CAO-„ideoloog” drs. P. Vos, metaalbedrijfsbond NVV, wil werknemers-solidariteit op de proef stellen DEEL VAN LOON AFSTAAN OM WOONVERDRIET WEG TE NEMEN Ontwikkelings maatscha ppij voor sociale woningbouw Overheid moet Cententekort veroorzaakt hogere prijzen in Amsterdam geld in overleg met vakbeweging besteden en ook investerings beleid voeren Wall Street 17 EERLIJKHEID 0 VOORKOMEN r AFREMMEN n inbare" Geededes't'»’'^biW'’'d ogOO',e5 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1971 Concurreren H i V JOHN BINDELS ADVERTENTIE Wat kan Nederland aan solidariteit opbrengen? Kryg je werknemers zover, dat ze een deel van hun inkomensverbetering niet consumeren, maar afstaan aan bevol kingsgroepen die in de verdrukking zijn geraakt? Op die vraag wil de NVV-metaal- bedrijfsbond tegen het eind van het jaar antwoord hebben. Drs. P. Vos, de cao- „ideoloog” van de bond, heeft dat verklaard in een interview, waarin hjj tevens uit eenzette hoe hij de proef op de som wil nemen. Dit najaar gaan de leden erover discussiëren. En als het principe wordt aanvaard, waarmee dan zo’ n 600.000 werk nemers voor wie metaalcontracten gaan gelden, bereid ztfn een stuk koopkracht verbetering te laten zitten, zal er met andere bedrijfstakken worden overlegd om de solidariteit een optimaal effect te geven. Drs. Vos heeft voorgesteld van de ruimte tot koopkrachtverbetering een deel te hevelen naar de overheid. Die moet dat geld dan bestemmen voor zaken, die ook de vakbeweging prioriteit wil geven. Hij denkt aan het verbeteren van de leefomstandigheden voor de groep, die nog steeds de vei'-i schrikkingen van de woningnood ervaart. Aan het bouwen van extra huizen en het verbeteren van huursubsidies. Belang in Slavenburg. The First National Bank of Chicago heeft haar participatie in het kapitaal van N.V. Slavenburg’» Bank, die zij in 1967 heeft verkregen, van 11 tot 20 percent vergroot, zo heeft het bestuur van Slavenburg bekendge maakt. Bij het ministerie veronderstelt men dat de Nederlander aan het vergeten is dat de cent een pasmunt is. Er moeten, meent men, erg veel centen bij mensen liggen die het mogelijk te lastig vinden om met zo veel (zware) centen in de portemonnaie te lopen, waar je toch maar zo ontzettend weinig mee kunt doen. Al die centen zullen weer moeten rollen. Magnesiumfabriek. Waar de fabriek zal komen te staan, die het door Shell Delf stoffen n.v. uit de Friese en Groningse bodem te winnen magnesium zal ver werken tot magnesiummetaal, staat nog niet vast. Dit maakt bij de Shell nog een onderwerp van studie uit. Het is mogelijk, dat de fabriek in Nederland komt, maar het is ook niet uitgesloten, dat Shell de fabriek in Duitsland zal vestigen en Nederland en Duitsland zijn de meest voor de hand liggende vesti gingslanden. Het zal een grote fabriek worden, die enige honderden miljoenen guldens gaat kosten. Er gingen geruchten dat de fabriek in Delfzijl zou komen, maar er is nog geen keuze gedaan. Terugkomend op de vraag wie de strop van de afwenteling tenslotte te dragen krijgt, zegt drs. Vos: „Dat lekt ergens weg. Wij hebben er in ieder geval geen last meer van. Als we geen indexering hadden, dan zou ons aandeel in het natio naal inkomen beslist dalen.” Is hij niet bang dat de vakbeweging door middel van looneisen de werkgele genheid in bepaalde bedrijfstakken uit holt? isï Het scheppen van een tegenkracht heeft volgens de door het overlegorgaan van de vakcentrales omschreven doelstelling van de studiegroep een dubbel oogmerk, te we ten als concurrerend alternatief optreden en er naar streven dat het effect van het eigen optreden ten goede komt aan de prjjs- en kwaliteitsverhouding van het eindpro dukt en voorts dat de met de eigen ont wikkelingsmaatschappij opgedane ervaring ten goede komt aan de woningbouwver eniging. UTRECHT. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft zjjn fiat gegeven aan een al eerder door de verbondsbestu- ren van NVV, NKV en CNV goedgekeurd plan van een studiegroep om over te gaan tot oprichting van een nationale ontwik kelingsmaatschappij voor de sociale wo ningbouw. De vakcentrales zullen daarin zelf overigens niet deelnemen, maar mo- gelijk wel een sterke buitenlandse bouw en financieringsmaatschappij. Santa Fé Ina Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South. Pac. Allied Chem Am. Can. A.C.F Ind. Am Smelting Am T. a T. Am Brands Anaconda Beth Stee) Boeing Chryslei City Bank Cons Edison Dougl. Alrci □up de Nem Eastm Kodak Gen Electi Gen Motors Goodyear T Am. Motors Drs. Vos is ervan overtuigd dat de wergevers, die in een marktsituatie zitten, willen afwentelen. Dat ziet hij als een kenmerk van het economisch stelsel, waaraan ook de vakbeweging deel heeft. periode heden 33% 72 42 7% 46 34 >,4 34% 57% 23% 43% 44% 16% 26% 15% 31% 38% 25% 31% 155 85% 64% 85 35 Slotkoersen Eerste vorige Oeursdag 31% 70 40% 6% 44% 34% 34 57% 23 43% 44 16% 26% 15% 30% 37% 25% 31 153% 32% 63% S3 34% 7% vorige beursdag 299% 28% 33 59% 32% 33% 26% 41 93 45% 48% 44% 71 59% 32% 30% 8% 13% 21 32% 94% 49% 69% 37% mee te laten lopen in de indexering. „Maar”, aldus drs. Vos, „ook hier geldt dat de overheid er een stokje voor moet steken als zij vindt dat wij er te veel op vooruit willen gaan. Ze kan belastingver hoging voorkomen, als ze met de vakbe weging overlegt over een lichtelijk terug draaien van de bestedingsvoornemens. Daar komt bij dat het BTW-element in de index maar een deel is van de totale „prijsstijging, die daardoor wordt uitge lokt.” gens dezelfde raming 10 percent loonkos tenstijging nodig is om die 4 percent te bereiken. Daar moet een eind aan komen. De particuliere investeringen en de con sumptieve bestedingen moeten worden af geremd. De ruimte die daardoor ontstaat moet zinvol worden besteed om investerin gen beter regionaal te spreiden. Dat is ook voorwaarde bij de proef van komend najaar. We willen de overheid alleen mid delen toespelen, als ze ervoor kan zorgen dat de regionale verschillen worden weg gewerkt.” De vakbeweging Iaat in feite al wat zitten. Indexeringsregelingen zijn tech nisch nu eenmaal niet perfect. Wij com penseren achteraf met een vertraging van een half jaar. Minder dus dan wanneer we de prijsontwikkeling hadden berekend op basis van vergelijkingen van dag tot dag. Wjj rekenen met gemiddelden. En in de praktijk is het niet doenlijk om precies de werkelijke BTW-verhoging uit de in dexering te draaien om exact de rest van de prijsstijging terug te halen. Je zou wel prognoses kunnen maken, maar dan ben je weer aan het vooruitlopen. En omdat daaraan grote bezwaren zitten, zijn we nou juist gaan indexeren.” Slotkoersen Eerste periode heden 3<W% 29% 38% 60% 32% 34% 26% 41 94 46% 50% 44% 71% 59% 33% 31 6% 13% 21% 33% 94 50% 70% 38% EEG-prjjzen. Het Landbouwschap blijft bedenkingen koesteren tegen de metho dieken, die de Europese Commissie heeft aanbevolen voor jaarlijkse aanpas sing in het EEG-prijsbeleid. Het schap heeft deze bedenkingen aan minister Lardinois van Landbouw meegedeeld. Het centraal overkoepelend orgaan van de agrarische standsorganisaties in de EEG-landen (Copa) heeft bovendien ge gevens verstrekt, waarmee het land bouwschap op hogere prijsstijgingen uit komt dan de Europese Commissie heeft voorgesteld, namelijk ruim 12% tegen 2 a 3%. Het Landbouwschap acht een aanpassing met 5 tot 6% noodzakelijk. Bij deze prijsvoorstellen is dan nog geen rekening gehouden met de inkomens achterstand, die de landbouw de laatste jaren heeft opgelopen. Die overheid moet dus duidelijk een investeringsbeleid voeren. Doet zij dat niet en geeft zij het geld niet in overleg met de vakbeweging een bestemming, dan concludeert drs. Vos daaruit, dat de over heid niet aan inflatiebestrijding doet, maar de markteconomie handhaaft. „De vakbeweging zal da nniets anders o verblij ven, dan zich als marktpartij te gedra gen.” s Die vakbeweging wil ook afwentelen. Doet zij dat niet, dan wordt zij er het slachtoffer van. De vraag die dan over blijft is: wie komt uiteindelijk met de strop te zitten? Als de overheid de indirecte belastingen verhoogt (bijvoorbeeld de BTW) dan is het de bedoeling dat de opbrengst op niet inflatoire wijze aan de overheidsmiddelen wordt toegevoegd. Theoretisch heeft de overheid dus gelijk, als ze bezwaar maakt tegen afwenteling door BTW-verhogingen In de studiegroep waren ook vertegen woordigd de Nationale Woningraad en het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting. De nationale Woning raad is bereid mee te doen aan de oprich ting van de ontwikkelingsmaatschappij, net NCIV moet zich nog uitspreken, maar zal naar verwachting niet ontbreken. De vakcentrales zullen de oprichting van de nationale ontwikkelingsmaatschappij wel verder stimuleren. Verwacht wordt, zo hebben wij uit de kring van de vakcen trales vernomen, dat de met de vakbewe ging gelieerde financiële intstellingen het nodige startkapitaal op tafel zullen bren gen. De ontwikkelingsmaatschappij krijgt de vorm van een naamloze vennootschap die na vaststelling van de statuten zal worden opgericht. Verwacht wordt dat dit begin volgend jaar het geval zal zijn. De nationale ontwikkelingsmaatschappij voor de sociale woningbouw wordt be schouwd als een tegenstander van de par ticuliere ontwikkelingsmaatschappijen, die veelal her best in de markt liggen voor het toevertrouwen van grotere bouwprojecten. Daardoor dreigt naar het oordeel van de studiegroep van vakcentrales en de orga nisaties van woningbouw de sociale wo ningbouw in gevaar te komen. Drs. Vos: „Je moet bedrijfstakken nooit redden ten koste van het werknemersin- komen. Als wij als werknemers 4 percent koopkrachtverbetering kunnen pakken, dan moeten we dat gewoon doen. Die 4 percent is voor het komend jaar ook geraamd door het Centraal Plan Bureau. Wat mij daarbij benauwt is, dat er vol- De omzet in Wall Street was 14.04 miljoen aandelen. Dow Jonescijfers: Industriefondsen 912.75 12.12), sporen 245.99 (+4.41), openbare nutsbedrij ven 112.70 (+0.99). In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. (Tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van gistermid dag): AKO (77.00), Hoog ovens (69.60), Kon. Olie 141.10—141.50 (141.10) Philips 37.70—37.80 gl (37.60), Unilever 117.50—117.80 (117.00), KLM (124.50). Drs. P. J. Vos, hoofd van de sociaal- economische afdeling van de metaalbe drijfsbond NVV, is de index-„ideoloog” van de vakbeweging. Hij is 39 jaar, studeerde in 1963 als econoom af in Rotterdam (hij werkte toen al bij de metaalbond) en heeft zich sindsdien met beleidskwesties beziggehouden. -gS* (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Er zijn prijsverho gingen gesignaleerd in Amsterdam, inge voerd door winkeliers die niet genoeg centen konden krijgen om wisselgeld te rug te geven. Dergelijke afrondingen op stuivers kunnen een liter melk ineens een paar centen duurder maken. Het ministe rie van Financiën meent niettemin dat er genoeg centen in omloop zijn. Hij wil de leden wel garanderen, dat zij in ieder geval 2,5 percent reële arbeids voorwaardenverbetering krijgen. Het deel dat aan de overheid zou worden overge dragen, zou 1,5 percent kunnen zijn, als de produktiviteitsstijging 4 percent of meer zou worden. De grote vraag is, of de werknemers in de praktijk zullen accepteren, dat er min der in hun loonzakje zit dan erin zou kunnen komen, terwille van de sociale rechtvaardigheid. Mocht dat niet zo zijn, dan weet de metaalbond in ieder geval in welke richting het niet moet worden ge zocht. De bond is overigens niet bereid tot beneden de 2,5 percent verbetering te zakken aan de hand van verdere conces sies. Die bodem blijft en zal worden gehandhaafd aan de hand van de CAO- indexering. Over het indexeringssysteem is de laat ste maanden van werkgeverszijde nogal wat kritiek te beluisteren geweest. De vakbeweging zou maar beter kunnen stoppen met deze vorm van inflatie-aan- jagerij, ze zou zichzelf in een bevoorrech te positie hebben geschoven en een nieu we impuls hebben gegeven aan het af- wentelingsproces. Drs. Vos, die bij de NVV-metaalbond hoofd van de sociaal- economische afdeling is en in feite de geestelijke vader van het Nederlandse in dexeringssysteem, is het daar niet mee eens. „Men mag de indexering, die in feite een bestedingsbescherming is, niet verge lijken met een situatie, waarin van die bescherming geen sprake is”, zegt hij. „Bij CAO-onderhandelingen loop je óf vooruit op de prijsontwikkeling, óf er zijn bijstu- ringsmogelijkheden achteraf. De vraag waar het om draait is, of dat vooruitlopen (het systeem van de prognose) de geldont waarding sterker in de hand werkt dan de correctie. De centrale werkgeversorga nisaties kunnen nou wel kritiek hebben op het veilig stellen van een afgesproken inkomensverbetering, maar ze hebben hun veronderstellingen nog nooit getoetst. Ik zou wel eens tijdreeksen willen zien, met vergelijkingen van landen waar ze wel en niet indexeren. Wij zijn ervan overtuigd dat de indexering de inflatie niet bevor dert.” IBM Int Harv Int. Nickel Int. T. a. T Kennecott Radio Corp Republic St Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacuro Stand Br. Stand. Oil N .3 Studebaker Texaco Un. Alrcraf) Un Corp. Un. Brands Un Incorp Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.LJM. „Geldontwaarding is te meten aan het verschil tussen voorgenomen bestedingen en beschikbare middelen. In het CAO- overleg druk je als het ware een stuk bestedingsvoornemen uit. Als dat niet te groot is, kan een indexering nooit de inflatie versterken. Moet die indexering wel gaan werken, dan zijn de CAO- resultaten op te optimistische verwachtin gen afgestemd geweest. Waarom zeggen die werkgevers eigenlijk niet dat we te hoog zitten, als ze dat vinden? Wij zouden die eerlijkheid zeker op prijs stellen.” „Als wij geen prijsindexering zouden hebben, dan zou iedere prijsverhoging on ze koopkrachtverbetering uithollen. De werknemers zouden dan een stukje reële verbetering kwijtraken. Dat komt dan bij het bedrijfsleven terecht, dat daarvoor weer investeringen zoekt. Zo komt er meer vraag op de arbeidsmarkt, het werknemersinkomen herstelt zich en de conclusie is dat de CAO is achtergebleven bij de loonontwikkeling. De werkgevers in de metaal hebben geen bezwaar tegen indexering. Ze zien het als een middel dat voorkomt dat er op te hoog niveau wordt gestart. Andere werkgeversgroepen vinden dat de indexering een vermindering bete kent van wat zij reële loonflexibiliteit noemen. Maar de bijsturing helpt om een reëel bestedingsvoornemen te realiseren, zoals dat bij de onderhandeling is over eengekomen. Werkgevers moeten dus niet zeggen dat die indexering weg moet, maar dat de bestedingsvoornemens te hoog zijn.”

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17