Noodlanding op autoweg VLIEGRAMP BIJ HAMBURG EIST 20 LEVENS N oordzeekanaalgebied moet verder zonder chemische industrie Haarlemse rechter vraagt bij Kroon om ontslag Jaar geëist tegen drie duikers Sabotage aan pijpleiding naar Mobil Oil Wet bepleit op de sociale dienstverlening Vakbeweging heft boycot Philips op SCHRÖDER MODE-TIP 18.95 p-m- PROJECTGROEP UNIVERSITEIT: Mislukte aanslag op Amerikaanse ambassadeur in Cambodja AGENDA pagina 7 Verder in de krant HET WEER a islonl vergoeding van Lockheed De aanslag op Radio Nordsee Uit rijdende auto werd van alles kapotgeschoten A VAN DAM Guerrillastrijders gedood in Rhodesië Mijnongeluk in Wales: drie doden „Starfighter- weduwen” eisen 8 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Fiets met bommen o.m. 4, 8 WW Wildwest in Waalwijk in 160 cm br. i I JERSEY in ALLE MODE KLEUREN van ZUIVER SCHEER WOL in MODESTOFFEN Gr. Houtstr. 8 Haarlem 3 3 3 5 7 7 9 9 11 13 13 15 140 cm br. danscentrum Zonnig en droog KW DINSDAG 7 SEPTEMBER 1971 61e JAARGANG NUMMER 259 IJmuider Courant ff (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIES te (Van onze redactie economie) de Amerikaanse staat Califor- van de Westduitse strijdkrachten Deze krant bestaat uit zestien pagina’s Hoofdredactie: Jos. L. Lodewüks E. Koning Directie: Mr. H. C. van der Mije. H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur De humor is de trainer voor de wed strijd van het leven. HAMBURG, (Reuter, DPA en AP) Honderd en één inzittenden heb ben een vliegtuigongeluk gisteravond bij Hamburg overleefd. Tientallen mensen liepen echter zware verwondingen op. Pas vele uren na de ramp had men zekerheid over het aantal slachtoffers: twintig doden en 42 ge wonden. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. WAALWIJK. Tot nu toe onbekende daders hebben in de afgelopen nacht in de Langstraat in Noord-Brabant een spoor van vernielingen aangericht door uit een auto met een geweer of een pistool te schieten op alles wat ze maar zagen. De rechter, die kort na de oorlog lid werd van de Haarlemse rechtbank, werd op non-actief gesteld na het ongeval. De Haagse rechtbank achtte niet bewezen dat hij schuldig was geweest aan de dood van de 18-iarige bromfietser Henk Lam mers uit Hillegom. Wel had hij het ver- In Haarlem verder geen filialen SALISBURY (AFP) Bij een treffen met Rhodesische veiligheidspolitie zijn op 29 augustus ten zuidoosten van Mukum- vura zeven guerrillastrijders en één Rho desische soldaat gedood. Eén opstandeling werd gevangen genomen, aldus een com muniqué van de Rhodesische veiligheids dienst in Salisbury. „Een herziening van het streekplan is noodzakelijk”, zegt de projektgroep. Zij meent dat men zich dan zal moeten hoeden voor „misschien onbewust be staande, chauvinistisch getinte” rivali- teitsgevoelens ten opzichte van Rotterdam. DEN HAAG Een studiecommissie van de Dr. Wiardi Beckmanstichting (het we tenschappelijk bureau van de Party van de Arbeid) beeft aangedrongen op de spoedige totstandkoming van een Wet op de Sociale dienstverlening. Een wet op de sociale dienstverlening is noodzakelijk, aldus deze commissie, om on der meer het recht op sociale dienstverle ning voor alle burgers vast te leggen en een landelijk voorzieningenminimum in te stellen. Een wettelijke regeling wordt voorts noodzakelijk geacht om de financiering van de sociale dienstverlening „minder wisselvallig” te maken en om de rechts positie van de beroepskrachten in de so ciale dienstverlening te waarborgen. Het vandaag verschenen rapport van de commissie formuleert het pakket van de sociale dienstverlening als het geheel van activiteiten dat erop gericht is individu en gezin op betrekkelijk korte termijn bevre digend te doen participeren in bepaalde voor hen belangrijke velbanden, groepen en instituties en hen te doen profiteren van maatschappelijke voorzieningen. MÜNCHEN. (DPA) Met een rapport van het Westduitse ministerie van Defen sie willen de advocaten van veertig Euro pese weduwen van „Starfighter”-pilote’i hun aanspraken op schadevergoeding je gens de Amerikaanse Lockheed-fabrieken ondersteunen. Uit het binnenland 2, 11 Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws IVeerrapporten Beeldverhalen Kunst Radio en tv Achtergrond Economisch nieuws Scheepsberichten Sport weg te landen, zoals lange remsporen aangaven, maar hij trok het toestel weer op toen hij voor zich het viaduct zag opdoemen. Het ongeluk gebeurde bij Hasloh, circa 10 kilometer ten noorden van Hamburg, in een vrijwel onbewoonde streek. De piloten behoren tot de overlevenden. De cockpit, die van de romp brak, is vrijwel onbeschadigd gebleven. Ooggetuigen hebben verteld, twee lichte explosies t e hebben gehoord toen het vliegtuig nog in de lucht was. De Pan International heeft, zo meldt onze redacteur in Bonn het afgelopen jaar ongeveer 270.000 passagiers vervoerd. Het ongeluk is het eerste sinds de oprichting van de onderneming. Minister van Ver keer Leber heeft een diepgaand onderzoek aangekondigd. Het wrak van het verongelukte West duitse passagiersvliegtuig, dat na een mislukte landing op de autoweg Ham burg-Kiel in brand vloog. Twintig mensen verloren bij het ongeluk het leven. Verwachting van het K.N.M.1. tot woens dagavond dreven, vindt de projektgroep. „Alleen in Nederland al blijken Rijnmond- en Schel- degebied aantrekkelijker te zijn.” „De aanleg van een voorhaven bij IJ- muiden kan Amsterdam de kans geven zich te specialiseren in een aantal, voor de economie van de stad belangrijke over- slagfuncties zoals containers, rij-op/rij-af veerdiensten, ertsoverslag. Bezien zal moeten worden in hoeverre echter de aanleg van een voorhaven geen onoverko melijke schade zal toebrengen aan de recreatieve functies van de kustgebieden.” Als de voorhaven er zou komen, hoeven verder langs het Noordzeekanaal geen ha venindustrieën meer tot ontwikkeling worden gebracht, meent de groep. HAARLEM. Het streekplan voor het Noordzeekanaalgebied moet worden her zien. Vestiging van zware basisindustrieën, met name de chemische, moet in het gebied op grond van milieuhygiënische overwegingen onaanvaardbaar worden ge acht. Analyse heeft trouwens aangetoond dat de toekomstige werkgelegenheid en de inkomensontwikkeling ook kan worden veilig gesteld zonder de realisering van een petro-chemisch complex in het gebied langs het Noordzeekanaal. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. JE STAAT VOOR JOKER! n teest, 'n leuk feest meisjes die willen met jou dansen nee, niet schuifelen en schudden, écht dansen pop, beat, standaard en Zuidamerikaans en dat kan jij niet dan sta je voor joker I a Vrijdag beginnen we met de klubs, je bent nog nét niei te laat. e Raamsingel 16 Haarlem isi De toonaangevende dansschool voor J Haarlem en omstreken sb ■■■■■■■■■■■■■■■■HlllIRnRIIIRIIIRIIIIIRIIIIIHRIlRllllllIRRI LLANELLI (Reuter) In het westen van het Engelse graafschap Wales zijn vanochtend vroeg drie mijnwerkers om het leven gekomen toen diep onder de grond in de Cwngwili-mijn een plafond instortte en hen verpletterde. De Projektgroep merkt op, dat de ont wikkelingen in de scheepvaart het Am sterdamse havengebied minder geschikt hebben gemaakt als vestigingsplaats voor belangrijke basisindustrieën aan diep vaarwater. „Het gevolg is dat bedrijven alleen bereid zijn tegen zeer aanlokkelijke voorwaarden zich in dit gebied te vesti gen. Wat betreft de ruimtelijke armslag en toegankelijkheid kan Amsterdam niet concurreren met de meeste andere West- europese zeehavengebieden”. Het ver meende unieke karakter van het Amster damse havengebied is schromelijk over- SYDNEY (Reuter) Drie personeelsle den van een van de grootste ziekenhuizen in Sydney zijn in de afgelopen twee weken door tyfus besmet. Zij werkten op de bacte riologische afdeling van het Prins Henry- ziekenhuis. In het ziekenhuis wordt uit gezócht hoe de besmetting is ontstaan. Er werden vanmorgen vroeg nog elf passagiers vermist, maar een aantal van hen bleek met particuliere auto's naar Hamburg te zijn gebracht. Melkbussen, die langs de polderwegen stonden om afgehaald te worden voor de melkfabriek, werden lekgeschoten, waar door meer dan 800 liter melk verloren ging. De benzineleiding van een melkma chine moest het eveneens ontgelden met het gevolg dat de machine in brand raakte. In de straten van Waalwijk werden de banden van een drietal auto’s kapotge schoten. Van een andere wagen werd de radiateur met kogels doorzeefd. Ook een benzinepomp werd kapotgeschoten en bij een juwelier werd een elektrische buiten- klok als schietschijf onder vuur genomen. DEN HAAG. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft vanmorgen een jaar gevangenisstraf geëist te gen de drie duikers, die bekenden schul dig te zijn aan de aanslag op het zend- schip Mebo II van piratenzender Nordsee International. De officier vond de handelwijze van de drie verdachten een kwalijke zaak, „ge weldig onverantwoordelijk en misdadig. Brandstichting aan boord van een schip met slapende opvarenden kan uit de hand lopen. Er had geweldige paniek kunnen uitbreken.” keer m gevaar eebracht, wat hem op f 1000 boete pn een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid kwam te staan. Het Hof in Den Haag meende in tweede instantie, dat het bewijs wel was geleverd en veroordeelde de verdachte tot twee maanden gevangenisstraf en twee jaar AMSTERDAM. Onbekenden hebben gisteravond of in de voorbije nacht een afsluiter in de olieleiding tussen Rotter dam en Mobil Oil in Amsterdam dichtge draaid. Het betrof de afsluiter die in de Eendrachtspolder in Amsterdam-West tussen de hogedrukleiding staat. De af sluiting werd vanmorgen ontdekt. Een spandraad van de afrastering rond de afsluiter bleek te zijn doorgezaagd. Dit zijn conclusies van de Projektgroep Noordzeekanaalgebied, voortgekomen uit het planologisch en demografisch instituut van de universiteit van Amsterdam. Ten westen van Amsterdam liggen schier eindeloze lege vlakten opgespoten land, waar de industrie zich maar niet wil komen vestigen. De provincie Noord-Hol- land en vooral Amsterdam hadden ge hoopt dat het gebied vol zou lopen met industrie, vooral in het begin basisindus trieën. Het is tot dusverre gebleven bij de raffinaderij van Mobil Oil. Een eventuele komst van Progil werd onder druk van bevolkingsgroepen weggestemd en de brand bij Marbon van enige weken gele den, heeft er bepaald niet toe bijgedragen dat de lucht boven het westelijke haven gebied van Amsterdam is geklaard. De projectgroep ziet trouwens ook wel heel andere mogelijkheden voor het ge bied rondom het Noordzeekanaal. Zij meent dat andere typen bedrijvigheid de economische stimulans net zo goed kun nen geven. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De 61-jarige Haarlemse rechter, die in februari 1968 be trokken was bij een dodelijke botsing op de Zuiderhoutlaan, heeft naar nu pas bekend is geworden enige tijd geleden een verzoek om ontslag in gediend bij de Kroon. De ontslagprocedure, die de procureur-generaal bij de Hoge Raad tegen de rechter aanhangig heeft gemaakt, zou hierdoor niet meer worden afgehandeld. i ontzegging. Nadat dit arrest door de Hoge Raad was vernietigd, kwam het Arnhemse Hof in januari van dit jaar tot een bevestiging van het rechtbankvonnis. Tijdens de processen is de „weinig rui terlijke” houding van de verdachte voor de vertegenwoordigers van het O.M. mik punt geweest van felle kritiek en volgens ingewijden zou de door de procureur- generaal in mei ingestelde ontslagvorde ring hiermee ook verband hebben gehou den. Wat dit betreft heeft de Haarlemse rechter besloten de eer aan zichzelf te houden. De Kroon moet nu uitmaken of hij eervol dan wel gewoon of oneervol zal worden ontslagen. Binnenkort wordt het overleg nervat over de CAO. Ontmoetingsdata zijn 16. 22 en 30 september. Aan de orde is een eenjarige CAO, omdat geen overeenstem ming over een meerjarige kon worden bereikt wegens verschil van mening over de werkgeversbijdrage aan vakbondsacti viteiten en het bedrijvenwerk. De bonden denken volgend jaar weer over een twee- of driejarige CAO te kunnen praten. Het verongelukte vliegtuig, een twee- motorig straalvliegtuig van het type BAC- 111 van de in München gevestigde char termaatschappij „Pan International” was na een mislukte noodlanding op een pas gereedgekomen stuk van de autoweg HamburgKiel tegen de balustrade van een viaduct gevlogen en vlak naast de weg neergestort. Het toestel, met 121 mensen aan boord (115 passagiers en zes bemanningsleden), vloog na het neerstor ten in brand. Het duurde uren voordat de brandweer het vuur meester was. In de chaos was het lange tijd onmogelijk, vast te stellen hoeveel slachtoffers er waren. Er gingen geruchten over wel 85 doden. De wrakstukken lagen over honderden meters verspreid. Het vliegtuig verongelukte kort na het vertrek van het vliegveld Hamburg- Fuhlsbüttel voor de tweede vlucht naar het Spaanse Malaga op één dag. Aan boord bevonden zich toeristen (ver moedelijk allen Duitsers), onder wie veel bejaarden. Een minuut na het vertrek zond de piloot een noodsignaal uit wegens een storing in een der straalmotoren. Direct daarop viel de radioverbinding uit. De piloot heeft nog getracht op de auto- Zonnig en droog weer met een zwakke tot matige zuidoostelijke wind. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Minimum temperatuur 6 graden. Maxima rond 21 graden. van zijn 66 piloten om het leven gekomen. Zij verklaarden aan de pers, dat vol gens de „officiële” analyse het neerstorten van Starfighters in de periode van 1960 tot 1965 voor zeventig percent te wijten zou zijn aan technische onvolkomenheden De veertig weduwen, onder wie de echtgenote van een onlangs verongelukte Nederlandse piloot eisen elk 1,75 miljoen gulden schadevergoeding. Zij hebben een aanklacht ingediend bij de federale^ recht bank nië. Bij het neerstorten van 138 „Starfigh- ters” EINDHOVEN. De vakbonden gaan weer meewerken aan kernverkiezingen en kandidaatstellingen voor de onderne mingsraden bij Philips. Dat is besloten in een gecombineerd overleg tussen de NW- metaalbedrijfsbond de Algemene Be drijfsgroepen Centrale, de industriële NKV-bond St.-Willibrordus en de NKV- metaalbond St.-EIoy. De officier dacht dat de drie verdachten zich enorm vergist hadden: ze hadden gedacht voor een dergelijk optreden bui ten de territoriale wateren van Nederland ongestraft te blijven. Hij achtte bewezen dat het drietal uit winstbejag brand had gesticht, enorme schade, die in de tonnen loopt, aan de Mebo had toegebracht en het leven van de opvarenden in gevaar had gebracht. Ook de president van de rechtbank had weinig goede woorden over voor de ver dachten. Het trio had een premie van 25 mille in het vooruitzicht bij het slagen van hun poging om de Mebo in handen van Veronica te spelen. Voorts werden al hun onkosten betaald en ook een buiten boordmotor voor de rubberboot een „opblaasboot” in de dubbele betekenis van het woord werd door Veronica bekos tigd. Er was nog een eerder plan, namelijk het schip op te blazen en de schijn te wekken alsof de Mebo op een drijvende mijn was gelopen. Daar voelden de op drachtgevers van Veronica echter niets voor, omdat dan te duidelijk zou blijken wie achter de aanslag zou zitten. D r. A. M. M e e r 1 o o PNOM PENH. (AP) Guerrillastrij ders hebben vandaag een mislukte poging gedaan om de Amerikaanse ambassadeur in Cambodja, Emory Swank te doden. De aanslag werd gedaan door een met bommen beladen fiets uit een steeg te duwen toen hij in zijn auto voorbij reed. De lading ontplofte echter niet. Ambassadeur Swank besefte pas enkele uren later dat er een moordaanslag op hem was gepleegd. Een lid van de Cam bodjaanse veiligheidsdienst die de ambas sadeur op weg naar huis vergezelde, stuurde later de politie naar de plek om de fiets te onderzoeken. Men ontdekte toen de plastiekbommen, die onschadelijk werden gemaakt.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1