Wegenbouwers slaan alarm Zwaardere straf voor misbruik wekaminen VYDM-blad B b HUISARTSEN STEEDS ONTEVREDENER Spaanse deserteur land uit gezet „Rijk remt nieuwe werken al af” verboden Minister wil wetswijziging: Tweede anonieme brief ontvangen anders dan nu Maandag 45 jaar MEDISCH CONTACT WAARSCHUWT: ir Kort geding gestrand op formele gronden Tiel begint nieuw tandheelkundig experiment Eis van drie jaar voor moord op echtgenoot Beperking van studentental moet Waarom tijd verliezen in ’’zomaar een baan”? 7.x Moordzaak-Bloemena (Van onze redactie binnenland) Directe resultaten HAARLEM. Onder de prakti- zerende huisartsen in een toenemende onvrede te constateren over de wijze waarop zij moeten functioneren in het huidige maatschappelijk bestel, een bestel dat aan de ene kant in toenemende mate kritiek heeft op de huisarts en aan de andere kant steeds grootser verwachtingen koestert van de geneeskunde waartoe diezelfde huisarts toegang geeft, aldus een ar tikel in het laatste numer van Me disch Contact. Het blad stelt vast, dat er een aanzienlijk tekort aan huis artsen met name in de grote steden van de randstad bestaat. Dit tekort wordt gestaag groter. Minister De Brauw: Aan eind-examinandi met ambities hd uc Informatie-bon ^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/VVVVVVVWVWWVUVVVVVWVVVVVVWVVtAAAAAAAAAAA (Van onze correspondent) Volgens ir. Prins is de laatste vier maan- groepspraktijken Prins Claus viert maandag zijn 45ste verjaardag. Ter gelegenheid daarvan maakte Max Koot deze foto. hem in Nederland toe te laten” aldus het ministerie van Justitie. Donderdagavond, toen het besluit om de Spanjaard de dag daarop uit het land te zetten al bekend was, hebben leden van Release de Leeuwarder ad vocaat mr. A. D. van Leeuwen ver zocht zich voor het lot van Menas Garcia Pellicer in te zetten. De advo caat sprak die avond nog met commis saris H. Postma van de Leeuwarder gemeentepolitie, die beloofde hem te zullen opbellen wanneer de Spanjaard op transport zou worden gesteld. Dit is niet gebeurd. DE BILT. De rijkspolitie in De Bilt heeft er nog steeds vertrouwen in dat de moordenaar van het negenjarige Amster damse jongetje Bastiaan Bloemena wordt gevonden. UTRECHT. In Tiel gaat binnenkort een nieuw experiment op tandheelkundig gebied van start. Alle aanstaande moeders en alle kleuters tot zes jaar zullen in het kader daarvan een curatieve en mondhy- giënische behandeling ondergaan. De duur van dit projekt is op ongeveer tien jaar gesteld. De Ziekenfondsraad zal de proef financieel steunen. Verder zegt het blad, dat de huisartsen zelf de wegen moeten wijzen waarlangs men tot oplossingen kan geraken. I dez me paj gel I hei inz; mii me de te me P cibe de mir ver, ma: V01| tuij kur voo het de V wa< mal een stn wo: te km bes fen wo Bi ovei keei poli „SOI in i fiets tal medische faculteiten van zeven wordt dit aantal van 285 per jaar gehaald, met ongeveer 40 huisartsen per faculteit. Deze gegevens zijn onvoldoende doorgedrongen tot het grote publiek, de publiciteitsmedia, de politieke partijen en de overheid, zo wordt gesteld. Het is wèl bekend dat er een bepaald tekort zou bestaan, maar geen der genoemde groepen schijnt enig idee te hebben van de achtergronden en de diepgang van dit tekort. Het ernstigste is echter dat men in het geheel niet is doordrongen van de enorme consequenties die het huisartsentekort voor de gezond heidszorg in haar huidige vorm met zich meebrengt als het tekort niet wordt opge heven en de vlucht uit het beroep niet tot staan wordt gebracht. Het Algemeen Tiels Ziekenfonds heeft de Ziekenfondsraad geschreven, dat met de in 1953 in Tiel ingevoerde fluoridering van het drinkwater grote successen zijn bereikt. Kinderen die dit water vanaf hun geboorte gebruiken hebben 50 tot 60 per cent minder tandbederf dan leeftijdgeno ten aldus het ziekenfonds. Bovendien zijn de gaatjes in hun tanden en kiezen klei ner, zodat ze beter hersteld kunnen wor den. Ook zijn er minder kanaalbehande- lingen nodig en is het aantal tanden en kiezen dat moest worden getrokken op het vijftiende jaar met meer dan 90 percent gedaald. Bij de proef, die vanaf het begin is begeleid door een team onder leiding van prof. dr. O. Backer Dirks, zijn de gebitten vergeleken van kinderen in Tiel (gefluorideerd water) en in Culem- borg (ongefluorideerd). In 1969 bedroegen de gemiddelde kosten voor tandheelkundige verzorging landelijk gezien 1.008,41 per honderd zielen, bij het Tielse ziekenfonds 797,40 en bij een fonds in een nabijgelegen ongefluorideerd gebied 1041,91. sioenfondsen, en het inlassen van de reeds in 1967 toegezegde fiscale faciliteiten, ht bevorderen van de vestiging van huisart sen door het oprichten van een eigen in 1967 toegezegde fiscale faciliteiten, het mogelijk maken van uitgebreider taxiver voer naar het spreekuur voor zieken fondsverzekerden, het verlenen van woon- en parkeerfaciliteiten in de grote steden, het geven van voorlichting aan het pu bliek over de moderne praktijkvoering in de huisartsengeneeskunde. Teneinde het werk van de huisarts uitsluitend te beperken tot arbeid samen hangend met zijn eigenlijke functie als huisarts, zal het absoluut noodzakelijk zijn een aantal nevenfuncties neer te leggen, zoals tal van keuringen en contro les voor de bedrijfsverenigingen. Deze ta ken dienen door andere artsen verricht te worden. He om c pakk op tï recht de 1 Het 1 ker o zijn het l dat c geste belas jaar maat geng< overl te kc houd en w de c zulle: kelin vloec belof inflat ze za sen, i kend Va pelijl geleg den. linie omdé die i prijs comp de v reet W; gape te v de ir eerst en d overi stan< het i niet profi ww> /WW I; In zijn land wacht hem drie maan- Iden gevangenis en drie maanden dienst Iin de Sahara volgens het Leeuwarder echtpaar Lopez Abellean, dat zijn za- I ken had waargenomen toen hij in de I Friese hoofdstad ingesloten zat. I De jongen was ongeveer een maand I I geleden in paniek na een vechtpartij Iuit militaire dienst gevlucht. Zonder papieren kwam hij op 4 augustus lif- tend aan in Leeuwarden, waar hij zich I I bij de politie meldde. Na verhoor werd I hij ingesloten. Hij vroeg om een ver- I blijfsvergunning, maar die werd hem geweigerd, omdat er geen reden was VWAAMAAMIVWVIAMIWWVWVWWWWWVWWWW DEN HAAG. De raad van Bestuur voor het Bouwbedrijf heeft woensdag een gsprek gehad met minister Drees jr van Verkeer en Waterstaat en zal binnenkort ook een gesprek hebben met minister Udink, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening over de voorgenomen bezuinigin gen in de wegenbouw. Minister Drees zou, zo zei de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers, ir. H. D. Prins gisteren op een perconferentie heb ben gezegd: „We kunnen niet anders. We moeten bezuinigen”. den al duidelijk een afremming merkbaar bij de uitgifte van werken. Totaal schat te hij die afremming op 100 tot 200 mil joen gulden. „Er wordt al stilzwijgend ge temporiseerd”, zei ir. Prins. „Dat kwam, evenals de bezuinigingsplannen, als een donderslag bij heldere hemel. Minister Bakker w as op zijn 800 kilometer-plan voor rijkswegen aan het begin van dit jaar al 300 kilometer achter. We verwacht ten juist dat we in onze handen moesten spuwen om dat in te halen”. Er zal moeten worden gestreefd naar een normale praktij kgrootte van om streeks 2500 zielen per huisarts. Ook de honorering zal zó moeten zijn dat de praktijkvoering bij dit aantal economisch i mogelijk is, zo wordt gesteld. Ten slotte wordt gezegd dat de investeringen in de huisartsengeneeskunde binnen het volks- gezondheidsbudget dienen te worden ver hoogd, dat de investering in de afdelingen huisartsengeneeskunde aan de medische faculteiten binnen het budget van Onder- Ir. Prins meent dat de voorgenomen bezuinigingen (in de orde van grootte voor 1972 van 75 miljoen gulden voor rijkswe gen, 15 miljoen gulden voor provinciale en gemeentelijke wegen en 10 miljoen voor het onderhoud van wegen) betekenen dat de wegenbouwers op halve kracht zullen moeten draaien. Nu wordt 75 pct. van de capaciteit van de wegenbouwers benut. Hij verwacht in versneld tempo ontslagen in de wegenbouw, met name in het noor den, waar werken aflopen zonder dat er nieuwe werken in portefeuille zijn. Ir. Prins zei dat het rapport van het Nederlands Economisch Instituut over de verkeers- en vervoerssituatie in Neder land spoedig te verwachten is. Vooruitlo pend daarop zei hij, dat de Nederlandse Spoorwegen hem dinsdag hebben ver klaard dat als het net van de Nederland se Spoorwegen zou worden bekeken op eco nomisch rendement er slechts een „romp net” in het westen zou overblijven met enkele verbindingen naar de andere delen van het land. Volgens de N.S. zijn er baan vakken, die de dagelijkse kosten zelfs niet meer opbrengen. Daarbij is o.a. het tra- jet Santpoort NoordIJmuiden. DEN HAAG. De advocaat-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft te gen een 35-jarige vrouw uit Den Haag een gevangenisstraf geëist van drie jaar we gens moord op haar echtgenoot. Op 19 oktober 1970 stak de vrouw haar man met een mes dood na eindeloze moei lijkheden in hun huwelijk. Voor beiden was het hun tweede huwelijk. Zij hadden er vaak over gesproken dat het beter was als één van hen dood zou zijn. Terwille van hun kind had de vrouw voor de dood ge kozen van haar man, van wie zij geschei den leefde, maar die zij nog regelmatig ontmoette. Na haar daad had zij zich bij de politie gemeld. De rechtbank in Den Haag had haar ver oordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar. DEN HAAG. Minister Van Agt (Jus titie wil dat bij een herziening van de wet geving op het terrein van middelen die ge vaarlijk zijn voor de volksgezondheid, het bestaande strafmaximum wordt verhoogd. De minister heeft dit vrijdag aan de Twee de Kamer meegedeeld. Hij wijst er op, dat het misbruik van wekaminen een verschijnsel is, dat in het drugprobleem in ons land een belangrijke plaats inneemt. Het misbruik van deze vrij gemakkelijk te vervaardigen midde len wordt in een aantal landen, waaron der verschillende West-Europese, als een bijzonder ernstige bedreiging van de volksgezondheid beschouwd. Na de nadere wijziging van de wet op de geneesmidde lenvoorziening wordt ook het zonder ver gunning of recept aanwezig hebben van wekaminen met straf bedreigd, namelijk met maximaal zes maanden hechtenis of een geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. Aangezien de sluikhandel is gebaseerd op het misbruik van verdovende en opwek kende middelen als internationaal ver schijnsel, dient ons land zich er op te be zinnen of de nationale wetgeving voldoen de op de medewerking aan de internatio nale drugbestrijding is toegesneden, aldus de bewindsman. Het VVDM-bestuur weet niet precies waarop dit zou kunnen slaan. In het blad, dat al meer dan een week geleden is uitgekomen en dat door iedereen in de kazerne is gelezen, staan hier en daar wel opmerkingen, onder meer over het kader en de democratie in de kazernes, die volgens het hoofdbestuur misschien wat tactischer geformuleerd hadden kunnen worden, maar volgens het bestuur is er geen sprake van ondermijning van de krijgsmacht of iets dergelijks. Nergens in het blad wordt opgeroepen tot het deelne men aan acties of stakingen. Het voorlopig verspreidingsverbod kan door de lectuurcommissie van het minis terie van Defensie in een definitief verbod worden omgezet, waarna de redactie voor de krijgsraad moet verschijnen. In het gewraakte nummer uit het afde lingsbestuur ook kritiek op de WDM, omdat haar bestuurders het overleg met de hoge heren belangrijker vinden dan het contact met hun maten, terwijl sommige van die bestuurders zelfs gingen den wel aan toe, dat de WDM zich langzaam van deze fout begint te herstellen. extramurale gezondheidszorg moeten wor den aangebracht. Hierbij zal ook een her oriëntering van de hulpverlening moeten plaatsvinden, dat is daar waar de huisart sengeneeskunde zijn plaats heeft: aan de basis van de gezondheidszorg. Dit betekent dat er prioriteiten zullen moeten worden gesteld, dat er een keuze zal moeten worden gemaakt uit de mogelijkheden die zich voordoen: solitaire huisartsen, samen werkende huisartsen, groepspraktijken of (wijk)gezondheidscentra. Het is op dit stuk dat de Nederlandse huisartsen hun stem moeten laten horen en moeten aan geven hoe zij willen of kunnen werken. Het is opvallend, zo wordt gesteld, dat op vele niveaus de problemen van de huisartsengeneeskunde worden geacht van de baan te zijn met de stichting van en gezondheidscentra. Afgezien van het feit dat er nog slechts enkele zijn, is het de vraag of zij op den duur te betalen zijn en of zij op langere termijn levensvatbaar blijken. De gewenste -nwas zou gemiddeld ‘’*’5 huisartsen per "t moeten bedragen. In 1981 zou dan een totaal bereikt worden van 5750 huisartsen. Bij het huidige aan- LEEUWARDEN-SCHIPHOL. De 20-jarige Spaanse deserteur Menas Garcia Pellicer is vrijdagmiddag per vliegtuig naar Barcelona gestuurd, na dat een laatste poging om hem met een kort geding in Nederland te hou den op formeel-juridische gronden was gestrand. Het kort geding diende ’s morgens om elf uur, toen de jongeman al op het transport gesteld was naar Schiphol. Het leek er even op alsof de Spanjaard alsnog een dag in ons land had kunnen blijven toen bleek dat het vliegtuig al volgeboekt was. Maar een passagier was bereid zijn plaats af te staan, zodat de jongen toch kon ver trekken. Eten geweigerd. Een aantal gedetineer den van de Bredase strafgevangenis „De Koepel” heeft vrijdagmiddag het eten geweigerd om kracht bij te zetten aan het verzoek om beter voedsel. Volgens de voorlichtingsdienst van het gevan genwezen waren het vijf gedetineerden die het voedsel hebben geweigerd. Vrij dagavond zou iedereen weer aan de maaltijd hebben deelgenomen. Er zijn nu 391 tips binnengekomen. Verder is een tweede anonieme brief door de politie in Amsterdam ontvangen met ongeveer dezelfde inhoud als de eerste: de schrijver zegt berouw te hebben. In deze tweede brief, die in Zevenaar is gepost, suggereert de briefschrijver dat hij naar het buitenland zal vertrekken. De brief bevat te weinig gegveens om vast te kunnen stellen of de schrijver iets meer weet van de moord dan wat hij uit kranteberichten kan hebben gehaald. Het handschrift van beide brieven is een ver draaid blokschrift en er zitten wellicht opzettelijk gemaakte spelfouten in. Voor het onderzoek naar de weg die het kleed is gegaan waarin het lichaam was gewikkeld, moeten 500 tot 600 adressen worden afgegaan. Om dat werk te verge makkelijken, heeft de fabrikant van het kleed zich bereid verklaard precies zo’n kleed te fabriceren. Het zal dan in een aantal stukken worden verdeeld, zodat een team rechercheurs ermee op onder zoek kan gaan. D politie is donderdag begonnen met een grootscheeps buurtonderzoek in de omgeving van de Minervalaan in Amster- dam-Zuid, waar het jongetje woonde. Vele instanties en personen houden zich op het ogenblik bezig met de toekomstige structuur van de gezondheidszorg in Ne derland, maar ondertussen isde kans groot dat tijdens alle discussies niemand hoort of ziet dat het trekpaard van de gezondheidszorg onder zijn last dreigt te bezwijken en dat men pas verbaasd zal zwijgen als men plotseling ontdekt dat de stakker er niet meer is. Het is te verwachten dat de toekomstige gezondheidszorg qua structuur in belang rijke mate zal worden bepaald door de komende adviezen van de SER aan de regering. Hoe dan ooi- hfnnen de toekom stige structurele en mogeliikhe den zullen ten gevr i wetenschappe lijke en maatschappelijke ontwikkelingen de nodige veranderingen in de intra- en DEN HAAG. Bij een verdere grote groei van het studentental zal een beper king onontkoombaar zijn, maar dan op wettelijke basis krachtens democratische besluitvorming in het parlement. Dit is de mening van minister De Brauw van We tenschappen. De minister is tegenstander van maatregelen, die sommige universitei- ten hebben genomen om de toelating van studenten te beperken. De psychologische faculteit in Leiden heeft van zo’n maatregel inmiddels afge zien. De medische faculteit van Groningen zal er eveneens van afzien. Minister De Brauw hoopt dat dit voorbeeld door de andere universiteiten zal worden gevolgd. Er kan volgens de minister niet worden voortgegaan op de oude weg, waarbij steeds meer geld, meer personeel en meer nieuwe gebouwen beschikbaar moeten ko men. Vele pas afgestudeerde artsen vinden het huidige werkklimaat van de huisarts in de grote steden niet acceptabel en kiezen een andere plaats van vestiging als huisarts, buiten de grote steden. Van het totaal der afstuderende artsen kiest ten slotte maar een klein deel voor de huis- arts-geneeskunde. Het huisartsentekort in Nederland wordt geschat op 750. De be volkingstoename jaar maakt dat huisartsen extra nodig zijn om de achter stand niet te doen toenemen. Het opruimen van bestaande knelpun ten kost waarschijnlijk minder geld en geeft in ieder geval op korte termijn directe resultaten, die beter te voorspellen zijn. Hierbij wordt gedacht aan: het ver lenen van voorrang aan de uitbouw van de beroepsopleiding tot huisarts na het artsexamen, het bevorderen van associatie binnen de grote praktijken, het bewerk stelligen van meer reële vergoeding van nraktijkkosten in de ziekenfondshonore ring. het mogelijk maken van de defini tieve verplichte pensioenregeling door aanneming van de wet op de beroepspen- Gehuwde priester. Het Nederlandse epis copaat zal door een voorzichtige en ge nuanceerde aanpak in Rome proberen de gehuwde priester in Nederland die nog als priester werkzaam is, zo effi ciënt mogelijk te laten functioneren. Het episcopaat wil een conflict met Rome in elk geval voorkomen, aldus verluidt uit goedingelichte kringen. Het Vaticaan bracht op 13j anuari een rapport uit, waarin de kwestie van de gehuwde en gedispenseerde priester op streng juri dische wijze werd benaderd. Dit rapport heeft nog geen onmiddellijke conse quenties gehad voor de Nederlandse priesters. Visite met koe. Een veehandelaar uit Ben- nekom wilde op verjaardag visite bij fa milie in Ede. Daar evenwel een koe op het punt stond te kalven, kon hij eigen lijk niet weg. Hij besloot om toch te gaan en wel met de koe in een veewagen. Na elk borreltje ging de veehandelaar even buiten kijken hoe de toestand van de koe was. Laat op de avond bleek zijn zorg niet vergeefs. Hij kon met twee dieren naar huis. „Windhandel”. In Noord-oost Friesland is een stichting opgericht, die zich wil in zetten voor het ongeschonden in stand houden van het landschap en het tot redelijke proporties terugbrengen van de huidige „windhandel” in recreatie woningen. De stichting, die onder de naam „Terp en Stee” gaat werken, wordt op 7 september in het gemeen tehuis van Westdongeradeel in Ter- naard ten doop gehouden. De stichting wil daarvoor in aanmerking komende boerderijen en woningen trachten te ver werven en die tegen kostprijs overdra gen aan geselecteerde gegadigden. UTRECHT. De plaatsvervangend commandant van de Juliana van Stol- bergkazerne in Amersfoort, luitenant-ko- lonel Van Emmerik, heeft vrijdag het afdelingsblad van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen een voorlopig verspreidingsverbod opgelegd. Hij heeft het hoofdbestuur van de WDM desge vraagd meegedeeld, dat de algemene strekking van het desbetreffende nummer hem tot deze maatregel heeft doen beslui ten. van circa 125.000 per er per jaar circa 50 wijs en Wetenschappen dienen te worden opgetrokken en d at er een Nederlandse opleiding vóór praktijkzuster-broeder moet worden gecreëerd en dat de nascho ling van de huisarts met name ten aan- i zien van de gedragswetenschappen zal moeten worden bevorderd. De advocaat heeft nog vóór het kort geding, dat om elf uur begon, gespro ken met mr. H. C. Fraaij van de hoofdafdeling Vreemdelingenzaken en Grensbewaking van het ministerie van Justitie. Hij verzocht de uitzetting op te schorten om herziening van de wei gering van een verblijfsvergunning te vragen. Mr. Fraaij zei voor opschorting geen aanleiding te zien. De president van de Leeuwarder rechtbank, mr. J. Schaafsma, verklaar de zich niet bevoegd om over deze zaak te oordelen. De Spanjaard was op dat moment namelijk al buiten zijn arrondissement. Bovendien was de dag vaarding nietig, omdat deze was ge richt aan commissaris Postma. De dag vaarding had schriftelijk moeten wor den betekend aan het parket van de procureur-generaal in Den Haag. Inmiddels zat de Spanjaard op Schiphol te wachten op de uitslag van het kort geding. Die uitslag bereikte echter door een communicatiefout niet de betrokken afdeling van de KLM, zodat het vliegtuig al geheel bezet was toen de marechaussee met de Span jaard arriveerde. Gezagvoerder Zeyffert weigerde aanvankelijk hem mee te nemen op zijn vlucht naar Barcelona. Onder druk van boven af schikte de gezagvoerder zich tenslotte in de vol gende oplossing: een meisje van 5 jaar zou op de knie van een familielid worden genomen en een buitenlandse zeeman was bereid later via een ande re verbinding naar zijn bestemming (Nice) te vliegen. Daardoor kwamen er twee plaatsen vrij, één voor de Span jaard en één voor de hem begeleidende marechaussee. Vrijdagmorgen om half acht ging de politie met de jongen op weg naar Schiphol, zonder dat dit aan mr. Van Leeuwen werd gemeld. De advocaat spande een kort geding aan tegen de staat, waarin opschorting van de uit zetting werd gevraagd, teneinde het inmiddels ingediende verzoek om her ziening van de weigering van een ver blijfsvergunning normaal te kunnen afhandelen. W, ADVERTENTIE Accountants Ik wil graag een gesprek met u hebben. Wilt u mij laten weten wanneer dit kan? De envelop (geen postzegel) als volgt adresseren: Antwoordno. 3426 Amsterdam-c. VAN DIEN CO - AMSTERDAM FREDERIKSPLEIN 1, TEL. 020 - 6 46 06 KEIZERSGRACHT 369, TEL 24 05 93 MUSEUMPLEIN 17, TEL. 73 19 33/76 46 26 Niet iedereen kan of wil accountant worden. Maar jonge mensen met een "administratieve knobbel” en gevoel voor cijfers, zullen in dit vak veel voldoening vinden. Een belangrijk aspekt bij je beroepskeuze! Prettig werk, dat je steeds konfronteert met.andere mensen en situaties. En; op een groot kantoor als het onze bovendien de mogelijkheid door tijdelijke detachering buitenslands internationale ervaring op te doen. Werk op intellektueel niveau. Je studeert verder, terwijl je al verdient (met een gunstige kostenregeling). Je wórdt iemand! Een laatste belangrijk punt: je promoties hangen niet af van het ’’opschuiven” van anderen. Je kunt in het accountantsberoep nog carrière maken! Het is de moeite waard in een gesprek méér informatie over het accountantsberoep te krijgen en zelf vragen te kunnen stellen. Na ontvangst van onderstaande ingevulde Informatie-bon maken wij graag een afspraak. Naam Straat Plaats Telefoon: Van Dien Go

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2