Wachttijden op Spaanse vliegvelden lopen op tot zes, zeven uur IJmuider Courant Het is goed toeven op Mallorca, maar het kan lang duren voor u er (weg) bent Palma boekt in zomermaanden recordaantal vertragingen 1 i (Van onze luchtvaartredacteur) Ook taxibaan bezet n 1 Niet onveilig C- ■■frz.- 5 IwOlL i AA/VVAArfVVVVVWVVVVWVVWVVVV' f UDO J. BUYS aan de hand zijn en liep alles op rol letjes”. En dat, terwijl Palma een gi gantisch aantal passagiers verwerkt. In 1970 waren het er 14,7 miljoen en dit jaar wordt op 6 miljoen gemikt. Ter vergelijking: het heel wat beter ge outilleerde Schiphol had in 1970 ruim 5 miljoen luchtreizigers. ..Murray: „Een goed voorbeeld is het vorige weekeinde. Er waren toen 997 vliegtuigbewegingen en er werden 100.000 mensen verwerkt”. Dat komt neer op 50.000 per dag. Weer ter ver gelijking: Schiphol telde vorig jaar op z’n topdag (25 juli) 27.924 passagiers Een zaterdagmiddag op het vlieg veld van Palma. Alleen de Con- dor-jumbo voert in één keer al 480 passagiers aan. Murray: „In zo’n maand komen da gen voor dat het vliegveld totaal af geladen is. We hebben plaats voor 34 toestellen, maar dan is ook de taxi baan bezet. Op die momenten vraag je je af waarom het bijna een wet is dat de vakantievliegreizen tijdens het week einde beginnen. Als de vluchten een beetje over de week gespreid zouden worden, zou dat heel wat verlichting brengen”. De toestand op de Spaanse vliegvel den is op zaterdagen nu te vergelijken met die in goedbeklante winkels, waar de klanten een nummer trekken. Mur ray: „Het komt voor dat we van Frank rijk toestemming krijgen twee vliegtui gen in één uur te laten vertrekken. binnenkomen is volgens Murray iets dat zich elk weekeinde herhaalt. Hij zegt: „Natuurlijk hebben ook de ander- re Spaanse vliegvelden er mee te ma ken, maar nergens is het aanbod zo groot als hier. Als we ’s morgens een maal met vertragingen begonnen zijn is er de rest van de dag vaak geen peil meer op te trekken. In juli was het geen uitzondering dat passagiers het met een wachttijd van tien uur moesten stellen. Een enkele keer hebben we het meegemaakt dat geplande avondvluch ten pas laat in de nacht of ’s morgens vroeg uitgevoerd kunnen worden. Dan zit je met die mensen. Terug naar hun hotel kunnen ze in de regel niet, om dat er dan al weer iemand anders in hun bed slaapt”. Het strand van Mallorca met zijn karakteristieke parasolletjes. Juli was voor Palma een topmaand, waarin het vliegveld met een kleine 900.000 passagiers te maken kreeg. Vo rig jaar waren dat er nog „maar” 650.000. Op het kleine vliegveld van Palma, dat we vorig weekeinde bezochten, wordt zoals vrijwel overal in de nabij heid van toeristische trekpleisters, alle inkomende en uitgaande verkeer over één startbaan afgehandeld. De lucht havenfunctionarissen schuiven echter de schuld van de vertragingen grif af op de Franse verkeersleiders; een on tevreden volkje, zeggen mensen uit ae vliegwereld, dat al geruime tijd zijn looneisen kracht bij zet met allerlei ac ties. „Vooral gedurende de weekeinden sturen die acties het hele programma in de war” aldus een van de luchtha- venemployé’s, die anoniem wil blij ven; hij legt uit dat hij en zijn colle ga’s militairen zijn, de directeur een kolonel en dat de minister dus de man is om de zaak verder te becommenta riëren. „Ja, het vliegveld is groot genoeg”, zegt ook de Engelsman Euan Murray, station-manager van Diemco Espanola, een maatschappij die op Palma het wel en wee van elf maatschappijen verzorgt (waaronder als enige Neder landse Transavia Holland). „Wanneer alle kisten volgens rooster afgehandeld zouden kunnen worden, zou er niets PALMA Vertraging een verfoeid begrip, dat mét het snel groeiend luchtverkeer boven Euro pa steeds frequenter boven de hoofden van de vakantiegangers rondwaart. Groot is het aantal klachten bij de reisbureaus, dit seizoen. Vooral de Spanjegangers moeten soms uren lang in propvol le, bloedhete wachtkamers bivak keren. Absolute recordhouder is het vliegveld Palma op Mallorca, het grootste eiland van de Balea- ren. De wachttijden voor de geprik kelde passagiers lopen er regel matig op tot zes a zeven uur. Tien Dat de veiligheid op de vliegvelden tijdens de pieken, wanneer geen vier kante meter meer onbezet is, in gevaar komt, verwacht hij niet. „Hier op de luchthaven hebben we nog nooit onge lukken gehad”, zegt hij glimlachend. OOK DE NEDERLANDSE maat schappijen hebben hun handen vol aan de Spaanse vertragingen. Een vertra ging ’s morgens vroeg werkt als een sneeuwbal. Hetzelfde toestel maakt na melijk in de regel ’s middags nog een retourvlucht naar de zon. Transavia- directeur John Block volgt de veelvul dige vertragingen met enige zorg. Hij laadt de schuld echter niet, zoals de Spanjaarden, op de rug van de Fran sen. „Dat die jongens zich een beetje aan een stiptheidsactie houden verer gert de zaak natuurlijk wel, maar er is gewoon sprake van een enorme con gestie in de lucht, die alleen kan wor den voorkomen door samenwerking van de verschillende rijksluchtvaartdien sten. Ik dacht dat de RLD van Frankrijk in dit geval er goed aan zou hebben gedaan een waarschuwend woord te spreken”. OOK TRANSAVIA heeft veel met de vertragingen te maken gehad: vijf, zes soms zeven uur. Het is dan wel zaak de wachtenden zo goed mogelijk op te vangen. Block: „Bij ons geldt de af spraak binnen het bedrijf en ook de afhandelingsagenten in het buitenland weten dat dat bij vertragingen van meer dan drie uur een maaltijd wordt geserveerd”. Palma heeft daar zelfs dag en nacht een deel van het restau rant voor klaar staan. Maar station manager Murray weet te vertellen dat steeds meer maatschappijen breken met dit goede gebruik. Zij achten zich niet langer voor de vertragingen verant woordelijk. a twaalf uur is óók voorgekomen. Niet alleen de vertrekkende, ook de inkomende vakantiegangers hebben last van die vertragingen. Al te vaak moet bij aankomst de gezagvoerder door de boordmicro- foon aankondigen, dat hij wegens de ontstellende drukte niet kan landen en eerst wat rondjes gaat draaien. Station-manager Euan Murray: „Wanneer we alles volgens roos ter zouden kunnen afhandelen, zou er niets aan de hand zijn”. Dan ga je naar een enorme opstopping toe. Ik heb in juli wel eens nummer zeventien op m’n lijst gehad. Als je dan toch nog elke twintig minuten een vliegtuig kunt laten vertrekken ben je al zes uur verder”. Het volgende seizoen is de capa citeit van de luchthaven van Pal ma uitgebreid met een tweede startbaan. Niet ver van het be staande stationsgebouw wordt bo vendien een „terminal charter" gebouwd, waar straks voorname lijk Engelse en Duitse vliegtuigen zullen worden afgehandeld. „Middelmatig” noemde een functionaris van de luchthaven de drukte in de vertrekhal op het moment dat deze foto genomen werd. „Er zijn zaterdagen dat de mensen schouder aan schouder staan”. HET RONDJES DRAAIEN voor het X X J' J.4 a

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11