Morgen begint laatste judojaar WIM RUSKA VECHT VOOR ERKENNING ALS TOPMAN 1 Judoloopbaan vol revanches Wereldtitel voor Hockeydames Willy van der Kuylen: Wij moeten toch wel bij de eerste drie eindigen TWEE WERELDTITELS BINNEN BEREIK de Oostduitser Hennig na alle andere grote concurrenten van Ruska maar op één nummer uitkomen. Wordt de Amster damse judoka morgen kampioen, dan treedt hij zaterdag dus opnieuw tegen een hele „verse” serie tegenstanders aan. Jan Krekels Amerikaanse Puttemans brak Fassnacht brak wereldrecord Ree - voor Spasski - in Vancouver Europees record - gekneusde rib - niet in wegploeg ^no®QaDüJnoP xi»iciaiRinnnrr- dag in Kiel MOM BL 51 *-2ao2ooogoU{u 5i Iri 01 uQ Ba f i '’□□0DDDDOD|l Ü00 POD tJDD 23 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1971 >2 I Open plaats Op drieduizend meter Aan de top Mislukkingen 1 Japanners ÜD xïj 9 Hl: M 1 2 0 T - s I THEO KLEIJN (Van onze sportredactie) 99 Tw»nt» H-A.C 99 ("Van onze sportredactie) r U, IIVVWIAAfWVVVVVVW*ArtAfWVVVWWWWVWWWWVVVVWWWVVWl/WMWMVWVVWVVV»/MWVVWMWVWWWVW*ifMM»AAfV^^ I8j LANDSKRONA. De Wesftduitse zwem mer Hans Fassnacht heeft dinsdag in de Zweedse plaats Landskrona het wereld record 200 meter vlinderslag gebracht op twee minuten en 3,3 seconden. Fassnacht leverde deze prestatie tijdens recordwed- strijden. Het oude record stond met 2.03.89 sinds vorige week op naam van de Ameri kaan Mark Spitz, die deze tijd realiseerde tijdens de Amerikaanse kampioenschappen in Houston. Nederland speelde woensdag nog een wedstrijd tegen India en won die met 3-0. in Amsterdam mislukte, waarna de ge meente Amsterdam hem te hulp sprong. Het bestaan van de familie Ruska is voor lopig tot München verzekerd, maar wat er moet gebeuren als de Amsterdammer zijn judopak definitief opbergt, is een vraag die Ruska op hoopt te lossen door een zegetocht als wereld- en Olympisch kam pioen. In alle categorieën neeft de BBN naast Ruska de 155 kilo wegende Peter Adelaar in de strijd. Hij nam de plaats in van BRUSSEL. De Belgische atleet Emile Puttemans heeft dinsdagavond in het Brus selse Heyselstadion het Europees record op de 3000 meter gebracht op 7.39.8. Het oude record stond met 7.45.0 op naam van de Westduitser Harald Norpoth. 3 1 2 3 2 3 2 1 1 3 1 2 2 (Van onze sportredactie) ver- als ttspwt 5 C -AJai 6 toorfsm «-S.V.V. gl Wim Ruska: „Ik hoef niet rijk te worden”. zal neri- mster- net de Door een nederlaag tegen Joop Gouwe- leeuw in de laatste selectiewedstrijd voor de Olympische Spelen in Tokio, moest de Amsterdammer genoegen nemen met een eerste reserveplaats. Hij reisde echter op eigen kosten naar Japan om de Spelen zelf mee te kunnen maken. In Japan, waar hij een belangrijk na-Olympisch toernooi in Sendai op zijn naam schreef, sloot hij vre de met Anton Geesink, die hem bij terug- VANCOUVER. De Nederlandse kam pioen Hans Ree heeft met 614 uit 7 d» leiding genomen in het open Canadese Schaakkampioenschap, dat op het ogenblik wordt gespeeld in de universiteit van Brits Columbia. niet meer zo noodzakelijk en trekt men zich terug. Het nadeel is dan echter dat de openge vallen plaats niet meer door een landge noot ingenomen mag worden, zodat er een kans op een plak voorbijgaat. „Dat moe ten wij in de toekomst voorkomen. Ook Wim Ruska moet er maar aan wennen dat hij alles op een kaart moet spelen” stelde coach Anton Geesink al aan het begin van het jaar toen er uitgemaakt moest worden of Ruska voor de Europese kampioenschappen in Gotenburg in twee klassen ingeschreven moest worden. Op aandringen van de Amsterdammer werd het tenslotte een dubbele deelname. Ruska: „Ik vind het een geruststellend idee als ik bij een mislukking in het zwaargewicht eventueel nog een tweede kans kan krijgen.” KIEL. Dinsdag was de „dag van de Amerikanen” bij de voor-olympische zeil- regatta, die op de rede van Kiel wordt gehouden. In vier van de zes klassen zege vierde een vertegenwoordiger van de nieu we wereld. Voor de Star-zeiler James Schoonmaker was het de vierde achtereen volgende zege. De Deense oud-olympische kampioen Paul Elvström, die na drie races eveneens nog ongeslagen was. moest dins dag in de Solingklasse voor het eerst in deze sterk bezette wedstrijdenreeks, waar aan zeilers uit 36 landen deelnemen, een tegenstander laten voorgaan. De overwin ning ging naar de Amerikaan Warwick Tompkins, die de Deen naar de tweede plaats verwees. G - De in de Amsterdamse binnenstad gebo ren en getogen judoka voelde niets meer voor een leven tot diep in de nacht in een deurpost. Hij volgde een cursus voor judoleraar en begon tot twee maal toe een judoschool. Ruska: „Eerst in Zaan dam, maar dat werd een mislukking om dat ik teveel in de mooie verhaaltjes van anderen geloofde”. Ook een tweede poging MVVGo Ahead Eagels FC Utrepht—NEC Telstar—PSV VolendamNAC Den BoschFC Groningen TwenteSparta VitesseFC Den Haag Helmond SportHeerenveen Fortuna Vlaardingen—Roda JC Fort SC—SW CambuurVVV Blauw Wit—AZ ’67 DFCHaarlem De tototips van Willy van der Kuylen uiden: Wim Ruska was dat wel aan zijn stand verplicht, want enkele maanden eerder was hij Anton Geesink als wereldkam pioen opgevolgd. In Salt Lake City ver sloeg hjj in de belangrijkste partijen achter eenvolgens de Japanner Matsuzaka (kwart finale), de Rus Kiknadze (halve finale) en de Japanse favoriet Maejima (finale). Na Salt Lake City en Oostende leek het hoog tepunt van Ruska definitief voorbij. In 1969 verspeelde hij zijn wereldkampioen schap in Mexico door in de eerste wed strijd van de totaal onbekende Belg De Wandelaar te verliezen. In alle catego rieën herstelde hij zich enigszins door tot de finale door te dringen. Daarin verloor hij van de lapanner Shinomaki. Vorig jaar moest hij op de E.K. in Oost-Berlijn nog meer terrein prijsgeven Voor duizenden hysterische Duitsers moest hij zijn conti nentale titels in het zwaargewicht en alle categorieën achtereenvolgens aan de West duitser Glahn en de Oostduitser Hennig prijsgeven. In de zevende ronde versloeg Ree de Amerikaanse grootmeester Lubomir Kava- lek en kwam daardoor alleen aan de kop. Wereldkampioen Boris Spasski is de enige grootmeester in het toernooi die nog niet verslagen is, maar hij moest in de zevende ronde voor de tweede maal genoegen ne men met een remise. (Van onze sportredactie) LUDWIGSHAFEN Morgen be gint in Ludwigshafen voor de 30-ja- rige Wim Ruska waarschijnlijk het belangrijkste jaar van zyn leven. In de periode vanaf morgen tot volgend jaar september, als de oud-wereld- kampioen opnieuw in Duitsland pre sent zal zijn voor de strijd om de Olympische titels, wordt bekend of de Amsterdammer inderdaad van het kaliber Anton Geesink is, of dat zijn wereldkampioenschap vier jaar gele den in Salt Lake City voor altijd als een uitschieter genoteerd moet wor den. De blonde Amsterdammer zal de Olympische titelstrijd vrijwel ze ker als sluitstuk van zijn internatio nale carrière gebruiken. In de korte tijd die hem nog rest voor in Mün chen het vuur gedoofd wordt, heeft hij alle gelegenheid om als volwaar dig partner naast Geesink, of zelfs als de meest succesvolle judoka aller tij den afscheid te nemen van de wed strijdsport. De legendarische Utrech ter behaalde in zijn lange loopbaan twee wereldkampioenschappen (Pa rijs ’61 en Rio de Janeiro ’65) en de Olympische titel van Tokio ’64. Het totaal van Ruska’s wereldtitels stok te tot nu toe bij één (Salt Lake City ’67), gevolgd door een eervolle tweede plaats in Mexico. In Ludwigshafen kunnen dat er echter drie worden, want de Budo Bond Neder land heeft zijn voornaamste kanshebber zowel in het zwaargewicht als in alle categorieën ingeschreven. Die dubbele deelname is de laatste maanden een punt van discussie geweest. Het toernooi in alle categorieën wordt door de favorieten steeds meer als een herkansing gezien. Zij nemen eerst deel aan de strijd om de zwaargewichttitel; is dat resultaat niet bevredigend, dan probeert men het twee dagen later weer in alle categorieën. Val len de heren kanshebbers echter wèl in de glimmende prijzen, dan is een tweede toernooi in alle categorieën 48 uur later In de vijfde ronde was de Russische we reldkampioen remise overeengekomen met Kavalek en maandagavond deelde hij het punt met de Canadese meester Zvonko Vranesic. De Australische grootmeester Walter Browne en de Amerikaanse grootmeester Pal Benko hebben ieder reeds een partij verloren. De tweede plaats in het toernooi wordt gedeeld door Spasski, Vranesic en de Ca nadese Duncan Suttles. Het wereldrecord van de Keniaan Kipehoge Keino is slechts tweetiende se conde (7.39.6) beter dan de tijd van Putte mans. AUCKLAND Het Nederlandse dames hockey elftal is woensdag in Auckland de eerste officiële wereldkampioen geworden. De Nederlandse dames, die maandag al uitgespeeld waren in de finalepoule moes ten alleen nog het resultaat van de ont moeting EngelandWest-Duitsland af wachten omdat Engeland door een over winning met minimaal 4-0 nog boven Ne derland zou kunnen eindigen. Engeland verloor woensdag tegen West-Duitsland echter met 2-0. De voornaamste tegenspelers van Rus ka blijven echter de Japanners, die mor gen Iwatsuru (100 kilo, kampioen van Ja pan) en de 94 kilo zware Iwata inzetten. Ruska: Met Iwata hebiik in Japan ge traind. Hjj is voor mij te gooien. Ook Iwat suru ligt me wel. Ik heb hem nog nooit in mijn handen gehad, maar tijdens de Japanse kampioenschappen kreeg ik vol doende gelegenheid om hem te bestude ren” Nederlands tweede man in het zwaargewicht is Henk Kruys, die in Go tenburg met een derde plaats weliswaar verdienstelijk debuteerde, maar in het selecte gezelschap in Ludwigshafen toch tot de figuranten gerekend moet vorden. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Dat het diplomatieke gemanoevreer tussen Uruguay en Neder land met als inzet Ajax’ weigering om te spelen voor de wereldbeker, de discussies hierover weer in volle hevigheid heeft ontvlamd, blijkt in Amsterdam waar de supporters van Ajax een actiecomité hebben opgericht onder het motto „Ajax moet naar de wereldcup”. Dat de voorzitter van het aktiecomité, de heer Vendrik uit Amsterdam, niet van plan is om het bij deze loze kreet te laten, wordt duidelijk als hij vertelt dat zijn comité van plan is om zondag bij de competitiewedstrijd Ajax- Excelsior handtekeningen te verzamelen, die aan het Ajax-bestuur zullen worden overhandigd. Michels en Cruyff-De Vries niet zo sterk meer stond en zich m dat ook nog een bekend figuur als Rolink Ajax in dat geval de mening van de Velsense sportarts erg zwaar laten wegen. Dr. Rolink zelf beweert echter, dat er geen sprake van laten als het in Latijns-Amerika wil voetballen. Hij stelt Ajax in Zuid-Amerika speelt, dan ga ik niet mee. Dat is al1 Als Nacional morgen uit Glasgow (waar het tegen Cel het een tussenlandig maken op Schiphol Het ligt in de beo kaanse voorzitter Menedez om in een één uur du>end 'espi> dammers alsnog te overreden om te spelen Menendez verkU..,,,, laatste kans is voor de Amsterdammers. Als Ajax niet wil spelen dan zal Nacional schadevergoeding eisen. BORN. De Limburgse beroepsrenner Jan Krekels, geselecteerd bij de wegploeg voor het wereldkampioenschap wielrennen te Mendrisio. heeft de KNWU laten weten een vervanger voor hem aan te wijzen. Krekels die verleden zondag tijdens de profronde van Ossendrecht kwam te val len en daarbij een gekneusde rib opliep, ondervindt zoveel last van deze blessure dat dokter Jessen hem vijf dagen volledige rust heeft voorgeschreven. Ben Janbroers, eerste reserve voor dit wereldkampioen schap, zal hoogstwaarschijnlijk de Neder landse ploeg completeren. De uitslagen zijn: Draken: 1 Friedrichs (VS), 2 Cohen (VS), 3 Berntsen (Den). Algemeen klassement: 1 Kellgren (Zwe) 30 pnt, 2 Below (ODD 51 pnt, 3 Sundelin (Zwe) 52 pnt. Tempest: 1 Foster (VS), 2 Warren (GB), 3 Mankin (Rus), 4 Hoyt (P Rico). 6 Mulder (Ned). Algemeen klassement: 1 Foster 3 pnt, 2 Linsville (VS) 31.7 pnt, 3 Staartjes (Ned) 13.7 pnt, 4 Mankin 55.7 pnt. Stars: 1 Schoonmaker (VS), 2 Wagener (WD1), 3 Reschwam (OD1). Algemeen klassement: 1 Schoonmaker 0 pnt, 2 Kuhweide (WD1) 34.4 pnt, 3 Boed- nikov (Rusl) 36 pnt. Flying Dutchman: 1 Fogh (Den), 2 Im hoff (Ned), 3 Croce (It), 4 Rutz (OD1). Algemeen klassement: 1 Fogh 16 pnt, 2 Imhoff 48.4 pnt, 3 Rutz 57.7 pnt. Soling: 1 Tompkins Jr (VS) 2 Elvström (Den), 3 Schulz-Heik (VS), 4 Juday (GB). Algemeen klassement: 1 Elvström 3 pnt, 2 Adolff (WD1) 65.7 pnt, 3 Jorgensen (Den) 66.4 pnt. Finjollen: 1 Smith (GB), 2 Olin (Zwe), 3 Dehmel (OD1), 4 Van Elst (Ned), 5 Douze (Ned). Algemeen klassement: 1 Smith 35 pnt, 2 Olin 51.7 pnt, 3 Lundqvist (Zwe) 52 pnt, 6 Douze 73 pnt. LUDWIGSHAFEN. Wim Ruska begon zjjn carrière als lid van de judoclub Tung- yen. Omdat de Amsterdamse judovereni- ging in het begin van de jaren zestig aan gesloten was bij de onafhankelijke Neder landse Amateur Judo Associatie, bleef de toegang tot de grote officiële toernooien voor hem gesloten. Toen het jjs tussen de NJJB en de NAJA begon te breken kwam Ruska in de gelegenheid voor de eerste maal (in 1963) voor de Open Duitse kam pioenschappen (een kleine Europese titel strijd) in te schrijven. Hij won direct twee titels, waarmee zijn naam aan het inter nationale judofront was gevestigd. keer in Nederland als lid van zijn school opnam. Twee jaar later kwam voor Ruska, laat begonnen omdat hij zes jaar bij de mari ne uit moest dienen, het eerste grote suc ces met de verovering van een Europese titel. Het jaar daarop ging die weer ver loren, maar in Oostende revancheerde hij zich door zowel het Europese kampioen schap in het zwaargewicht als in alle ca tegorieën op te eisen. Hij versloeg daar voor onder meer de Russische „hope” Onashvili, opvolger van de gepensioneerde titelgrossier Anzer Kiknadze. De succesvolste Nederlandse vertegen woordiger was ook nu F.D.-zeiler Fred Imhoff, die voor een voortreffelijke tweede plaats zorgde. Wederom toonde de be faamde Deen Hans Fogh zich ongenaak baar. Hij triomfeerde en voert met gfote voorsprong op Imhoff het algemene klasse ment na vier van de zeven races aan. Wim Ruska heeft sinds die tijd niets nagelaten om terug te kunnen komen. De eerste fase van zijn plan lukte in mei in het Zweedse Gotenburg waar hij zijn Europese kampioenschap voor de tweede maal terugpakte. Het scheelde overigens maar een haar of de zwaargewichttitel was opnieuw verkeken geweest. Reeds in de voorronden werd Ruska uitgeschakeld door de Rus Gutsu, die gebruik maakte van de scheidsrechterlijke fout en de Neder lander met een houdgreep versloeg. Rus ka kreeg echter een nerkansing en drong alsnog door tot de finale, waarin hij Gut su met een vol punt overtuigend versloeg. Morgen komt Gutsu in Ludwigshafen als een van de ruim vijftig deelnemers in het zwaargewicht op de mat. Rusland heeft de nog altijd niet uit de verf geko men Onashvili als tweede man ingeschre ven. Tot de gevaarlijkste Europeanen be horen verder de Oostduitser Hennig, die zijn Europese kampioenschap alle cate gorieën in Gotenburg aan de Rus Kus- netsov verloor, en Klaus Glahn, de West- duitse hoop, in Salt Lake City zilveren medaillewinnaar. Extra aandacht ver dient verder de Amerikaan Allen Coach De heer Vendrik hoopt het bestuur van de Amsterdamse club te overreden om van de eigengereidebeslissing af te zien en alsnog voor de wereldbeker tegen Nacional te spelen. Zoals bekend, voert Ajax nu als enige en hoofdargument medische be zwaren aan om de wedstrijd om het officiële wereldkampioenschap te voetballen. Het medische team wordt in feite in deze zaak enkel en alleen gevormd door Ajax- clubarts Rolink. Hij dreigde uit Ajax te zullen stappen als de Amsterdammers toch in Zuid- Amerika zouden voetballen. Aangezien Van Praag onder meer na de affaires ''an oermitteren heeft hij schreeuwt om een voetballer van het kaliber Van der Kuylen, zou hem maar wat graag aan zijn selectie toevoegen. Linder verlangt echter meer. Het PSV-brein is bezeten van de jacht naar de top. Hij wil niet langer de tweede viool spelen achter elftallen als Ajax en Feijenoord. Daarom was de aan pak (na de face-lift van het vorig sei zoen volgde dit jaar een wat benouden den aankoopbeleid) toch weer iets an ders dan aan het begin van het afge lopen seizoen. Tegen de achtergrond dat het eigenlijk meer nu of nooit is voor PSV moet ook het oppepven van Van der Kuylen worden gezien. Linder, die moeilijk een fabelachtige vakkennis kan worden ontzegd, lijkt echter toch te ongeduldig. Een ongeduld dat zich voor Van der Kuylen in deze competitie al heeft gemanifesteerd in een vroegtijdi ge aftocht in de wedstrijd tegen MVV. het duel dat er voor gezorgd heeft dat het seizoen voor PSV allesbehalve goed is begonnen. Toch bedenkt Van der Kuylen: „Zo’n vervanging behoort te genwoordig bij de tactiek in het be taalde voetbal. Als het niet lukt dan wordt je uitgewisseld omdat een ander op dat moment wellicht meer succes heeft. Toch geloof ik wel dat Linder nog voldoende vertrouwen in mij heeft.” Toch valt PSV tot nu toe op door matige prestaties. Van der Kuylen: „Te gen MVV hebben wij beslist geen slech te wedstrijd gespeeld. De tijd is voor bij dat PSV bij de tegenstanden licht wordt opgenomen. Wat dat betreft heb ben wij het net zo moeilijk als Ajax en Feijenoord, die ook alleen al van wege hun naam op extra tegenstand kunnen rekenen. Die 1-0 overwinning te gen Utrecht lijkt misschien niet zoveel, maar ook Utrecht speelde het goed te gen ons. Je schopt er niet zo gemak kelijk een paar doelpunten in tegen elf in de Zweedse havenstad was dat niet nodig. De Nederlander haalde op de eerste dag al goud en trok zich begrijpelijker wijs terug voor alle categorieën onder het motto „ik heb niets meer te winnen, alleen te verliezen.” Gevolg: slechts één Nederlander (Henk Kruys) in alle catego rieën en dat terwijl de halfzwaargerichten Ernst Eugster en Peter Snijders een twee de gooi naar een medaille met beide handen zouden hebben aangegrepen. Het was de laatste keer dat het bestuur van de Budo Bond Nederland gehoor gaf aan het verzoek van Ruska om een facultatie ve inschrijving in alle categorieën. Ruska: „Ik heb plechtig moeten beloven dat ik nu ook op de laatste dag mee zal doen, zelfs al haal ik morgen al het wereldkampioenschap in het zwaarge wicht.” Een bijna onmenselijke opgave, temeer daar de oud-wereldkampioen mor gen al in het supersterk bezette zwaarge- wichttoernooi wordt ingezet. De praktijk heeft uitgewezen dat er veel meer dan Die last weegt zwaar op de overigens zeer brede schouders van de hoogblonde favoriet (109 kilo). Een week voor de ti telstrijd was het voor hem al een hele opgave om langer dan een half uur rustig op een stoel te zitten. Ijsberen vormde een dagelijkse bezigheid. Voor Wim Rus ka staat er namelijk oneindig veel meer op het spel dan „alleen” een wereld- of (volgend jaar) een Olympisch kampioen schap. Door prestaties wil hij op een rede lijke plaats in de maatschappij terecht komen. Tot enkele jaren geleden verdien de Ruska (oud-beroepsmatroos bij de ma rine) de kost als nachtclubportier, een functie die hem meer tegen ging staan naarmate zijn ster aan het judofirma- mentrees. Dirk Eveleens, die bij nader inzien toch geen gebruik kon maken van het aanbod om weer in de nationale selectie te ko men. Japan wordt in deze klasse verte genwoordigd door wereldkampioen Shino maki en de 78 kilo wegende Sekine. Ge- vaarlijke opponenten zijn verder Euro pees kampioen Kusnetsov en opnieuw Hennig. EINDHOVEN. Nog voordat dit nog jonge voetbalseizoen van start ging deed PSV’s Kurt Linder een nogal merkwaardige uitspraak met betrek king tot zijn spits Willy Van der Kuy len. Linder filosofeerde: „Voor Van der Kuylen is het nu of nooit. Hij moet dit seizoen doorbreken, want anders zijn zijn kansen om de top te bereiken wel zo goed als verkeken.” Een even opvallende als rigoreuze bewering van Linder want v. d. Kuy len behoort al enkele seizoenen (iets wat gehonoreerd werd met veertien in terlandwedstrijden) tot één van de be tere spitsen van ons betaalde voetbal. Het leeuwendeel van de Nederlandse oefenmeesters, dat moord en brand tallen die vanuit een goed georganiseer de verdediging voetballen. Het is met dip constante mandekking waardoor er ook zoveel overtredingen worden ge maakt bijzonder lastig spelen.” Toch maakt Van der Kuylen zich vooralsnog weinig zorgen om PSV’s toe komst. „Wij moeten toch minstens bij de eerste drie eindigen. Dat moet ook kunnen. Het elftal heeft kwaliteit ge noeg. Wij missen alleen een Bierre erg op het middenveld.’ Ook zondag tegen Telstar beseft Van der Kuylen „Dat is wel zeker, want Telstar is thuis bijzonder' sterk") dat het opnieuw heel erg moeilijk gaat wor den. De Velsenaren treffen het echte? niet dat Linder zich in zijn achtervol- gingsjacht niet nog een misstap in dit stadium kan veroorloven. Allerminst gealarmeerd door de af schrikwekkende voorbeelden van een lan ge rij topsporters die alle bijstand weg zagen vallen op de dag dat zij zich uit de wedstrijdsport terugtrokken, neemt Ruska aan dat hij voldoende hulp zal krijgen om na de Olympische Spelen aan een behoor lijke baan te kunnen komen. „Ik hoef niet rijk te worden,” zegt hij,” ik ben tevre den als ik een eenvoudig leven met mijn vrouw en kinderen kan leiden.” Daarvoor vecht hij in de eerste plaats als hij morgenochtend de mat opstapt. Wim Ruska heeft inmiddels geleerd dat een gouden medaille leuk staat in de prij- zenkast, maar dat je er erg slecht van kunt eten. Daarom wil hij in het komen de jaar het allerhoogste bereiken: een dub bel wereldkampioenschap en een Olympi sche titel. In het begin van het jaar had hij daar een verblijf van drie maanden in Japan voor over en wanneer alles naar wenst verloopt zal hij rond de jaarwisse ling opnieuw naar het Land van de rij zende zon vertrekken om als captain van een jeugdige Nederlandse judoploeg in de grote Japanse jojo’s te trainen. Een be zeten Wim Ruska is bereid om de ko mende twaalf maanden tot het uiterste te gaan. Hij wil erkenning, niet alleen als ge lijke van Anton Geesink, maar tevens als vol waardig lid van de maatschappij. In ruil voor zijn prestaties verlangt hij vol gend jaar alleen nog een klein duwtje in de goede richting.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23