Fred André: PSV VERSLIKT ZICH IN TELSTAR Feijenoord toont zwakte DWS aan Dresdens Fritsche maakte een vergeefse voetbalreis Luto betaalde Jan Wals en Tom v. Rhee „PSV bleef zo sportief voetballen” Kit BI Van Duinhoven Grijzenhout en slimmer dan Groot werden niet veel wijzer Eredivisie Schoenmaker rechtvaardigt keuze met twee treffers Henk Molenberg Drie topscorers in cijfers bas* .Va I Wir 11 MAANDAG 6 SEPTEMBER 1971 (Van onze sportredactie) Verzet Show Dramatisch «■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I Complex ACH (Van onze sportredactie) iAAAA/VVVVV\AAA/l/UVlAAAAMA/tAA/VlAAAA/VVVWVVlA/V%AAAAAAAAAAAAAA/\A/\AAAAAAAAAAA/\ZWllA/lAIVVVVlAAAA 42 (Van onze sportredactie) (Van onze korfbalmedewerker) 1 2 1 Verder geen woord van kritiek van WVWVWWWWWWWWl/WWWWWWWWWWWV :n s, Ofschoon PSV bijzonder snel en in- AMSTERDAM. Het enige positie ve dat Ajax naast de uiterst summiere 1-0 overwinning tegen Excelsior over- hie’d was dat de chef-trainer van Dyna mo Dresden, Walter Fritsche, een ver geefse reis naar Amsterdam heeft ge- Hoe het ook zij, Ajax-voorzitter Van Praag kreeg na afloop in de bestuurskamer een paar velletjes pa pier in zijn handen gedrukt waarop (Van onze sportredactie) 4 4 4 4 4 4 1 5 8—3 1 5 4—2 De gelijkmaker van Dick Bond. De bal ligt dl in het net. Hasil. Matthias Maiwald kreeg in de spits weinig ruimte van Niels Overweg. Stand: Feijenoord Ajax MVV Telstar Sparta FC Den Haag ADO FC Twente FC Utrecht NEC NAC Volendam DWS FC Groningen Go Ahead Eagles PSV FC Den Bosch Excelsior Vitesse r n 30 VELSEN Een simpele opmerking van Telstar’s centrale verdediger Fred André ontleedde PSV’s zwakte tot op het bot. „Zelfs nadat ik Oekie Hoekema pakte (een grove charge door scheidsrechter Van Ravens be straft met een vrije trap en de mededeling aan aanvoerder Paul van Eg- mond, dat een duplicaat van deze aktie niet meer zou worden getolereerd) bleef PSV sportief voetballen Trainer Jan Rab van Telstar deed André, die waardering opbracht voor een dergelijk optreden, de draagwijdte van zijn woorden beseffen. „Daar zit bij PSV nu juist de fout. Het speelt te lief. Te aardig om een echte topclub te zyn. Als Feijenoord hier had gespeeld dan garandeer ik je dat het een kwartier voor tijd met de stand 1-1 ons onder de grond had ge schoffeld. Misschien is het die zuidelijke mentaliteit wel, die PSV ver hinderd zo te spelen Het doelpunt, waarop PSV al zijn hooo had gebaseerd, viel in de tweede minuut van de tweede helft. Maar bet mentale effect, dat een doelpunt op de tegenstander pleegt te hebben, ging volledig verloren omdat vrijwel direct daarna Telstar de gelijkmaker produ ceerde. De actie van De Vrindt. die scoorde had voor Telstar een bij smaakje. De Belg was tot dan toe vol ledig in de hand gehouden door de goed acterende Bischot. In de tweede minuut echter verzuimde de linker vleugelverdediger van Telstar de rush op het doel van de Belg te shoppen. André: „Ik riep nog: Pak hem, pak hem, maar hij maakte zijn sliding te laat”. Enkele minuten daarna reeds rond de Bond een fraaie voorzet van De Wit af. Bond stond geheel vrij. Hij had zelfs nog de tijd om zich te realise ren, dat doelman Jan van Beveren de „korte” hoek afdekte en daarmee de voor Bond linker zijde van zijn doel volledig prils g"* AMSTERDAM Henk Molen berg en Ton van Duinhoven, twee vaste supporters bij de thuiswed strijden van Ajax, toonden zich da nig verrast over het legertje vrij willigers dat gistermiddag druk in de weer was om handtekeningen te verzamelen onder het motto „Ajax moet naar de wereld-cup”. Molen berg: „De methode die werd ge bruikt beviel mij niet erg. Op een gegeven ogenblik komt een jongetje van een jaar of acht op Ton en mij af om een handtekening te vragen. Dat gebeurt wel meer, dus ik sig neer gewoon. Ton was echter zo slim om eens achter op het blanco- velletje te kijken en daar stond het. „Ajax moet naar de wereldcup”. Niet zo fijn allemaal.” Of hij spijt had van zyn onvrijwillige adhesie liet Molenberg daarna maar in het midden. DWS is een zeer matige ploeg, het schoot tegen een superieur Feijenoord in alle opzichten tekort. Het excuus van trainer Pim van der Meent- „Met Bianchi en Dekker had ik het op een 1-0 nederlaag gehouden” sloeg dan ook nergens op. De Amsterdammers mogen blij zijn met de 4-0 nederlaag, die veel en veel hoger uitgevallen zou zijn met een doelman van mindere klasse tussen de palen als good old Jan Jongbloed. op PSV. Op de foto omarmt Bischot de maker van het tweede doelpunt Driesen. 3 1 0 4 0 Driesen: „Ik zat kapot. Het hele elf tal was dood op. Maar ik dacht zo’n kans kan ik niet laten schieten. Het wordt mijn laatste sprintje. Groot was de vreugde bij Telstar na het behalen van de overwinning Dijkstra viel terug tot een grauwe middelmaat. Nog een voorbeeld. Het duel Jos Jonker-Guus Hiddink. Jonker, een talentvolle maar nog niet vol groeide kanthalf liet Hiddink in de eerste helft te veel ruimte. Daarvan werd in eerste instantie gebruik ge maakt, maar later door een corrige rende zet van trainer Jan Rab werd (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Feijenoord maakte het met de 4-0 zege duidelijk: DWS, verrassend op een gedeelde vierde plaats na drie competitiewedstrijden, is de ploeg waarin Jan en alleman een degradatiekandidaat zag. Grond voor die prognose de verkoop van Jos Dijk stra, Finn Seeman, Karei Bonsink. het vertrek van trainer Joop Brand en de 6-0 nederlaag tegen eersf^-divisiecluh Haarlem. De ploeg van Pim van der Meent startte de competitie met een overwinning thuis tegen Vitesse en verraste vervolgens Go Ahead Eagles in Deventer. Die overwinning is zonder meer een uitschieter geweest, een ge volg van zware onderschatting. ook Hiddink, in het verleden toen hij nog van De Graafschap deel uitmaak te wel eens betiteld als „de Kromme uit de Achterhoek”, overklast. Rab: „Jonker is verdedigend niet sterk, maar dat is Hiddink ook niet. Hiddink maakte te weinig gebruik van de hem geboden ruimte, daarom zond Linder hem meer de diepte in. Ik heb Jossie toen bij de middenstip op post gezet. Hij kon van daaruit zowel Hid dink stoppen als gebruik maken van het gat achter de kanthalf”. Maar dat had het ook normaal ge sproken moeten zijn. Ajax voetbalde echter zonder enige verrassing. Van Dijk bood zich weer eens niet aan, Kei zer toonde zich niet grillig genoeg als dirigent, zodat opnieuw alleen Sjaak Swart, Hulshoff, Krol en de constant zwoegende Suurendonk de sympathie van de 20.000 t oeschouwers wel e ens hadden. Ook de tweede helft was een getrouwe copie van de eerste, waarbij Ajax zich hoe langer hoe vaker ver strikte in het net van verdedigers dat Excelsior had aangelegd. Op het mid denveld ondervond Thijs Libregts echt te weinig steun om Koenen (ingevallen voor de jeugdige Meusteege) en Kwak- kernaat de diepte in te sturen om het Schilcher (die als libero niet kon wor den beoordeeld omdat hij nauwelijks iets te doen kreeg) erg lastig te ma ken. Arnold Mühren (evenals broer Gerrie, die nog niet meespeelde, her steld) viel nog in voor Haan maar ook daarvan zal Dresden-trainer Fritsche niet wakker hebben gelegen. kracht opbrengen om negentig mi nuten te blijven gaan. Hun sterkste man is toch wel die middenvelder Sammler. Hij is 1.91 lang en als hij voor de goal komt dan is het steeds bijzonder gevaarlijk. Naast Samm ler zitten Ganzera rechtsback Dömer en linksbuiten Richter in de nationale selectie. Sammler is het moeilijkst uit te schakelen”. En grijnzend: „Dat kunnen weer enor me luchtgevechten worden met Hulshoff”. DEN HAAG. Na vier wedstrijden in de eredivisie hebben drie spelers vier doelpunten gemaakt. Het zijn Janusz Kowalik (Sparta), Ruud Geels (Go Ahead Eagles) en Lex Schoenmaker (Feijenoord). Zij delen de eerste plaats op de topscorerslijst. De stand aan de kop Is: 1-2-3. Kowa lik (Sparta), Geels (Go Ahead Eagles) en Schoenmaker (Fijenoord) allen 4. 4. Brokamp (MW) 3. 5-12. De Jong (NEC), Swart (Ajax), Klijnjan (Sparta), Vrauw- deunt (DWS), Hasil (Feijenoord), Schrij vers (NAC), Pleumeekers (MVV), Olsen (FC Utrecht) allen 2. ventief voetbalde, tekende met elke minuut dat de wedstrijd vorderde en er geen PSV-doelpunten vielen, het Eindhovense complex zich duidelijk af. PSV moest zichzelf bewijzen, dat het groot was geworden. Maar PSV faalde. Groot en Grijzenhout hebben echter niet veel nieuws meer toe te voegen aan hetgeen zij al min of meer vermoedden. Grijzenhout: „Het is een goed elftal dat voorna melijk op zijn fysieke kracht steunt. Het is niet briljant, bezit weinig raffinement, maar het kan wel de de Oostduitser voor Ajax, dat de stug verdedigende Rotterdammers constant onder druk hield alleen een noncha lante balbehandeling van ausputzer Blankenburg (uitgevallen met een knie blessure die enkele dagen gaat duren en vervangen door Rep) bezorgde Kwak- kernaat een reële kans maar geen kans zag om Excelsior weg te vagen. Ajax toonde zich vaak zo inert dat men zich onwillekeurig afvroeg of er voor Excelsior bij nader aandringen niet meer had ingezeten. Volgens trainer Joop Castenmiller niet: „Zoiets moet je dan wel proberen als daar tenminste nog de kracht voor is in de laatste vijf minuten. Ga je risico’s nemen en opdringen tegen Ajax dan staat het zelfs als het bij vlagen zo lusteloos speelde als vanmiddag zo drie, vier nul”. HAARLEM. Na een derde on derzoek van de Koninklijke Neder landse Korfbalbond is nu alsnog komen vast te staan dat de Luto- spelers Jan Wals en Tom van Rhee betaald zijn door hun nieuwe vere niging. Als gevolg hiervan heeft de KNKB Luto-voorzitter Van de Bol gedwongen vóór 15 oktober af te treden. de tweede helft door een treffer van Franz Hasil zelf. Een formidabele goal. DWS viel aan, Franz Hasil bracht op luchting door terug te spelen op Eddy Treytel. de Feijenoord-goalie wierp uit naar Henk Wery, die op de middellijn de naar voren sprintende Hasil bedien de. Niemand kon de Oostenrijker nog stoppen. Een kwartier voor het einde kwamen Joop van Daele en Jan Bos kamp nog in het veld voor Rinus Israel en de aan de enkel geblesseerde Wim van Hanegem. Uitblinkende spe lers bij Feijenoord: Wim Jansen Coen Moulijn, Wim van Hanegem en Franz Toch ondanks het groeiend ver zet van Telstar op het middenveld ontplooide PSV in de eerste helft de meeste initiatieven. Zo moest verdedi ger Bischot een schot van de Belg De- vrindt uit het doel en tegen de lat wip pen. En schoot Oekie Hoekema een uit de handen van de gistermiddag on zekere doelman Paul van der Meeren („Misschien was ik wel over-gecon- centreerd”) springende bal hoog over. Telstar moest het van counters heb ben. Snelle contra-attaques, die de PSV-verdediging reeds in die fase van de strijd in verwarring brachten. Een pass van de zeer goed spelende Dick Bond had een dergelijk effect. Monne de Wit maakte geen gebruik van de ontstane paniek. Hij schoot naast. In de tweede helft voelde PSV zich ge dwongen een doorbraak te forceren. Een doelnunt was al te lang uitgeble ven. Linder zou later alleen op die „Impotentie” de nederlaag baseren. „Als er geen doelpunten vallen, ben je verkocht. De aanvallen hadden moe ten worden afgemaakt. Dat is de enige oorzaak”. Wat volgde was ronduit dramatisch voor PSV en zeer vreugdevol voor Tel star. Het werd een flitsend duel met twee aanvallende teams. PSV dat is het enige verwijt dat de Eindhovena ren gemaakt kan worden verloor tenslotte zijn hoofd In plaats van koel en berekenend zijn doel te zoeken, ging het team in het wilde weg aanvallen. Er kwamen situaties voor, waarin Lazar Radovic (de vrije verdediger van PSV) tegenover drie Telstar-aan- vallers stond. Ook trainer Linder al ontkende hij het later was gebiolo geerd door slechts een doel: de over winning. Hij wisselde a Ia Michels twee spelers tegelijkertijd uit; Van der Kuijlen en Mulders voor Van Stip- pent en Lubse. „Als ik wil winnen”, zei Linder later in zijn verdediging, „dan zet ik Jacques van Stippent toch niet in. maakt. Naast het feit dat hij het Am sterdamse fenomeen Johan Cruyff (ab sent wegens buikgriep) niet in actie zag is de Oostduitser geflankeerd door de president van de club. Hangel, die driftig aantekeningen verzamelde niet van plan om voor 13 september naar Nederland terug te keren wan neer zijn équipe twee dagen later in het Olympisch stadion tegen de Am sterdammers aantreedt voor de eerste ronde van Europa-cup I. Het kan moeilijk anders als een voor deel worden uitgelegd dat de filmbeel den die Fritsche heeft geschoten en aan zijn spelers zal tonen nagenoeg waar deloos zijn. De spelmomenten van de zwakke exhibitie lieten namelijk geen ogenblik het „echte” Ajax zien, hoewel men zich zo langzamerhand kan afvra gen wat daarvan geworden is. De ma laise kon alleen worden gecamoufleerd door een doelpunt van Barry Hulshoff, die al na dertien minuten de bal uit een afgeslagen aanval langs Van der Roer joeg. Wat daarna echter gebeurde moet vooral bij Kovacs („Er werd door Ajax ronduit slecht gevoetbald, iedere inspiratie ontbrak ook”) de nodige vraagtekens hebben opgeroepen. De enige discrepantie bestond uit hoe kan het anders Fritsche die na afloop vrolijk opmerkte: „Het is altijd vervelend als je een wedstrijd ziet waarbij de krachtsverschillen te groot zijn. Dat Ajax tegen zo’n defensief in gestelde tegenstander als Excelsior maar een doelpunt maakte is wel ver klaarbaar. Ik heb echter wel genoeg bekeken. Cruyff hoef ik niet te zien want ik ken hem voldoende van tele visiebeelden. Bovendien heb i k hem ondermeer tegen Carl Zeiss Jena een paar keer echt aan het werk ge zien”. Van Stippent, die te boek staat als verdediger, werd echter in de spits, vlak achter de als middenvoor funge rende Lubse opgesteld. Hij had geen andere taak dan een beslissing te for ceren. Die beslissing kwam. De op het middenveld van Telstar ingevallen Fens gaf de van inzicht getuigende pass dwars door de verdediging van PSV naar de ongedekte linker flank van de Eindhovenaren. Voor de voe ten van de toestormende Driesen: 2-1. De opzienbarende onthullingen rond Wals en Van Rhee zijn aan het licht gekomen, nadat de korf balbond een derde onderzoek in de zaak had geopend. Aanleiding hier toe waren uitlatingen van de oud- Blauw Wit-coach Johan Reuter, die zei te beschikken over overtuigend bewijsmateriaal. Reuter heeft inder daad de onderzoekscommissie onder leiding van bondsvoorzitter Ir. H. Duns een bandje laten horen van telefoongesprekken. Uit deze ge sprekken is naar voren gekomen dat bij de geruchtmakende over schrijving van Van Rhee en Wals van Blauw Wit naar Luto geld is betaald aan het tweetal. Omdat zowel Van Rhee als Wals geen bondsleden meer zijn, kan de KNKB tegen hen geen maatregelen meer treffen. Wel heeft d e bond besloten Lutovoorzitter Van de Bol tot heengaan te verplichten. DWS mag ook blij zijn, dat Feijen oord met formidabel competitievoet- ba) in de eerste 20 minuten vervolgens koos voor de show. Feijenoord ging „dollen” wilde het alleen maar mooi doen en Kreeg daarmee de handen van de 46.000 toeschouwers op elkaar. Dat het mooie ten koste ging van het tempo deerde het legioen niet. Voor DWS betekende het de redding een slachting kon voorkomen worden. Volgens verwachting was het spel van DWS gebaseerd op het voorkomen van doelpunten. Alleen Gerrie Deij kers en afwisselend Piet Vrauwdeunt en Jan van Slooten verschenen in de spits en konden daar Feijenoord vanzelf sprekend niet verontrusten. Ernst Hap- pel had in verband met die defensieve instelling van DWS Theo van Duiven bode opgeofferd voor aanvallende mid denvelder Lex Schoenmaker. Hij rechtvaardigde zijn keuze met twee doelpunten. Toch was Ernst Happel niet helemaal tevreden over Lex Schoenmaker. „Hij moet nog wennen aan het voetbal bij Feijenoord, hij moet meer ritme in zijn spel brengen. Als Wim van Hanegem naar voren gaat moet hij zijn plaats op het mid denveld overnemen, dat moet gaan als een harmonica.” Terdege was Happel, zeker na de zwakke verrichting tegen Lierse SK, best tevreden. Vooral over de eerste helft die met een 2-0 voorsprong beslo ten werd. Coen Moulijn opende de score. Hij knalde een door Jan Jong bloed onvoldoende weggestompte bal tegen de touwen. Drie minuten later moest Jan Jongbloed voor de tweede keer naar het net. Franz Hasil maakte gebruik van decht uitverdedigen van DWS en lanceerde Lex Schoenmaker die langs Niels Overweg draaide en via de binnenkant van de paal raak schoot. Tot Feijenoord het sein gaf de show aan te vangen. Nog twee keer kwam men tot sco ren. Vijf minuten na rust door Lex Schoenmaker uit een schitterende pass van Franz Hasil en na 12 minuten in MVVGo Ahead Eagles 3-1, Feijenoord —DWS 4-0, FC Utrecht—NEC 3-1, Tel star—PSV 2-1, Volendam—NAC 1-1, FC Den BoschFC Groningen 1-1, Ajax Excelsior 1-0, FC TwenteSparta 1-0, Vi tesseFC Den Haag 0-2. Programma aanstaande zondag: MW Vitesse Go Ahead E.—Feijenoord, DWS FC Utrecht. NEC—Telstar. PSV—Volen dam, NACFC Den Bosch, FC Groningen Ajax ExcelsiorFC Twente Sparta FC Den Haag. 4008 9—2 31075—1 3016 7—4 2206 4—2 2 1 2 1 42115 2—2 42024 5—3 42024 6—5 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 5—5 1214 4—6 2024 4—7 0313 2—3 10326—8 1 0 3 2 2—4 0222 2—6 0131 0—3 0040 1—9 PSV zal ook dit jaar de „grote sprong vooruit” niet maken. Na een desastreuze nederlaag tegen MW, een te voorzien pak slag bij Feijen oord en een weinig overtuigende over winning op de FC Utrecht, struikelde de ploeg van de Duitse trainer Kurt Linder opnieuw. Ditmaal over Telstar, dat zich weliswaar via een Pools trai ningskamp uitstekend voorbereidde op het Nederlands seizoen, maar dat beslist niet tot de „groten” onder de vaderlandse voetbalclubs behoort. PSV had zich tot taak gesteld de he gemonie van Feijenoord en Ajax te doorbreken. Daartoe spendeerde het Philipsconcern miljoenen aan de voet balclub. Linder het verhaal is al eerder verteld moest de aangekoch te sterren in de juiste banen leiden. Gistermiddag werd duidelijk, dat PSV zich in die opdracht heeft ver slikt. De druk, die al voor het seizoen aanwezig was (Jan van Beveren kon digde in de voetbalkrant van het Haar lems Dagblad aan: „Dit jaar moeten wij het maken”) is te zwaar. ongeveer 15.000 handtekeningen zouden staan die het actiecomité onder leiding van Ajax’ oppersup- porter Vendrik onder het publiek had verzameld. Van Praag die het spelletje aanvankelijk meespeelde kwam nauwelijks onder de indruk. Zijn repliek: „Als het moet kunnen wij wel 100.000 pootjes versieren van mensen die vinden dat wij niet moeten gaan. Dat is helemaal geen probleem”. Of met andere woorden: de zaak gaat toch niet door”. De duels op het middenveld, zoals die gistermiddag op het sportpark Schoonenberg werden uitgevochten, kunnen daarbij als illustratiemateri aal worden gebruikt. Een Paul van Egmond bijvoorbeeld verloor gedu rende de eerste tien minuten vele du els van zijn fysiek sterkere opposant Jos Dijkstra, maar daarna „pakte” de aanvoerder van Telstar de nieuwe van DWS overgenomen middenvelder volledig in. Paul van Egmond groeide uit tot een overal steun verlenende „Spielmacher”. AMSTERDAM. Ajax’ hulptrai ner Han Grijzenhout is deze week met Ajax-scout Henk Groot naar Oost-Duitsland gereisd om de Oost- duitse kampioen en tegenstander van Ajax, Dynamo Dresden aan het werk te zien. Grijzenhout zag sa men met Groot het duel tegen Lo- komotiva, terwijl de ex-Ajax-speler zaterdagavond Dynamo voor de tweede keer in actie zag tegen Vorwarts Frankfurt (het oude Vorwarts Berlin dat op staatsinsti- gatie verhuisd is naar een andere plaats, vandaar de naamsverande ring), een wedstrijd die in een 0-0 gelijkspel eindigde.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11