Samsom eist van Enorme stijging verpleegkosten staat 7,5 miljoen De Goede (D’66) in vergadering Surinaamse Staten: SURINAME MOET NIET BLIJVEN STEUNEN OP NEDERLAND VAN GELDER NIEUW STOPTEKEN k a I Drogisten onzeker over toekomst Antiek Koninklijk paar bezocht paleis van sultan al in de tijdelijke banen- bus Botsing: twee doden 1 A c van safe-slot Voorzitter Europese Drogistenorganisatie: aktie’68 G ezins voo r lichtin g krijgt geen subsidie meer Bezichtiging van bijzondere kunstschatten CIJFERS UIT AWBZ-JAARVERSLAG 'j Bediende gaf vrienden code i. Het wapen van Enkhuizen JANSSTRAAT 5 HAARLEM DINSDAG 31 AUGUSTUS 1971 2 E Overheid: Verwerking persoonsgegevens geen particuliere zaak K uitzendburo VEEL TIJD D in s kar Ine kis der se lalj woensdag uiteraard in Schalkwijk g< A m gl tr SCHERPE REACTIE PARAMARIBO „Nederland is bereid Suriname te blijven helpen, maar Suriname moet niet blijven steunen op Nederland”. Aldus het Tweede-Kamerlid De Goede (D’66) tijdens een Statenvergadering in Pa ramaribo. „Men zal in Suriname de handen uit de mouwen moeten ste ken. Er is in Nederland een grote be reidheid om ontwikkelinghulp te blij ven geven. Maar wij zijn wel goed maar niet gek, zo vervolgde de heer De Goede. Wanneer wij Suriname in de komende vijf jaar vierhonderd mil joen gulden gaan geven, terwijl de stad Amsterdam met veel meer in woners dan Suriname in grote finan ciële nood verkeert, zal Suriname zich ook moeten inspannen. Men zal offers moeten brengen, sparen en harder werken. Suriname zal geen paradijs worden, maar ook Nederland is geen paradijs,” aldus de heer De Goede. Hij zei dit tijdens een openbare verga dering van de Staten (het parlement) van Suriname, waarmee het bezoek van de Nederlandse parlementaire de legatie aan Suriname werd afgesloten. Bankroof in Zetten ZAT BEROEP Ontslag voor 250 mensen K. van zijn ingeschakeld. ADVERTENTIE amsterdam/ paleisstraat 17/tel. (020) 222188-224960 haarlem staten bolwerk 3 tel.(023) 312170-313100 fVIAAAIVVVVWl/V'XA/VVVVVirVl/VVVVVWWVVIAfVWIflRMMM r NIJMEGEN. Een 19-jarige bediende van de Boerenleenbank in Zetten blijkt de sleutelfiguur te zijn in de inbraak, vorige weekeinde bij die bank, waarbij rond 100.000.verdween. De jongeman heeft bekend dat hij de cijfercode yan de safe aan enkele vrienden heeft gegeven. De politie heeft daarna zes personen ge arresteerd van wie enkelen hebben bekend bij de inbraak betrokken te zijn geweest. Het gestolen geld is nog niet teruggevon den. Alleen ienst de van het eenvoudige verpakte geneesmiddel door iedere detaillist mag worden ver kocht, zodat er voor deze artikelen dui zenden verkooppunten bij zouden komen als er geen andere wettelijke voorziening wordt getroffen die dat verhindert. Een mogelijkheid daartoe is een wijziging van de wet op de geneesmiddelenvoorzie ning teneinde de bestaande situatie te handhaven. De indro-parfumeriebeurs, die tot en met 2 september duurt, is met een exposi- tie-oppervlakte van 20.000 vierkante me ter netto en 200 deelnemers.de grootste die tot dusver is gehouden. een nieuw stopteken, voorzien van rood en blauw licht. heeft, namelijk dat de overheid een cen traal personenregister zal inrichten, maar dat deze niet gebaseerd zal zjjn op een zo genoemde raamwet, omdat het parlement de gelegenheid krijgt de opzet van dat centrale register tot in de details te be oordelen. I Ier de rot vai sle dei 1 kot lin C reg Kei het gek blai dat hur hur is 1 stee stai gen mis E zon het ove ons rijdend filiaal staat geparkeerd: ken de apa Car se ven gesi V In een ond toe] neg Zui „He is 1 boe heii gev R indi blai ten red den wel I „pi toe jaa me bej I bij' het da. zullen ook faciliteiten verstrekt moeten worden aan de medische faculteit in Maastricht, terwijl het academisch zieken huis in Groningen tevens aan vernieuwing toe is, aldus vermeldt „Documentatie”. Het weet echter ook dat het ziekenfonds budget van de Duitse Bondsrepubliek in 1970 reeds 40 miljard mark bedroeg en dat dit in 1971 met liefst 12 percent zal stijgen. Daarbij stegen de artsenhonoraria met 18,5 percent en zullen de vergoedin gen voor geneesmiddelen dit jaar met gemiddeld 13 percent omhoog gaan. Tus sen 1972 en 1975 nog eens met 11 percent per jaar. Samsom is tegen de aankondiging van minister Beernink. dat de machtiging die het heeft zal worden ingetrokken, in be roep gegaan bij de Kroon. Volgende week dient dat beroep bij de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State. De procedure komt juist enkele dagen nadat de nieuwe staatssecretaris van Binnen landse Zaken, Stuyvenberg, het standpunt van het nieuwe kabinet bekendgemaakt DJOKJA. Koningin Juliana en prins Bernhard zjn de zesde dag van hun staats bezoek aan Indonesië begonnen met een indrukwekkend bezoek aan het paleis van sultan Hamengkoe Boewono, de Kraton. Ruim twee uur wandelden z j over het uit gestrekte terrein van het paleis, dat om geven is door een 4 meter dikke muur. Tijdens de rondgang, waarbij zij werden begeleid door de sultan bezichtigden koningin en prins talrijke ceremoniële en historische voorwerpen. Onder meer bekeken zij een verzameling kunstschatten achter een denkbeeldige lijn die met mag worden overschreden en waar de vertegenwoordigers van de publi citeitsmedia werden tegengehouden. Prins Bernhard zag deze kunstschatten tijdens zijn bezoek vorig jaar. Hij was toen de eerste buitenstaander sinds 40 jaar die ze te zien kreeg. Het bezoek aan de Kraton werd besloten met een parade van de wacht, die gestoken in historische uniformen en gewapend met oude geweren, pieken en pijl en boog in langzame pas voorbij trok. Het was voor het eerst sinds de oorlog dat deze wacht in de openbaarheid kwam. Hij was speciaal voor deze gelegenheid opnieuw geformeerd. Later in de ochtend bezochten koningin en prins de Nederlandse leeszaal, de Karta Poestaka. De leeszaal werd in 1968 in sa- Bij de douane en de controledienst motorrijtuigenbelasting zullen uitge breide proeven worden gehouden met In zijn rede ging mr. Van der Kallen ook in op de ontwikkelingen in de sector par fumerieën, cosmetica en toiletbenodigd heden. De binnenlandse omzet daarvan in 1969 ongeveer 547 miljoen gulden wordt voor 1975 geraamd op 880 mil joen. Het marktaandeel van de drogisten is 45 percent, maar er zijn andere bran ches in de detailhandel, zoals de levens middelensector (nu nog een marktaan deel van 7 percent) die grote belangstel ling tonen voor de cosmetica, vooral nu de wettelijke barrières door de wijzi ging van de vestigingswet zijn opgehe ven. De traditionele afzetkanalen zullen op hun tellen moeten passen, aldus mr. Van der Kallen,die hieraan toevoegde dat de specialist na de inwerkingtreding van de nieuwe vestigingswet pas goed zijn waarde als vakman zal moeten en kunnen bewijzen. menwerking met de ambassade opgericht. Hij bevat ongeveer vijfduizend boeken en geniet een gróeiende belangstelling. Van middag zou een bezoek worden gebracht aan de Boroboedoer, het mooiste boeddhis tische bouwwerk ter wereld. In het monu ment, dat uit de negende eeuw dateert wordt volgens de legende as van Boeddha bewaard. Het voordeel daarvan zou zijn, dat er tijd wordt gewonnen. Het parlement zou namelijk met het oog op een definitieve regeling een beslissing moeten nemen over een principiële wijziging in de structuur van de geneesmiddelendistru- butie. In dit verband herinnerde mr. Van der Kallen er aan, dat de EEG- commissie een richtlijn heeft ontwor pen met de strekking, dat geneesmidde len op de duur alleen nog maar door apothekers mogen worden verkocht. Volgens mr. Van der Kallen zullen er, wat Nederland betreft, doorslaggevende ar gumenten ter tafel moeten worden ge bracht, wil die richtlijn hier worden toe- Voor beslissingen op dit gebied is veel tijd nodig. Daarom is het volgens mr. Van der Kallen gelukkig de kans groot, dat er een wetsontwerp komt dat de sta tus quo voorlopig handhaaft. Hij ver wacht dat een dergelijke wijziging van de Wet op de Geneesmiddelenvoorziening door de Staten-Generaal zal worden aan vaard. Een scherpe reactie op de woorden van mr. Van Lier kwam van de Surinaamse statenvoorzitter Lachmon (V.H.P.): „Waar haalt Nederland de bevoegdheid vandaan om de Surinamers een nationaliteit te ge ven, die zij misschien niet eens wensen?” Hij was van mening dat noch Suriname, noch de Antillen soeverein zijn, maar dat het Koninkrijk der Nederlanden de soeve reiniteit bezit. Hoe kan Nederland ons dan soevereiniteit willen geven?” Zijn partjj was overigens wel bereid mee te werken aan de koninkrijkscommissie om tot een weloverwogen zelfstandigheid van Surina me te komen. De zelfstandigheid moet nauwkeurig worden voorbereid, want wat te doen als het overgrote deel van de Su rinaamse bevolking de Nederlandse natio naliteit niet prijs wil geven? er geen speciale banden meer zouden be staan tussen Suriname en Nederland. „Naar onze mening is het zelfs niet wen selijk dat die banden er niet meer zouden zijn. Men zou kunnen denken aan een ge- menebest-verhouding of een dominion-sta tus. Binnen zo’n raamwerk zijn er aller lei oplossingen denkbaar, die verschillend kunnen zijn voor Suriname en de Neder landse Antillen. Mr. Van Lier, die namens de Nederlandse delegatie sprak, stelde dat het Koninkrijkstatuut zestien jaar ge leden een belangrijke stap vooruit heeft betekend voor de regeling van de staat kundige verhouding tussen Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland, maar dat het nu steeds meer achterhaald en overleefd raakt. „Onze indruk is, zo besloot mr. Van Lier, dat de verschillen in behoefte en voorkeur tussen Suriname en de Neder landse Antillen voor wat hun toekomsti ge band met Nederland betreft, ook meer en meer dringen in een richting van een bilaterale regeling voor hun band met Ne derland. Daarom zal haast gemaakt moe ten worden om deze zaken op koninkrijks- niveau te bespreken. De parlementen heb ben dit al gedaan, de drie regeringen zou den een gezamenlijke commissie ook wel koninkrijkscommissie genaamd in gaan stellen. Hierover hebben we echter weinig meer gehoord. Er is toch tijd genoeg ver lopen sinds augustus 1970? gepast. De situatie in ons land is na melijk niet te vergelijken met die van de andere EEG-partners. Per 100.000 in woners heeft Nederland maar 8 apothe ken, terwijl het gemiddelde in de EEG op 47 ligt. In ons land zijn 4200 drogisterijen die samen een omzet van 600 miljoen gulden hebben. Waarvan de geneesmid- delenomzet tenminste 25 percent uit maakt. Een plotselinge wijziging van de ze situatie acht mr. Van der Kallen op economische gronden, uit volksgezond- heidsoverwegingen en gelet op het con sumentenbelang, onmogelijk. De voorzitter van de Nederlandse dele gatie, mr. Van Lier (P.v.d.A.) zei dat naar de mening van de Nederlandse par lementariërs binnen een redelijk korte termijn, naar de zelfstandigheid van Suri name moet worden gestreefd. Als in Pa ramaribo de wens zou leven dit tijdstip ongeveer in het midden van de jaren ze ventig te stellen, dan zal dat bij ons niet op bezwaren stuiten. Zelfstandigheid, aldus mr. Van Lier, hoeft in het geheel niet te betekenen dat GRAVE Twee personen zjjn maan dagmiddag in Grave bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. De auto waarin zij zaten stond op een kruising te wachten op een aankomende vrachtwagen met aanhanger. De bestuurder van de per sonenauto trok vlak voor de vrachtauto op, waardoor een botsing onvermijdelijk was. De twee slachtoffers van het verkeers ongeluk zijn de 78-jarige Joh. L. van Ha ren en zijn 82-jarige echtgenote uit Megen. De heer Van Haren bestuurde de auto. UTRECHT. „De Nederlandse drogist verkeert nog steeds in onzekerheid over zjjn toekomstige status”. Dat verklaar de de heer P. F. M. Nettesheid, voor zitter van de Europese drogistenorgani satie, maandag in Utrecht bij de ope ning van de dertiende indroparfumerie- beurs. Hij zei, dat het niet steeds be- bevorderlijk is voor een juiste coördi natie van het overheidsbeleid, dat de drogisten te maken hebben met twee mi nisteries dat van Volksgezondheid en dat van Economische Zaken die wel iswaar elk het beste met de drogisten voor hebben, maar die moeilijk tot eens luidende oplossingen kunnen komen. Mr. H. A. M. van der Kallen, directeur vestigingsbeleid van het ministerie van economische Zaken, onderschreef in zijn openingsrede dat er verschillende ont wikkelingen aan de gang zijn die van invloed zijn op de komst van de drogist. De nieuwe vestigingswet detailhandel, die vorige week door de Eerste Kamer, is aanvaard en die op 1 januari van kracht wordt, doorbreekt de bestaande branchegrenzen. Dat betekent, dat ook Tenslotte zei de heer Lachmon, dat „po litieke agitators” in Suriname een uit spraak van de Nederlandse premier Bies heuvel, dat ten aanzien van de staatkun dige ontwikkeling van Suriname ook door Nederland het initiatief kan worden geno men, als iets geweldigs naar voren is ge bracht. „Dat is niets nieuws”, zo zei hij, „als je vrijwillig het statuut bent binnen gekomen, kan je er ook vrijwillig weer uitlopen”. Statenlid Eddy Bruma (P.N.R.) was ech ter van mening dat „het meer dan tijd was om nu positieve stappen te nemen”, de vragen „wanneer en hoe” vond hij niet DEN HAAG. Het ministerie 'Wan CRM heeft de Nederlandse Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlich- ting meegedeeld dat deze stichting niet meer in aanmerking komt voor subsidie in 1972. Deze beslissing betekent ontslag voor ongeveer 250 medewerkers in vaste dienst van deze landelijke organisatie, een aantal mensen in dienst van plaat selijke afdelingen en ook het einde van werk voor enige honderden, die op hono- rariumbasis van belang, want politieke leiders die op deze vragen geen antwoord weten „zijn ongeschikt om een volk te leiden”. Het Nederlandse Kamerlid Van Dijk (V.V.D.) merkte tijdens de slotdiscussie op dat in Paramaribo een historisch feit plaatsvond: „Nog nooit heeft een lid van de Partij van de Arbeid namens de V.V.D. een verklaring afgelegd. Ook heeft nog nooit eerder een lid van de oppositie na mens de regeringspartijen gesproken”. Inmiddels is de parlementaire delegatie op Curasao aangekomen. Na een kort verblijf in Willemstad is men doorgereisd naar de Bovenwindse Eilanden voor een bezoek aan St. Maarten, Saba en St. Eustatius. In het beroep voert de N.V. aan, reeds in 1949 begonnen te zijn met gemechaniseer de, later geautomatiseerde verwerking van bevolkingsgegevens. De N.V verwerkte aanvankelijk alleen verkiezingsoproepen en ponskaarten. Later kwam er de admi nistratie van belastingen, salarissen en financiële aangelegenheden bij. Van maart 1965 af is de N.V. met het ministerie van Binnenlandse Zaken in contact geweest voor het overgaan op computersystemen. De machtiging van 1967 bevestigde de gegroeide vertrouwens basis tussen minister en klaagster. 60 gemeenten met samen plusminus 500.000 inwoners wilden op basis van de machti ging acht gemeenschappelijke regelingen voor de administratie per computer aan gaan. In verband met het vorig jaar gewijzigde overheidsstandpunt is geen van die regelingen tot dusverre goedgekeurd. De N.V. stelt dat bevolkingsboekhouding een zaak van zelfbestuur der gemeenten is. De minister heeft nergens aangetoond dat de privacy van de persoonsgegevens bij een overheidsinstantie beter gewaar borgd is dan bij de N.V. Hij kent de verplichtingen van de N.V. tegenover de gemeenten, met welke contracten zjin ge sloten en hij kent de veiligheidsmaatrege len. Er zijn nimmer klachten geweest. (Van onze medische medewerker) AMSTERDAM De staging der kos ten van onze geneeskundige instellingen neemt een bijna onvoorstelbare omvang aan. In „Documentatie” een uitgave van de gemeenschappelijke ziekenfondsen, worden deze maand een aantal „feiten en cijfers” onthuld uit het AWBZ-jaarverslag 1970 van de Stichting Centraal Admini stratiekantoor Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. De totale kosten over 1970 bedroegen ruim 1.115 miljoen gulden. De kosten van verpleging stegen tussen 1968 en 1970 over de gehele linie, met uitzonde ring van de sanatoria. (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT. De N.V. Dienstverlening Overheidsadministratie, voorheen N. Sam som N.V. in Alphen aan de Rijn, die voor meer dan 600 gemeenten met samen meer dan 3,3 miljoen inwoners, bevolkingsgege vens verwerkt en diensten verricht op het gebied van de belastingen, salarissen en financiële administratie, wil het recht hebben met dat werk door te gaan, of wil anders een schadevergoeding van minstens 7,5 miljoen. De N.V. heeft bij een ministeriële machtiging van augustus 1967 het recht met gemeenten gemeenschappelijke rege lingen aan te gaan voor het bewaren en verwerken van bevolkingsgegevens door middel van elektronische apparatuur (computers), maar in juli 1970 heeft de toenmalige minister van Binnenlandse Za ken, Beernink, het bedrijf laten weten dat de machtiging zal worden ingetrokken. De minister overwoog dat het aspect van de bescherming van de privacy van de indi viduele burger steeds meer in de belang stelling komt, te staan, zowel bij het parlement als in brede lagen van de bevolking. Volgens het besluit bevolkingsboekhou ding zijn persoonsgegevens geheim. Dat kan alleen gewaarborgd worden als alleen overheidsdienaren toegang hebben tot de gegevens. Het noopt de minister tot het innemen van het standpunt dat de opslag en verwerking van persoonsgegevens al leen kan geschieden door een rekencen trum dat rechtstreeks in beheer is bij de overheid. Het standpunt, dat na ver kregen machtiging met gemeenten een gemeenschappelijke regeling te mogen aangaan gegevens bewaard mogen worden is verlaten, aldus de minister in juli vorig jaar aan de N.V. Zo steeg het bedrag voor inrichtingen voor zwakzinnigen van 165 miljoen tot meer dan 273 miljoen, dat voor inrichtin gen voor blinden van 6,5 tot 9,5 miljoen en dat voor doven van 5,5 tot bijna 8 miljoen gulden. De verpleeginrichtingen werden ook veel duurder: van nog geen 2 miljoen tot meer dan 4 miljoen, maar nog veel sterker gold deze stijging de zieken huizen. Hun kosten bedroegen in 1968 ruim 26,6 miljoen, in 1970 53,8 miljoen gulden. De inrichtingen voor geesteszie ken vergden heel veel meer, namelijk een stijging van nog geen 200 miljoen in 1968 tot 335 miljoen. Mèt de 10 miljoen voor personeelsleden in vaste de federatie hebben een echtspositieregeling, die overeenkomt met die van ambtenaren. Dit houdt in dat zij vallen onder de rijkswachtgeldrege- ling. De federatie kreeg voor dit jaar nog een subsidie van 6 miljoen gulden. (Vervolg van pag. 1) De heer P. Smit van Van Gelder trad af als lid van de raad van bestuur. Hij werd commissaris. Als tweede lid van de raad van bestuur werd in zijn plaats benoemd de 41-jarige drs. J. Hebly, thans directeur- personeel. Hij zal personeelszaken, plan ning en organisatie onder zijn beheer krij gen. Het is de bedoeling dat er nog een derde lid van de raad van bestuur bij komt. Daarvoor wordt gezocht naar een „schaap met vijf poten”, een functionaris, die vermoedelijk het hele concern moet gaan leiden. Vanuit de aandeelhoudersvergadering werd een commissie benoemd die met de raad van bestuur zal overleggen over de knelpunten, met de bedoeling het concern met positieve resultaten door de crisis situatie te loodsen. Wat de bedrijfsresultaten betreft: het eerste half jaar van 1971 werd maar liefst 7,6 mln verlies geleden. In het tweede half jaar wordt het nadelig saldo vermoedelijk iets kleiner. In het eerste half jaar van 1970 werd 4,4 mln winst gemaakt. Maar omdat er in het tweede half jaar een verlies van 8,1 mln tegenover stond, eindigde het vorig boekjaar met 3,7 mln rood. Het streven is om „door alle franje weg te snijden” eind 1972 een hoger rendement te hebben be haald. De bulksoorten papier (met een lage toegevoegde waarde) gaan er na verloop van tijd uit. Er zal zoveel mogelijk worden omgeschakeld naar veredelde produkten. Er zal een agressievere verkoop worden bedreven en meer aan export worden ge daan. Het totale bedrijf zal worden ge rationaliseerd. Er wordt gestreefd naar zo min mogelijk amputatie van machines en vestigings plaatsen. Er moeten, volgens drs. Habbe- ma, in de toekomst zoveel mogelijk met inlands hout of met grondstoffen uit de EEG worden gewerkt, waardoor men min der afhankelijk wordt van het dure Rus sische of overzeese hout. De loonkosten worden verder terugge schroefd door eigen diensten uit te be steden en te bezuinigen op het personeels bestand. Het natuurlijk verloop van 500 man betekent al een besparing van 10 miljoen. De groei in de sfeer van de arbeidsvoorwaarden zal worden vertraagd. Behalve sterke versobering heeft Van Gelder ook een gewijzigd marktbeleid op het programma staan. Er zal niet langer produktiegericht, maar marktgericht wor den gewerkt. Dat betekent dat Van Gelder eerst een afzetmarkt gaat zoeken en dan pas de daarvoor verkoopbare produkten gaat maken. medische kindertehuizen samen, stegen deze kosten tot boven het miljard. Het totale aantal patiënten in al deze instellingen bedroeg eind 1970 66.353 per sonen, en het gemiddeld uitgekeerde be drag steeg van 33,30 tot 45,22 per dag. De ziekenhuizen staan hierbij bovenaan met ƒ66,19 maar ook de verpleeginrich tingen, sanatoria en enkele andere instel lingen vergden een veel groter daggemid- delde. Intussen zal de bouw van academische ziekenhuizen jn Amsterdam, Utrecht en Leiden minstens één miljard gulden meer gaan kosten dan was voorzien. Daarnaast A 'i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2