen- van parochie centrum V Zandkraai wil ontmoetingsruimte zijn Levensgevaarlijk gewond naar ziekenhuis Afscheidsreceptie mr. N. Bronzwaer Te weinig ruimte binnen kader Collega stal geld uit kleedlokaal Uitbreiding van sloopterrein in Wijk aan Zee Si ii ei i uwa**!) K< MAANDAG 30 AUGUSTUS 1971 M IJMUIDER COURANT 4 01 W 99 Velsen-IJ muiden Z( Kort I.Jmondnieuws t r fa ij een lich IJn rusl een verl duil de het wra sep gez< Boeken .3^ (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK De viering van de zesde verjaardag van de wijding en ingebruikneming van het kerkgebouw is door het priesterteam van de Ma riakerk aangegrepen om te dienen als start van het winterseizoen, waarin getracht zal worden een nieuwe impuls te geven aan het geloofsleven en de parochianen te betrekken bij het totaal. Uitgaande van de tekst van Paulus „weet ge niet, dat gij Gods tempel zijt en dat Gods geest in u woont” wees pastoor C. J. A. Schoonderwoerd er zondag in zijn preek onder alle H. Missen op, dat het niet om het kerkge bouw maar om de mensen gaat. Tevens gaf hij de gelovigen een aantal ge slachten mee en bood hij enkele mogelijkheden om mee te doen in de parochiegemeenschap. Solidariteit I (Van een onzer verslaggevers) (vervolg van pagina 1) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) is (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM. Een 21-jarige jonge man uit Castricum is in de nacht van zondag op maandag ernstig gewond in een grote plas bloed aangetroffen op het voet pad langs de Ruiterweg. Voor het leven van de jongeman, die met spoed naar het St. Jozefziekenhuis in Heemskerk is ver voerd, wordt gevreesd. (Van een onzer verslaggevers) Een voorbijgaand paartje vond de man, terwijl zijn bromfiets naast hem lag. De gealarmeerde politie tast nog in het duis ter omtrent de oorzaak van het ongeval. Zij vermoedt echter, dat het slachtoffer onder invloed verkeerde en met zijn brom fiets tegen de stoeprand gereden en ver volgens gevallen is. Een gewaarschuwde arts diende onmid dellijk zuurstof toe en liet de man met spoed naar het ziekenhuis vervoeren. IJMUIDEN. Toen een Duitse werk nemer van Hoogovens op zijn werk een bad had genomen, miste hij in het kleed lokaal uit zijn broek tweehonderdtwintig gulden en veertig Duitse marken. Het per soneel van de bewakingsdienst stelde een onderzoek in en hield een 27-jarige Duitse man aan, die het geld had weggenomen. In een aan de parochianen uitgereikte folder, waarin enige informaties over het nieuwe seizoen verstrekt worden, wordt onder meer dringend gevraagd om mede werkers aan de jongerenkerk, die op zon dag 5 september weer begint. Met name zijn er jonge mensen nodig, die willen zingen in het koor. Bovendien bestaat er grote behoefte aan mensen, die mee wil len helpen om de diensten voor te berei den. j asdrives gehouden, terwijl er eens per maand op vrijdagavond kienavonden wor den georganiseerd. Voor diegenen, die zich in de expressievakken willen verdie pen, start voorts in september een kader- cursuswerk. Ir het kni] sch ■i D einc ruir han Hec de r H met hal’ wra en aan diej ii een De Zeil onl; blo< A van eige mai klai heit hen ove de wor D ver nan nog L sepl in t her hui: ver Boe V nee jaai jub sch kur drij tuif kw: onl da, J. Mé doe afd Sto nie del: L Brt elel J. kur rije A. kot De themadiensten van de Kritische Ge meente I.Tmond beginnen weer op zondag 5 september om kwart voor twaalf in de St. Joseph-kerk aan de Laan der Neder landen te Beverwijk. De ontwikkeling van thematische groen tot een kerkeliike ver eniging zal in boekwerk worden beschre ven en uitgegeven. Begin sentember is dit boek „Welkom en ongewenst” met als ondertitels „Vijf jaar zoeken in Bever wijk” en „onstaan van een nieuwe kerk gemeente” bij de boekhandel verkriigbaar. WIJK AAN ZEE. Zondagmorgen heeft de Katholieke Vakantieschool Bever wijk op feestelijke wijze de knutseltent in gebruik genomen: een met vereende krach ten gebouw gebouw, waarin de jeugd vol gend seizoen naar hartelust kan knutselen. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Het buurthuis „De Zandkraai” aan de Handelstraat, dat een initiatief is van de Stichting Club- en Buurthuiswerk in Heemskerk, biedt in de verschillende programma-onderdelen voor het komende sei zoen weer volop mogelijkheden voor ontplooiing van de creativiteit en voor een zinvolle vrijetijdsbesteding. Uit het winterprogramma blijkt te vens, dat het buurthuis een ontmoetingscentrum en een open huis voor iedereen wil zijn. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De heer mr. N. W. J. G. Bronzwaer, inspecteur lager onderwijs, van de inspectie Alkmaar, zal woensdag 8 sep tember een afscheidsreceptie aangeboden worden in het Stadskantoor. De receptie duurt van ’s middags half drie tot vier uur. De heer Bronzwaer gaat de inspectie Alkmaar verlaten wegens zijn benoeming in de inspectie Weert De receptie wordt hem aangeboden door de wethouders van onderwijs van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk, Castricum en de burgemeester van Uitgeest. Zwemdiploma’s. In het Sportfondsen- bad hebben jongens en meisjes weer af gezwommen voor het zwemdiploma. 18 kleuters behaalden het kleuterbrevet, 44 jongens en meisjes behaalden het diploma A en 17 jongens en meisjes gingen met een diploma B naar huis. De bestelde tegel- diploma s kunnen over ongeveer 6 weken aan de kassa afgehaald worden Spreekuur. Het spreekuur van wet houder P. J. Schipperus is verplaatst naar dinsdag 31 augustus van 14-15 uur. Kort IJmondnieuws Weekeindtas. Zaterdag werd uit een auto, die twee minuten onbeheerd en on afgesloten stond geparkeerd aan het Moer- bergplantsoen in IJmuiden, een weekeind tas met sportkleding gestolen. Kroketten. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken bij een viskiosk aan de Halkade in IJmuiden. Uit een ijs kast verdwenen enige kroketten en een portie patates. Het beeld van de op straat gepar keerde caravan is een ieder ver trouwd., Onze fotograaf trof in IJmui den zelfs vijf caravans naast elkaar aan. Alleen zijn er steeds meer eige naars die hun caravan voor hun huis plaatsen, nadat het officiële kampeer- seizoen (1 oktober) is afgelopen. Dik wijls zijn deze geparkeerde voertui gen een doorn in het oog van de me debewoners, die vinden dat het uit zicht wordt belemmerd en het uiter lijk van de straat er niet op vooruit gaat. Per 15 oktober treedt in Heems- In de folder wordt ook aandacht ge vraagd voor de maandelijkse doopvierin gen, waarvan de parochiepriesters menen, dat het een goede greep geweest is. De doop is hiermee teruggebracht in de ge meenschap van de kerk. De eerste doop- dienst wordt gehouden op 12 september. Met ingang van maandag 13 september wordt ook in het komende jaar op elke tweede en vierde maandag van de maand weer een bijbelcursus gehouden in de HEEMSKERK. De Doopsgezinde Ge meente bezit naast het regionaal woonwa gencentrum Heemskerk een weiland, ruim 2 ha. groot .De kerkeraad wil dit stukje grond aan de Stichting Woonwagencen trum verkopen. Het weiland zal dan wor den gebruikt om het centrum uit te breiden met een sloopopslagplaats voor de bewoners. „Waar mensen oprecht en actief probe ren de kerk werkelijk kerk te doen zijn, daar wil de bisschop niet het risico lopen de Geest te doven. Aan elk expe—ment zijn risico’s verbonden en niemand kan garanderen, dat er geen fouten gemaakt worden, maar ook een al te star vasthou den aan het traditionele patroon kan de kerk bedreigen”, aldus een bisschonpelijke verklaring, die is ondertekend door de vicaris-generaal dr. H. W. J. Kuipers over de erkenning van de kritische gemeente. Naar aanleiding van de wens tot zelf standigheid, door de liturgische groep van de St. Joseph-parochie op 10 januari 1971 De St. Josephgroep was var mening, dat er ondanks de veelal goede persoonlij ke verhoudingen te weinig ruimte ge vonden kon worden voor haar initiatieven binnen de bestaande parochiële kaders. De groep wil een kerk in beweging, een kerk in actie en gaat daarbij uit van de gedachte van Vaticanum II over de kerk als Gods volk onderweg. Men wil een kerk met een zeer actief aandeel van de leken-gelovigen, een kerk als een werke lijke gemeenschap. Vooral wil de groep een viering van de liturgie verwezenlij ken, die consequent leidt tot een dienst aan de wereld in velerlei vormen. denken en geloven, wij elkaar juist in die verscheidenheid nodig hebben om samen de rijke tradities te bewaren van de boodschap van de gekruisigde en verrezen Heer” zo eindigt de verklaring In het gebouw van een ingenieursbureau aan de Parellelweg bezocht men een kan toorruimte, waarin de kluis was geplaatst. Bij een onderzoek bleek de sleutel van kluis te zijn verdwenen. De deskundige, die de kluis met een duplicaat sleutel kan openen, werd pas vandaag op het bureau terug verwacht. In de kluis lag (ligt) on geveer 200. Men kon niet constateren of de kluis door de inbreker was geopend. In een bedrijf naast het ingenieursbu reau haalde men vier pakjes sigaretten weg. Alle bureaus zijn doorzocht. De der de inbraak werd vrijdagnacht gepleegd in een bedrijf, eveneens gevestigd aan de Parallelweg Uit de tekenkamer verdween een bedrag van f 25. Honderd gulden was de buit bij een inbraak in een kantoor, ook gevestigd aan de Parallelweg. Het bedrag werd uit een slotvast afgesloten bureau ge haald. Uit een pakhuis van een Beverwij- ker verdween tenslotte 1.500 .De dief nam een plastic zak mee, waarin 900 aan gul dens en rijksdaalders, een sigarendoos met 150 en een stapel bankbiljetten ter waar de van f 500. kerk de zogenaamde „Parkeerexces- senverordening” in werking, die het „stallen"’ van bijvoorbeeld caravans in straten, daar waar overlast voor medebewoners ontstaat, verbiedt. In Velsen en Beverwijk zijn reeds enige jaren dereglijke verordeningen van kracht. Daarnaast zijn in deze twee plaatsen ook in de Algeme Politie Verordeningen artikelen opgenomen, /ie dit lang-parkeren van caravans tegengaan. Zo bepaalt artikel 246a van de Velser politieverordening dat het verboden is caravans neer te zetten wanneer het college van burgemeester De ledenvergadering van de Doopsge zinde Gemeente komt zondag 5 september in een ledenvergadering bijeen o m zich over het voorstel van de kerkeraad te beraden. De vergadering wordt direct na afloop van de kerkdienst in het gebouw aan de Meerstraat te Beverwijk gehouden. De noodkreet van de jongerenkerk wordt in de folder echt dringend genoemd en het wordt tevens noodzakelijk geacht, dat er veel mensen zijn, die willen mee werken om tot een optimale verzorging van de liturgie te komen. De noodzaak van versterking bestaat in even sterke mate voor de koren, die de overige diensten verzorgen. Het herenkoor is reeds enige weken bezig met de wer ving van nieuwe leden, maar het resultaat is nog niet daverend. Ook het dames- en kinderkoor kunnen best nog wat aanvul ling gebruiken. Brandje. In de keuken vai het woon oord Euro Casa ontstond zaterdagmorgen een brandje dat door hel keukenpersoneel snel werd geblust. De brandweer van Be verwijk rukte we' uil maat hoefde niet op te treden De brand ontstond door over verhitting van een pan met olie. MAANDAG 30 AUGUSTUS Jeugdcentrum IJmuiden, in gebouw PEN-centrale. Kanaalstraat 257. 20 u. dis- kosjo. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 uur bibliotheek in inlich tingencentrum van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, geopend van 19 tot 21.30 uur, filiaal Wüstelaan, gebouw Spaarnberg, Sant- poort-Noord, 19 tot 21.30 uur. Boksclub De Ring, 19.30-20 u. trainen in de Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg. DINSDAG 31 AUGUSTUS Velserbad, Briniostraat. IJmuiden, 6.30- 8 u. gemengd zwemmen, 8-12.15 u. school zwemmen, 12.15-13.15 u. gemengd zwem men, 13.20-16.20 schoolzwemmen, 16.15- 16.45 u. zwemlessen, 16.40-18 u. gemengd zwemmen. 18-18.30 u. zwemlessen, 18.30- 20 u. zwemver. CSB, 20-21.30 u. gemengd zwemmen; 21.30-22.30 u. zwemver. CSB. Jeugdcentrum IJmuiden, in gebouw PEN-centrale. Kanaalstraat 257, 20.30 u. Hoofdfilm. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 177, Vel- sen-Noord, 19 tot 21.30 uur, Jeugd- en tie- nerbibliotheek, Willemsbeekweg, IJmui- den-Oost, 15.30 tot 17.30 uur. Gebouw PTT, Lange Nieuwstraat-Spaar- nestraat, IJmuiden, 19 tot 20 uur spreek uur Medisch-Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Stichting Huish. en Gezinsvoorlichting, spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden. tele foon 02550 - 10715. De Brulboei, Kanaalstraat 288, IJmuiden, bejaardensoos, kinderclubs, pottenbakken en klaverjassen, jeugdsoos. Boksvereniging Manly Sport, les en wed- strijdtraining van 19.30 tot 21.30 u. in de gymzaal van de Moerberg Comitéschool aan de Kerkstraat. ond-IJmuiden. Behalve de instuif en enkele bijzondere activiteiten vormen de clubs het overgro te deel van het kinderwerk. Het program ma op de clubs wordt in overleg met de leiding door de jeugd zelf bepaald. Om tot een volledige ontplooiing van het ka rakter te kunnen komen, wordt er vooral bij de jeugd van 6 tot 9 jaar op gelet om zoveel mogelijk verschillende speelvor- men te hebben. De kinderen van 9 tot 11 jaar worden bezig gehouden met diverse handenarbeidtechnieken. Bij de wat ou dere jeugd staat de individuele hulp meer centraal. De kinderclubs zijn gepland op maandag, dinsdag, woensdag en donder dag. De instuif voor kinderen van 10 tot 12 jaar, die in het verleden steeds op woens dag werd gehouden, krijgt een andere opzet. De leeftijd blijft gehandhaafd, maar er wordt getracht min of meer vaste groepen te vormen. De kinderen zijn niet gebonden aan een programma, dat gebo den wordt: zij kunnen samen met de lei ding bepalen, wat zij willen doen. Onder (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Vorige week donder dag- en vrijdagnacht zijn in de omgeving van de Parallelweg vijf inbraken ge pleegd. De grootste buit haalde men uit een pakhuis van een Beverwijker: ruim f 1.500. Mogelijkheid tot inschrijving staat open voor kinderen op maandag 30 en dinsdag 31 augustus en op woensdag 1 september van 16 tot 18 uur en voor volwassenen op donderdag 2 september van 14 tot 18 uur en op vrijdag 3 september van 19 tot 21 uur. Dit geldt ook voor kinderen, die vo rig jaar reeds lid waren of die op de wachtlijst stonden. De kinderen en da mes, die lessen in ritmiek of judo volgen, behoeven zich niet opnieuw te laten in schrijven. Zij ontvangen bericht wanneer de lessen beginnen. Wie op de wachtlijst stond, moet zich ook hiervoor wel op nieuw laten inschrijven. Alle gewenste nadere inlichtingen wor den verstrekt in het buurthuis aan de Handelstraat of telefonisch onder num mer 32549. De Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting geeft alle informa ties over haar cursussen in de Zandkraai telefonisch onder nummer 27733 iedere morgen tussen 19 en 12 uur De heer J. Koner. telefoon 329.71. geeft tenslotte in lichtingen over het bejaardenwerk. naar voren gebracht, is er een aantal gesprekken gevoerd tussen enerzijds de leiding van het bisdom en enige adviseurs en anderzijds vertegenwoordigers van ge noemde groep, van verwante groeperin gen, de pastoor van de St. Joseph-paro chie en een vertegenwoordiging van deze parochie, deken Groot van het dekenaat Beverwijk en een groep priesters, die in het dekenaat werkzaam zijn. De werkgroep „Padoe” organiseert ook in dit seizoen een serie ontmoetingsbij- eenkomsten op vrijdagavond. Door mid del van discussies worden op deze bij eenkomsten actuele onderwerpen en pro blemen aan de orde gesteld. Afhankelijk van het onderwerp wordt zonodig een deskundige inleiding gehouden of een film vertoond. leiding van Yvonne Snellenberg wordt op zaterdagmiddag van twee tot drie uur een instuif gehouden voor jongens en meisjes, die de lagere school bezoeken. Hier worden programma’s aangeboden, die van tevoren bekend zijn gemaakt. Evenals voorgaande jaren zijn er in het komende seizoen ritmieklessen voor meis jes van 6 jaar en ouder. De leiding van deze lessen, die op woensdagmiddag wor den gegeven, berust bij Marja Verzijl- berg. Op maandag-, donderdag- en vrij dagavond staan de tienerclubs onder lei ding van de heer Guichelaar, Robbie Hiet- brink, Jos Henning en Marja Verzijlberg. Gedurende het komende winterseizoen zal er ook weer peuteropvang zijn en wel op dinsdag- en woensdagmorgen van 9 tot 12 uur voor kinderen, waarvan de ouders aan een activiteit deelnemen. Op maan dag- en vrijdagmiddag van half twee tot half vier is er een zogenoemde open peu teropvang voor iedereen. Ook voor de volwassenen worden weer veel mogelijkheden^ geschapen. Behalve de verschillende cursussen en groepen van maandag tot en met donderdag orga niseren de werkgroepen weer tal van ac tiviteiten Onder andere worden er op maandag om de veertien dagen klaver- pastorie onder leidingvan de heer J. Hen- neman. Het bijbelboek Ruth wordt van wege de hoop, de verwachting en de trouw het eerst gelezen. In september wordt ook gestart met een volwassen-katechese, waarvoor zich reeds 35 ouders hebben opgegeven. Dit initiatief is geboren uit een bij verschillende ouders gebleken behoefte om zich wat meer te oriënteren en te verdiepen in het geloof om daarmee de kinderen een zo goed mogelijke godsdienstige vorming mee te geven. Bij voldoende interesse kan een nieuwe groep gevormd worden. In een poging om de vele leerlingen van de basisscholen en hun ouders zo goed mogelijk bij de viering te betrekken wordt voor de eerste maal op 12 septem ber weer een gezinsmis opgedragen. Hier bij wordt geprobeerd deze vieringen te laten aansluiten bij datgene, wat op de en wethouders per aangetekende brief heeft laten weten dat het aanwezig zijn van een caravan op een bepaalde plaats schadelijk is voor het uiterlijk van de gemeente. Verder is het vol gens artikel 87 verboden voertuigen langer dan zes meter tussen zonsop gang en zonsondergang te parkeren, wanneer dit het uitzicht verhindert. Misschien dat voor uw caravan er gens een plekje is, waar het uiterlijk van de gemeente geen schade wordt aangedaan, zoals (op de foto) in de Briniostraat in IJmuiden. scholen aan de kinderen wordt verteld. De tweede eucharistieviering in deze opzet is gepland op 10 oktober. Zowel pastoor C. J. A. Schoonderwoerd als de kapelaans J. IJdema en J. Lokker- bol hebben nog enkele plannen in petto. Deze plannen zijn echter nog niet hele maal rond. Vermoedelijk in december kunnen hierover nadere en concrete gege vens worden verwacht. BEVERWIJK. In het politiebureau een 20-jarige jongeman uit Wormer inge sloten, die zich zondagavond op verdach te wijze ophield op het dak van een in genieursbureau aan de Parallelweg. De man bleek pas bereid van het dak te ko men, nadat de politie een waarschuwings schot had gelost. Omstreeks twee uur zagen surveilleren de politieagenten een personenwagen voor het bureau staan. Bij een ingesteld onder zoek bleek een ruit van het gebouw te zijn ingeslagen Toen de politie na een controle in het bureau naar buiten kwam zag men de jongeman op het dak, die zich probeer de te verschuilen achter een schoorsteen Hij weigerde van het dak te komen Pas nadat de agenten aanstalten maakten het dak te beklimmen draaide hij bij Hi' vluchtte echter en een waarschuwings schot maakte een einde aan zijn vluchtpo ging. In haar statuut van de nieuwe kerkelij ke vereniging, in wier bestuur de bisschop vertegenwoordigd is door de, door hem benoemde moderator en door een, door hem aan te wijzen contactpersoon, ver klaart de groep, dat men wil werken binnen de kerkordelijke grenzen en in solidariteit met de kerkgemeenschap, waarin zij is ontstaan. Bij voorkomende moeilijkheden zal steeds in gesprek met de bisschop getracht worden tot een op lossing te komen. Bisschop Zwartkruis verwacht, dat de kritische Gemeente IJmond ernst zal ma ken met haar wens tot verbondenheid met de kerkgemeenschap en met hemzelf. De Kritische Gemeente IJmond zal, al dus de verklaring van de vicaris-generaal open moeten durven staan voor de cor rectieve invloed van haar zusterkerken van de kerkgemeenschappen in haar ge heel en van de leiding hiervan. „Tot ieder die hierbij betrokken is, mag gezegd wor den, dat al verschillen wij in wijze van Het gebouwtje gaat de plaats innemen van de nu veertig jaar oude, groene tent. Voordat de overdracht zondagmorgen in het Witte Huis, waarin pater Den Ouden plaats vond was er een Eucharistieviering voorging. In zijn overdenkingswoord stond pater Den Ouden stil bij het liefdevolle werk, dat, gelukkig, nog talloze mensen over hebben voor het kind. De veertig jaar bestaande Vakantie school zette in vroeger jaren op het strand een groene tent neer om daar de kinderen te laten eten. Na de oorlog kreeg de Va kantieschool de beschikking over een stukje duingrond en werd er een vast gebouw neergezet Bij slecht weer werd de groene tent gebruikt als knutseltent. De knutselruimte werd zondag aange boden aan de leidster, mevrouw Rutte. In het voorjaar gaat men het interieur van het gebouw afmaken en eind mei wordt het in gebruik genomen. De heer Harkema, afdelingspenning- meester overhandigde mevrouw Dekker Schutter een luchtfoto van Wijk aan Zee. De heer Zuurbier, een van de personen van het eerste uur, sprak de Vakantie school waarderend toe. Velen kwamen zon dag het nieuwe gebouw bezichtigen. Onder meer gaf wethouder P. J. Schipperus blijk van zijn belangstelling. 4

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4