BEKISTING VAN AMSTERDAMSE METRO Officier: Medeplichtig aan zeeroof B Jaar geëist tegen directeur B en medewerker Veronica L< Tsjech Bij uitwijzing van ba mogelijk fouten gemaakt de M Sc DOA eist ‘vernietiging van ministeriële beschikking Hoe u op drukwerk de kosten kunt drukken Ci KAMERLEDEN VREZEN: Kamerlid wil meer weten over in Raad van State moet beslissen over registratie bevolkingsgegevens Politie trad Zuidmolukkers in Indonesië wellicht welkom Gastronomer ie Japanse keizer ontmoet koningin Juliana Vóór het huwelijk al gescheiden persoonsnummer hardhandig op tegen stakers „de bokkedoorns'1 Wl Vriend van Velasques S W( J’OENSDAG 8 SEPTEMBER 1971 7 (Van onze correspondent) F/ Spijt Hoofdpersoon „Onbegrijpelijk” In Paramaribo Minister Schmelzer: PLANNING Tafelreservering gewenst. Castilla 10 stuks/3 gulden 7eer geschikte gelegenheid voor exclusief Lunchen of Dineren! Een keuze uit vele Specialiteiten! Gelegenheid voor besloten Party s. BRANDSTICHTER IN ARREST H Total-raffinaderij in Zeeland Stap uit de Zorgenwereld in een Oase van Sfeervolle gastvrijheid bij temidden van romantisch natuurschoon in het Wethouder van Gelukpark aan de Zeeweg te Overveen tel. 023-263600. S (Van onze parlements redactie) ADVERTENTIE ADVERTENTIE MOS sonde lancee dinsda De werkzaamheden aan de oostlijn van de Amsterdamse metro zijn al goed te zien op het Waterlooplein. Een grote buitenbekisting staat al bijna klaar om en in december de eerste tunnelbuis in te laten zakken. Op de achtergrond de Zuiderkerk. De vragenstellers hebben met Broz ge sproken en hebben daardoor een aantal Dit I in Mo gaan c Dit j meege meter 9 min werkt wetens spoedi 33 ƒ10 KOI minist tigden overee kwesti volgen In de woord BO op b( tatie Berli met 1 Orai alle serv onv< Haa vooi Tijd rentie bestee' te hot tie. M' onder worde Oostze Volg landse samen men, Deens. Hartlii dat m een d Duits! ters gedeel „We ontwil en de zo vei puntei de E binnei lopen. Aan het nr confer is dat deel g de we werkii de ge Oostb] mogel sloten nigde zijn k secret; Een tegen zeven uur gisteravond sterk uitgedunde publieke tribune hoorde aan het einde van de zitting de slotopmerking van de raadsman van de Veronica-direc teur aan. die verzekerde dat de Veronica- top zich volledig distantieerde van de aan de vooravond van de rechtszaak door Radio Nordsee International uitgegeven verklaring dat de vrede tussen beide „pi raten” voorgoed getekend was. „De direc tie van Veronica weet van niets. Financi eel is niets geregeld en wij zijn het vol maakt oneens met de inhoud”, aldus mr. J. T. Vermeulen. Mej. Goudsmit vraagt zich, wanneer dit inderdaad het geval is, af of daarmee dan niet in strijd wordt gehandeld met de toe zeggingen van de regering om geen per soonsnummer in te voeren voordat een desbetreffend wetsontwerp door de Staten- Generaal is aanvaard. Zij wil verder van de bewindsman weten of er misschien andere groepen, bijvoor beeld gedetineerden, bejaarden in tehuizen, zwakzinnigen in inrichtingen, zijn die de regering op deze wijze bezig is of van plan is te „administreren”. Mej. Goudsmit verzoekt minister Van Agt vóór 16 september op haar vragen te ant woorden omdat de Nationale Federatie van Kinderbescherming over het eerder ge noemde verzoek van de minister een stu- dievergadering heeft belegd. UTRECHT De itfkspolitie in Rhenen heeft dinsdag een 23-jarige elektricien uit Rhenen aangehouden onder verdenking van brandstichting in de Rhenense bossen. Voorbijgangers waarschuwden de politie toen zü de man bezig zagen brand te stich ten in de bossen. De brandweer moest er aan te pas komen om het vuur te blussen. De elektricien heeft volgens de politie al eerder geprobeerd, branden te stichten. Het motief daarvoor is niet bekend. Aanvankelijk was gedacht aan een pijp leiding voor ruwe olie tussen de Maas vlakte en het raffinaderij terrein via een rechtstreekse route over de.Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden en stromen. Het vo rige kabinet wees evenwel een dergelijke route af. Er komt nu een pijpleiding via Noord-Brabant. DEN HAAG. Minister Langman van Economische Zaken heeft de Tweede Ka mer laten weten, dat de oliemaatschappij Total binnenkort zal beginnen met de tij delijk opgeschorte voorbereidende werk zaamheden voor de bouw van een raffina derij in Zeeland. SCHIERMONNIKOOG Temidden van het feestgedruis op de receptie van het pasgehuwde paartje Gerry Wasse naar en Harm Perdok op Schiermonnik oog verscheen opeens de ambtenaar van de Burgerlijke Stand, die het tweetal ’s morgens in de echt had verbonden. Hij was namelijk tot de ontdekking geko men, dat het paar en de getuigen ’s morgens geen trouwakte, maar een echt- scheidingsakte hadden getekend Ambtelijke stukken, die betrekking hadden op andere personen, waren ten gemeentehuize op het eiland per onge luk verwisseld. In een hoekje van de receptiezaal werd temidden van de feestdrukte alsnog snel het goede papier getekend. Toen waren Gerry en Harm pas officieel getrouwd. Eenvoudig. Gewoon de juiste druktechniek kiezen. O, die weet U niet? Begrijpelijk, maar daar zijn wij ook voor. Wij vertellen U of het boekdruk, offset, klein-offset of een kombinatie daarvan moet zijn om tot de gunstigste prijs te komen. Uiteraard kunnen wij het ook voor u uitvoeren in deze technieken. Erg goed ook, want er staat meer dan 40 jaar ervaring achter. De vormgeving? Graag gedaan. Geen enkel probleem. DRUKKERIJ HAERLEM Delistraat 18 Haarlem -tel. 023-25 71 29 De directie-assistent verklaarde dat hij nooit aan illegale handelingen had willen meedoen. „Ik heb tegen de duikers steeds gezegd: zie legaal aan boord te komen, anders moeten jullie wachten”. De drie duikers gaven als getuigen een andere lezing. Volgens hen had de direc tie-assistent voorgesteld brand te stichten op de „Mebo” en had hij hun de vrije hand gelaten. „Als ik tijdens mijn vakantie het bericht lees dat de „Mebo” in brand is geraakt zal ik een hele fijne vakantie heb ben”, zou hij volgens de duikers hebben gezegd. Voor de officier van Justitie stond het vast dat hij medeplichtig was aan zeeroof, omdat hij de brandstichting zou hebben voorgesteld en het geld had gegeven om geweld tegen de „Mebo” te laten plegen. De raadsman, mr. H. G. Keune, meende dat de Veronica-medewerker in de zaak verwikkeld was geraakt uit „een verbit terde onmacht”, omdat „Veronica” zich door „Nordsee” ernstig in zijn civiele rech ten voelt benadeeld. Medeplichtig aan zee roof was hij volgens mr. Keune niet, omdat hij niets wist van het door de duikers uit gevoerde plan. DEN HAAG Keizer Hirohito vat. Japan zal wél een ontmoeting hebben met koningin Juliana. Premier Biesheuvel heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Ka- merlid Van der Spek (PSP). De premier zegt, dat de ihinisteriële verantwoordelijkheid zich tot deze ont vangst uitstrekt, ook al betreft het hier geen officieel contact. De regering is, even als het vorige kabinet, van oordeel, dat de verantwoordelijkheid van de Japanse poli tiek gedurende de laatste wereldoorlog be rustte bij de toenmalige Japanse regeringen en niet bij de keizer, ook al is er in zijn naam vee] onrecht geschied t ADVERTENTIE Letteren. Enkele studentenorganisaties hebben in een telegram aan minister De Brauw (Wetenschappelijk Onderwijs) aan gedrongen op een snelle toelating van hbs’ers tot de studie der letteren overeen komstig het advies van de academische raad. Verder uitstel hiervan zou, aldus het telegram, de gerechtvaardigde belangen van degenen die nu al zijn ingeschreven verder schaden vooral doordat zij in on zekerheid verkeren inzake hun studietoe lagen en hun studiemogelijkheden. waarbij een machtiging aan dit particulie re bedrijf om voor gemeenten bevolkings gegevens op te slaan en te verwerken, werd ingetrokken. Het bedrijf, dat voor meer dan 600 gemeenten met samen ruim 3,3 miljoen inwoners administratieve diensten ver richt, vraagt zoals bekend is een schade vergoeding van V/t miljoen gulden, voor het geval de Raad van State mocht beslis sen dat minister Geertsema’s beschikking van kracht blijft, maar de DOA eist primair dat de beschikking vernietigd wordt, „omdat deze niet voldoende is gemotiveerd”. „De bescherming van de persoonlijke levenssfeer werd op geen enkele wijze aangetast door de nu ingetrokken rpachti- ging om met gemeenten gemeenschappe- 'ijke regelingen aan te gaan voor opslag en verwerking van bevolkingsgegevens”, stelde mr. Y. Scholten, raadsman van de DOA. DEN HAAG Minister Schmelzer (Buitenlandse Zaken) heeft zich dinsdag middag na zjjn terugkeer uit Indone sië voorstander getoond van het be- ieiken „stap voor stap”, van een redelij ke toekomst in Indonesië voor de Zuid molukkers die thans nog in ons land ver blijven. Hij zei de indruk te hebben gekregen, dat alle Ambonnezen, die op loyale wijze in het Indonesische staatsverband willen leven in Indonesië welkom zijn. Dinsdag had minister Schmelzer een, zoals hij zei, zuiver oriënterend gesprek over deze zaak met ir. Manusama, één van de voorman- t.en. van de Zuidmolukkers in ons land. Minister Schmelzer noemde het denkbaar, dat dit gesprek wordt voortgezet. DEN HAAG. De bij de discussies over de volkstelling gebleken angst voor registratie van bevolkingsgegevens in een computer, was uiteindelijk angst voor het gebruik dat de overheid van die gegevens kan maken. Daarin ligt de schijnreden om de registratie van deze gegevens door particulieren te verbieden. onduidelijkheden in de gang van zaken ontdekt. Mej. Barendregt vertelt het ver haal van Broz; „op 31 augustus kreeg Jiri om tien uur 's ochtends bezoek van een politiefunctionaris in De Bilt, die zei, dat uit een telefoontje met Justitie was geble ken dat een verzoek om een verblijfsver gunning zou kunnen worden afgewezen, waarbij hij ook de voorlichtingsbrochure over de beroepsmogelijkheden overhandig de. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlld mej. Goudsmit (D'66) heeft minister Van Agt (Justitie) gevraagd of het waar is dat hy de Nationale Federatie van Kinderbe scherming verzocht heeft mee te werken aan een centrale computeradministratie waarin alle minderjarigen op wie een maatregel van kinderbescherming van toe passing is een (persoons)nummer zouden krijgen. te maar uw handtekening onder een cheque van tienduizend gulden en het inte resseerde u niet wat er met het geld gedaan werd? Dat komt er bij Veronica, dat met geld kan smijten, zeker niet zo erg op aan?” aldus de president. In zijn anderhalf uur durend pleidooi betoogde de raadsman van de Veronica- directeur, mr. J. T. Vermeulen, dat zijn cliënt wellicht tot door hem overigens sterk betwijfelde medeplichtigheid aan de aanslag is gekomen, toen hij door de komst van Radio Nordsee International zijn levenswerk teniet zag gaan. Hij was volgens de raadsman een sympathieke, wat naïeve, humoristische man, die in paniek raakte en zich liet meeslepen in wonderlijke plannen. Hij heeft nooit ge wild wat op 15 mei gebeurd is. Bij het geld geven is het nooit de opzet geweest om anderen gewelddaden te laten plegen. Dit is een van de argumenten waarmee de advocaat van de N.V. Dienstverlening Overheidsadministratie (DOA) dinsdag voor de Raad van State heeft gepleit voor vernietiging van de beschikking van mi nister Geertsema (Binnenlandse Zaken), DEN HAAG. „Waarom heeft men zich zo weinig verdiept in de achtergron den van de Tsjechische vluchteling Jiri Broz en waarom moest hij in een zo kor te tijd het 'and uitgewezen worden met al le risico’s van dien?” Dit is de strekking van vragen, die de P.v.d.A.-Kamerleden. mej. Barendregt en drs. Voogd dinsdag aan minister Van Agt van Justitie hebben gesteld. De Kamerleden zijn bang dat er fouten zijn gemaakt in de gang van za ken rond de 22-jarige Broz, die enkele maanden geleden in ons land kwam, na dat hij uit een reisgezelschap in Grieken land was gevlucht. DEN HAAG De officier van ju stitie bij de Haagse rechtbank heeft gisteren in de voortgezette zaak van de aanslag op het zendschip Mebo-II (Radio Nordsee International) op de avond van 15 mei een jaar gevange nisstraf geëist tegen de Veronica- directeur en diens rechterhand, een reclamedeskundige, op grond van medeplichtigheid van zeeroverij. Op 21 september wijst de rechtbank von nis. In de loop van de zitting kwam vast te staan dat Verionica’s directie-assistent moet worden gezien als hoofdpersoon in de zaak van de aanslag, hoewel daaraan moet worden toegevoegd dat het de kik vorsmannen waren die met hem het eerst contact opnamen en hun diensten aanbo den. Het bleek dat de reclamedeskundige er weinig om gaf hoe de Mebo-II binnen de driemi.” :one zou worden gesleept. Als het niet goedschiks lukte, moest het maar kwaadschiks. Aanzienlijk anders leek de rol. welke de 62-jarige Veronica-directeur bij het maken, de ontwikkeling en de uitvoering van de plannen heeft gespeeld. Wel scheen hij geheel of gedeeltelijk van de voornemens van zijn assistent en de drie duikers te hebben afgeweten, maar hij stond te ver van de zaken af om van het fijne en de details te hebben afgeweten. Voor de officier van Justitie waren er overigens wat dit betreft geen problemen. In zijn requisitoir zei hij dat de mede plichtigheid van de directeur overduide lijk bewezen was. Hij gaf zijn toestem ming en geld voor de aankoop van mate rialen voor de aanslag. Volgens de officier was het met name het verre van eerlijke spel van zijn concurrent, Radio Nordsee, dat zijn woede had opgewekt en hem tot het verlenen yan medewerking aan de gewelddaad had verleid. De volgende ochtend echter zou Broz om negen uur toch worden uitgeleid. Het Kamerlid Voogd belde rond acht uur naar Justitie, maar toer hij om half negen een telefoontje terug kreeg bleek dat Broz in middels al op transport was gesteld En terughalen zou niet meer kunnen, om dat dat te veel problemen zou opleveren voor de Belgische autoriteiten (Broz zou via België eizen) Om tien uur ’s och tends heeft contactman Brueza nog naar Roosendaal gebeld. Hij kreeg te horen dat Broz al vertrokken zou zijn. Volgens de politieke vluchteling zelf echter is hij rond half één 's middags pas uit Roosendaal vertrokken” Broz heeft nu tot 7 september van de Nederlandse ambassade in Frankrijk (waarnaa hij was uitgewezen) een pas poort voor Nederland gekregen. De auto riteiten zouden nu over zijn aanvraag tot verblijfsvergunning een beslissing nemen waarop Broz. die inmiddels is terugge keerd, in ons land mag blieven wachten. Dit verslag van Broz is voor de Kamer leden aanleiding om vragen te stellen aan de minister. Men heeft nog geen aanleiding om een andere beleidslijn van de bewinds lieden van Justitie in onder meer deze uitwijzingszaak te zien, maar men wil wel weten waarom er met name door de politie-autoriteiten zoveel haastige beslis singen zijn genomen. De officier vond het voorts onbegrijpe lijk dat een verstandig man als de direc teur zich tot dergelijke gevaarlijke acties als een aanslag op een schip in volle zee had kunnen laten verleiden. De directeur, die zich in de rechtszaal bijzonder zwijgzaam en timide toonde, had tevoren de president verzekerd zich zelf strafbaar te achten. De president zei het zeer onvoorzichtig te vinden dat hij nimmer had uitgezocht welke plannen werden uitgevoerd. „U zet- Namens de staat bracht mr. E. Droogle ver Fortvijn hier tegenin, dat er wél nieuwe omstandigheden waren geweest, die de wijziging in het beleid van de regering rechtvaardigden. Sinds 1967 zijn de inzichten in de gevaren van de moder ne apparatuur gegroeid, betoogde hij. Het is normaal, dat deze inzichten enige tijd na de technische ontwikkeling volgen. De discussies over de volkstelling leiden volgens hem tot de conclusie, dat de overheid, die verantwoordelijk is voor de vele gegevens, die zij krachtens haar taak onder zich moet hebben, daarvoor dan ook de volle verantwoordelijkheid moet kunnen nemen. „De overheid moet zich niet kunnen verschuilen achter particuliere onderne mingen”, aldus de advocaat. De DOA is volgens hem in de eerste plaats een com merciële onderneming, waarbij andere be langen kunnen meespelen, dan alleen de geheimhouding van bevolkingsgegevens. Opslag van de gegevens bij de overheid biedt naar zijn mening meer waarborgen voor geheimhouding omdat de overheid dan zelf falende personeelsleden kan ontslaan. Bij een particuliere onderneming kan de overheid na het uitlekken van de gegevens alleen verzoeken om ontslag van onbetrouwbaar geacht personeel. Juist dit is volgens de advocaat van belang, wil men de overheid effectief ter verantwoor ding kunnen roepen. ,’s Middags om vijf uur werden de be zittingen van Broz echter in beslag geno men en werd hij gearresteerd. Hij kreeg 's avonds de gelegenheid om een tele foontje met zjjn contactman Brueza in Eindhoven te p gen. Deze kreeg ook een politiefunctionaris aan de I(jn, waarbij duidelijk te verstaan werd gegeven, dat herziening op de beslissing omtrent de verblijfsvergunning zou worden aange vraagd. Deze in 1967 verleende machtiging was nodig geworden, toen het bedrijf een computer met magnetische banden had aangeschaft, waardoor de gegevens per manent bij de DOA zelf moesten worden opgeslagen. Volgens de DOA had het de partement bij het afgeven van de machti ging stilzwijgend beloofd, dat ook de ver dere vergunningen zouden worden ver leend, die nodig zijn voordat zo’n gemeen schappelijke regeling met verschillende gemeenten kan functioneren. Nu minister Geertsema vorige maand de aankondiging van zijn voorganger in een daadwerkelij ke intrekking van de machtiging heeft omgezet, vreest DOA niet alleen het marktaandeel van de registratie van be volkingsgegevens met computers kwijt te raken, maar ook de huidige verlening van administratieve diensten door ponskaar tensystemen. „Op een dergelijke basis kan geen enke le onderneming een lange termijnplanning of zelfs een korte termijnplanning maken. De minister sluit door deze beslissing de tent, vroeg of Iaat”, aldus de raadsman van het bedrijf. De regering heeft volgens hem een verkregen recht van de DOA ongedaan gemaakt, zonder zich te kunnen beroepen op een nieuwe ontwikkeling sinds 1967 toen de machtiging werd ver leend. PARAMARIBO Duizenden stakers trokken dinsdagmorgen naar het gerechts gebouw in Paramaribo waar de gedingen zouden dienen, die aanhangig gemaakt zjjn door de Suriname Aluminium Company, de Billiton Maatschappij, Bruynzeel en de stichting Machinale Landbouw te Wage- ningen. Kort voor het begin van de zitting werd het rumoerig voor het gebouw. De politie greep hardhandig in, hetgeen ge filmd werd door cameralieden van de Suri naamse televisie. Deze cameralieden zijn overigens ook in staking. Volgens niet officiële berichten zouden ook andere bedrijven en overheidsinstel lingen, waaronder de postspaarbank, een kort geding aanhangig willen maken om de stakers te verbieden hun actie voort te zetten. Volgens een mededeling van de Suri naamse Regeringsvoorlichtingsdienst was het percentage stakende ambtenaren gis teren gelijk aan maandag. Toen staakten twaalf percent. Gisteren legden ook de ar beiders van het rijstbedrijf in Wagenin- gen het werk neer. In Nederland hebben het Suriname-Comité, de Amsterdamse studentenvereniging ASVA, de Federatie van Jongerengroepen in de Partij van de Arbeid, de Bond van Wetenschappelijke Arbeiders, de actiegroep „Sjaloom” en Clasc-Nederland geprotesteerd tegen de grove aantasting van het stakingsrecht van de Surinaamse arbeiders. Maandag zonden het actiecomité „Sura- com” in Nijmegen, de vereniging „Ons Su riname” in Amsterdam en de Surinaamse studentenverenigingen in Leiden en Nij megen reeds een solidariteitsbetuiging aan de stakers in Suriname. Zo is zijn karakter niet. Bovendien wist hij uitstekend hoe de politieke kaarten lagen: het wankele evenwicht zou na een gewelddadige aanslag op de Mebo-II ten nadele van Veronica uitslaan (door ratifi catie van het Verdrag van Straatsburg). Daarom heeft hij nimmer brandstichting bij de concurrent voor ogen gehad. Maar door het lange strijden tegen de eigenaars van Radio Nordsee International, twee Zwitsers, om iets van de leningen tot een totaalbedrag van eeneneenkwart miljoen gulden terug te krijgen, is zijn kritisch vermogen ten slotte verminderd, hetgeen hem tot zijn daad heeft gebracht”, aldus de raadsman, die bovendien betwistte dat hier sprake kan zijn van zeeroof volgens het volkenrecht. „Er is met behulp van een rubberbootje schade toegebracht aan een zendschip, maar dat heeft niets met zeeroof in volkenrechtelijke zin te ma ken.” De raadsman achtte de brandstich ting op de Mebo-II natuurlijk een ernsti ge kwestie, maar de tenlastelegging is volgens hem ten onrechte gebaseerd op zeeroof.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2