TERMEN MET GEWELD Ulster China slaat bruggehoofd op Balkan Meisje van anderhalf KY DREIGT IN BEDEKTE KvanVEELEN Crises om Berlijn zijn verleden tijd gedood Voorbeeld monument de Gaulle in bestrijden achtergrond De maan is van binnen warm België gaat verkeerslawaai Als verkiezingen niet worden af gelast Pijnlijke operatie BONDSKANSELIER BRANDT: Athene zich verantwoorden Onderzoek naar Oostpakistaanse leidérs moeten Makarios brengt bezoek aan Weldra gratis pil in Duitsland Kosygin gaat naar Scandinavië Foto’s na 55 jaar op juiste adres meer branden op Griekse schepen SÈt ',-Y yA. 3 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1971 Azië Riskant Van zelfde oorsprong als de aarde Generaal Grivas verdwenen EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK PEKING-MOSKOU-WENEN (DPA) De Chinese Volksrepubliek demonstreert een ronduit gefascineerd toekijkende wereld als voorbeeld op de Balkan hoe zij zich de diplomatieke rol van pleitbezorgster voor de revolutionaire derde wereld voorstelt bij haar strijd tegen de hegemonie van Amerikanen en Russen. Omdat China zich zo schreef premier Tsjoe en Lai in een Belgrado’s tijdschrift niet kan neerleggen bij het bestaan van slechts twee supermachten „die Europa, de Balkan, het Midden-Oosten, en de Middellandse Zee verdelen en beheersen” heeft de Chinese regering besloten tegenmaatregele te treffen. i hm ■"■x: m/.' V «LA Bij de verkiezingen is Thieu de enige (Van onze redacteur in Bonn) t is ADVERTENTIE irt Ise Columbia woensdag van andere t 1 In het verleden omzeilde Ky vragen over een mogelijke staatsgreep. Een ver slaggever die hem onder druk zette, ant woordde hij eens dat hij de pers vooraf niet zou inlichten als hij van plan was een staatsgreep uit te voeren. WASHINGTON (AFP). De maan is warm en moet zijn gevormd in hetzelfde tijdperk en uit dezelfde elementen als de aarde, zo blijkt uit de analyse van de wetenschappelijke proeven die de beman ning van de Apoilo-15 heeft genomen. KOPENHAGEN, (AFP). De Russische premier Kosigyn zal in de eerste helft van december een officieel bezoek brengen aan Denemarken en Noorwegen. Dit is gisteren in Kopenhagen en Oslo meegedeeld. liteit maar die in de kern van de zaak enig compromis uitsluit”, zo beklem toont het weekblad „Nin” in zijn jong ste uitgave in Belgrado. Om deze po litieke lijn te kunnen doortrekken heeft Belgrado een sterke bondgenoot nodig, naar het voorbeeld van Egypte en In dia die naar Russische zijde zijn ge zwenkt. nen te verstrekken voor het overleg met de DDR. Bahr en diens Oostduitse collega Michael Kohl kunnen aan de hand van een door alle vier ondertekenaars aan vaarde Duitse tekst aan het werk gaan. De eerste brand trof vorige week zater dag de veerboot Heleanna, waarbij zeker 24 mensen het leven verloren. Maandag daarop ontstond brand op de Ledra, twee dagen later gevolgd door een brand in de keuken van de Olympia. Volgens het blad bestaat het keukenpersoneel uit Egyptena- ren. sarts tnen- als :elijk r te ntro- e ta- ht te le n, g le d ►t n n- fa- op ;n- an Na >ar 'an ijn zee ■er- ,De ■ten lan ens an- den rij de eeds ht sart- igen het ver- ken- oon- ;den, pu- ig in s- m Lie ï- et in rit an it, en i BAMBERG, (DPA). Twee foto’s die een Britse soldaat tijdens de slag aan de Somme in 1916 in een Duitse loopgraaf had gevonden en kortgeleden uit Nieuw- Zeelang naar Bamberg had gezonden, zjjn na 55 jaar op het juiste adres terechtgeko men. SAIGON (RTR). In kringen die nauw contact onderhouden met de Zuidvietnamese vice-president Ngoe- jen Cao Ky is gisteren meegedeeld dat deze president Ngoejen Van Thieu twee weken de tijd geeft om de pre sidentsverkiezingen van 3 oktober af te gelasten. Anders loopt Thieu het gevaar dat hij met geweld wordt ge confronteerd, aldus deze kringen. MARK1EZEN/ZONNESCWERMEN RDtLUIKENAUXAFWC JALOUZIEEN Intussen is de „plotselinge verdwijning” gemeld van generaal Grivas uit zijn wo ning in een buitenwijk van Athene. De voormalige EOKA-leider is een vurig voorstander van „Enosis” (aansluiting van Cyprus bij Griekenland) en Makarios vij andig gezind. De mogelijkheid bestaat dat hij door de autoriteiten uit Athene is verwijderd voor de duur van Makarios’ bezoek. Hij zou echter ook naar Cyprus kunnen zijn vertrokken. Makarios ver klaarde bij zijn aankomst in Athene dat hij twee dagen geleden „officieel door de Griekse autoriteiten op de hoogte is ge steld van de verdwijning van de gene raal.” ATHENE (AFP). —De Griekse haven autoriteiten stellen een onderzoek in naar branden in de keukens van drie schepen van de rederij Efthymiadis, zo heeft het regeringsblad Elefteros Kosmos gisteren gemeld. V' - i «s> kandidaat. Ky en het voormalige staats hoofd generaal Doeong Van Minh hebben zich teruggetrokken en de president van verkiezingsbedrog beschuldigd. De Westduitse autoriteiten die zich met deze kwestie bezig houden, zijn voorne mens een uitgebreide voorlichtingscam pagne te beginnen over de middelen tot geboortenregeling. De reden v oor de schietpartij is niet duidelijk. Eerst was gezegd dat het een aanslag op een Britse patrouille was, doch van militaire zijde verklaarde men dat op dat moment in de betrokken straat geen Britse militairen aanwezig waren. Men vermoedt nu dat de schietpartij het werk was van de radicale vleugel van het (IRA) met het doel de bevolking tot nieuwe onlusten te prikkelen. Van die zijde kwam gisteren ook een waarschu wing aan de burgerij om „in haar eigen belang alle plaatsen waar zich Britse militairen ophouden te mijden.” Hieruit blijkt dat de radicale IRA-leden van plan zijn hun terreur in Noord-Ierland te ver hevigen. BONN, (AFP). In het raam van de herziening van de wetteltfke bepalingen inzake abortus overweegt het Westduitse ministerie van Justitie, in samenwerkins met het departement van volktgezondheid, de anti-conceptioneie pil gratis beschikbaar te stellen, zjj het onder de gebruikelijke medische controle. DACCA (RTR). Het militair gezag in Oost-Pakistan heeft 145 afgevaardigden van de Awami-liga van sjeik Moedjiboer Rachman laten weten, dat zij zich op 9 september moeten verantwoorden op aan klachten van opruiing, het plunderen van wapendepots, het overbrengen en verdelen van wapens uit India en het opleiden van „tegen de staat agerende elementen.” Zij zullen worden gehoord door een functio naris van het militair gezag. tjUDOgNHA^ENSmAAT 27 UMülOtM «JSO- Bij het maken van het monument voor de Gaulle in Colombéy-les- deux-Eglieses hebben beeldhouwers en architecten als voorbeeld geno men de stijl en de vorm van het mo nument voor de gevallenen op de Butte St.-Clair in de Calvados. Hier een foto van het monument op de Butte St.-Clair. Het zal een pijnlijke operatie vereisen om op Prinsjesdag met een evenwichtig pakket sociaal-economische maatregelen op tafel te komen, waarbij de lasten zo rechtvaardig mogelijk over de verschillen de bevolkingsgroepen worden verdeeld. Het kabinet heeft het er niet gemakkelij ker op gekregen, sinds premier Biesheuvel zijn eerste sombere verwachtingen over het begrotingstekort uitsprak. Vast staat, dat dit tekort tot boven de 2,5 miljard is gestegen. Daar is nog bij gekomen dat de belastingontvangsten in het eerste half jaar (onder meer als gevolg van de loon maatregel) met een half miljard zijn te gengevallen. Het kabinet moet er nu in overleg met de regeringsfracties zien uit te komen. Het heeft daarbij rekening te houden met de reacties van werkgevers en werknemers, die op dringend verzoek de overheid hebben toegezegd alles te zullen doen om de loon- en prijsontwik keling te matigen. Iedere klimaatsbeïn- vloeding, die tot gevolg heeft dat die belofte niet kan worden gehouden, zal de inflatie alleen maar aanwakkeren. Want ze zal onmiddellijk doorwerken in loonei sen, die dan weer in de prijzen doorbere kend worden. Vanuit die situatie bezien is het begrij pelijk dat premier Biesheuvel er alles aan gelegen is een BTW-verhoging te vermij den. Meer omzetbelasting over de hele linie zou sterk prijsopdrijvend werken. En omdat er nog steeds geen spelregels zijn, die uitmaken wat er wel en wat niet aan prijsverhogende effecten mag worden ge compenseerd met cao-indexclausules, zou de vakbeweging zo’n BTW-verhoging di rect terughalen. Wat blijft de regering nog over om het gapende gat in de begroting verantwoord te verkleinen? Verdere bezuinigingen of de inkomsten hoger opschroeven. Voor het eerste hebben de regeringspartijen DS ’70 en de V.V.D. duidelijk gekozen. Maar de overige coalitiepartijen staan op het standpunt, dat er een grens moet zijn aan het schrappen, wil het voorzieningsniveau niet te sterk worden aangetast en wil het profijtbeginsel in het algemeen niet onge- ^/VWVVVVVVVVVVVA/VVVVVVVVVVVVVVVXAAA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVyyyy^ tA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVXA/WVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVXZVX/VVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVW' voor voor de zijn In genoemde kringen zei men eveneens dat Ky vastbesloten is de president te „vernietigen” en dat hij zich niet meer gebonden acht door de grondwet. Ky is van mening dat zestig percent van het leger achter hem staat. Hoge militairen die de president trouw zijn, zullen Thieu niet te hulp snellen als er een confronta tie komt aldus deze kringen. President Thieu heeft eerder via de televisie meegedeeld dat de verkiezingen doorgaan, ook al is hij de enige kandidaat. Hij kritiseerde Ky en generaal Minh die hij de schuld gaf van het feit dat er maar één kandidaat is. Ky heeft eerder in een gesprek met een Reuter-correspondent melding gemaakt van een nieuw politiek program dat naar zijn zeggen een zodanige stabilisatie in Zuid-Vietnam tot stand zal brengen dat de regering de Vietcong uit de illegaliteit kan laten komen en deze organisatie kan verslaan in een politieke in plaats van een militaire strijd. De vice-president zei gisterochtend, zo als gemeld op een persconferentie dat hij Thieu als een gevaar voor het land be schouwt en dat er in Zuid-Vietnam een dictatuur komt als de president wordt herkozen. Hij deelde ook mee dat hij op 3 oktober niet zal stemmen. De zegslieden uit de omgeving van de Zuidvietnamese vice-president maakten niet duidelijk wat Ky over twee weken van plan is te doen, als president Thieu niet ingaat op zijn eis. Het Boedapester blad „Magyar Hir- lap” bracht het komende bezoek van Tsjoe En Lai aan Roemenië, Joego slavië en Albanië al in verband met een anti-Russische „as Boekarest-Bel- grado-Tirana”. Het Slowaakse jeugd blad „Smena” zei het duidelijk: het rente bezoek van Ceausescu aan Pe- Diplomaten in de Russische hoofd stad zijn overigens ook van mening dat de bereidheid van de Sovjet-Unie tot het doen van concessies bij de on- derhandelingen over Berlijn voort vloeit uit de wens van Moskou dit cri- sispunt glad te strijken om zich meer naar Azië te kunnen richten. Op de foto’s stond een nu 75-jarige vrouw afgebeeld naast de echtgenote van een in 1959 gestorven muziekleraar uit Bamburg, die in de loopgraaf in Britse ge vangenschap was geraakt. De 75-jarige vrouw kreeg de foto in handen na een be richt in een krant daarover. naar om- ik de t de nisch slotte in de 'olks- ver- ingen lische nder- orden andse •oeder ischo- aan- n zal Een Britse soldaat is vanmorgen vroeg om het leven gekomen doordat zijn jeep op een mijn reed bij de grens met de Ierse republiek. Twee andere soldaten werden licht gewond. Volgens de bekendmaking zullen 44 functionarissen van een provinciaal kader krachtens de staat van beleg voor een rechtbank moeten verschijnen. Kenners van de Chinese buitenland se politiek waarschuwen ervoor in het wereldwijde diplomatieke offensief van de Chinezen een door Russische zijde steeds weer als „grootmacht- chauvinisme” betiteld verschijnsel te zien. Ook de toegenomen diplomatieke activiteit op de Balkan is een aspect van het ideologisch program voor een wereldrevolutie van Mao Tse Toeng, een program dat zich zowel tegen het imperialisme als tegen de „revionisti- sch renegatenkliek in Moskou” richt. Volgens China is de Sovjet-Unie name lijk veranderd in een „paradijs voor een handvol bureaucratische monopo- lie-kapitalisten van een nieuw type, in een gevangenis voor miljoenen arbeid zame mensen”. Dit verwijt neemt de Sovjet-Unie zeer ernstig op. Voor haar wereldomvattend zowel met diplomatieke als met economi sche middelen gekruid offensief tegen heeft de leiding in Peking zich op bin nenlands politiek terrein rugdekking verschaft met de „succesvolle” be ëindiging van de culturele revolutie. ATHENE (AFP). —De president van Cyprus, aartsbisschop Makarios, is giste ren in Athene aangekomen voor een offi cieel bezoek van drie dagen. Hij zal met premier Papadopoulos en andere Griekse regeringsfunctionarissen besprekingen voeren over de toestand op zijn eiland, die de laatste tijd weer gespannen is. BRUSSEL (ANP). De Belgische overheid is vastbesloten overmatig ver keerslawaai uit te bannen. Rijkswacht en politie in het land worden uitgerust met „sonometers” waarmee het geluidsniveau in decibels van auto-, motor- en brom fietsuitlaten kan worden vastgesteld. king heeft tot gevolg dat het China mogelijk wordt gemaakt een tweede bruggehoofd, aanzienlijk belangrijker dan Albanië, naar de Balkan te slaan. Van hieruit kan het zijn aanvallen be ginnen tegen de eenheid van de War- schau-pactlainden en de Raad voor Wederzijdse Economische Hulp (CO MECON). Het is voor Roemenië een erg gevaarlijk verwijt.- Ceausescu rea geerde gelaten. Het hoofd van de po litieke afdeling van het Chinese leger en politburo-kandidaat Li Teh Tsjeng, die Roemenië bezocht, verzekerde in een ook in Moskou gehoorde toespraak dat het Chinese volk en leger Roeme nië „krachtig zullen steunen tegen de gewëldsdreiging van het imperialisme en bij het waarborgen van de nationa le onafhankelijkheid en soevereiniteit”. Bij de berekening van haar Balkan- offensief ter verstoring van de volgens Peking onheilige „dialoog van de bei de verraders de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie” heeft de Chinese lei ding ook Wenen betrokken. Mochten de berichten juist zijn dat de toekom stige Chinese ambassade in Wenen 200 man personeel zal omvatten, dan kan men wel naar de reden raden: vanuit het neutrale Oostenrijk is de Balkan goed waar te nemen. Hoe alarmerend voor de Sovjet- Unie het buitenlands offensief van Pe king is kan worden afgeleid uit de bij eenkomst die de communistische lei ders van het Warschau-pact, zonder Ceausescu, begin augustus op de Krim hielden. Het schijnt dat de deelnemers hét eens zijn geworden over een plan dat tot doel heeft als tegengif te die nen voor de activiteiten van Peking. Waarnemers in Moskou constateerden met belangstelling dat de Russische De Moskougezinde partijkaders die met afstandsbediening vanuit het Kremlin Mao en zijn kameraden het leven zuur hadden kunnen maken wer den uitgerangeerd. De wederopbouw van de regionale partij-organen met de groeiende activiteiten op buiten lands politiek gebied staan in nauw oorzakelijk verband met elkaar. Roemenië en Joegoslavië zijn na Al banië de twee landen met wiens hulp China voet kan zetten in de „Balkane- se achtertuin van de Sovjet-Unie”. De zorg die bij de leiding van deze landen bestaat over de verdeling van de we reld in twee machtssferen, waarin of de Amerikanen of de Russen toonaan gevend zijn, wordt grotendeels gedekt door analoge overwegingen in Peking, al is de denkrichting van de Chinese leiders anders geaard. Joegoslavië heeft de ene belangrijke wens de con tinuïteit van zijn blokvrije politiek te waarborgen „en wel op een wijze die weliswaar rekening houdt met de rea- Door Peking aangemoedigd en door Moskou met argwaan bekeken heeft de Roemeense staats- en partijleider Nicolae Ceausescu zijn koers tussen twee werelden onverdroten voortge zet, al neemt de evenwichtstoer van Boekarest steeds riskanter vormen aan. China’s belangstelling heeft voor het Kremlin het schrikbeeld van het betwisten van de Russische leiding in het wereldcommunisme door Peking ook op de Balkan wakker gehouden. kranten de Roemenen ter gelegenheid van hun nationale feestdag onlangs herinnerden aan de Russische hulp die Boekarest op uitgebreide schaal heeft ondervonden. Eerst dankzij het Rus- siche leger zouden de voorwaarden ge schapen zijn voor ontstaan en bestaan van de volksrepubliek Roemenië een vingerwijzing die Moskou vaak ge noeg ook aan het adres van Belgrado heeft gericht. De ontdekte warmtebron bevindt zich ofwel in de kern van de maan, zoals bij de aarde, ofwel in een aantal concentra ties van radio-actieve mineralen op diep ten tussen 160 en 480 kilometer. Dat de maan warm is, blijkt uit de gegevens van de thermometers die tot op twee meter diep in de bodem zijn aange bracht door David Scott. De temperatuur stijgt ongeveer drie graden per meter. „Dit toont aan dat het gehalte aan radio actieve mineralen op de maan minstens vergelijkbaar is met dat van de aarde” zo heeft professor Marcus Langseth van de universiteit verklaard. Professor universiteit Gary Latham van dezelfde heeft voorts meegedeeld dat begin deze week een opmerkelijke beving op de maan is geregistreerd op ongeveer 640 kilometer ten westen van de krater Tycho. De haard lag op bijna 800 kilome ter diepte, veel dieper dan welke aardbe ving ook. nuanceerder doorwerken in de budgetten van de verschillende bevolkingsgroepen, dan e en progressief werkende belasting verhoging. De vijf regeringspartijen zien geen andere oplossing dan een belasting verhoging, maar beseffen anderzijds heel wel het conflictueuze van dat standpunt, omdat een politieke verdeeldheid binnen de regeringspartijen over de mate waarin en over de vraag welke belastingen zouden moeten worden verhoogd alleen maar de oppositie in de kaart zou spelen. Van zo’n verdeeldheid zou sprake zijn, wanneer beide standpunten niet zouden uitmonden in het noodzakelijke compro mis, waaraan het kabinet en de regerings fracties nu gaan werken. Explosieve loonstijgingen, onvoorzien grote uitgavengroei, vooral in de onder wijssfeer, opgeteld bij de fiscale tegenval lers van de laatste tijd, hebben de dek- kingsproblemen zodanig vergroot, dat aan verdere accijns- en belastingverhoging niet lijkt te ontkomen. Als de conjunctu rele belastingverhoging (wiebeltax) het komende jaar zou worden verlengd, waar mee dan de loon-, inkomsten- en ven nootschapsbelastingen met maximaal 5 percent zouden mogen stijgen, betekent dat wél dat de consumptie verder wordt afgeremd, maar a priori niet, dat de opbrengst voor extra uitgaven mag wor den gebruikt. Want bij de invoering van de wiebeltax is die vorm van opbrengst- bestemming uitgezonderd. Of het in deze situatie (waarbij V.V.D. en DS ’70 tot het laatst toe zullen vast houden aan het beginsel dat niet mag worden getornd aan het teruggeven van belastingen die het rijk door prijsstijgin gen te veel incasseert) geen aanbeveling zou verdienen met die conjunctuurbelas- ting toch dringende uitgaven (onderwijs, woningbouw, gemeentelijke voorzieningen) te financieren, zou in de compromison- derhandelingen kunnen worden betrok ken. Een beleidsombuiging op dit terrein kan zeker matigend werken op het ver scherpen van politieke tegenstellingen binnen het kabinet, die onze economie alleen maar verder kunnen schaden. BONN. In de toekomst zullen er geen Berlijn-crises meer zijn. Dat feit heeft bondskanselier Brandt vrijdagavond in een toespraak via radio en televisie de „eigenlijke betekenis” van de overeen komst genoemd, die om 1 uur 's middags in West-Berlijn was ondertekend. Als kernpunten van de overeenkomst tussen Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie noemde Brandt: „Het ver keer tussen de Bondsrepubliek en West- Berlijn wordt in de toekomst niet meer gestoord, de banden tussen beide zijn niet meer omstreden, Bonn kan West-Berlijn in het buitenland (ook in Oost-Europa) vertegenwoordigen, Westberlijners zullen de DDR en Oost-Berlijn kunnen bezoeken en in veiligheid kunnen leven en werken.” Naar het oordeel van de bondskanselier hebben alle bij de onderhandelingen be trokken landen hun interesse voor het verwijderen van spanningen duidelijk tot uitdrukking gebracht. Daarom zou het mogelijk moeten zijn ook op andere ge bieden resultaten te bereiken, die de sa menwerking en de vrede ten goede ko men. De ondertekening door de ambassadeurs van de grote vier, die anderhalf jaar aan de overeenkomst hebben gewerkt, was inmiddels van verschillende kanten ge waardeerd als een gebeurtenis van histo rische betekenis. Opmerkelijk was dat de vier ambassadeurs zelf vol lof waren over de manier van onderhandelen. In een sfeer van wederzijds respect en begrip voor eikaars problemen, zouden zij tot het naar aller oordeel verheugende resultaat zijn gekomen. De Franse ambassadeur, Jean Sauvarg- nargues, die vrijdagochtend in West-Ber lijn de laatste bijeenkomst in het gebouw van de voormalige geallieerde controle- raad had geleid, verklaarde dat het belang- 'rijkste hoofdstuk van de Berlijn-regeling nu tot stand was gekomen, het hoofdstuk dat alle beslissende elementen bevat. Aan sluitend zullen volgende week de onder handelingen tussen beide Duitslanden be ginnen, waarin detailkwesties moeten worden geregeld. De regering in Bonn kwam vrijdagmid dag al kort na de ondertekening bijeen om onderhandelaar Egon Bahr de richtlij- BELFAST (DPA-AFP-Reuter). —Een meisje van anderhalf jaar is gisteren slachtoffer geworden van de ongeregeld heden in Noord-Ierland. Het kind werd getroffen door een van de kogels die werden afgeschoten uit een door Falls Road, de voornamelijk door katholieken bewoonde wijk van Belfast, rijdende auto. Het meisje speelde voor het huis van haar grootmoeder. Zij werd geraakt door een kogel, die op een muur afketste. Personenauto’s mogen maximaal 82 de cibel produceren. Voor vrachtwagens ligt de bovengrens op 91 (84 en 89 minder zware typen) en ook verschillende soorten bromfietsen maximale geluidsgrenzen vastgelegd. Met ingang van 1 januari van het volgend jaar zullen verkopers van voer tuigen die sneller dan 25 km per uur kunnen rijden die voertuigen moeten voorzien van een bewijs dat aantoont dat het geluid dat geproduceerd wordt binnen de gestelde grens blijft. Voertuigen waarvan politie en rijks wacht constateren dat ze te veel lawaai maken, kunnen verwezen worden naar een technische keuring. Daar zal een zeer strenge meting van het geluidsniveau worden gehouden. Op het produceren van te veel lawaai staan strenge sancties. Er kunnen boetes worden gegeven, maar ook bestaat de mogelijkheid dat het desbetref fende voertuig geheel uit het verkeer wordt genomen. 'fa/'/- 41

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3