STAAT WOONWAGENCENTRUM VER VAN SAMENLEVING? KIS dringt aan op invalidenlift in Sportfondsenbad Fa. B. ENGELENBERG 25 in groen van Heemskerk MEUBELHANDEL WESTENBRINK AUTO DOOR BRAND VERWOEST ggglullw1 ggglSISlRlIö] Nieuwe „woonwijk" I Ministerie van Marktberichten IN DE VISHAL Havenberichten H. C. Scheybeeck vergadert op 17 september DES begint weer met winterseizoen - Telstar tegen De Kennemers integratie: „Beginnen met de jeugd” De Jong winnaar op Alkmaarse baan I I I I l 5 FRUSTRATIE SLAGBOMEN MENSEN Z A A L HUIS KERN VAN ZAAK ■h IJMUIDER COURANT WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1971 - SCHILDERS GEREEDSCHAP OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN KRUISBERGLAAN 2 IJMUIDEN - TEL. 02550- 12232 Exclusieve couture dieping kunnen komen, waarin het bad is gelegen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De Kennemer In validen Sportclub dringt er bij de directie van het N.V. Sportfondsenbad Beverwijk en het bestuur van de Be- verwijkse Sportraad op aan in het sportfondsenbad aan de Kuikensweg een stoeltjeslift aan te brengen, waar door de gehandicapte zwemmers en zwemsters gemakkelijk op de ver- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De deskundigheid van de deskundigen van talloze in stanties, die twaalf jaar geleden rondetafelgesprekken hebben gevoerd over de plaatsbepaling van het nieuwe regionale woonwagenkamp in de IJmond, heeft de kritiek in 1971 niet kunnen doen verstommen. Geen kri tiek op de woonomstandigheden in het nieuwe Heemskerkse centrum, maar voornamelijk gericht op de nogal excentrische ligging van het kamp. Daar is een paar weken geleden aan de Communicatieweg en de St. Aagtendijk, temidden van de groene weilanden, statige, maar kleine boerderijen en op vier kilometer afstand van het winkelcentrum van Heemskerk gelegen een bijna drie milpoen gulden kostend centrum klaar gekomen. Nou ja, klaar gekomen, onrechtmatig in gebruik genomen is de waarheid. „DE POORT VAN VELSEN” Een vertrouwd adres voor kwaliteitsmeubelen waar u altijd beter en voordeliger slaagt. De betaling kunnen wij prettig voor u regelen. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ADVERTENTIE BEVERWIJK ADVERTENTIE Haag uur. maakt”. ADVERTENTIE NAAM - ADRES wordt 4 Modehuis IJmuiden TE: Daarna kunt u mi| noteren als Net blijft een moeilijke zaak de om geving van het voormalige woon wagenkamp te Beverwijk vrij te ma ken van woonwagens. Er staan er nu zes op het weiland naast een automo bielbedrijf en vijf in een straat van het oude kamp. De families gaan pas weg, zo verklaren zij, als er in het nieuwe centrum te Heemskerk ruimte is voor de opslag van de sloopauto’s. De bewoners hebben niet de beschik king over elektriciteit en water. „De kern van de wet kan in een zin worden samengevat: de bevordering van deelneming aan het m aatschappelijk en was op het oude kamp te Beverwijk druk bezig met een lasapparaat een autowrak in mootjes te lassen. de en 2000 m2 woonplezier BEVERWIJK. De Indische Vereni ging Kennemerland D.E.S. begint zaterdag 4 september weer met de activiteiten. In het Verenigingsgebouw aan de Parmen- tierstraat zal van 12 tot 16 uur een Hart Makanan (eetmiddag) gehouden worden. De leden komen in de avonduren weer terug in het verenigingsgebouw. Deze bij eenkomst duurt tot 02.00 uur. Er is gele genheid tot dansen op platenmuziek, die gepresenteerd wordt door een disc-jockey. Het bestuur is nog druk bezig om iemand te engageren om op deze avond een re cent kleurenfilmpje te vertonen over In donesië. Heemskerkerweg 85 Tel. (0 2510)-27682 HEERHUGOWAARD-NOORD Middenweg 554 (t.o. H.H. Kerk) NACO-bushalte voor de deur. Tel. (0 22071-1287 Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 Plein 1940-1945 nr. 48 VELSEN. Telstar speelt op dinsdag 7 september op het terrein van De Ken- nemers een oefenwedstrijd tegen de gelijk- Het gevoelsmatige aspect in deze zaak stipte dinsdagmiddag een bewoner van het nieuwe kamp te Heemskerk aan. Hij Volgens informaties van de gemeente Beverwijk (indertijd stelde het raadslid Cees Berghuis van de C.P.N. vragen over deze kwestie) werd op 23 februari 1962 door het Adviescollege voor het IJmond- gebied aan de raden van Velsen, Bever wijk en Heemskerk onder andere geadvi seerd een regionaal woonwagencentrum te realiseren in Heemskerk. Iedereen knikte volmondig ja, ook de Provinciale Planologische Dienst, het ministerie van Maatschappelijk Werk en de R.K. Vere niging van Woonwagenwerken in Neder land. „Ik heb vroeger drie jaar bij mijn va der in een huis gewoond. Een mooie tijd, maar het beviel me toch niet. Mijn jeugd bracht ik in een woonwagenkamp door. Ik voel mij woonwagenbewoner. Ik ben met mijn vrouw weer snel in een wagen gaan wonen. Zou u het leuk vinden als u heel veel jaren in een huis heeft gewoond en plotseling dient u in een woonwagen te kruipen. Ik voorspel, dat u binnen de kortste keren weer in uw huisje terug bent”. De man glimlachte toen hij een begrijpende blik ontmoette. Bij verscheidene personen rijst ook de vraag waarom men in het kamp de school bouwde, terwijl allerwege om integratie van de woonwagenbewoners in de samen leving wordt geroepen. De afdeling voorlichting: „Dat isole ment van de kampschool is er. Maar het leven gaat door en de jongens en meisjes, die van school komen, willen dóór stude ren, kunnen een carrière opbouwen, gaan onderwijs volgen op een in de stad gele gen school en voelen zich één worden met de samenleving. Die mensen gaan als ze ouder worden in eengezinshuizen of flatjes wonen. Zo bereik je toch een inte gratie via de weg van de geleidelijkheid”. ‘Momenteel moeten <te zwemmers en zwemsters van KIS, die niet kunnen lo pen, de trappen van het Sportfondsenbad op en af worden gedragen. In een brief van de heer D. van der Kroef, voorzitter van KIS, wijst men erop, dat de kosten van een stoeltjeslift ongeveer f 20.0(10 be dragen. cultureel leven”, aldus de afdeling voor lichting van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. De voorlichtingsfunctionaris onderschreef de bezwaren van de woonwagenbewoners uit Heemskerk, dat het regionaal kamp te ver van de samenleving is gebouwd. „De minister heeft de wet als zijnde doeltref fend opgezet ondertekend. Als blijkt, dat deze mening verkeerd is geweest voor ziet de wet in een instelling van een ad viescommissie. Veranderingen kunnen dan worden opgenomen”. (Van onze wielermedewerker) ALKMAAR. De sterk fietsende Jan de Jong uit Zwanenburg was gisteravond tijdens de „populaires” op de Alkmaarse wielerbaan weer eens ongenaakbaar voor zijn tegenstanders en wist op overtuigen de wijze alle drie onderdelen klasse- mentsrit, afvalrace en premiekoers in zijn voordeel te beslissen. In de klassementsrit won De Jong drie van de vier klassementen. Alleen in het eerste klassement wist hij zich niet te plaatsen en was Jacky Gerritsen het snelst. De Zwanenburger regelde daar na ook de afvalrace in zijn voordeel en nam in de premiekoers aan het slot van de avond samen met Ted Rood en Ruud Haller een ronde voorsprong. In het be slissende sprintje gaf De Jong zijn twee vluchtmakkers geen schijn van kans om hem te verrassen. Met een paar lengtes verschil trok hij aan het langste eind. Met zijn drievoudige triomf nam Jan de Jong volledig revanche voor zijn min der succesvolle optreden van een week eerder, toen hij zich door combine van Rood, Slikker en Haller in het „pak” liet doen. Anneke Lute uit Castricum won bij de dames zowel de sprint als tijdrit over 1 ronde van haar rivale Eef Helder, die alleen in de persoonlijke achtervolging duidelijk tot winst kwam. Of de samenleving gereed is om woonwagenbewoners in een modern fatsoenlijk kamp op een steenworp af stand van een stadswijk te accepteren mag u beantwoorden. voor uw BRUILOFTEN. RE CEPTIES, PARTIJEN en VER GADERINGEN. BEVERWIJK. —In het clubhuis aan de Parallelweg houdt hockeyclub Schey beeck op vrijdag 17 september de algeme ne ledenvergadering. De bijeenkomst be gint om 20 uur. De agenda vermeldt onder andere een voorstel tot invoering van een reiskostenregeling voor de kern- ploegleden, die de training bijwonen. Scheybeeck is niet van plan de contributie te verhogen, wel worden de kortingsrege lingen gewijzigd. Het gehele bestuur is aftredend, maar stelt zich herkiesbaar. Er was na overleg met Den slechts plaats voor 80 wagens. Het po tentiële aanbod vanuit de IJmond be droeg op dat moment 150 a 160 wagens. Nu het kamp te Velsen wordt ingericht voor 32 wagens dienen er dus ongeveer veertig families te verdwijnen. Dit aan tal is in'de loop der jaren al een flink stuk verminderd, gezien de uitlating van mr. drs. H. van Beek, voorzitter van de maandagavond, dat uit Velsen 15 wagens beslist zullen moeten verdwijnen of wor den verwijderd van het kamp. De nieuwe Woonwagenwet, die binnen kort van kracht wordt, regelt werkzaam heden om het maatschappelijk welzijn van de woonwagenbewoners te verhogen. In de Uitkijklaan in Zeewijk, IJmui den brandde dinsdagmorgen een per sonenauto geheel uit. De eigenaar had een lek in de benzineleiding van de wagen ontdekt. Toen hij de brand- stoftoevoer wilde repareren, stootte de man met een stuk gereedschap tegen de startmotor, waardoor een vonk oversprong. Er brak onmiddel lijk brand uit. De brandweer die snel ter plaatse was, kon niet voor komen dat het vuur de wagen geheel vernietigde. Nadat het vuur was ge blust, werd het wrak weggesleept. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Arsenyi Moskvia, Archangel: Ekenis, Flixborough; Saga fjord, Hamburg; Hectos, Alu, Velsen: Singo, Bremen; Saint Francois, Bremen; Flducia, Moira- na: Reine des Anges, Shoreham; Tor Anglia. Gothenburg; Gefo Sun. Coryton; Karl Johan, IJmuiden, Harlingen; Ask. Walkom; Hunnau, Hamburg: Ondine, Rotterdam; Grigory Aghka- nov, Theodosia; Transit. Rotterdam. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Okume, Bilbao, IJmuiden: Adonis, Turkos Islands: N^r- landia. Aarhus: Steady, Delfzijl; Caranan, IJmui den. Perth; Meteoor. Bremerhaven; Greenland. Southampton; Amstelstroom, Hull; Alchimist Berlin, Gdynia; Hondsbosch, Rochester: Rolf Behrman. Londen; Oosterburgh, Rotterdam; Aardenburgh, Antwerpen; Gulhav, Great Yar mouth; Oranjeborg, Delfzijl; Cortina, Delfzijl; Pergo, IJmuiden; Zeebrugge; Osterland, Stettin; Wurmer, Flixborough; Mynias, Rotterdam; By zantine Monarch, Hamburg; Ekenis. Flixborough; Rijnborg, Delfzijl. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Krossfon, Gent; Atlantic Hope, Baie Comeau; Maloja, Rotterdam; Lady Claudine, IJmuiden, Noordzee; Karin Smits, Rotterdam; Hebe, Delfzijl; Wester moor, Gefle; Hermes. Antwerpen; Nordheide, Rotterdam: Skymark, Rotterdam. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Angelo Scinicariello. Norfolk; Suzanna Schulte, Narvik; Rijnstroom, Shoreham; Torstein, Cristobal; Bel- gulf Enterprise, Gulfhaven; Heino Brohann, Flixborough; British Kestrel. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). 4$ maandabonnee f 6,90 4$ kwnrlaalabonneB f2010 BEVERWIJK. De noteringen van maandag 30 augustus aan de groenteveiling Kennemerland waren: andijvie 16-35; bloemkool 20-63; breekpeen 17-32; bos peen 32-72; groene kool 18-28; gele kool 7- 17; komkommer 15-54; knollen 20-24; prei 20-40 postelein 20-36; pronkbonen 27- 80; rode kool 15-23; snijbonen 40-120; sper- ciebonen 30-115; spitskool 61-67; spinazie 35-90 sla 24-63; tomaten 35-90; uien 18-24; waspeen 14-38. Aan de bloemenveiling ’t Centrum gol den op maandag 30 augustus de volgende noteringen. Bloemen: agaphantus 70; anjer 8- 28; trosanjer 95-185; anthurium 85-245; aster 16-45; calla 60; cnrysant 18-75 jaar- rond 65-155, per stuk 24-36; dahlia 15-32; fresia 25-140; 'gerbera 18-51; gladiool 65- 155; orchidee 240-320; iris (prof. Blauw) 90-170; imperator 22-60; liatrus 45-155; roos 14-38, per tak 13-20; babyroos 3-14; statice 85; world supreme 40. Planten: achmes 12; begonia 65-205; cyclamen 90- 420; fuchsia 60-95; gloxinia 180; hedera 75- 90 hibiscus 120; potchrysant 36-58; st. pau- lia 24-120 ster van Bethlehem 80. De kreten .als wij zijn in de rimboe weggestopt zijn dus wel te verklaren. Het bezwaar van de té lange verbindings weg met het dorp (Heemskerk) kan ze ker niet zomaar opzij worden geschoven, maar de protesten dienaangaande van de woonwagenbewoners raken de kern van de zaak niet. De woonwagenbewoners voelen zich eenzaam, voelen zich uitge sloten van de samenleving, in dit geval de Heemskerkse samenleving. Deze inte gratie zal een kwestie van tijd zijn. Mis schien stelt een nieuwe generatie zich iets gemakkelijker op tegenover de be woners van woonwagens. Of zoals de on langs overleden wethouder J. van Leeu wen van Velsen het uitdrukte: „Woonwa genbewoners zijn mensen, zijn ook Ne derlanders en wij hebben er maar voor te zorgen, dat deze mensen zich happy in onze samenleving voelen”. Of men in die tijd over woonwagens of over mensen sprak is niet bekend. Het gemeentebestuur van Beverwijk meent, dat de in 1962 zitting hebbende raadsle den hun oordeel ten aanzien van de geko zen situering niet gegeven hebben, dan nadat zij de zekerheid hadden dat zoveel mogelijk met de belangen van de woon wagenbewoners rekening was gehouden. Maar begrippen als inspraak en mede zeggenschap waren in die tijd nog niet zo hevig explosief als momenteel. En de woonwagenbewoners wachtten alles rus tig af, hadden geen behoefte om ook een woordje over de plaatsbepaling van het nieuwe kamp te spreken en lieten de hoorzittingen, speciaal voor hen bestemd, aan zich voorbij gaan. De zogenaamde plakkers, de blijvers in het kamp, gingen liever voort met het slopen en de zoge naamde trekkers of te wel passanten lap ten de plaats van een nieuw, voor hen on getwijfeld altijd onbekend te blijven kamp, aan hun laars. De eerste commu nicatiestoornis was geboren. Natuurlijk kost dat geld. De Kennemer Invaliden Sportclub kan dat uiteraard niet bekostigen. Er is ons al eens aangera den om bij de gemeente aan te kloppen. Want als ik goed ben Ingelicht is zo’n verbouwing subsidiabel. Het zwemuur van de Kennemer Invaliden Sportclub ver heugt zich in een grote belangstelling van gehandicapten van allerlei aard uit de wijde omgeving van Kennemerland. Is het nu echt zo moeilijk om in deze tijd waar de techniek alles mogelijk maakt, de kos ten van zo’n invalidenlift te realiseren?, zo besluit de heer Van der Kroef zijn brief. De gehandicapte zwemmers en zwem sters worden nu door de helpers van het Rode Kruis naar het bad gedragen. „Zij doen dat uiteraard met alle liefde, maar je vraagt je af of dat in deze moderne tijd nog wel zo moet. Toen ik onlangs een bezoek bracht aan de Ridderzaal”, zo schrijft de heer Van der Kroef, „zag ik, ucurao «en dat daar een stoeltjeslift was. Ik vroeg de namige club. De wedstrijd begint om 20.00 rondleider voor wie de lift bestemd was. Het antwoord luidde, dat er vroeger een Kamerlid geweest is, dat slecht ter been was. Misschien heeft mevrouw Marga Klompé, toen zij nog minister was, er, na haar val, ook wel eens gebruik van ge- Nu het centrum constant is bezet en het leefritme zich weer aanpast ziet men de afstand tussen de „woonwijk” in het weiland en Heemskerk als een groot be zwaar. De woonwagenbewoners moeten ook eten en behoeven daartoe dagelijkse etenswaren in te s laan. De bakker, de groenteman en de melkman doen iedere morgen hun ronde over het parkeerter rein, waar 57 huismoeders met de porte monnee klaar staan om het nodige in te slaan. Maar je wilt ook wel eens wat an ders en om de duurdere etenswaren te bemachtigen moeten wij met onze echt genoten naar Heemskerk rijden. Op de fiets is het niet te doen. Waarom hebben ze dat kamp in die rimboe gebouwd, zegt men nu vertwijfeld. Om bij het begin te beginnen: hoe is het nieuwe regionale kamp ontstaan. En om de kring van feiten rond te ma ken nog even dit. In februari 1969 promoveerde de heer Krishnedath Sietaram uit Suriname tot doctor met zijn proefschrift „De woon wagensamenleving als sociaal-pedagogi- sche opgave”. De sociaal-pedagoog be zocht honderden kampen in Nederland. Hij leefde zich diep genoeg in de mentali teit der woonwagenbewoners in om te kunnen zeggen: „Die samenleving is vastgelopen doordat de kampen sociaal en geografisch zijn geisoleerd van de nor male maatschappij. Er staan slagbomen voor die weerstanden oproepen. Hierdoor worden de mensen overrompeld door in vloeden van buitenaf en door veranderin gen, die ze niet meer kunnen bijhouden. Daarom moet er een vorm van maat schappelijk werk op de kampen komen. Tot nu toe zie je overal een enorme ver snippering van activiteiten. Iedereen doet maar en niemand werkt gecoördi neerd”. Het isolement was dus het belangrijkste euvel, waarmee de sociaal-pedagoog I RON in °Pen enveloppe zonder postzegel opsturen naar IJmuider Courant. Antwoordnummer 47 - Umuidar j Sie taram werd geconfronteerd bij al zijn be zoeken aan de kampen. PLEIN 1945 - 4 - IJMUIDEN Telefoon 1 65 51 - 0 2550 Kroef meent eveneens in het geplaatst De heer Van der dat een dergelijke lift Beverwijkse Sportfondsenbad kan worden. In het Haarlemse Sportfond senbad is onlangs ook een lift ingebouwd. IJMUIDEN. In IJmuiden werden dinsdag de volgende besommingen in gul dens gemaakt: KW 39 35.900, 74 1.080, 212 11.500, VL 115 14.200, UK 18 1.330, 70 913, 215 2.770, WR 1 1.920, 34 1.350, 71 1.170, 75 1.170, 136 2.390, 137 316, IJM 23 2.060, ZL 6 1.240, KL 7 534. Woensdagmorgen werden in IJmuiden door 17 vaartuigen aangevoerd: 4992 kis ten en 605 kleine kisten vis en 4900 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 3 kisten gul, 55 kleine kisten makreel, 4900 kisten en 550 kleine kisten haring, 63 kisten schol en 26 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 10.79-9.92, grote tong 8.47-7.61, grootmid- del tong 8.39-7.64, kleinmiddel tong 8.57- 7.30, tong I 7.17-5.96, tong II 5.81-3.99, zalm 7.60. Per 50 kilogram: gul 81, schar 63-55 grote schol 76, schol I 83, schol II 101-75, schol III 95-67, bot 11.50-8, tarbot 425-156 haring 46.80-30.80 makreel 39.60-36.80. De aanvoer in Scheveningen oestond woensdagmorgen uit: 20 kisten wijting, 350 kisten gul, 200 kisten schol, 40 kisten wijting en 200 kilogram tong. De standplaatsen bij de vuilnisbelten zijn dus uit de tijd. Vroeger namelijk ver wezen de gemeentebesturen, met de woonwagenwet van 1918 in de hand, de families naar de meest onherbergzame oorden van een dorp. „Juridisch zat het goed in elkaar, maar menselijk gezien volkomen fout. Wij hebben deze mensen indertijd zelf tot het a-sociaaldom ge dwongen. Die frustratie is bij de woon wagenbewoners momenteel nog merk baar", aldus de voorlichtingsfunctiona ris.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5