VOLKSSTEMMING OVER Dublin wijst schuld Gratis naar huis terug aan incidenten af Russisch-lsraëlische toenadering Bont- mode 71/72 Dick Bartels ARABISCHE FEDERATIE De zaak*Waver Boeken koopjes! Cuba sluit de Veertien miljoen kiezers vandaag in Egypte, Syrië en Libië ter stembus luchtbrug naar Amerika e Amerika erkent rechts bewind in Bolivia B M Frankrijk weigerde Amerikaanse kern wapens bij Dien Bien Phoe Oost-Pakistan WOORDENSTRIJD TUSSEN IEREN EN ENGELSEN HOUDT AAN Soledad-broeder Weer burgerlijk bestuur in Beschuldiging van moord tegen advocaat van 500 BONTMANTELS De Erven Loosjes N.V, WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1971 Volgens „Aviation Week’' 1 LAATSTE WEEK Boekenuitverkoop alle boeken p r i j s Dankzij onze aircon ditioning past U bont bij wintertempera- tuur men onze ir (Van onze redacteur in Londen) sluipschutter om het leven kwam. at ADVERTENTIE in ADVERTENTIE ts as r. d- (Van onze redacteur in Scandinavië) Keuze uit Speciale Med Wagenweg 146. Haarlem. Tel 31 65 29 STOCKHOLM Bevestigingen zijn onmogelijk te krijgen aan Israë lische noch aan Russische zijde, maar alles duidt er op dat er achter de schermen hard wordt gewerkt aan een herstel van de diplomatieke be trekkingen tussen Israel en de Sovjet-Unie. Het contact tussen beide lan den werd in 1967 na de zesdaagse oorlog verbroken, maar sedert enige tijd wijzen een aantal tekenen erop dat vooral van Russische zijde op een verzoening wordt gehoopt. ns an ng n le n n WASHINGTON (AFP). De Cubaanse regering heeft besloten de luchtbrug voor Cubanen die naar de Verenigde Staten wil len emigreren te sluiten. De reden is niet bekend. Postduiven. In Midden-Engeland worden sinds zaterdag ongeveer 20.000 postdui ven vermist, die samen een waarde van twee miljoen gulden vertegenwoordigen. De dieren werden zaterdag in Noord- Engeland gelost voor een vlucht van 240 km, een tocht van drie tot vier uur. Houston. In Houston, in de Amerikaanse staat Texas, werden gedurende de eer ste zeven maanden van dit jaar 183 men sen vermoord. Gedurende hetzelfde tijd vak stierven in de stad 101 mensen ten gevolge van verkeersongelukken. n d n le n n ■h en en te an eh en n ;t e n SLECHTS ENKELE DAGEN! Ie i- ie Ie k g ir n g k. as ig in m at in m tn id 1- in as 1- ee de is, en in en o- ijs e- >1- im de ls~ ts st :n ps ti de n- or rd er en gs n- •s- iit. ■r- Het rechtsgevoel van allen die Waver en zijn beweegredenen en verwachtingen wat nader kennen, zegt dat het een goede zaak zou zijn wanneer hij als vrij man in Nederland zou kunnen leven. Niemand twijfelt eraan dat Washington over deze klap zal kunnen heenkomen, of dat onze betrekkingen met de Verenigde Staten hartelijk genoeg zullen blijven ook al zit Ralph Waver niet in een Amerikaanse gevangenis. BEIROET (Reuter) Ongeveer veertien miljoen kiezers zijn opge roepen vandaag naar de stemhus te gaan om „ja” of „nee” te zeggen tegen de grondwet van de federatie van Arabische republieken ih het eerste referendum in de moderne geschiede nis die gelijktijdig in drie Arabische landen wordt gehouden. Het stem men gischiedt in Egypte, Syrië en Libië. Minder toevallig was in ieder geval de ontmoeting die Louis had met Sim- cha Dinitz, politiek adviseur van me vrouw Meir, waarbij werd gesproken over het herstel van de handelsbetrek- kingen, één van de weinige dingen die niet door een rookgordijn van ontken ningen werden versluierd. De algemene conclusie die buitenlandse politieke waarnemers uit dit politiek steekspel trekken, is voornamelijk gebaseerd op het gedeeltelijk mislukken van de Rus sische politiek in het Midden-Oosten Nu gebleken is dat Moskou door het volledig isoleren van Israel en een anti-Israëlische houding er niet in is geslaagd een bevoorrechte plaats in de Arabische wereld te bezetten, is men van gedachten aan het veranderen. Speciaal na de klopjacht op communis ten in Soedan en nu duidelijk is dat aan Israel bracht in juni. Alle medi sche experts in eigen land ver achter zich latend liet hij volgens eigen ver klaring zijn hernia liever in het ge meentelijk ziekenhuis van Tel Aviv behandelen. Dat de directeur-genees- heer een lange tijd ambassadeur in Moskou is geweest, was puur toeval volgens de officiële commentaren. autoriteit welhaast onbegrijpelijk is. Hij voert namelijk aan dat „aan de hand van voorbeelden” valt vast te stellen dat Amerikaanse deserteurs bij hun terugkeer in de V.S. niet als deserteurs worden veroordeeld, maar wegens „onwettige af wezigheid”, en dat de opgelegde straffen niet als zwaar kunnen worden beschouwd. Dat bewijst, althans volgens de staatsse cretaris, dat politieke overtuiging in der gelijke gevallen niet bepalend voor de strafmaat is geweest. het de een Britse korporaal door de kogel van een Het is een justitieel beginsel, dat iedere burger of militair die door rechtbank of krijgsraad wordt gedaagd, een volkomen op zichzelf staand strafgeval vormt, waar van noch de schuldvraag, noch de toere kenbaarheid. noch de zin van de straf kan worden afgelezen uit vroegere vonnissen van dergelijke gevallen. Als iets in strijd is met het rechtsgevoel, dan is het wel de mogelijkheid van automatisme bij de rechtspraak. Iedere beklaagde is uniek. Het is zijn onvervreemdbaar recht, al uniek te worden beschouwd en behandeld. Dat zit onafscheidelijk vast aan het feit dat zijn persoonlijke beweegredenen, psy che, omstandigheden en reacties geheel verschillend kunnen zijn van die van anderen. Meent Grosheide dat mensen geen individuen meer zijn, zodra zij een uniform dragen? Hij noch wie dan ook kan voorspellen welke straf Waver van de Amerikaanse krijgsraad zal krijgen. Die krijgsraad heeft niet alleen te oordelen over een uniek persoonlijk vergrijp, maar ook maatstaven aan te leggen die voor het geval op zich volkomen apart staan. De telkens veranderende situatie in Viet nam kan bepalend zijn, de mentaliteit van de rechter kan niet worden voorzegd, de grote marge in de Amerikaanse wetgeving kan gunstig of ongunstig worden verscho ven. Het maakt een ronduit teleurstellen de indruk dat een der hoogste autoriteiten bij Justitie zich dat alles niet blijkt te willen realiseren. Over „kunnen” valt niet te discussiëren. De regering-Lynch heeft gisteren bevel gegeven dat alle collectebussen voor het IRA, het verboden ondergrondse leger, van de straat moeten. Inzamelaars die hun activiteiten voortzetten wacht sn fikse straffen. Lynch weet dat hiermee de ex tremistische haviken uit zijn eigen partij en de oppositie tegen de haren instriikt en neemt, gezien zijn wankele politieke posi tie grote risico’s Aan de andere kant heeft Lynch voor het wereldforum een gebaar nodig om te tonen dat hij geweld in het slepende Ulsterconflict verwerpt. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken werd hiervan gisteren op de hoogte gesteld door de ambassade van Zwitserland in Washington die de belan gen van Cuba in de Verenigde Staten be hartigt. Op grond van de in 1965 tussen Cuba en de Verenigde Staten gesloten overeen komst hebben tot dusver 246.000 Cubanen van de luchtbrug, vijf vluchten per week, gebruik gemaakt. De kosten werden door de Amerikaanse regering gedragen. Begin deze maand staakte Cuba de vluchten gedurende een week. Het ziet er naar uit dat de regering in Havanna niet van plan is ze binnenkort te laten hervat ten Volgens Amerikaanse functionarissen zouden nog zeker 33.000 Cubanen op ver trek wachten. De presidenten Sadat van Egypte, El- Assad van Syrië en Gadaffi van Libië hebben een beroep op hun landgenoten gedaan, in groten getale hun steun te geven aan de fundamentele regelingen en de constitutie van de federatie, die onge veer de helft van de bevolking van de Arabische wereld ruim 42 miljoen mensen zal omvatten. De documenten, die de staatshoofden op 20 augustus in Damascus hebben goedgekeurd, zijn se dertdien door de bestuurs- en wetgevende organen in elk van de drie landen gerati ficeerd. (aangesloten f>i| R>nri v R'’ RAWALPINDI (Reuter). Oost-Paki stan heeft sinds gisteren een burgerlijk gouverneur. De regering heeft de militaire gouverneur, generaal Tikka Chan, vervan gen door dr. A. M. Malik, een Oostpa- kistani die tot dusver speciaal presiden tieel assistent voor ontheemden en voor coördinatie van het hulpwerk in Oost-Pa kistan was. Malik zal, aldus de officiële bekendma king, de namen van de leden van zijn ministerraad zo spoedig mogelijk ter goed keuring aan president Jaja Chan voorleg gen. Generaal Tikka Chan werd in maart van dit jaar tot militair gouverneur benoemd. Dat was twee weken voordat het Paki staanse leger zijn actie begon tegen de volgelingen van Sjeik Moedjiboer Rach man. BOEKHANDEL GR HOUTSTRAAT 100 HAARLEM WASHINGTON (EFE). Het Ameri kaanse tijdschrijft „Aviation Week” meent te weten, dat de regering-Eisenhower in de lente van 1954 de Franse regering vier kernbommen voor taktische doeleinden heeft aangeboden om Dien Bien Phoe te redden. Deze bommen zouden door vlieg tuigen van de Franse luchtmacht gebruikt kunnen worden. Reeds vorig jaar bevestigde de Finse minister van Buitenlandse Zaken posi tief te staan ten opzichte van een bemiddelingspoging, en een geheim be zoek van premier Golda Meir aan Fins-Lapland, heeft enige tijd geleden reeds olie op het speculatievuur gewor pen. WASHINGTON (DPA). De Verenigde Staten hebben de Boliviaanse militaire junta van kolonel Hugo Banzer, die op 22 augustus de linkse president Juan Torres ten vol bracht, erkend. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken liet gisteren weten dat de Verenigde Staten „vriendschappelijke be trekkingen en samenwerking” met Bolivia willen. Ter verklaring van deze stap zei het ministerie dat de nieuwe junta in Bolivia nu de werkelijke regeringsmacht uitoefent. Treinongeluk. Minstens 40 mensen zijn ge wond geraakt, van wie drie ernstig, toen een buurttrein gisteren op de „Oriënt- Expres” liep die op het station van Se- zana in Joego-Slavië stond. Een Amerikaanse luchtvaartmaat schappij heeft enkele honderden in Europa gestrande Amerikaanse stu denten een gratis terugreis naar de Verenigde Staten aangeboden. Zij mogen mee met vliegtuigen als er nog vrije plaatsen zijn. De studenten kwamen onlangs in moeilijkheden toen hun door twee Newyorkse reisbureaus verstrekte re- tourvliegbiljetten naar Londen en andere hoofdsteden slechts voor de heenreis geldig bleken te zijn. Op de foto twee Amerikaanse meisjes van de universiteit van Boston die gisteren in Londen opgelucht hoorden dat ze voor niets naar huis kunnen terugkeren. woordelijkheid incident van grens met WASHINGTON, (DPA) De 29-jarige Amerikaanse advocaat Stephen Mitchell Bingham, die Soledad-broeder George Jackson het wapen zou hebben verschaft voor de uitbraakpoging uit de San Quen tin gevangenis in Californië, is door offi cier van Justitie Bruce Bales beschuldigd van moord. De officier verklaarde dat een onderzoek de conclusie had opgele verd dat Jackson alleen aan het wapen was kunnen komen bij de ontmoeting met Bingham. Bij het incident in de San Quentin-ge- vangenis waren anderhalve week gele den Jackson zelf, twee blanke gevange nen en drie bewakers gedood. Bingham was volgens de gevangenisdi rectie kort voor de uitbraakpoging bij Jackson in zijn cel geweest. Toen bewa kers in het volgens de Afro-look opge maakte haar van Jackson een wapen ont dekten poogde deze de gevangenis te ont vluchten. Districtsofficier Bales heeft Bingham in vijf gevallen van moord aan geklaagd: Voor elke dode met uitzonde ring van Jackson die volgens de berich ten door een bewaker werd neergescho ten. Rechter Peter Smith heeft een arresta tiebevel tegen Bingham uitgevaardigd, zonder daarin de clausule op te nemen dat hij op borgtocht kan worden vrijgela ten. Sinds het incident in San Quentin is Bingham spoorloos. Gideon Rafael, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken in Israel, bracht de afgelopen dagen een bezoek aan Zweden en verdween ook ineens naar Lapland. Een bezoek aam de staatsmij nen volgens het programma, maar vol gens onder andere het Britse blad Ob server ook voor een ontmoeting met een Russische delegatie op Fins grond gebied, hetgeen natuurlijk weer werd ontkend. Uitgezonderd door een Rus sisch zegsman in Helsinki, een journa list, die verklaarde de ontwikkeling erg interessant te vinden en verder geen commentaar. Een interessant stukje leespuzzel vormde ook het bezoek dat Victor Louis, Russisch journalist en erkend -manusje van alles van het Kremlin. LONDEN. De regering van de Ierse republiek wijst met klem alle verant var de hand voor afgelopen zondag aan Noord-Ierland waarbij De Britse regering heeft tot nu oe niet gereageerd op de woorden van Lynch en lijkt ook evenmin van plan om dat later te doen De grillige, merendeels niet ge markeerde grens tussen Ierland en Ulster maakt alleen al van het woord „grensinci dent” een klucht. Londen beseft dat het bij schending van gebied boter op het hoofd heeft en Iaat een nieuwe woorden twist met Dublin graag aan de machtheb bers in Belfast over. Ze ontkende toen weliswaar in de stad Rovaniemi Russische diplomaten gesproken te hebben. Wel veel bomen gezien zei ze, maar geen beren. Dat verklaarde ze tijdens een persconferen tie na teruggekeerd te zijn in Stock holm, maar bevestigde wel dat er ook aan Israëlische zijde veel waarde wordt gehecht aan een herstel van de afgebroken diplomatieke betrekkingen. Premier Jack Lynch voerde nieuwe munitie aan voor de oorlog met woorden tussen Dublin en Londen. Hij zei in een gisteren uitgegeven verklaring dat de fa tale schoten op Noordiers grondgebied waren gelost en niet in zijn land, en hij toonde zich uiterst verontwaardigd over de lezing die Britse militaire autoriteiten over het incident geven „Beweringen dat eenheden van het Ierse leger en politie gen, terwijl er van ons grondgebied zou zijn geschoten, missen elke grond”, zo zei Lynch. Zelfs de grootste optimist kan in de jongste verklaring van Lynch geen spoor van verzoening met Londen bespeuren. Zijn visie van de ongeregeldheden bij Crossmaclen was dat alle schuld bij de Britten lag en Lynch beklaagt zich in forse taal over de militaire leiding in Ulster, die blijkbaar de bewegingen van de eigen troepen niet meer in bedwang kan houden. In de afgelopen twee jaar zijn er dertig grensschendingen geconstateerd, aldus Lynch. De Ierse regering had keer op keer op haar protesten in Londen de verzekering gekregen dat de grensover- schreidingen per ongeluk waren geschied Afgelopen zondag echter zo zegt Lynch in zijn verklaring, waren twee Britse pant serwagens meer dan anderhalve kilometei op het territor van de republiek dóórge drongen. De stellige verzekering van Lynch dat de schoten in Noord-Ierland zijn gelost en eenheden van het Ierse leger en poli pas ter plaatse arriveerden toen aan de andere kant van de grens het vuren al in volle gang was, wordt in Belfast ronduit afgewezen. Lynch zelf zegt dat er 5 ko gelhulzen een paar meter over d<= grens binnen de republiek zijn gevonden en dat er gewapende mannen zijn gesignaleerd President Assad van Syrië zei in een telegram aan kolonel Gadafje ter gelegen heid van de tweede verjaardag van de revolutie in Libië, te hopen, dat de leden in staat zouden zijn de federatie te ver sterken en „alle overweldigde gebieden” van Israëlische overheersing te bevrijden. De drie ministers van Binnenlandse Za ken, die voortdurend contact hebben on derhouden sinds zij begin deze maand in Cairo bijeenkwamen, hebben overeen stemming bereikt over een gelijkvormige regeling voor het referendum. De deelne mers in de drie landen zullen een kaart gebruiken waarop een rood-wit-zwarte vlag staat afgebeeld. Op het witte deel staan de woorden: „Federatie van Arabi sche Republieken”. Onder de vlag staat: „Geeft u goedkeuring aan de fundamente le regelingen van de federale staat?” Daaronder zijn een rode en een zwarte cirkel afgedrukt. Als men zijn instemming wil betuigen, vult men een vakje in de rode cirkel in. Is men tegen, dan geeft dat aan in de zwarte cirkel. Het stemmen is in elk land vanochtend om vijf uur Maar hij citeert met instemming politie rapporten die zeggen dat de schietpartij toen al was geëindigd. De mannen waren niet te achterhalen omdat ze in een men senmenigte verdwenen. president Sadat geen rekening houdt met Moskou en zijn zuiveringsactie waarbij personen met erkende Sovjet- '■vmpathieën het onderspit moeten del ven. Meer zout wordt in de wonden ge wreven door Amerikaanse diplomaten die confrontaties op hoog niveau in Cairo kunnen voeren ondanks de slechte diplomatieke betrekkingen tus sen beide landen en de scherpe anti- Amerikaanse houding van Egypte. Be grijpelijk is dan ook dat een herstel "an de relaties door de Sovjet-Unie op prijs zou worden gesteld zonder dat hieraan te veel ruchtbaarheid wordt gegeven. Mosje Sneh, leider van de commu nistische Maki-partij, een van de twee communistische partijen in Israel Heeft inmiddels ook bevestigd door Moskou te zijn benaderd. En de beurt 's nu aan Ygal Alton, vice-premier en minister van Onderwijs in Israel die over een week in Stockholm ver schijnt. Op het programma staat een -mdreis door het land en een bezoek aan verschillende scholen. Er zijn heel wat mensen in Scandinavië die nu '-nnemen dat een paar van die scho en wel in Lapland zullen liggen. tijd begonnen. In Syrië zullen de stembussen vijftien uur open zijn, in Egypte en Libië tien uur. De uitslagen zullen morgenmiddag in de drie hoofdsteden worden bekendgemaakt. In Egypte kunnen acht miljoen inwo ners van achttien jaar en ouder zich uitspreken over de federatie, waarvan Soedan wellicht later deel zal gaan uit maken. Ofschoon verwacht wordt dat de Egyptenaren in overgrote meerderheid hun instemming zullen betuigen, is presi dent Sadat zich er wel van bewust, dat het plan tot vorming van een federatie reeds een omstreden kwestie was in zijn land en in het aangrenzende Soedan. In Egypte gebruikte oud-vice-president Ali Sabri de oppositie tegen de federatie in mei voor het op touw zetten van een samenzwering tegen president Sadat, waarvoor hij nu met negentig anderen terechtstaat. In Soedan leidde communistisch verzet tegen het besluit van generaal Nimeiri om toe te treden tot de federatie tot een zuivering onder de communisten, waarop in juli een links bewind de macht in handen nam, dat echter na drie dagen door Nimeiri werd verdreven. De Amerikaanse deserteur en politieke vluchteling Ralph Waver, die een jaar geleden in ons land politiek asiel zocht om te ontkomen aan uitlevering in han den van de Verenigde Staten, is opnieuw een stap dichter bij die gevreesde uitleve ring gekomen. Zijn verzoek tot herziening van een in maart van dit jaar genomen besluit om hem een verblijfsvergunning te weigeren is afgewezen, omdat het argument niet houdbaar wordt geacht. Dit argument, namelijk het recht dat Waver meent te moeten doen gelden op de status van politiek vluchteling, is niet aanvaard. De staatssecretaris van Justitie Grosheide blijkt het eens te zijn met de commissie voor vreemdelingenzaken, die het blijk baar niet op haar verantwoording wenst te nemen de Verenigde Staten te brand merken als een land waarin de strafmaat voor vergrijpen als desertie of onwettige afwezigheid van in actieve dienst zijnde militairen mede bepaald kan worden door politieke overwegingen. Ofschoon men begrip moet hebben voor dit standpunt, dat uiteraard te maken heeft met de belangengemeenschap waar in Amerika en Nederland verbonden zijn, blijft de geschiedenis van Wavers pogin gen om vrij man te worden en te blijven toch een bittere bijsmaak behouden. Hoe men het ook keert of draait, Waver is teleurgesteld in zijn verwachting dat Ne derland de individuele vrijheid van men sen die er een andere mening op nahou den dan hun regering en deswege be scherming zoeken buiten de landsgrenzen, hoger zou stellen dan de uit politieke betrekkingen voortvloeiende invloed van een vreemde regering. De argumentatie van de staatssecretaris klinkt uitermate zwak. Dat kan ook niet anders, omdat de werkelijke beweegrede nen tot uitlevering van Waver moeilijk onder officiële bewoordingen kunnen worden gebracht. Die werkelijke beweeg redenen kunnen belangrijk genoeg zijn voor een regering om persoonlijke belan gen van een individu op te offeren. Maar men mist dan toch meestal de zin voor waarachtigheid om er ronduit mee voor de draad te komen. Dat is des te betreu- renswaardiger, omdat de invloed van onze betrekkingen met de Verenigde Staten in deze kwestie toch door iedereen wordt beseft. In zijn poging om de beslissing te rechtvaardigen maakt staatssecretaris Grosheide een fout die voor een justitiële De toenmalige Franse president, Laniel, zou het aanbod voorwaardelijk aanvaard hebben, en de taktische beslissing aan ge neraal Navarre, opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten, hebben overgelaten. Deze laatste sprak zich krachtig tegen het gebruik van kernwapens uit, met het oog op de eventuele gevolgen die de kernont- ploffingen voor de Franse troepen in de gevechtszone zouden kunnen hebben. Het Amerikaanse aanbod werd tenslotte afgewezen en Dien Bien Phoe viel. Maar sommige Franse functionarissen, die er van overtuigd waren, dat het gebruik van kernwapens van invloed zou zijn geweest op de afloop van de oorlog in Indo-China, begonnen aan te dringen op de vervaar diging van kernwapens in Frankrijk. „Daarom streefden latere Franse regerin gen naar de vorming van een onafhan kelijke Franse kernstrijdmacht,” aldus Aviation Week. Waarnemers achten het niet waar schijnlijk, dat de bevolking van een van de drie landen zich uitspreekt tegen de federatie, die door hun leiders is aange- prezen als een bolwerk tegen Israel en een instrument voor grotere Arabische eenheid. SF l >i0, 'SJ

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3