RUSKA GROOTSTE BEDREIGING IN ZWAARGEWICHT ERNST EUGSTER OPNIEUW GOED VOOR MEDAILLE JAPAN IN LUDWIGSHAFEN AL ZEKER VAN 4 WERELDTITELS Routinier Hans Möller tennis-finale Roxy Dual Filter uit het gouden pakje rookt 2x zo zuiver. j 1*1 WOn IJ KI' RCH kreeg nieuw bestuur Kunst dat ze lachen. Waarom kiest u voor een filter? Juist om zuiver te roken. Daarom heeft Roxy een dubbel filter, dat 2x zoveel absorbeert en tóch de natuurlijke smaakvan de rijpe tabakken behouden laat. Lach dus gerust als u een Roxy opsteekt. Imhoff tweede in Kiel f V" 17 ifliF j DINSDAG 31 AUGUSTUS 1971 it Sterke kandidaten Geen partij Bezorgdheid 1 1IB - 1I& (Van onze tennismedewerker) "nnnn,WVWVVMn'vvwVVWVVVWWWVWlMH<WWVWVWVVVVVWVVWVWWV>M>WWWtMMVVw£ (Van onze sportredactie) i THEO KLEIN ADVERTENTIE Minatoya als eerste zijn derde wereldtitel haalt. Over de verovering van de vier gouden medailles in de lichtere afdelingen hoeft Matsumoto zich nog weinig zorgen te ma ken. Minder rooskleurig staan de zaken er in het zwaargewicht voor. Matsumoto mag dan bij herhaling verklaren dat alleen Wim Ruska een bedreiging vormt, de rea liteit is wel degelijk donkerder. Naast Wim Ruska, ongetwijfeld de grootste favoriet, zijn ook de Rus Onashvili, de Oostduitser Hennig en de Westduitser Glahn, pas te ruggekeerd van een lange trainingsstage in Japan, goed voor een wereldkampioen schap. Ruska nemen de Tenri-universiteit) angstvallig toeziet dat zijn pupillen zich tot de sportbeoefe ning beperken. (Van onze sportredactie) HEEMSTEDE. In de gisteravond ge houden jaarvergadering van de voetbal club RCH is een nieuw bestuur gekozen. In plaats van de aftredende Baarsen werd de voorzitter betaald voetbal N. de Lange praeses van de vereniging. Verder werden uitverkoren C. Veenstra (penningmeester), V. Schuytvlot (secretaris), A. L. v. Eerden, N. v. d. Wind, C. Tibboel. H. Jansen, J. Bokhoven, A. Maaskant. RCH, zo werd bekend, blijft voorlopig het verzet van de gesaneerde clubs tegen uitstoting uit het betaalde voetbal steu nen. Als de moeilijkheden in verband met de sanering zijn weggeëbt zal de sterkte van het bestuur worden teruggebracht tot zeven man. SCHAKEN. Geheel volgens verwach ting heeft Alexandria de afgebroken zeven de partij van zaterdag gewonnen. Het to taal aantal zetten bedroeg 59. De afge broken achtste partij was voor Lazarevic, die de afgebroken stand in 16 zetten in haar voordeel besliste. De stand luidt nu: Alexandria 4,5-Lazarevic 3,5. Vandaag heb ben de speelsters een vrije dag. In zjjn eigen gewichtsklasse zal Minatoya zich bij een eventuele confrontatie met de Nederlanders Eddie van der Pol en Leo Heijne niet al te druk hoeven maken. Hij concentreert zich waarschijnlijk meer op Tsuzawa, een lid van de progressieve trainingsgroep Seki Juku. die onder lei ding staat van oud-wereldkampioen in het middengewicht Okano. Hij alleen heeft een serieuze kans om te voorkomen dat In het middengewicht heeft de regerende wereldkampioen Sonoda plaats moeten maken voor Shigematsu en Fuji. In maart kreeg Fuji op het voor-Olympische toer nooi in Parijs voor het eerst de kans om kennis te maken met het Europese judo. De overige deelnemers hebben dat moeten weten. In recordtempo werkte de debutant zich door zijn wedstrijden heen en ging met een gouden medaille naar huis. Mar tin Poglajen, vier jaar geleden in Salt Lake City nog goed voor ’n tweede plaats, was een van de tegenstanders die in Pa rijs aan den lijve ondervonden dat Fuji klaar is voor zijn eerste wereldtitel. Daar zal ook Jan Snijders, duidelijk op zijn re tour, niets aan kunnen veranderen. zorgdheid over het Europese gevaar in de huidige constellatie wat overdreven, de waakzaamheid wordt begrijpelijker als men weet dat de leiders zich in Japan steeds meer zorgen maken over de veran derde mentaliteit van de middelbare schooljeugd en universitetisbevolking. Ook in Japan, waar de beste topsporters door de universiteiten geleverd worden, wordt het steeds moeiltfker voor het kader om de jongens aan de loodzware trainingen te krjjgen. De studenten geven steeds meer de voorkeur aan minder vermoeiende hob by’s. Vooral in de grote steden verwatert de fanatieke vechtlust, traditioneel de voornaamse drijfveer van de judostuden- ten. Het is typerend dat de sterkste top judoka’s steeds meer van de in het afge legen bergland gevestigde Tenri-universi teit komen. Daar is nog weinig meer ver tier dan de sportbeoefening, terwijl Mat sumoto (in het dagelijks leven docent aan De ervaren coach heeft bovendien aan- gekondigd dat zijn ploeg na de wereld kampioenschappen als voorbereiding op de Olympische Spelen, een tournee door Europa zal maken, waarbij ook Nederland wordt aangedaan. Lijkt de Japanse be- In Tokio heeft Okano, oud-wereldkam- oioen in het middengewicht, als eerste op de verslapping in de stad gereageerd. Fi nancieel gesteund door enkele kapitaal krachtige sponsors, houdt hij een trai- ningscommune in stand, met als enige doel de verslapping van de mentaliteit bij de studenten tegen te gaan. Okano heeft in Wim Ruska een fel medestander ge vonden. De Amsterdammer maakte in net begin van het jaar drie maanden ge- oruik van de gastvrijheid van de oud- kampioen, die een overwinning van de Nederlander in Ludwigshafen als een zege voor zijn nieuwe groep, de Seki Juku, zal opvatten. Van Woerkom had duidelijk in de eer ste set veel moeite met de opslag van Möller. In de tweede set vertoonde de wedstrijd een totaal ander spelbeeld. Van Woerkom verrastte Möller keer op keer aan het net met de meest zuivere pas- seerslagen, terwijl hij ook Möller’s krach tige opslag sneller retourneerde. Van Woerkom won deze set met 7-5. In de beslissende set miste Van Woer kom de eenvoudigste ballen en smashte Möller subliem en onhoudbaar de onge controleerde lobs van zijn tegenstander. Möller stond na 3-3 geen game meer toe. Mevrouw Vermeulen verrastte de net uit Amerika teruggekomen titelhoudster Roxy Dual Filter i$ 2x zo zuiver. LUDWIGSHAFEN Het staat al bij voorbaat vast dat Japan de we reldkampioenschappen judo, die van donderdag tot zaterdag in de West- duitse stad Ludwigshafen worden ge houden, als de grote overwinnaar zal beëindigen. Anton Geesink en Wim Ruska mogen dan als enige niet-Ja panners de hegemonie van de Oos terlingen in het zwaargewicht en alle categorieën doorbroken hebben, in de lichtere klassen is er voorlopig nog geen sprake van een Japanse terug val. Nadat Anton Geesink zich in ’61 aan de absolute top had genesteld (er was toen nog geen verdeling in ge- wichtsklassen, alle deelnemers stre den om slechts één kampioenschap) duurde het niet lang of ook in het Verre Oosten stemde men toe in een onderverdeling naar het gewicht van de deelnemers. Via drie categorieën op de Olympische Spelen in Tokio kwam men weldra tot vijf gewichts- klassen (63, 70, 80, 93 en boven 93 kilo) plus een competitie om de titel alle categorieën, wat in feite neer komt op een herkansing voor de zwaargewichten, omdat lichtere ju doka’s in de praktijk toch niet langs de zware jongens kunnen komen. Van het ene wereldkampioenschap, dat in het begin van de jaren zestig door de overmacht van Geesink door de Ja panners opgegeven werd, kwam men daarmee dus tot zes verschil lende wereldtitels. Een zeer gunsti ge ontwikkeling voor de uitvinders van de judosport, die zich goed reali seerden dat die ene nederlaag tegen Geesink nog lang niet hoefde beteke nen dat zij op het hele brede front de leiding uit handen zouden moeten geven; een theorie die ook deze week in Ludwigshafen weer bevestigd zal Worden. Hoe zwaarder de gewichtsklasse, des te moeilijker wordt het voor de pupillen van coach Matsumoto om het Europese en Amerikaanse geweld de baas te blijven. In het halfzwaargewicht zal dat Sato en ti telverdediger Sasahara waarschijnlijk nog wel lukken. In tegenstelling tot hun lich tere collega’s zullen zij „buitenlanders” als de Oostduitse kampioen van Europa Ho- willer, de Nederlanders Peter Snijders en Ernst Eugster en de Rus Pokatajev echter dicht zien naderen. Vooral de Utrechter Ernst Eugster, die met het verstrijken van de jaren nog steeds aan kracht wint, zal in Ludwigshafen waarschijnlijk dichter bij ’t kampioenschap komen dan ooit. Dat houdt bij hem minstens een medaille in, want al eerder kwam hij met een bronzen plak van een wereldtoernooi terug. KIEL De Verenigde Staten, Denemar ken en Zweden beheersen de pre-Olympi- sche zeilregatta van Kiel. Bijzonder sterk varen vooral de meervoudige Olympische kampioen Paul Elvström en de Ameri kaanse starzeiler James Schoonmaker. Zij brachten beiden alle drie tot nu toe ge houden wedstrijden op hun naam. Bij windkracht zes tot zeven werd maandagmorgen gestart. De boten legden door de straffe wind hun parkoersen bij zonder snel af. Na 1 uur en 51 minuten hadden de FD’s de finish al bereikt. De be faamde Deen Hans Fogh zegevierde. Fred Imhoff zeilde in deze klasse een goede wedstrijd en ging als derde over de lijn van aankomst, waardoor hij achter Fogh tweede staat in de algemene rangschik king. Hiroshi Minatoya, tweevoudig wereldkampioen in het half middengewicht, is in Ludwigshafen serieus kandidaat voor een derde kampioenschap. In alle categorieën zal Wim waarschijnlijk revanche kunnen voor de nederlaag die hij twee jaar ge leden in Mexico tegen titelverdediger Shinomaki leed. Shinomaki wordt in deze afdeling gesecondeerd door Sekine, terwijl de Japanners hun nationale kampioen Iwatsuru en Iwata in het zwaargewicht in schreven. Tekenend voor de verschraling van het Japanse zwaargewicht is de deel name van Sekine, die met zijn 78 kilo eigenlijk tussen de middengewichten thuishoort. Bij hun keuze gaven de grote Japanse bazen echter de voorkeur aan het felle Tokiose politiemannetje boven de zwaardere lobessen. Wat niet wegneemt dat Sekine tegen de Europese „zware jon gens”, die stuk voor stuk dik boven de londerd kilo komen, bij voorbaat met een handicap op de mat komt. Niet minder dan 52 landen schreven in voor de titelstrijd. Slechts weinigen zul len er echter in slagen ook maar in de buurt van de Japanners te komen, wat niet wil zeggen, dat er in Ludwigshafen niet op nieuw een klein stukje van het grote gat, dat er tussen Japan en de rest van de wereld (op enkele uitzonderingen na) gaapt, gedicht kan worden. Na het debacle in Parijs, waar Geesink afrekende met de Japanse superioriteit, zijn de Zo nen van Nippon de buitenlandse concur rentie pas Serieus gaan nemen. De leiders van de enorme Japanse judomolen leerden inzien dat ook niet-Japanners in het judo tot grote hoogte konden klimmen. Dat de „emancipatie” van de blanke judoka in middels ver gevorderd is blijkt wel uit het feit dat de Japanners zich de laatste ja ren niet alleen meer over het Europese en Amerikaanse judo laten voorlichten door hun landgenoten die hier als trainer werkzaam zijn, maar dat Matsumoto nu hoogstpersoonlijk met een gevolg naar Europa reist als hier de continentale kampioenschappen op het programma staan. Lily ter Metz in de eerste set 8-6. Zij kon echter niet op tegen de keiharde forehand van haar tegenstandster, die uiteindelijk via 6-1 en 6-2 opnieuw de titel veroverde in het Damesenkelspel B. Möller gaf sa men met Meyer het duo Van Woer- kom/v.d. Bronk weinig kans in een overi gens zeer matige herendubbel, die door eerstgenoemden overtuigend werd gewon nen. Finale uitslagen: Finale herenenkelspel B: H. MöllerE. v. Woerkom 6-3; 5-7; 6-3. Finale dames enkelspel B: L. ter Metzmevr. Vermeu len 6-8; 6-1; 6-1. Finale herenenkelspel C: J. BalmE. Groeneveld 6-2; 7-5. Finale damesenkelspel C: D. BlikslagerH. de Vilder 6-0; 6-4. Herendubbelspel B: H. Möller/W. MeyerE. v Woerkom/H. v.d. Bronk 6-3; 6-4. Herendubbelspel C: T. Veen/R. EilersGroeneveld/Strijbis 2-6; 6-4; 6-3. Damesdubbelspel C: Baats/Beets Aartsen/Moos 6-4; 6-2. Gemengd dub belspel B: E. Lamp/B. WijnandsL. ter Metz/E. v. Woerkom 3-6;6-8. Gemengd- dubbelspel C: Keulen/BrockMulder/v.d. Toorn 2-6; 4-6. 4 i Evenals bij de boksers en de worste laars schuilt de kracht van Japan voorna melijk in de lichtere vechtersbazen, een logisch feit als men bedenkt dat de gemid delde Japanner een flink stuk kleiner en lichter is dan de Europeaan. Het is ook niet verwonderlijk dat de Aziatische eiland bewoners van onder de 93 kilo tot nu toe vi ij wel geen ereprijs hebben laten schie ten. En het moet wel heel vreemd lopen willen zij die traditie deze week niet voort kunnen zetten. Coach Matsumoto, de man die na de overwinning van Geesink op Kaminaga in 1964, zijn hoofd uit schaam te kaal liet scheren, bracht een uitgelezen keurtroep mee naar de Bondsrepubliek. In het licht- (Kawakushi en Nomura) en halfm’ddengewicht (Minatoya en Tsu zawa) zullen de Japanse deelnemers zoals gewoonlijk met hun eigen landgenoot de meeste moeite hebben. In dat verband zal het treffen tussen tweevoudig wereldkam pioen Minatoya en Tsuzawa tot een ab soluut hoogtepunt leiden. Minatoya (we reldkampioen in Salt Lake City 1967 en Mexico 1969) wordt al jaren erkend als een van de beste judoka’s uit de geschiedenis. De 27-jarige sportleraar verbleef in 1965 een jaar in Utrecht, waar hij onder de hoede van Anton Geesink trainde. Die stage bleek hem goed te hebben gedaan, want kort na zijn terugkeer werkte hij zich op tot absoluut alleenheerser, een geweldenaar die de stelling dat gewicht bij judo niet doorslaggevend hoeft te zijn, als een van de weinigen in praktijk kan brengen. Met zijn 69 kilo zou hij voor wel ke Europese zwaargewicht dan ook le vensgevaarlijk kunnen zijn. Het is bekend dat zelfs Anton Geesink en Wim Ruska op de eerste trainingen met de Japanse crack verschillende punten toe moesten staan. SANTPOORT. Het afgelopen wee kend werden de belangrijkste partijen gespeeld van het open Bloemendaal B en C toernooi op het prachtig gelegen tennis park Duinwijck te Santpoort. Onder grote publieke belangstelling vonden de finales plaats, waarbij in het Herenenkelspel B de 17-jarige Bloemendaler Eugène van Woerkom tegen de routinier Hans Möller uitkwam. Möller bereikte deze finale door een overwinning op de niet geconcen treerd spelende Bob Wijnands. Van Woer kom, als een komeet omhooggeschoten dit seizoen, speelde zich maar liefst in drie finales, waarvan hij met Lily ter Metz de titel in het Gemengd Dubbelspel behaalde. Door overwinningen op Boddeker, Haver kamp en Barten bereikte hij de finale.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17