Vijfde Velser Kunstmarkt BIJNA ACHTDUIZEND GULDEN VOOR CIKOWA-PROJECT Receptie bewees waardering voor hoofd Comité-school 1 VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Resultaat aktie Sam-Zam Oud-IJmuiden liet zich niet Kleine gemeenschap in Zambia komt verder met geld uit Veisen onbetuigd GEVONDEN SWOV: maximum snelheid heeft weinig zin Opvarende van gezonken kotter vermist Zaterdag op Marktplein in IJmuiden Postagentschap in Zeewijk vernieuwd 4 DINSDAG 31 AUGUSTUS 1971 5 IJMUIDER COURANT Sociale zorg T rots Tas vol Strandloop Bloemendaal Startgeld (Van een onze verslaggeefsters) IJMUIDEN Tientallen ouders uit oud-IJmuiden hebben maandagavond in „De Rank” de gelegenheid benut, officieel afscheid te nemen van het hoofd van de Comitéschool', de heer A. Brunekreef, die er in acht jaar tijd in is geslaagd, zich in oud-IJmuiden een grote sympathie te verwerven onder brede lagen van bevolking, om dat hij veel meer was dan alleen maar het hoofd van de school. Waarnemend hoofd is nu de nog jonge heer J. van Zeek, die toen hij alleen nog maar naar voren liep om de heer Brunekreef toe te spreken, door een warm applaus van de zaal werd begeleid, waaruit men dan in Beverwijk JÏ 25. st en (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Het Sam-Zam (Samen voor Zambia)-comité in Velsen heeft wederom een flink bedrag ter be schikking kunnen stellen voor de ont wikkelingshulp in Zambia. Een che que van 7.750.(zevenduizendze- venhonderdvijftig gulden) is persoon lijk overhandigd aan de Franse pater Claude Calmische, met verlof in Ne derland. Deze Franse pater, die al twintig jaren in Zambia werkt, is en kele jaren geleden 'gestart met een ontwikkelingsproject, dat door z’n bijzondere opzet grote aandacht trekt. Het Sam-Zam-comité stelde eerder 'al 20.000.beschikbaar voor de stichting van een landbouwschool Het comité streeft er naar, steeds weer kleine objecten te vinden, die te overzien zijn zodat de burgerij van Velsen, die de gelden bijeen bracht, precies weet, wat er met dit geld ge beurt. Ditmaal is het geld bestemd voor het Cikowa-project van pater Cal- miche, waarmee hij in 1968 begon. V elsen-N oord Coöperatie B, 1 Heemskerk oud-IJmuiden af mag leiden: „Dat zit wel goed”, want daar vergist men zich niet gauw. V eisendJ muiden F ss i ifw Ni n 1 3 De voorzitter van het Sam-Zam-co mité, de heer J. J. A. Stillebroer, overhandigt de cheque persoonlijk aan pater Cl. Galmiche, die het Ci kowa-project begeleidt. n n n Dit jaar voor het eerst hebben de fa milies in hun eigen levensonderhoud kun nen voorzien, dankzij de veel grotere op brengst. Dat wekt natuurlijk allemaal de nieuwsgierigheid in de twintig dorpen en er melden zich nu meer families. Het pro ject moet nu als een kettingreaktie gaan werken. Een sneeuwbaleffect is een beetje gek woord in verband met dit warme land waar een sneeuwbal iets uit een andere wereld is. Ondertussen hadden vele ouders, colle ga’s, leerlingen en oud-leerlingen hem de hand gedrukt en velen legden een per soonlijk cadeautje op de tafel, waarachter de heer Brunekreef zich met zijn gezin en enkele naaste familieleden had geschaard. Namens het oudercomité sprak de heer W. Boeser hartelijke en huldigende woor den van dank en waardering. „Toen u kwam stond de Comitéschool niet zó in aanzien, maar nu zijn we trots op deze school. U hebt onnoemelijk veel gepres teerd in het moeilijkste maar mooiste deel van IJmuiden en daar zijn we u veel, véél dank voor verschuldigd” aldus samenge vat de spontane toespraak van de heer Boeser, die namens de ouders een fraaie aktenkoffer aanbood en aan de ouders het eadeau van de leerlingen, een autoradio, liet zien, die de heer Brunekreef al eerder was aangeboden. De inspecteur bleek het niet te zijn ontgaan, dat de heer Brunekreef naast zijn funktie als hoofd ook een belangrijke sociale funktie heeft vervuld. BLOEMENDAAL Ruim honderd lo pers en loopsters namen in het afgelopen weekend deel aan de zeven kilometer lan ge strandloop op het Bloemendaalse strand. H. de Rijk legde de afstand in 28 minuten rond het snelst af. Gevaert en Van de Aar werden respectievelijk tweede en der de op drie minuten. De eerstaankomende dame was F. de Jong uit Santpoort. zellig artistiek centrum te worden. Van de zijde van de kunstenaars bestond voor de markt zo’n grote belangstelling, dat vele aanvragen met het oog op de beschikbare ruimte moesten worden afgewezen. e i e p (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Een Westduitse viskotter is maandagmiddag westelijk van Helgo land door de Britse tanker Achatina over varen en gezonken. De bemanning van de kotter is, op één man na, gered. Een groot aantal schepen heeft gedurende enkele uren het betrokken deel van de Noordzee afgezocht tot laat in de avond, helaas zon der resultaat. DINSDAG 31 AUGUSTUS Sportfondsenbad. Kuikensweg. Geopend 20.15—21.30 uur. It n irt 7. de 18. S al er ie af ?n il n n L s ii- en er li nt de ü- •el en en it- de n- De il- af de J. .54 d. 44. 42 35. 20. 28. rk ni )V ?n rs ir i- )e ti er ti ll ei d 11 t. a- id ig ;n te ar et ‘k ar ‘n n, d. ie 1. s, ?r rs El. i; ?e ;n ft T s. il ie ft Z. r: i; Zo was het vorig jaar op de (vierde) Velser Kunstmarkt: er werd goed ge kocht. Voor bijvoorbeeld de hoogbejaarden en de weduwen is binnen het kader van het project de oplossing gevonden, dat de overige families hun land gratis bewer ken, voor zover zij daar zelf niet toe in staat zijn, zodat ook voor deze groepen enig inkomen beschikbaar komt. Het waarnemend hoofd van de Comité school stapte naar voren met een tas vol cadeautjes van het personeel: allerlei au- to-gereedschappen en een fraaie verrekij ker. De heer Brunekreef werd pas eige naar toen hij beloofd had „nog eens een lekker bakkie koffie op de Comité te komen drinken.” Tenslotte bood de heer P. de Jong het scheidende hoofd namens het schoolbestuur een enveloppe aan met een bijdrage voor de muntenverzameling van de heer Brunekreef, die naar zijn mening zo duidelijk zijn stempel op de school heeft gedrukt. Hij gebruikte en benadrukte met betrekking tot de heer Brunekreef enkele malen het woord „on berispelijk.” De heer Brunekreef zelf liet er in zijn dankwoord geen twijfel over bestaan, dat hij fijn gewerkt heeft in oud-IJmuiden, dat hem lief is geworden. „Het waren de mooiste jaren van mijn loopbaan.” Over het personeel van de school zei hij: „Een moordteam. Houdt het in ere.” Cikowa is een gebied, geplaagd door de tse-tse-vliegen, waarin vierhonderd fami lies, verspreid over twintig dorpen, wo nen. De enige bestaansmogelijkheid is de landbouw. De beste krachten trekken naar de mijnbouw elders. De rest van de be volking leeft er armoedig en primitief. WOENSDAG 1 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 15.30-17.30 u. Van 21 tot en met 27 augustus werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven. Damespolshorloge. badmintonset, heren- bril, etui met sleutels, etui met zes sleu tels, lipssleutel, herenbril, ketting met plaatje, herenhoed, herenhorloge, dames- vest, geld, ring met vier sleutels, basket- balschoen, jongensschoen (r), portemon- naie met inhoud, transistorradio, zwem broek, oorbel, bril, ringetje met steentje, hond, twee sleutels aan ring, twee sleutels aan touwtje, bril, ring met sleutels, da mestas. DINSDAG 31 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 19-21.30 u. u. zwemlessen, 18-19.30 u. r.k. zwemver. Velsen, 19.30-21.30 u. VZV, 21.30-22.30 u. gemengd zwemmen. De hele zaak moet nu worden uitge bouwd. Steeds weer nieuwe families moet men een stukje grond en vooral enig start geld kunnen geven. Dat geld moeten zij overigens later terugbetalen, maar dat is dan weer nodig voor verdere uitbreiding en voor andere families. Binnen vijf ja ren hoopt pater Galmiche uit al de twin tig dorpen een gezonde kern op gang te hebben geholpen. Dan zal de levensstan daard, die nu zeer laag is, in alle dorpen geleidelijk kunnen worden opgevoerd. De bedoeling is uiteraard, dat men zonder enige hulp van buitenaf in staat zal zijn zichzelf te bedruipen. IJMUIDEN De 5de Velser kunstmarkt op het Marktplein in IJmuiden, die zaterdag om 11 uur door de wethouder voor culture le zaken, de heer H. de Boer, zal worden geopend, belooft weer een levendig en ge- In 1968 haalde men elf families uit de verschillende dorpen om samen een soort coöperatie te vormen. De missie stelde grond beschikbaar, die evenwel nog in cul tuur moest worden gebracht. Van de re gering kreeg men tegen een zeer hoge rente een lening voor de eerste uitga ven aan zaaizaad, insecticides, enzovoort. De eerste twee jaren ging het helemaal niet zo goed. De families vormden toen één grote coöperatie, maai' men kreeg ver wijten over en weer, dat de ene familie veel harder werkte dan de andere, terwijl de profijten voor elke familie dezelfde wa ren. Het werktempo richtte zich eigenlijk een beetje op degenen die het minst de den. Velsenaren, die hebben bijgedragen aan Sam-Zam-akties, weten nu dat dit geld bij zonder nuttig wordt besteed in Cikowa. Er zijn nu rechtstreekse contacten gelegd en pater Galmiche zal het Sam-Zam-comité op de hoogte houden van de verdere ont wikkelingen. WOENSDAG 1 SEPTEMBER De Zandkraai, Handelstraat. 13.30-18 u. bejaardensoos. Duiningang, Rijksstraatweg. Vanaf 8.30 u. sportuitstuif voor dames. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Het heeft weinig zin op de Nederlandse wegen een maximum snelheid vast te stellen. Voor de controle op de naleving zijn te weinig mensen beschikbaar, de verkeersstromen lopen qua snelheid te sterk uiteen, en bovendien is in andere landen gebleken dat snelle rijders minder grote brokkenmakers zijn dan langzame. Er zijn veel interessante bijzonderheden over de vernieuwingen binnen deze ge meenschap in Zambia te vertellen. De re sultaten zijn al aantoonbaar. Daarom toon de pater Galmiche, die gisteravond weer is vertrokken, zich bijzonder gelukkig met het geld uit Velsen. Men kan nu weer doorgaan met het verstrekken van start- gelden, die later weer terug worden be taald en die dus in feite steeds opnieuw kunnen worden geïnvesteerd, tenzij bij voorbeeld de enige tractor stuk zou gaan en zou moeten worden vervangen. Maar daar moet men dan ook geld voor heb ben, want anders raken alle families in nood. WOENSDAG 1 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.45-22 u. Verenigde openbare bibliotheek, Hendrik Burgerstraat 70: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61: volwassenen 14- 17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 14.30-17 en 19-21 u.; Stumphiusstraat 46 en Parmentierstraat 2: jeugd 14.30-17 u. In een rapport van de Stichting Weten schappelijk onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) in Den Haag aan de minister van Verkeer en Waterstaat wordt op grond van een onderzoek dat tussen 1966 en 1969 is uitgevoerd, geadviseerd geen alge mene maximumsnelheid in te stellen. Bel gië is daar onlangs wel toe overgegaan. Door 68 deelnemers, zullen 65 kramen worden bezet, waaruit blijkt dat er kra men dubbel bezet worden. Kunstenaars uit ons gehele land, maar vooral uit eigen omgeving 16 uit de IJmond en 25 uit het Haarlemse gebied bieden hier hun werk te koop aan. Schilders, aquarellisten en grafici vormen de grootste groep met 36 deelnemers. Maar daarnaast zal men ook aantreffen: spin- weef- en batikwerk, klein plastiek, keramiek en siersmeedwerk. Schrijvers zullen hun werk aanbieden en er zijn enige stands, waar de aandacht wordt gevestigd op het werk van culturele organisaties: de Kunstkring, het Cultureel Jongeren Paspoort, Felison, de Stichting Beeldende Kunst en de amateurschilders- vereniging Terpentijn. Als passende omlijsting van deze grote openlucht kunstgalerie zal worden gezorgd voor een gezellige ludieke sfeer. Op een platform wordt een paint-in ge houden; er komen demonstraties van por tretschilderen, pottebakken. batikken, spinnen en slijpen van edelstenen. Volks dansers en troubadours zullen tijdens de markt optreden. Bij de opening zullen de jeugdige leden en het majorettenkorps van de IJmuider Harmonie een show verzor gen. Van de opbrengst van de verkopen zal ook dit jaar weer 10 percent een liefda dige bestemming krijgen. Er zal finan ciële steun worden verleend aan het be langrijke werk van het nieuwe Boerlage- huis aan de Herenlaan te IJmuiden. In dit zinsvervangende tehuis, vinden geestelijk gehandicapten uit deze omgeving, waar voor het wonen thuis door welke omstan digheid dan ook te bezwaarlijk is gewor den, een volledige verzorging en begelei ding in gezellig huiselijke sfeer. Bij de „inpakkramen” op de kunstmarkt kan men over het Boerlagehuis nader worden geïnformeerd. De Kunstmarktcommissie van de Velser gemeenschap heeft met deze organisatie zijn eerste lustrum bereikt. De eerste kunstmarkt werd in 1967 gehouden ter ge legenheid van de opening van de nieuwe havenmond van IJmuiden. Het succes van de opeenvolgende markten heeft er zeker toe bijgedragen hiervan een waardevolle traditie te maken. Als de kunstmarkt zaterdagavond om ne gen uur wordt gesloten zal blijken of ook deze vijfde voor kunstenaars, organisato ren en publiek een geslaagd festijn kan worden genoemd. De Beide eerste catego rieën zullen daarom niets onbeproefd la ten. Het postagentschap in Zeewijk, on dergebracht in een winkel aan het Canopusplein, heeft dankzij een in grijpende verbouwing nu het aanzien gekregen van een echt postkantoor tje. Achter in de winkel is een be langrijk gedeelte van de ruimte spe ciaal als postagentschap ingericht en de wijze waarop dat is gebeurd bete kent een grote verbetering. De inspecteur van het onderwijs, de heer Mooyaards, stelde vast, dat de heer Brunekreef met enige spijt vertrekt, maar dat dit met het oog op de gezondheid van het scheidende hoofd de beste oplossing is. De heer Brunekreef wordt nu mavo- leraar in natuurkunde, Nederlands en ge schiedenis aan het Prins Bemhardcollege, in de hoop het iets kalmer aan te kunnen doen. Met allé moeilijkheden die de ver huizing van de Comitéschool in de afgelo pen jaren heeft opgeleverd zijn de acht jaren die hij aan deze school verbonden was ook bepaald geen gemakkelijke ge weest. Met veel plezier luisterde iedereen ook naar de toespraak van mej. G. de Wilde, hoofd van de kleuterschool en sprekend namens de collega-hoofden, die onder hi lariteit van de aanwezigen opmerkte, dat de heer Brunekreef, die nu eindelijk zijn leerlingen goed onderdak heeft, zelf naar een nog veel slechtere school gaat dan de oude Comité, namelijk naar de oude Groen. Zij besloot haar zeer persoonlijke speechje met de zeer passende tekst van een kleuterliedje en de aanbieding van een enveloppe. In 1971 is men het anders gaan doen. Elke familie kreeg een eigen „bedrijf” en toen was de „competitie” de prikkel tot een veel grotere produktiviteit. De coöpe ratie is nu als het ware het centrale or gaan, dat namens de families handelt en onderhandelt, de contacten onderhoudt met de regering en probeert veel gemeen schappelijke voorzieningen tot stand te brengen. De coöperatie heeft maar twee betaalde krachten in dienst, die voor al die gemeenschappelijke voorzieningen zor gen. Daartoe behoort bijvoorbeeld een kleine apotheek. Pater Claude Galmiche, de grote man in dit project, kocht uit eigen middelen een tractor, die de coöperatie in eigen be heer houdt. De families kunnen er gebruik van maken. Elke familie apart zou overi gens niets aan een tractor hebben, want men kan zo’n machine niet repareren of onderhouden, want de gehele samenleving is daar nog uiterst primitief. De missie heeft zelf een soort modelbe- drijfje ingericht, waar men af kan kijken hoe het eigenlijk zou moeten. DINSDAG 31 AUGUSTUS Jeugdcentrum IJmuiden, in gebouw PEN-centrale, Kanaalstraat 257, 20.30 u.: hoofdfilm. Openbare bibliotheek en leeszaal, filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord is open van 19 tot 21.30 uur. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, ingang Spaarnestraat, 19 tot 20 uur: spreekuur Medisch Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme. Manly. Sport, 19.3021.30 uur: boksles en wedstrijdtraining in gymzaal Moer- berg-Comitéschool Kerkstraat, oud-IJmui- den. WOENSDAG 1 SEPTEMBEER Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Santpoort-N. Spaarneberg. Wüste- laan 79, van 14.30 tot 17.30 uur; jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekw., 14.30 17.30 en 1921 uur; filiaal Wijkerstraat weg 177, Velsen-Noord, 14.3017.30 uur. De Brulboei, Kanaalstraat 238, IJmui den: ontspanningsgymnastiek voor dames, bejaardensoos, kinderclubs. IJmuider Harmonie, 20 uur: orkestrepe titie in Gem. Vergaderlokaal, Abeelenstr. Boksclub De Ring, 19.30 tot 20 uur in Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden, trainen. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, 6.30- 8 u. gemengd zwemmen, 8-9.30 u. school zwemmen, 9.30-10.45 u. dameszwemmen, 10.45-11.15 u. zwemlessen dames, 11.20-13 u. schoolzwemmen, 13-14 u. gereserveerd, 14-15.15 u. gemengd zwemmen, 16.15-17.45

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5