Amman wijst beschuldiging af Sadat geeft V.S, VAN GELDER IN 1973 UIT RODE CIJFERS Hoogstens 1300 ontslagen klak rage Palme pleit voor arme landen J KONINKLIJK PAAR BIJ VULKAAN Reconstructieplan wil produktie krantepapier op den duur afstoten Overleg in het geheim over dollar SCHRÖDER Griffioen Bij confectie 134 ontslagen DANSLES ’71 of je nou alleen komt, of met tien vrienden Indonesische generaals vrijgelaten „Zoemende" i tuinslang na klik- V erzoek W aver om toelating afgewezen „nog één kans” ftl I I 'wi i To MODE-TIP DAG KASTJE, DAG SOOS Bi pk n Sao Paulo denkt aan vertikaal kan stroom van misdaden niet Brood cent duurder AGENDA pagina 9 Verder in de krant HET WEER A VAN DAM Politie in VS begraven meer keren” 11.50 en 12,50 p-m- 1 1 I KT I tsH ■iii MODESTOFFEN w «fe 1 i WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Arabisch wapen FBI-hoofd Hoover: Af en toe regen Rademaker in Meppel sluit H. van Looij, onderdirecteur In Parijs: 2 3 3 7 9 9 13 13 MÉ Voor de tweede keer JW F w» -w* 61e JAARGANG NUMMER 253 DINSDAG 31 AUGUSTUS 1971 IJmuider Courant Sirius: (Zie ook pagina 2 en 11). 140 cm br. danscentrum AAN HET STRAND Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning Deze krant bestaat uit achttien pagina’s Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman DONEGAL en VISGRAAT als COMPOSE van WOL in TWEED Menigeen kennen wij na enige tijd niet meer, zozeer zijn wij veranderd. HELSINKI (DPA). De vervuiling van de Oostzee neemt toe. Zowel in omvang als op grotere diepte. Het Finse instituut voor Zee-onderzoek heeft meegedeeld, dat bij het Zweedse Gotland het zuurstofge halte tot nul is gedaald en dat zich op de zeebodem een giftige gordel van zwavel waterstof heeft gevormd. In de Finse Golf is het fosforgehalte gestegen. Met ingang van maandag 6 september zal de broodprijs met 1 cent worden ver hoogd. Dat heeft de Nederlandse Bakkerij Stichting meegedeeld. De verhoging heeft de goedkeuring van de minister van Eco nomische Zaken, Koningin Juliana en prins Bernhard hebben gisteren een bezoek gebracht president Sadat van Egypte gisteravond in een rede voor radio en televisie. De confectiefabriek Konersmann heeft een reorganisatie van haar algemene en commerciële afdelingen bekendgemaakt, als gevolg waarvan aan 70 medewerkers ontslag moest worden aangezegd. Deze reorganisatie is, naar de directie meedeelt, de afsluiting van de herstructu rering van het concern, die in de produk- tiesector al is afgesloten. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. In Haarlem verder geen filialen prins jilm- en jutocamera by de hand. (Zie ook pagina 2) faaan.v'W bij dansles ’71 28 avonden vrijetijdsplezier, tenminste bij danscentrum y Raamsingel 16 Haarlem De toonaangevende dansschool voor Haarlem en omstreken Verwachting van het K.N.M.I. tot woens dagavond (Van onze redactie economie) AMSTERDAM Van Gelder Zonen, zwaar in de rode cijfers, verwacht door een drastische reorganisatie per 1 januari 1973 de concernverliezen te hebben weggewerkt. Dat is een half jaar nadat de nieuwe structuur van het bedrijf in de nieuwe bemanningssituatie is doorgevoerd. Op de Groninger lagere scholen ver wacht men dat de rage aan het af lopen is om plaats te maken voor de „zoemende” tuinslang. Door een stuk tuinslang boven het hoofd rond te zwaaien, ontstaat een afschuwelijk geluid. Maar volgens een hoofdonder wijzer wordt dit speeltuig ook al ge bruikt om er een stevige mep mee op het hoofd van medescholieren te geven. Er lopen in Groningen nu al kinderen met een flink stuk schuimrubber om hun pols tegen de harde tik van de klik-klak. Mogelijk is het straks nor maal, dat de kinderen met helmen op de slag van de „tuinslang” moeten weerstaan. Over de beschuldiging van Sadat dat Jordanië „onlangs grote aantallen wapens heeft gekregen van de Verenigde Staten”, zei Tall: „Het wapen dat de Jordaanse soldaat draagt is een Arabisch wapen, in dienst van de Arabische natie, onafhanke lijk van de herkomst, van het type en het aantal van deze wapens, die wij in ons bezit hebben.” Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. De uitvinder van deze kletterende plas tic ballen, de Hamburgse senator H. J. Prahl is al enkele dagen onbereik baar voor woedende telefoontjes van ouders, waarvan de kinderen verwon dingen opliepen. Ook worden de men sen, vooral bejaarden, langzamerhand gek van het machinegeweer-achtige lawaai dat de ballen produceren. Uit het binnenland Buitenlands nieuws A chtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Weerrapporten Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 15, 17 Sadat vertrouwt erop dat de Egyptische kiezers in het komende referendum hun goedkeuring zullen uitspreken over het samengaan van Egypte. Libië en Syrië. Zodra de federatie tussen de drie landen een feit zal zijn, zal het land zijn oude naam „Egypte” weer voeren. De huidige officiële naam „Verenigde Arabische Re publiek”, het enige overblijfsel van de mislukte unie met Syrië in 1958 zal wor den vervangen door „Arabische Republiek Egypte”. Sadat uitte ook kritiek op andere Ara bische landen. „Er zijn nog twee staten die front maken tegen Israel: Egypte en Syrië”, zo is Sadats mening. „Jordanië neemt niet meer deel aan het conflict. De Jordaanse strijdkrachten zijn samenge trokken aan de Syrische grens in plaats van aan het Israëlische front. Irak heeft zijn troepen helemaal teruggetrokken. Daarom kan men de Federatie van Arabi sche republieken als de hoeksteen van de strijd tegen de vijand zien.” De reactie van de Jordaanse premier Wasfi Tall op deze beschuldiging was: „De Egyptische, president miskent de nobele rol van het Jordaanse leger in dienst van de heilige Arabische zaak.” Gr. Houtstr. 8 Haarlem Daarvoor is inmiddels al een door de vakbeweging als „uiterst bevredigend” ge kwalificeerde afvloeiingsregeling bekend gemaakt. In deze regeling komer vooral de oudere werknemers er goed af. Het reconstructieplan, maandag bekend gemaakt in een langdurige aandeelhouders vergadering, die tot na zevenen 's avonds discussiestof opleverde, voorziet in een vol ledige vernieuwing van hel bestuur en de organisatievorm. Van Gelder zal in het vervolg gaan werken met drie divisies: handel, papier en verwerking. Boven deze divisies staat een uit drie man bestaande raad van bestuur, maar er zal een een hoofdige topleiding komen. Mede op aan drang van de vereniging voor effecten bescherming zei de tegenwoordige voor zitter van de raad van bestuur, drs. A. Habbema, dat op zijn initiatief de taak verdeling binnen de raad van bestuur geheel zal worden herzien. Daarmee stelde hij zijn eigen positie in discussie. WASHINGTON (Reuter). In de Ver enigde Staten zijn vorig jaar naar schat ting 15.810 mensen vermoord. In totaal werden 5.568.200 misdrijven geregistreerd, waarvan 731.000 gewelddaden en 4.836.800 vermogensdelicten. In zijn jaarrapport waarschuwde het hoofd van Federale Re cherche (FBI), Edgar Hoover, dat de poli tie de toenemende stroom van misdaden niet kan keren. Dat dan ook de papiersector van Van Gelder weer rendabel zal zijn is nog niet zeker. De krantepapiersector zal op den duur worden afgestoten, maar blijft tot 1974 nog doordraaien. Tot zolang blijft deze produktie voornamelijk geconcentreerd in Velsen. In Wapenveld gaat men zich op de produktie van veredelde papiersoorten toeleggen. Er zal binnenkort nog een pa piermachine worden stopgezet. Waar dat is, kon gisteren nog niet bekend worden gemaakt, omdat het personeel nog van niets wist. Sinds 1 januari van dit jaar zijn door natuurlijk verloop bij het concern al 500 mensen vertrokken. Het huidige per soneelsbestand is thans 5800. Het verloop moet volkomen los worden gezien van de sanering van het machinepark bij Van Gelder, die maximaal 1300 man hun baan zal kosten CAIRO. (AP en Reuter) „Als ik weer tot u spreek, dan zal ik u inlichtingen geven over de Amerikanen, hun manieren en hun getalm. Ik zal nu niets zeggen. Ik zal Washington een kans geven om zich op een beleid te bezinnen.” Dit verklaarde Van september af zal de verkoop van het concernaanbod. zoals mantels, kos tuums, regenmantels, coats, worden ge concentreerd in drie verkoopafdelingen, elk gericht op een specifiek marktseg ment. Deze verkoopafdelingen zijn Ko nersmann voor de actuele mode, Janssen en Neumann voor de progressieve mode en Da Maestro voor de jong-elegante mode. Alle overige afdelingen in de algemene, commerciële en dienstensector zullen worden samengevoegd. Wij gaan lekker dansen (leren). Ja gezellig bij Klubs voor 15-17, 18-20, 20 jaar en ouder. Klubs met gelijk aantal dames en heren. Opgeven van 7.30—9 u. Parklaan 6a. MEPPEL - AMSTERDAM De confec- tie-industrie Rademaker te Meppel heeft, ondanks intensieve reddingspogingen, be sloten binnenkort te sluiten. Er zijn niet alleen onvoldoende liquide middelen om de schuldeisers te betalen, maar ook wordi voor de produktie onvoldoende af zet gevonden. Voor de 64 personeelsleden is. in af wachting van de definitieve sluiting, ver gunning aangevraagd voor wachtgeld. Ge tracht wordt voor het bedrijf een gega digde of voor het personeel andere werk gelegenheid te vinden. De middenstands- bank heeft nog een week loon gegaran deerd. Om het bedrijf overeind te houden, zou ruim driekwart miljoen op tafel moe ten komen. De regering ziet geen termen om hulp te bieden. Een storingsjront veroorzaakt morgen wat regen bij een vrij krachtige wind van zee. Tempera tuur ongeveer 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: De eerste sep temberdagen blijven onbestendig door vrij grote depressie-activiteit. UPPSALA. De premier van Zweden, Olof Palme, heeft gistere" een beroep ge daan op de geïndustrialiseerde wereld tijdens de huidige dollarcrisis de arme landen niet te vergeten. Het feit dat de derde wereld wordt uitgesloten van de besprekingen over internationale mone taire moeilijkheden in de rijke landen be looft, aldus Palme, „weinig goeds voor de toekomst”. of je nou verlegen bent, of misschien al tien vriendinnetjes hebt je voelt je „uit” en toch „thuis” (Van onze speciale verslaggever) HAARLEM De ogenschijnlijk onij schuldige, felgekleurde klik-klak-bal- len hebben meer teweeg gebracht dan de uitvinder ooit bedoeld heeft. Op twee Leeuwarder scholen is een klik- klak-verbod ingesteld en ook op en kele Groninger scholen ziet men met de dag meer leerlingen met de pols in het verband verschijnen. PARIJS. Een sterke Westduitse af vaardiging is maandag in Parijs geheime besprekingen met Franse functionarissen begonnen over de monetaire crisis. De dollarkoers bereikte op de deviezenmarkt van Parijs een nieuw dieptepunt. Volgens waarnemers wil de Westduitse delegatie Frankrijk ertoe bewegen zijn ge ïsoleerde positie en het stelsel van de twee wisselkoersen op te geven. De bondsrepu bliek hoopt Frankrijk over te halen tot het voeren van een meer Europees beleid dat bij voorkeur in overeenstemming is met de Westduitse monetaire voorstellen. West- Duitsland wenst dat de EEG-landen onder linge pariteiten vaststellen en vervolgens hun munteenheden gezamenlijk laten „zweven” ten opzichte van de dollar. Het wordt onwaarschijnlijk geacht dat Frank rijk tijdens deze besprekingen van zijn standpunt zal afwijken. Japan heeft dinsdag de Verenigde Sta ten officieel gevraagd de invoertoeslag van 10 percent ongedaan te maken nu de regering in Tokio is overgegaan tot het laten „zweven” van de yen. Het verzoek is gedaan in een nota die naar de Japan se ambassade in Washington werd gezon den voor overbrenging aan de Ameri kaanse regering. DJAKARTA (Reuter). Verscheidene Indonesische generaals die twee jaar ge leden wegens pro-Soekarnogezindheid wer den gearresteerd zijn in vrijheid gesteld, maar blijven onder huisarrest. Dit heeft het Britse persbureau Reuter dinsdag in legerkringen in Djakarta vernomen. Vol gens deze kringen heeft president Soehar- to twee weken geleden ter gelegenheid van de Indonesische onafhankelijkheids dag tot deze vrijlating besloten. De generaals, die werden gearresteerd op beschuldiging van het onderhouden van nauwe banden met president Soekarno, zullen niet voor een krijgsraad terecht staan, aldus deze legerkringen. Andere generaals die gevangen zitten op beschul diging van medeplichtigheid aan de mis lukte communistische staatsgreep van 1965 zullen wel door een bijzondere krijgsraad worden berecht. Tot de generaals die toestemming heb ben gekregen naar huis terug te keren, behoren de vroegere ambassabeur op de Filippijnen, generaal-majoor Moersid, de voormalige gouverneur van het Nationale Defensie-instituut, generaal-majoor Soea- di, de voormalige bevelhebber van de mi litaire politie, generaal-majoor Soedirog, de voormalige procureur-generaal gene raal-majoor Satardhio en de vroegere com mandant van de paleiswacht, brigade-ge- neraal Saboer. (Zie verder pagina 2). Veel bewolking met af en toe regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk harde zuidwestelijke wind. Mi nimumtemperaturen rond 14, maxima morgen ongeveer 19 graden. In vergelijking met 1969 steeg het aan tal doden als gevolg van geweldpleging met acht percent. Ten aanzien van tien jaar geleden was er echter een toeneming met 75 percent. Terwijl de bevolking van de V.S. van 1960 tot 1970 met dertien percent groeide, steeg het aantal misdrijven met 176 per cent. Volgens een begeleidende verklaring van de minister van Jsutitie, John Mit chell, nam de misdaad in 1970 relatief minder toe dan in de voorafgaande jaren. Van de gewelddaden met dodelijke afloop werd in 1970 65 percent ge pleegd met vuurwapens; Het aantal verkrachtingen steeg in vergelijking met 1969 met twee per cent tot 37.270; De ruim 348.300 gevallen van roof leverden de daders in totaal ongeveer 280 miljoen gulden op. ■7» SAO PAULO (AP) Het bestuur van de Braziliaanse stad Sao Paulo heeft plannen in beraad voor de bouw van wolkenkrabbers die als begraafplaats dienst zullen doen. ..Sao Paulo is een stad waar het steeds moeilijker wordt om dood te gaan”, zei architect Fernando Martins Gomes, de man die het plan voor de verticale be graafplaats zou hebben bedacht. „De verticale begraafplaats zou een groot aantal onprettige dingen die met een normale begrafenis samenhangen, kunnen voorkomen.” Lijken zouden niet meer over grote afstanden behoeven te worden vervoerd en de tocht naar de met stenen bedekte begraafplaats zou komen te vervallen, wanneer de wolkenkrabber-begraafplaats een deel van de stadswijk zou worden. In de wolkenkrabber zouden worden ondergebracht een lijkenhuisje. zalen voor plechtigheden, een bar en een parkeerga rage. aan de bekende vulkian Tanykoeban Prahoe op Java. Ook nu weer had de DEN HAAG. Ook in tweede instantie is het verzoek van de Amerikaanse deser teur Ralph Waver om als vluchteling in Nederland te worden toegelaten afgewe zen. Staatssecretaris Grosheide (Justitie) heeft dit beslist in overeenstemming met het oordeel van de commissie voor vreemdelingenzaken. De staatssecretaris had zijn beslissing tot 31 augustus uitgesteld om Ralph Wa ver gelegenheid te geven desgewenst bij de Kroon nadere voorziening te vragen. Deze verdere mogelijkheid van beroep staat in dit geval voor een vreemdeling pas open als hij een jaar in Nederland verblijft Ralph Waver verblijft sinds 29 augustus 1970 onafgebroken in Nederland. X ■s i -:-x IK

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1