Bezoek aan Boroboedoer indrukwekkend BEZOEK AAN VULKAAN PRINS NAAR SUMATRA Roofoverval bij Iglo; buit ƒ24.000 Schuldsaneringen „Renate spekte eigen beurs Zware olie en teer Pastorale Raad voortzetting concilie verstoren zelfreiniging van het water KONINGIN NAAR DJOKJA, goed goed sig naal speel j°ris betrekken Distilleerderij in Schiedam in lichterlaaie Scheikundigen TNO waarschuwen: Gastronomerie Studenten Utrecht GEEN VRIJBLIJVEND BERAADSCOLLEGE voeren acties tegen stops en lotingen Kamerleden bij subsidiebeleid Lof van officier van Justitie voor „Koning Klant” Overlegorgaan progressieve volkspartij „de bokkedoorns” WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1971 V 9 Dr. Vondeling: Vat alcohol lekte WENS 95 Suriname en Antillen Tajelreservering gewenst. Centraal bureau in Latijns-Amerikaans parlement Belg omgekomen op onbewaakte overweg Zeer geschikte gelegenheid voor exclusief Lunchen of Dineren! Een keuze uit vele Specialiteiten! Gelegenheid voor besloten Party’s. DJAKARTA Op de zevende dag van het staatsbezoek aan Indonesië zijn de wegen van koningin Juliana en prins Bernhard uiteen gegaan. De koningin vertrok per straalvliegtuig uit Djokja naar Bali, de prins vloog naar Medan op Sumatra. Zaterdag morgen keren beiden terug naar Dja karta voor het afscheidsdiner. De ko ningin werd op het vliegveld van Ba li ingehaald met een welkorpstdans door 30 meisjes. Ze vertrok naar Tampak Siring, het buitenverblijf van de president, waar zij de komende drie dagen zal logeren. Er is voor de ze dagen een licht programma opge steld met enkele bezoeken en dansuit- voeringen in de avonduren. r t 1 n h is h n rr P si b v b t< rr v a n P „GOEDE ZORGEN” Stap uit de Zorgenwereld in een Oase van Sfeervolle gastvrijheid bij temidden van romantisch natuurschoon in het Wethouder van Gelukpark aan de Zeeweg te Overveen tel. 023-263600. Bartel- i straat 3 QOeCl ‘21’310987 ADVERTENTIE een ADVERTENTIE (Van onze Utrechtse redactie) I Olie en olieprodukten zijn dan ook verantwoordelijk voor een groot deel van de water- en bodemverontreiniging. Verontreiniging met olie van de bodem en daardoor van grondwater en zoet oppervlaktewater vormt onder andere in Duitsland en in Nederland een be dreiging van de kwaliteit van het wa ter. De koningin en prins hebben gisteren de 42 meter hoge Boroboedoer beklom men. De prins, wederom omhangen met een bloemenkrans, legde zijn vrouw alle bijzonderheden van dit negende-eeuwse boeddhistische monument uit. len alle gelederen van de kerk lijke leiders, priesters, religieuzen Dit plaatje van koningin Juliana en prins Bernhard werd geschoten tij dens hun bezoek aan de beroemde Twee politierechercheurs en een rijks- accountant waren daarna nog maanden lang druk om orde te scheppen in de door k a n c V r v r T v g' o: d er ri d h ii b g t< n ti d s d S' h b e Wat er van de goede zorgen terecht kwam, werd vorig jaar februari het eerst gesignaleerd door „Koning Klant” en na een langdurig politieonderzoek als juist vastgesteld. Eind oktober werd de ver dachte op verdenking van verduistering ten nadele van cliënten aangehouden. Zij stellen dat zich in de Rijn al een oliehoudende laag vlak boven de bo dem stroomafwaarts beweegt. Behalve I aan de zichtbare olieverontreiniging moet men naar hun oordeel aan dit I verschijnsel grote aandacht besteden. Olie wordt in steeds toenemende hoe- veelheden gewonnen, getransporteerd, geraffineerd, opgeslagen en gebruikt. Er treden hierbij door oorzaken als on volledige zuivering van afvalwater, lek kages, morserijen en ongelukken verlie zen op, die in „het milieu” terecht ko men. Gezien de enorme hoeveelheden olie waar het in de wereld om gaat, zal het zelfs in geval van relatief kleine verliezen toch nog, absoluut gezien, om I grote hoeveelheden olie gaan. De tal- I loze kleinere en grotere verliezen wor- I den als ernstiger voor het milieu be- I schouwd dan een enkel spectaculair I groot ongeluk, voeren beide deskundi gen aan. DEN HAAG P.v.d.A.-Tweede-Ka- merlid dr. Vondeling heeft premier Bies heuvel gevraagd, of de regering medede ling wil doen van alle door het rijk gesubsidieerde instellingen waarmee nog vóór het indienen van de begroting voor 1972 overleg is of zal worden gepleegd in verband met de voornemens tot wijziging van het subsidiebeleid. Dr. Vondeling acht het juist dat de regering overleg pleegt met de belangheb benden in een zo vroeg mogelijk stadium van de beleidsvorming. Hij vindt het evenzeer juist als de Kamerleden in de gelegenheid worden gesteld van het begin af mee te denken. SCHIEDAM. De Schiedamse brand weer heeft gistermiddag met acht stralen een felle brand geblust in het distilleerbe- drijf Visser en co aan de Lange Haven in Schiedam. gegeven ongestoord deze „grootste boed dhistische tempel ter wereld” te mogen bezichtigen. In boeddhistische stijl, met tegen elkaar aangedrukte handpalmen, betrad de koningin de eerste treden. Op de tweede gaanderij werd haar een tuil orchideeën aangeboden. kerke- en le ken er in zijn vertegenwoordigd. Kar dinaal Alfrink wordt de voorzitter van de landelijke pastorale raad. Zoals bij het pastoraal concilie het geval was, zullen de andere Nederlandse kerkgenootschap pen voor de algemene vergaderingen van de landelijke pastorale raad worden uit genodigd. PARAMARIBO. Suriname en de Ne derlandse Antillen zijn toegetredep tot de Latijns Amerikaanse Parlementaire Unie, zo heeft het Surinaamse Statenlid John Thtfm (Nationale Partjj Suriname) tijdens een vergadering van het Surinaamse par lement bekendgemaakt. De Surinaamse afgevaardigde trad de vorige week op als voorzitter van de Sta tenfractie bij de bijeenkomst van de La tijns Amerikaanse Parlementaire Unie in Caracas. Hij noemde de toelating ^an Su riname een historisch feit en een belang rijke gebeurtenis voor Suriname. Surina me werd op voorstel van Brazilië en Ve nezuela toegelaten. Ook de toelating van de Nederlandse Antillen was niet meer dan een formaliteit. Ondanks de al ingevallen duisternis stonden, evenals bij de komst naar de Boroboedoer, weer vele tienduizenden mensen langs de kant van de weg en zwaaiden met rood-witte en rood-wit- blauwe vlaggetjes. Maar alsof de autori teiten al dagen (of misschien wel weken) hadden voorvoeld dat er regen zou komen, deze dag waren de vlaggetjes van plastic gemaakt. Overigens werd deze regenbui, die viel tijdens de 45 kilometer lange tocht van Djokja naar de Boroboedoer, piet als storend gezien maar juist als een bewijs van vriendschap voor de koningin. Met een indrukwekkend Ramayana-bal- let in de Tjandi Prambanan werd deze dag en tevens dit bezoek aan Djokjakarta besloten. na het pastoraal concilie ingesteld om suggesties te doen voor de vernieuwing van de beleidsstructuur van de Neder landse rooms-katholieke kerk. traal bureau zal worden geleid door een beheers- en beleidscommissie. Daarin hebben naast de vicarissen van de bis schoppen onder anderen drie leken zitting onder wie mej. dr. Klompé, de vorige mi nister van CRM. De nieuwe structuur zal over onge veer één jaar in werking treden. Kardi naal Alfrink legde er de nadruk op, dat de nieuwe opzet niet is bedoeld om de kerk direct onder de macht van de cen trale kerkelijke leiding te brengen. Het is de bedoeling dat de nieuwe structuur gaat functioneren als de centrale voor de vele verschillende organisaties en groe pen in de rooms-katholieke kerk in Ne derland. waardoor een beter beleid mo gelijk wordt. De prins is al eerder op de Boroboedoer geweest en is bovendien voorzitter van het comité dat zich inspant dit unieke monument voor verdere verzakking en erosie te behoeden. Geschat wordt dat dit zeker 20 tot 25 miljoen gulden moet gaan kosten. De koningin en de prins werden eerst door de gouverneur van Midden-Java, Moenadi, welkom geheten. In een korte speech vertelde hij allerlei interessante bijzonderheden over dit deel van Java. De vorstin had de wens te kennen vulkaan Tangkoeban Prahoe. Deze foto bereikte ons pas vanmorgen. Kort tevoren waren vier vaten met 100 liter alcohol van 96 percent in het gebouw gebracht. Een bediende zag een vat lek ken en enkele ogenblikken later ontstond een ontploffing en zette een steekvlam het gebouw in lichterlaaie. Vier personeelsle den konden ternauwernood uit de vlam menzee ontsnappen. De brandweer wist het vuur in te slui ten en daardoor wellicht een enorme brand in deze oude distilleerderij buurt van Schiedam te voorkomen. De schade is zeer aanzienlijk. De voor raden gedistilleerd gingen verloren. Het gebouw waarin de brand woedde, stond onder toezicht van Monumentenzorg. ROOSENDAAL. —De 25-jarige chauf feur J. Gabriël uit Wetterij (België) is gisteravond om het leven gekomen toen de vrachtauto die hij bestuurde bij Oud en Nieuw-Gastel op een niet beveiligde overweg tussen Oudenbosch en Roosen daal tegen een lokomotief botste. UTRECHT. „We mogen de heer Wim betalingsklanten hetzelfde bedrag armer Bosboom van de televisierubriek „Koning Klant dankbaar zjjn dat hy de politie en Justitie vorig jaar februari heeft geatten deerd op de methoden van het Utrechts algemeen rechtskundig bureau voor schuldsaneringen „Renate”.”. Aldus de officier van Justitie bij de Utrechtse recht bank mr. G. W. von Meyenfeldt dinsdag in zyn requisitoir tegen een 40-jarige ju ridisch adviseur uit Loosdrecht, die wegens vier ten laste gelegde gevallen van ver duistering een gevangenisstraf van één jaar met on voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering tegen zich hoorde eisen Het Pastoraal Concilie kwam in april 1970 voor het laatst bijeen. Gedurende een aantal jaren werden op de vergade ringen van dit concilie de belangrijkste vraagstukken in de rooms-katholieke kerk besproken. Deze tijdelijke vorm van pas toraal beraad, zal nu worden omgezet in de permanente vorm van de landelijke Pastorale Raad. Evenals op het Pastoraal Concilie zul- Aan het slot van de dinsdag in Den Haag gehouden bijeenkomst volstonden de fractie- en partijbestuurders met een com muniqué. waarin werd meegedeeld dat de partijbesturen het advies zullen krijgen thans over te gaan tot instelling van een permanent overleg, dat tot taak krijgt zich met alle samenwerkingsvraagstukken bezig te houden welke het gevolg zijn van con- gresuitspraken van de drie partijen. Daarbij kunnen ook andere politieke en maatschappelijke groeperingen betrokken worden. Aan de fracties van de drie partijen in de Eerste en Tweede Kamer zal gevraagd worden na te gaan, hoe inhoud zal worden gegeven aan de op de congressen aan vaarde gedachte dat het gesloten regeer akkoord mede uitgangspunt zal zijn voor een verder gezamenlijk optreden. Miljoenste in ministad. Miniatuurstad Ma- durodam heeft dinsdag de miljoenste be zoekers van dit seizoen ingehaald, iets dat al vele jaren niet meer in augustus is gebeurd. Als miljoenste werd het echt paar Behrens uit de Duitse plaats Hagen- harte genoteerd. Madurodam blijft tot 3 oktober geopend. Daarna zullen enkele oud-Hollandse huizen en gebouwen uit het stadje naar New York worden ge bracht voor een tentoonstelling in het KLM-gebouw. Eén van de belangrijkste invloeden is de kwaliteitsvermindering, die drinkwa ter door olie kan ondergaan en die zich onder andere uit in smaak- en reukbe- derf. De verontreiniging kan ook na delig zijn voor visserij, landbouw, re creatie en de flora en fauna in en om het water. In verontreinigde gebieden is reeds een aan olie toegeschreven sterf te van zeedieren en zoetwatervis gecon stateerd. Volgens de heren Jeltes en Den Ton- kelaar zijn voor het bepalen van de ver ontreiniging ananlytische methoden be schikbaar, waarmee in bepaalde geval len gegevens over type olie en hoeveel heid kan worden achterhaald. In de eer ste plaats dient naar hun oordeel bij onderzoekingen te worden vastgesteld, welke giftige en hindergevende oliebe- standdelen zich in het water bevinden. Er bestaat anders kans, dat de aan wezigheid van deze doorgaans oplos bare stoffen wordt ondergewaar deerd. „Een zeer ernstige zaak”, noemde de of ficier de verduisteringen, vier uit een heel grote reeks, die de verdachte naar schat ting ruim 80.000 gulden rijker en 150 af maakte. In de vier ten laste gelegde zaken ging het „slechts” om acht mille. Nadat de verdachte al vaker met politie en justitie in aanraking was geweest, het geen enkele veroordelingen wegens be drog en verduistering en vele seponeringen „wegens gebrek aan bewijs” opleverde, startte hij enkele jaren geleden met een schuldsaneringsbureau. De zaak stond op naam van de vriendin van verdachte. Hij had in naam slechts procuratiebevoegd- heid, maar in feite runde hij alles alleen. Hij zocht via advertenties contact met klanten die door allerlei oorzaken in fin- nanciële moeilijkheden waren komen te verkeren. Na betaling van een inschrijfgeld van 12,50 aan het bureau „Renate” be loofde de verdachte zijn cliënten met de schuldeisers een regeling te treffen. Het honorarium, inclusief kosten en dergelijke werd vastgesteld op 10 percent van het totale schuldpakket. De klantenkring bestond grotendeels uit kleine luiden met bescheiden inkomens, het waren arbeiders, kleine middenstanders, kantoorbedienden, een grafdelver en een pluimveeslachter met inkomens van 500 tot 1600 per maand. Hun schulden vari eerden van enkele duizenden guldens tot 60 mille. Via „Renate” zou alles worden geregeld. „Als je een aanmaning krijgt, stuur die maar naar ons” verordonneerde Renates leider. De klanten hadden slechts één eigen zorg: maandelijkse afbetalingen op de giro rekening van „Renate” Het bureau zorg de voor de rest ROTTERDAM. Zware oliën en teerachtige stoffen, gemengd met vuil, slib en zand, zinken gemakkelijk naar de bodem van zeeën en binnenwateren, waarbij de zelfreiniging, speciaal in diepere lagen, wordt verstoord. Deze waarschuwende woorden hebben de scheikundigen Jeltes en Den Tonke- laar, verbonden aan het instituut voor gezondheidstechniek TNO en werkzaam op het gebied van lucht- en waterver ontreiniging geuit. gaanderij te ste- aan te UTRECHT. Het Pastoraal Concilie van de Nederlandse rooms-katholieke kerk krijgt zijn voortzetting in een lande lijke Pastorale Raad. Dat is dinsdag door kardinaal Alfrink bekend gemaakt. Het bureau staat onder verantwooi de- lijkheid van de bisschoppen. Het cen- Hun hoop om de koningin een hand te mogen geven werd hierdoor de bodem ingeslagen. Een pater was daar nogal verdrietig over en mompelde geïrriteerd: „Daar zit ik nou al 42 jaar voor hier.” Op weg terug naar het paviljoen, waar de koninklijke gasten nog een dansuitvoe- ring zou worden gepresenteerd, bezocht hare majesteit nog een kleine tentoonstel ling van plaatselijk vervaardigde kunst voorwerpen. Aan het eind van de voor stelling werd de koningin een kastje aan geboden. DEN HAAG. Ook na de vierde be spreking tussen delegaties uit Party van de Arbeid, D’66 en de Politieke Party Radi- kalen is het niet zeker dat er uit deze drie politieke partyen een vooruitstrevende volksparty zal ontstaan. iedereen als een wanboel beschreven ad ministratie van het bureau. Het onder zoek strekte zich uit over 1969 en 1970 en betrof ongeveer 150 klanten. In 1970 was helemaal niet meer sprake van enige ad ministratie. De methode van de verdachte was, dat hij ongeveer de helft van de door zijn cli ënten gestorte bedragen in eigen zak stak. Betalingen aan schuldeisers vonden pas na drie maanden plaats. De 150 klanten hadden als aflossing van hun schulden in 1969 en 1970 125.000 gul den naar de verdachte overgemaakt. Vol gens de rijksaccountant zou de man slechts 42 mille hebben afgedragen. Waar de rest van het geld is gebleven, is voor iedereen een raadsel gebleven, want bij zijn aan houding stond op de postgiro nog slechts f 65,54. De verdachte, die zich moreel schuldig achtte en met de rijksaccountant van mening verschilde over de omvang van het verdwenen bedrag, liet blijken dat het geld vermoedelijk is opgegaan in zijn privéleven. Uit andere verklaringen van benadeelden bleek, dat de verdachte een duur leven in Het Gooi zou hebben geleid met vorstelijke etentjes en dure drink partijen, waarbij voor duizenden guldens werd uitgegeven. De uitspraak is bepaald op 14 september. De kardinaal beklemtoonde dat de raad geen vrijblijvend beraadscollege zal wor den, maar in overleg met de bisschop pen het pastorale beleid zal bepalen. De bisschoppen hebben met de opzet van de ze raad het advies gevolgd van de com- missie-Steenkamp. Deze commissie werd UTRECHT. Tijdens een dinsdagmid dag in Utrecht gehouden protestvergade- ring van het actiecomité studentenstops van de USF (Utrechtse Studenten Facul- teiten)-grondraad is besloten tot actie over te gaan in de strijd tegen de studen tenstops en de lotingen die daarvoor plaats zullen vinden. De bijeenkomst werd volgens de organisatoren door ongeveer 400 eerstejaarsstudenten bijgewoond In een met één stem tegen en twee onthoudingen aangenomen motie eisen de eerstejaars van de instituten geschiedenis, Nederlands en pedagogie en de faculteiten der letteren en het dagelijks bestuur van de Utrechtse univefsiteit, dat de besluiten tot het instellen van wachtlijsten en lo ting worden ingetrokken en onderwijs mogelijk wordt gemaakt voor alle inge schrevenen. Het onderwijspeil mag vol gens de motie niet worden verlaagd Om zulks mogelijk te maken worden van de regering noodmaatregelen op personeels- en materieel gebied geëist. De betrokke nen moeten zich vóór 1 september volgens de motie uitspreken. Op de middag van die dag wordt opnieuw een vergadering gehouden. Na afloop van de vergadering trokken de eerstejaars in een protestoptocht langs een aantal instituten waar de studenten stop is afgekondigd en langs het bestuurs centrum van de Utrechtse universiteit. Afschriften van de motie werder over handigd. De Utrechtse studentenfaculteiten hebben een beroep op de afwezige eerstejaars en alle solidaire ouderejaars en docenten ge daan aanwezig te zijn op een vandaag te houden vergaderine beslissingen van de instituuts-nden ai wachten :r> zich te beraden over verder te ondernemen acties. Een der mannen bedreigde met pistool de 45-jarige kantoorbediende H. van Rooy. In een mengelmoes van Duits- Nederlands vroeg hij de kluissleutel, die de heer Van Rooy hem gaf. Terwijl de een de kantoorbediende onder schot hield, haalde de ander het geld uit de kluis. De mannen reden in een auto weg. UVVUVVVWlAIVVVVWIMfWWVUVWWIMVWWWWUVVWVUWiMAIIMAlUVVUVVVVVWVVUVWVV^^ ontgaan op de haar arm door ken en even een boeddhabeeld raken. Een wens die dan in stilte wordt uitgesproken zal worden vervuld. Maar wat de koningin precies gewenst heeft, weet niemand. Inmiddels wachtte beneden weer een dansgroep die voor de koningin een zogenoemde djatilan opvoerde. Ook hadden zich daar een twintigtal katholie ke Nederlandse zusters uit Tjandi (bij Semarang) en Klaten verzameld. Verschil lende droegen oranje. Maar toen de ko ningin in hun buurt kwam werden de arme mensen by na door de fotografen en cameramensen onder de voet gelopen. Ook liet de koningin zich de kans niet op de bovenste arm door een gat i even Naast de landelijke pastorale raad, wordt een eentraal bureau ingesteld. Dit heeft tot taak de besluiten van de raad in de kerkelijke praktijk te realiseren. Het zal zorgen voor de samenwerking tussen de verschillende -adencommissies en organisaties in de kerk AMSTERDAM. Twee gemaskerde mannen hebben dinsdagavond omstreeks negen uur een roofoverval gepleegd op het kantoor van het diepvriesbedrijf Iglo op het terrein van de Centrale Markthal len in Amsterdam-West. Zij maakten ƒ24.000 buit.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2