VARESE KOSTTE COACH FRANS MAHN JAAR VAN ZIJN LEVEN op Newton blijven rekenen Joop Middelink heeft hoop op goud opgegeven VOOR TIJDRITPLOEG ZO SLECHT Bovelander coach BMHC Kampioen Rood en Wit kan Loeveseijn bij laatste vier „NOG NOOIT WAS VOORBEREIDING De Wit achter Italiaanse gangmaker Westduitse atleten wonnen Morelon-T rentin gemakkelijk van Groot-Brittannië uitgeschakeld 15 SPORT IN HET KORT DINSDAG 31 AUGUSTUS 1971 «■■■■■■■■■■■■■MWMBMM nn (Van onze cricketmedewerker) Taak Utó' - - HAARLEM Voor het Haarlemse Rood en Wit, dat dit weekeinde op zo’n overtuigende wijze de cricket- titel in de wacht sleepte, staan de za ken er zeer rooskleurig voor. Het be stuur bij monde van de jonge, enthou siaste voorzitter Freek van Muiswin kel prijst zich erg gelukkig, dat het erin geslaagd is voor de komende ja- ren de 36-jarige Harry Newton, die dit seizoen reeds een belangrijk aan deel in het succes der Haarlemmers had, vast te leggen. Newton heeft na melijk een baan in Nederland aange boden gekregen, waardoor hij in staat zal zijn ook de komende seizoenen de training van de zeer vitale 90-jarige cricketclub voor zijn rekening te gaan nemen, terwijl in de wintermaanden de Koninklijke HFC van zijn erva- ringen als voetbal-trainer gebruik zal gaan maken. (Van onze sportredactie) MENDRISIO Zelfs op het wa ter kunnen de Nederlandse wegren ners, die donderdag (100 km tijdrit voor ploegen) en zaterdag indivi duele wegwedstrijd) deelnemen aan de wereldkampioenschappen op de weg bij het Zwitserse Mendrisio, het fietsen niet laten. Dat bleek in het zonovergoten vakantieoord Me- lano aan het meer van Lugano, waar coach Joop Middelink maandagmor gen neerstreek met zijn eskadron wieleramateurs. Opnieuw werd het J Hinnn imimm mmmiiii bewijs geleverd, dat waterfietsen een onweerstaanbare aantrekkingskracht hebben op Nederlandse topsporters. "J® WW Gezien FRANS MAHN wel momenten LONDEN. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) VARESE. Piet de Wit zal dinsdag avond de stayersfinale voor profs rijden achter de Italiaan Dagnoni, een opmerke lijk feit, omdat men vele jaren terug moet gaan om een combinatie te vinden, waar in een Nederlandse renner achter een bui tenlandse gangmaker heeft gereden in een wereldkampioenschap. De heren wieleramateurs vermaakten zich gisteren op het meer van Lugano voorlopig nog op waterfietsen en in roeiboten. V.l.n.r.: Spetgens, Van de Bunder, Poppe en Hassink (op de waterfiets) Priem en Koeken. Zelf zegt hij dat niet met zoveel woor den, maar wel wil hij kwijt: „De voor bereiding is met horten en stoten gegaan en eigenlijk heb ik een renner als Arie Hassing er bij genomen omdat ik geen betere had. Hassing kan formidabel rij den, maar hij is te wispelturig. Als hij kunnen bewijzen en wat belangrijker is: de jongens die voor de baan kozen, kregen nu te zien dat er inderdaad wat voor hen gedaan werd op financieel terrein. Ze kregen een vergoeding en dat animeerde hen. Als die subsidie zou wegvallen, wordt het een moeilijke zo niet onmogelijke zaak om die jon gens voor de ploegenachtervolging bij elkaar te krijgen en te houden.” Zeeland dat Priem in zijn hart die tijdrit wel wilde rijden. Ik ging naar hem toe in de ronde van Rijnland-Paltz en smeek te hem „jongen, als jij er bij bent ma ken we een kans op een medaille.” Maar Liebregts en Verschure spraken hun veto uit. Ik zeg je dat Priem verkeerd geleid wordt.” Met niet minder dan drie kampioen schappen (van het eerste, vijfde en zesde elftal) en drie teams, die tot de bovenste drie op de ranglijst behoorden, kan Rood en Wit terugzien op een zeer geslaagde viering van zijn 90-jarig bestaan. Het ziet er naar uit, dat aan deze „serie” nog wel enige landstitels zullen toegevoegd wor den, omdat Rood en Wit over een zeer grote jeugd beschikt, die cricket met de paplepel is ingegoten. Bij de Rood en Wit- jeugd komt men namen tegen, die doen denken aan het roemruchte verleden van de vereniging: juniores als De Nijs, Bijle- veld, de la Mar, van Muiswinkel en Win ter leveren regelmatig ferme prestaties. HAARLEM. Kees Bovelander, gym nastiekleraar in Haarlem en onder meer vijf jaar jeugdtrainer, wordt in het ko mende seizoen de coach van het Bloemen- daalse BMHC. Hij wordt de opvolger van Max Maas die na een vierjarig bewind als trainer wegens drukke werkzaamheden ge noodzaakt is deze loopbaan op te geven. Max Maas blijft echter wel coach van het Nederlands cricketteam, een functie die hij al geruime tijd met het hockey heeft ge combineerd. Nederland levert nu eenmaal de beste gangmakers, maar geen van de Neder landse topmannen was voor dinsdagavond nog beschikbaar en Piet de Wit weigerde opnieuw achter Pelser, waarmee hij zijn serie verloor, te rijden. Nadat Spakenburg hem naar de finale had geloost, besliste De Wit dat hij met Dagnoni zou rijden. De Wit zal dinsdagochtend wat met de Italiaan proberen te praten, zodat hij al thans tijdens de koers enig contact met de Italiaan zou kunnen hebben. VOETBAL. Voor de eerste divisie van de Engelse league is maandagavond de wedstrijd West Ham UnitedCoventry City gespeeld. West Ham won met 4-0. zijn dag niet heeft, is hij nergens. En dan Frits Schür. Hij is een verschrikkelijk langzame starter, hij moet in de eerste veertig kilometer verschrikkelijk af zien om het hoge tempo van Fedor den Hertog en Adrie Duijker bij te houden. Dan kan hij geen meter kop doen. Dat heb ik ook met Fedor opgenomen. Ze moeten Schür in die eerste veertig kilometer volledig sparen. Daarna kan hij fantastisch sterk gaan rijden, maar de ploeg drijft te veel op de routiniers den Hertog en Duijker. Met Hassing dus als een kwetsbare scha kel en Schür als rem in de eerste veertig kilometer.” (Van onze sportredactie) VARESE. De verrassing bij het tan- demnummer op de WK was de uitschake ling van het Franse duo Morelon-Trentin door de Oostduitsers Geschke en Otto. In de tweede rit van de halve finale drongen hun tegenstanders een sur-place van ruim tien minuten op. Wegens „achteruit rij den” van de Franse tandem werd afgescho ten. Tenslotte fietste de Duitsers glorieus over de eindstreep. De andere finalist was nog niet bekend omdat tijdens de beslis sende derde rit tussen West-Duitsland en Rusland de regen met bakken uit de hemel voel. Daarmee heeft Middelink dan een ver klaring gegeven voor zijn volgende uit spraak: „nog nooit is de voorbereiding voor de tijdritploeg zo slecht geweest. Want dat alles speelde zich tot vier we ken voor het wereldkampioenschap af. Ik moest daarom allerlei jonge amateurs pro beren: Swinkels, van der Loo, Kelleners en Hassing. Ik haalde er Schür en Kuiper bij en tenslotte bleef dan het kwartet Den Hertog, Duijker, Schür en Hassing over, maar we hebben hoogstens vijf keer met deze formatie kunnen trainen.” Zoals verwacht heeft de atletiekploeg van West-Duitsland maan dag in het stadion van Crystal Palace (bij Londen) een duidelijke overwinning be haald op Groot-Brittannië. De Westduitse heren wonnen deze tweedaagse ontmoeting met 118-94, terwijl de dames nog meer af stand namen van hun Britse tegenstand sters: 81-54. dergelijke. De enige manier om tot beter en aantrekkelijker cricket te komen is werken aan mentaliteitsverbetering. Van Muiswinkel blijft het overigens jammer vinden, dat mensen als trainer Newton, die uiteindelijk niet van de wind kunnen leven en voor hun diensten een behoorlijke vergoeding krijgen, onder de huidige voorschriften nog steeds niet als actieve speler aan de competitie kunnen deelnemen. Het peil van het Nederlandse cricket zou, aldus de voorzitter hierdoor score Rood en Wit naar de titel voerde. VARESE. Lijn Loeveseijn heeft zich gisteren geplaatst bij de laatste vier ren ners in het toernooi om de wereldtitel sprint. In de kwartfinales rekende de Ne derlander af met de Italiaanse coureur Borghetti. Loeveseijn won twee ritten en maakte daarmee zelfs een beslissende der de wedstrijd overbodig. De tijden van de Amsterdammer (11.6 en 11.1 over de laat ste 200 meter) waren veelbelovend voor de halve finale, waarin hij tegen de Ita liaan Turrini moest aantreden. De tweede halve-eindstrijd zal gaan tussen de Austra lische titelverdediger Johnson en de Belg Van Lancker. Opvallend was voorts de nederlaag van de Duitse kogelstoters Heinfried Birlenbach en Hans-Dieter Moser, die achter Geoff Capes respectievelijk op de tweede en derde plaats eindigden. Capes won met een stoot van 19.45 meter, hetgeen vijftien cen timeter verder was dan de beste prestatie van Birlenbach. Moser kwam tot 17.96 meter. Twee anderen van de Westduitse Helsinki-gangers staken echter wel in goe de vorm. Ellen Tittel, de kleine 1500 meter - loopster, die in de Finse hoofdstad brons haalde en onlangs in Sittard wereldrecord- houdster werd op de Engelse mijl, won haar afstand in de fraaie tijd van 4.14.0. Harald Norpoth kwam niet uit op de 5000 meter, op welke afstand hij in Helsinki derde werd, maar op de 1500 meter, die hij zonder moeite won in 3.43.9. Zijn „martelgang” later op de dag met de tijdritploeg wil Joop Middelink nog wel eens vertellen: „eerst kreeg ik het bericht dat Adrie Duijker na de ronde van België dat was al in mei beroepsrenner zou worden. Maandenlang bleef het een onzekere zaak met Duijker: wel of niet prof worden. Pas een week of zes voor de wereldtitelstrijd in Mendrisio wist ik zeker dat hij in de ploeg kon worden op genomen. Toen kwam het ongeluk met Popke Oosterhof, die tijdens een trainings- rit in Sneek pardoes tegen een auto reed, waarvan plotseling het portier geopend werd en die vervolgens overreden werd door een andere auto. Zijn redding was dat hij een rugzak droeg, maar door dub bele bekkenbreuk is hij voor een onaf zienbare tijd uitgeschakeld. De chirurg heeft gezegd dat hij misschien ooit wel weer op de fiets kan, maar dan moet het hele geneesproces optimaal verlopen”. De meeste aandacht van de 20.000 toe schouwers ging uit naar de verrichtingen van Dave Bedford, Europees record-houder op de vijf en tien kilometer. De 21-jarige Londenaar, die bij de Europese kampioen schappen in Helsinki jammerlijk faalde, snelde nu naar een hautaine overwinning op de 5000 meter. Hij klopte zijn landgenoot Baxter en de Westduitsers Girk en Bruggen in 13 minuten en 40 seconden. Baxter die als tweede finishte, had een achterstand van 15.4 seconden. Typisch voor Bedford was zijn commentaar na afloop van de race: „Ik heb me al vlug losgemaakt van de anderen, maar zelfs al zou ik pas op vijf meter van de finish zijn gaan sprinten, zou ik toch hebben gewonnen.” Harry Newton, een cricket-coach met grote ervaringen onder meer in India, enkele jaren in Engeland, waar hij ook voor de county Sussex gespeeld heeft zag het als zijn voornaamste taak om het eerste elftal van Rood en Wit op de juiste wijze te begeleiden. Men mag stellen, dat het kampioenschap voor een belangrijk deel te danken is aan de wijze, waarop hij zich van zijn werk gekweten heeft. Vooral mentaal heeft het Rood en Wit- elftal dit jaar een geweldige injectie ge had. Zelden heeft Rood en Wit een team op de been gebracht, dat een kleine inzin king daargelaten, een zo constante indruk heelt gemaakt. De grote openbaring van het seizoen was ongetwijfeld de 23-jarige Paul Goo sens, die tot een veelbelovend batsman is uitgegroeid en zaterdag met een prachtige score Rood Wit naar de titel voerde. Ofschoon de prestaties van de twee eerste Rood en Wit-elftallen de volledige aandacht van trainer Newton zullen blij ven houden, wil hij nu ook de Rood en Wit-jeugd voor het topcricket rijp maken. Wat dat betreft ziet hij reeds in de zeer nabije toekomst grote mogelijkheden. Overigens zal Rood en Wit nog geruime tijd kunnen blijven profiteren van de talentvolle drie, die men in één adem pleegt te noemen: Bouwman, Onstein en Wijkhuizen, terwijl ook spelers als Lui- ning en van Son in een Rood en Wit- aanval niet weg te denken zijn. Hoewel het cricketseizoen pas is geëin digd denkt het Rood en Wit-bestuur aan het volgende jaar. Van Muiswinkel: „Men moet in Nederland, waar cricket nog al tijd een hobby is, nu eens ophouden met het eindeloze gepraat over de nadelen van „draws” wijziging van puntensysteem en met Arie .van Vliet als chef d’équipe is voortreffelijk.” Goede stemming of niet: de resulta ten waren zwak, een opmerking die Mahn de kreet ontlokte: „Maar we hebben Loevesijn en de profstayers nog.” Jawel, maar die vallen buiten zijn directe competentie. HANS ROMBOUTS „Aan de zonovergoten oever van het meer van Lugano wil Middelink er ook nog wel even met nadruk op wijzen, dat vooral de Oostbloklanden (met Rusland, Oost-Duitsland en Polen voorop) al die problemen die hen geplaagd hebben niet kennen. „Er gaat geen Rus, geen Pool en geen Oost-Duitser naar de profs, daarom kunnen die landen het hele jaar met een vaste kern werken. Bovendien wordt in die landen de wielersport nu veel intensiever beoefend dan jaren geleden. Ik was bij een ploegentijdrit in Moskou. Daar werd een heel parcours afgezet van 100 km en er gingen niet minder dan 48 ploegen van start. Als je dat allemaal bij elkaar op telt moeten die landen zo langzamerhand wel letterlijk een straatlengte op ons voor liggen,” aldus Middeiink, die daarmee nog eens duidelijk illustreert dat hij donder dagmorgen uit vakantieoord Melano zon der illusies met zijn vaderlands viertal naar het acht kilometer verderop gelegen Mendrisio trekt”. Mahn zelf over zijn werk: ,Ik heb hier heel wat meer zorgen aan mijn kop dan bij de gemeente Haarlemmer meer, waar ik vroeger werkte. Maar ik heb ervoor gekozen, het blijft ooeiend. En ik leer bij elk wereldkampioen schap. Het loopt al heel wat vlotter dan vorig jaar, toen ik het voor het eerst deed, en de stemming in de ploeg Joop Middelink verbloemt ook niet dat hij de leiding van dit kwartet volledig overlaat aan de 25-jarige Fedor den Her tog. De coach daarover: „Ik geloof dat heel weinig mensen Fedor kennen. Fedor moet niet geleefd en geleid worden, hij moet zelf leven en leiden. Daarom laat ik het helemaal aan zijn oordeel over. De andere jongens accepteren dat. Het over leg tussen Fedor en een ervaren man als Duijker is bijvoorbeeld voortreffelijk. Dinsdag en woensdag gaan de vier het parcours minutieus verkennen. Het is voor een tijdrit omdat die met zo’n hoge snelheid gereden wordt een bijzonder lastig parcours. Onder leiding van Fedor gaan de vier precies uitknobbelen welke versnelling ze moeten gebruiken op be paalde lastige gedeeltes van het traject.” Men weet het nog: ruim een jaar ge leden peddelden de voetballers van Feije- noord voor het beslissende treffen met Cel tic om de Europa Cup zorgeloos rond op het Comomeer. Gisteren dartelden de Ne derlandse wielrenners uitgelaten op water fietsen rond op het meer van Lugano. Op voorstel van Brabander Kees Koeken werd onmiddellijk een wereldkampioenschap waterfietsen georganiseerd en samen met Henk Poppe in een feitsbootje versloeg hij gemakkelijk het duo Arie Hassing en Toine van de Bunder. Verrassend winnaar buiten mededinging werd echter Kees Priem, die van achter een eilandje plot seling opdook in een ranke roeiboot. Kor tom: de heren vermaken zich uitstekend in hun riante motel Lido, dat direkt aan de oever van het meer ligt, in de luwte van de Alpenreuzen. Kogelronde coach Joop Middelink tole reerde die vakantiestemming maar al te graag. „Dat spelevaren is juist goed voor de kameraadschap en de mentale voorbe reiding.” Dit onderwees hij de soigneurs Sjeng Collard en Henk de Haan, die ston den toe te kijken. Maar tegen drie uur trommelde hij toch de voltallige ploeg op voor een pittige wegtraining om het meer van Lugano. „Want,” zo wilde Joop Mid delink wel weten, „er moet nog heel wat gebeuren om van de ploeg voor de 100 km tijdrit een goed geoliede machine te maken.” Het heeft er in de eerste rit overigens naar uitgezien dat Loeveseijn de Italiaan voor moest laten gaan. In de laatste ron de remde Borghetti af, waardoor de ver raste Loeveseijn voortijdig op kop kwam. „Hij is verloren”, schreeuwde Jan Derksen, vaste begeleider van de talentvolle Am sterdammer. Hij kreeg ongelijk, want op het laatste rechte eind slaagde hij er niet alleen in een demarrage van de Italiaan op te vangen, maar plaatste hij bovendien zelf een laatste beslissende aanval. In de tweede rit schoot Loeveseijn juist op het moment dat hij zijn beslissende demarrage wilde plaatsen uit de toeclip. De gevolgen waren echter minder ernstig dan bij Nieuwenhuis, die daarmee het hele toernooi voor de baanploeg verknoeide. Loeveseijn herstelde zijn fout onder het rijden, zonder dat de Italiaan daar ge bruik van kon maken. „Reken maar,” al dus een opgeluchte Loeveseijn,” dat ik door deze twee ritten moraal heb gekre gen." De financiën spelen nu eenmaal een steeds belangrijker rol bij wereldkam pioenschappen, op welk gebied van de sport dan ook. Men behoeft maar het oor te luisteren te leggen om te horen, dat er behoorlijke bedragen en facili teiten beschikbaar worden gesteld aan buitenlanders dié aan belangrijke toer nooien deelnemen. In Nederland ziet men, dat bijvoorbeeld interesse van de sponsors voor de baansport afneemt Mahn: „Vroeger kregen de renners van de sponsors zo’n 20 banden, daar hoef je nu niet meer om te komen.” Dat beaamt ook de bekwame, bij de KNWU vertrekkende adjunct-directeur G. van Baarle: „Voor de baansport vind je moeilijk een goede sponsor.” De bond, huiverig voor sponsors, zou er Het is gauw gezegd: Middelink wil niet verbloemen dat hij de ideale formatie niet heeft kunnen samenbrengen. „De ploeg die mij in het begin van het seizoen voor ogen stond zou als een trein hebben ge lopen,” verzucht de coach. Die formatie zou dan hebben moeten bestaan uit Popke Oosterhof, Kees Priem, Fedor den Hertog en Adrie Duijker, maar van dit door Mid delink fel begeerde viertal was er in feite maar één die steeds een probleemloze kan didaat is gebleven: Fedor den Hertog. De andere drie bleven „probleemkinderen” voor de vaderlijke coach Joop Middelink, die aan de maaltijd (zoals hij vanmiddag ook in Milano deed) zijn jongens steeds boeiende verhalen weet te vertellen. Het kwartet dat donderdag in die slo pende race tegen het horloge zal uitko men, bestaat uit de renners Fedor den Hertog, Adrie Duijker, Frits Schür en Adrie Hassing. Joop Middelink hoedt zich ervoor een prognose te doen, maar uit zijn verhaal blijkt toch wel, dat hij zich geen enkele illusie maakt voor het goud in die 100 km tijdrit. En dat verdriet de goedmoedige Amsterdammer, want tegen over de internationale wielerwereld is juist die tijdrit voor hem een prestigezaak. Nog altijd denkt hij met weemoed terug aan het olympische goud dat Nederlandse ploe gen veroverden op de Spelen van Tokyo (Dolman-Karstens-Pietersen-Zoet) en Me xico (Den Hertog-Krekels-Pijnen-Zoete- melk). Maar voor Middelink is het een vrijwel uitgemaakte zaak: goud zit er niet in. één moeten vinden die de Olympische ploeg onder zijn financiële vleugels zou moeten nemen. Er is toch immers slechts nog in naam sprake van ama teurs of die nu betaald worden door staat of door sponsors dat maakt wei nig uit. Van Baarle: „Het is financieel sukkelen geblazen met de KNWU.” Vooral voor een baancoach is het dan ook ondankbaar werken omdat de renners toch steeds weer weggezogen worden naar de wegwedstrijden Mahns moeilijke werk is die zaak nog te verminderen. Zijn voorganger Derk sen, nog zeer rancunieus ten opzichte van wegcoach Joop Middelink die hem in zijn ogen eruit gewerkt heeft, een seizoen opvolgde en daarna de vlag aan Mahn overhandigde heeft op dit punt alle lof voor Mahn. „Hij heeft het aangedurfd de strijd aan te binden met de krachten aan de andere kant die de weg als alleen zaligmakend beschouwen. Ik ben het met bepaalde zaken op trainingsgebied niet met Mahn eens, maar ik vind hem op het punt van dat probleem een geweldige vent.” laat naar buiten niet wereldkampioenschap steld heeft. Frans Mahn heeft gehad waarop hij gedacht heeft: wat doe ik eigenlijk. („Maar", zo zegt hij, „dat is een normale zaak, dat heeft iedereen in zijn werk wel eens”} Mahn blijft dan ook in ieder geval coach van de KNWU tot en met de Olympische Spelen in München, zoals contractueel is vastgelegd. „Het komende jaar is een belangrijk jaar”, is een open deur in- Harry Newton, ook de komende ja ren als trainer beschikbaar. trappen en hij moet daarbij toegeven: „Ik kan, om opnieuw een subsidie te krijgen voor de training van de achter volgingsploeg, het NOC niets laten zien door dat ellendige gedoe met Nieuwen huis. Donderdag 2 september zal Jan Derksen proberen, de wereldkampioen op dat nummer of in ieder geval de sterke Westduitse ploeg naar Amster dam te halen bij de revanches van de wereldkampioenschappen, om onze achtervolgingsploeg een kans te geven zich te revancheren.” In die ploeg zal Nieuwenhuis in ieder geval niet zitten. Dat is voor Mahn een uitgemaakte zaak. Lichtelijk geëmotioneerd wordt Joop Middelink als hij „het derde geval” de zaak-Priem aansnijdt. Men weet het: aangespoord door zijn ploegleiders Piet Liebregts en Peet Verschure liet Priem al vroeg in het seizoen weten niet voor de tijdritploeg in aanmerking te willen ko men. Hij zag dat evenement (in samen hang met het individuele wereldkampioen schap) als een te loodzware belasting. Middelink: „Maar men vertelde mij in de financiële achtergrond, waartegen zich de baansport beweegt, is dat ontreden van die ploeg m Am sterdam ineens zeer belangrijk gewor den. Het NOC zou immers wel eens kunnen zeggen: „Er is niets gepres teerd, er is niet bewezen, dus steunen we de KNWU niet meer met subsidies voor dat Olympische nummer”. En dat zit Mahn het meest dwars, want die achtervolgingsploeg is het prestige-ob ject voor de baancoach. „Nu waren we op de goede weg, maar ik heb het niet (Van onze sportredacteur) VARESE. Frans Mahn, de Neder landse baancoach kijkt de wereld nog niet somber tegemoet, ook al zijn de prestaties van de oranjerijders in Va rese bepaald niet fraai. Snel wordt de bronzen medaille van Boom erbij ge haald, met het zilver van Keetie Hage als een kostbaar reddingsboeitje ter hand genomen en wordt de hoop ge koesterd dat de profstayers en Leijn Loevesijn nog wellicht voor een regen- boogtrui zullen zorgen. Mahn, nog wel treurend over de niet aangetrokkén toeclips van Nieuwenhuis, die hem. „een jaar van zijn leven heeft gekost” blijken dat dit hem teleurge-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15