Elf jaar hoofd van de MIYO-school Knelpunten op wegen Rond de losplank I Drukke afscheidsreceptie voor H. Doevendans everw Geselischaftssonderzuq Neuwied BON und zuruck t Auto versus lichtmast en bestuurder nu in ziekenhuis Vanavond muziek Actief voor IJmuider Courant lom-onderwijs in heel Nederland Variabele werktijd bij Hoogovens Twee jonge dieven in Beverwijk aangehouden Bier, radio, camera en leren jasje uit auto’s gestolen Doorgereden na aanrijding in Dolfijnstraat in „De Mei” „Fina Canada” zondagmorgen half negen in Noordersluis Pak die 2 weken gratis I I LL. i ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1971 IJMUIDER COURANT i (van een onzer verslaggevers) Zoeterwoude U trecht-Arnhem Kleurentelevisie A msterdam-H oevelaken Oosterbeek Boek over ontstaan Kritische Gemeente Welkom en ongewenst boeiend manuscript Bezorg mij 14 dagen gratis de IJmuider Courant Teruggekeerd I Rondweg Eindhoven r (Van een medewerker) IJMUIDEN Deze week is de laat ste kuitzieke haring van de Engelse oostkust in IJmuiden binnengebracht door vier spannen uit Texel en één van Urk. De lossing van deze sche pen heeft nog al wat voeten in de aar de gehad. Volgens de instructies van het Produktschap voor Vis en Vis- produkten moest de lossing van de vaartuigen en de verkoop van de vis plaats vinden dinsdag middernacht. Het eerste span kwam pas om zes uur woensdagmorgen binnen. In eer ste instantie kon er door het Staats- visserhavenbedrijf geen toestemming worden verleend de vangst te los sen. Na veel getelefoneer met Den Haag mocht toch tot lossing worden overgegaan. VELSEN. Vrijdagmiddag nam in het Velser raadhuis de heer H. Doe vendans afscheid van de gemeente lijke MlVO-school. Tijdens een resep- tie drukten tientallen ouders het scheidende schoolhoofd de hand, waarbij vele cadeau’s werden aange boden. Daarvoor had een korte bijeen komst plaats gehad, gedurende welke enkele sprekers de grote verdiensten van de heer Doevedans voor het lom- onderwijs in Velsen maar ook voor geheel Nederland benadrukten. De onderwijzers en onderwijzeressen van de MlVO-school namen op originele wijze afscheid van hun „baas”. Ml Persoonlijkheid Aankoop T aakonderwijzers o (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE een (Van een onzer verslaggevers) Als u het niet probeert blijft het voor u een vraagteken. in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Naam Adres te Daarna kunt u mij noteren als (J Doorhalen wat niet vei l ordt. J. P.STOKMAN Óók u zult dan ervaren IJmuider Courant de betrouwbare nieuwsbron in de IJmond, boordevol informatie uit stad, streek, binnen- en buitenland. Antwoordnummer 47. IJmuiden. (Van onze redactie economie) De heer A. Mütter van het oudercomité sprak waarderende woorden over het feit dat de heer Doevendans ouders zonder enige hoop voor hun kind weer nieuwe moed had gegeven. „U ontdekte in elk kind altijd niet vermoede eigenschappen en wist deze uit te buiten”. De heer Mütter bood namens ouders, leerlingen, oudleer- lingen, collega’s en oud-collega’s een kleu rentelevisie aan. Tot groot vermaak van de heer Doeven dans zongen tenslotte de onderwijzers en onderwijzeressen enige originele liedjes over de activiteiten van het schoolhoofd. maandabonnee f 6.90 kwa»'+»n7abonnee f 20.10 I I I I I I I I I I I J IJMUIDEN. Hoogovens wil voor het hele concern variabele werktijden invoe ren als de sinds enkele dagen begonnen proef op hoofdkantoor I slaagt. De proef duurt vier maanden en omvat 670 mensen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Mont- foort J. Dorsman te Staphorst; te Koudum J. H. Boerlijst te Ridderkerk. Geref. Kerken. Beroepen te Bunnik H. G. Boswijk te Paramaribo; te ’s-Grave- land drs. J. Ridderbos te Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) wateren aan de zuid-westkant van Ierland en de Labady-bank. draaiorgel opgesteld een gebaar van de plaatselijke WV dat met zijn vrolijke klanken de Duitse gasten uitgeleide deed. Een verrassing die zeer op prijs werd gesteld. Of de „Sonderzug” evenwel met even veel reizigers in Neuwied terugkeerde, all waarmee ’s morgens de heenreis was be gonnen vermeldt de historie niet. Op de rondweg Eindhoven dient het verkeer in de richtingen Den Bosch en Nijmegen en het verkeer in de richting Helmond rekening te houden met filevor ming en vertraging bij de spoorwegover gang Tongelre. Wegens de bouw van via ducten wordt het verkeer in beide rich tingen voor een periode van ongeveer 2*/i jaar omgeleid langs een door borden aan gegeven route. PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3, tel. 14576, IJmuiden-O Begrafenissen en Transporten door het gehele land. i i i i i De sociale werkplaats Het Seepaerdt in Beverwijk heeft een flink aandeel gehad in de snelle drukgeboorte van Welkom en ongewenst. De binderij van de werkplaats verzorgde het bindwerk. VELSEN. Zaterdagochtend omstreeks 6 uur is op de Rijksweg Santpoort-Velsen een 36-jarige Velsenaar met zijn auto tegen een lichtmast opgetornd, waarbij de personenwagen en de mast totaal werden vernield. De bestuurder, die met de borst tegen het stuur werd gedrukt, is in het Zeewegziekenhuis in IJmuiden opgeno men. Tot twee oktober aanstaande zullen de Nederlandse schepen niet meer naar ha ring op de Noordzee vissen. Voor de handel wel een hard gelag, vooral omdat van Nederlandse zijde tegen deze interna tionale maatregel geen protesten zijn b’n- nengekomen. Velen stemden zelfs in met de gemaakte „afspraken”. Nu zullen de schepen voor andere visvangst worden ingezet, voor zover de schepen niet buiten de Noordzee naar haring zullen vangen. De mammoettanker, die op de NDSM- werf in Amsterdam is gebouwd, is dan onderweg naar Rozenburg, waar de reus zondagavond wordt verwacht om te dok- ken, alvorens een week later opnieuw zee te kiezen voor de officiële proefvaart. In verband met de te verwachten grote verkeersdrukte ter gelegenheid van de 25ste Airborne-wandeltocht in Oosterbeek, morgen zaterdag, wordt het doorgaande verkeer geadviseerd het centrum van Oos terbeek te mijden en gebruik te maken van de autosnelweg Utrecht-Arnehm. Be langstellenden voor de wandeltocht wordt aangeraden, uit welke richting zij ook naar Oosterbeek rijden, gebruik te maken van de oude rijksweg Ede-Amhem, van waar zij via de Dreijenseweg naar het centrum van Oosterbeek kunnen gaan. Deze route wordt met borden aangegeven. (Van een onzer verslaggevers) De heer Doevendans begon zijn onder- wijzerscarrière bij het christelijk onder wijs in Emmererscheiderveen. In 1928 kwam hij naar IJmuiden, waar hij ging werken aan de Julianaschool. Na de oor log stapte hij over naar het openbaar on derwijs. weer in Friesland. Ook was hij een jaar verbonden aan de werkplaats Kindergemeenschap van Boeke in Biltho- ven. In 1954 vestigde de heer Doevendans zich definitief in IJmuiden, als hoofd van de Professor van de Leeuwschool. In 1960 werd hij benoemd tot hoofd van de Vel- ser MlVO-school. De gehele viswereld wacht de resulta ten van deze laatst genoemde visvangsten dan ook met spanning af. De meeste haring werd tot nu toe buiten de Noordzee opgevist door de hektrawlers, die met hun pelagische netten hebben geopereerd ten noordwesten van Schotland ter hoogte van de Hebriden Van de schepen die hun geluk hebben beproefd in de Donegalbaai, zijn er weer velen teruggekeerd naar de De hoofdstukken zijn door relatief wei nig teksten aan elkaar verbonden. De logische volgorde van de hoofdstukken wordt bepaald door de ontwikkelingen binnen en rond de groep. IJMUIDEN. De 230.000 ton metende tanker „Fina Canada”, die zoals gemeld zondag voor het eerst naar zee gaat, zal zondagmorgen tussen kwart over acht en half negen in de IJmuider noordersluis komen. (Van een onzer verslaggevers) vroeger naar bed kunnen gaan! Waar mee u de grote verantwoordelijkheid van de onderwijzer zelf wilde benadrukken”, al dus de heer Costers. Even over elf uur arriveerde het grote gezelschap in Beverwijk, waar een aantal collega-ambtenaren al stond te wachten. Zij hadden voor twaalf autobussen ge zorgd, die in twee ploegen van zes rond ritten door Beverwijk maakten met tel kens als stopplaatsen de sporthal en niet te vergeten het Stadskantoor. In elke bus waren gidsen aanwezig, die de aandacht van de Duitse collega’s vestigden op aller lei bezienswaardigheden. Omstreeks half een kwamen allen weer bijeen en wel in Huis Trio in Wijk aan Zee, waar de gemeente koffie met appel- gebad aanbood en waar burgemeester J. G. S. Bruinsma nog eens in de herinnering terugriep hoe de vriendschap tussen Neu wied en Beverwijk was ontstaan. Op de meest gezellige wijze is men hier enige tijd bijeen gebleven, waarna de Beverwij- kers weer naar hun werkterrein terug keerden en de Neuwieders zich met haas tige spoed naar het strand begaven. Voor een aantal van hen was het de eerste maal dat zij met de Noordzee werden gecon fronteerd. Schelpen zoeken stond daarbij tegelijkertijd op het strandprogramma. BEVERWIJK. Een week, nadat be kend was geworden, dat de bisschop van. Haarlem zelfstandigheid had verleend aan de Kritische Gemeente IJmond is bij uit geverij Gooi en Sticht N.V. in Hilversum het boek „Welkom en ongewenst” van de pers gerold. Het is een 147 pagina’s tel lend manuscript geworden over het ont staan van de gemeente en samengesteld door kapelaan Jan Ruij ter en Richard Auwerda. Tussen Ede en Veenendaal duren de reconstructiewerkzaamheden voort tot omstreeks 11 september. Het verkeer in de richting Utrecht moet in de spitsuren rekening houden met filevorming. Er is strenge controle op de maximumsnelheid van 70 km. Zij kunnen zelf het aanvangstijdstip van de werkzaamheden bepalen, mits dat ligt tussen 8 en 9 uur ’s morgens. Voordelen: spreiding in de verkeerspieken en aanpas sing van werktijden aan persoonlijke om standigheden, geaardheid en werkritme. Om het nadeel van gespreide bereikbaar heid op te vangen is een goede coördinatie nodig tussen afdelingen en mensen om werkstagnatie te voorkomen, aldus Hoog ovens. „Bescheiden bieden wij ons gestamel aan andere geïnteresseerden aan”, zo schrijft Jan Ruijter in zijn voorwoord. Voorwaar een te bescheiden opstelling van hem. „Welkom en ongewenst” is een lezenswaardig boek geworden, eenvoudig, maar niet simpel, boeiend juist door deze eenvoud en interessant naarmate je verder in de hoeveelheid pagina’s duikt. Kortom: het komt over zoals de schrijvers het bedoeld hebben: een begrijpelijke verkla ring over het hoe en waarom en leerzaam voor eenieder „die, net als wij op zoek willen zijn naar een nieuwe vorm van kerkzijn”, Van deze vangplaats zijn de berichten erg verwarrend. Er werden dagvangsten gemeld, die varieerden van twintig tot honderdvijftig kantjes. Of er reeds sche pen naar de thuishaven terugkeren, is nog niet zeker. Het aantal lege tonnetjes dat de schepen hebben meegenomen, was erg groot, zodat een spoedige thuiskomst ei genlijk niet is te verwachten. Wel staat vast, dat naast zoute haring ook verse haring meekomt, daar deze haring zeer goed bruikbaar is voor rokerijen. De ma kreel is nog steeds peperduur, zodat de vishandel in gerookte en gestoomde ha ring perspecieven ziet. Deze bedankte later voor de grote belang stelling. Hij vertelde het altijd een groot genoegen te hebben gevonden de MlVO- school te mogen leiden. Hij sprak de wens uit dat zijn collega’s met evenveel genoegen en succes met het lom-onderwijs zouden doorgaan. (Van een onzer verslaggevers) In Zoeterwoude is de h elft van de rijbaanbreedte voor het verkeer afgeslo ten. Doorgaand verkeer tussen Utrecht en Leiden wordt geadviseerd de autosnelwe gen Utrecht-Den Haag en Den Haag- Amsterdam te nemen. De omleidingsroute is door richtingsborden aangegeven. IJMUIDEN. In de afgelopen nacht, omstreeks halfeen, werden twee correct geparkeerde personenauto’s aangereden door een personenwagen, die na de aan rijding meteen is doorgereden. De eigenaar van een der aangereden auto’s slaagde erin de auto die de aanrij ding veroorzaakt had op te sporen en de bestuurder is op het hoofdbureau van politie de zogenoemde alcohol-proef afge nomen. Tegen hem is proces verbaal op gemaakt. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer B. Costers, hoofd van de Duin- en Dennenschool. „Nu u afscheid neemt en terugkijkt, kunt u net als Olivier B. Bom mel, zeggen: Ik wist niet dat ik dit in mij had! Maar bij u is dat wel terecht. Het is vaak zo dat schoolhoofden als volgt wor den aangenomen: Hé, dat lijkt me wel een aardige jongen. Hij schijnt gezond te zijn en hij kan nog lezen en schrijven ook. Laat ik hem maar aanstellen. Bij sommige hoofdonderwijzers lukt het dan ook nog. Dat u zich ondanks de desinteresse van ve len, de bemoeienissen van weinigen en het geschipper van talloze regeringen toch heeft weten waar te maken op deze ge weldige manier, getuigt van een grote persoonlijkheid. Toen ik bij u werkte en ik eens doodvermoeid de koffiekamer bin- enkwam en zei: „Mijn hemel, wat zijn dit voor kinderen? zei u: Je zou ook wel eens Naast al deze haringdrukte is er in de hallen niet veel te doen geweest. Er werd weinig vis aangevoerd. Door de kustkot- ters is er behoorlijk hinder ondervonden van de vrij sterke westenwind. Pas aan de donderdag- en vrijdagmarkt werd weer eens wat platvis aangevoerd. Donderdag waren het enkele kotters van de Zuidhol- landse eilanden en vrijdag waren het de Texelaars, die voor prachtige partijen platvis zorgden. De Texelse vloot gaat zich steeds meer uitbreiden. Na de aankoop van enkele grotere loggers uit Scheveningen, is nu ook de KW 49 Antje” verkocht aan de rederij die voorheen TX 35 uitrustte. Dit schip werd, zoals bekend, door een mijn explosie geheel vernield. Door diverse schepen zijn maandag maar ook weer op de vrijdagmarkt, mooie ladingen rondvis aangevoerd. Dit zal in de komende tijd meer gebeuren, want van enkele spanschepen is bekend geworden, dat zij nog deze week met de kabels gaan vissen. Dat wil zeggen: deze schepen gaan zich ook bezighouden met rondvisvangst. Hiervan zullen de trawlers die in de noordelijke Noordzee hun visgronden vin den, wel enige hinder ondervinden. „Wij zijn nu gaan samenwerken met de katholieke partners in de gemeente en hoezeer ik ook waardering heb voor uw activiteiten, toch moet ik u vertellen dat ik er op het ogenblik naar streef lom scholen af te breken. Het zal veel beter zijn voor moeilijk of langzaam lerende kinderen, als zij door het werk van zoge noemde taakonderwijzers kunnen worden opgenomen in het gewoon lager onderwijs. Dit zijn echter schooltechnische proble men, waarmee ik u niet zal vermoeien”, aldus wethouder Roessingh, die namens het gemeentebestuur de gebruikelijke en velop met ihoud aanbood. VELSEN-NOORD. In verband met het zilveren bestaansfeest van het Velsen- Noordse buurthuis, wordt vanavond in De Mei een avond gegeven voor een ieder, die ouder is dan dertien jaar. Vanaf acht uur kan men gratis een bezoek brengen aan de band „Deadstop-endpint” op de benedenverdieping en aan de discotheek „Sound ’em” op de juist ingerichte boven verdieping. W— r Omstreeks kwart voor werd de terugreis aanvaard. Doch vlak voor het vertrek was er nog een verrassing, want Als onderwijsadviseur van het Rode Kruis bezocht de heer Doevendans scho len in België, Zwitserland en Zweden. Te vens nam hij deel aan conferenties met Engelse en Amerikaanse collega’s. De heer Doevendans was jarenlang voorzitter van de onderwijzerstoneelvereniging Ken- neemrland en de stimulerende kracht ach ter de jaarlijkse Sint Nicolaasopvoeringen in de Schouwburg van Velsen. Wethouder M. Roessingh van onderwijs sprak de heer Doevendans toe en hij merkte op dat hij bijzonder was getroffen door het vrijheidsidee in het onderwijs van de heer Doevendans. „U stelde zich ten doel het kind te helpen op weg naar een harmonische, gave mens. Het wezen lijke van de opvoeding vond U de vrij heid en u zag zich voor de taak gesteld schadelijke invloeden uit de omgeving van het kind weg te nemen”, aldus wethou der Roessingh, die verder sprak over de toekomst van het lom-onderwijs in Velsen. Bij de reconstructiewerkzaamheden op de rijksweg 1 in Muiden geldt nog een inhaalverbod voor vrachtauto’s en een snelheidsbeperking van 70 km. p. uur. Tijdens de spitsuren kan filevorming en vertraging ontstaan. BEVERWIJK. „Gesellschaftsonder- zug Neuwied - Beverwijk und zurück” nabij het statlonsemplacement stond een stond op een bord, dat bevestigd was aan de extra-trein, welke vanmorgen het em- placemnt van het station Beverwijk bin nenrolde. Doch dit was niet het meest opvallende opschrift op deze trein. Nog meer liep namelijk in het oog een grote rode wagon, waarop met enorme letters vermeld stond: „Rollende Weinkeller”. Vijfhonderd ambtenaren van de part nerstad Neuwied maakten een dagtrip naar Beverwijk. Zij zouden niet van dorst omkomen. BEVERWIJK. Vannacht zijn in Be verwijk twee jongens, 17 en 18 jaar oud, door de politie aangehouden omdat zij worden verdacht van inbraak en diefstal van sigaretten ten nadele van Autorama. Omstreeks half twee ging de alarm- sirene, waarop de politie uitrukte en de twee jongelui een Beverwijker en een Heemskerker aanhield terwijl zij nog in het bezit waren van een hoeveelheid si garetten. Wethouder Roessingh biedt de heer Doevedans een geschenk onder cou vert aan. Omstreeks elf uur arriveerden vijf honderd ambtenaren uit Neuwied op het station in Beverwijk. Het jaar lijks dagtochtje gold dit jaar de part nerstad. IJMUIDEN. Bij de Velser politie is aangifte gedaan van diefstallen uit vier auto’s. De buit bestond uit onder andere: twee kratten bier, een fototoestel, leren jasje en een autoradio. Wie mogelijk mocht denken, dat het boek vol staat met ellenlange, niet te verteren theologische verhandelingen komt, gelukkig, bedrogen uit. Ruijter en Auwerda begonnen reeds gedurende de zomermaanden met het verzamelen van krantenknipsels over gebeurtenissen ron dom de liturgievieringen van de groep in de St. Jozefkerk, haalden privé-archieven overhoop, op zoek naar preken, gedich ten, notulen van vergaderingen en ge sprekken met diverse groepen en het bisdom Haarlem, schiftten de enorme hoeveelheid kopy grondig en boden het gekozene aan de uitgeverij aan, die in no time zorgde voor het drukken ervan.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7