VICO-IJMUIDEN één van de twee visconservenfabrieken in Nederland Schoon bedrijf heeft problemen H. Hogetoorn kreeg op stadhuis koninklijke onderscheiding VERENfêlNGS|HEIIWS k J DRIE HARINGEN IN BLIK MET SAUS Schoon Ridder in orde Dure vis Politie houdt kijkdag voor V rede sond er wijs op basisscholen VOOR PRIJS VAN ééN „ZOUTE” gevonden fietsen van Oranje-Nassau iSF I Mi 7 T'OE530An I SEPTEMBER 1971 VELSEN (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De Vereniging van Nederlandse Visconservenfabrikanten telt blijkens het laatstleden versche nen jaarverslag slechts negen leden. Van deze zijn er twee die zich vol ledig toeleggen op de productie van visconserven, de zeven overigen doen dat slechts incidenteel en brengen als hoofdartikel allerlei andere conserven op de markt. Een van die twee „vol” visconser- venfabrieken is al 35 jaar in IJmui- den aan de Middenhavenstraat ge vestigd, vanwaar de naam „Vico” over schier alle werelddelen uitge dragen wordt, door de blikjes met ha ring, makreel, pilchards en schelvis lever, welke hier dagelijks de fabriek uitgereden worden. Heemskerk Wijk aan Zee Velsen-IJ muiden Beverwijk BURGERLIJKE STAND Hbi- 'f i la De ken.' «MT 5- W-S4 De laatste bewerking is het voorzien van etiketten en in stapels tegelijk vacuüm te verpakken. Wij blijven, hoe dan ook, kwaliteit le veren en juist daardoor zijn wij blijven bestaan. Misschien dat wjj nog groter kun nen worden” zo konden wjj opmaken uit de woorden van de directie van de nog enige visconservenfabriek in deze gemeen te, waar nog niet zo lang geleden er meer dere gevestigd waren. Een oude fabriek, in het oudste deel van de gemeente. Maar modern van opzet en bedrijfsvoering. (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester W. M. B. Bosman reik te op Velsens stadhuis de koninklijke onderscheiding uit aan de heer H. Hogetoorn. Naast zijn ambtelijke functies bekleedt de heer Hogetoorn het voorzitterschap van de afdeling Velsen van de Nederlandse Bond voor Gemeenteambtenaren. Ook is hij secretaris van de afdeling Velsen van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestri j ding. De „Vico” vormt met de visconserven fabriek van de Gebroeders Schaap n.v. in Huizen het enige tweetal in ons land dat zich uitsluitend op de conservering van vis als hoofdartikel toelegt. Zjj zijn overgeble ven van de in totaal twintig fabrieken van deze aard, welke eens in ons land ge vestigd waren, doch die op een of andere wijze uit de kring zijn verdwenen. Daarna zijn zij gereed om verpakt te worden in de dozen met de namen van de landen waarheen ze geëxporteerd wer en, of van de binnenlandse afnemers. Al 35 jaar draait Vico uiteraard mee gaande met de veranderde tijdsomstandig heden, de zich wijzigende smaak van de mensen en de industriële ontwikkeling op ’t gebied van de machinerieën op deze wijze in IJmuiden. Daarbij rekening hou dende met de mogelijkheid tot uitbreiding, want jichter het bedrijvencomplex bevindt zich ruimte voldoende om de zaak een aanzienlijke vergroting te laten ondergaan. deskundigheid in de gemeentelijke admi nistratie en zijn leidinggevende kwalitei ten de heer Hogetoorn tot een gezagheb bende figuur in gemeentelijke kring heb ben gemaakt. Hij getuigde van de grote waardering en dank van het gemeentebe stuur, waarbij gij met het aanbieden van een bloemenhulde ook mevrouw Hogetoorn betrok. Daarna zal hij het project Petra en Jeroen in Latijns Amerika bespreken. afnemers, in dit geval de grootwinkelbe drijven. Ruim zestig man vast personeel, alsme de een aantal losse krachten vinden hier dagelijks hun werk in dit bedrijf, waar elke dag alle afdelingen een „vrijdagse beurt” krijgen. Iedere avond wordt er al les van het begin tot het einde grondig schoongemaakt, want het woord „vuil” wordt hier niet geduld, zodat de Keurings dienst van Waren of de controlediensten uit het buitenland er steeds „mogen ko men kijken.” De visconservenfabrikanten moeten het namelijk van grote aanvoeren hebben om tegen een zo laag mogelijke prijs te kun nen inkopen. En die prijzen zijn juist zo sterk gestegen. Zo steeg de haringprijs van 29 cent per kilo in 1964 tot 70 cent per kilo in 1970. De prijs van makreel steeg in die periode van 30 cent per kilo tot 57 cent per kilo, niet zo scherp dus als de haringprijs. Deze gang van zaken met betrekking tot aanvoer en prijs accentueren duidelijk het probleem, waarmee de fabrikanten zich geconfronteerd zien. Bij de „Vico” name uit Denemarken en verder hoopt wordt daarom ook vis geïmporteerd, met men evenals de vissers overigens op goede resultaten tijdens de visserij aan de westkust van Ierland. BEVALLEN: H. G. Nieborgvan Ravesteijn, z„ Ste- phensonplein 19, IJmuiden; C. E. M. Kal- meijerMesker, d., Vechtstraat 88, IJmui den; E. C. PataniaStegman, z., Kenne- merlaan 127, IJmuiden; E. Bakhoven— Raspoort, z., Roggeveenstraat 16, IJmuiden; J. P. A. van DuijnHuijboom, d„ Biezen- weg 70, Santpoort; M. C. KuiperPlokker, d., Schiplaan 216, IJmuiden; C. A. Rip Hennen, z., Waalstraat 11, IJmuiden; T. Kokde Winter, z., Julianakade 18, IJmui den; C. E. Koppende Jager, d., Linnaeus- straat 127, IJmuiden. OVERLEDEN: A. Klaver, 59 jr., echtgenoot van A. Warmenhoven, Dirk Hartoghstraat 14t IJmuiden; J. Bogaard, 83 jr., echtgenote van W. J. van den Bos, Corverslaan 77, Velsen-Noord. Niettemin blijft „Vico” produceren en gaan de blikjes in allerlei formaat weke lijks bij duizenden de deur uit. Zij vinden hun weg over de gehele wereld, met na me in het buitenland, waarheen 50 tot 70 percent van de jaarproductie geëxporteerd wordt. Door de grote vraag in het bin nenland is die export op dit moment te ruggelopen tot ongeveer 60 percent. Vlak voor en in de oorlog werd bij de „Vico” nog geëxperimenteerd met schel vislever en verder makreel en haring in bouillon. Tijdens de oorlogsjaren waren deze laatste producten niet in de handel te brengen, men legde zich toe in die tijd op baarsvis en spiering in tomatensaus en vis in het zout. Na de oorlog werden de zaken stringent eangepakt. De schelvislever van Vico kwam weer in de handel, zo ook de ma kreel, haring en pilchards in tomatensaus, alsmede de haringfilets in tomaten-, mos terd- en paprikasaus zoals men die nu kent. Soms verpakt in eigen blikken, een andere keer weer in de blikken van de - Wie een kijkje neemt in de fabriek zal dit kunnen constateren. De vis komt aller eerst terecht op een lopende band en een elevator, waarbij zij schoongespoeld wordt, vervolgens wordt zij on tkopt en ontstaart, opengesneden en gereinigd al les langs machinale weg daarna weer gereinigd, komt ze in mandjes terecht, gaat wéér naar een spoelmachine en wordt gepekeld, dan wel gaat eerst naar een fileermachine om totaal gefileerd te worden. WOENSDAG 1 SEPTEMBER Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u. DONDERDAG 2 SEPTEMBER De Zandkraai, Handelstraat. 9.30-10.30 en 10.30-11.30 u. bejaardengymnastiek. WOENSDAG 1 SEPTEMBER Verenigde openbare bibliotheek, Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 u. WOENSDAG 1 SEPTEMBER Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, 19 tot 21.30 uur; jeugd- en tienerbiblio- theek, Willemsbeekweg, 19 tot 21 uur. De Ring, in Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden, bokstraining van 19.30 tot 20 uur. DONDERDAG 2 SEPTEMBER Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 19.30 u. openbare gemeenteraadsvergadering. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; uitleenpost Bejaardenhuis Keizer Wilhelm- straat, 15.30 tot 17 uur; jeugd- en tiener- bibliotheek, Willemsbeekweg, 15.30 tot 17.30 u.; parochiezaal onder Petruskerk, Venus- straat, 19 tot 21 uur; filiaal Willem de Zwijgerlaan 72, Santpoord-Zuid, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 uur. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den, bejaardensoos, spreekuur sociale raadsman, balletgroepen, tienersoos, peu terklas. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor- lichting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-10715. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden: 6.30- 8 u. gemengd zwemmen, 8-12.15 u. school zwemmen, 12.15-13.15 u. gemengd zwem men, 13.30-16.15 u. schoolzwemmen, 16.15- 16.45 u. zwemlessen, 16.45-18 u. gemengd zwemmen, 18-18.30 u. zwemlessen, 18.30- 22.30 u. CSB, 21.50-22.50 Duikersvereni- ging. WOENSDAG 1 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.45-22 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70: en Amstelstraat 44: vol wassenen 19-21 u. DONDERDAG 2 SEPTEMBER Beverwtfkse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg 2. 20-22 u. spreekuur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. BEVERWIJK. Met de Vredesweek van 19 tot 25 september in zicht heeft de Federatie van Vredeswerkgroepen IJ- mond-Noord een bijeenkomst gepland voor onderwijzers en onderwijzeressen van het basisonderwijs. Maandag 6 sep tember om 20 uur zal Jan Hartman, onderwijzer uit Utrecht in de Don Bosco- school aan de Waalstraat een korte inlei ding houden over het vredesonderwijs op de basisschool. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Zaterdag 4 september a.s. zal ’s morgens van negen tot twaalf op het hoofdbureau van politie een kijkdag worden georganiseerd. Een ieder die in de periode van maart tot en met augus tus 1971 zijn fiets in Velsen is kwijtge raakt, kan op het bureau komen kijken, of zijn tweewieler daar aanwezig is. De politie laat uitdrukkelijk weten, dat op deze kijkdag geen veiling zal worden ge houden. Na schoongemaakt te zijn, wordt de vis ontkopt, ontstaart, van de in houd ontdaan en verder schoonge maakt, in deze machines, waarvan er vier zijn. Aan een zogenaamde „lange lijn* worden de kleine ronde blikjes hier gevuld met saus eerst en vis later, om dan via exhauster voor het va cuüm, hermetisch gesloten te wor den. Een volgende stap is het ste riliseren. „Een visconservenfabriek namelijk is een „vreemd” bedrijf” vertelden de bei de directeuren van de „Vico” de heren P. C. Boudesteyn en W. Langbroek.” De ene dag weet je nog niet, wat de andere dag gemaakt kan worden. Vroeger kocht je ’s morgens in, wat je dezelfde dag nog wilde verwerken, eventueel ook nog voor de volgende dag. Maar vandaag is dat niet meer mogelijk. Je moet nu zorgen voorraad te hebben, anders moet je het bedrijf plotseling een aantal dagen volle dig stil leggen. Om die reden hebben wij meer koelruimte gemaakt. Uiteraard be schikten wij al over een koelcel, doch daarin was plaats voor zo’n 700 kisten vis. Nu hebben wij er nog een forse cel bij laten bouwen, waarin dan nog weer dui zend kisten kunnen. De schaarste van aan voer is een probleem, waarmee overigens de gehele wereld geconfronteerd wordt. Het maakt het product duurder, ofschoon daar tegenover gesteld kan worden de vraag wat is duur?. Ook met de haring is het een achter uitgaande zaak. Het jaar 1968 was een dieptepunt met slechts 10.000 ton haring, in 1970 waren het weer 20.000 ton, maar vergeleken met 1964 tot en met 1966 is de haringaanvoer nog niet veel. Toen wa ren de getallen respectievelijk 56.000 ton 37.000 ton en 28.000 ton. Als gevolg van de haringstop zijn de vooruitzichten somber. Een probleem is ook het steeds minder worden van de aanvoer van onze grond stoffen, als haring en makreel. Van 1964 tot 1967 varieerde de aanvoer van makreel in ons land van tien tot vijftienduizend ton, 1970 vormde een dieptepunt met slechts 6000 ton, dit jaar ziet het er iets gunstiger uit, althans voor de conserven fabrikanten. IJMUIDEN. De chef van de eerste afdeling van de gemeentesecretarie in Vel sen, de heer H. Hogetoorn werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij ontving de onderscheiding hem toe gekend ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum in dienst van de overheid uit handen van burgemeester W. M. B. Bosman, tijdens een intieme bijeenkomst in de burgemeesterskamer op het stadhuis. Omdat de heer Hogetoorn er de voor keur aan had gegeven, aan dit jubileum niet te veel aandacht te besteden, waren hierbij alleen aanwezig zijn echtgenote, de wethouders C. Ockeloen, M. Roessingh en H. de Boer, gemeentesecretaris mr. A. P. van Uffelen, de chefs van de negen se- cretarie-afdelingen en zijn naaste mede werkers van de afdeling Algemene Zaken. De heer Hogetoorn kwam op 1 septem ber 1931 in dienst van de overheid. Hij begon als volontair op de gemeenschappe lijke secretarie van de Noordhollande ge meenten Kwadijk, Middelie en Warder. Dit was aldus burgemeester Bosman in zijn toespraak een modelsecretarie, waar de heer Hogetoorn is gevormd tot een modelambtenaar, zonder overigens in zijn optreden en omgang met publiek en collega’s ooit blijk te geven van een te ambtelijke instelling. In 1935 werd hij ambtenaar op de se cretarie van Wieringen en op 1 juni 1940 kwam hij naar Velsen. Hier werd zijn ambtelijke loopbaan op 1 januari 1969 be kroond met zijn benoeming tot administra teur. De jubilaris is op het Velsense stad huis belast met de leiding van de afde ling Algemene Zaken en behandelt als zo danig de kabinetsaangelegenheden, politie- en brandweerzaken, algemene bestuurspro- blemen, ontwerpen van verordeningen en uitvoering van verschillende administra tieve wetten. Een volgende gang is die van de zoge noemde lijn, waarbij de vis afhankelijk van de aard der verpakking in ronde blik jes dan wel in ovale, terecht komt in een ronde, of een ovale lijn. Hier worden de blikjes gevuld met de tevoren gereed ge maakte volgens eigen procédé bereide saus. Met de hand worden de blikjes met vis gevuld. Vervolgens passeren zij de exhauster voor het vacuüm, worden machinaal gesloten en komen tenslotte te recht in een bak met warm water. Van daar gaan zij in stalen manden naar ste- riliseerketel, worden later weer schoonge maakt en vinden dan hun weg naar het magazijn, waar de etiketteermachines staan, met de etiketten welke de klanten believen. Wij zagen er van tal van beken de grootwinkelbedrijven. Vanuit de vishal of uit het buiten land komt de vis via een korte lo pende band op een elevator, op weg om voor de consumptie gereinigd te worden. Tallozen kennen de heer Hogetoorn vooral als organisator en joviale ceremo niemeester van ontvangsten en plechtige en feestelijke gebeurtenissen in het stad huis. Door de aard van zijn werk, waar bij hij veel zaken met een vertrouwelijk karakter moet behandelen, is hij één van de naaste en belangrijke medewerkers van het gemeentebestuur. De burgemeester onderstreepte, dat zijn hoge plichtsopvatting, integriteit, grote Koop nu eens aan een stalletje of vis- kar een zoute haring voor zó-uit-’t-vuist je. Dan betaal je zestig tot tachtig cent, soms tot f 1,25. Bij ons krijgen de mensen drie haringen in een blik, met een kwaliteits- saus erbij, gesteriliseerd, voorzien van een etiket, lange tijd houdbaar, voor bijna de zelfde prijs van één zoute. En dan praten wij nog niet eens over de arbeidslonen, die er bij ons om het hoekje komen kij- Jem 5* F'*'

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7