HOED DRAAGT BIJ TOT BESCHAAFD VOORKOMEN a .'■'oogsle kantoorgebouw van ’Parijs Hl! SS Vreugdekamp Gratis reizen Dagelijks leven in Turkse steden Boeken koopj es! Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcems! op Curasao 0.11 'i 11 LMi wi,'f LM,i •^Hi -Ml Ih M.IJ van Ambonnezen Zeeuwse wateren te vies om in te zwemmen Gevangenisstraf voor mishandelen Computervak eist vérgaande opleiding Conflict bij Haags vormingscentrum leidt tot sluiting zal door plagen worden bezocht Dutch Internationals Fund DALE CARNEGIE CURSUS Alosery-Instituut NU IN HAARLEM De Erven Loosjes N.V. qfU ÏT'I IU. IJ<1? N.V. DE HOUT- STEENWERF 1?' 11 lii I «I 15 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1971 Prof. Van 7 Klooster: 99 Tweede Indonesië i- i- t: Inl. D. M. SCHOEN, tel. 023 - 377924 D.I.F. is daarom: goed om mee te beginnen en het beste om mee door te gaan. 2 Septemberdagen op uw 65+ kaart voordelig uit met NS ISTANBOEL „De laatste tijd is geconstateerd dat sommige burgers baretten en kalotten dragen en an- Hout Steenwerf’s Keukenprogramma biedt een enorme keuze Een verstandige belegging! Ook kunt door aankoop van aandelen Dutch Internationals Fund reeds met zo’n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKZO, Hoogovens. Koninklijke Olie, Philips en Unilever. De spreiding over deze vijf vermindert «w risico. Boekenuitverkoop alle boeken t slechts f 720.— HET WITTE HUIS p r i j s SLECHTS ENKELE DAGEN! 1 ■p blik heeft de Maine-toren een hoogte bereikt van 110 meter met 27 etages. Het geheel zal een oppervlakte beslaan van 110.000 vierkante meter. jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaartp.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- FABER gashaarden BOEKHANDEL dere hoofddeksels van speciaal ge- 99 kozen kleur, in plaats van hoeden. Volgens de wet, artikel 671 op hoe den, is de hoed het algemene hoofd deksel van het Turkse volk. De hoed draagt bij tot een beschaafd voor komen en het is tegen de hervor mingen andere hoofdtooi te dragen. Ik dring er bij de burgers van Es- kisehir, die altijd vooraan hebben ge staan bij het volgen van Atatürks hervormingen, op aan geen andere hoofddeksels te dragen dan hoeden”. KAMPERSINGEL 22 In de Maine-Montparnassetoren wordt het grootste kan toorgebouw van Parijs gevestigd. In december 1972 moet het 200 meter hoog zijn en 56 etages telen. Op het ogen- Haarlem, tel. (0 23) - 31 37 99 „Als wij geen werk en huisvesting krijgen” Negersekte: Israel II - i I b* 'n® w S' iié ïi ■raF.': y- TM/'. r i «Z a v 'Si. wijk m -a S S Wi w ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE VWWWWWWV^’ t t 2 ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE it Jij e n In het laboratorium van de Watermaat- schappij Zeeland, waar de watermonsters werden onderzocht, bleek dat industrieaf val en fecaliën de grote vervuilers zijn. DE MILITAIRE leiders zijn zeker geen reactionairen, zij zijn doorkneed in. de vooruitstrevende principes van Atatürk, maar ze hebben van deze grondige „door- kneding” een zeker heimwee overgehou den naar de tijd dat de „grote leider” zijn koene denkbeelden nog onbelemmerd kon verwezenlijken en ze hebben, nu ze voor korte tijd weer onbeperkt gezag hebben gekregen, de neiging over de hele linie terug te gaan naar het Atatürkiaanse tijd perk. NEEM DE kwestie van de „ezan’ de op roep tot het gebed die vijfmaal per dag van de minaret wordt verricht door de UTRECHT. „Particuliere computer- opleidingsinstituten verzuimen wellicht met opzet de cursisten in te lichten over de toekomst van het computervak. Dit verklaart prof. A. J. van ’t Klooster, bui tengewoon hoogleraar in de administra tieve organisatie en automatische infor matieverwerking aan de rijksuniversiteit in Groningen, in een interview met „St. Eloy”, het blad van de gelijknamige katho lieke metaalbond. NS-legitimatiebewijs of pasfoto(’s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Vraag de folder aan het loket. e i n 33 korting, dus 1 1097.maar Oranjeboomstr. 68, Haarlem, verkoopi alle merken haarden met volledige service, schriftelijke garantie en toch onvoorstelbaar goedkoop. Haarden worden geplaatst volgens voorschriften G.E.B Tel 0 23 32 50 09 e •P al ït :o e id Is in n. j- 1- DEN HAAG Het bestuur van de „Stichting voor Vorming van Jongeren in Beroep en Bedrijf” heeft besloten het vormingscentrum in Den Haag te sluiten. Het vormingscentrum was volgens het bestuur „onbestuurbaar” geworden door meningsverschillen tussen het grootste deel van de staf en het bestuur en tussen de stafleden onderling. De 17 vormingsleiders mogen het cen trum niet meer betreden. Zij gaan zich beraden over eventuele stappen. Volgens een van de stafleden is de zaak bij het centrum gestrand op de door het bestuur afgewezen democratiseringsvoorstellen van het merendeel van de stafleden, die medezeggenschap bij beleidsbeslissingen wensten. Het water van het naar Terneuzen in JERUZALEM, (Reuter) Een neger- sekte die zich beschouwt als de ware af stammelingen van de oorspronkelijke Is raëlieten, heeft laten weten, dat Israel door talloze plagen zal worden getroffen, als de leden van de sekte niet direct werk en huisvesting krijgen. Voorlichting 2 en 9 september Restaurant Van Aken 8 n. n.m Baan 1 - 13. Haarlem Groter zelfvertrouwen Leiding geven Onthouden van namen Onderhoudend spreken Met meer enthousiasme leven Prof. Van ’t Klooster is ook directeur van het Nederlands Opleidingsinstituut voor Informatica in Amsterdam, dat indertijd is opgericht op initiatief van het ministerie van Economische Zaken en van computer- producerende en computergebruikende on dernemingen. De hoogleraar stelt onder meer, dat een applicatie-programmeur en anderen, die geen vérgaande opleiding hebben gevolgd, moeten bedenken dat hun huidige functie helemaal geen perspectief biedt. Degenen die zich in het vak willen handhaven, zul len verder moeten studeren. De opleidingen van particuliere institu ten zijn volgens prof. Van ’t Klooster niet in alle gevallen slecht. „Maar het winst- principe blijft bij deze instituten voorop staan”, aldus de hoogleraar. Hij vindt dat dit soort opleidingen eigenlijk deel zouden moeten gaan uitmaken van het reguliere onderwijs, zoals dat gaat gebeuren met de aiformatica-opleidingen aan de technische hogescholen in Eindhoven en Enschede. ASSEN. De politierechter in Assen heeft dinsdag vier inwoners van Meppel en Staphorst wegens vechtpartijen met Am bonezen veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk. Twee anderen kregen een maand gevangenisstraf. Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die upast. Dit nu leek bij nader inzien toch een wat doctrinaire maatregel en zij is ten slotte alleen toegepast.op het toneel, waar in het stuk Morad IV, dat door het Staatstheater wordt gespeeld, de ezan werd „verturkst”. Maar nu heeft de minis ter voor Religieuze Zaken dezer dagen wél bepaald dat de muezzins niet meer van luidsprekers gebruik mogen maken. Voor menigeen wiens huis of hotel vlak naast een moskee is gelegen, zal dit een blijde boodschap zijn. Op 14 augustus was een jongeman uit Meppel die nog terecht moet staan met een bebloed gezicht bij de mannen gekomen met het verhaal dat hij op het station van Meppel door 30 Zuid-Moluk- kers was afgetuigd. In werkelijkheid was hij tegen een Zuid-Molukker provocerend opgetreden. Tegen zijn verwachting was de Zuid-Molukker sterker en kreeg hij een pak slaag. Er werd daarop een gemeen schappelijke actie tegen de Zuid-Molukkers beraamd. In de stationsrestauratie zijn de mannen met stokken, fietskettingen, rie men en andere wapens de Ambonezen te lijf gegaan. Gewonde Zuid-Molukkers ver scholen zich in de keuken. Een inmiddels samengestroomde menigte verhinderde de politie dit tweetal te ontzetten. Men tracht te de politieauto omver te gooien, waarop de politie met de wapenstok een charge uitvoerde. De twee Zuid-Molukkers zijn daarna naar het ziekenhuis overgebracht. De officier van Justitie zei, dat er doden hadden kunnen vallen en dan zouden lan delijk de gevolgen niet te overzien zijn geweest. De verdachten zijn als wilden en rabauwen te werk gegaan. Volgens een tevoren opgesteld plan. De verdedigers van de verdachten wa ren van oordeel dat de actie een gevolg was „van hetgeen de Zuid-Molukkers in het hele land zelf altijd doen”. De ver dachten waren bovendien door de jonge man uit Meppel voorgelogen. Zij bepleitten kortere straffen. In deze zaak zullen nog twee verdachten voor de kinderrechter moeten verschijnen. De jongeman uit Meppel zal voor de recht bank terechtstaan. MIDDELBURG Kanaal van Gent naar Terneuzen Zeeuws-Vlaanderen is zó vuil dat het de maximum vuilgraad al twee keer heeft overschreden. Dit betekent de derde klap in een paar weken voor even zo veel Zeeuwse lange afstand zwemevenementen. Vorige week werd de Otheense Kreek bij Terneuzen te vuil bevonden voor een zwemrace. Enige tijd daarvoor werd het kanaal door Walcheren afgekeurd. Nu zal de ronde van Sas, die georganiseerd zou worden door de zwemvereniging „De Bruinvis” uit Sas van Gent, naar een schoner wedstrijdwater moeten uitzien. muezzin, die daarvoor speciaal op zijn stemcapaciteiten wordt uitverkoren. Atatürk bepaalde dat deze, aangezien zij over Turkse straten en pleinen klonk, al leen nog maar in het Turks mocht wor den verricht en niet meer in het Arabisch, zoals door de mohammedaanse schriftge leerden voorgeschreven. Onder Menderes (1950-1960), de premier die, ook om stemmen te winnen, weer te ruggreep op wat leefde onder de boeren massa, werd dit ongedaan gemaakt: in het Arabisch schalden de oproepen, bovendien door loudspeakers versterkt, weer over Turkse steden en dorpen, tot woede van de streng seculair denkende officieren en (andere) intellectuelen. Na de val van Menderes kwam hierin geen verandering. Toen echter onder militaire pressie in maart van dit jaar een nieuwe technocra- ten-kabinet aan de regering kwam, was één van de eerste dingen die werden aan- gekondigd: terugkeer naar de „ezan”-in- het-Turks. WANT HOE exotisch zo’n recitatief-van boven ook klinkt en hoe indrukwekkend het soms is een stad als Istanboel voor dag en dauw van alle kanten te horen zin gen, het kost vaak moeite de slaap weer te vatten nadat de muezzin honderdvou dig versterkt de eerste en langste van zijn oproepen om kwart voor vier ’s ochtends praktisch naast je hoofdkussen heeft af geleverd. Dat was dan ook precies de bedoeling, zal de muezzin zeggen: niet voor niets is de morgen-ezan uitgebreid met de extra- regel: „bidden is beter dan slapen”. Maar voortaan zal hij het toch weer moeten roepen op de oude manier, met zijn han den als een toeter voor zijn mond. De islam mag in Atatürks herboren republiek niet te hoog van de toren blazen en zeker niet in het Arabisch. met gloeikolen u betaalt geen GR HOUTSTRAAT 100 HAARLEM WILLEMSTAD. In de hoofdstad van Curasao ligt aan een zijtak van een hoofdverkeersweg „Campo Alegre”. Het is omsloten door een hoge muur, bezet met glasscherven. Er zijn bewakers en het lijkt op een legerkamp. Passagiers die Curasao in- of uitvliegen kunnen het zien. Maar de meeste Amerikanen en an dere toeristen hebben er geen idee van wat het is. „Campo Alegre” vreugde kamp is één groot bordeel. De gebou wen van één verdieping staan los van el kaar zoals de barakken van een kazerne. Elk gebouw heeft 112 kamers en in elk daarvan woont een meisje. In het midden van het complex bevinden zich een bar, die goud oplevert, en een restaurant. DE STAAT VAN BELEG die door de regering-Erim werd afgekondigd, was niet alleen gericht tegen het linkse anarchisme dat in die dagen woedde, maar ook tegen het gevaar dat uiterst-rechts zijn van tijd tot tijd herhaalde bedreiging waar zou maken, van Turkije een „tweede Indone sië” te maken, dat wil zeggen alles wat links was af te slachten. Enkele dagbladen waarin men dit soort opzwepende gelui den aan trof, zoals „Buguen” (Vandaag) dat ook nog heftig anti-semitisch was, zijn voor onbepaalde tijd verboden en een dag order als bovenstaand wordt door het li berale deel der natie in hetzelfde vlak gezien. Maar er rijzen toch problemen voor wie zich bewust is van de noodzaak, dat de moderne, Atatürkiaanse republiek eens ook de brede boerenmassa voor zich moet winnen. Waar eindigt de hervormings- drang en begint een wat doctrinair pater nalisme? Op het regime-Atatürk, dat stel lig paternalistische trekken had, is een vrij lange periode van democratisering gevolgd, waarin veel Turken voor zichzelf gingen denken. Verkeersongeluk. Bij een verkeersongeluk in de omgeving van Hannover zijn gis teren 6 mensen om het leven gekomen en 30 zwaar gewond geraakt. Een bus met arbeiders reed in een bocht tegen een zware vrachtauto die met grind ge laden was. De carrosserie van de bus werd opengescheurd. gestane pet, die zij vaak achterstevoren droegen om bij het verrichten van de ge beden beter de grond te kunnen raken. De fez is nooit meer teruggekomen, maar het strikt-Islamitische deel der bevolking (en dat is nog altijd de meerderheid) ver toont al vele jaren voorkeur voor boven beschreven baretten en vooral kalotten in wit of groen .De laatste kleur mag alleen worden gedragen door wie de bedevaarts tocht naar Mekka heeft verricht. Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bij D.I.F., Postbus 853, Amsterdam. Dit is de tekst van een dagorder van luitenant-generaal Oezaydinli, bevelheb ber van Eskisehir, één van de elf provin cies die sinds 26 april onder de militaire uitzonderingstoestand staan. Op het eerste gezicht is hier" een ietwat bizarre en opdringerige dictatuur aan het werk. Maar een dagorder als deze wordt in Turkije toegejuicht door het „verlichte”, intellectuele en progressieve deel der na tie, lieden die zichzelf in de laatste plaats dictatoriaal wensen te beschouwen, maar die juist beducht zijn voor een bepaald soort dictatuur: de theocratie. HET DRAGEN van baretten geldt in Turkije als een duidelijk „nee” tegen de hervormingen van Atatürk in het alge meen en dus als een oorlogsverklaring te gen de moderne Turkse republiek. Atatürtc heeft in 1925 de fez verboden als zijnde een symbool van Anatolische achterlijk heid (eens was het juist het symbool van Westerse bereisdheid geweest) en de hoed voorgeschreven. Verreweg de meeste Turkse boeren gin gen echter over op de ook nu nog toe- IN HET BEGIN is er heel wat over te doen geweest, maar na verloop van tijd heeft het kamp zijn bestaansrecht bewe zen. Het is nu een grote, goed geleide on derneming. De meisjes voor het merendeel af komstig van Santo Domingo en Colom bia kregen zelfs een collectieve ar beidsovereenkomst Voor hun kamer moe ten zij 6,5 dollar per dag betalen. Zij heb ben recht op geneeskundige verzorging voor een heel lage premie en een weke lijkse penicilline-injectie. Er is een leef tijdsgrens vastgesteld. Geen juffrouw bo ven de 40 jaar wordt in het kamp toege laten tenzij zij kan „bewijzen” dat zij nog over voldoende sex-appeal beschikt. Het tarief is vastgesteld op vijf dollar per klant. Er komen 250.000 klanten per jaar. 1. CULINA een prachtig afgewerkte luxe keuken, met de allernieuwste snufjes, te leveren in elke gewenste houtsoort. Echt handwerk, waar door uw Culina apart blijft. 2. ROTTMANN de bekende Duitse Keuken nu in twee uitvoeringen, t.w.: SYSTEMA en ROMAT. Héél aparte stijl, sinds kort ook levering in houtdessins mogelijk. 3. HEIDAPAL de sterke keuken uit de middenklasse, beroemd om de fijne pasteltinten, waaronder de nieuwe zandkleur. 4. STAR MÜBEL (onderdeel van het grote Kreuger Concern) en wel het complete programma voor de grote woningbouw. 5. Voorts grote keuze in Blocks, Buf fetten. Kasten in alle maten, Elek trische apparatuur, Roestvrij Sta len en Formica aanrechten. Onze grote Showroom is dagelijks ge opend van 9 tot 5 uur. óók zaterdags. U kunt er vrij parkeren -I GOED GEKLEDE MEISJES zitten aan tafeltjes in de bar of wandelen over het afgesloten terrein in de koele tropische avond. „Campo Alegre” is de door Wil lemstad gevonden oplossing voor het eeu wenoude probleem van havensteden: wat te doen met zeelieden die aan wal ko men? In Willemstad komen er heel wat tankschepen die voor de grote raffinade rij van de Shell varen en van de schepen die de omvangrijke handelsvaart onder houden. De prostituees plachten voorheen rond te hangen in het centrum van de stad. Respectabele mensen en hun kinderen werden daar geconfronteerd met het ver toon van de zonde in het openbaar. Er kwamen vaak hevige ruzies en vechtpar tijen voor en toeristen waren, ofschoon misschien niet ongevoelig voor wat cou leur locale, bang voor hun geld, hun vrouwen en soms hun leven. Het stadsbestuur vond dat er iets aan moest worden gedaan en besloot de hele santekraam te verplaatsen naar een af gezonderde plek buiten de stad. Dan zou de betaalde liefde uit de weg zijn en ook gemakkelijk te controleren zijn met be wakers om de orde te handhaven en dok toren voor regelmatig geneeskundig on derzoek. En zo werd „Campo Alegre” in het leven geroepen als een particuliere concessie, sindsdien geëxploiteerd door dezelfde inwoner. Men zegt dat hij er een fortuin aan verdiend heeft. De sekte, waarvan het aantal leden op enige honderden wordt geschat, staat onder leiding van Ben Ami. Volgens hem zijn de Israëlieten na de verwoesting van de tempel in Jeruzalem naar Afrika uit geweken. Door slavenhandelaars zouden velen van hun afstammelingen eeuwen later naar Amerika zijn gebracht. Zo zou zeker de helft van de negers in de Vere nigde Staten afstammen van de Israëlie ten. De sekte gaat er van uit, dat Abra ham en Mozes zeker zwart waren. Vele sekteleden zijn afkomstig uit de negerrepubliek Liberia. Israëlitische func tionarissen hebben verklaard, dat ver scheidene volgelingen van Ben Ami al huisvesting hebben gekregen en dat an deren pas kort geleden als toerist naar Israel zijn gekomen. mi ■w*' - r 1 .^^0, |X' r'IWl'1 k - Hfe. -j.j'jUjii

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15