Ontvoerde Britse baby weer ierug Jack Lynch wil de VN inschakelen IRA-LEIDERS STELLEN VREDESPLAN OP Westduitse topspion Gehlen: Proces in Egypte Sovjet-Unie voor Doodstraf geëist m tegen Aly Sabri Panter was echt Jarring wees verzoek van schrijver af Solsjenitsins Nobelprijs naar Moskou gesmokkeld Vliegramp Alaska „Bormann was spion dansen jsM Guerrillas Bangla Desj r Danscentrum „GRIEK” 1 Honderdzes doden van Formosa naar Universiteiten in Regeringsemployé Bolivia gesloten China gevlucht Uitgewezen Tsjech in Nederland terug Élk I 2 MAANDAG 6 SEPTEMBER 1971 3 Bomaanslagen 99 Niet ongrondwettig CIA-geld ZIJLWEG 49 HAARLEM Slechte indruk TELEFOON 32 69 06 I Q J 'V v "M- Gehlen en ging ADVERTENTIE 4S voor Noord-Ierland „als eerste stap naar een nieuwe regeringsstructuur voor heel Ierland”. ar at Voorts wensen zij directe vrijlating van alle „Ierse politieke gevangenen” in Enge land en Wales, en een garantie betreffen de schadevergoeding „voor allen die direct of indirect te lijden hebben gehad van Britse gewelddaden”. Zij vrezen dat het besluit om de „terro ristische campagne” te verhevigen, al ge- CAIRO (AFP, Reuter en ANP) Te gen negen beklaagden in het proces in Cairo, onder wie de 51-jarige voormalige vice-president Aly Sabry, is dit weekeinde de doodstraf geëist. De openbare aankla ger eiste voorts levenslange gevangenis straffen tegen drie beklaagden. Voor scholieren een populaire cursus, volledige 28 lessen- club f 65. Inlichtingen en inschrijven dagelijks van 7-9 uur. JUNEAU (Reuter) Een Boeing-727 van „Alaska Airlines” is bij Juneau, in Alaska, neergestort. Alle inzittenden z(jn omge komen. ver was bindingsman tussen de Zweedse ambas sade en de schrijver. diensten, hem nu in Israel tegen ren. pn Hj pn Ise il- dt jk ne nt ak an ge va- o’n dat ge- Afij m- en- wil in- me opt aat lis- Wij net het fa me de de iaat sn”. il- Ik ng n- üg at- Er >r- ie- m n, rd iet o- ng de li m iet us de de tot ;r- te- in de de iet iet en, er- ‘n- en ïut ar- toe i. o’n aet is- ien 'de de De memoires, waarvan het bestaan niet openlijk is bevestigd, bevatten naar is gemeld ook een gedetailleerde analyse van Russische politieke en militaire doelstel lingen voor de komende twee decennia en een pleidooi voor de opbouw van militaire macht in het westen om communistische expansie te kunnen tegengaan. De twaalf Egyptenaren, die een belang rijke rol in het openbare leven hebben gespeeld, staan voor een drie leden tellend revolutionair tribunaal terecht op be schuldiging van hoogverraad of mede plichtigheid aan hoogverraad. Zij zouden in mei hebben getracht de regering van president Anwar Sadat met hulp van het leger omver te werpen. De verdachten hebben verklaard onschuldig te zijn aan het tenlastegelegde. Het revolutionaire tribunaal, dat speci- Verschijningsverbod. President Jorge Pa checo Areco heeft aan vier linkse kran ten een verschijningsverbod van acht dagen opgelegd omdat zij de bepalingen van de huidige noodtoestand in Uru guay zouden hebben overtreden. Afgezet. President Habib Bourguiba heeft zijn minister van Binnenlandse Zaken, de 46 jaar oude Achmed Mestiri, afgezet. Enige reden voor deze maatregel werd niet gegeven. De politie was gedwongen de panter af te maken en onderzocht de ontsnapping van het dier uit de stedèlijke dierentuin. Tijdens het onderzoek moest nog een wolf worden neergeschoten die het cen trum van de stad onveilig maakte en men begon al snel aan opzet te denken. Het bleek dat één van de dierenverzor gers zijn liefde voor de aan hem toever trouwde beesten zover dreef dat hij het niet kon verdragen ze achter tralies te zien. Af en toe liet hij er een paar de vrij heid kiezen en hij bevestigde dat hij vier vijfde van alle hem beschikbare sleutels van de dierentuin heeft uitgedeeld aan schoolkinderen tussen de 10 en 15 jaar. Dan kunnen ze tenminste die beesten vrij laten die zij leuk vinden, verklaarde hij tegenover de politie. De man is nu ont slagen. Terry Weller en zijn vrouw Pat zoe nen hun zes maanden oude dochtertje Denise op het politiebureau van de Engelse plaats Harlow. Zesendertig dagen geleden werd Denise uit de kin derwagen gestolen. Na een uitgebreid politieonderzoek vond men het in Huil waar de vader het zaterdag haal- de en terugbracht naar Harlow. Kort tevoren was de Boeing als vermist opgegeven nadat het toestel de gevraagde toestemming had gekregen om op het vliegveld van Juneau te landen. Daarna liet de gezagvoerder niets meer van zich horen. Later bleek dat het vliegtuig op 30 km van Juneau was.neergestort. Waarnemers in de Noordierse hoofdstad Belfast bestempelden het plan als een onaanvaardbaar ultimatum en een regel rechte oorlogsverklaring. Dansen geeft plezier! Ja, inderdaad met plezier leer je bij ons alle Moderne en Zuid-Amerikaanse Dansen beheersen. Je kunt nu nog inschrijven (elke avond van 7-9 uur) voor een danslesclub nieuwe stijl! Er zijn clubs voor 1e, 2e en 3e jaars. Indeling der clubs naar leeftijd/aparte groepen voor boven 20 jaar. In 1947 gaf de CIA hem machtiging de leiding te nemen van de Westduitse in lichtingendienst. In andere delen van het manuscript wordt onthuld dat: Gehlen zes miljoen dollar per jaar van de Amerikaanse regering heeft ontvangen voor 23 jaar activiteiten voor een anti-communistische spiona- genetwerk. LA PAZ (EFE). Voor het eerst in de academische geschiedenis van het land zijn alle universiteiten in Bolivia gesloten. De sluiting, die geschiedt op last van president Hugo Banzer Suarez, duurt tot 29 februari 1972. Ongeveer 40.000 studen ten in de Boliviaanse hoofdstad en 15.000 in het overige deel van het Zuidamerikaan- se land worden door de sluiting getroffen. De Boliviaanse regering heeft ook het ontslag van hoogleraar en universitaire functionarissen goedgekeurd. Bolivia is van plan zijn betrekkingen met alle bevriende landen, zowel kapita listische als communistische te verstevi gen, dit heeft de Boliviaanse diplomaat Guttierrez zaterdag op een persconferen tie gezegd. Hij sprak tegen dat zijn par tij, de socialistische Falanx, geëist zou hebben de banden met de communistische landen en vooral de Sowjet-Unie te ver breken. Wel verwierp hjj de mogelijkheid van herstel van de betrekkingen met Cuba. Zijn land zal met andere Zuidamerikaan- se landen overleg plegen over de kwestie van toelating van China tot de VN. Brand. Een zware ontploffing, gevolgd door een felle brand, aan boord van de Franse tankboot „Marie-Jeanne”, die in de oliehaven van Straatsburg lag, heeft vermoedelijk het leven geëist van twee mensen. In een door de „provisionals” in Dublin gepubliceerde verklaring stond dat deze interim-voorstellen* bestemd zijn voor de Britse regering en de andere betrokken partijen. Zouden ze vóór 9 september worden aanvaard, dan zou de IRA in ruil daarvoor de militaire operaties schorsen. Bij verwerping zou echter de campagne van verzet tegen de Britse militaire auto riteiten worden geïntensiveerd. De verkla ring was ondertekend door P. O’Neill, secretaris van het „republikeins publici teitsbureau”. HONGKONG (Reuter) Een regerings ambtenaar uit Formosa is naar de Chinese Volksrepubliek uitgeweken. Hij kwam gis teren per vliegtuig in Peking aan, waar hij werd begroet door regeringsfunctiona rissen en familieleden, onder wie zijn 76- jarige vader. Volgens radio-Peking bekleedde de uit gewekene, Tsjang Sjoeang-Tsjao, een hoge vertrouwenspost als secretaris bij het mi nisterie van Financiën in Taiwan. Tijdens een studieverlof in de Verenigde Staten besloot hij naar de Volksrepubliek te gaan, omdat hij „afkeer had gekregen van het reactionaire bewind var de Tsjang-kliek”, aldus de Chinese radio. aal voor dit proces werd gevormd, zaterdag tot een besloten zitting over. De negen tegen wie de doodstraf is geëist, zijn: oud-vice-president Aly Sabry, Sjarawy Gomaa, voormalig vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken, Sa mi Sjaraf, oud-minister voor Presidentiële Zaken, Mohammed Fajek, ex-minister van Voorlichting, Abdel Mochsen Aboel Noer, oud-secretaris-generaal van de Arabische Socialistische Unie, Labid Sjoekair, voor malig voorzitter van de Nationale Verga dering, Dia Eddin Daoed, oud-bestuurslid van de Socialistische Unie, Achmed Ka mel, voormalig hoofd van de geheime dienst, en Farid Abdel Karim, een. voor aanstaande functionaris van de Socialisti sche Unie. Levenslange gevangenisstraf werd geëist tegen: Saad Zajed, oud-minister van Volkshuisvesting, Helmi al Said, ex-minis ter van Energie en Ali Zein al-Abidin, voormalig minister van Verkeer. Premier Olof Palme van Zweden ver klaarde in een commentaar op deze voor Zweden onverkwikkelijke zaak dat men van regeringszijde hiertegen indertijd geen bezwaar heeft gehad. Ambassadeur Jarring daarentegen besliste negatief. Het feit dat hij vijf jaar geleden Michael Sjolochov, Nobelprijswinnaar voor littera tuur en schrijver van „De stille Don”, wel de prijs overhandigde maakte de al gehele indruk alleen maar slechter zo luidden de doorsnee-perscommentaren in Zweden. Bij de voortzetting van het proces ver wierp de rechtbank de stelling van de verdediging dat het tribunaal ongrondwet tig is en daarom niet bevoegd de beklaag den te berechten. De verdediging had dit op de openingszitting van 25 augustus aangevoerd. De openbare aanklager, dr. Aboe Zeid, verklaarde dat het verzet van de beklaag den tegen de regeringspolitiek niet alleen maar een kwestie van meningsverschil is. Aly Sabry dacht dat er niemand intelli genter is dan hij en wilde de macht grijpen en de gehele natie aan zich onder werpen, aldus de openbare aanklager die de voormalige vice-president de gevaar lijkste beklaagde en de voornaamste aan stichter tot het komplot noemde. Overstromingen. In het district Nadia aan de grens met West-Bengalen worden meer dan 400 000 mensen door over stromingen van zijrivieren van de Gan ges met honger bedreigd. Alle verbindin- zijn af gesneden. Zondagavond zijn in Noord-Ierland, na dat het de gehele dag betrekkelijk rustig was geweest, zes mensen gewond geraakt door een brand die was gesticht in Lon donderry en door een bomaanslag in Bel fast. In Derry liepen vijf brandweerlieden ernstige verwondingen op en in Belfast werd één persoon door de explosie ge wond. (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM De Russische schrijver Alexander Solsjenitsin heeft ondanks alle tegenwerking e moeilijkheden toch zijn medailles en Nobeloor- konde ontvangen. Dit bevestigde tijdes het weekeinde een woordvoerder van 280.000 gulden is op een bankrekening op naam van Solsjenitsin in Zwit- van 280.000 gulden is op een bankrekening op aam van Solsjenitsin in Zwit serland gestort waar zijn belangen worden behartigd door zijn advocaat mr. dr. Frits Heeb. NEW YORK. (AP) Reinhard Gehlen, voormalig officier van Hitler en in de oorlog hoofd van de Westduitse inlichtin gendienst, beweert naar wordt gemeld in een binnenkort te publiceren boek dat Martin Bormann, de naaste medewerker van Hitler, een Russische spion is geweest en nog geen drie jaar geleden in de Sovjet-Unie is overleden. (Van onze redacteur in Stockholm) KOPENHAGEN Frederik Larssen in het Leense stadje Aarhus beweerde dat hij een panter was tegengekomen in een trappenhuis, maar zijn vrouw was van mening dat hij teveel had gedronken. De panter zelf hield ze voor een variatie van de bekende rose olifanten, totdat ze zelf het beest zag liggen. een kleine groep Duitse officieren zagen dat de nederlaag on ontkoombaar was, zelfs toen de Duit se legers nog in opmars waren. Daar om verborg Gehlen zijn spionage- annalen, organiseerde hij met zijn naaste medewerkers toekomstige ope raties en vluchtte hij naar de Beierse bergen om het einde van de oorlog af te wachten. orge chef van de inlichtingendienst Wehrmacht aan het Oostfront. Perf. T.B. Hij heeft geholpen bij het op poten zetten van de Israëlische inlichtingen- Ex-nazi’s zouden volgens het Midden-Oosten voor Arabische landen spione- vallen is en dat het plan de „provisionals” slechts als voorwendsel dient om deze week nog de gewelddaden op te voeren. Een officiële woordvoerder van de Noordierse regering verklaarde: „Wij gaan geen transacties aan met moordenaars, en leveren geen commentaar op hun stap pen.” De Ierse premier Jack Lynch heeft zich gisteren uitgesproken voor inschake ling van de Verenigde Naties in het con flict in Noord-Ierland. Het voorstel van Lynch, die vandaag met de Britse premier Edward Heath een bespreking zal hebben, is echter in regeringskringen in Londen en Belfast zeer koel ontvangen. Lynch denkt bij zijn voorstel aan het stationeren van een VN-waarnemers- macht of het inschakelen van grenspa- trouilles van de Verenigde Naties ter bescherming van de vrede in Ierland. Maar in Londen geeft men zijn voorstel geen enkele kans omdat* het gehele pro- bleem-Noord-Ierland als een zuiver Britse aangelegenheid wordt gezien. feerd in de omgeving van de Oost- pakistaanse hoofdstad Dacca. Zij strij den tegen het Pakistaanse leger. President Jaja Chan van Pakistan heeft overigens een „algemene amnes tie” afgekondigd voor degenen die be schuldigd. zijn van deelneming aan de opstand in Oost-Pakistan tussen 1 maart en 5 september van dit jaar. De amnestie geldt voor militairen en iedereen die in het bezit was van wa pens, alsmede voor leden van de po litie en van para-militaire organisa ties. In semi-officiële kringen is vernomen dat de amnestie niet van kracht is voor de Oostpakistaanse leider Sjeik Moedjiboer Rachman en andere leden van de verboden Awami-Liga. DUBLIN (Reuter en AFP) De leiders van het ondergrondse Ierse Re publikeinse Leger (IRA) hebben gisteravond een plan van vijf punten be kend gemaakt dat een einde moet maken aa wat zij noemen „de doods strijd van ons volk in het onder Brits bestuur staand Noord-Ierland”. DE BILT. De 22-jarige Jiri Broz die vorige week Nederland werd uitgezet is zondagmiddag met toestemming van staatssecretaris Grosheide (Justitie) naar Nederland teruggekeerd om herziening van zijn zaak te bepleiten. Hij had in Parijs van de Nederlandse ambassade een geleidebriefje voor de reis naar ons land gekregen. De leiders verlangen „onmiddellpke stopzetting van de campagne van geweld van de Britse troepen tegen het Ierse volk”, opheffing van het provinciale par lement (Stormont) in Belfast, vrjje ver kiezingen (met de garantie van niet-in- menging) voor een regionaal parlement Deze onthulling is een van de vele in het manuscript dat naar wordt gemeld de memoires inhoudt van de nu 69-jarige Gehlen die in 1968 met pensioen is gegaan. Volgens berichten in de „New York Post” en de „New York Times”, wordt het boek achter gesloten deuren gedrukt bij Hass en Kohier, een kleine uitgeverij in Mainz. Te beginnen op 10 september zal het in gedeelten worden gepubliceerd in het conservatieve Springer-blad „Die Welt”. In het boek betwist Gehlen eerdere berichten over het lot van Bormann. Ge meld is dat hij ofwel buiten de bunker van Hitler in Berlijn is gesneuveld of naar Zuid-Amerika zou zijn gevlucht. De memoires, waarin beslist betrouwba re meldingen worden geciteerd, luiden dat Bormann naar de Russische linies is ge vlucht toen de Russen steeds dichter bij de bunker waar Hitler verbleef, kwamen. Dit alles speelde zich af in de laatste dagen van de Tweede Wereldoorlog. Bor mann zou tenslotte onderdak in de Sov jet-Unie hebeen gekregen. De medaille en de Nobelprijsoorkonóe zijn door vrienden van de schrijver van uit Zweden naar de Sovjet-Unie gesmok keld. Tijdens het weekeinde onthulde een ex-correspondent in Moskou, de Noor Per- Egil Hegge dat het gedeeltelijk de schuld is van de Zweedse ambassade in Moskou dat Solsjenitsin zijn prijs' niet in ont vangst kon nemen op de ambassade in de Russische hoofdstad. De schrijver klaarde vorig jaar dat hij bang naar Stockholm te reizen om de prijs in ontvangst te nemen. Hij vreesde bij zijn terugkeer niet meer in de Sovjet-Unie te worden toegelaten. Zijn verzoek de prijs via de ambassade in Moskou te mogen ontvangen werd vol gens Hegge door ambassadeur Gunnar Jarring afgeslagen. Jarring was de ver- Vandaag heeft hij bij de politie op nieuw om een verblijfsvergunning ge vraagd. Zijn eerste verzoek om een ver blijfsvergunning op grond van politiek vluchtelingschap was door het ministerie van justitie afgewezen. De Tsjech kwam enkele maanden geleden Nederland bin nen nadat hij in Athene uit een Tsjechos- lowaaks reisgezelschap was weggelopen. Hem werd in ons land politiek asiel geweigerd, onder meer omdat hij al enige tijd in Frankrijk had verbleven. De landelijke stichting Wereldwinkel in Odijk heeft minister Van Agt (Justitie) in een open brief gevraagd wat de reden is van de haast waarmee de 20-jarige Spanj aard Menas Garcia Pellicer vrijdag uit Nederland is verwijderd. „Vóórdat het kort geding over deze zaak kon plaats vinden werd Pellier uit het desbetreffende arrondissement wegge werkt, zodat het geding op formele gron den niet kon doorgaan”, aldus de stich ting, waarbij momenteel 93 wereldwinkels uit verschillende plaatsen van ons land zijn aangesloten. In de brief wordt de minister gevraagd „of hij soms bang was dat de politieke opinie zou hebben kunnen worden gealar meerd”. Gehlen heeft zich destijds met zijn gehele staf overgegeven aan generaal Ge- Patton. Onder Hitler was Gehlen van de iet re n de Lid de, el- n- ins le- !68 de en en tod oi- lar en ?r- iet ?rs og jr- en tar

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3