Open brief aan Rectoresmagnifici bij opening Tweede Kamer van academisch jaar: over abortus HOGER ONDERWIJS IN CRISISSITUATIE D’66 heeft haast met nieuwe partij In weekeindverkeer vrij’ veel slachtoffers onderzoek Wijzigingen statuut in Er bestaat geen veilige sigaret DOMMERING" IN DE AS PvdA vindt achterban nog niet rijp Files van 35 kilometer lengte Parlementsdelegatie keerde terug uit Suriname en Antillen AR-reserves tegen samengaan met CHU en KVP Koninklijk paar weer terug in Nederland 30% korting voor iedereen! Jansstraat 56 MAANDAG 6 SEPTEMBER 1971 ff Verkorting studietijd Niet aanvechtbaar DR. ME1NSMA Pressie van CHU DEN HAAG De Nederlandse universiteiten en hogescholen verke ren thans in een crisissituatie. Dit blijkt uit de toespraken die de rec to res magnifici vandaag hebben gehou den ter gelegenheid van officiële ope ning van het academisch jaar 1971/72. Tijdens deze traditionele bijeenkom sten uitgezonderd de universiteit van Amsterdam is aandacht besteed aan de recente maatregelen van het kabi net Biesheuvel, het wetontwerp her structurering wetenschappelijk onder wijs en de samenwerking tussen het hoger beroepsonderwijs en het we tenschappelijk onderwijs. HBS ADVERTENTIE Oogonderzoek Contactlenzen (Van onze redactie in Amsterdam) (Van onze correspondent) (Van onze redactie in Amsterdam) een man In grote lijnen konden de universiteiten en hogescholen zich wel verenigen met het wetsontwerp herstructurering wetenschap pelijk onderwijs (naar de voorstellen van prof. Posthumus). Met name verkorting van de studieduur werd niet als onjuist gezien. Gebrek aan duidelijkheid bestaat echter ten aanzien van het postdoctoraal onder wijs en het universitaire onderzoek. vrouw cus. (Let u op het juiste nummer 56) tegenover Gerechtsgebouw, telefoon 320118. karakteriseerde de nieuwe rector magni ficus van de Utrechtse universiteit, prof. dr. Sj. Groenman, de huidige situatie. Men im proviseert van dag tot dag, tot het een voudig niet meer gaat. Na de „stekelige” reactie in Suriname op de uitspraak van delegatieleider mr. Van Lier dat herziening van onderdelen van het statuut nodig is, heeft nu ook de UDEN. De 19-jarige M. M. Bongers is in de nacht van zaterdag op zondag door een personenauto aangereden. De jonge man, die op een bromfiets reed, kwam om het leven. DEN BOSCH. De 6-jarige Caroline van Vught is toen zij op haar fietsje de weg overstak, door een auto overreden. Kor te tijd later is zij overleden. BABBERICH. De 14-jarige J. A. Jansen is zaterdagmiddag dodelijk gewond toen hij bij het oversteken van een kruis punt werd aangereden door een auto. gaud bepleitte een overgangsperiode van ten minste twaalf jaar. 1 1 De universiteiten zijn aangeland in het stadium van loting, wachtlijsten en bewus te vermindering van het onderwyspeil, zo Van de veranderde publieke opinie hier worden artikel 43, de grote toeneming van Surinamers en Antillianen waarvan de Nederlanders het verschil niet zien, en het gevaar dat de Nederlandse economische belangen in Zuid-Amerika kunnen wor den geschaad door omstandigheden die aan de West te witten kunnen zijn als de belangrijkste oorzaken beschouwd Artikel 43 wordt „de steen des aanstoots” ge noemd. Een felle brand heeft zaterdagavond het al enkele jaren leegstaande grote hotel „Dommering” in het centrum van Winschoten totaal verwoest. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. De schade wordt op enkele ton nen geschat. Het theater van dit ho tel was reeds enige tijd geleden in vlammen opgegaan. HEITHUYZEN. De 30-jarige mevrouw H. Stapperswaaijen is bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. Zij zat als duopassagiere op een motorfiets toen een tegemoetkomende personenau to linksaf sloeg en met de motorfiets in botsing kwam. De Nationale Vokspartij-Unie van de Antillen heeft ook een verklaring uitgege ven na het bezoek van de Nederlandse parlementsdelegatie, waarin wordt gezegd dat het Nederlandse standpunt, dat ook van Nederlandse kant initiatieven kunnen worden genomen, niet aanvechtbaar is omdat het wijzigen van inzicht niet discu tabel is. De regering-Biesheuvel heeft in haar regeringsprogramma het vroegere standpunt betreffende het statuut verla ten, door de druk van de publieke opinie in Nederland, zo meent de partij voorts. TEN BOER. De politie heeft een 30-jarige man aangehouden, die ervan verdacht wordt in beschonken toestand de 6- jarige Elli Bijman te hebben doodgere den en daarna te zijn doorgereden. De man had in een café negen glazen bier gedronken. ROSMALEN. De 65-jarige mevrouw H. J. Heijmans-Delissen is in een ziekenhuis in Den Bosch overleden, nadat zij oer fiets plotseling vanuit de uitrit van haar woning de weg was opgereden en door een vrachtauto werd overreden. AMERSFOORT. In een ziekenhuis in Amersfoort overleed de 19-jarige G. A. van den Hazel uit Amersfoort, die met zijn bromfiets in botsing was gekomen met een andere bromfietser. De Technische Hogeschool Eindhoven twijfelt met name aan de juistheid van de financiële beschouwingen in de memorie van toelichting, waar gesteld wordt dat de wettelijke maatregelen tot aanzienlijke kostenverlaging leider en waar zelfs ge sproken wordt van een adempauze van 10 jaar in de investeringen. Prof. Van Trier (Eindhoven) verwachtte voorts dat een ver korting van de studieduur de aantrekkings kracht van de universiteit nog zal vergro ten, zodat het overhevelen van de onder- wijsbelasting van hoger beroepsonderwijs naar de universiteit nog sneller zal verlo pen, tenzij beperkingen in deze toelating worden ingevoerd. DEN HAAG. In een open brief aan de Tweede Kamer hebben 235 artsen, psychologen en juristen kritiek geleverd op de paragraaf over abortus in het regeerakkoord. Zij vinden dat de voor waarden die de regering aan abortus pro- vocatus wil stellen een ernstige beperking inhoudt van de handelingsvrijheid van de die abortus wil, en van de medi- (Van onze parlements redactie) ROTTERDAM. Pas laat in de mid dag zaterdag kwam de discussie op een studiedag van D’66 in Rotterdam over de vorming van een progressieve volkspartij goed op temperatuur. Toen bleek waarom de P.v.d.A.-bestuurders niet zo’n haast wil len maken. P.v.d.A.-voorzitter André van der Louw moest eraan te pas komen om duidelijk te maken dat het allemaal niet zo eenvoudig is voor „zijn” socialisten om met de democraten een nieuwe partij te gaan vormen. Het grootste bezwaar van de P.v.d.A. bleek uit zijn mededeling: „Je hebt een ideologie nodig”, daarmee aan gevend dat in plaats van het huidige so cialisme er een nieuwe ideologie zou moe ten komen, die in feite niet bij D’66 ge vonden wordt. de prof. dr. A. G. M. van Melsen (Nij megen) dat we onze huidige economische capaciteit hebben overschat om zoveel stu denten een universitaire studie te laten volgen en zoveel mensen vrij te maken voor wetenschappelijk onderzoek en onder wijs. Hij meende dat het een illussie is te veronderstellen dat men tegelijk kan be zuinigen en herstructureren. Prof. Groenman (Utrecht) was bevreesd dat de beroepsmogelijkheden van afgestu deerden in de nabije toekomst op moeilijk heden zal stuiten. Het is volgens hem zeer de vraag of de maatschappij wel voldoende functies kan aanbieden aan hen die een speciale universitaire opleiding hebben ge had. die als knellend worden ervaren, maar gezien de economische toestand zullen de Antillen niet geheel op eigen benen kun nen staan. „Nederland komt voor samen werking in de eerste plaats in aanmer king, omdat dit land in staat is de gewen ste ontwikkeling van de Antillen te hel pen bevorderen. Venezuela komt als twee de land voor samenwerking in aanmer king. Samenwerking met de Caribische eilanden ziet men als nauwelijks heil zaam: zij kampen met grote economische moeilijkheden en er is onderling sterke verdeeldheid. André van der Louw vond dat er bezwa ren kleven aan het scheppen van zo’n nieuw instituut .Hij zei bang te zijn dat men dan verleid zou worden tot een ge forceerd tempo. Hij waarschuwde: „Wij hebben de leden daarin nog niet erg kun nen meetrekken. Daar moeten wij eigen lijk nog mee beginnen”. Daarom ook wil het partijbestuur van de P.v.d.A. eerst in tern een discussie over het „socialisme nu”, waarbij dan vanzelfsprekend gehoopt wordt dat de partij aanhang eveneens gaat inzien dat een inbreng van niet socialis ten, zoals D’66, erg noodzakelijk is. „Wij zijn geweldig bevreesd om de relatie met de achterban te verliezen terwille van het nieuwe. Wij willen graag in de eerste fa se de kwestie van wat het socialisme eigenlijk is, gaan omschrijven”, zei de voorzitter van de P.v.d.A. Wel troostte hij de democraten met de belofte: „Ik zal alles doen om het klimaat bij ons zo snel mogelijk rijp te maken”. UTRECHT. „Laat de A.R.P. eens het lef hebben om nee te zeggen tegen de christen-democratische partij, die ge vormd moet worden. Politici van K.V.P. en C.H.U. zullen dan onmiddellijk een voorsprong nemen. Persoonlijk vind ik dat we met zijn drieën maar net zo lang in conclaaf moeten gaan totdat er een akkoord is bereikt.” Over het algemeen stond men niet afwij zend tegenover beperking van het aantal studenten. Ofschoon het aantal studenten, aldus prof. dr. F. van der Blij (de schei dende rector van de Utrechtse universiteit) een zaak is voor de centrale overheid, is het aantal studenten in Utrecht gebonden aan beschikbare gebouwen, terreinen en onderwijsvoorzieningen. Prof. dr. Sj. Groenman (Utrecht) merkte op dat de ca paciteit van een universiteit bepaald wordt door de bottle-necks, die enige tijd na het begin van een studie optreden. Dit is het aantal studenten dat in de latere studie jaren, als het onderwijs vanzelfsprekend veel meer stafintensief is en meer begelei ding vraagt, kan worden verwerkt. Daarom moet men terugrekenen en op basis van deze gegevens het aantal eerstejaars vast stellen. De grondoorzaak van al deze moeilijk heden zou wel eens kunnen zijn, zo meen- Ook al had het partijbestuur van D’66 nog onlangs laten weten dat het nooit ge dacht had aan een korte termijn, mr. Van Mierlo liet wel anders blijken. „Ik vind dat we helemaal niet zoveel tijd heb ben”, aldus mr. Van Mierlo, die daarom had voorgesteld zo snel mogelijk te star ten met een nieuw instituut, dat de basis zou moeten gaan worden van de nieuwe partij zonder de bestaande partijen op te heffen met een dubbel lidmaatschap en een eigen organisatievorm. Dit zei zaterdag C.H.U.-fractieleider Mellema, nadat de Christelijk Historische Jongeren Organisatie een rapport-Huysen had aanvaard, waarin een federatie met K.V.P. en A.R.-jongeren wordt bepleit, met als doel één christelijke partij. Met de heer Mellema was ook C.H.U.-voorzit- ter prof. Van Hulst enthousiast over het CHJO-rapport. Prof. Van Hulst betreurde de reserves van K.V.P.-er Laan en dr. Veerman en mej. Van Leeuwen van de A.R.P. Naar aanleiding van een zin in het CHJO-rapport, waarin wordt bepleit dat K.V.P. en C.H.U. maar alleen verder moe ten gaan, als de A.R.P. neen zegt, ontspon zich een discussie, waaruit duidelijk werd, dat de C.H.U. pressie uitoefent op de A.R.P. om de CDU-gedachte over te ne men. Prof. Van Hulst meende dat de A.R.P. dan „als concurrerende factor in de rug zou komen.” CHJO-voorzitter Huysen waarschuwde dat de C.H.U. volkomen in de knel komt te zitten als de A.R.P. weigert. „De K.V.P. kan zich dan onmid dellijk openstellen als volkspartij, waarbij een deel van de C.H.U.-aanhang verloren kan gaan.” De voorzitter van de K.V.P.-jongeren, C. Winters, die als waarnemer de bijeen komst van de C.H.-jongeren bijwoonde, toonde zich verheugd met het aangeno men rapport-Huysen waarin een samen gaan van de drie jongerenorganisaties binnen twee jaar wordt bepleit. Een waarnemer van de Arjos, de A.R.- jongeren verklaarde dat de Arjos half september over deze zaken gaat praten. Een gezamenlijk gesprek van de drie jongerenorganisaties kan dan op 28 sep tember volgen. Geen verschil van mening onder de 150 aanwezigen bleek er te zijn over de vraag of er verwantschap bestaat tussen de ideeën van D’66 en P.v.d.A. of van de P.P.R. Daarover werd amper gesproken. Dé meningsverschillen over de vraag of zo’n nieuwe partij wel gevormd zou moe- te worden ook al deed de Utrechtse wet houder Zeevalking wederom alle moeite zijn partijgenoten ervan te overtuigen dat het taktisch onjuist zou zijn om dat te doen kwam evenmin nauwelijks naar voren, omdat men vond dat nu de partij zich in het voorjaar eenmaal officieel voorstandster daarvan had verklaard, dit geen discussiepunt meer zou moeten zijn. Alleen de vraag in welk tempo men moet gaan werken om tot een nieuwe par tij te komen, kreeg alle aandacht, zeer duidelijk kwam daarbij naar voren dat de leiding van de P.v.d.A. daarover totaal anders dacht dan die van D’66. Prof. dr. A. G. M. van Melsen, de voor zitter van het Nijmeegse universiteitsbe stuur, meende dat de consequenties van bouwstop, beperking van personeelsplaat sen en korting op overige uitgaven in veel opzichten zo absurd zijn, dat het moeilijk is in te zien, welke beleidsmaatregelen ge nomen moeten worden. De universiteiten zien zich geconfronteerd, aldus de rector magnificus van de Technische Hogeschool in Eindhoven, prof. dr. ir. A. A. Th. M. van Trier, met een groot aantal ontwik kelingen die talrijke paradoxen en tegen strijdigheden vertonen. Hij drong aan op een plan, waarin de overheid zich duidelijk uitspreekt over de kernpunten van haar universitaire beleid. Prof. ir. H. R. van Nauta Lemke, rector- magmficus van de Technische Hogeschool in Delft, hoopte dat de bezuinging niet te abrupt zal worden doorgevoerd, opdat ge maakte plannen kunnen worden aangepast. Daarnaast wenste hij dat er een nieuwe langjarige financieel minimumschema wordt opgesteld. De toekomstige ontwikke lingen kunnen dan hierop worden geba seerd. Hij zou ook graag een beperking zien van steeds nieuwe taken, wetten, enz. De resultaten van de Mammoetwet zijn nog niet zichtbaar, de bestuursstructuur-Verin- ga is nog niet tot uitvoering gebracht of er dreigen weer nieuwe wetten hun intrede te doen, aldus de Delftse hoogleraar. GROTEGAST De 16-jarige scholier C. van der Meulen is dodelijk gewond, toen hij plotseling linksaf sloeg en overreden werd door een achteropko mende auto. Tussen de Moerdijkbrug en Rotterdam stond zondagavond na het bloemencorso In Zundert een file van 13 km. Tussen halfacht en tien uur stond ook tussen Muiderberg en Diemen een acht kilometer lange rij auto’s. Het weekeindverkeer heeft weer vrij veel slachtoffers geëist. In het algemeen was men van oordeel, dat toelating tot hoger beroepsonderwijs en universiteiten opnieuw bekeken zal moe ten worden, wanneer men een samenwer kingsverband tussen beide vormen van on derwijs wil opbouwen. Prof. Van der Blij (Utrecht) meende, dat deze relatie in het wetsontwerp nog te weinig vorm heeft ge kregen. Dat juist de zorg voor deze vor men van onderwijs aan twee verschillende ministeries is toevertrouwd, noemde hij daar een voorbeeld van. Hij zag als een op lossing coördinatie en zelfs integratie van de vijfde en zesde klas van het voorberei dend wetenschappelijk onderwijs met het universitair eerste jaar. Na het verblijf op zo’n voorbereidend college moet beslist worden, of men verder een beroepsgerich te opleiding kiest, een algemeen vormende academische opleiding of heel in het bij zonder een opleiding voor wetenschappe lijk onderzoek. De indruk wordt bedoeld of onbe doeld gewekt, dat de regering het aantal abortussen wil verminderen, aldus de ondertekenaars. Zij vinden dat bij de hulpverlening centraal moet staan dat de vrouw, die abortus wil ondergaan, al tot het besluit is gekomen dat haar zwanger schap niet gewenst is. De eerste voorwaarde die de regering stelt is behandeling in een erkende zieken huisinrichting is volgens de 235 strijdig met de ontwikkeling zoals op vele plaat sen in ons land op gang gekomen. Er moet volgens hen voldoende ruimte wor den gelaten voor politklinische behande ling. Ook zijn de ondertekenaars het niet eens met de twee andere voorwaarden, voorafgaand advies van een wettelijk er kend team, samengesteld uit vertegen woordigers van verschillende beroepen en meldingsplicht bij de regionale inspecteur van de volksgezondheid. Deze voorwaar den dragen er volgens de 235 weinig toe bij de abortus uit de taboesfeer te halen. Zij twijfelen er aan of leden van zo’n team de wettelijke bevoegdheid moet hebben te oordelen over een abortus ingreep. Ook voor de meldingsplicht zien zij geen reden, omdat die voorwaarde volgens hen niet in het belang is van de vrouw en van de behandelende arts. Antilliaanse Democratische Partij een verklaring afgelegd. Hierin wordt de dele gatie verweten, onvoldoende inzicht in de Antilliaanse problematiek te hebben getoond. De Nederlanders hebben in Wil lemstad vrijwel dezelfde verklaring afge legd als in Paramaribo. De heer Broeksz veronderstelde dat de Surinaamse reactie in hoofdzaak was ingegeven door de aan- weezige rivaliteit tussen de verschillende 'bevolkingsgroepen. De heer Broeksz wees erop dat de delegatie niet heeft aangegeven hoe het koninkrijksstatuut zou moeten worden ge wijzigd, maar alleen dat veranderingen nodig zijn. Artikel 43, waarin geregeld is dat Nederland zelfs gewapenderhand kan ingrijpen indien de handhaving van de openbare orde zo’n ingrijpen noodzakelijk maakt, zoals bij de rellen van 30 mei 1969 op Curacao is gebeurd, ondervindt de meeste kritiek. Maar ook, zo had de heer Van Lier in Paramaribo verklaard, is het steeds meer noodzakelijk dat Suriname zijn eigen plaats vindt in Zuid-Amerika waarin het nu eenmaal ligt. In de vrijdagavond uitgegeven verkla ring stelt de Antilliaanse Democratische Partij (regeringspartij) dat het misschien goed is om bepaalde banden op te heffen BEEK. De 23-jarige L. J. J. de Bruyn uit Elsloo is zondagavond om het leven gekomen toen bij op zijn motorfiets op de rijksweg werd aangereden door een auto die zonder voorrang te verlenen de weg opkwam. Zijn duopassagier en de bestuurder van de auto werden ernstig gewond. ERMELO. Een baby van zeven maanden is zondagavond bij een jutobotsing ni de Zuidelijke IJsselmeerpolder om het leven gekomen. De auto van haar vader werd door een andere auto aangereden. GENEMUIDEN. „Er bestaat geen I veilige sigaret. De sigarettenfabrikan- I ten beweren, dat zjj op dit punt re- I search verrichten, maar naar mijn me- ning kan dit onderzoek alleen maar helderder aan het licht brengen dat het roken van sigaretten levensgevaar- lijk blijft. Het is dan ook niet toeval- lig, dat de fabrikanten tot dusver elk I contact met mij uit de weg zijn ge- I gaan”. Dit verklaarde zaterdag dr. L. Meins- j ma, die sinds 1963 in Nederland een kruistocht houdt tegen het roken. Hij voegde er nog aan toe: „Onlangs is een nieuw soort sigaret op de Nederlandse markt gebracht. Deze sigaret heeft hal- varet en in de reclamecampagne wordt 1 gesuggereerd, dat zij minder schadelijk voor de gezondheid is dan een gewone sigaret. Dat nu is pure misleiding, want ook in de halvaret-sigaret wordt tabak verwerkt en bij het verbranden van tabak komt teer vrij en teer is in hoge mate schadelijk”. Dr. Meinsma was zaterdag in Gene- muiden met 11 Nederlandser die in februari besloten het roken gedurende een jaar te staken. Zaterdag was de helft van dat jaar voorbij en het gezelschap kwam bijéén om ervaringen uit te wisselen en om elkaar te ster ken. Dat laatste bleek overigens niet nodig te zijn, want alle elf niet-rokers beweerden om het hardst dat zij nog maar nauwelijks naar een sigaret ver langen. Ook verklaarden zij het roken niet te zullen hervatten als het jaar verstreken zal zijn. Zij waren op uitnodiging van het gemeentebestuur naar Genemuiden ge komen om eens een wandeling te kun nen maken door de Achterstraat, de enige straat in Europa waar nog altijd een officieel rookverbod geldt. Burgemeester A. Lieuwen vertelde, dat Genemuiden in het verleden regel matig werd geteisterd door felle bran den. Die branden ontstonden doorgaans in de hooibergen van de stadsboerde- *ijen. De laatste grote brand, die in 1868 woedde en drie dagen duurde, maakte het nemen van krasse maatregelen noodzakelijk. Eén van die maatregelen was het Instellen van een rookverbod in de Achterstraat, waar toen de hooi bergen in een lange rij naast elkaar stonden. DEN HAAG. De 22-jarige M. H. Stein is zondagochtend bij een auto-ongeluk do delijk gewond. Zijn auto kwam in bot sing met die van een 23-jarige vrouw die volgens de politie geen voorrang gaf. Bij hetzelfde ongeval werd een 19- jarige bromfietser gewond. Hij moest krachtig remmen, kwam ten val en werd door een auto aangereden. De bestuurder van deze auto reed door. SCHIPHOL. De installatie van de Surinaamse commissie die samen met de Nederlandse en de Antilliaanse de noodzakeiijk geachte wijzigingen in het koninkrijksstatuut zal onderzoeken, is volgens het Eerste-Kamerlid J. B. Broeksz „het meest tastbare resultaat” van de parlementaire reis naar de West. Dit ver klaarde hij bij zijn terugkeer op Schiphol zaterdagmiddag, als eerste van de tien sterke delegatie. De heer Broeksz (P.v.d.A.) meende overigens niet dat deze reis een keerpunt betekende in de betrek kingen tussen Nederland enerzijds en Su riname en de Antillen anderzijds. Zondag middag keerden mej. J. van Leeuwen (A.R.P.), en de heren F. T. van der Maden (K.V.P.), H. Pors (DS’70) en de plaatsver vangend griffier van de Tweede Kamer, Kerkhofs, op Schiphol terug. Zij waren echter niet bereid ons commentaar te geven. De overige delegatieleden komen in het begin van deze week aan. Kinderen op ziekenfonds recept extra vergoeding van f 7,50 tot f 11,op het montuur. SCHIPHOL Tegen tien uur zondag avond zijn koningin Juliana, prins Bern- hard en hun gevolg op Schiphol terugge keerd van hun staatsbezoek aan Indone sië. Het koninklijk paar, vermoeid na de achttien uur durende vliegreis in een DC- 8 van de KLM, werd het eerst begroet door prinses Margriet en haar echtge noot mr. P. van Vollenhoven, die het vliegtuig binnengingen zodra de trap was aangereden. De fractieleider van deze partij, S. W. Rigaud, heeft zaterdag een termijn van vier vijf jaar om het koninkrijksstatuut te veranderen, „onwerkelijk en onaan vaardbaar” genoemd. „Het is de delegatie blijkbaar ontgaan dat wij op de Antillen de laatste twee jaar van de ene crisis in de andere hebben geleefd, en nauwelijks de gelegenheid hebben gehad ons op de toekomst te beraden. Het grote woord onafhankelijkheid is er nu uit, en het is ónmogelijk een band te behouden die niet over en weer wordt gewenst Maar hoe wil men een Nederlander vertellen dat hij geen Nederlander meer is?” De heer Ri- Onderaan de trap stonden ter begroe ting onder meer de minister-president, mr. B. W. Biesheuvel, de minister van Binnenlandse Zaken, mr. W. J. Geertse- ma en ir. F. Besanqon, één der direc teuren van de KLM. Na nog een uitvoeri ge begroeting in het ontvangstcentrum van de luchthaven, vertrokken het konink lijk paar, prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven in hofauto’s naar Soestdijk. DEN HAAG. De Nederlandse wegen hebben zondagavond veel verkeer moeten verwerken. Tussen Maarsbergen en Bode graven vormde zich ten gevolge van en kele verkeersongelukken tussen half vijf en negen uur een onderbroken file mei een totale lengte van 35 km. Het mooie weer was volgens de ver- keerscentrale van de rijkspolitie in Drie bergen de belangrijkste oorzaak van het grote verkeersaanbod. Naast auto’s met dagjesmensen waren er ook opvallend veel wagens met caravans, die kennelijk voor het begin van de herfst van vakan- tiestandplaatsen naar huis werden ver voerd.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2