Obstakel scheepvaart op m IJmuiden deze week opgeruimd Pastoor Keman in Amsterdam Auto ramde twee wagens nog veel te Pensionering per 1 september Krelagehuis wellicht H. van 't Hag, dertig jaar chef Bouw- en woningtoezicht: supermarkt „Geluidsisolatie van woningen laat Jubilarissen Hoogovens wensen over” Hertha werd onder 22 meter Havenberichten Grote ravage in kantine water doorgezaagd In september zestig gouden en zilveren MAANDAG 30 AUGUSTUS 1971 5 Yo-yo niet jijnen U itdaging Oorlogsschade V oorlichten Primitief IJMUIDEN/AMSTERDAM Na dat pastoor J. C. M. Keeman vorige week afscheid had genomen van de Oud-katholieke parochie van de H. Adelbertus in IJmuiden volgde zon dag 29 augustus zijn installatie tot pastoor van de Amsterdamse paro chies van de H.H. Petrus en Paulus en H.H. Johannes en Willibrordus in de kerk aan de Ruysdaelstraat. Keihard 1 I *- Het bergingsvaartuig (Van een onzer verslaggevers) V; HAARLEM. Het is mogelijk dat een Om het wrak vrij te krijgen, moest de keiharde laag pijpaarde met explosieven worden opgeblazen. Daarna werd het schip uit z’n bedding gehieuwd met zware ta kels of „jijnen”. Twee jijnen van de Krab elk met 125 ton hef capaciteit slaagden erin de Hertha uit haar (inmiddels door de explo sieven aan stukken gereten bedding te hieuwen. Vervolgens brachten de duikers een zware schuurketting onder het wrak door. Met beide jijnen begon toen een soort jojo-spel: in een zagende beweging werd de zware ketting door het stalen casco ge haald, net zo lang tot Hertha in twee de len uiteenviel. Het voorste gedeelte van het wrak werd eind vorige week opgehieuwd en naar de Baloeran-begraafplaats gebracht, waarbij het wrakgedeelte nauwelijks boven het wa teroppervlak te zien was. Vandaag beginnen de voorbereidingen voor de verhuizing van het tweede deel. UITGEEST. In de nacht van zater dag op zondag is ingebroken in de kantine van de skelterbaan aan de Waaldijk. Er werd een grote ravage aangericht bij net forceren van automaten, biljartklok- ken en het voetbalspel. De buit bedroeg ongeveer honderd gulden aan kleingeld. Vijf duikers werden ingezet voor een moeizame verkenning 22 meter on der water. samenwerkme hier een goed» he ver- Men (Van een onzer verslaggevers) „Ik geloof dat we hier een goed functi onerende dienst hebben, die het bouwen in Velsen aan de hand van de verordenin gen en bepalingen zeer nauwgezet volgt. We hebben de naam streng te zijn, maar dat moet ook. Ik denk dat dit de enig goede houding is. Iedereen wordt hier bovendien gelijk behandeld. Alles wordt zeer nauwkeurig onderzocht. Of er nu een grote meneer komt, of een kleine, dat maakt niet uit”, aldus de heer Van ’t Hag. De bouwverordeningen zijn in de afge lopen dertig jaar niet soepeler geworden, volgens de heer Van ’t Hag. „Vergeleken bij vroeger worden er aanzienlijk hogere eisen gesteld, bijvoorbeeld wat betreft de constructie van de woningen. De huizen van tegenwoordig zijn technisch beter, dat wil niet zeggen dat er altijd kwalita- de leidinggevende mensen in de bouwwe reld wel doordrongen zijn van de nieuwe eisen, maar ik vind dat vooral de lagere technische scholen en verder de organisa tie die bouwcursussen houden vooral de bouwvakkers over deze erg belangrijke geluidsisolatie moeten voorlichten. Mis schien kan dan eveneens het materiaal beter worden gebruikt”, vertelt de chef van de Velsense afdeling Bouw- en Wo ningtoezicht, die niet alleen te maken heeft met allerlei bouwverordeningen, maar ook met controle op de naleving van de Hinderwet. J „Krab” van Bureau Wijsmuller in IJmuiden. Dan praat hij over de moeilijke jaren, waarin hij in dienst kwam van Velsen na twaalf jaar Bouw- en Woningtoezicht in Velsen. Zijn belangrijkste werk begon echter na de oorlog, toen de toestand in Velsen zonder meer chaotisch was. „De dienst is begonnen met het opnemen van de oorlogsschade en deze in geld uit te drukken. We kregen gelukkig een groot aantal deskundigen aan onze afdeling toe gevoegd. Verder was het nodig een inven tarisatie op te maken van de bouwmateri alen, die waren overgebleven. Die zijn vervolgens verdeeld onder de verschillen de aannemers en toen kon er weer worden gebouwd. Weliswaar beperkt, want er was gewoon niets in die eerste tijd. Later ging dat allemaal wat soepeler.” bereidingen ter plaatse. Onder aanvoering van chef-duiker J. van Ekelen werd on der water een verkenning uitgevoerd door de kikvorsmannen A. van der Mand, A. van Delft, H. van Duivenvoorde en M. de Jong. Basis voor de berging is de Krab, onder kapitein H. Hopman. De duikers constateerden, dat de Her tha op haar stuurboordzijde lag. Daardoor is een deel van de lading pijpaarde uitge stroomd en daarbij is een keiharde laag ontstaan. Alvorens de duikers tot deze ontdekking kwamen en een goed inzicht was verkre gen omtrent het wrak zelf, moesten heel wat moeilijkheden worden overwonnen. Onder water was het zicht, met behulp van een sterke onderwaterlantaarn, meest- tal niet meer dan een halve meter; alleen wanneer het heel lang stil weer was ge weest liep het zicht uit tot twee meter. Maar bij de geringste deining werd het scheepswrak in dit planktonrijke water in een schier ondoordringbare duisternis ge huld. Deze omstandigheden, en rekening hou dend met de getij denstroom, maakten het slechts mogelijk vier maal per dag gedu rende een uur en drie kwartier te duiken. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Dertig jaar geleden, op september 1941, kwam in dienst van de gemeente Velsen de heer H. van ’t Hag, als chef van de afdeling Bouw- en Wo ningtoezicht. Dit jaar, eveneens per 1 september, zal de heer Van *t Hag worden gepensioneerd. Ook in Velsen is er in die dertig jaar op het gebied van bouwen, woningen, bouwverordeningen, enzovoort heel wat veranderd. Als dé belangrijke man van de Velsense afdeling Bouw- en Woningtoezicht kan de heer Van ’t Hag daarover veel vertellen. Het feit dat deze gemeentedienst in de loop der jaren is uitgegroeid van een afdeling „dorps van opzet” tot een „zeer belangrijk controle- orgaan”, zó zelfs dat bouwbepalingen uit Velsen werden opgenomen in landelijke modelbouwverordeningen, is volgens de heer Van ’t Hag zeker niet alleen te danken aan zijn leiding. „Meer aan heel het team van Bouw- en Woningtoezicht in Velsen.” tief beter wordt gebouwd. Ik geloof na melijk dat het bouw- en woningtoezicht plaatselijk nogal verschilt. Van gemeente tot gemeente is dit anders en er zijn nog steeds plaatsen waar het toezicht tamelijk primitief is. De aannemers hebben boven dien te maken met steeds hogere kosten, maar de bouwverordeningen blijven van kracht en moeten een goede woning ga randeren. Het is belangrijk een ieder eens te laten beseffen dat bouwen een samen spel moet zijn; een samenwerking tussen architect, aannemer, bouwvakker en onze gemeentedienst.” De heer H. van 't Hag: „De geluidsiso latie van de woning laat nog veel te wensen over”. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In de De Noostraat reed maandagmorgen kwart voor negen door onbekende oorzaak een bestuurder van een personenauto tegen een vrachtwagen aan, die langs de kant van de weg stond ge parkeerd. Na de botsing schoof de auto tegen een andere geparkeerde wagen en sloeg tenslotte om. De bestuurder, een 64- jarige inwoner uit Oegstgeest, werd met een ernstige hoofdwond naar het Zeeweg Ziekenhuis vervoerd. Zijn wagen was ge heel vernield. Uit deze predikatie bleek overduidelijk dat pastoor en mevrouw Keman zich na de zeer vruchtbare jaren in IJmuiden voor een zeer zware taak zien gesteld om de Amsterdamse parochies even getrouw te kunnen dienen als dit in de H. Adel- bertus-parochie van IJmuiden het geval is geweest. Anderhalve mijl noordelijker, veilig uit de vaarroute, ligt een schepenkerkhof, met onder andere de gezonken Baloeran herinnering aan de tweede wereldoorlog en de resten van andere koopvaardij - en vissersvaartuigen, en hier is ook een plaatsje voor Hertha gereserveerd. Het kerkhof is vanzelfsprekend zeer duidelijk aangegeven door boeien en op de zeekaar ten. In de tweede helft van deze maand is onder leiding van bergingsinspecteurN. G Halfweeg een begin gemaakt met de voor- prettig. ei •••standhouding. «uk weg te een kwestie van Hij koos deze tekst als een uitdaging op het afscheid van IJmuiden toen hij hetzelfde bijbelgedeelte als richtlijn nam, afgesteld op de „onderlinge liefde”. Te genover de mens moet men dezelfde ge zindheid hebben ondanks de grote schillen onder de individuele mens moet eensgezind van hetzelfde gevoelen zijn en om die eensgezindheid gaat ’t, die de kern vindt in Jezus Christus. Vol harding en discipline wordt gevraagd om het mogelijk te maken de eensgezindheid te kunnen bewerkstelligen en bereiken. ring en de installatie begroette pastoor Keman de bisschep van Haarlem, mgr. G. A. van Kleef, en zijn echtgenote en naast ook verscheidene vertrouwde Am sterdamse gezichten de vele trouwe IJmuidenaren. Zoals bij zijn afscheid vo rige week, wijzigde de pastoor de liturgi sche gebeden van de zondag in die „voor de gemeente”, waaruit al onmiskenbaar mocht worden vastgesteld dat dit alles was geïnspireerd op de moeilijkheden in de Amsterdamse parochies en tevens de les uit de Schrift van de dertiende zondag na Pinkster plaats maakte voor lie uit Paulus’ brief aan de Romeinen 12:9-21, dezelfde die vorige week in IJmuiden ook aanleiding was tot de prediking. Bij de installatie door bisschop Van Kleef las hij de benoemingsacte, waarop als plechtig moment de belofte van pas toor Keman voor de ambtsvervulling aan sloot. Gedeelte van een „jijn” op het ber gingsvaartuig „Krab” fabriek, P. IJlstra, ovenbouwkundig onder houd, H. Schaap, nieuwbouw bedrijfspla- nologie, H. M. Beere, havens, J. J. van Poelgeest, werktuigkundige dienst havens en vervoer, allen uit Beverwijk. B. A. Zuiderduin, bedrijfsinstrumentatie zuid uit Wijk aan Zee. H. Bilderbeek, werktuigkundige dienst vaktechnisch bureau, D. J. Jansonius, be- drijfsdienst, N. Mienis, bedrijfsdienst, J. E. Rozemeijer, werktuigkundige dienst warrn- walserijen, J. de Waal, Mekog-technisehe dienst, J. van der Beek, procestechnologie, A. van Roon, havens, G. J. Vaneker, loop- baanbeheer, T. de Wit, werktuigkundige dienst kaliber, allen uit Heemskerk. L. van Achteren, technische dienst Me- kog, H. Bosma, verwerkingsbedrijf Roos- wijk, A. W. van der Wal, bouwkundige buitendienst, H. Alders railvervoer, J. Groo', vertinnerijen, A. N. Handgraaf, postzaken allen uit Velsen-Noord. C. A. Groeneveld, oxystaalfabriek 2, J. P. Koks, postzaken, P. Baving, oxystaal fabriek 2, allen uit Santpoort. J. C. C. van Riessen, Mekog-technische dienst uit Driehuis. P. L. den Hollander, kwaliteitsafdeling productiegroep koud-bekleed, J Jonkhart, dienst bedrijfsmagazijnen, H. Smolders, werktuigkundige dienst havens en ver voer, J. van Dongen, elektrotechnische dienst plaatwalserijen 1, A. Oskam, Cemij- productie en verlading, J. Koning, walserij west, M. A. Soeverein, warmbandwalserij 1, Th. Veenings, koudbandwalserij 1, A. M. Franssen, bedrijfsdienst, C. van der Vlugt, Mekog-productie, T. W. Bergman, hoog ovens, allen uit Haarlem P. van Hesselingen, werktuigkundige dienst staal uit Alkmaar. Pastoor Keman riep zijn gehoor op tot onderlinge liefde in eensgezindheid, ge richt op de Heer. Een eensgezindheid die hij vergeleek met kleine ijzerdeelties die door een sterke magneet worden aange trokken. „Met de Heer voor ogen kunnen wij gezamenlijk onze zware taak ver richten, maar er zal dan ook aard ge werkt moeten worden. Van allen hangt af of een centrum van activiteit cemaakt kan worden, gericht op de Heer, want als u geen volledige bereidheid toont zal ’t geen zin hebben onze taak te beginnen” Bisschop Van Kleef stelde in zijn toe spraak de moeilijkheden die in Amster dam waren gerezen om daarbij vast te stellen, dat de nieuwe pastoor met bloe dend hart afscheid had willen nemen van zijn vertrouwde Adelbertus-parochie. Hij bracht openlijk dank aan pastoor Keman en zijn echtgenote namens de gehele Kerk om zijn ambt in de hoofdstad voort te zetten. Hij schetste de grote kwalitei ten van pastoor Keman zowel in zielzorg als organisatorisch met hart voor de zaak liet duide- dat nu de de nieuwe (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Het Hertha-wrak, dat al een jaar hinderlijk voor de schepen in de lichtenlijn vier en een halve mijl voor de IJmuider pieren op de Noordzeebodem rust, zal over enkele dagen niet langer een obstakel vormen in het drukke scheep- verkeer. Het bergingsvaartuig Krab en duikers van Bureau Wijsmuller leggen nu de laatste hand aan de verplaatsing van het onder water in twee helften gezaagde wrak van de Duitse kustvaarder, die in september 1970 met een lading pijpaarde gezonken is. Voor pastoor en mevrouw Keman heeft deze installatie in de nieuwe gemeenten door de aanwezigheid van een groot aan tal IJmuidenaren een bijzonder cachet gekregen. Voor de Amsterdamse paro chianen mocht hieruit blijken, dat pas toor en mevrouw Keman, die zozeer aan IJmuiden en de IJmond waren gehecht, wederkerig een goede band hadden met de gemeente, die maar node de geliefde herder zag vertrekken. Voor het begin van de eucharistievie- Zaterdag aangekomen in IJmuiden: Ekenis, Flixborough; Schelde Lloyd, Antwerpen; Oscar Mathies, Antwerpen; Memel, Dagenham: Pom- mern, Flixborough; Essi Kristin, Seven Islands, IJmuiden; Kahlesand, Rotterdam; Greenland, Southampton; Sussanne Schulte, Tubarao; Faien ce, Londen; Blendheim, Kristiansand; Martha Friesecke, Londen, IJmuiden; Hondsbosch, Lon den, Zaandam; Alchemist, Monheim, Hamburg; Norelg, Stavanger, IJmuiden; Tor Anglia, Gö- tenborg; Humbergate, Londen, Maersk Suver, Cont. Plat, IJmuiden; Magula, Hamina. Zaterdag vertrokken van IJmuiden; George Bremen, Hamburg; Gillian Everard, Manchester; Taranger, Brake, Velsen; Valiant. Whitby, IJmui den; Thea-K, Kopenhagen; Oldenkerk, Ham burg; Equity, Rotterdam; Nordford, Rotterdam; Tor Hollandia, Immingham; Inha, Mantuluoto; Ekenis, Flixborough; Brattingsborg, Hamburg; Blendhelm, Kristiansand; Borre, Oslo. Zondag aangekomen in IJmuiden: Transit, Par, Velsen; Rolf Behrmann, Londen; Adele-J, Wenesborg; Spaarnestroom, Liverpool; Brigitte Skou, Antwerpen; Angelo Scinicarielo, Emden; Litania, Skutskaer: Titania, Mantyluoto, Zaan dam- Wunner, Flixborough; Nerlandia, Kopen hagen; Gulhav, Gr. Yarmouth; Henriette-R, British Venture, Rotterdam; M.I. Transporter, Antwerpen; Torsheim, Antwerpen; Mathilde Schulte, Narvi Byzantine Monarch, Bremen; Herman Helene, Ftihr; Hannes Lunstedt, Vas- tervik; Stormvogel, Noordzee, IJmuiden; My- nias, Bremen; Leda, Bergen; Oranyan, Bremen; Okume, Aviles, IJmuiden; Dintelborg, Par; Elbe Ore, Norfolk, IJmuiden. Zondag vertrokken van IJmuiden: Tor Anglia, Immingham; Forcados, Hamburg; Karabeka-2, Salerno, IJmuiden; Jade, Hamburg; Jean-E, Londen; Danita, Panama; Humbergate, Londen; Brinda, Poole, IJmuiden; Voline, Dagenham; Martha; Martha Friese, Londen, IJmuiden; Essi Kristine, Seven Islands, IJmuiden; Leda, Bergen. Maandag aangekomen in IJmuiden: Lagunil- las, Kingsnorth; Oosterburgh, Lissabon; Kon- statin Korshanov, Vyborg, Velsen; Litania, Skutskaer; Pelagos, Indonesië. Maandag vertrokken van IJmuiden: Oscar Mathies, Flixborough; Pommem, Flixborough; Stormvogel, Cont. Plat, IJmuiden. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). er supermarkt in het Krelagehuis komt. De gegadigde hiervoor is Zwanenburgs Zelfbedieningsbedrijven in IJmuiden, die onlangs een optie op de voormalige bloembollenbeurs heeft gekregen. Aanvankelijk zou er alleen sprake zijn van de huur van het. Krelagehuis, dat eigendom is van het garagebedrijf Brink mann, maar de heer Zwanenburg ver klaarde vanmorgen dat ook de mogelijk heid van koop wordt bekeken. Volgens hem is de zaak nog helemaal in een overlegstadium en kan over de vraag of de plannen doorgaan nog niets concreets worden gezegd. De heer Zwanenburg toonde zich hiero ver niet bijzonder optimistisch omdat met name de grootte van het Krelagehuis nogal wat problemen oplevert. „Ja, de Hinderwet gaat in tegen de vestiging van bedrijven die voor de omge ving op een of andere manier schadelijk zijn. Overlast aan geluid, stank, rook en zovoorts Onze werkzaamheden op dit ge bied zijn de laatste jaren sterk uitgebreid "'brig jaar hebben wij zevenhonderd klachten binnengekregen, die allemaal heel serieus zijn behandeld. U kunt be grijpen dat hierin vreselijk veel tijd gaat zitten Maar nogmaals deze afdeling werk* goed. De heerst hier een J» r - I ,aan V- dat zal wel wennen zijn.” IJMUIDEN. Bij Hoogovens zullen in september drie personeelsleden veertig jaar in dienst van het bedrijf zijn Het zijn de heren: E. P. Heere, belastingen, H. Dijk huizen, werktuigkundige dienst havens en vervoer, beiden uit IJmuiden; mej. J. J. Booms, bedrijfsadministratie uit Beverwijk. Voorts zullen er zevenenvijftig perso neelsleden komende maand vijfentwintig jaar in dienst van Hoogovens zijn. Deze jubilerend en zijn J. den Breejen, techni sche dienst Mekog, B. L. Hermans, bouw kundige buitendienst, P. H. Kaandorp, be drijfsdienst, R. Schaap, nieuwbouw werk tuigkundige afdeling montage, J. Smit, kwaliteitsafdeling produktiegroep koud- onbekleed H. Buys, havens, L. J. F. Wou- da, blokwalserij 1, J- de Graaf, hoogovens, J. K. Bakker, havens, F. A. J. Spreeuw, Mekog-technische dienst, J. A. Hogen doorn, railvervoer, L. Jansse. kwaliteits afdeling productiegroep halfprodukten, A. Stoker, martinstaalfabriek, L. T. Dudink, nieuwbouw bureau werktuigkundige af deling, allen uit IJmuiden. D, Liemberg, belastingen, T. J. den Breejen, vaktechnisch bureau, A. van Dam, elektrotechnische dienst plaatwalserijen 1, J. J. van der Kolk, nieuwbouw werktuig kundige afdeling constructiebureau walse rij en, A. G. Kremer, centrale werkplaats, A Schoenmaker, werktuigkundige dienst koudwalserijen, J. Venema, martinstaal- De preek van pastoor Keman was ge baseerd op Rom. 12:16 „Weest eensge zind onder elkander” zich kenneliik ook richtend op de ervaren moeilijkheden in de Amsterdamse parochies. De Hertha kwam onverwacht aan haar einde, nadat water door de luiken in de ruimen kwam. De KNZH-reddingboot Jo hanna Louisa en Wijsmullers zeesleepboot Hector brachten de opvarenden veilig naar de wal. Het Westduitse schip ligt onder ruim 22 meter water en zakte later drie en een halve meter in de bodem. Boven het wrak is nauwelijks veertien meter water en zo iets is op deze plaats uiteraard on aanvaardbaar voor een veilig verkeer van diepgeladen schepen. In afwachting van de opruiming werd het wrak door een wrakboei met groene knipperlichten en een levensgrote waar schuwing „WRACK”gemarkeerd. en voor de mens. De bisschop lijk het grote geluk spreken, Amsterdamse parochies met pastoor is een deel gevallen. In zijn toespraak bepaalde hii zich voorts tot Psalm 85: 10-11 „God is nabij allen, die Hem vrezen Goedertierenheid en waarheid zullen elkaar ontmoeten ge rechtigheid en vrede elkaar omarmen” De liturgische passende gezangen bij deze gelegenheid werden afgerond met een zegenbede door een soliste ‘tit het kerkkoor. Ook op andere gebieden heeft de heer Van ’t Hag duidelijke wensen. Hij vindt dat de geluidsisolatie, vooral bij flats, ondanks alle bepalingen die er op dit gebied al zijn uitgekomen, nog te wensen, overlaat. „Wij zijn op het ogenblik wel verplicht flats te bouwen. Met alle conse quenties vandien Buren beneden, links rechts en boven. Nu zijn er heel andere bepalingen gekomen Vroeger stond er: Een muur moet van steen zijn. Nu: de geluidsisolatie moet zo veel zijn, de vocht- wering.enzovoorts. Er staat niet uit drukkelijk bepaald dat die muur van steen moet zijn. Er zijn over deze nieuwe regels in heel het land talloze ■■•rsussen gegeven Ik heb daar zelf heel dikwijls aan meegewerkt. Ik geloof dat daardooi De IJmuidenaren kregen evenals de hoofdstedelingen nog weer gelegenheid handdrukken met goede wensen te wisse len.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5