Stam - door rommelende Proost uit ritme gehaald - verdween huilend in cabine Drie maal is scheepsrecht, ook voor Theo Verschueren Belg Van Lancker in lange sprint geklopt LOEVESIJN WERELDKAMPIOEN Vette contracten voor Leijn I genboogtrui dingen. Het blijft een onhaal- 8 bare kaart, omdat de Oostbloklanden al- 8 leen maar renners in de catagorie van de 8 amateurs hebben, en geen profs kennen. i Oostduitsers wereldtitel prof bij Scic op tandem 11 Kees Koeken ook de adviseur en vertrouwensman van S Tegenslag - J 21 w. 1 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1971 Foefjes A ngstig Spannend 8 Dreun F F- A. AA. HANS ROMBOUTS Met nog twee ronden te rijden, viel Oost-Duitsers dachten dat de race door grote geluk voor Theo Verschueren. re Nederlandse deelnemers. Die manoeuvre maakte Spakenburg na- HANS ROMBOUTS grijpen.’ De laatste en beslissende rit. Loeve sijn gaat duidelijk voor de Belg Van Lancker over de streep. Maar evenals in Leicester vorig jaar, toen hij zich ook niets aantrok van enkele valpartijen, reed hij weer zelfverzekerd zijn eigen koers. „Ik moest hem wel op lange afstand pakken. De Belg is snel als je hem langzaam meeneemt.” En het luk te. Er was geen belle nodig. Loevesijn had voor Nederland de 50e wereldtitel bij het wielrennen in de geschiedenis gegrepen. Koch. Links op de tweede plaats, Jaap Oudkerk met zijn gangmaker (Van onze sportredactie) VARESE. Leijn Loevesijn heeft zich zeer serieus op dit wereldkampioenschap voorbereid, in ieder geval beter dan vorig jaar. toen alles nogal tumultueus verliep in zijn carrière en hij zich niet goed kon prepareren als neo-prof omdat hij met huiselijke moeilijkheden tobde. De Graaf. Als derde eindigde de Ita liaan De Lillo. ik deed het voor Verschueren”. Hij kon er zeker van zijn dat hij een flinke berg franks van Verschueren kon incasseren. uiteenspattend race af- -wx"" i seconde voor- Italianen hadden trouwens in ook enkele Verschueren, de nieuwe wereldkam pioen. Achter hem zijn gangmaker Voor Stam dus een tragische gang van zaken in deze niet door duistere combines vertroebelde eindstrijd. De wind doorkruis te daarvoor alle plannen zo die al ge smeed waren. De wind joeg De Wit, die niet uit de weg kon met zijn Italiaanse gangmaker Dagnoni („Ik kon hem niet aan het verstand brengen dat hij in de bocht moest remmen tegen de wind in”) op tien ronden en dus naar de kant. Hill en de Italiaan Della Torre waren hem daarin al vooraf gegaan. De Italiaan De Lillo achter Meulemans deed het wat dat betreft niet eens zo slecht. Hij finishte als tierde op twee ronden. Stam haalde ’t ein de met een achterstand van vier ronden. Hij kon minutenlang niets zeggen van el lende. Zo’n afgang in zijn eerste prof fina le had hij zich niet voorgesteld. De zenu wen waren hem duidelijk te machtig ge worden. Hij woont nu op zichzelf en leefde van af de Nederlandse kampioenschappen ge spannen naar Varese toe. Het was voor de 22-jarige Nederlander van het grootste be lang om na zijn eerste volledige jaar als beroepssprinter een goede prestatie te le veren in dit toernooi. En onder een goede, contracten- en geldopleverende prestatie, verstond de Amsterdammer aanvankelijk een plaats bij de beste vier. Van de we reldtitel durfde hij enkele dagen geleden nog niet te dromen. Leijn Loevesijn was hypernerveus. „Ik denk dat je dat als sprinter altijd wel zult houden voor een wereldkampioenschap. Het houdt je steeds bezig. Hoe meer je naar de datum van het toernooi om de regenboogtrui toekomt, hoe zenuwachtiger je wordt.” Een goed resultaat betekent natuurlijk goede contracten, vooral op de wereldbanen want dan moet het toch gaan komen, hoewel Leijn wel tevreden is over het afgelopen zomerseizoen. Er zijn dan ook nogal wat wedstrijden in Nederland geweest, onder andere dankzij de KRO. Loevesijn: „Volgend jaar komen er nog meer wedstrijden, dus dat zit wel goed. Ik zie dan ook wel toekomst in de baan- sport. De mensen, het publiek moeten er meer naar toegroeien. Je zou alleen nog meer sprinters moeten hebben. Het pu bliek wil meer competitie, meer namen zien.” Leijn Loevesijn heeft zeer sterk gereden in dit toernooi. Het feit, dat hij geen enkele keer verslagen werd, spreekt boek delen. Eerst fietste hü Fukushima naar zijn Japanse huis, daarna was Borghetti het slachtoffer en in de halve finales moest Turrini eraan geloven. En steeds gebeurde dat met lange spurts, ingezet op 300 of 350 meter voor de eindstreep. Vandaar dat Derksen kon zeggen: „Een echte sprinter met tactische foefjes is hij niet. Hij is eigenlijk net zo’n sprinter als ik zelf’. voor de toch geharde stayers. Ver schueren reed „op zijn tandvlees” de laatste ronde, zoals hij hijgend uit bracht, wankelend in zijn regenboog trui. Er was nog een trotse coureur al won hij dan geen goud. Dat was Jaap Oudkerk, „de oude man”. Hij was de enige die Verschueren nog kon volgen en zelfs uit de verte nog bedreigen. Oudkerk: „Dat ik tweede zou worden had ik nooit gedacht. Ik zou al content geweest zijn met een derde plaats”. miet moeten stellen voor amateurs op we- 8 reldkampioenschappen.” Het is geen nieuwe gedachte die Loe vesijn poneert. Zo beijvert de Engelse gedelegeerde Forster zich om erdoor te krijgen dat amateurs slechts drie jaar aan wereldkampioenschappen mogen deelne men. Ze kunnen dan uiteraard wel ama teur blijven, maar niet meer naar een re- Loevesijn had Van Lancker zien rijden tegen Johnson en hij bekende: „Ik was ontzettend geïmponeerd door de manier waarop Van Lancker in de halve finale afrekende met Johnson, want die Austra liër was voor mij de grote favoriet. Ik dacht steeds: als ik in de finale kom, moet ik tegen hem rijden. En toen wipte Van Lancker twee maal over de Austra liër heen met een gemak alsof hij tegen een beginneling aan het fietsen was.” Ik schrok me dood. Ik dacht: die is zo in vorm daar heb ik helemaal geen kans tegen. Mijn enige kans was om de vlijm scherpe eindsprint van Van Lancker te breken met zeer lange sprints. Ik heb dan ook tot twee maal toe zo’n 400 meter op volle snelheid gereden, maar mijn sprong in de laatste meters bleef ook nog goed. Ja, ik wil wel toegeven dat ik zelden zo hypernerveus ben geweest, maar daardoor ben ik niet gevallen in de eerste rit. Dat kwam door een aflopende band omdat ik te snel naar beneden dook.” (Van onze sportredactie) MENDRISSIO. De Nederlandse wielerploeg voor het wereldkampioen schap 100 kilometer tijdrit op de weg is opnieuw getroffen door tegenslag. Een van de vier renners van dit team, Adrie Hassing uit Neede, kreeg in de nacht van maandag op dinsdag plotseling nauwelijks te stuiten neusbloedingen. Sportarts Ab Rozijn uit Norg moest er met proppen watten aan te pas komen om de wakkergeschrokken Hassing van het ongerief af te helpen. Coach Joop Middelink treurde: „Dins dagmorgen reed Hassing bij de training natuurlijk als een dweil over de weg”. Hassing zelf verkondigde echter opge wekt, dat hü zich perfect voelde: „Het ligt misschien aan de ijle lucht hier hoog in de bergen, maar ook in Neder land heb ik er wel eens plotseling last van gehad. Middelink wil geen enkel risico lopen: als dr. Rozijn woensdag Hassing niet voor de volle 100 pet in conditie verklaard wordt eerste reserve Aad van de Hoek uit Dirksland in de ploeg (met Den Hertog, Dujjker en Schuer) opgenomen. (Van onze sportredactie) VARESE. Knallend vuurwerk, dat Italiaanse toeschouwers afstaken Een hoofdstuk apart in dit sprinttoer- nooi was het optreden van Gordon John son. De Australiër voerde in de eerste rit tegen Turrini in de strijd om de derde en vierde plaats een complete show uit, na een sur place, die afgeschoten werd. In de tweede rit, toen hij al niets goed meer kon doen bij de Italianen omdat hij de spot dreef met hun nationale kampioen, kwam hij dicht bij manslag. In de laatste bocht, toen beide sprinters op volle snel heid lagen, week Johnson even af van zijn lijn. Turrini zat te dicht achter hem, raakte zijn wiel en klapte tegen de grond. Het toneel werd nu compleet van zui delijke allure. Turrini werd in een grote processie somber kijkende lieden per brancard af gevoerd en Johnson kreeg al lerlei projectielen naar zich toe geslin gerd. Hij bleef er zeer rustig onder. Hij vond het eigenlijk wel prachtig, dat hij direct een bodyguard van drie potige ca rabinieri kreeg. Toen hij het papier moest tekenen voor de dopingcontrole vroeg hij ijskoud aan de official: „De heer Turrini moet toch ook naar de controle?” (Van onze sportredactie) VARESE „Zo, die heb ik dan, de witte jurk”. Leijn Loevesijn trilde nog steeds van nerveusiteit, maar de nieuwe wereldkampioen bij de prof- sprinters spreekt nog eens lachend over de glimmende regenboogtrui. „Die staat me niet gek’”, grinnikte hij. Leijn Loevesijn was een intens te vreden man. De Amsterdammer die een plaats bij de laatste vier al als een goede prestatie had gezien, joeg in een lange rush, zonder ook maar één manche te verliezen naar de hoogste top bij de profsprinters. van zijn bijna totale ineenstorting: (Van onze sportredactie) MENDRISIO Kees Koeken, ge kozen voor de amateurploeg op de weg voor de wereldkampioenschappen, gaat volgend jaar als prof rüden voor Scic een fabriek van Amerikaanse keu kens. Wagtmans, die als kopman voor hetzelfde Italiaanse merk gaat fietsen en het definitieve contrac' naar men aanneemt in Mendrisio zal tekenen, neemt Koeken mee naar Italië. En toen hij dan door de Nederlandse amateurbaanrenners op Italiaanse wijze gehuldigd werd hij werd met fiets en al opgetild stond in die kleine deinende Nederlandse massa Jan Derksen, de „fiets- vader” van Leijn, de laatste Nederlandse sprintkampioen, die Nederland had gehad, in 1957 in Rocourt. Derksen was mis schien nog gelukkiger met de titel dan Leijn zelf. Bibberend van de zenuwen, zoals in zijn eigen beste sprintdagen, had Derksen zijn tweede zoon gevolgd. En hij had zich laten ontvallen: „Als een sprin ter rijdt hij om te huilen. Steeds maar neemt hij de leiding en gaat dan met een zeer lange sprint snel naar huis.” Maar de sprinter om te huilen werd dan toch maar wereldkampioen (zij het dat men wel de zaak reëel moet bekijken en het veld deelnemers niet te sterk kan noemen). Natuurlijk was het een daver end slotfeest in het hotel vlak bij de piste van Varese, want Leijn Loevesijn redde de Nederlandse baansport dan nog op het nippertje. Hij was de laatste kampioen die gehuldigd werd op deze sfeervolle slota- vond van de WK op de baan. De cham- pagnekurken knalden dan ook in de Hos- telleria. (Van onze sportredactie) VARESE. De wereldtitel tandem is door de Oostduitsers heroverd op West- Duitsland. Dat heeft wel enige voeten in de aarde gehad. In de beslissende derde rit van de finale tussen de beide Duitslanden gingen Otto en Gerschke wel met een kwart wiel voorsprong op hun Westduitse collega’s Barth en Mul ler over de eindstreep, maar er werd direct protest aangetekend. De Westduitsers hielden vol, dat de Oostduitsers van hun lijn waren afge weken. De jury kende het protest toe en West-Duitsland werd na lang dis cussiëren tot winnaar verklaard. Maar nu diende de Oostduitse coach protest in bü de jury d’appel en zeer snel was het oordeel bekend de Oostduitse vertegenwoordiger onthield zich van stemming winnaar, terecht, Oost- Duitsland. Frankryk (Morelon-Trentin) verdiende de bronzen medaille. Turrini mocht dan de enthousiaste steun van het thuisfront hebben, hij was toch kansloos tegen de Amsterdammer. In de halve finale twee keer achter elkaar. In de andere halve finale ging het er spannender aan toe. Oud-wereldkampioen Gordon Johnson verzette zich uit alle macht tegen de klasse en vorm van de Belg Van Lancker, maar hij werd eruit gefietst door de Belg, die een groot succes nodig had om een sponsor te kunnen krijgen. Tot nu toe had hij die niet kunnen vinden. Dat sleept meteen een probleem aan van de doorstroming van de amateurs naar de profs. Om iets te noemen: Het zal van het grootste belang zijn voor de profsprint, dat er ook goede Duitse sprin ters zouden komen. Winterbanen voor Om niums en sprinttoernooien zijn er immers voldoende in Duitsland. Loevesijn stelt dan ook terecht: „Een man als Morelon zou over moeten gaan naar de beroeps renners. Hij remt de hele ontwikkeling, de hele doorstroming af. Want hoe gaat het: jonge amateurrenners die aanleg hebben voor de sprint, weten dat ze kansloos zijn tegen de Franse staatssprinters. En leuk is het niet wanneer die jongens een rit kunnen rijden en dan hun spullen weer in moeten pakken. Dan zeggen ze terecht: hou die sprint maar. Morelon maakt het wereldje van de amateursprinters dood en daarmee knijpt hij ook de toevoer naar ons, de profs af.” Loevesijn heeft er geen spijt van dat hij beroepsrenner is geworden. Vooral na tuurlijk niet nu hij de wereldtitel heeft ge grepen. „Ik had toch al een best jaar achter de rug. Ik ben blij dat ik over gestapt ben. Ze zouden eigenlijk een li- (Van onze sportredactie) VARESE Het geluk straalde Theo Verschueren van het vermoei de en getekende gezicht af. Eindelijk was het dan gelukt. Drie jaar vech ten tegen combines en intriges be hoorden tot het verleden. De Belgi sche stayer had voor de finale van de wereldkampioenschappen gezegd: „Als het weer uitloopt op een vuil spelletje stap ik nog tijdens de rit af en klim ik nooit meer op de stayers- fiets”. Verschueren stapte niet af. Hij moest tot het alleruiterste gaan in zijn krachtenreservoir om tenslotte de wereldtitel te grijpen, want dit stormachtige weer was afschuwelijk „de Loef.” De oud-wereldkampioen stelt: „Ik ken Leijn al van kleine jongen af aan. Hij is voor mij een tweede zoon. Ik heb hem ook in zijn voorbereiding voor dit toernooi bijgestaan. Hij trainde met Mahn 8 mee in de groep baanrenners, maar ik 8 was wel elke dag in het stadion. Gelukkig 8 is Leijn over zijn inzinking heen gekomen. 8 Voor zijn vat in Apeldoorn gaf ik hem S zeker al 90 percent kans op de wereldti- S tel. Maar daarna was het afwachten ge- S blazen. Daarom heeft Leijn ook mij ver- 8 baasd door het wereldkampioenschap te 8 ariinon Inderdaad was het even angstig ge weest, toen Loevesijn onderuit was ge gaan, omdat hij ineens te fel naar bene den had gestuurd. Hoe zou hij, nerveus als hij was, op dat incident reageren? De Amsterdamse sprint-prof blijft voor 8 het Britse Carlton-concern fietsen, maar dan onder de naam Raleigh. Het is een goede baas, zoals Loevesijn heeft onder vonden. Heeft Loevesijn een Britse baas, zijn adviseur is zo Nederlands als het maar zijn kan: Jan Derksen. Derksen is meer dan een zakelijk manager. Hij is VARESE. De dopingscontroles bü i Varese mijn "broek “laten" doen. zÜn tot aan de finale-avond allemaal -8 negatief uitgevallen. Er is dus geen 8 renner op het gebruik van doping betrapt. Tegenover de vreugde van Verschueren en Oudkerk stak de misère van Kees Stam scherp af. Huilend verdween hij, ge troost door zijn vrouw, naar de cabine. Hij was als een beginneling naar de vierde plaats gereden op vier ronden. Piet de Wit was uit de strijd genomen, omdat hij op tien ronden achterstand lag. Het zware weer heeft deze profstayers- finale tot een helse rit gemaakt. Ver schueren had nog een extra handicap die 8 hij strikt geheim had gehouden. Hij had 8 CfCCIl Cl( plll g zich in de serie doorgereden. Zijn zitvlak 8 was open. „Ik heb daar niets van gezegd 8 (Van onze sportredactie) om mijn concurrenten niet op het spoor 8 j te zetten. Ik heb de finale geforceerd S ----U"!-” moeten rijden. Afschuwelijk. Ik had dub- baankampioenschappen m bel zeemleer in i Ik zat daardoor hoger”. pioen worden? Ik kon mijn benen van de zenuwen bijna niet meer optillen” Gang- 8 bedreigd de gouden medaille op deze maker Koch hielp hem door de moeilijk- 8 ploegenachtervolging. heden heen: „Ik heb geroepen en hem uit- 8 Het was voor de neutrale toeschouwer gescholden: Kaffer, rijden. Je kunt het. S een troost dat Italië op het moment van Doorzetten” En Verschueren kwam er S het incident al büna een toch weer enigszins overheen. Hij finishte S lag. De Italianen haddei. als wereldkampioen met een uiterst te- S deze achtervolgingsstrü’d vreden Oudkerk achter zich. Een Oudkerk 8 malen de snelste tijd gemaakt. Zowel in die zei: „Ik kan alleen maar zeggen dat 8 de kwalificatieseries als in de kwart- De Graaf voortreffelijk gereden heeft. Ge- finale. 8 (Van onze sportredactie) stopt waar dat nodig was in die verschrik kelijk wind. Ik kon steeds in tempo blij ven. De meeste anderen niet. Die gingen g er dan ook aan kapot”. Dat gold zeker ook voor de twee ande- S re Nederlandse deelnemers, Stam en De 8 Wit. Kees Stam kreeg onmiddellijk bij de 8 start al een geweldige dreun te incasse- 8 ren. Voor hem zat het venijn in de start, 8 Want wat had de combinatie Walrave- 8 Proost, de sluwe stayersduivels, klaarge- 8 maakt? Proost kon er grinnikend over pra- 8 ten, afgestapt terwijl de collega’s nog op- 8 boksten tegen de bulderende wind: „Jam- mer voor Stam natuurlijk, maar hij is nog S jong. Hij moet nog veel leren. Ik was ach- S ter hem gestart en mijn taak was alleen S maar Verschueren zo snel mogelijk aan S de kop te brengen. Dus ging ik bij het aan- S tikken bij de start hoog rijden. Stam kon S toen lastig bij zijn gangmaker komen en 8 was toen gezien. Als je in het begin zo’n 8 klap krijgt, dan ben je de hele race ner- 8 gens meer” 8 Die manoeuvre maakte Spakenburg na- 8 tuurlijk woedend. De gangmaker van Stam 8 gaf Walrave toch al niet zijn vriend 8 een beste opduvel, zodat Proost ook ach- 8 terop raakte. Maar dat hinderde de Bel- 8 gisch-Nederlandse combinatie niet. Het 8 doel was bereikt: Verschueren was zijn 8 lastigste rivaal direct kwijtgeraakt. Stam 8 kon niet meer in zijn ritme komen en be- 8 gon steeds slechter te rijden. Proost ten- 8 slotte stapte al snel naar de kant. „Ik had 8 eigenlijk helemaal niet willen starten maar 8 I 8 I I 8 negatief uitgevallen. Er is dus geen 8 renner betrapt. De laatste tien minuten werd het een Vuurwerk zeer spannende zaak. Het ging alleen nog 8 maar tussen Verschueren en Oudkerk. Op 8 (Van onze spor een gegeven moment zag coach Wierstra 8 dat de Belg volkomen kapot zat. Hij 8 schreeuwde Oudkerk en gangmaker De 8 de Graaf toe om alles te geven voor een laat- 8 boven het wielerstadion van Varese, is ste aanval. Verschueren keek alsmaar S de achtervolgingsploeg van Oost-Duits- achterom. Hij kon de benen bij wijze van S land in de finale noodlottig geworden, spreken niet meer rond krijgen. Oudkerk S Met nog twee ronden te rüden, viel viel aan, maar ging direct los van de rol. het DDR-team plotseling uiteen omdat „Ik was ook finaal aan het einde van mijn de Oost-Duitsers dachten dat de race krachten. Ik kon niet meer”. Dat was het afgeschoten werd. De knal werd echter grote geluk voor Theo Verschueren. 8 veroorzaakt door een stuk vuurwerk boven hun hoofden De Belg kon achteraf een analyse geven niet door het pistool dat de van zijn bijna totale ineenstorting: „Ik schiet als een van de ploegen getroffen werd ineens verschrikkelijk nerveus. Ik wordt door een lekke band. Door de dacht: Theo zou je dan toch voor de der- 8 fatale vergissing van de Oost-Duitsers de keer misgrijpen en geen wereldkam- 8 greep Italië met Bazzan, Algeri, Mor- biato en Borgognoni tenslotte nog on- WIIM S

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21