Alarminstallatie tegen inbrekers Enorme etalage van de elektronische industrie Tekort aan service- monteurs uk°22^andenen ^e^ron^sc^e orgels zeer populair - met „onhoorbaar geluid” ■s Video-cassetterecorder van r maakt „inblikken” favoriete programma’s op t.v. nu mogelijk TOEPASSINGEN ANDERE SYSTEMEN MAGISCH ORGEL 20 WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1971 21 ïl - X li DE FIRATO ’71 zal weer de enorme etalage zijn van de modernste voortbrengselen der elec- tronische industrie en een der grootste tentoon stellingen op dit omvangrijke gebied in West- Europa. Weliswaar is West-Duitsland de organi satoren net even voor geweest met de grote Berlijnse .Funkausstellung”, maar deze heeft toch Amsterdam de primeur niet kunnen af snoepen: de videocassetterecorder, populair ge zegd een bandrecorder voor het opnemen en afdraaien van televisiebeelden. l|k taf" FIRATO 71 Philips-tv met voorselectie in een laatje. zeer De Firato ’71 wordt van 10 tot en met 19 september gehouden in de RAI in Amsterdam. De openingstijden zjjn van maandag tot en met zaterdag van tien tot vjjf uur en 's avonds van zeven tot tien uur. Op de twee zondagen 13 en 19 september is de RAI alleen van tien tot vjjf geopend. De toegangsprijs is vier gulden per persoon. Spanje. Staten. Het is met dit soort orgels eigenlijk begonnen in 1935. Er was toen weliswaar nog geen sprake van electronica, maar de pionier Hammond had deze ook niet no dig, want hij maakte een elektromagne tisch toonwielenorgel, waarbij de klank door draaiende toonwielen met een geheel eigen vibrato en timbre wordt voortge bracht. Het eerste Hammondorgel werd gele verd aan Henry Ford I en het tweede aan de componist van moderne muziek George Gershwin. Jarenlang was Hammond al leenheerser op dit gebied, tot verschillen de fabrieken in Amerika, waar het huis orgel zeer in trek is, elektronische orgels begonnen te maken. Ook Hammond ging tenslotte hiertoe over. De techniek maakte een totale omwen teling door, van radiobuizen naar transis- toren, waarna men nu gekomen is tot zo genoemde Integrated Circuits, samenge stelde micro-miniatuurschakelingen, waarbij eenheden, kleiner dan het klein ste lucifersdoosje, met tientallen transisto- ren, dioden en weerstanden de toonvor- toestel bij nodig is. Voor uitzendingen in kleur is het apparaat eveneens geschikt. En wie zich de aanschaf fing van een ook enigszins prijzige televisiecame ra kan permiteren, is in staat om bijvoorbeeld eigen tv-programma’s samen te stellen, desnoods met acteurs en actrices uit de huiselijke kring. Uiteraard biedt het apparaat nog tal van andere misschien nu nog on bekende mogelijkheden. Ongetwijfeld komen er over enige tijd cassettes met kant-en-klaar programma’s in de handel. mende taak kunnen overnemen van hele schakelpanelen. Steeds doen zich nieuwe mogelijkheden voor die de praktische bruikbaarheid van het elektronische orgel belangrijk uitbrei den. Zo verscheen vorig jaar „Rithmix” een soort ingebouwde drummer, een kast je, dat op het orgel wordt aangesloten en in staat is enkele tientallen soorten ritmi- De video-cassetterecorder is niet alleen aantrekkelijk voor het gezin, waarin de interessen zich verdelen over de verschillende zenders, zij biedt ook uitkomst in ziekenhuizen, bejaardentehuizen, internaten en aller lei andere inrichtingen, waar men zich dikwijls aan een strakke dag- en avondindeling dient te houden. Behal ve de mogelijkheid zelf opgenomen programma’s op het gewenste ogenblik te vertonen, bestaat in de na bije toekomst de mogelijkheid programma’s van aller lei aard te kopen of te huren. In de sfeer van het amusement zal men daaraan, vooral ook in de genoem de inrichtingen maar ook in bijvoorbeeld hotels veel hebben. Op het gebied van educatie kan de recorder een schier onbegrensd terrein bestrijken. De arts kan er profijt van hebben; de tijd voor het bijhouden van vakliteratuur ontbreekt hem dikwijls, maar het kijkeh naar een videoprogramma van een uur is voor hem haalbaar. Ook de huisvrouw die belangstelling heeft voor bijvoorbeeld bloemschikken of kookrecepten zal beter en sneller geïnformeerd worden door middel van een videoprogramma dan door middel van cursus of omgezet. „Selecta-Vision” is vooral gericht op goed kope massaproduktie. sche begeleiding van de meest uiteenlo pende aard en tempi voort te brengen. Het tempo past zioh automatisch aan bij de snelheid van spelen. De mogelijkheden van een elektronisch orgel worden op de Firato gedemonstreerd op het „magische orgel” dat bij andere orgels in de zuidhal is ondergebracht. Het magische orgel is iets totaal anders dan het „magie organ” van John Woodhouse alias Johnny Holshuysen. Dat is namelijk een accordeon. boek. De cursus is aan een vast tijdstip gebonden, het videoprogramma niet en is bovendien te herhalen. Een boek biedt meestal te weinig instructie en vraagt veel tijd. Men kan zich ook voorstellen dat bijvoorbeeld een automobielindustrie zijn dealers bij het uitkomen van een nieuw type auto instrueert met behulp van een videocassette. Tijdrovende cursussen of instructies op papier kunnen dan achterwege blijven. Dat geldt in feite voor elke industrie, die bedrijfs- cursussen geeft. Elke instructie kan zo dikwijls worden herhaald als in de praktijk nodig blijkt te zijn. Het herhalen van een les door een leraar brengt proble men met zich mee, het nog eens vertonen van een beeldband daarentegen levert geen moeilijkheden op. Denken we ook eens aan de opleiding van verpleegsters of laboranten, het geven van college aan studenten of het instrueren bijvoorbeeld van vertegenwoordigers. Het aantal toepassingsmogelijkheden is zo groot dat het onbegonnen werk is ze allemaal te noemen. Men zou het zo kunnen stellen: Een beeld zegt meer dan duizend woorden. De roep om visualisatie wordt steeds duidelijker hoorbaar. Die visualisatie indringender dan welk gesproken woord ook wordt mogelijk dankzij VCR. De stereo-radiorecorder is het nieuwste apparaat uit de Philips-serie. Met het toestel kunnen o.m. moeite loos stereo- en mono-radioprogramma’s op de cas sette worden opgenomen. Het apparaat is draagbaar en leent zich derhalve uitstekend voor gebruik in weekend-huisjes, caravans, maar ook thuis. Deze radiorecorder heeft vele functies en mogelijkheden en is dank zij onder meer het gebruik van drukknop pen gemakkelijk te bedienen. De recorder is niet het enige systeem voor video registratie. De reeds genoemde grammofoonplaat is er één van. Zij is minder kostbaar doordat massafabri- cage mogelijk is 20) maar er is uiteraard een speciale af speler voor nodig, die op ongeveer 120 komt. Zelf opnemen is niet mogelijk en de speelduur is (wegens het hoge toerental van 1500 p.m.) maar on geveer tien minuten. Zelf opnemen is ook niet mogelijk met het CBS-EVR- systeem, waarbij gebruik gemaakt wordt van film met fotografische emulsie en de t.v.-beelden worden omge zet in voor t.v. geschikte signalen. De filmcassettes hebben een speeltijd van een half uur. Door stilzetten van de film is het mogelijk een bepaald beeld afzon derlijk te bekijken. Een vierde systeem, dat ook alleen voor weergave geschikt is, het „Selecta Vision”-principe van RCA, ge bruikt een goedkope plastic band, waarin door een stalen moederhand een soort reliëfpatroon is gedrukt, dat via een elektronisch systeem in t.v.-signalen wordt Ruim 13.000 elektronische en elektro magnetische orgels zijn er het afgelopen jaar in ons land verkocht. Deze populari teit ligt enerzijds aan de gemakkelijke bespeelbaarheid en anderzijds aan het ei gentijdse geluid. Die gemakkelijke be speelbaarheid is geen fabeltje. Wie de moeite neemt een simpele melodieregel van muziek te leren lezen en zich daar naast ongeveer 40 standaardakkoorden ei gen maakt, kan al binnen zeer korte tijd met een wonderlik geluid een aardig stuk je spelen. Dat is een prettig vooruitzicht voor de beginner, die op een piano enkele jaren nodig heeft om het tot enigszins redelijke prestatie te brengen. Dit magische orgel zal ieder uur gedu rende vijf minuten bespeeld worden door de organist Martin Tower, een naam die door vele grammofoonplaten bekendheid heeft gekregen. Hij zal in hoofdzaak po pulaire melodieën spelen. Enkele gastor- ganisten zullen af en toe serieuze muziek spelen, waarvoor het orgel eveneens geschikt is. de gebruikte combinatie door een indrin ger on mogelijk is.. Er is een instelbare alarmvertraging, zodat in- en uitschakelen door bevoegden mogelijk is zonder dat er alarm wordt veroorzaakt. Het alarmapparaat werkt met onhoorba re luchttrillingen. De frequentie wordt uitgedrukt in Hertz: dit is het aantal tril lingen per seconde. Het menselijk oor kan trillingen tot 20.000 Herts horen. De gol ven, uitgezonden door het alarmtoestel, hebben een frequentie van 36.000 Hertz en liggen dus belangrijk boven het hoorbare gebied van mens en dier. Deze golven worden uitgezonden, door wanden en voor werpen teruggekaatst en weer opgevangen. Zolang deze golven niet verstoord worden gebeurt er niets: treedt er echter een be weging op in het bewaakte geb’ed dan ont staan er verschilfrequenties en reageert het apparaat onmiddellijk door alarm te geven. Teneinde loos alarm zoveel mogelijk te beperken zijn er filters in het anparaat aangebracht, die ervoor zorgen dat bewe gingen welke niet door mensen worden veroorzaakt (b.v. rondvliegende insekten) geen alarm tot gevolg hebben. Wel moeten ramen en deuren van de bewaakte ruim te gesloten blijven, zodat bewegende gor dijnen en loslopende huisdieren geen vals alarm kunnen veroorzaken. De bouwer en ontwerper van dit unieke orgel, de heer J. Keizerswaard uit Berkel, heeft niet gestreefd naar bijzondere effecten, maar naar nieuwe ongekende klankkleuren. Het heeft ruim 10 jaar geduurd voordai dit orgel voltooid was en nog steeds is de bouwer bezig verbeterin gen aan te brengen. Uit tentoonstellingsstadto's worden radio- en televisieprogramma’s uitge zonden. Bijzondere onderdelen van deze ten toonstelling zijn de Hi-Fi-hoek in de oosthal, waar in geluidscabines Hi-Fi- stereodemonstraties worden gegeven; een gezamenlijke presentatie van de contactgroep Nederlandse fabrikanten en importeurs van electronische orgels; radio- en televisiestudio’s in de west- hal; het Electron, een educatief voor lichtingscentrum voor de studerende jeugd in de noordhal, een FM-stereo radiozender waarmee interne gram mofoonplatenprogramma’s worden ver zorgd; presentatie „20 jaar technische verzorging tv-uitzendingen door de PTT” in de entreehal. Het magisch orgel op de Firato is in zijn soort en constructie enig op de we reld. Het heeft 164 stemmen en niet minder dan tien toongeneratoren. Een flink orgel bezit er slechts één. Het geluid komt uit vijf grote luidsprekerboxen met een gezamenlijk uitgangs vermogen van ruim 200 Watt. dit unieke instrument, voor deze ge legenheid geplaatst in de landelijke entourage van zijn Groningse ge- Afkomstig uit 22 landen nemen bijna 120 exposanten aan de Firato deel. De getoonde producten zjjn afkomstig uit België, Canada, Denemarken. Enge land, Finland, Frankrijk, Hongarije, Hong Kong, Italië, Ierland, Japan. Ne derland, Noorwegen, Oostenrijk, Oost- Duitsland, Spanje. Tsjechoslowaklje, Verenigde Staten. West-Duitsland. Zuid-Korea. Zweden en Zwitserland. De deelneming van exposanten in 12 pet. groter dan bjj de vorige Firato. Onderhoud is behoud, maar met de afnemende belangstelling voor het vak van radio- en tv-monteur dreigt in de komende jaren het behoud van eenmaal aangeschafte apparatuur zowel voor eige naar als voor het aanzien van de leveran cier een probleem te worden. Op het ogenblik staan in de Nederlandse gezinnen 14 miljoen elektrische apparaten. Om aan de „nazorg” te kunnen voldoen, zouden vakhandel, fabrikanten en importeurs over ruim 5000 monteurs en technici moe ten beschikken. De jaarlijkse toeloop van nieuwe monteurs is echter zo gering dat het onderhoud in de komende jaren een groot probleem gaat worden. De 14 miljoen produkten van vandaag zullen er in 1975 waarschijnlijk 21 mil joen zijn. Daarvoor zouden ruim achtdui zend technici beschikbaar moeten zijn. De gelederen zouden jaarlijks met ongeveer 900 nieuwelingen moeten worden ver sterkt. In 1970 slaagden ongeveer 250 leerlingen voor de voortgezette opleiding VEV en NERG, afdeling elektronika-, ra dio- en televisietechniek. Dit is een nood zakelijke vooropleiding, daar in de leer programma’s van het gesubsidieerde lage re beroepsonderwijs, met name de LTS- afdeling elektrotechniek, aan de elektroni ka nog te weinig aandacht wordt besteed Op middelbaar niveau het leerpro gramma elektronika van de MTS lig gen de kaarten iets gunstiger. Toch bestaat er nog slechts aan 8 van de 80 MTS-en een dagopleiding elektronika. Zij leveren jaarlijks ongeveer honderd leerlingen af, van wie echter 15 tot 20 percent door stroomt naar de HTS. Een honderdtal elektronici komt ter beschikking dank zij een tweejarige avondcursus die op sommi ge MTS’en bestaat. Particuliere instituten tenslotte, zorgen, voorzichtig geschat, voor 800 geslaagden per jaar. Jaarlijks voltooien dus nauwelijks 1200 a 1500 jonge mensen een vooropleiding die voldoende is om de aan een goede servi- ce-technicus te stellen eisen te verwezen lijken. Men zal met steeds groeiende te korten te kampen krijgen, ook al omdat er van de zijde van de scholen veelal negatief wordt geadviseerd wanneer het erom gaat een keuze te maken tussen de service-techniek en bijvoorbeeld bedrijfs- mechanisatie, laboratoriumwerk en meer professionele activiteiten. Deze Firato is de zeventiende inter nationale tentoonstelling van electroni ca. Het expositieprogramma omvat ra dio- en televisietoeztellen, opname- en afspeelapparatuur, vldeo-apparatuur. geluidsapparatuur, antennes, antenne- installaties. electronische muziekinstru menten. grammofoonplaten, banden, cassettes. Martin Tower bespeelt op de Firato het magische orgel. Hier is hij ge fotografeerd achter de speeltafel van boortegrond. Op de Firato introduceert Philips een inbraak-alarmapparaat dat door de gebrui ker zelf geïnstalleerd kan worden. Het apparaat is bestemd voor de beveiliging in woonhuizen, kantoren, winkels, werk plaatsen e.d Criminologen zijn van mening dat 95 per cent van de diefstallen in particuliere hui zen door gelegenheidsinbrekers gepleegd wordt. Daar deze diefstallen vaak niet op gelost worden en bovendien het begrip „privacy” hierbij een grote rol speelt, is er behoefte aan een goedkoop en gemak kelijk te installeren en te bedienen bevei- ligingsapparaat. Het apparaat bewaakt met onhoorbare luchttrillingen 'n oppervlakte van 15 vier kante meter. Met een hulpapparaatje kan dit uitgebreid worden tot 35 vferkante meter. Bij een beweging in het beveiligd gebied geeft het apparaat ongeveer 30 se conden een alarmtoon. Het is niet mo gelijk het toestel te misleiden door over een bundel of straal heen te stappen of er onderdoor te kruipen, want de hele bevei ligde ruimte wordt met luchttrillingen ge vuld. Bij een eventuele storing van het licht- net wordt automatisch op batterij voeding overgeschakeld. Het in- en uitschakelen van het apparaat gebeurt door het indruk ken van een of meer drukknoppen volgens een bepaalde code met 63 verschillende mogelijkheden, waardoor het vinden van Het alarmapparaat, dat zich door in brekers niet laat misleiden. Video-cassetterecorder Berlijn kwam weliswaar ook met een primeur die hetzelfde beoogt, maar die op een geheel ander systeem gebaseerd is. De video-cassetterecorder maakt gebruik »an de welbekende magnetische band om de televisie signalen op vast te leggen, de Duitsers (Telefunken) hebben teruggegrepen naar de (grammofoon)plaat. Deze Duitse vinding zal helaas niet naar de Firato komen, hoewel de „Funkausstellung” al voorbij is. Telefunken had „technische bezwaren” en bovendien komt haar televisieplaat nog niet in de handel. De Firato-primeur, de videocassetterecorder van Philips wél, al zal men voor de aanschaffing ervan wel bijna drie briefjes van duizend moeten neertellen. Maar dan kan men ook veel plezier van het apparaat, iets groter dan een gewone bandrecorder, ook veel genoegen beleven, bijvoorbeeld door zijn favoriete televisieprogramma ermee op te nemen, waarna het een onbeperkt aantal keren kan worden afgedraaid. Dat opnemen kan de recorder zelfstandig doen via een eigen tv-ontvanggedeelte, zodat er geen televisie- ssf V - x

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21