i Troosteloze uitschakeling Nederlanders Morgen start competitie Tippy de Lanoy Meijer definitief gestopt Bovelander en BMHC staan een belangrijk seizoen voor Jan en Peter Snijders zetten uittocht top-judoka’s in Hockeysport slaat nieuwe wegen in Ruska trok zich terug Ree alleen op kop Formidabele ren om I Drie deelnemers Europees record voor Matthes Gold Cup met dertien goed Assistent-accountants DAMES o 18 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1971 Z Aan jonqe A scheid A Problemen Verval j die zélf vinden dat zij méér kunnen bereiken. w. he wc zij in sn k( of M m hc bc Di kc da pi te m K zo gr m ga bi hc de m; ADVERTENTIE J Van Dien Co Accnunlants De Japanse kampioen Tzuzawa tijdens de huldiging. Links de Duitser Hötger en rechts de Japanner Minato. (Van onze sportredactie) (Nwn onze hockeymedewerker) THEO KLEIN (Van onze sportredactie) in gaat trachten zijn 14e overwinning te boe- Cees Bovelander 162.749, 1111 winnaars elk WVWWWWVWtAAA/WWWX/WWWWWWW'x/WWV 1 Wf na Hf Sp ne CO; pl< no de bh nii He zo Da do Fe tui Mc nil nei ge pa: Kf trs ve jaj va jaï ko zal ko 1 he 17J nif VO' we pa tie do- wc Bu no nie de ka trc wa no ge' W€ ik Hj in te ha te; Wl va Fo sp Wl IJ op ne zij vo ke de W( fa' bi; pl; de va Vc na (di en eti de Di m; za ni AM/VWVVVVVVWWWVWWVWWWWVWVVWVVVVVVVVVVVWWVVVir FC Groningen- Ajax dag vroeger GRONINGEN. De wedstrijd FC GroningenAjax, die was vastgesteld op zondag 12 september, zal zaterdag 11 sep tember oij kunstlicht in het Groningse Oosterpark worden gespeeld. De wedstrijd is op verzoek van Ajaec een dag vervroegd in verband met de Europa-cupwedstrijd van de Amsterdammers op woensdag 15 september. „Ik weet dat ik daar open deuren mee intrap en het zou oneerlijk zyn om te verzwijgen, dat er in de judobond de Het geval van de Snijders-brothers (27 jaar) is in de Nederlandse sportwereld allerminst uniek. Zoals hun vele voorgan gers zijn zij met het verstrijken van de jaren tot de conclusie gekomen, dat het steeds moeilijker wordt een verantwoorde zorg voor hun gezin te koppelen aan de topsport. Jan Snijders, vader van een zoon: „Dit besluit heeft niets te maken met onze slechte resultaten (Jan Snijders sneuvelde gisteren in zijn tweede wed strijd tegen de Duitser Marhenke, red.) in dit toernooi. Het stond voor ons al bij voorbaat vast, dat we er ongeacht de uitslag van deze wedstrijden mee moesten stoppen. We hebben nu elf jaar aan de internationale top meegedraaid. Het was een leuke tijd, maar met even veel plezier maken we daar nu een einde aan. Ik ben er van overtuigd, dat we nog betere resultaten zouden kunnen behalen, als Peter en ik bijvoorbeeld net als Willem Ruska voor een paar maanden naar Japan konden gaan om te trainen, maar dat is met ons gezin en ons werk niet meer mogelijk. Wil men in Nederland nu en in de toekomst op verantwoorde wijze topju- do blijven beoefenen, dan zal er meer geld op tafel moeten komen”. De dames van HBS en BDHC beginnen met een bekerprogramma. Dat is vooral voor BDHC gelukkig omdat het op twee vitale plaatsen een handicap heeft: Irene Menke en Anneke Staring maken mo menteel furore met het Nederlands team, dat het eerste officiële wereldkampioen schap heeft behaald. Hetzelfde geldt voor HBS, alleen in iets minder mate. Zij missen hun sluitstuk in de achterhoede. Helma Hoegen heeft in Nieuw Zeeland het Nederlandse doel op een verbluffende manier verdedigd. Deze drie internationals zullen pas over enkele weken terugkeren, zodat beide teams dan weer op volle sterkte aan het nieuwe seizoen kunnen beginnen. De elftallen zullen dan weinig veranderd zijn en beide Bloemendaalsen hopen hoog op de ranglijst te kunnen finishen. VAN DIEN CO - AMSTERDAM: FREDERIKSPLEIN 1, TEL. 020-64606 KEIZERSGRACHT 369, TEL. 240593 MUSEUMPLEIN 17, TEL. 731933/764626 Daarmee stoot de Eindhovense judole- raar op een van de oorzaken, die tot het verval van het nationale topjudo zullen leiden: het gebrek aan inzet bij de jonge ren. Jan Snijders: „Het mag toch niet voorkomen, dat oude mannen als wij op de centrale trainingen het zwaarste werk doen. Er zijn vrijwel geen tegenstanders, met wie wij behoorlijk kunnen trainen. Het judo in Nederland is nu al sterk verlopen. Goede jeugd is er bijna niet. Als de jongeren, de goeden natuurlijk niet te na gesproken, twee keer achter elkaar moeten zuchten, zijn ze al moe. De jeugd had nu toch moeten staan dringen om onze plaatsen in te nemen, maar er is niemand. Was dat zo geweest, dan was het voor ons ook aangenamer geweest. We waren dan verplicht om er harder tegen aan te gaan. Zo trek je elkaar omhoog, maar zoals het nu gaat is er voor ons niets meer aan. Het is moeilijk na al die jaren zonder concurrentie in eigen land nog inspiratie op te doen. Op een gegeven moment ga je je dan afvragen waarom doe ik dit allemaal nog?” De gebroeders Snijders maakten het NOC-directeur Jan Cottaar en chef de mission voor München, Bram Leeuwen hoek met hun vroegtijdige beslissing (Jan Snijders: „München zegt ons niet zoveel meer”) wel een stuk gemakkelijker. De NOC-vertegenwoordigers waren in Lud wigshafen om een inventarisatie te ma ken, waaruit na de Europese titelstrijd (volgend jaar mei in Voorburg) de Olym pische afvaardiging kan worden gekozen. In elk gewicht mag er echter maar één deelnemer per land worden ingeschreven, een keus die door het wegvallen van Jan en Peter Snijders weinig problemen meer op zal leveren. Uit de houding van de judo-tweeling was de laatste anderhalf jaar al op te maken, dat de maatschappelijke proble men een volledige inzet in de weg ston den. Technisch behoort vooral Peter Snij ders nog steeds tot de beste judoka’s van de wereld; desondanks slaagde hij erin na de Europese kampioenschappen van Oost ende in 1969 een belangrijke finale te bereiken. Er is echter meer. Bovelander realiseert zich: „Ten eerste gaan wij ook de trainin gen iets intensieveren waarbij ik gewoon verwacht dat iedereen zoveel mogelijk aanwezig is. Techniek is niet alleen vol doende. Wij gaan dit seizoen ook voor het eerst werken met een vrije verdediger. Bovendien zijn er nog wel enkele punten die voor verbetering vatbaar zijn. Het vrijlopen bijvoorbeeld. Het is nog teveel zo dat men als hockeyer blijft staan als men een bal heeft afgegeven.” Dat Bovelander appeleert aan de trai- ningsanimo bij de spelers wordt duidelijk als hij vertelt dat zeven van zijn „studen ten” uit Rotterdam, zeven uit Amsterdam en drie uit Leiden moeten komen om de trainingen bij te wonen Bovelander bedenkt over deze selectie: „Ik ben ook niet van plan om tijdens het seizoen eindeloos te gaan switchen. Als Piet geen doelpunten maakt dan gaat hij bij mij niet onmiddellijk naar het tweede elftal om hem te leren doelpunten te maken. Dit impliceert natuurlijk niet dat spelers van het tweede geen kans zouden maken om in aanmerking voor het eerste te komen. De deur moet uiteraard wel op een kier blijven staan.” De 37-jarige sportleraar, die vier seizoenen de jeugd van BMHC heeft begeleid, heeft echter laatste jaren veel verbeterd is, maar er zullen toch meer financiën los moeten komen om de nieuwe generaties zo gek te krijgen weer even hard te gaan trainen als wij dat gedaan hebben”. HAARLEM Cees Bovelander, BMHC’s nieuwe coach, ziet zich in het achtendertigste jaar (een record) van de Bloemendaalse vereniging in de hoogste hockeyklasse, minstens met één zaak ge confronteerd die het weliswaar interes sante maar allesbehalve gemakkelijke sei zoen er niet eenvoudiger op maakt. De kapitale, kracht van de Bloemendalers, veelvuldig ex-international Tippe de Lanoy Meijer, ziet niet langer kans om zijn hockeyactiviteiten te combineren met zijn maatschappelijke carrière zodat hij besloten heeft om definitief te stoppen. Naast De Lanoy Meyer verdwenen ook Schmeink (studeert in Amerika), Heyde- man, Casteleyn en Jansen. Bovelander heeft in hun plaatsen voorzien door Bie- rend-De Haan, Hovings, Bölger en Boe- laars van het tweede over te hevelen naar de selectie van het eerste elftal, die mo menteel uit ongeveer veertien spelers be staat. Dit groepje zal het moeten „gaan maken.” (Van onze sportredactie) LUDWIGSHAFEN. Wim Ruska zal vandaag niet uitkomen in het toer nooi om het wereldkampioenschap alle categorieën. Dokter Anker-Smit, bonds- arts van de BBN, verbood de nieuwe wereldkampioen voor de tweede maal de mat op te gaan, omdat hij gisteren in een uitvoerig onderzoek een gal blaasontsteking constateerde. Direct na de finale tegen de Westduitser Klaus Glahn, donderdagavond, werd Wim Ruska onwel. In eerste instantie werd dat aan oververmoeidheid toegeschre ven, maar in de nacht van donderdag op vrijdag deed de Amsterdammer geen oog dicht. Hij werd gekweld door hevige buikpijn, die ook in de loop van de dag aanhield; gistermiddag nog ver zekerde Ruska, dat hij koste wat het kost, door wilde gaan. nog meer vastomlijnde ideeën in zijn hoofd om dit belangrijke hockeyjaar tot een succes te maken. Belangrijk om dat de KNHB binnen afzienbare tijd dan toch wel over zal gaan tot het instellen van een hoofdklasse, waarbij Bovelander (voorzichtig) in de richting denkt van een indeling van drie westelijke, drie zuidelij ke en twee teams uit het kwalitatief Het eerste herenteam van Alliance heeft de laatste jaren in de promotieklas se een beetje meegesukkeld. Dit is vooral gevolg geweest van het ontbreken van een bepaalde, opbouw. Het komend jaar zal hier flink aan gesleuteld worden. Er is een vaste kern dat een redelijk elftal moet kunnen opleveren voor een plaats in de middenmoot. HBS zal proberen vol gend seizoen op gelijke hoogte met Al liance te komen. Het elftal is ingrijpend gewijzigd. Nog maar vier spelers van vo rig jaar zijn overgebleven, de rest is aan gevuld met jong talent. Het sterk ver jongde team heeft al een aardig succes geboekt; het afgelopen weekeinde werd het Alliance-toernooi gewonnen. Ook bij Strawberries is men hoopvol gestemd. Men heeft een kernploeg geformeerd en hoopt hiermee een grotere rivaliteit te creëren, die dan tot betere resultaten zal moeten leiden. De begeleiding van het eerste team is aanmerkelijk verbeterd. Eén trainer en coach moeten trachten de hoopvolle verwachtingen te realiseren. VANCOUVER (AP). De Nederlandse internationale meester Hans Ree staat na de tiende ronde van het open Canadese kampioenschap weer alleen op de eerste plaats. Gisteravond versloeg Ree de Canadees Ed Formanek, die al eerder in dit toer nooi van zich had doen spreken door twee grootmeesters in het stof te doen bijten. De woensdag afgebroken partij tussen Formanek en de Russische wereldkampi oen Boris Spasski werd vandaag zonder verder te spelen remise gegeven. Voor jonge assistent-accountants met enige jaren ervaring die de ambitie hebben vooruit te komen, biedt een groot (maar niet té groot) accountantskantoor goede mogelijkheden. De plaatsingsmogelijkheden bij Van Dien Co ontstaan door schaalvergroting en expansie in vele sektoren. Mede daardoor zijn ook de promotiekansen reëel. De vakatures betreffen verschillende kantoren. Ook bestaat de mogelijkheid te zijner tijd door tijdelijke detachering buitenslands internationale ervaring op te doen. Kandidaten gelieve hun sollicitatie te richten aan (Van onze paardesportmedewerker) DUINDIGT Hoewel zondagmiddag op Duindigt’s traditionele KLM-dag de dra verijen bijzonder goed zijn en zelfs Eland jaar nog fel. Peter en Jan Snijders hoeven qua judo niet voor hem onder te doen, maar zij hebben andere dingen aan hun hoofd. Jan en Peter hebben enkele jaren geleden definitief voor hun maatschappe lijke positie gekozen. Is dat eenmaal ge beurd, dan komt het judo altijd op de tweede plaats en is de minst slechte klassering op belangrijke toernooien voor hun altijd nog genoeg”. Met het afscheid van Jan en Peter Snijders wordt er opnieuw een belangrijk hoofdstuk judogeschiedenis afgesloten. Tien jaar geleden werd het door Peter Snijders geopend met een senioren- en juniorentitel op de Europese kampioen schappen in Milaan. Naast een handvol nationale kampioenschappen en een derde plaats op de wereldkampioenschappen in Rio de Janeiro voegde hij daar nog twee maal een continentale titel (in 1966 en 1969) aan toe. Jan Snijders veroverde zijn enige Europese titel in 1962 in Essen. In deze en tientallen andere toernooien, waarvoor zij meerdere malen de wereld rondreisden, deden zij ervaringen op, die voor de komende judogeneratie van on schatbare waarde kunnen zijn. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat Anton Gees ink, op wiens Utrechtse sportschool de tweeling traint, verzekert: „Wat er ook gebeurt, ik zal mijn uiterste best doen om dit tweetal voor het Nederlandse judo te behouden. Ik ga met de bond overleggen, hoe wij ze zo snel mogelijk in een of andere functie of op een scheidsrechters- cursus kunnen krijgen. Het zou toch doodzonde zijn als het Nederlandse judo geen gebruik maakte van hun kennis”. Van dit aanbod maakt het Eindhovense duo graag gebruik. Jan Snijders: „We koesteren geen enkele wrok. Als Peter en ik opnieuw zouden mogen beginnen, dan kozen we weer voor de judosport. We hebben een enorme tijd gehad. Door het judo hebben we veel kunnen zien. Nu voor ons het einde gekomen is, stellen we graag onze tijd beschikbaar om mee te helpen de jonge judoka’s aan de top te krijgen”. Hij was vooral gebrand op een ont moeting met de Japanner Shinomaki, die hem twee jaar geleden in Mexico naar een tweede plaats verwees. Die revanche zal er nu niet k omen, wat niet alleen de kansen van de Japanners Shinomaki en Sekine, maar ook die van Glahn op een titel aanmerkelijk vergroot. Chef d’équipe Jaap Methorst heeft gisteravond nog vergeefs gepro beerd om middengewicht Martin Pog- lajen als vervanger in het toernooi te krijgen. De verantwoordelijke heren van de IJF hielden zich echter strikt aan de regels en weigerden pertinent. Van de vier Nederlanders die giste ren in actie kwamen, kon alleen Mar tin Poglajen overtuigen. De Limburger wordt niet langer geplaagd door zijn knieblessure, wat de Senegalees Cisse en de Italiaan Galimberti tot hun schade ondervonden. Poglajen maakte respectievelijk met een houdgreep en een verwurging een einde aan hun rol. In de derde ronde had de Heerlenaar veel moeite met de Europese kampioen Auffray (Frankrijk). De felle Nederlander haalde echter voldoende voordeel uit twee flinke ba lansverstoringen om voor de overwin ning in aanmerking te kunnen komen. De scheidsrechter, die de twee voor naamste inzetten van de Fransman on geldig had verklaard, omdat ze buiten de mat uitgevoerd zouden zijn, was echter een andere mening toegedaan en koos voor Auffray. De Europese titelhouder moest het een ronde verder op zijn beurt afleggen tegen de Japan ner Fujii, die het kampioenschap op zijn naam schreef door in de finale zijn landgenoot Shigematsu te ver slaan. Ook in het halfmiddengewicht betwistten de Japanners Minatoya en Tsuzawa elkaar de titel. In een o p bijzonder hoog peil staande partij slaagde Minatoya er niet in om als eerste driemaal achtereen de wereldti tel op zijn naam te schrijven. Hij verloor op beslissing van Tsuzawa. Voor de Nederlandse halfmiddenge- wichten was er in dit spel geen plaats. Leo Heijnen verloor zijn eerste wed strijd van de Chinees Huang Kong-Ja en Eddy van der Pol kon het in zijn eerste partij niet bolwerken tegen de Italiaan De Palma. LEIPZIG De Oostduitser Roland Matthes heeft vrijdagavond in Leipzig tijdens de wedstrijd tegen de Verenigde Staten het Europese record op de 100 m vlinderslag verbeterd en gebracht op 55.7 sec. Matthes was met 56 sec. al recordhou der. Mark Spitz was sneller en won in 55.3 sec. Het wereldlrecord staat op 55 sec. mindere noorden en oosten van het land. Het is voor Bovelander een duidelijke zaak dat het toch wel aardig is om op dit punt niet de boot te missen. „Kijk als je eenmaal in die hoofdklasse zit dan blijf je daar voorlopig wel een paar seizoenen in. Als er elftallen degraderen dan zullen dat aanvankelijk toch wel de teams uit het noorden en oosten zijn.” Toch realiseert hij zich dat het geen eenvoudige zaak zal worden. Vorig jaar immers nog kon BMHC nog maar juist het hoofd boven water houden. Bovelander: „Dat constante gevecht tegen degradatie dat werkt zo deprimerend moet tot het verleden gaan behoren. Dat probeer ik tenminste te bereiken, hoewel de tegenstand ook dit jaar weer enorm groot zal zijn, omdat het krachtsverschil niet zo vreselijk groot is. Veel is afhankelijk van een goede sfeer. Daar kan ik niet genoeg op hameren.” CRICKET. Het Nederlandse cricket- elftal zal ter afsluiting van hei seizoen geen weds'rijd spelen tegen hel testteam van India. Er is sprake van geweest dat het team dat nog in Engeland verblijft, naar Nederland zou komen. Voor coach Anton Geesink is het zo klaar als een klontje, dat die vroegtijdige uitschakelingen toegeschreven moeten worden aan hun veranderde mentaliteit. Geesink: „Neem nu zo’n Fujii (de nieuwe wereldkampioen hi het middengewicht, red.), die jongen is volgzaam, kijkt niet verder dan de judomat en is met zijn 19 HAARLEM. Een voorbeschouwing van het hockeyseizoen is niet zo’n spec taculaire bezigheid zoals de jaarlijks te rugkerende prognoses voor het voetbal seizoen. En toch sluimeren al enkele ele menten van die bonte voetbalwereld in de tot voor kort zo gezapige hockeygemeen- schap. De ontwikkelingen gaan echter snel. Volgend jaar komt er een landelijke hoofdklasse, hetgeen het spelpeil een enorme push kan geven. Verenigingen die voor hun eerste een onkostenvergoe ding uittrekken. De trainingen worden meer op professionele leest geschoeid, spelsystemen komen steeds meer in zwang. Vooral voor de teams van de ho gere klassen zullen deze ontwikkelingen niet meer ontweken kunnen worden. Dit geldt dan in het bijzonder voor de eerste klasse waar een scherpe selectie voor de nieuw te vormen landelijke eerste klasse zal worden toegepast. Rood Wit zal trachten zo snel mogelijk de in het afgelopen seizoen gemaakte misstap goed te maken. Er is flink ver jongd en er wordt intensief getraind om dit waar te maken. Scheybeeck is dan eindelijk derde klasser. Dat het in deze klasse best zal kunnen gaan mag gesteld worden aan de hand van de resultaten van de oefenwedstrijden, zowel Ever Swift als Kraaien werd verslagen. Ever Swift echter miste toen haar eigen keep- ster. De 4-1 nederlaag tegen Scheybeeck is dan ook niet maatgevend voor de ver wachtingen van Ever Swift. Er wordt nog naarstig geëxperimenteerd om tot een zo’n sterk mogelijk team te komen. In de vierde klasse heeft Eechtrop misschien, nu het te sterke Scheybeeck gepromoveerd is, een kans om de hoogste plaats te behalen. Hetzelfde geldt voor Bennebroek, zodat de wedstrijden BennebroekEechtrop wel eens van doorslaggevende betekenis kun nen zijn. Zandvoort zal het weer in de tweede klasse moeten proberen. De ploeg schoot vorig jaar net iets te kort om het eerste klasserschap te bereiken. Dit jaar is men zwaarder ingedeeld. Laren, Hilversum en TOGO zullen de zwaarste concurrenten zijn. DEN HAAG. De uitslag van sportto- to nr 3 van afgelopen zondag is: Aantal deelnemers 663810. Bruto inleg 1.539.003. Prij zenbedrag 650.998. Ie prijsl62.749; 3 winnaars elk bruto 54.249.80. 2de prijs 162.749; 82 winnaars elk bruto 1.984.80. 3de prijs 146,40. De premie van 162.749 wordt na het verstrijken van de reclametermijn bij lo ting toegewezen aan een van de eerste prijswinnaars. LUDWIGSHAFEN. De uittocht van de Nederlandse topjudoka’s, die, tenzij er binnen korte tijd wonderen gebeuren, tot een aftakeling van de nationale ploeg zal leiden, werd door de Eindhovense twee ling Jan en Peter Snijders ingezet. Na de troosteloze uitschakeling van de vier Ne derlandse deelnemers in het halfmidden- en middengewicht verklaarden zij gisteren als klap op de vuurpijl, dat hun aandeel in de wereldtitelstrijd als definitief af scheid van de wedstrijdsport gezien moest worden. Zij bijten de spits af, want het is nu al zeker, dat Wim Ruska, Poglajen, die gisteren als enige aan de verwachtingen voldeed, Eddy van der Pol en Karei Gietelink hun voorbeeld na de Olympi sche Spelen volgend jaar zullen volgen. Wat er overblijft is een enorm groot gat, dat onmogelijk uit het huidige povere jeugdbestand aangevuld zal kunnen wor den, althans de eerste jaren niet. „Want”, expliceerde coach Anton Geesink, „jon gens als Jan en Peter Snijders zullen er in Nederland wel zijn, maar alleen moe ten ze dan nu nog met judo beginnen”, waarmee de enorme leegte achter de „ou- de” toppers voldoende is omschreven. ken delven zij ditmaal het onderspit tegen de ren om de Gold Cup. Een formidabele ren, die met haar 18’/i mille aan prijzen, zeventien paarden uit de boxen heeft ge lokt. Daar de ren als handicap is uitgeschre ven, hetgeen wil zeggen dat elk paard in theorie een gelijke kans heeft, draagt deze Gold Cup een bijzonder open karakter en is zelfs met de beste wil van de wereld geen uitgesproken favoriet te vinden. In dicaties zijn echter dat trainer Bertus Riem zijn cavalerie (Heather Hill, Legal Issue) in een zeldzame vorm heeft, doch daar tegen over staat dat Cleopatra en Capri Pilot ondanks het zware seizoen nog geen sprankje van hun conditie kwijt zijn. En om het nog moeilijker te maken zijn voor vier volbloeds Franse jockey’s aangetrok ken. In de derde klasse heeft Eechtrop weer enkele routiniers het elftal binnenge haald. Een zeer strikt trainingsprogram ma wordt afgewerkt en het eerste jaar is men een consolidatie van de positie te vreden. Zandvoort zal het eens een keer waar moeten maken. Het verschil tussen het eerste en tweede is te groot. Het een klasse hoger opererende tweede team moet voor de nodige versterking kunnen zorgen, om het tweede-klasserschap te bewerkstelligen. Voor Rood Wit geldt het zelfde als voor Eechtrop. Men zal zich trachten te handhaven en een eventuele hogere klassering te bemachtigen. Scheij- beeck zit met een probleem dat precies omgekeerd evenredig is aan dat van Zandvoort. Het reserve-team van Scheij- beeck is naar de districtsklasse gedegra deerd. Het zal nu bijzonder moeilijk wor den om met een dusdanig smalle selectie een rol van betekenis in de derde klasse mee te spelen. De vierde klasse zal voor al gekenmerkt worden door de derby’s Ever Swift-Saxenburgers. Een van de twee zal de koppositie voor zich opeisen, waarbij Bennebroek een goede derde kan worden.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 18