Wie hier binnenkomt heet cliënt en I CRISISCENTRA ONDERDEEL VAN EERSTE HULP niet patiënt in Amsterdam, Utrecht, Den Haag 13 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1971 Erbij Vluchtheuvel In fondspakket Overzicht Nieuw object Cliënt centraal i Crisis hoeft en geen uiting te zijn van geestesziekte 1 6" (Van een medewerkster) Amsterdamse 4 fï',' 1 t 1 s s e L 1 1 t Het Amsterdamse crisiscentrum hoopt overigens nog iets meer te doen. Een ander project: het dagverblijf voor geestelijk gehandicapten. En dan is er nog het begeleidingscentrum, een soort tussenfase tussen werkplaats en dagcentrum, speciaal voor hen, die niet geïndiceerd zijn voor een dagverblijf en óók niet te werk gesteld kunnen wor den. Een soort protest als het ware de wet op de sociale werkvoorziening met zijn discriminerende werking. Filosofie achter dit geheel: „We wil len,” aldus psychiater Van Londen, „zo veel mogelijk differentiatie hebben om psychiatrische patiënten te behandelen of te voorkomen dat sommige tijdelijk verwarden werkelijk patiënt worden door een inadequate of onvoldoende op vang.” „Ik te nt- eze nee te an- ier- aar .ar de en i in de ;m- het ge- zo ke- dan 1, >r iet im .en rk. le- ik iet ?e- er- in- vat ge ien ze dat er m ie n, il it n i. i. ;r k it ie el at en ae e- o- er ■n. ad ns is en iie [e- t- :t, In de eerste plaats is hier een cri siscentrum gesitueerd een soort Verder heeft de vereniging nog een observatiecentrum, een voogdij afdeling voor gezonde kinderen van geestelijk gestoorde ouders. Laatste object is de crisis-interventie. In de Tasmanstraat heeft men een ruim pand gekocht, dit totaal verbouwd en hierin vangt men vier vliegen in één klap. EDER lichamelijk en geestelijk gezond mens kent zijn ups en zijn downs de ups als plezierige kant van het leven, de downs als taai ongerief, als een niet weg te krijgen schaduw. Soms kun nen die downs te diep,, te zwaar, te veel worden. Spanningen weten geen uitweg meer te vinden; de stoppen slaan door, men komt in een crisissituatie. Dat kan opgeroepen worden door omschakelingen, bij voorbeeld in het werk, door het volwassen worden, door moeilijk heden in de werksfeer, door financiële perikelen, door moeilijkheden en wan-contact met de partner. Maar al zijn de verschijnselen van een crisis die zelfs tot zelfmoordpogingen kan leiden dan wel alarmerend, toch hoeft een crisis geen ziekte van de geest te bete kenen. Een crisis is veel meer een groeistuip, een keerpunt, een uit daging, een schreeuw om hulp. In deze steeds nerveuzer wordende maatschappij neemt het aantal crisis-gevallen de laatste jaren hand over hand toe. Vooral in de overbevolkte grote steden met hun teveel aan mensen op te weinig vierkante meters begint de situatie langzamerhand alarmerend te worden. De afdeling psychiatrie is in Over vecht, volgens afspraak met andere zie kenhuizen, een superspecialisme. Het oude ziekenhuis kende slechts een psy chiatrische polikliniek. De medische en sociologische aspecten worden hier ge scheiden gehouden. Er is een stuur groep, die de ideeën uitgewerkt heeft en deze groep heeft een aantal mede werkers aangetrokken (via adverten ties), die niet gespecialiseerd behoeven te zijn, maar wel in hoge mate geïn teresseerd. Ook hier noemt men de bin nenkomende man of vrouw cliënt. De personeelsbezetting baart dr. de Smit zorgen. Het crisiscentrum is als het ware een continu-bedrijf, dat drie volledig equivalente bezettingen moet hebben. Daarom overweegt hij op den duur vrijwilligers in te schakelen, zij zouden gerecruteerd moeten worden uit die groep mensen, die een dergelij- ke crisis achter de rug hebben. moordpoging onderneemt, patiënt is. Voor een psychiatrische patiënt is na melijk de terugkeer naar de maat schappij zo lastig. Er ligt een kloof tussen ziekenhuis en maatschappij, op velerlei terrein.” Taak nummer één is het ontwikkelen van nieuwe technieken op het gebied van crisis-interventie, taak nummer twee is het bestuderen van het epide miologisch karakter van het optreden van crises. Voor beide wetenschappelij ke taken heeft het preventiefonds, kind van Sociale Zaken en Volksgezondheid, een onderzoeksubsidie voor de tijd van vijf jaar verschaft. les te laten meebeslissen. Hij of zij kan alle hulp krijgen, hetzij voor het duidelijk maken van de problemen, het zij voor het realiseren van behande- lingsactiviteiten. De cliënt staat cen traal, hij bepaalt wat gebeurt, het col lectief geeft slechts de mogelijkheden aan. Het cliënt-systeem is een horizon tale organisatie. Wél disdiplines, wél werkzaam zijn, maar de rolomschrij- ving van het collectief staat niet bij voorkeur vast. Er is hier geen afde lingshoofd, maar wel een dagelijks be stuur en daar kan iedereen in zitten. In het algemeen opvangcentrum wordt crisisinterventie bedreven. Het is dag In Amsterdam dateren de plannen voor een crisiscentrum al van het na jaar van 1968. Dr. N. W. de Smit, sociaal-psychiater, verbonden aan het Wilhelmina Gasthuis, ziet zijn (in ja nuari te openen) centrum duidelijk als voorziening bij het algemene zieken huis; als onderdeel van de eerste hulp. Doel van deze drie centra, die ieder op een aparte manier te werk gaan, is, mensen die in een crisis verkeren tijdelijk op te vangen, de mogelijkheden voor een keerpunt aan te geven, lijden trachten te voorkomen door adequate hulp te bieden en proberen te verhinderen dat die mensen die in een crisis situatie verkeren, niet te overijld als patiënt, als geesteszieke be schouwd worden, belast als de rol van psychiatrisch patiënt nu een maal in deze maatschappij is. Hij zegt hierover: „We gaan in ons crisiscentrum niet curatief werken, maar preventief. We willen voorkomen dat iemand als het ware patiënt wordt, er van uitgaand dat niet iedereen die in een crisis verkeert of die een zelf- zulien worden opgenomen in het zie kenfondspakket en daarin gaan naar alle waarschijnlijkheid de particuliere ziekteverzekeringen mee. Hulp zal in Amsterdam in ieder geval gratis zijn. Het crisiscentrum dekt alle kosten uit geld van het preventiefonds, het minis terie van Onderwijs, de stad Amster dam en de ziekenfondsen. Punt vier is een variant op het sluis- internaat, dat hier genoemd wordt een therapeutisch pensiontehuis. Méér dan alleen een onderdak. Hier leert de lang durige patiënt weer opnieuw wonen en daarvoor wordt hem dan een betrekke lijk luxueuze woonvorm aangeboden. In de toekomst hoopt men zelfs te kun nen komen tot een complex variabele woonvormen. „Om het wat simpeler te zeggen: als een wasbak verstopt is en de kraan staat open, zodat er een overstroming ontstaat, dan moet je eerst de kraan dichtdoen en dan pas gaan dweilen, en niet andersom. Dat moet je mensen leren. Die technieken zijn overdraag baar aan de clientèle, aan de medewer kers, maar ook aan de sleutelfiguren, die met mensen in crisis in aanraking komen. Je moet overigens natuurlijk wel oppassen dat je als crisiscentrum niet een soort prullenbak gaat worden. Maar dat zal de tijd wel uitwijzen.” „De hele filosofie achter dit plan is, methodieken te zoeken om op voet van gelijkheid de mensen enige training in sociale vaardigheid bij te brengen. Dat willen we dan doen door het verschui ven van het noodlotsidee in de richting van de persoonlijke beslissing en in de tweede plaats door de mensen te leren hoe informatie te hanteren zodanig dat er beslissingen genomen kunnen wor den.” vluchtheuvel in het drukke verkeer, ca paciteit 10 bedden, met voor ieder een eigen kamer, een gemeenschappelijke huiskamer en een maximaal verblijf van acht keer 24 uur. Iedereen mag hier binnenkomen, maar de binding met de psychiater van de GGD is zo groot, dat deze bepaalt of er een duidelijke cri sisindicatie is ja dan nee. Een in alco hol te weken gelegde binnenkomer mag hier eventueel zijn roes uitslapen, de recidiverende alcoholist wordt verwe zen naar een psychiatrische inrichting, de alcoholische amokmaker naar het politiebureau. De arts van de GGD raadpleegt daarbij de dossiers van de eigen geestelijke volksgezondheid. „Iedereen kan dag en nacht binnen komen. Wie hier binnenkomt, heet cliënt. De verpleegster heet gastvrouw. Op de adviesafdeling zijn enkele ka mers, al dan niet voor de blikken van anderen ontoegankelijk te maken door middel van gordijnen, gegroepeerd rond om een „markt” waar de cliënt moge lijkheden heeft voor overleg met een gastvrouw, met een maatschappelijk werker, een arts, een psycholoog, een psychiater. We adviseren slechts, we voeren niet uit. Maar we werken wel nauw samen met alle mogelijke instel lingen een conditio sine qua non, want met een goed functionerend net werk van contacten staat en valt het werk.” In Den Haag opereert op dit terrein de ’s-Gravenhaagse Vereniging dr. Schroeder van der Kolk-sociaal-psychia- trisch en sociaal-pedagogisch instituut. Directeur is de heer G. Verzijden, al gemeen directeur van de vereniging en hij wordt bijgestaan door de heer J. van Londen, psychiater en tevens hoofd van de afdeling geestelijke volksgezond heid van de GG en GD ter plaatse. „Daarom vind ik ’t zo tekenend, dat ons crisiscentrum niet alleen in over drachtelijke zin, maar ook letterlijk precies op de grens van ziekenhuis en maatschappij komt te staan. Letterlijk, omdat de achterkant van het opvang centrum uitmondt op het terrein van het WG en de voorkant normaal drie pandjes beslaat in de Eerste Helmers- straat in Amsterdam. We hebben straks 16 plaatsen.” De financiële aspecten voor de cliënt zijn geheel te o verzien: crisiscentra Daar zit deze gedachte achter: ie mand die problemen heeft, is eigenlijk het topje van een ijsberg onder wa ter zit het grootste probleem. Oftewel: er is vaak in zo’n geval iets mis met de omgeving en juist deze ene man of vrouw komt binnen.Men schuwt hier de patiëntgedachte ook om de volgende re den: patiënt-zijn is een medische term, afkomstig uit een autoritaire structuur. Het tweede punt is hier het sociaal restaurant, een ontmoetingspunt van pa tiënt, familie, maastchappelijk werker, sociaal-psychiater, verpleegster. Men hoopt ook de artsen zover te krijgen, dat zij er iedere dag even binnen wip pen om met hun patiënten een kopje koffie te drinken vermoedelijk een vrome wens, want huisartsen hebben het zo overstelpend druk, dat men slechts ziek kan worden bij reserve ring vooruit. en nacht geopend. Cliënten verblijven hier maximaal 72 uur. Ieder die hier binnenkomt, komt in dit opvangcen trum terecht. Hieraan gekoppeld is een medisch opvangcentrum. Is een dergelijke termijn onvoldoen de, dan komt de cliënt terecht in een voortgezet onderzoek-fase. Hier kan men maximaal veertien dagen en nach ten verblijven. Is ook dat nog niet vol doende, dan belandt de cliënt in de be- handelingsfase, die maximaal zes we ken kan duren. Hier wordt zowel groeps- als individuele behandeling toegepast. Ieder die hier binnenkomt, komt hier op basis van vrijwilligheid. Overvecht biedt 83 cliënten een plaats en werkt uiteraard ook met ploegen diensten. In de eerste weken van daad werkelijke hulpverlening zijn ongeveer 90 cliënten binnengekomen. De meesten van hen konden na drie dagen weer naar huis terugkeren. Een enkeling ver keert in de tweede fase aan fase drie is nog niemand toe, omdat de tijd daarvoor nog te kort is. Bij het me disch opvangcentrum zijn voortdurend twaalf bedden gereserveerd voor ge stoorde bejaarden. Het collectief (is: stuurgroep plus medewerkers) probeert de cliënt in al- RISIS-interventie is een be lt grip dat in Amerika het eerst X^/werd gehanteerd. Het wordt daar gezien als een nieuwe voor ziening in de geestelijke volksge zondheid. In ons land is dit idee in middels overgenomen. Amsterdam opent in januari 1972 zijn eigen crisiscentrum. Utrecht en Den hebben er sinds kort een. De vereniging is al zeer oud. Het is een particuliere onderneming, finan cieel onafhankelijk. Grootste project van de vereniging is nog altijd het com plex werkplaatsen voor geestelijk ge handicapten capaciteit 525 patiënten), een modern complex, genoemd naar prof. dr. N. Speijer, thans hoogleraar in de sociale psychiatrie in Leiden en vice-voorzitter van de vereniging. Punt drie is hier het psychiatrisch dagziekenhuis. Dat kan 32 patiënten om vatten, die óf komen uit groep 1 of zomaar op verwijzing binnenkomen. Het dagziekenhuis is open van 9-5 uur. Men doet er aan verschillende vormen van therapie. Indicatie voor behande ling in dit dagziekenhuis is het contact met het huisgezin, dat niet verbroken mag worden. Hier wordt enerzijds de patiënt behandeld, anderzijds wordt hier gewerkt met het gezin. Vraag: hoe maak je geestelijke volksgezondheid operationeel? Psycho loog Jan Baas (evenals Jonna Hage- man-Smit, drs. sociologie en beiden naast dr. de Smit kernfiguren in dit centrum) zegt: „De beste invalshoek om het effect te bekijken, is om na een jaar antwoord te geven op de vraag: hoe worden wij gebruikt?” Het Utrechtse crisiscentrum, sinds enkele weken in bedrijf, werkt op een totaal andere manier dan men dat in Amsterdam van plan is. Het maakt deel uit van de psychiatrische afdeling van het nieuw gebouwde algemene zieken huis Overvecht. Maar: de gehele afde ling psychiatrie, vier verdiepingen in dit hoogbouw-gebouw in beslag ne mend, werkt op een andere manier dan andere, traditioneel psychiatrische af delingen in ziekenhuizen. „We spreken uitdrukkelijk niet over bedden, want de mensen die hier bin nenkomen zijn niet ziek. De mensen mogen hier maximaal 72 uur verblij ven. We hebben uitdrukkelijk niet de pretentie dat de mensen dan weer in hun normale doen zijn; dat alle pro blemen zijn opgelost, maar er is dan wellicht overzicht in de situatie geko men.” „Dus: géén „spoedbehandeling” maar opvang én advies. Dat impliceert zowel in de bouw als in de idee twee delen: een opvangkant de medisch- psychiatrische afdeling, en een advies kant de sociale laag. De puur me dische kant mag je uiteraard niet uit het oog verliezen. Denkt u alleen maar aan het aantal flippers, alcoholpatiën- ten en zelfmoordgevallen door middel van medicamenten of voorwerpen.” W -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13